Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 954.972
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
neutrino kaže...
Ako samo 10% ima tolike plaće, kako su ostali kreditno sposobni za kupnju stanova? Preko 90% Hrvata ima bar jednu nekretninu u vlasništvu.

 Jako velik postotak Hrvata živi u vlastitoj nekretnini zato što su ju naslijedili. U socijalizmu su se gradili stanovi u koje su se useljavali radnici i koje su tijekom 90-ih jeftino kupovali. A i te statistike dijele situaciju samo na je li stan unajmljen ili ne. Netko tko živi s roditeljima u njima ide u kategoriju "živi u svojoj nekretnini" jer ne plaća najam.

 

ministar kaže...

ako ne znaš, ja ću ti odgovoriti.. kupuju oni koji već imaju 10 nekretnina.. pa bilo je i kad su krenuli APN krediti.. ekipa se žalila što kredit mora biti bar 15 godina da bi mogli dobiti subvenciju, jer imaju love pa su htjeli uzeti na par godina radi subvencije, a ostalo iskeširati da se ne moraju zamarati

Mala zanimljvost:
https://i.ibb.co/RB6dMM9/Screenshot-2022-08-10-at-21-13-12-Naj-e-a-pitanja-APN.png

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 21:15 (captain_soap_McTawish).
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

 

 

Kaj vas u IRE ne muče maloljetničke bande??

dzg
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

 Ne, nego na obali. Ali ne na cijeloj obali vec na manjem dijelu obale.

 

Stranci kupuju nekretnine u HR iz sto razloga, ponajprije jer pod "stranci" mislimo na 200 milijuna ljudi iz 15 različitih država od kojih jako jako jako mali dio kupuje na malom dijelu obale iz razlicitih razloga. Kupuju i Hrvati. I milijunske vile kupuju.

 

Istra i Kvarner su daleko najinteresantniji jer su autom najblize destinacije kupcima koji tu kupuju. No tu ne ulazimo u uzroke i razloge vec iz rezultata izvlačimo očite zaključke poput "kupuju jer imaju love". No shit.

 

Da uzmem 100 ljudi iz teme i svakom dam milijun eura, vjerojatno nitko ne bi kupio vilu u Iloku. I jebiga, kad svi žele vilu u Istri ili Kvarneru, a pa onda ce i cijene skociti jer ni prodavatelji nisu blesavi. Jer to sad i rade. Vracaju dvostruke kapare i prodaju za vise. Tržište.. I tu je problem svega. Doslovce svega.

 

Nećete vjerovati ali bašsve probleme hrvatskog društva možete detektirati, ali i riješiti kroz urbanizam i nekretnine. Od filozofskih "kako se odnosimo prema prostoru i betonu" u smislu gradnje bicklističkih staza, parkova i javnog prijevoza, pa do onih konkretnijih "ajmo se kladit u 20.000€ da ce bas tvoje zemljiste uc u zonu".

 

Možda će vam zvučati apstraktno ali jedini nacin da se ovako male drzave kao sto je nasa ne razjebu je da se zabrani ovakva gradnja u potpunosti. Nema više makinacija oko zona, nema lokalnih faraona ni 550 opcina, nema 120 suvlasnika trokut parcele - a nitko nikomu neće prodati, nema toga da obala ima 3000 opcina jer su prvi red do mora i imaju i love i interesa da bas svi budu načelnici i guraju svoje u zonu, a u Slavoniji jedva se 6 opcina drzi iznad vode pa se istražuje ukradena metla.

 

Nema betonjara, nema "a di je bickl staza pa imam 300 kila", nema "u cijelom kvartu nema pekare, vrtica, parkica, kioska pa vozim dizel 20 kilometara za jedan kruh", nema cekanja na građevinsku 16 mjeseci, sa kovertom 9, onda mi susjed tera kaprice pa žalbu na žalbu, nema placanja komunalija, a asflat i ulicnu rasvjetu cekamo 2 godine..

 

Sve životne probleme ćete riješiti preko noći. Ili u godinu dana koliko treba da se izgrade kuće. I stanovi. Planski. I to puno njih. Toliko puno da si dvoje u braku/zajednici mogu sa minimalcima priuštit bar 80m² u urbanoj sredini sa parkom, školom, vrtićem, dom zdravlja itd. Pa nek onda rastu nekretnine "za 50%". Sirotinja će taj "gubitak dobiti" lako prežaliti.

 

Ali sta ces ti meni moje privatno vlasnistvo... Kakvih 1000€ po m² za teren prvi red do mora, neoporezivo, a negdje citave hektre dobiješ pa siješ luk i blatiš cipele da bi to isto zaradio za 30 godina. Prije 8 godina sam u nekoj temi rekao da Norveski fond moze kupit sve parcele uz obalu i jebtese kupači. I to i rade. Bogati kupuju citave zgrade, ma desetine zgrada i parcela jer masa ljudi namaju kamo dekovat novce. Tko ce se jebat sa 300 zaposlenih od kojih bi pola radije imali polomljene noge pa da su na bolovanju nego bit u 8 u firmi -  kad je porez na kupovinu 3%, a na prodaju nakon 2 godine 0%. Zaradis milijun - neoporezivo. 

 

"Mama daj picke nacelniku pa da nam osim kurca uđe i parcela, u zonu". To moze biti slogan na svim zastavama priobalnih opcina. A ispod toga moze pisati malim slovima "Hoću sine, ali jednom kad izgradimo, ti mu popusi pa da zabrani gradnju jer ako se dalje bude gradilo imat ces preveliku konkurenciju u prodaji pa ces dobit krac u dupe".

 

I tako, sad je in biti zelen, cuvajmo prirodu dok meni raste cijena nekretnine. Lakse biti jedini hotel u mjestu i pazit na šišmiše nego dat opcini da napravi 3 hotela. Eto moj apartman se renta za 380€/noć, zabranimo gradnju da ne bi morao rentat za 320€.

 

Kad vam slobodno tržište diktira urbanizam, dobijete ovo što dobijete. Ne isplati se imat drugo dijete, kvadrat druge sobe preskup. Stanica tramvaja predaleko, bicikl nikad vidio, kamoli stazu, nema vrtića a djece nikad manje, kuce kupuju oni koji mogu, a podstanara koliko hoces.

 

Čemu danas služi urbanizam u općini ako postoji pojam da je nečije dijete kod upisa u vrtić "ispod crte". Kakve crte? Joj nema mjesta. Pa zašto nema mjesta??? To bi trebao biti uvijet za postojanje. Jedno dijete ne dobije mjesto - svima otkaz u opcini i opcina prestaje postojati iste sekunde. Ako ne znaju zbrojit par desetaka klinaca, neće ni kompleksnije proračunske zadatke znat. Btw, moje dijete prošlo, bas krece 01.09, njih 20 nije. Nije rant iz osobnih razloga.

 

Da je sve ostalo bilo u kurcu, Juga, zapravo i istocni blok je jednu stvar radio bolje od zapada. Urbanizam.

 

Neka mi netko pokaže jedno loše naselje koje je izgrađeno u Jugi, ili da okrenem, nađite jedno dobro naselje izgrađeno u RH. Riješite urbanizam i rješili ste sve, zdravstvo, školstvo, demografiju, ekologiju, sport, kulturu, ekonomiju.

 

Ja sam "stručnjak za nekretnine", to radim trećinu života. Kao što škole i bolnice nisu za slobodno tržište, pa ni voda, pa ni struja.. zašto smo dozvolili da nam od doma prave luksuz i da nam se sa krovovima nad glavama kocka tržište? Zato su nam djeca ispod crte i zato se nezaposleni sa viškom kila selite u Irsku.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
emerik kaže...

Aj pitaj ovih 8 koji rentaju stan kod ovog lika kako je njima.

Na osnovu jednog covjeka koji posjeduje 8 stanova ti zakljucujes da Hrvati dobro zive, ima smisla.

To je sad ona RvaCka logika koja kaže da samo sirotinja unajmljuje stanove?

Začudio bi se dubini džepa unajmljivača. Često među unajmljivačima krene bidding gdje nude više novca nego iznamljivač traži samo da bi dobili stan. A radi se o prosječnim, ili čak ispodprosječnim stanovima.

Ja sam tako popušio stanove u Zg-u, a frend koji je recimo odlučio jednog dana otseliti van Zg-a i rentat svoj stan je prvo nabio cijenu €100 iznad trržišne i rekao "boli me k". Kroz iduća 2 tjedna se ekipa "potukla" oko stana. Na kraju je dobio još veću lovu i ostale su mu kapare ljudi koji su rekli da će se vratit i uselit u stan, ali se nikad više javili nisu.

 

Toliko o podstanarskoj sirotinji.

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Fulao si poantu na najjače. Ja ne govorim o vikendicama i vilama za ljetovanje na obali ili na otocima, nego o stanovima u kontinentalnom dijelu RH. Za nekretnine na moru mi je jasno da ih kupuju stranci i da je cijena formirana za najbogatiji dio Europe. Ali čak i to dobrim dijelom kupuju Hrvati koji "nemaju novaca".

 

Prije par mjeseci je recimo lik kojeg znam htio kupiti prizemni stan na Peščenici u Zg-u. Rekao je "zakasnio sam, sve je prodano". Cijena? €3500/m2

Hoćeš mi reći da to stranci kupuju? (Daj, jebeš me)

Savica - ista stvar.

 

Drugi lik mi jučer priča da kod njega u Prečkom ljudi traže €4000 za kradrat i da se kod MSU nešto gradi i da je cijena oko €5500. To isto stranci kupuju? Ma nemoj me j....

Znači li to da su cijene stanova u podsljemenskoj zoni €7000+/m2?

 

Da se vratimo na onih 10% koji imaju 11500kn ili više. Ajde malo razmislite koliko je to glupo, jer matematika je trivijalna.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
ivan dragi kaže...

 

"Mama daj picke nacelniku pa da nam osim kurca uđe i parcela, u zonu". To moze biti slogan na svim zastavama priobalnih opcina. A ispod toga moze pisati malim slovima "Hoću sine, ali jednom kad izgradimo, ti mu popusi pa da zabrani gradnju jer ako se dalje bude gradilo imat ces preveliku konkurenciju u prodaji pa ces dobit krac u dupe".

 

 

Ovo i sve drugo sto si nabrojao je izmedju ostalog razlog mog odlaska u Irsku. 7 godina kasnije apsolutno nista nije bolje. Cini mi se, zapravo, da je sve jos i gore. Gledam npr u mojoj opcini ovdje na istoku. Pa to je strasno kako to funkcionira. Nacelnik opcine je uhljebio apsolutno sve koje je mogao. Kroz samu opcinu, komunalno poduzece, udruge, organizacije, ovo i ono... Lik ako pozivi jos 300 godina - jos 300 godina ce biti biran za nacelnika.

Ne planiramo se vratiti ovdje nego negdje na more. Znam da ni tamo nije nista bolje ali jednostavno ne mogu ove prikaze ovdje vise gledati. Kad ljeti ovdje dodjemo meni je muka nakon 2 dana i vec pocnem brojati dane kad se vracamo za Dublin.

A sta da radim? Dok sam tu zivio radio sam sve kako sam najbolje znao - izlazio sam na izbore i glasao po vlastitoj savjesti, placao sam poreze, pridrzavao se zakona, placao parkirne kazne i kazne za prebrzu voznju (bila je valjda jedna u zadnjih 20 godina), cekao sam u redu kad se trebalo cekati u redu. Nikad se nisam laktario i preskakao nikoga. Bez ikakve veze krenuo od nule u ovome sto radim i postao uvjetno receno dobar u svom poslu. I svejedno - sve je u totalnom kurcu. Zato ne volim kad mi netko kaze da se treba ostati i boriti. Ja sam se borio najbolje sto sam znao i svejedno sam porazen u nakani da pomognem da drustvo bude bolje.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
ivan dragi kaže...

 Ne, nego na obali. Ali ne na cijeloj obali vec na manjem dijelu obale.

 

Sve životne probleme ćete riješiti preko noći. Ili u godinu dana koliko treba da se izgrade kuće. I stanovi. Planski. I to puno njih. Toliko puno da si dvoje u braku/zajednici mogu sa minimalcima priuštit bar 80m² u urbanoj sredini sa parkom, školom, vrtićem, dom zdravlja itd. Pa nek onda rastu nekretnine "za 50%". Sirotinja će taj "gubitak dobiti" lako prežaliti.

 

Kad vam slobodno tržište diktira urbanizam, dobijete ovo što dobijete. Ne isplati se imat drugo dijete, kvadrat druge sobe preskup. Stanica tramvaja predaleko, bicikl nikad vidio, kamoli stazu, nema vrtića a djece nikad manje, kuce kupuju oni koji mogu, a podstanara koliko hoces.

 

Čemu danas služi urbanizam u općini ako postoji pojam da je nečije dijete kod upisa u vrtić "ispod crte". Kakve crte? Joj nema mjesta. Pa zašto nema mjesta??? To bi trebao biti uvijet za postojanje. Jedno dijete ne dobije mjesto - svima otkaz u opcini i opcina prestaje postojati iste sekunde. Ako ne znaju zbrojit par desetaka klinaca, neće ni kompleksnije proračunske zadatke znat. Btw, moje dijete prošlo, bas krece 01.09, njih 20 nije. Nije rant iz osobnih razloga.

 

Da je sve ostalo bilo u kurcu, Juga, zapravo i istocni blok je jednu stvar radio bolje od zapada. Urbanizam.

 

Neka mi netko pokaže jedno loše naselje koje je izgrađeno u Jugi, ili da okrenem, nađite jedno dobro naselje izgrađeno u RH. Riješite urbanizam i rješili ste sve, zdravstvo, školstvo, demografiju, ekologiju, sport, kulturu, ekonomiju.

 

Ja sam "stručnjak za nekretnine", to radim trećinu života. Kao što škole i bolnice nisu za slobodno tržište, pa ni voda, pa ni struja.. zašto smo dozvolili da nam od doma prave luksuz i da nam se sa krovovima nad glavama kocka tržište? Zato su nam djeca ispod crte i zato se nezaposleni sa viškom kila selite u Irsku.

 Slazem se da je u tome problem. Vecina ljudi govore da je u Hrvatskoj dobro jer je 90% ljudi "vlasnik" svoje nekretnine. Btw i ta statistika iskrivljuje situaciju jer ako netko ima tipa dvoje djece starijih od 18 koji zive pod istim krovom, oni se gledaju kao da zive u vlastitoj nekretnini, a zapravo ne zivi jer nisi vlasnici iste. Po meni bi bila puno kvalitetnija statistika koliko ljudi moze s prosjecnom placom pokriti osnovne zivotne troskove te biti vlasnici svog automobila i imati jednu nekretninu. Cak i s dvije prosjecne place nije jednostavno. Ja smatram da imati svoju nekretninu nije luksuz nego nuzna potreba. Zasto? Jer si ne mozes dopustiti da si u mirovini podstanar, hrvatske mirovine(ako ce uopce postojati) nisu dovoljne za osnovne zivotne potrebe te placanje stanarine, dakle, iz tog razloga je vlasnistvno nekretnine nuzna potreba. Neki ljudi ce reci da se s dvije prosjecne place bez frke moze uzeti kredit i nekretnina, to na papiru je istina, ali ja ne smatram to nekom posebnom kvalitetom zivota kad moras sljedecih 30 godina placati kredit gdje ti(i partner) si ne smijete dopustiti da ne radite. Neka duza bolest ili zelja za odmorom od posla su nesto sto si ne smijes dopustiti jer konstantno moras svaki mjesec banci placati dogovoren iznos. To utjece na produktivnost i mentalno zdravlje. Negdje je bila statistika da u Hrvatskoj ima oko 400 tisuca depresivnih ljudi, mene to uopce ne cudi, jer tko nebi bio depresivan kad znas da si doslovno rob sljedecih 30 godina. Nesto se mora poduzeti oko toga jer ce biti sve neodrzivije. Po meni je jedan od velikih problema u HR nepostojanje poreza na nekretnine, zato bogati i vladajuci samo hoardaju nekretnine i vjerojatno se nece u skoro vrijeme nista oko toga promijeniti. Rad se oporezuje oko 40% dok se nekretnine ne oporezuju prakticki nista. Znaci kod nas se potice kupnja nekretnina, a umanjuje rad.

 

Slazem se s tobom da bi se stanovi trebali graditi planski, naravno da ces tu imati veliki otpor od strane zagovornika kapitalizma i slobodnog trzista. Tu moramo biti svjesni da oni to zagovaraju jer imaju direktnu financijsku korist, tim ljudima odgovara da ti cijeli zivot njima placas rentu. Planski se moze graditi i postoji puno primjere, znam da Beč i plansku gradnju i kod njih su cijene tih socijalnih stanova smijesno niske, prijateljica placa stan od 40 kvadrata 300 ili 350 eura, ne sjecam se tocnog iznosa, ali je manje nego stan slicne velicine u Zagrebu.

 

Problem kod realizacije urbanistickog plana i gradnje kod nas je vladajuca stranka. Uzasno su neefikasni, nesposobni i tromi. Njima to nije u interesu jer njihovovi clanovi upravo imaju nekretnine po Zagrebu i moru. Ali isto tako, "nema novaca". Zasto nema novaca? Pa vrlo jednostavno, "uhljebi" odnosno visak u javnom sektoru. Nedavno je izaslo da su place u javnom sektoru vise od onih u privatnom, recimo da je prosjecna bruto placa nekih 8k kuna mjesecno. Dakle, jedan "uhljeb" nas kosta 100 tisuca kuna godisnje. Tisucu uhljeba je 100 milijuna kuna godisnje. Jednostavnom matematikom mozete dalje zakljuciti koliko stvarno placamo sve te silne uhljebe, lazne invalide itd. Dakle, novaca sigurno ima ali se njima razbacujemo. Ali znamo da vladajuca stranka nece nista oko toga napraviti...

15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Cisto da vidimo kak urbanizam funkcionira kod nas :)
U Zagrebu, naselje Blato (to vam je kod Arena centra) izgradila se NOVA osnovna škola za djecu DO 4 razreda osnovne skole.

Cisto da objasnim da mi nije jasno koji je kreten to uopce isao graditi jer iskreno, bolje da i nije.

Green side stanovi 300kom, Begamont gradi 2 zgrade nasuprot cca 120stanova, na potezu iza arena cenetra su se izgradile 3 nove zgrade s tim da dvije valjda imaju (nagadjam) svaka do 70 stanova a treca je od AB gradnje osmerokatnica sa preko 100 stanova 

To je ovak na prvu, a znam da se iza te nove skole na udaljenosti od 300m gradi jos BAREM 6 novih zgrada  koje su manje al opet je u sumi barem 100 stanova.

 

I oni naprave osnovnu skolu za do cetvrtog razreda osnovne. Oni koji poznaju Zagreb, koliko srednjih/gimnazija ima u tom dijelu Zagreba (dakle od rotora pema areni i do Utrina (mislim da je u Utrinama srednja neka)?

Ja kad sam doselio u taj kvart (Jaruscica) bilo sve mladi ljudi bez djece, sad svi imamo/imaju po dvoje/troje znaci mooooooore djece mooooreeeeee... osnovna skolica za do 4og razreda a skola na lanistu navodno grca i nema prostora vec godinama a skola nije bas mala.

Umjesto da se napravi neki osnovno/srednjoskolski centar/kompleks gdi ce biti djeca od 1 razreda osnovne do kraja srednje/gimnazije...oni naprave malecku skolicu za do 4og razreda osnovne. Znaci, grad se ocito ŠIRI i umjesto da se radi planski,inteligentno i pametno napravi se skolica hihi za do cetvrtog razreda osnovne.

Cao fala bok, ne vracam se ja u RH. Razmisljam ko Petko ali s kasnijom idejom povratka, mozda na more nekad tamo oko 60e ali pikiram radje Istru jer mi je cca 8h do novog doma a vjerujem/nadam se da ce djeca ostat u toj novoj domovini CH ali ni Spanjolska ne zvuci lose kao rjesenje za stare dane, iako...dugorocni planovi...kolko glup moras biti za tak nekaj kad jedan idiot pritiskom na crveni gumbic izbrise ideje,zelje i planove u jednom kliku.

Pricate i o kupovini stanova. Ja ocito radim vani i svi smo vani, al zena i dalje radi za hrv firmu (remote) jer joj je dobro i nemremo kupit stan sa 3 spavace sobe jer nemremo preskociti barijeru u glavi da moram placat za stan oko cca 2.500€/m2. To su cijene ovih gore zgrada koje se grade, od 2200-2500 a na njuskalu traze za stanove u okolnim zgradama iz 2008-2011 po 2800€/m2.

Uglavnom...ne vjerujem da ce u RH biti ista puno drugacije za 20god, Petko kaze da se u proteklih 7 nije nist promijenilo.

Ali, moram priznat da se veselim euru i ulasku RH u shengen...nebum moral ici vise na malu Breganu da izbjegnem guzvu na velikoj Breganiprosel bum ko ministar al bez rotirki

Osnovna skola do 4og razerda ... pa majke ti mile

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
smajlee kaže...

 Razmisljam ko Petko ali s kasnijom idejom povratka, mozda na more nekad tamo oko 60e ali pikiram radje Istru jer mi je cca 8h do novog doma

 

Ja obozavam Istru, moja zena ju ne moze smisliti zbog uzasnih plaza. Uvijek ljetujemo na potezu od Crikvenice prema Peljescu. Prije par godina mi je udovoljila pa smo otisli u Istru. Ajme koja je to pogreska bila. Izuzev Poreca (zelena laguna) sve ostale plaze u bas bile uzasne a obisli smo ih poprilicno. Kad se sjetim Umaga povraca mi se (bez uvrede ako vas tu ima) - more vruce, prljavo kao blato, kamenje sluzavo, meduze...

Meni je Istra izuzetno sarmantna i prekrasno uredjena ali stvarno su plaze za kurac.

 

Inace, kad smo kod nekretnina - masa nasih ljudi u Irskoj ima potrebu kupiti tamo nekretninu. Nekad je to opravdan potez a nekad je to samo zato jer "moramo imati svoje". A kvaliteta gradnje u Irskoj je takva da ja ne bih razmatrao kupovinu ni da cu cijene upola nize.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Lako bi ispao prvi forumski rat za plaće općenito vani i u HR.

 

Ima se para u HR, prevenstveno ću govorit za moj kraj( Međimurje ), 5-10 kuća koja su bile donedavno  free ( u mom mjestu )  sve pokupljeno( nijedna nije bila ispod 70€k ).

Sve pokupovali ljudi koji rade u privatnim firmama, nisu nikakvi poduzetnici,obrtnici i slično. Dosta njih je iskeširalo, a neki kombinacija kredit + keš, i još k tome većina ih napravila obnovu i ulupala dodatno brdo para unutra.

Prosjek plaća u HR je obična prevara, jer brdo ljudi ( koje ja znam ) uz plaću još dobivaju poštenu cifru u kešu, tako da im primanja nadmašuju debelo prosjek HR.

 

A sad kada će se trebat izvuč iz čarapa pare da se konvertiraju u eure će biti još čuđenja koliko keša ljudi doma drže....

 

Kolega ( isto iz IT sektora - upala mu sjekira u MED odmah nakon faxa ) koji bi gradio kuću u D na potezu između  Munchena-Ingolstadta, kaže da će morati dići kredu od 800k€/30 god da bi napravio neki prosjek od kuće.

Tako da prošla su vremena kad se moglo vani iskeširat za stan s nekim prosječnom primanjima, kao što je to nekad bilo...

 

Ujak je fino "uzeo" 2 stana u D ( jedan kupi kćeri ), 1 kuća( kupio kćeri), i još dvije kuće u HR, sa trogodišnjim zanimanjem,ali sve je to svojim žuljevima i u svim mogući smjenama/vikendima zaradio u D.

 

Danas , nema šanse....upitno je jedan stambeni objekt riješit , a kamoli ovako nešto....

 

Tako da su se globalno uvijeti života srozali i nema više "lake pare", barem ne za većinu, čim prije to shvatimo bit će nam bolje. ( moš mislit )

 

 

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

 

 

@ivan dragi

 

Baš si me dobro zabavio sa svojim texto. Sve sadržajno objašnjava.

 

SFRJ je bila zemlja meda i mlijeka naspram ovoga što smo dobili poslije njezinog rasturanja.

Fakti su fakti.

 

Ak' ne želiš da sa periferije bježi ljudi, izgradi osnovu školu. U svakom mjestu. 2 đaka, 2 đaka. Bez obzira.

 

 

E, Ivan Dragi, po tvojoj procijeni kada će cijene kvadrata početi padati ili će čak i rasti?

Milsim na ZGB.

 

---------------------------------------------

Kada ste vani, počnite raditi ćuku.

 

Kada smo kod IRE, kaj vas ne smetaju tamo maloljetičke bande?

dzg
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
PzKpfw kaže...

 

 

Kada smo kod IRE, kaj vas ne smetaju tamo maloljetičke bande?

 

Frend (irac) je otplatio kucu u prekrasnom malom obalnom gradicu i onda kupio kucu u drugom mjestu jer nije vise mogao izlaziti na kraj s time (vrlo fit covjek, casnik u irskoj vojsci)

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Razmišljao sam i ja o odlasku van, ali nekako mi se ne isplati. Nisam neki materijalist, otplaćujem svoj stan relativno lagano, imamo novi auto, žena i ja imamo oko 25-30k primanja što je za HR jako dobro... Živimo skroz lagodno ali nismo rastrošni.

Znam ljude koji s tim primanjima nikad nemaju para, ali stalno novi auto, novi ajfonovi, non-stop skupa odjeća i ostale pizdarije. Imam i rodbine okolo koja me zvala doći raditi, ali skužio sam da mi se ta ekstra lova ne isplati, tj. da ne bi

dobio ništa ekstra s tim. Živcira me naravno stanje u državi i korupcija, ali ja sam vječni optimist, uvijek vidim svjetlo na kraju tunela :D Naravno, da nemam ovakva primanja kakva imam, već bi odavno bio vani, to je sigurno.

Moj PC  
5 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Bio krajem sedmog u Poreču na gradskoj plaži. Lada ima, more čisto, Sunca ima... Jedino što je plaža sa šljunkom. U svom životu sam na dvije pješčane plaže bio i tjt, kao da ih nema u HR.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
To svjetlo ja kraju tunela može bit jedino u tunelu kod Solina(neko mjesto kod Splita). Tunel vodi direkt u ponor 😆
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
silvio3105 kaže...
Bio krajem sedmog u Poreču na gradskoj plaži. Lada ima, more čisto, Sunca ima... Jedino što je plaža sa šljunkom. U svom životu sam na dvije pješčane plaže bio i tjt, kao da ih nema u HR.

 ako je baš šljunak, a ne mrvljeni kamen, to je ludnica

pijesak mi je katastrofa, čak mi je i mrvljeni kamen bolji

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Ovak
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kao što su drugi već rekli, nije stvar samo u novcu (iako naravno i to igra ulogu). Meni je doma najviše smetalo što ako pokušavaš živjeti svoj život i ne radiš potpuno iste stvari koje rade drugi zadrti ljudi oko tebe, svi te gledaju preko oka i kao da nisi normalan. Sad dođem doma na 3 tjedna godišnje da malo vidim obitelj, ali taj zadnji tjedan jedva čekam da idem nazad jer sam totalno odviknut od tog zadrtog, nazadnog mentaliteta kod ljudi. Ne pada mi na pamet u takvom okruženju odgajati svoju djecu ubuduće. I onda još dođeš doma na godišnji i sve te "sprdaju" kako si se promijenio. Nisam se ja promijenio nego se vi niste makli sa mrtve točke i vrhunac života vam je piva ispred dućana u 3 popodne i pričanje o politici, ustašama i komunistima 24 sata dnevno.

Ja sam u Irskoj evo već 4 godine i vjerujte mi da nemam pojma ni tko je predsjednik ni tko je u vladi ni ništa vezano za politiku. A družim se s Ircima dosta.
Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 20:46 (antimadridista).
Moj PC  
7 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Jel ovo zajebancija ili sta.....aviomehanicari u Hr imaju placu 4000-5800kn mjesecnu placu???!!!!!!

 

Pa TKO onda dize onaj prosjek na 8500kn u Hr???Kriste.....

 

https://www.24sata.hr/news/i-cetvrti-radnik-ztc-a-dao-otkaz-853734

Moj PC  
2 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Volio bi vidjeti rastavljen taj prosjeka. Ono, sve brojke koje su u prosjeku.
13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
silvio3105 kaže...
Volio bi vidjeti rastavljen taj prosjeka. Ono, sve brojke koje su u prosjeku.

 Histogram

Say hello to my little friend
10 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
MEGATAMA kaže...

Jel ovo zajebancija ili sta.....aviomehanicari u Hr imaju placu 4000-5800kn mjesecnu placu???!!!!!!

 

Pa TKO onda dize onaj prosjek na 8500kn u Hr???Kriste.....

 

https://www.24sata.hr/news/i-cetvrti-radnik-ztc-a-dao-otkaz-853734

Iskreno mislim da seru govna tj ovo je dno novinarstva...čuo netko nekog, koji kaže, a ništa ne reče.

Ne znam što sve ulazi u taj prosjek, ali sigurno nije samo plaća actual aviomehaničara. 

Bio sam na listi (doduše ima već godina), ali plaća je bila doslovno višesturko veća.

Ne vjerujem da bi pali na ovako nisko...s obzirom na ekspertizu (ovo nije opće strojarstvo ili mehaničarstvo) i edukacije koje moraju proći.

 

I call bulshit big time

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 21:48 (MasterG).
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Pa na kasi u Konzuma imaju vecu placu,di nece aviomehanicar..
Ja sam usko vezan za autobransu,radim sa autoservisima..i place se krecu od pocetnika 5000 pa sve do 12-13Kkn..amo rec da je normalna placa za dobrog mehanicara oko 8Kkn

Da ne govoril da vecina radi doma poslije posla di jos duplo zarade
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 22:20 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Tema se dosta razvodnila i mislim da neću napraviti nered sa sljedeće napisanim, a vezano je i uz iseljavanje. Prestao sam pisati i pričati o temi nekretninta i poreza na internetu jer malo ljudi to može shvatiti ali ovdje recimo da su ljudi obrazovani i pametni.

 

Smatram da je nekretninski sektor najveći problem Hrvatske. Znam da je i u drugim državama došlo do posupljenja nekretnina i najma ali u Hrvatskoj je to krenulo puno ranije i uzroci su drugačiji.

Prva i osnovna stvar je da puno kapitala pokradenog za vrijeme privatizacijske pljačke prebačeno u nekretnine. Najviše po obali ali i po unutrašnjosti (najviše po Zagrebu). Vidjelo smo prilikom komedijaškog uhićavanja HDZ-ovaca i kvazi procesa da nema "pravog" HDZ-ovca koji nema barem nekoliko nekretnina u Zagrebu. A znamo kako to ide na lokalnoj razini.

 

O legalizaciji bolje da ni ne pišem. Znamo kako je išla legalizacija i na što nam obala liči. Ni Zagreb nije puno bolji po tom pitanju.

 

Rijetka smo EU država koja nema porez na nekretnine. Kod toga većina neobrazovanih krene pričati da bi to bila pljačka siromašnih, a istina je suprotna. Trenutna situacija naviše pogoduje onima koji imaju višak nekretnina. Dio im može biti prazan, dio mogu iznajmljivati. Ali ljudi su neobrazovani pa ne znaju osnove.

 

Ovo što je ranije napisano o kupovini novogradnji je jasno 1/1 da je utjecaj:
1. Ulaganja stranaca po obali
2. Ulaganja onih koji i dalje isisavaju novce iz EU fondova, korupcije i iznajmljivanja nekretnina koje su kupljenje novcem izvučenim u zadnjih 30 godina.

 

I tu sad dolazimo do toga da možeš ti imati ne znam kakva primanja ali trebaš ti kupiti u ZG stan po 3000 E ili 4000 EUR. Neuređene starogradnje su po 2000 EUR pa se ti onda snalazi pronaći majstore. Nije Zagreb Hrvatska ali za obrazovane je nažalost realnost život u velikim gradovima (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek). Ok, može se raditi remote ali nije baš da svi rade u IT-ju.

 

Znam da dio porasta cijena gradnje predstavlja materijal i rad. Kaže netko po Zagrebu se ne gradi ludo. Radi se toliko koliko ima ljudi koji mogu raditi na građevini. Već se uvozi dalekoistočna radna snaga.

 

I na kraju dolazimo do iseljavanja. Tko normalan može i uz obiteljskih 20.000 kn kupovati stanove po 3000-4000 EUR. A tema koje si nisam ni dotakao je iznajmljivanje stanova koje kod nas isto nije regulirano. A zašto nije? Jer oni koji imaju (političari i oni oko njih) ne žele da se vidi novčani tijek i da se plaća porez.

 

I sad ti budi mlad i počni živjeti samostalno od svog rada. Nije ni čudo da kod nas ljudi žive sa roditeljima do 30-te. Netko je napisao da ljudi licitiraju kod unajmljivanja stanova. Pa naravno kada je malo kvalitetnih stanova. Podstanar sam bio u Zagrebu kao student od '93 do '98 i ponovno od '00 do '16. Unajmiti dobar stan je uvijek bio pothvat. Danas je još veći uz ove cijene i pritisak na Zagreb.

 

Riješenje je porez na nekretnine i da svaki stan bude u funkciji i naravno reguliranje tržišta najma. Kako je Friday čini mi se napisao, ne može njemu vlasnik tek tako podizati cijene.

 

Milijun smo mi godina od civiliziranog društva i neće biti bolje desetljećima. Nije ni čudo što nas je ostalo 3,8 milijuna. A znamo smjer u kojem će ići.

My two cents.

 

I samo dodatno. Mislim da kao što je netko napisao, danas nema smisla ne otići živjeti van barem na 2-3 godine. Naučiti jezik, vidjeti svijeta, a onda se povuku usporedbe i naprave životne odluke.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 9:02 (CroDexter).
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
MasterG kaže...
MEGATAMA kaže...

Jel ovo zajebancija ili sta.....aviomehanicari u Hr imaju placu 4000-5800kn mjesecnu placu???!!!!!!

 

Pa TKO onda dize onaj prosjek na 8500kn u Hr???Kriste.....

 

https://www.24sata.hr/news/i-cetvrti-radnik-ztc-a-dao-otkaz-853734

Iskreno mislim da seru govna tj ovo je dno novinarstva...čuo netko nekog, koji kaže, a ništa ne reče.

Ne znam što sve ulazi u taj prosjek, ali sigurno nije samo plaća actual aviomehaničara. 

Bio sam na listi (doduše ima već godina), ali plaća je bila doslovno višesturko veća.

Ne vjerujem da bi pali na ovako nisko...s obzirom na ekspertizu (ovo nije opće strojarstvo ili mehaničarstvo) i edukacije koje moraju proći.

 

I call bulshit big time

 Evo čitam na drugom forumu direktor servisa ZTC-a kaže da ima 11k kuna neto. S obzirom na to vjerujem da su plaće mehaničara stvarno oko 6000. @Old Iggy je aktivan i tamo u raspravi pa može potvrditi

16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Yup, bizarno.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
bruno11 kaže...
MasterG kaže...
MEGATAMA kaže...

Jel ovo zajebancija ili sta.....aviomehanicari u Hr imaju placu 4000-5800kn mjesecnu placu???!!!!!!

 

Pa TKO onda dize onaj prosjek na 8500kn u Hr???Kriste.....

 

https://www.24sata.hr/news/i-cetvrti-radnik-ztc-a-dao-otkaz-853734

Iskreno mislim da seru govna tj ovo je dno novinarstva...čuo netko nekog, koji kaže, a ništa ne reče.

Ne znam što sve ulazi u taj prosjek, ali sigurno nije samo plaća actual aviomehaničara. 

Bio sam na listi (doduše ima već godina), ali plaća je bila doslovno višesturko veća.

Ne vjerujem da bi pali na ovako nisko...s obzirom na ekspertizu (ovo nije opće strojarstvo ili mehaničarstvo) i edukacije koje moraju proći.

 

I call bulshit big time

 Evo čitam na drugom forumu direktor servisa ZTC-a kaže da ima 11k kuna neto. S obzirom na to vjerujem da su plaće mehaničara stvarno oko 6000. @Old Iggy je aktivan i tamo u raspravi pa može potvrditi

 Kad sam ja pisao da je prosjecna placa ljudi koje poznajem u Hr 4500kn krenule su se ispucavat brojke 1000-2000eu pa nisam dalje niti komentirao.

Slazem se da bi se ta prosjecna placa u Hr morala transparentno razclanit na postotke da se vidi tko koliko zaradjuje i gdje a da ga se ubraja u taj sluzbeni prosjek.

 

14 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
https://www.google.com/amp/s/www.index.hr/amp/vijesti/clanak/ovo-je-prosjecna-placa-u-hrvatskoj/2365951.aspx

Prosjek je 7600 kn. Pitanje koliko se narade mehaničari tijekom godine, valjda znaju zašto su bili tamo na takvoj plaći.
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kakva plata, takva vrata.
Podržavam njihov odlazak.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice