GPU nakon cišćenja problem !!

poruka: 34
|
čitano: 7.167
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
GPU pregrijavanje nakon promjene term. paste !!

Pozdrav Ljudi.

Kao što i naslov kaže imam problem sa gpu-om na laptopu. Naime radi se o hd 5650 koja se počela pregrijavati. Na lapu je napravljen "servis" prije par dana (čišćenje od prašine i promjena termalne paste na cpu i gpu).

Sve je šljakalo 2 dana kako treba i odjednom mi se u igri ugasi lap i odmah provjerim temp. kad ono gpu se prži na 110°c.

Odmah sam pomislio da sam nešto zeznuo prilikom čišćenja ali opet mi je čudno da je sve radilo i da su temperature pod opterečenjem bile normalne ovih 2 dana.

Vjerojatno ću morat opet rastavit lap ali eto prije nego što krenem sa rastavljanjem želio bi čuti vaša mišljenja u čemu bi mogao biti problem?

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2012 16:18 (F1-IVO).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

tesko je to ovako odrediti. sarafciger u ruku i deri pa javi sta si nasao. 

Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Evo rastavio laptop i obrisao ovaj sloj termalne paste sto sam stavio prije 2dana i nanio novi. Temp. su sada opet normalne, odigrao par partija Battlefielda 3  čisto da vidim koliko će se zagrijat gpu ali sve je ok.

No tako mi je i neki dan bilo, stavio novu pastu sve super kad ono za 2 dana gpu poludio....ništa nadam se da neće za par dana opet ista priča bit.

 

Evo i temp. koje su mi bile nakon "testiranja" Battlefielda 3 :

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Faulty senzori?

Realna mogučnost.

 

 

Real life? Good graphics but shitty gameplay.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

ako se opet to desi, ravno na servis. posto vidim da mozes igrati BF3, pretpostavljam da je rijec o nekom novijem laptopu s garancijom. znaci, ako se opet desi, na servis i pravit se glup.

Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Laptop ima godinu i par mjeseci a ja pi*da nisam produljio granciju kad je trebalo tako da je istekla {#}.

A ništa nema mi druge nego {#}da sve bude u redu.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
a nista onda...
jedino da probas postat problem na forumu prizvodaca(ako ga ima)
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Evo mene nažalost opet. {#}

Sve je super radilo do jučer(10 dana je izdržalo ovaj put), kad ono opet stara priča sa visokom temperaturom gpu-a.

Ja stvarno nemam pojma do ćega bi moglo biti. Sve je odrađeno kako treba prilikom demontaže i montaže heatsinka, termalna pasta stavljena sa metodom "zrna riže" itd...

Da sam nešto zabrljao prilikom procesa zamjene paste valjda bi odmah bile temp visoke prilikom napora a ne tek nakon par dana.

Znam da mi je najjednostavnije ga odnit na servis ali kao sto sam rekao garancija mi je istekla pa bi htio to nekako izbjeć(ako je to ikako moguće) jer sam trenutno sa novcima na vi.

Sve živo i neživo sam proguglao ali nisam ništa pametnog uspio naći.

Čak sam i danas od muke išao ponovno rastavit lap i zamjenio opet termalnu pastu na grafi u nadi da se ovo više neće ponovit ali znam da hoće.

Molim vas ljudi pomgajte!!!

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
GPU nakon cišćenja problem !!
Ovako, prvo provjeri jel imaš najnovije drivere za GPU; ako da, probaj stavit generaciju prije. Isto tako stavi Lap na postolje tako da ispod ima protok zraka (može i na 4 čepa). Ako se u slučaju pregrijavanja problem ponavlja, probaj posudit podni ventilator za stroj i vidi ima li pomaka. Ako je stabilan,kupi si jednog. Ako ništa od navedenog ne pomogne vidi na kojim programima/igrama još "šteka", odnosno, da li se gasi samo dok igraš ili isto i pri normalnoj upotrebi (surfanje,mjuza,film,etc).
Avira+FPF+TF
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

-sa driver-ima sam sve živo isprobao i stare i nove i tako u krug. (nije do toga)

-postolje imam (coolermasterovo sa ventom)

- problem je što se lap sasvim normalno ponaša par dana nakon zamjene termalne paste, znači sve temperature su odlične i u "idleu" i u "loadu"

  e i onda nakon par dana gpu kao da poludi i počne se grijat previše bilo to u igrama ili dok surfam netom...

 

 

 

edit: ruši se samo dok vrti neku igru jer temp pređu 110c

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2012 3:18 (mudantos).
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Jesi li možda provjeravao opterećenje kada ti temp. skoče u visine? Da možda opterećenje na neki način ne zaglavi na nekom višem postotku pa se odmah sve grije više zbog istog.

 

Znam da je možda malo "out of date" usporedba ali meni je na starom Athlonu 64 2800+ opterećenje jednostavno samo od sebe znalo zaglavit na 100% i onda bi se CPU grijao do "usijanja" ali sa rebootom bi to nestalo i tako bi jedino to mogao uklonit.

\m/ Rest In Pieces Dismember (1988 - 2011), I'm the trendkiller!
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Hm, nije isključeno da je GPU u banani...ali sumnjam,jer bi onda trebao davati znakove nepravilnosti i kod normalnog rada. Bit će prije da su mu neki stream procovi neispravni,ali ako promjena ploče ne dolazi u obzir zbog financija, tada preporučam modanje istog, odnosno ugradnju večeg i prostranijeg hladnjaka,ako je izvodivo.

Avira+FPF+TF
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
D.N.R. kaže...

Jesi li možda provjeravao opterećenje kada ti temp. skoče u visine? Da možda opterećenje na neki način ne zaglavi na nekom višem postotku pa se odmah sve grije više zbog istog.

 

Znam da je možda malo "out of date" usporedba ali meni je na starom Athlonu 64 2800+ opterećenje jednostavno samo od sebe znalo zaglavit na 100% i onda bi se CPU grijao do "usijanja" ali sa rebootom bi to nestalo i tako bi jedino to mogao uklonit.

 

Gledao sam i to ali grafa bude pod normalnim opterećenjem tj. vraća se u normalu.

13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
epos kaže...

Hm, nije isključeno da je GPU u banani...ali sumnjam,jer bi onda trebao davati znakove nepravilnosti i kod normalnog rada. Bit će prije da su mu neki stream procovi neispravni,ali ako promjena ploče ne dolazi u obzir zbog financija, tada preporučam modanje istog, odnosno ugradnju večeg i prostranijeg hladnjaka,ako je izvodivo.

Pretpostavljam da je neizvedivo zasebno samo te stream procesore ispitat sa nekim softwareom?

 

edit: nije moguće modificirat hladnjak jer se radi o prijenosniku

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2012 15:24 (mudantos).
15 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Moguće da ti je oša mjerać temperature ili se pomjerijo nakon čišćenja grafe(nagađam) ili jednostavno nisi prikljućio napajanje za ventilator.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Ventilator radi. A da je do senzora onda bi odmah pokazivao nenormalne temperature, gore je vec kolega spomenuo faulty senzore ali kad ocitava visoke temp osjeti se da je laptop vruc tako da ocito senzori rade svoj posao.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...

Ventilator radi. A da je do senzora onda bi odmah pokazivao nenormalne temperature, gore je vec kolega spomenuo faulty senzore ali kad ocitava visoke temp osjeti se da je laptop vruc tako da ocito senzori rade svoj posao.

Ajde ti to najradje provjeri da mozes sa sigurnoscu eliminirat senzor.

Valjda netko od poznanika ima termometar, bilo kakav, sam da ima sondu na sebi s kojom napravis kontakt na heatsinku.

 

Jer nema bas neke logike da se zagrije kad mu se "sprdne".

Truth in engineering.
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Samo je veliki problem doc do heatsinka dok laptop radi. Cijeli se mora rastavit da bi došao do njega tako da je to skoro pa ne izvedivo

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...

Samo je veliki problem doc do heatsinka dok laptop radi. Cijeli se mora rastavit da bi došao do njega tako da je to skoro pa ne izvedivo

Pa ako si ga rastavio dok si mjenjao pastu i cistio ga, ne vidim razloga da ne znas to napravit, stavis sondu na njega - protegnes ju kroz ventilaciju bez problema... (sonda na multimetrima je u vecini slucajeva - obicna zica)

Truth in engineering.
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Nismo se razumili. Lako je njega rastavit, ali ja ti hoću reći da je ovo jedan od onih na kojima moraš doslovice sve razmontirat(tipkovnica, donja i gornja maska,disk itd.) da bi došao do maticne gdje se nalazi heatsink .

Znaći kad to sve rastavim "problem" bi bio okretat maticnu da bi došao do heatsinka dok je laptop upaljen a i koliko je to sigurno ne znam.

Radi se o acer aspire-u 7741g.

Evo i link sa manulom da vidiš na što mislim pod skoro pa  nemoguće ga je rastavit a pri tom da je u funkciji.

Manual je za drugi model laptopa ali su skoro pa identicni, razlika je u par šarafa.

Evo

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...

  A šteta, držao sam fige da bude neka glupost u pitanju koju ćeš  što lakše uklonit.

\m/ Rest In Pieces Dismember (1988 - 2011), I'm the trendkiller!
13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
D.N.R. kaže...

  A šteta, držao sam fige da bude neka glupost u pitanju koju ćeš što lakše uklonit.

svejedno hvala na prijedlogu {#}

14 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Izvadi bateriju?

 

Meni se baterija na mome Aceru pregrijavala i grijala sve unutra. Išla je i preko 100 °C. Na kraju je opet graficka krepucnila i to isto par tjedana nakon isteka garantnog roka (meni 2 godine). 

 

Acer je katastrofa... 

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

Ista stvar je  i sa baterijom i bez nje tako da ona nije krivac.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
GPU nakon cišćenja problem !!

bok-skini ovaj program RightMark CPU Clock Utility ,i stavi voltaže na najmanju vrijednost koju program dozvoljava..ja sam smanjil tak cpu temperaturu za nekih 10 stupnjeva na laptopu(acer 5710),automatski je pala i temperatura grafe-hlađenje je povezano cpu-gpu pa je moguče da procesor zagrijava grafu-ventilator nedovoljno puše (nedaje dosta propuha)po samom hladnjaku( heatsinku)...

usput buš i imal  korist na  bateriju u  laptopu  kaj bu držala duže {#}...

 

ps-neznam za tvoj acer al na mojem drži 6 šarafa odispod-njih odšarafim i odma sam u srcu laptopa-mogu promjeniti pastu bez pardona-očistiti vent,-a radi i otvoreni-netreba ga sklopljavati da se sproba... 

kod večine acera je to napravljeno vrlo jednostavno-sad neznam kak je situacija kod tebe...

Bahrija
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2012 22:57 (bahrija).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
bahrija kaže...

bok-skini ovaj program RightMark CPU Clock Utility ,i stavi voltaže na najmanju vrijednost koju program dozvoljava..ja sam smanjil tak cpu temperaturu za nekih 10 stupnjeva na laptopu(acer 5710),automatski je pala i temperatura grafe-hlađenje je povezano cpu-gpu pa je moguče da procesor zagrijava grafu-ventilator nedovoljno puše (nedaje dosta propuha)po samom hladnjaku( heatsinku)...

usput buš i imal  korist na  bateriju u  laptopu  kaj bu držala duže {#}...

 

ps-neznam za tvoj acer al na mojem drži 6 šarafa odispod-njih odšarafim i odma sam u srcu laptopa-mogu promjeniti pastu bez pardona-očistiti vent,-a radi i otvoreni-netreba ga sklopljavati da se sproba... 

kod večine acera je to napravljeno vrlo jednostavno-sad neznam kak je situacija kod tebe...

Je ali stim ću onda smanjit performanse istog. Mislim nije loše kao alternativa ali htio bi probat poptuno uklonit "kvar" bez gubitka performansi ako to bude ikako moguće.

Nažalost nije tako jednostavno kao kod tvog modela da samo donji poklopac otvoriš ali to sam već naveo u postovima iznad.

Ništa čekat ću dok grafa opet ne poludi pa ću ga opet rastavit i tako rastavljenog upalit i pokušat provjerit "manualno" temperature kao što je i kolega iznad predložio.

Svejedno hvala!

14 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...
bahrija kaže...

bok-skini ovaj program RightMark CPU Clock Utility ,i stavi voltaže na najmanju vrijednost koju program dozvoljava..ja sam smanjil tak cpu temperaturu za nekih 10 stupnjeva na laptopu(acer 5710),automatski je pala i temperatura grafe-hlađenje je povezano cpu-gpu pa je moguče da procesor zagrijava grafu-ventilator nedovoljno puše (nedaje dosta propuha)po samom hladnjaku( heatsinku)...

usput buš i imal  korist na  bateriju u  laptopu  kaj bu držala duže {#}...

 

ps-neznam za tvoj acer al na mojem drži 6 šarafa odispod-njih odšarafim i odma sam u srcu laptopa-mogu promjeniti pastu bez pardona-očistiti vent,-a radi i otvoreni-netreba ga sklopljavati da se sproba... 

kod večine acera je to napravljeno vrlo jednostavno-sad neznam kak je situacija kod tebe...

Je ali stim ću onda smanjit performanse istog. Mislim nije loše kao alternativa ali htio bi probat poptuno uklonit "kvar" bez gubitka performansi ako to bude ikako moguće.

Nažalost nije tako jednostavno kao kod tvog modela da samo donji poklopac otvoriš ali to sam već naveo u postovima iznad.

Ništa čekat ću dok grafa opet ne poludi pa ću ga opet rastavit i tako rastavljenog upalit i pokušat provjerit "manualno" temperature kao što je i kolega iznad predložio.

Svejedno hvala!

 kakve performanse-alo-smanjuješ voltazu proca-downvoltaš ga{#}-nema ti to nikakve veze s performansama{#}

Bahrija
13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
bahrija kaže...

 kakve performanse-alo-smanjuješ voltazu proca-downvoltaš ga{#}-nema ti to nikakve veze s performansama{#}

Pa mora se negdi valjda izkompenzirat to smanjenje voltaže? Nisu ovi što su ga radili valjda bezveze odlučili da će stavit određenu voltažu?

Ako je to tako kao što ti kažeš onda super.

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...
bahrija kaže...

 kakve performanse-alo-smanjuješ voltazu proca-downvoltaš ga{#}-nema ti to nikakve veze s performansama{#}

Pa mora se negdi valjda izkompenzirat to smanjenje voltaže? Nisu ovi što su ga radili valjda bezveze odlučili da će stavit određenu voltažu?

Ako je to tako kao što ti kažeš onda super.

 

Pa kad se malo udubiš u tematiku shvatiš da su baš stavili napon za pojedini step procesora odoka i to loše...

Evo par primjera:

1. na laptopu je T7200 (2.0GHz)

-po deafultu ima slijedeći raspon frekvencija, napona jezgre, max temperatura = 1000-2000MHz; 0.95V - 1.25V; 95C i onda ga matična ugasi

-nakon tretiranja sa RMClock i detaljnog testiranja = 1000-2000MHz; 0.95V (chipset ne dopušta niže) - 1.05V; 78C

2. na kućnom kompu je Phenom II X4 840 (3.2GHz)

-po deafultu ima slijedeći raspon frekvencija, napona jezgre, max temperatura = 800-3200MHz; 0.9xxxV-1.35V; 65C

-nakon K10stat i detaljnog testiranja = 400-3200MHz; 0.70V - 1.25V, 60C

Tako preporučam da se primiš RMClocka i počni lagano downclock jer ti je termalna disipacija proporcionalna kvadratu napona jezgre i direktno proporcionalna taktu procesora - odnosno za laike ako spustiš napon jezgre procesora za 10% smanjio si termalnu disipaciju procesora za 19%...

14 godina
neaktivan
offline
Re: GPU nakon cišćenja problem !!
mudantos kaže...
bahrija kaže...

 kakve performanse-alo-smanjuješ voltazu proca-downvoltaš ga{#}-nema ti to nikakve veze s performansama{#}

Pa mora se negdi valjda izkompenzirat to smanjenje voltaže? Nisu ovi što su ga radili valjda bezveze odlučili da će stavit određenu voltažu?

Ako je to tako kao što ti kažeš onda super.

 

 na laptopu se downvolt ni ne osjeti po pitanju stabilnosti proca..to ti sve večinom nova tehnologija-mala potrošnja proca-mala zagrijavanja,..tak da slobodno smanjiš voltazu proca skroz do kolko ti program dozvoljava!

Bahrija
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice