Može li biti gore (ponuda IT poslova) izdvojena tema

poruka: 1.208
|
čitano: 566.745
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
online
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
duke3d kaže...

Zna li netko gdje se može naći popis IT tvrtki u Zagrebu koje su u stranom vlasništvu?

misliš da ćeš kod njih imati veću plaću, ili je neki drugi razlog zašto te zanima?

10 godina
suspendiran
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Uvijek moze biti gore, ali da ces naci posao u HR u IT sektoru, jako tesko.

 

Znaci radi se o mozda 20ak firmi u HR koje su jace, i velika vecina ih se bavi "iznajmljivanjem developera drugim klijentima". Dakle firma te proda klijentu za XY novaca, a tvoja placa je XY/3 novaca.

 

Dobiti posao u firmama je strasno tesko. Na prvi pogled djeluje da je divno i bajno, cijelo vrijeme pozitivne vijesti, traze se novi radnici, veliki rast, bla bla. Kad pozelis nesto konkretno i napraviti s tim firmama, uglavnom dobijes samo odjeb.

 

Serengeti

Infobip

Degordian

Infinum

Five

Ekobit

Lemax

...

 

ima ih jos ali se ne mogu sjetiti imena. Cak i kad medju tih 20ak firmi pronadjes neke koje ti pasu tehnologijom (njih 3-4), posao tamo uglavnom ne mozes dobiti.

Osobno sam se u neke firme prijavljivao i 5 puta, i nikad nisam dobio nista vise osim "pismo odjeba" ili neki 10ak minuta informativnog razgovora, da bi onda ponovno dobio "pismo odjeba".

 

Osim tih ozbiljnihij firmi, postoje i citav niz manjih "gazda firmi", ali u te firme ne zelite uci. Eventualno da steknete iskustvo, ali to je to, brzo unutra jos brze van. Ne zelite se uhljebiti medju njima jer uglavnom radite legacy kod ili radite totalno kontra pravilima struke (u oba slucaja vi pusite i trunete)

 

I nije stvar u iskustvo, kad sam imao 1 godinu iskustva nitko me nije htio. Sad kad imam 15 godina iskustva kao full stracker (backend i frontend) te jos ponestio Clouda itd. i dalje ne mogu pronaci drugi posao. Uglavnom niti jednoj firmi ne trebam, hrvatska je premaleno trziste, posebice kad ocekujes seniorsku placu (zbog seniorskog znanja i seniorskih godina iskustava).

 

 

Ekipa, drzite se. Niste jedini koji imate problema s trazenjem posla. Moj plan je otici van hrvatske jer ovdje nazalost vise nemam sto raditi, naprosto me skoro pa niti jedna ozbiljnija firma ne zeli.

 

 

 

 

 

Moj PC  
5 5 hvala 2
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Koji ti je stack?

 

Ne znam, ali dosta često ima oglasa za seniore, samo ne znam u kojim tehnologijama si. Na tjednoj bazi bude po nekoliko oglasa za seniore, što po fejsu, što po linkedinu.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
online
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Vec sam pisao u onoj temi za posao u Njemackoj, ali ako razmisljate od radu u inozemstvu mi u Microsoftu u Pragu zaposljavamo na trenutno 70ak pozicija - https://careers.microsoft.com/professionals/us/en/l-prague

Traze se programeri, program manageri, dizajneri itd.

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Kako je raditi tamo, tj koliko je tesko upasti? Na kojoj si ti poziciji?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
online
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Sto se tice dobivanja posla, nekad je najtezi dio doci na razgovor uopce. Zbog kolicine prijava koje HR zaprimi, prednost se daje dobrim refferalima pa iako se prijavis, ne znaci da ces biti pozvan na intervju. Moje misljenje je da treba biti uporan i prijaviti se na vise pozicija ili dati nekom da vas reffera.

Raditi je dosta ugodno. Work-life balance se jako postuje. Planiras si svoj dan i svi manageri + kolege su uvijek spremni pomoci. Teamwork je jako izrazen i to se ocekuje od svakog. 

 

Isto, ako pokazes interes za promjenom karijere, mozes ocekivati veliku podrsku. Ja sam recimo sad Senior Program Manager, a startao sam kao Engineer.

I naravno, veliki je plus raditi s ljudima koji su u kompaniji 20+ godina, razvijali i shippali softver kojeg si koristio kao klinac na starom Pentiumu :D Jako puno naucis od takvog leadershipa.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Koliko je tezak tehnicki intervju?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
online
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Pero Dinamit kaže...
Koliko je tezak tehnicki intervju?

Ovisi o poziciji i senioritetu, ali rekao bih da je za neki middle level ovak - cca 2 intervjua s live codingom na Codilityju, intervju o arhitekturi softwarea i neki problemski zadatak iz te domene. Ako je pozicija za frontend domenu onda postoje i pitanja vezana uz UI development, ako je backend onda vise uz baze, APIje i sl. Naravno, tu su i krug ili dva intervjua s managerom i HRom vezan uz timski rad i kakav si fit u tim.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Uvijek moze biti gore, ali da ces naci posao u HR u IT sektoru, jako tesko.

 

Znaci radi se o mozda 20ak firmi u HR koje su jace, i velika vecina ih se bavi "iznajmljivanjem developera drugim klijentima". Dakle firma te proda klijentu za XY novaca, a tvoja placa je XY/3 novaca.

 

Dobiti posao u firmama je strasno tesko. Na prvi pogled djeluje da je divno i bajno, cijelo vrijeme pozitivne vijesti, traze se novi radnici, veliki rast, bla bla. Kad pozelis nesto konkretno i napraviti s tim firmama, uglavnom dobijes samo odjeb.

 

Serengeti

Infobip

Degordian

Infinum

Five

Ekobit

Lemax

...

 

ima ih jos ali se ne mogu sjetiti imena. Cak i kad medju tih 20ak firmi pronadjes neke koje ti pasu tehnologijom (njih 3-4), posao tamo uglavnom ne mozes dobiti.

Osobno sam se u neke firme prijavljivao i 5 puta, i nikad nisam dobio nista vise osim "pismo odjeba" ili neki 10ak minuta informativnog razgovora, da bi onda ponovno dobio "pismo odjeba".

 

Osim tih ozbiljnihij firmi, postoje i citav niz manjih "gazda firmi", ali u te firme ne zelite uci. Eventualno da steknete iskustvo, ali to je to, brzo unutra jos brze van. Ne zelite se uhljebiti medju njima jer uglavnom radite legacy kod ili radite totalno kontra pravilima struke (u oba slucaja vi pusite i trunete)

 

I nije stvar u iskustvo, kad sam imao 1 godinu iskustva nitko me nije htio. Sad kad imam 15 godina iskustva kao full stracker (backend i frontend) te jos ponestio Clouda itd. i dalje ne mogu pronaci drugi posao. Uglavnom niti jednoj firmi ne trebam, hrvatska je premaleno trziste, posebice kad ocekujes seniorsku placu (zbog seniorskog znanja i seniorskih godina iskustava).

 

 

Ekipa, drzite se. Niste jedini koji imate problema s trazenjem posla. Moj plan je otici van hrvatske jer ovdje nazalost vise nemam sto raditi, naprosto me skoro pa niti jedna ozbiljnija firma ne zeli.

 

 

 

 

 

Nisam mislio isprva ali ipak se moram na ovo osvrnuti jer je ova slika toliko tamna da jednostavno zraci negativom koja je IMO jako razlicita od stvarnosti . Iz mojeg iskustva, covjek koji je fullstack developer s 15 godina iskustva u HR doslovno moze birati poslove. Pitanje je samo koliko je izbirljiv i koliko trazi za svoj rad. Evo primjera radi, ja imam 8 god iskustva, primarno backend Java/Oracle i nesto front end iskustva i mobilnog razvoja (react, react-native, js, html, css). U prvoj firmi u kojoj je vecina od ovih 8 god iskustva stecena (jedna od vecih u HR),  kada god su nam dosli na razgovor za posao ljudi za koje se znalo da su dobri i imaju puno iskustva (15+ god), nikada nije bilo da smo mi odbili njih. Uvijek je bilo da su oni odbili nas zbog premale ponude, nezanimljivog posla ili neceg treceg. U firmi u kojoj sada radim, a i od kolega koji rade po drugim firmama cujem ista iskustva. Meni na tjednoj bazi dolaze pozivi za razgovor na linkedin profil jer firme konstantno traze kadar kojeg fali.

 

O cemu se radi: Izmjena radnog kadra je vrlo dinamcina u IT branši, ljudi stalno prelaze negdje zbog bolje place, boljih projekata, zasicenja trenutinm projektima ili kojih vec razloga, a radnike s iskustvom se poprilicno tesko nalazi. U vecim firmama je zato konstanta potraga za kadrom. Do te mjere da danas i ljudi ravno s fakulteta relativno lako nalaze posao. Tako da, kada ti dodje na razgovor netko s gro iskustva, ako ostavi dobar dojam, neces mu ne dati ponudu :) Naravno, ovo ne znaci da svatko tko ce se javiti na razgovor za posao u svakoj firmi dobije ponudu kakvu hoce odmah, ali ovo da se posao u HR ne moze naci je jaaaaaako daleko od istine, pogotovo za ljude s iskustvom. Pitanje je samo koliko trazis za svoje iskustvo i naravno, kako se prezentiras na razgovoru.

 

A kako ovi s iskustvom odbijaju cesto ponude, jer biraju, to ovi s manje iskustva lakse dobivaju poslove. Primjerice znam osobno 4-5 ljudi koji su u zadnje 2 godine zavrsili neke od tehnickih/prirodoslovnih fakulteta (cak ne ni racunarske smjerove, npr pmf-fizika) i relativno brzo nasli posao u software developmentu. Naravno, ne odmah u prvoj firmi gdje su se javili ali u drugoj, trecoj, petoj. A i kada su dobili ponudu nisu se mogli previse cijenkati oko place ili u kojim tehnologijama i na kojim projektima ce raditi, ali kako bi i mogli kada su realno juniori bez isksutva :)

 

 

Eto, moja 2 centa :)

 

 

10 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

 

Ma, ostavlja se dojam, da onaj tko znade, da ne može naći posao. Možeš naći posao po logici stvari, samo je pitanje što i kako želi.

Ta, znam seniora kojem je jedna firma bila šugava, jer je u drugoj radio kao vanjski suradnik te firme na šugavim projektima vezano za banke, pa je prešao u Five.

Tu je zadovljan i jednostavno mu je dobro kaj se tiče posla i primanja.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
mandrake kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Uvijek moze biti gore, ali da ces naci posao u HR u IT sektoru, jako tesko.

 

Znaci radi se o mozda 20ak firmi u HR koje su jace, i velika vecina ih se bavi "iznajmljivanjem developera drugim klijentima". Dakle firma te proda klijentu za XY novaca, a tvoja placa je XY/3 novaca.

 

Dobiti posao u firmama je strasno tesko. Na prvi pogled djeluje da je divno i bajno, cijelo vrijeme pozitivne vijesti, traze se novi radnici, veliki rast, bla bla. Kad pozelis nesto konkretno i napraviti s tim firmama, uglavnom dobijes samo odjeb.

 

Serengeti

Infobip

Degordian

Infinum

Five

Ekobit

Lemax

...

 

ima ih jos ali se ne mogu sjetiti imena. Cak i kad medju tih 20ak firmi pronadjes neke koje ti pasu tehnologijom (njih 3-4), posao tamo uglavnom ne mozes dobiti.

Osobno sam se u neke firme prijavljivao i 5 puta, i nikad nisam dobio nista vise osim "pismo odjeba" ili neki 10ak minuta informativnog razgovora, da bi onda ponovno dobio "pismo odjeba".

 

Osim tih ozbiljnihij firmi, postoje i citav niz manjih "gazda firmi", ali u te firme ne zelite uci. Eventualno da steknete iskustvo, ali to je to, brzo unutra jos brze van. Ne zelite se uhljebiti medju njima jer uglavnom radite legacy kod ili radite totalno kontra pravilima struke (u oba slucaja vi pusite i trunete)

 

I nije stvar u iskustvo, kad sam imao 1 godinu iskustva nitko me nije htio. Sad kad imam 15 godina iskustva kao full stracker (backend i frontend) te jos ponestio Clouda itd. i dalje ne mogu pronaci drugi posao. Uglavnom niti jednoj firmi ne trebam, hrvatska je premaleno trziste, posebice kad ocekujes seniorsku placu (zbog seniorskog znanja i seniorskih godina iskustava).

 

 

Ekipa, drzite se. Niste jedini koji imate problema s trazenjem posla. Moj plan je otici van hrvatske jer ovdje nazalost vise nemam sto raditi, naprosto me skoro pa niti jedna ozbiljnija firma ne zeli.

 

 

 

 

 

Nisam mislio isprva ali ipak se moram na ovo osvrnuti jer je ova slika toliko tamna da jednostavno zraci negativom koja je IMO jako razlicita od stvarnosti . Iz mojeg iskustva, covjek koji je fullstack developer s 15 godina iskustva u HR doslovno moze birati poslove. Pitanje je samo koliko je izbirljiv i koliko trazi za svoj rad. Evo primjera radi, ja imam 8 god iskustva, primarno backend Java/Oracle i nesto front end iskustva i mobilnog razvoja (react, react-native, js, html, css). U prvoj firmi u kojoj je vecina od ovih 8 god iskustva stecena (jedna od vecih u HR),  kada god su nam dosli na razgovor za posao ljudi za koje se znalo da su dobri i imaju puno iskustva (15+ god), nikada nije bilo da smo mi odbili njih. Uvijek je bilo da su oni odbili nas zbog premale ponude, nezanimljivog posla ili neceg treceg. U firmi u kojoj sada radim, a i od kolega koji rade po drugim firmama cujem ista iskustva. Meni na tjednoj bazi dolaze pozivi za razgovor na linkedin profil jer firme konstantno traze kadar kojeg fali.

 

O cemu se radi: Izmjena radnog kadra je vrlo dinamcina u IT branši, ljudi stalno prelaze negdje zbog bolje place, boljih projekata, zasicenja trenutinm projektima ili kojih vec razloga, a radnike s iskustvom se poprilicno tesko nalazi. U vecim firmama je zato konstanta potraga za kadrom. Do te mjere da danas i ljudi ravno s fakulteta relativno lako nalaze posao. Tako da, kada ti dodje na razgovor netko s gro iskustva, ako ostavi dobar dojam, neces mu ne dati ponudu :) Naravno, ovo ne znaci da svatko tko ce se javiti na razgovor za posao u svakoj firmi dobije ponudu kakvu hoce odmah, ali ovo da se posao u HR ne moze naci je jaaaaaako daleko od istine, pogotovo za ljude s iskustvom. Pitanje je samo koliko trazis za svoje iskustvo i naravno, kako se prezentiras na razgovoru.

 

A kako ovi s iskustvom odbijaju cesto ponude, jer biraju, to ovi s manje iskustva lakse dobivaju poslove. Primjerice znam osobno 4-5 ljudi koji su u zadnje 2 godine zavrsili neke od tehnickih/prirodoslovnih fakulteta (cak ne ni racunarske smjerove, npr pmf-fizika) i relativno brzo nasli posao u software developmentu. Naravno, ne odmah u prvoj firmi gdje su se javili ali u drugoj, trecoj, petoj. A i kada su dobili ponudu nisu se mogli previse cijenkati oko place ili u kojim tehnologijama i na kojim projektima ce raditi, ali kako bi i mogli kada su realno juniori bez isksutva :)

 

 

Eto, moja 2 centa :)

 

 

Što želiš reći , da senior programer sa 15 godina iskustva (15 !!! ) može birati posao u jednoj od firmi koje zarađuju doslovno milijarde ali za lošu plaću?

Ne znači ti puno izbor posla, ako će te za taj posao loše platiti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 1:04 (pozdravljudi).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
pozdravljudi kaže...
mandrake kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Što želiš reći , da senior programer sa 15 godina iskustva (15 !!! ) može birati posao u jednoj od firmi koje zarađuju doslovno milijarde ali za lošu plaću?

Ne znači ti puno izbor posla, ako će te za taj posao loše platiti.

 

Ne, hocu reci da nije istina da nema posla, i da ovi od 15+ g iskustva cak mogu birati izmedju vise ponuda. Iz posta gore bi dobio dojam da neces ponudu ni dobiti, a to u mojem iskustvu ne stoji. Jesu li te ponude lose ili dobre moze biti vrlo subjektivno, ali na kraju placu diktira trenutno stanje trzista.

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Uvijek moze biti gore, ali da ces naci posao u HR u IT sektoru, jako tesko.

 

Znaci radi se o mozda 20ak firmi u HR koje su jace, i velika vecina ih se bavi "iznajmljivanjem developera drugim klijentima". Dakle firma te proda klijentu za XY novaca, a tvoja placa je XY/3 novaca.

 

Dobiti posao u firmama je strasno tesko. Na prvi pogled djeluje da je divno i bajno, cijelo vrijeme pozitivne vijesti, traze se novi radnici, veliki rast, bla bla. Kad pozelis nesto konkretno i napraviti s tim firmama, uglavnom dobijes samo odjeb.

 

Serengeti

Infobip

Degordian

Infinum

Five

Ekobit

Lemax

...

 

ima ih jos ali se ne mogu sjetiti imena. Cak i kad medju tih 20ak firmi pronadjes neke koje ti pasu tehnologijom (njih 3-4), posao tamo uglavnom ne mozes dobiti.

Osobno sam se u neke firme prijavljivao i 5 puta, i nikad nisam dobio nista vise osim "pismo odjeba" ili neki 10ak minuta informativnog razgovora, da bi onda ponovno dobio "pismo odjeba".

 

Osim tih ozbiljnihij firmi, postoje i citav niz manjih "gazda firmi", ali u te firme ne zelite uci. Eventualno da steknete iskustvo, ali to je to, brzo unutra jos brze van. Ne zelite se uhljebiti medju njima jer uglavnom radite legacy kod ili radite totalno kontra pravilima struke (u oba slucaja vi pusite i trunete)

 

I nije stvar u iskustvo, kad sam imao 1 godinu iskustva nitko me nije htio. Sad kad imam 15 godina iskustva kao full stracker (backend i frontend) te jos ponestio Clouda itd. i dalje ne mogu pronaci drugi posao. Uglavnom niti jednoj firmi ne trebam, hrvatska je premaleno trziste, posebice kad ocekujes seniorsku placu (zbog seniorskog znanja i seniorskih godina iskustava).

 

 

Ekipa, drzite se. Niste jedini koji imate problema s trazenjem posla. Moj plan je otici van hrvatske jer ovdje nazalost vise nemam sto raditi, naprosto me skoro pa niti jedna ozbiljnija firma ne zeli.

 

 

 

 

 

Evo i mojeg iskustva. Ovo je toliko daleko od istine, da ne može biti dalje. 

 

Mi smo zadnjih 5 godina zapošljavali isto toliko puta. Svaki puta tražimo isti stack (java + bilo koja sql baza, bar osnove html/js, ako se zna još koji fw (react, angular) dodatni plus), ustvari trebamo full-stack java developera. Plaća 10k+ neto, ovisno i znanju. Ne tražimo remote (zbog inicijalno lakše integracije u tim, a kasnije omogućavamo remote)

 

Ja sam obavljao razgovore za posao i naravno sve molbe su dolazile meni.

* 50% molbi uopće nemaju veze sa onim što tražimo, znači javljaju se ljudi koji su radili u php-u/node.js/samo react ili angular (backend nisu nikad radili), ali zoveš ih na razgovor za posao

* 25% traži remote posao i javlja se iz druge strane HR-a ili inozemstva (iako je lijepo napisano u oglasu da remote tek nakon određenog vremena prilagodbe), iako i većina njih nema potrebne kvalifikacije - njima samo odgovaram da ne zapošljavamo remote

* 15% nema uopće nikakvog iskustva (završili tek faks ili žele "probati" programirati) - te isto tako zovemo na razgovor

* 10% imaju kvalifikacije koje nama trebaju (bar tako tvrde u CV-u) - zovemo i njih

 

Na pozive za razgovor javlja se opet samo polovica i s njima dogovaramo vremena za razgovor. Da skratim, na kraju neki od onih koji su tvrdili da imaju tražene kvalifikacije, izgleda da uopće neznaju odgovoriti niti na jedno tehničko pitanje. Oni koji su znali odgovor na bar par pitanja, odmah smo im ponudili ugovor.

U tih 5 godina zaposlili smo sve skupa 15 ljudi, od tih 15 ljudi niti jedan "kompletno" nije zadovoljio kvalifikacije koje su bile u oglasu za posao. 5 ljudi uopće nije zadovoljavalo kvalifikacije, ali su se pokazali kao kandidati sa dobrim potencijalom, koji su bili spremni učiti. 

 

Tako da jedino mogu zaključiti da ti omjer znanje/plaća ne štima. Po osobnom iskustvu znam da bi svaka firma uzela nekoga tko bar zadovoljava 30% onoga što traže, ako je plaća realna. 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
4 godine
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Meni se čini da je opcenito IT u hrv nekako slab. Samo kad pogledam Srbiju, vidim da tamo ima vise poslova, a ne bi ste vjerovali, i place su veće.

 

sto se tice banaka, ne cini mi se ni da su one cvijece po pitanju kvalitete poslova, tehnologija, a ni placa

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 9:04 (Sanchez_1).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

@Sanchrz_1

 

Si ziher?

 

Tamo je prosječna plaća manja, nego u HR.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
4 godine
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Prosjecna placa, da...

ali iz razgovora s jednim bivsim kolegom, kao i pregledom njihovog sitea za poslove (helloworld.rs) sam vidio koliko se nudi.

sada sam isao pogledati, i nisam nasao niti jedan posao gdje je izvjesena ponudjena placa (prije je bilo).

 

recimo, taj bivsi kolega mi je rekao da u Novom Sadu senior dev moze dobiti 2000 eur neto

 

evo, pogledaj ponudu poslova tamo, na kojoj se vidi da je visestruko bolja nego u hrv

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 20:29 (Sanchez_1).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Senior dev i kod nas moze dobiti 2000EUR netto. Hoce li dobiti ovisi o dosta stvari. Mislim da je Tomislav Grubisic nekoliko godina radio velike anonimne ankete za place u IT-u u HR pa objavljivao rezultate gdje su bile godine staza, tehnologije i neto place. Mislim da je ispalo da senior dev (znaci slicno godina iskustva) u C++ nema istu placu kao senior dev u koji nekoj drugoj tehnologiji, npr java. Ovdje se moze doci do rezultata za 2019. https://www.developeri.place/

 

Koliko sam ja načuo, u Srbiji su place u IT negdje slicne kao u HR, sto je za srbe developere izvrsno jer je standard u Srbiji znatno nizi pa vise mogu dobiti za tu placu nego mi u Hrvatskoj

14 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ja mislim da bi svatko ko je iole sposoban u onome što radi, i spreman je preuzeti rizik odbacivanja klasičnog "ugovora o radu", trebao razmisliti o otvaranju nekog oblika poslovnog subjekta (obrt, doo, štagod), i raditi kao contractor za strance.

 

Ja sam sa godinu i pol "pravog" iskustva u HR dobio full-remote posao za američku tvrtku kao front end developer za 3500 USD brutto mjesečno. Kad oduzmem troškove doprinosa i paušalnog poreza, ostajalo mi je oko 20000kn čistog prihoda svaki mjesec. To nigdje u bližoj okolici ne bi mogao ni sanjati...

 

Promjenio sam firmu nakon godinu i pol, te sad razmišljam o otvaranju D.O.O.-a, jer ću vjerojatno proći limit od 300k godišnje. Radim prvenstveno React, s tim da imam fullstack iskustva u Javi i NodeJS-u. Trenutna pozicija je 90% React + 10% Kotlin backend.

 

 

-
Moj PC  
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
The Unforgiven kaže...

Ja mislim da bi svatko ko je iole sposoban u onome što radi, i spreman je preuzeti rizik odbacivanja klasičnog "ugovora o radu", trebao razmisliti o otvaranju nekog oblika poslovnog subjekta (obrt, doo, štagod), i raditi kao contractor za strance.

 

Ja sam sa godinu i pol "pravog" iskustva u HR dobio full-remote posao za američku tvrtku kao front end developer za 3500 USD brutto mjesečno. Kad oduzmem troškove doprinosa i paušalnog poreza, ostajalo mi je oko 20000kn čistog prihoda svaki mjesec. To nigdje u bližoj okolici ne bi mogao ni sanjati...

 

Promjenio sam firmu nakon godinu i pol, te sad razmišljam o otvaranju D.O.O.-a, jer ću vjerojatno proći limit od 300k godišnje. Radim prvenstveno React, s tim da imam fullstack iskustva u Javi i NodeJS-u. Trenutna pozicija je 90% React + 10% Kotlin backend.

 

 

 To je užasno malo. Toliko janitori dobivaju.

 

Nemoj d.o.o., vjeruj mi. Ako prođeš 300k onda samo dodaješ PDV, dakle uzmu ti 25%. D.o.o. je pravni subjekt i moraš se zaposliti, plaćati sve doprinose, a novac od firme je novac od firme. Da bi si ga isplatio, možeš to raditi max 2x godišnje na što opet plaćaš porez. Na kraju je bolje samo platiti PDV u obrtu, ako samo ti radiš.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.4.2021 14:02 (Entry Point).
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Entry Point kaže...
To je užasno malo. Toliko janitori dobivaju.

 

Nemoj d.o.o., vjeruj mi. Ako prođeš 300k onda samo dodaješ PDV, dakle uzmu ti 25%. D.o.o. je pravni subjekt i moraš se zaposliti, plaćati sve doprinose, a novac od firme je novac od firme. Da bi si ga isplatio, možeš to raditi max 2x godišnje na što opet plaćaš porez. Na kraju je bolje samo platiti PDV u obrtu, ako samo ti radiš.

 Da li mozda znas koja su pravila sa pauslanim obrtom i radom za istu stranu firmu? Cujem da je problem ako se radi o HR firmi jer ekipa to radi za izbjegavanje placanja velikih doprinosa. Ja sam sada u Irskoj i htio bi raditi remote iz HR pa me zanima kako to raditi legalno bez velikih muka.

10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Noctifer kaže...
Entry Point kaže...
To je užasno malo. Toliko janitori dobivaju.

 

Nemoj d.o.o., vjeruj mi. Ako prođeš 300k onda samo dodaješ PDV, dakle uzmu ti 25%. D.o.o. je pravni subjekt i moraš se zaposliti, plaćati sve doprinose, a novac od firme je novac od firme. Da bi si ga isplatio, možeš to raditi max 2x godišnje na što opet plaćaš porez. Na kraju je bolje samo platiti PDV u obrtu, ako samo ti radiš.

 Da li mozda znas koja su pravila sa pauslanim obrtom i radom za istu stranu firmu? Cujem da je problem ako se radi o HR firmi jer ekipa to radi za izbjegavanje placanja velikih doprinosa. Ja sam sada u Irskoj i htio bi raditi remote iz HR pa me zanima kako to raditi legalno bez velikih muka.

 Nema problema za strance. U HR je to ekipa masovno koristila da bi izbjegavala plaćanje doprinosa i svega ostalog, a tretirali su se kao zaposlenici, odnosno dolazili su urede kao i zaposlenici. Sa strancima to nije slučaj tako da je u redu, jer si ionako contractor za strance i nisi zaposlen.

Nadglednik dina
16 godina
odjavljen
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Noctifer kaže...

 Ja sam sada u Irskoj i htio bi raditi remote iz HR pa me zanima kako to raditi legalno bez velikih muka.

 

Contractor, ili?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Friday kaže...
Noctifer kaže...

 Ja sam sada u Irskoj i htio bi raditi remote iz HR pa me zanima kako to raditi legalno bez velikih muka.

 

Contractor, ili?

 Full time sam sada. Trazim novi posao koji je romote first isto full time. Ako sve ide po planu htio bi se vratiti u HR do kraje ove godine ili pocetkom sljedece.

14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Entry Point kaže..

 To je užasno malo. Toliko janitori dobivaju.

 

Nemoj d.o.o., vjeruj mi. Ako prođeš 300k onda samo dodaješ PDV, dakle uzmu ti 25%. D.o.o. je pravni subjekt i moraš se zaposliti, plaćati sve doprinose, a novac od firme je novac od firme. Da bi si ga isplatio, možeš to raditi max 2x godišnje na što opet plaćaš porez. Na kraju je bolje samo platiti PDV u obrtu, ako samo ti radiš.

 Ha za US dev standarde je... Za mene kao balavca od 23 godine je bilo užasno puno (sad sam balavac od 25) + sloboda rada maltene bilo kad od bilo gdje, plus startnih 55.000 nepovratnih sredstava iz fondova (sad je minimalno 75k ja mislim). Nekako mi se čini bolje nego 12, 13k koje sam mogao dobiti radeći za HR firmu.

 

Naravno glavni minus je kreditna nesposobnost prvih godinu do dvije, plus to da te klijent može otkantati "bilo kad", što je realno slučaj i kad radiš na ugovor, samo što imaš 2 tjedna otkaznog roka.

 

-
16 godina
odjavljen
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Noctifer kaže...

 Full time sam sada. Trazim novi posao koji je romote first isto full time. Ako sve ide po planu htio bi se vratiti u HR do kraje ove godine ili pocetkom sljedece.

 

Raspravi sa potencijalnom firmom to prije nego doneses ikakvu odluku. Remote work ne podrazumijeva nuzno rad iz druge zemlje. Revenue ih nesto jebe i onda to nije tako jednostavno sa full time zaposlenicima

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
The Unforgiven kaže...

 Ha za US dev standarde je... Za mene kao balavca od 23 godine je bilo užasno puno (sad sam balavac od 25) + sloboda rada maltene bilo kad od bilo gdje, plus startnih 55.000 nepovratnih sredstava iz fondova (sad je minimalno 75k ja mislim). Nekako mi se čini bolje nego 12, 13k koje sam mogao dobiti radeći za HR firmu.

 

Naravno glavni minus je kreditna nesposobnost prvih godinu do dvije, plus to da te klijent može otkantati "bilo kad", što je realno slučaj i kad radiš na ugovor, samo što imaš 2 tjedna otkaznog roka.

 

 Nemoj se procjenjivati po godinama nego po znanju.  Godine su nebitne, ali razumijem kako se osjećaš i razmišljaš. Sad imaš iskustva, referencu, pa će dalje biti sve bolje naravno.

 

Ne treba ti krediti  Osim ako ne misliš nekretnine i aute kupovat. Mada leasing ide bez problema i na paušalni, samo im pokažeš godišnju zaradu i da vidiš. Za sve ostalo su tu kreditne kartice.

Nadglednik dina
13 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

S obzirom da je tema do nedavno bila neaktivna, vjerujem da nije toliko loše u IT sektoru u Hrvatskoj.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Kad se već ova tema oživjela, da li ima netko za preporučiti što je sve korisno ako bih uzeo neku full time remote poziciju? Nije mi do kraja jasno kako je to zakonski regulirano što se tiče oporezivanja te prava i obaveza koje imaš. Hvala

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
southy kaže...

Kad se već ova tema oživjela, da li ima netko za preporučiti što je sve korisno ako bih uzeo neku full time remote poziciju? Nije mi do kraja jasno kako je to zakonski regulirano što se tiče oporezivanja te prava i obaveza koje imaš. Hvala

za početak svakako paušalni obrt.. plaćaju se doprinosi mjesečno ~1350kn + porez (u 4 obroka) ovisno o visini primanja u prošloj godini (negdje 1-5k).. miran si do 300k godišnje.. nakon toga moraš plaćati pdv i nastavljaš dalje

14 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ovo što je rekao kolega gore, + nije loše uzeti sat 1on1 sa računovotkinjom nekom i pitati ju sve što te zanima

 

Naravno full time remote ne mora značiti da radiš kao contractor, moš ti normalno raditi full time remote za neku HR firmu pod standardnim ugovorom o radu.

-
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.4.2021 10:44 (The Unforgiven).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice