Grom - posljedice?

poruka: 38
|
čitano: 26.047
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Grom - posljedice?
Danas je kod mene bilo grmljavinsko nevrijeme...
Kada je grom udario, nestalo je struje na 2 sekunde, komp mi je bio upaljen u vrijeme udara groma.

Komp se nije ugasio, samo se čuo neki čudni zvuk unutar njega za te 2 sekunde nestanka struje, ali je i dalje radio kao normalno i normalno sam ga i ugasio, znači kao da ni nije nestalo struje, ali nešto se čulo...
Na monitoru je na 2 sekunde nestalo slike, ali se onda ponovno upalio kao da ništa nije bilo...

Ja sada vas pitam dali ima kakvih posljedica na moj komp?
Možda je napajanje spriječilo veču štetu, mislim da sva novija napajanja imaju neku zaštitu napona. Na mojem piše APFC(aktivni PFC).

Bio mi je čudan taj zvuk unutar kučišta, ali sve radi sada kao da se ništa niti nije dogodilo...
Šta mislite, dali je nekoj komponenti skraćen vijek nakon ovoga ili nemam razloga za brigu?

Hvala!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Grom - posljedice?

meni je se slicno dogodilo,prije nekih 5-6 godina,nije grmilo,ali je nestalo struje(na 2-3 sec,po usisivaču znam :P),sve osim PC-a se ugasilo.ne sjecam se jel bio kakav zvuk,al znam da je monitor pocrnio nekih 5 sekundi,ali eno taj racunar i sad radi bez problema :D

I got my weed from the west,my pills form the east....Young Money
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 0:01 (Nyxem).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?

da je voltaža otišla preko dozvoljene granice za neku značajniju cifru, bijeli dim bi išao iz kućišta i morao bi birati novog papu, znači sve je uredu i sve valja unutar računala, ali nemogu ti 100% reći za napajanje jer je ono popilo strujni šok umjesto svih komponenti

I’m level D4 juggernaut. Get out of the way b*tch.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
Možda zaštita u napajanju spriječi da se napon previše digne ili spusti pa komp još radi...
U svakom slučaju sada mi je lakše kada si rekao da si imao slično iskustvo i da nije bilo problema :)

Jeli imao još tko slično iskustvo?
14 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?

To sto si opisao ne zvuci bas dobro, pretpostavljam da je taj spomenuti udar groma bio i prilicno glasan (blizu). Primjetit ces kroz koji dan ponasa li se racunalo normalno...

 

Imaju i napajanja, i maticne ploce zastite od naponskih anomalija, ali to nije to. Udar groma je ozbiljna stvar i ako se zelis od toga stititi ulozi u neku prenaponsku zastitu. Bolje dati 300 kuna za dobru zastitu nego 3000 za nove dijelove kada ih grom skuri, ne?

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
rustweaver kaže...

To sto si opisao ne zvuci bas dobro, pretpostavljam da je taj spomenuti udar groma bio i prilicno glasan (blizu). Primjetit ces kroz koji dan ponasa li se racunalo normalno...

 

Imaju i napajanja, i maticne ploce zastite od naponskih anomalija, ali to nije to. Udar groma je ozbiljna stvar i ako se zelis od toga stititi ulozi u neku prenaponsku zastitu. Bolje dati 300 kuna za dobru zastitu nego 3000 za nove dijelove kada ih grom skuri, ne?

 

Da, udario je grom jako blizu moje kuće, us*** sam se :)

Ali evo, sve radi kao da se ništa nije dogodilo, normalno sam išao na shutdown i normalno sam ga upalio...

 

A šta znači ovo Active PFC na napajanju? Neka zaštita?

15 godina
offline
Grom - posljedice?

Odi lijepo u Škorpiona na pizzu i ostavi računalo upaljeno. Popij par piva i kad se vratiš,ako sve radi normalno,ne brini se :)

www.hrphotocontest.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Grom - posljedice?

pazi da ti se putem ne dogodi ovo {#} : 0:25

karamba!
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 0:11 (Omega_vu).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
Ufff, ako ova snimka nije namještena, svaka čast!!!
15 godina
offline
Re: Grom - posljedice?
Omega_vu kaže...

pazi da ti se putem ne dogodi ovo {#} : 0:25

malo mi smješno izgleda kako ga udari grom, a ne vidi se nikakav bljesak. Nije li taj video namješten?

 

A najbolja zaštita od gromova je ljepo ugasiti komp kad vidiš da je nešto opako, osim ako nije baš nužno da pc radi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 0:24 (Jack Sparrow).
15 godina
protjeran
offline
Re: Grom - posljedice?
Jack Sparrow kaže...
Omega_vu kaže...

pazi da ti se putem ne dogodi ovo {#} : 0:25

malo mi smješno izgleda kako ga udari grom, a ne vidi se nikakav bljesak. Nije li taj video namješten?

 

A najbolja zaštita od gromova je ljepo ugasiti komp kad vidiš da je nešto opako, osim ako nije baš nužno da pc radi.

ja ga bas namjerno ostavim upaljenog u inat ljudima koji na prvi zvuk groma gase kompove i istekavaju sve moguce stvari iz struje :)

eto prije nekih sat vremena grom udario 100m od kuce :)

 

velicanstven prizor  

http://protocol4.animehr.com/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
I ja msilim da je taj video namješten, ali tko zna, možda ga je stvarno spržilo :)

Nego da ne prođemo offtopic, ironično je to šta sam ja isključio komp dok je grmilo, kada se malo smirilo, opet sam ga uključio i onda iz vedra neba udari grom meni u inat i eto ti problema :)
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Grom - posljedice?
PCGamerX kaže...
Ufff, ako ova snimka nije namještena, svaka čast!!!

  Namjestena je itekako!! Dva puta grom u roku od 5-6 sec i ostanes ziv? Nema sanse

 

Sto se tice zvuka koji si cuo. To je rezultat pada napona i frekvencije pa se napajanje malo pomucilo da se odrzi u zivot. Sledeci put nabavi prenaponsku zastitu (Philips ima odlicne i nisu skupe) a ako je ikako moguce nabavi UPS da mirno spavas.

 

Inace nema zastite protiv groma (osim UPS-a naravno)! Savjet: Kada grmi fizicki iskljuci i makni dalje od PC-a naponski i mrezni/LAN kabel. Mrezna oprema je vrlo, vrlo osjetljiva na praznenja iz atmosfere i nemora da bude direktan udar ..moze da bude kod komsija pa da izgori i kod tebe.

 

Isto vazi i za ostale elektronske dide koje imas kod kuce. Izvuci koaksijalne kablove i naravno naponske. Pricekaj da nevreme prode i onda deri

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
15 godina
offline
Re: Grom - posljedice?
hrvatskafarkasevec kaže...

ja ga bas namjerno ostavim upaljenog u inat ljudima koji na prvi zvuk groma gase kompove i istekavaju sve moguce stvari iz struje :)

eto prije nekih sat vremena grom udario 100m od kuce :)

 

velicanstven prizor  

a čuj, taj inat može samo tebe doći glave nikog drugog{#}

15 godina
protjeran
offline
Re: Grom - posljedice?
Jack Sparrow kaže...
hrvatskafarkasevec kaže...

ja ga bas namjerno ostavim upaljenog u inat ljudima koji na prvi zvuk groma gase kompove i istekavaju sve moguce stvari iz struje :)

eto prije nekih sat vremena grom udario 100m od kuce :)

 

velicanstven prizor  

a čuj, taj inat može samo tebe doći glave nikog drugog{#}

znam :) 

ma nece meni grom dobar sam si ja sa njim  

http://protocol4.animehr.com/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
Meni je Internet bio uključen u vrijeme udara groma, kao i router, ali eto kao što vidite opet sam spojen i nema problema, kao da se ništa nije dogodilo...

Izgleda da sam imao puno sreće :)
15 godina
offline
Grom - posljedice?
hrvatskafarkasevec kaže...

znam :) 

ma nece meni grom dobar sam si ja sa njim 

vjerovatno si u rodu sa koprivama{#}

sorry za offtopic

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 0:34 (Jack Sparrow).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Grom - posljedice?
hrvatskafarkasevec kaže...

ja ga bas namjerno ostavim upaljenog u inat ljudima koji na prvi zvuk groma gase kompove i istekavaju sve moguce stvari iz struje :)

eto prije nekih sat vremena grom udario 100m od kuce :)

 

velicanstven prizor

  Jesi li video ili dozivio kako pucaju elektronski uredaji kada grom udari u neku kucu?

 

Kod frena smo sjedeli i cekali da nevreme prode. Sve je bilo iskljuceno ..bila su vrlo velika praznenja a on je pored linijskog DVD playera ostavio polozeni koaksijalni kabel.

Udario je grom u kucu, od jacine struje varnica je isocila iz kabela i udarila&sprzila jeftikaner DVD. Steta sto onda nije bilo dig. fotica da uslikamo sve to.

 

Vidio sam bezbroj pregorjelih aparata zbog groma. Negdje i zbog nepravilno izvedenog uzemlenja a negdje zbog ignoriranja i ne koristenja zastitne opreme za el. aparate.

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
15 godina
protjeran
offline
Grom - posljedice?

nisam ,ja ti zivim u selu koji je između 2 šume pa stalno po njima udara ,a nikad po kucama 
tak da znam nekad otic na tavan i gledat jer me to jako fascinira 

http://protocol4.animehr.com/
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2011 0:40 (hrvatskafarkasevec).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Grom - posljedice?

posljedice:

Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
A zašto mi se monitor ugasio na 2 sekunda pa onda opet upalio kada je grom udario?
Pad napona ili?

Nadam se da neće biti posljedica.
Ako ih nema sada, valjda ni neće nikada :)
16 godina
neaktivan
offline
Grom - posljedice?

Kod udara groma nema pravila. Može da ništa ne bude, a može da bude "totalna šteta". Imao sam slučaj da je čovjeku na kompu izgorjelo bukvalno sve sem floppy diska + monitor.

Ukoliko ste u zgradi sa podzemnim instalacijama (struja, telefon, kablovska) imate male šanse da vam se nešto desi čak i ako ne gasite komp tokom grmljavine. Naravno pod uslovom da su instalacije izvedene kako treba što vi ne znate i ne možete na to da utičete.

U zadnje vrijeme najviše spaljenih kompova dolazi usljed pražnjenja preko kablovskih modema.

Ukoliko imate vazdušne vodove gasite komp i čupajte sve kablove iz njega (telefon, LAN, struja).

Sve ovo pod uslovom da grom ne udari baš blizu vaše zgrade/kuće. Ako udari u radijusu od 50-tak metara onda se više ništa ne zna.

Imao sam slučaj spaljenih kompova na tehničkim pregledima vozila. Grom je udario vrlo blizu i nastala je indukcija u serijskom kablu kojim se testni valjci povezuju sa kompom. I to u novom objektu sa dobro izvedenom gromobranskom zaštitom.

 

Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
Kako to da se meni nije ništa dogodilo na kompu, a imao sam uključen mrežni kabel u kompu i bio sam spojen na Internet za vrijeme udara groma?

Luda sreća? :)
16 godina
offline
Re: Grom - posljedice?
PCGamerX kaže...
A zašto mi se monitor ugasio na 2 sekunda pa onda opet upalio kada je grom udario?
Pad napona ili?

Nadam se da neće biti posljedica.
Ako ih nema sada, valjda ni neće nikada :)

Za sad si jako dobro prošel, no za ubuduce naruči ili kupi APC prenaponsku zaštitu točnije Home/Office ili Performance serija. Onda okvirno možeš mirnije spavat, jer to nikako nije šrot/nekvalitetna prenaponska zaštita.Nevinašce

 

E sad ono najbitnije tj pravilno spajanje, obavezno  prvo telefonski kabel iz zidne utičnice spojit na APC uređaj znaci Ulaz telefonske linije. Tek onda Telefonski kabel tj Izlaz it tog uređaja, spojit na svoj Ruther tako si zaštičen od posljedica ak Grom negdje udari u telefonske linije koje idu iznad zemlje jer inače to je vrlo česti slucaj ili način kako odu kompovi kvragu u takvoj situaciji. Normalno na to spojiš sve uređaje, koje imaš ak si u mogucnosti Monitor ili svu ostalu tehniku koju imaš kaj drugo tako to ide.

 

Kako taj uređaj ima i Antenski priključak onda obavezno moramo spojit i Antenu. Znači prvo antenski Ulaz na APC uređaj, pa Antenski Izlaz tek onda ide na TV i eto sad je to spojeno na pravi način.

 

Kad neko ima LCD TV za par tisuča kuna, pa onda još ostala tehnika a nema nikakve prenaponske zaštite to je u praksi vrlo loša situacija. FID Zaštitna sklopka koju danas u kuči imaju večinom svi, ona ne štiti od udara Groma ili njegovih posljedica kak neki misle to je potpuno pogrešno. Tu dolazi sad ono o Telefonskim linijama, koji idu po zraku u naseljima ili Antena na krovu to je vrlo bitno. Znači treba mislit na preventivnu zaštitu, i onda ubuduče neče bit plakanja nad krepanim skupim televizorom, ili kompom koji eto šaptom pade ko trula Kruška nakon jedne ljetne oluje.

 

Kvalitetna prenaponska zaštita, takav uređaj mora imat zaštitu telefonskog/ADSL priključka, a poželjna je i antenska zaštita to sigurno.{#}

 

http://www.dekra-certification.com/en/seal

 

http://www.apcmedia.com/salestools/KHSH-9TS5ER/KHSH-9TS5ER_R0_EN.pdf?sdirect=true

 

APC Home/Office serija

 

 

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PMH63VT-GR&tab=features

 

https://www.nabava.net/neprekidna-napajanja-i-zastita/apc-pmh63vt-gr-cijena-30747291

 

APC Performance serija

 

 

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PMF83VT-GR

 

https://i2hard.ru/publications/22235/

 

https://www.nabava.net/neprekidna-napajanja-i-zastita/apc-pmf83vt-gr-cijena-30747271

http://www.reliastream.com/cast/start/niorozco/
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.12.2019 16:45 (rambox).
14 godina
offline
Grom - posljedice?

ista situacija mi se desila prije 4-5 godina. nestalo slike na monitoru na par sekundi kao i kod tebe.

eno, komp još uvjek radi ko zvjer :D

0_o
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Grom - posljedice?

Kad vidiš da grom može odvalit komad fasade (sa betonom!) od 20x30x15cm, onda ti nije svejedno. Grom opalio u metalnu ogradu pa se udar samo "prošetao"... A ogradi ništa :/

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
Dali vi gasite kompove kada je neka oluja ili vam je svejedno?
Kako se ponašate u takvim situacijama?
Dali imate kakve zaštite?
14 godina
neaktivan
offline
Grom - posljedice?

Samo ovu.

 

Got a gun, in fact I've got two, that's okay man, cause I love God
Moj PC  
16 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Grom - posljedice?
To se podrazumijeva :)
13 godina
offline
Grom - posljedice?

Meni je na starom kompu maticna zgorela, samo je nekaj puklo v kucistu i amen{#}

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice