IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.303
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Oprosti ali šta je to stručni studij elektrotehnike?
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
bugovac222 kaže...
Oprosti ali šta je to stručni studij elektrotehnike?

 Završen preddiplomski stručni studij elektrotehnike na feritu. Inženjer elektrotehnike sam...

4 godine
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Onda bi ti najbolje mogao pomoći netko tko je otišao odmah nakon studija (pred- ili diplomskog to je svejedno), bez iskustva u nekoj firmi.
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
bugovac222 kaže...
Onda bi ti najbolje mogao pomoći netko tko je otišao odmah nakon studija (pred- ili diplomskog to je svejedno), bez iskustva u nekoj firmi.

Da.. Ako ima takvih uopće...

5 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
buger98 kaže...

Pozdrav!

 

Zanima me postoji li neka tvrtka koja educira ljude te ih nakon edukacije zapošljava? Radi se o tome da bih pristao raditi i učiti bilo što iz IT sektora, jer ovdje u HR ne mogu naći ni jednu tvrtku koja će me "školovati", sve tvrtke s kojima sam kontaktirao traže me da samostalno učim masu materijala te izradim nekakav prijemni projekt na osnovu istih te onda postoji mogućnost da dođem na razgovor. Problem je taj što nemam primanja pa za vrijeme izrade tog projekta moram raditi drugi posao kako bi preživio, dolazim kući umoran pa baš nemam ni snage ni koncentracije da naučim nešto novo. Imam položen stručni studij Elektrotehnike. 

 

Bilo kakva informacija bi mi pomogla. Hvala unaprijed!

 Nece tebe nitko "skolovati" dok ima onih "drugih". Odnosno, sam se moras izboriti medju masom, ako me razumijes. Dok ti trazis nekoga da te "skoluje" drugi rade nocne smjene i imaju koncentraciju nakon toga da rade na sebi samima. Za njih ne postoji izgovor..., a imas i one koji ne rade, koje financiraju roditelji i mogu 'ladno raditi na sebi 24/7. Mozda to zvuci ovako okrutno, ali svijet je danas okrutan. Uostalom, pristati na rad i ucenje bilo cega iz IT sektora je stvarno ono "preopsirno", ocajno i neozbiljno na kraju krajeva. Za pocetak se odluci sto bi zelio jer je IT sektor poprilicno velik, pa kreni sa osnovama, pa lagano i dalje...

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.1.2020 1:57 (SamoPitam3).
4 godine
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Prije dvije stranice na ovoj temi daju savjet čovjeku (njegovoj ženi) srednjih godina koji ne zna programirati (bez iskustva) kako treba dati otkaz na svom poslu i prijaviti se u Njemačku te traži od tamo posao, jer poslova u IT sektoru ima svud pa čak i u selendrama a potrebe poslodavaca su velike jer nemaju ljudi (samim tim ni konkurencije). Sad kažete mladom dečku da je konkurencija velika pa da prvo odluči šta će i nauči programirati i onda ode. Malo kontradiktorni i čudni savjeti. Ako su potrebe velike za IT ljudima onda konkurencija nije tako velika i poslodavac će sigurno prije uložiti u dečka da se uči uz projekt nego u nekoga 40+ godina. Taj od 40+ koji je radio kao nadređeni će teško učiti programirati čak i ako to voli, puno teže od nekoga tko je mlad i tek počinje raditi.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.1.2020 4:43 (bugovac222).
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

konradiktorne odgovore nisu davali isti ljudi 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
4 godine
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Pa nisu, al nek se slože. Tko je u pravu?
11 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Imati mišljenje ne znači biti u pravu. Ovdje bi valjda Vidoviti Milan najbolje presudio tko je u pravu....

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
5 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bugovac222 kaže...
Pa nisu, al nek se slože. Tko je u pravu?

 Istina je obicno negdje izmedju

Da je bar svijet jednostavno mjesto gdje postoji "apsolutna" istina gdje bi nam bio kraj.

Ne mislim da cijela prica/istina ima ikakve veze sa godinama. Radi se od pojedinca do pojedinca. Nije svako za programiranje. K tome sto to znaci "uloziti" u nekoga ? U nekoga tko ne zna sto bi i mozda za 6 mjeseci kaze - meh, nije programiranje za mene ? Ili koji ce vec za godinu otici od tebe kod konkurencije ? Nije da nema konkurencije. Nema kvalitetnog kadra. Godine su tu najmanje bitne. Uvijek mozes Indijce "zakupiti" da kuckaju kod

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
buger98 kaže...

Hvala na odgovoru, ali čini mi se da se nisam dobro izrazio. Ne tražim dodatno školovanje u obrazovnim ustanovama, nego rad u tvrtci na minimalcu dok ne steknem određene vještine. Ne bih to radio zbog nekakve diplome ili nekakvog papira nego isključivo iz razvijanja dugoročnog odnosa sa tom tvrtkom.

Zelis uci u sistem sa izradjenim pravilima i zaobici ta pravila. Zasto? To vec ima covjek doma. Ili imas znanje i konkuriras sa svima na trzistu rada ili ga nemas i trazis nekog, tko bi ulozijo vrijeme i novce u tvoje usposabljanje. E pa sad, valjda po nekom izradjenom sistemu, koji se u takvim slucajevima u ciljnom okruzenju koristi. Ili kako si to zamislio? 

 

EDIT: Da se dopunim. Nisam zelio, da bi ovo ispalo u smislu ponizavanja ili pokroviteljski. Htjeo sam samo naglasit, da Nijemci imaju dosta dobro razradjen proces "pripravnistva" i da ionako brez izkustva Nijemci ne polazu mnogo na samo obrazovanje. U duhu: "Mene ne zanima, gdje si ti dosao do znanja, nego koliko si jih u stanju upotrijebit za rjesavanje mog problema." Sto znaci, da vas "pripravnistvo" ceka u svakom slucaju, pa ako je vec tako, zasto ne bi bilo formalizirano.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.1.2020 23:31 (F.R.C.).
5 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

Zelis uci u sistem sa izradjenim pravilima i zaobici ta pravila. Zasto? To vec ima covjek doma. Ili imas znanje i konkuriras sa svima na trzistu rada ili ga nemas i trazis nekog, tko bi ulozijo vrijeme i novce u tvoje usposabljanje. E pa sad, valjda po nekom izradjenom sistemu, koji se u takvim slucajevima u ciljnom okruzenju koristi. Ili kako si to zamislio? 

 

EDIT: Da se dopunim. Nisam zelio, da bi ovo ispalo u smislu ponizavanja ili pokroviteljski. Htjeo sam samo naglasit, da Nijemci imaju dosta dobro razradjen proces "pripravnistva" i da ionako brez izkustva Nijemci ne polazu mnogo na samo obrazovanje. U duhu: "Mene ne zanima, gdje si ti dosao do znanja, nego koliko si jih u stanju upotrijebit za rjesavanje mog problema." Sto znaci, da vas "pripravnistvo" ceka u svakom slucaju, pa ako je vec tako, zasto ne bi bilo formalizirano.

 Ovaj edit zapravo i udara u samu srz... Problem je sto se kod nas pojavila neka mantra da je dovoljno da imas zelju da ucis programiranje i to je to... Svi ce te docekati kao rasirenih ruku. Ako si mladji jos i bolje, jer kao dobiti ce radnika za cijeli njegov zivotni vijek, a, ako je radnik mlad, to znaci da je kao dobio radnika za barem 40 godina. Naravno, karikiram. Ali izgleda da neki tako razmisljaju. Na stranu to sto ja znam neke ljude koji su zavrsili elektrotehniku na zagrebackom vts-u  i programiranje im nikako ne ide. Ma kakvo programiranje.... Jedva se snalaze i u wordu, a neki nemaju pojma niti o elektrotehnici da budem iskren. I nema smisla da se pozivas na "ponizavanje", vec jednostavno treba biti iskren koliko god istina bila bolna.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
SamoPitam3 kaže...
F.R.C. kaže...

Zelis uci u sistem sa izradjenim pravilima i zaobici ta pravila. Zasto? To vec ima covjek doma. Ili imas znanje i konkuriras sa svima na trzistu rada ili ga nemas i trazis nekog, tko bi ulozijo vrijeme i novce u tvoje usposabljanje. E pa sad, valjda po nekom izradjenom sistemu, koji se u takvim slucajevima u ciljnom okruzenju koristi. Ili kako si to zamislio? 

 

EDIT: Da se dopunim. Nisam zelio, da bi ovo ispalo u smislu ponizavanja ili pokroviteljski. Htjeo sam samo naglasit, da Nijemci imaju dosta dobro razradjen proces "pripravnistva" i da ionako brez izkustva Nijemci ne polazu mnogo na samo obrazovanje. U duhu: "Mene ne zanima, gdje si ti dosao do znanja, nego koliko si jih u stanju upotrijebit za rjesavanje mog problema." Sto znaci, da vas "pripravnistvo" ceka u svakom slucaju, pa ako je vec tako, zasto ne bi bilo formalizirano.

 Ovaj edit zapravo i udara u samu srz... Problem je sto se kod nas pojavila neka mantra da je dovoljno da imas zelju da ucis programiranje i to je to... Svi ce te docekati kao rasirenih ruku. Ako si mladji jos i bolje, jer kao dobiti ce radnika za cijeli njegov zivotni vijek, a, ako je radnik mlad, to znaci da je kao dobio radnika za barem 40 godina. Naravno, karikiram. Ali izgleda da neki tako razmisljaju. Na stranu to sto ja znam neke ljude koji su zavrsili elektrotehniku na zagrebackom vts-u  i programiranje im nikako ne ide. Ma kakvo programiranje.... Jedva se snalaze i u wordu, a neki nemaju pojma niti o elektrotehnici da budem iskren. I nema smisla da se pozivas na "ponizavanje", vec jednostavno treba biti iskren koliko god istina bila bolna.

 inace se Vani kroz praksu stjece iskustvo i preporuka...

 

pa se onda nema problema sa time da netko zavrsi strojarstvo kao moja supruga, koja na zalost  ne zna sta je tlocrt/nacrt/bokocrt, dok sam ja na primjer "bio" po nasim standardima propalica u skoli, a sad radim u jednoj od najjacih IT firmi u DE. Bez fakulteta, doduse sa ogromnim IT iskustvom ali diplomom Ivore skole informatike.

 

Sto se tice znanja i iskustva u HR to se dosta vidi po ovakvim forumima ili FBu gdje netko nesto napise, pa se sve svede na to dal je napisao nesto pravopisno tocno... sto sa samom temom nema veze. Dok taj isti koji ne zna pravopis ima placu o kojoj 98% hrvata koji znaju pravopis moze samo sanjati.

 

 

 

 

 

 

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2020 18:28 (Robert_84).
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
buger98 kaže...

Hvala na odgovoru, ali čini mi se da se nisam dobro izrazio. Ne tražim dodatno školovanje u obrazovnim ustanovama, nego rad u tvrtci na minimalcu dok ne steknem određene vještine. Ne bih to radio zbog nekakve diplome ili nekakvog papira nego isključivo iz razvijanja dugoročnog odnosa sa tom tvrtkom.

Zelis uci u sistem sa izradjenim pravilima i zaobici ta pravila. Zasto? To vec ima covjek doma. Ili imas znanje i konkuriras sa svima na trzistu rada ili ga nemas i trazis nekog, tko bi ulozijo vrijeme i novce u tvoje usposabljanje. E pa sad, valjda po nekom izradjenom sistemu, koji se u takvim slucajevima u ciljnom okruzenju koristi. Ili kako si to zamislio? 

 

EDIT: Da se dopunim. Nisam zelio, da bi ovo ispalo u smislu ponizavanja ili pokroviteljski. Htjeo sam samo naglasit, da Nijemci imaju dosta dobro razradjen proces "pripravnistva" i da ionako brez izkustva Nijemci ne polazu mnogo na samo obrazovanje. U duhu: "Mene ne zanima, gdje si ti dosao do znanja, nego koliko si jih u stanju upotrijebit za rjesavanje mog problema." Sto znaci, da vas "pripravnistvo" ceka u svakom slucaju, pa ako je vec tako, zasto ne bi bilo formalizirano.

 Pa znanja očito nemam, tako da na tržištu ne konkuriram jer i da imam znanja ne bih bio ovdje sada. Tražim znači tvrtku sa malo blažim uvjetima zapošljavanja, koja možda ima neki trening prije rada ili nešto slično, u elektro-inženjerstvu takvih stvari je more pa sam mislio da je ista priča i ovdje ili barem približna. 

 

Svaka druga tvrtka traži juniore... pa super jel netko razmišljao o tome da se do tog juniora isto treba doći? Kažu imaš materijale na netu. Istina, evo imam 250GB C# tutorijala, koji odabrati, svaki je sličan ali dovoljno različit da se izgubiš. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2020 14:50 (buger98).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
buger98 kaže...
F.R.C. kaže...
buger98 kaže...

Hvala na odgovoru, ali čini mi se da se nisam dobro izrazio. Ne tražim dodatno školovanje u obrazovnim ustanovama, nego rad u tvrtci na minimalcu dok ne steknem određene vještine. Ne bih to radio zbog nekakve diplome ili nekakvog papira nego isključivo iz razvijanja dugoročnog odnosa sa tom tvrtkom.

Zelis uci u sistem sa izradjenim pravilima i zaobici ta pravila. Zasto? To vec ima covjek doma. Ili imas znanje i konkuriras sa svima na trzistu rada ili ga nemas i trazis nekog, tko bi ulozijo vrijeme i novce u tvoje usposabljanje. E pa sad, valjda po nekom izradjenom sistemu, koji se u takvim slucajevima u ciljnom okruzenju koristi. Ili kako si to zamislio? 

 

EDIT: Da se dopunim. Nisam zelio, da bi ovo ispalo u smislu ponizavanja ili pokroviteljski. Htjeo sam samo naglasit, da Nijemci imaju dosta dobro razradjen proces "pripravnistva" i da ionako brez izkustva Nijemci ne polazu mnogo na samo obrazovanje. U duhu: "Mene ne zanima, gdje si ti dosao do znanja, nego koliko si jih u stanju upotrijebit za rjesavanje mog problema." Sto znaci, da vas "pripravnistvo" ceka u svakom slucaju, pa ako je vec tako, zasto ne bi bilo formalizirano.

 Pa znanja očito nemam, tako da na tržištu ne konkuriram jer i da imam znanja ne bih bio ovdje sada. Tražim znači tvrtku sa malo blažim uvjetima zapošljavanja, koja možda ima neki trening prije rada ili nešto slično, u elektro-inženjerstvu takvih stvari je more pa sam mislio da je ista priča i ovdje ili barem približna. 

 

Svaka druga tvrtka traži juniore... pa super jel netko razmišljao o tome da se do tog juniora isto treba doći? Kažu imaš materijale na netu. Istina, evo imam 250GB C# tutorijala, koji odabrati, svaki je sličan ali dovoljno različit da se izgubiš. 

 

Problem nije to, da bi bio ti u krivu, nego opcenita situacija na trzistu. Realna situacija u branzi je daleko od romantike. Na mojem podrucju (proizvodna informatika) je potraznja tolika, da sam kao freelancer razprodan po godinu ili dvije unaprijed. U 2017 i 2018 godini sam fakturirao (!!!) preko dvije tisuce sati u godini. Ako ubrojite voznje i rezijske poslove (sastanke, telefone, knjigovodstvo,...) znaci blizu smo 3.000 sati u godini. To je 70 sati na tjedan! Zasto vam ovo pisem? Da vam predstavim realnost "druge strane". 80% seniora je kronicno preopterecenih. I sad se postavi u kozu poslodavca... ima ekipu (ili vse njih) od nekih pet do osam ljudi u kojoj su maksimalno dva senior arhitekta (jer smo - i zbog stanja na trzisto - poprilicno skupi, a i rijedki) i 3 do 6 nekih poluizradjenih mladjih ljudi. Projekti ovise o "nama" (seniorima). Sad razmislite, tko ce vam biti mentor: netko nalik meni, tko u prosjeku radi dvanest do petnest sati na (radni) dan i cesto ponesto i vikendom? Ili netko, tko ni sam dobro ne zna, o cemu je rijec, jer je tek prije dvije, tri, mozda pet godina zapoceo karieru?

 

I ne zaboravimo... ovdje ne trazimo krivca, tko je zabrljao. Nije krivda ni na poslodavcima, jer se jednostavno nije dalo predvidjeti razvoj dogadjaja ovak, kak danas jeste. U 30 godina su se stvari drasticno izmjenile u zadnjoj deceniji pogotovo. To je u stvari samo jedna generacija razmaka. Za poslodavce su stvari jos mnogo gore: on dobije mladog, zainteresirang covjeka, nekako organizacijski uspije razporedit resurse, da ga priuci na posao, sto ga kosta nekih 50 do 100 tisuca evra, da bi taj mladi djecko sad, kad ima dvije do tri godine nekog izkustva dobio bolju ponudu. Jer ovaj drugi poslodavac moze ponudit mnogo vise, zbog tog, sto nije ulagao onih 50 do 100 tisuca u place "pripravnika" i "mentora". Primjera radi: bio mi je ponudjen projekt, koji me nije bas privlacijo (iz sasvim osobnih razloga - zbog obitelji mi nije odgovaralo globalno raditi po svim lokacijama). Zato sam postavio malo vec brezobraznu satnicu 125 evra + troskovi putovanja i smjestaja izvan drzave dodatno. Prihvatili su brez pregovaranja. 125 evra znaci tisucu evra na dan! Sad malo pomislite, kako su ocajni poslodavci.

 

Kao solution provider (jer to programeri u biti jesmo) sa tim, sto dodjes spreman i naoruzan sa znanjem poslodavcu dajes do znanja dvoje: prvo, da te moze u kratkom roku puno opteretiti i drugo, da si navikao uz neki uobicajen posao odtrcati onu ekstra milju i uciti/vjezbati jos nekih dvadesetak sati na tjedan ono, sto te zanima. I kao u slucaju gore, kad sam naveo "onog drugog poslodavca" je sad ovaj, kome se obracas, isto tako spreman kompenzirati tu tvoju investiciju sa visljom placom. Jer je manji riziko za njega, nego u prvom sucaju. Jer, ako se navezem na komentare malo vislje: situacija je takva, da nema idealiziranja i romantike u poslu. Ako si koliko toliko nadprosjecan, vrlo brzo napredujes tako u financijskom smislu, kao i po ljestvici odgovornosti. Trziste je nasiceno juniorima (i pripravnicima), jer je branza postala u zadnjoj deceniji ponovo interesantna, ali je izmedju vladalo neko zatisje i na strani seniora je manjko ogroman. A to negativno utjece na odnos do mlajih kolega, jer vas (mi) jednostavno zbog preopterecenosti nismo u stanju mentorirati, kako bi trebalo.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2020 16:00 (F.R.C.).
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

A ne znam eto onda, godinu dana raditi, kad uhvatim vremena uhvatit se učenja i to je to. 

16 godina
offline
IT posao Njemačka

Utrka kako privuci i zadrzati zaposlene, od uredskog voca i pica, zajednickih dorucaka, raznih aktivnosti na teret tvrtke (fitnes, koncerti, tekme,, fleksibilno radno vrijeme,.. ), prosle godine je dobila jos jednu stazu. Neograniceni godisnji odmor

 

https://www.byte5.de/news/vertrauensurlaub-bei-byte5/

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...

Utrka kako privuci i zadrzati zaposlene, od uredskog voca i pica, zajednickih dorucaka, raznih aktivnosti na teret tvrtke (fitnes, koncerti, tekme,, fleksibilno radno vrijeme,.. ), prosle godine je dobila jos jednu stazu. Neograniceni godisnji odmor

 

https://www.byte5.de/news/vertrauensurlaub-bei-byte5/

 

Da. U poslednje dvije godine (po subjektivnoj presudi) stvari su dobile oblik absurda. Jedan veci koncern, za kojeg radim vise manje konstantno vec petu godinu placao mi je nekoliko mjeseci Leerlauf, da bi ostao na buducem projektu, kojeg su tek pripremali, jer im se to vise izplatilo, nego potrazivati za novim (izkusnim) kadrovima. I od ostalih kolega sam nacuo, da jih firme zadrzavaju i placaju doslovno brez posla, samo da ne bi preuzeli neki drugi projekat (i tako napustili firmu).

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2020 19:03 (F.R.C.).
16 godina
offline
IT posao Njemačka

Ja sam doslovno 13 mjeseci bez radnih obveza u firmi. Mjesecno u JIRI upisem 15-30 sati, i to su uglavnom navuceni sati. Prije 6 mjeseci rekao sam im da mi je dosadno i da trazim drugu firmu, sef se prepao. Imam sve manju zelju ici na radno mjesto gdje cu citav dan smisljati kako ubiti vrijeme. Od nas 13 mislim da 4 osobe imaju konkretne cjelodnevne obveze. Ne kuzim kako to kod njih funkcionira.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Racunica postoji... Ako gledas sa aspekta troska: za 60 tisuca godisnje (neki prosjecan IT-jevac srednjeg ranga) su provizije HR kompanija izmedju 10 i 15 tisuca. 3 do 6 mjeseci uvodjenja 15 - 30 tisuca. troskovi unutrasnje kadrovske obrade... izpod crte oko 50 tisuca pa na gore kosta novo zaposljenje. A to je vec blizu godisnje place uz napomenu, da smo na kraju svi ljudi i nekako lakse simpatiziramo sa nekim, koga vec poznajemo nego da rizikujemo, kakav ce biti buduci. To je onak, moguce objasnjenje na grubo. 

May the source be with you.
Moj PC  
8 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
bugovac222 kaže...
Nevjerojatno koja idealizacija inozemstva kad se ovo čita. Predstavlja se kao rješenje svih pa i emocionalnih problema 😂

 

Nije stvar u idealizaciji inostranstva kao takvog, vec je problem, da u Hrvatskoj 17,5% (a u "mojoj" Sloveniji 12,5%) pucanstva nije u stanju redovno platit osnovne zivotne troskove (rezije). Ne znam, kako je u Hrvatskoj, ali u Sloveniji mnogo zaposlenih za puno radno vrijeme nema primanja, da bi presli inad tzv. granice siromastva. Ako pogledate sliku, koju sam dodao (izvor: eurostat), primjetit cete, da su obadvije drzave u samom vrhu, a ciljne drzave, o kojima ovdje pricamo na samom dnu ljestvice domacinstava, koja nisu u stanju prezivjet iz mjeseca u mjesec. Znaci, da su razlike tako velike, tako nezamisljive, da sto se cini idealizacijom u jednoj i mozda cak pretjerivanjem sa jadikovanjem u drugoj okolini.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.1.2020 15:38 (F.R.C.).
4 godine
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Koji jezik, odnosno u kojem pravcu najbolje krenuti od početka? Zanima me čega ima najviše na DE tržištu i kako najlakše doći do posla? Iskustva? 

 
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
buger98 kaže...

Koji jezik, odnosno u kojem pravcu najbolje krenuti od početka? Zanima me čega ima najviše na DE tržištu i kako najlakše doći do posla? Iskustva? 

Vjerojatno bi bilo pitanje postaviti obrnuto: u kojem pravcu krenuti i koje jezike uciti. Ako krenete u Njemacku, Italijanski vam nece biti od velike pomoci, se Engleskim mozete donekle proc, dok vam Njemacki otvara sva vrata.

 

Znam, niste pitali za taj jeik, nego programski jezik, ali i tu je princip pojednak. Ako se zelite baviti sa izradom web stranica, PHP i JavaScript (uz HTML, CSS i mnostvo frameworka) su obavezni. Ako se mislite baviti tzv. embedded devices, tad su C, C++ ili Pascal jos uvjek tata-mata. Ako mislite u financijski sektor, VBA vam je nuzan (zbog prosirenosti Excel-a kao kalkulativne alatke). Ako zelite amalizirati vece kolicine podataka, Python i/ili R su skoro da obavezni. Za rad sa relacijskim bazama SQL. Java i C#, te tome nalik derivati su danas nekako odabir za opcenito programiranje.

 

Ima toga jos, ali za prvi utisak neka bude dovoljno. 

May the source be with you.
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
* * *

Vjerojatno bi bilo pitanje postaviti obrnuto: u kojem pravcu krenuti i koje jezike uciti. Ako krenete u Njemacku, Italijanski vam nece biti od velike pomoci, se Engleskim mozete donekle proc, dok vam Njemacki otvara sva vrata.

 

Znam, niste pitali za taj jeik, nego programski jezik, ali i tu je princip pojednak. Ako se zelite baviti sa izradom web stranica, PHP i JavaScript (uz HTML, CSS i mnostvo frameworka) su obavezni. Ako se mislite baviti tzv. embedded devices, tad su C, C++ ili Pascal jos uvjek tata-mata. Ako mislite u financijski sektor, VBA vam je nuzan (zbog prosirenosti Excel-a kao kalkulativne alatke). Ako zelite amalizirati vece kolicine podataka, Python i/ili R su skoro da obavezni. Za rad sa relacijskim bazama SQL. Java i C#, te tome nalik derivati su danas nekako odabir za opcenito programiranje.

 

Ima toga jos, ali za prvi utisak neka bude dovoljno. 

Dobro nije IT samo kodiranje. Mene zanima imaš li kakvog iskustva sa ostalim granama IT-a konkretno sa mrežama ili znaš nekoga tko je u toj branši. Meni je znanje njemačkog na nuli.  

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...
Dobro nije IT samo kodiranje. Mene zanima imaš li kakvog iskustva sa ostalim granama IT-a konkretno sa mrežama ili znaš nekoga tko je u toj branši. Meni je znanje njemačkog na nuli.  

 

Da, u pravu si. Ja sam zbog napomene jezika na pocetku veoma uzko intrepretirao njegov zapis. Sto se tvog pitanja tice, sam se profilirao/fokusirao na proizvodnu informatiku i to povecini na MES/MRP nivo, razmjenu podataka sa ERP, SCM, isl. Sa ostalim segmentima informatike se ne bavim aktivno, vise se posvecujem sporednom ucenju potreba procesa proizvodnje i logistike (skladistenja i transporta). Kao programer poznajem mreze na amaterskom nivou, kao i virtualizaciju, odrzavanje servera, isl., ali se sa tim ne bavim. Skoro sam "uvezo" jednog kolegu iz Hrvatske, da mi asistira, ali se izkazalo, da mu programiranje nije bas jaka strana, pa sam ga prebacio kod jednog klijenta u IT odjel u sistemsku podrzku, ali to je vise iznimka, nego pravilo. Zasto?

May the source be with you.
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
Envy kaže...
Dobro nije IT samo kodiranje. Mene zanima imaš li kakvog iskustva sa ostalim granama IT-a konkretno sa mrežama ili znaš nekoga tko je u toj branši. Meni je znanje njemačkog na nuli.  

 

Da, u pravu si. Ja sam zbog napomene jezika na pocetku veoma uzko intrepretirao njegov zapis. Sto se tvog pitanja tice, sam se profilirao/fokusirao na proizvodnu informatiku i to povecini na MES/MRP nivo, razmjenu podataka sa ERP, SCM, isl. Sa ostalim segmentima informatike se ne bavim aktivno, vise se posvecujem sporednom ucenju potreba procesa proizvodnje i logistike (skladistenja i transporta). Kao programer poznajem mreze na amaterskom nivou, kao i virtualizaciju, odrzavanje servera, isl., ali se sa tim ne bavim. Skoro sam "uvezo" jednog kolegu iz Hrvatske, da mi asistira, ali se izkazalo, da mu programiranje nije bas jaka strana, pa sam ga prebacio kod jednog klijenta u IT odjel u sistemsku podrzku, ali to je vise iznimka, nego pravilo. Zasto?

Šta zašto? Otkud ja znam, ja tebe pitam :-D

Iako znam Mrežnih kratica da se može jedan riječnik napisati pojma nemam šta je MES, MRP, ERP, SCM (možda bi mogao pogoditi neke). Imao sma iz srednje škole i apetita i volje a i samog potencijala za programiranje kada je profesor zadao zadatak da se u excelu napiše neka formula. Samo jedan kolega i ja smo uspjeli da završimo (nakon 7 dana) stim da je moja formula bila upola kraća nego njegova. Čuvam taj papirić negdje. Ali sada sa 37 punih u Aprilu ne znam imam li volje i za čim. Svaku želju si na neki način priuštim ali vrijeme je da se usedlim i oženim sa fantastičnom djevojkom sa kojom sam u vezi već deceniju.

Eh sada iskustva koja me zanimaju je ovo: Kako do posla nakon 1. Marta za države Zapadnog Balkana u Njemačku. Dakle da ja imam HR državljanstvo ma ne bih ja ni razmišljao kako jer sva rodbina koja ima HR državljanstvo je već u Germaniji. Nitko nije ostao.

E sada me zanimaju mreže. Odnosno završio sam Cisco Networking Academy. Iako nemam formalno obrazovanje niti formalni papir da znam engleski (njemački sam tuta bugarin ali na DW stranici mogu i naučiti do A2 ili B1) to se od 1. Marta i ne traži za IT struku nego samo iskustvo a to se može napraviti iako ga ja imam preko 15-tak godina.

Šta sam htio reći. Pojma ne'am.
Ah da.. zanima me preko one Xing.de i stepstone.de stranice kolika je zainteresovanost poslodavca da me prihvate tj da se zauzmu za mene poslije 1. Marta kao državljanina BiH. Da li ti imaš osjećaj da je potražnja za IT-ovcima velika da će izimati i nas NON-EU državljane. Mogu im navest ida je skražena procedura dobijanje vize. ukucam u Stepstone.de neki bezveze gradić samo CCNA (dio Ciscove mrežne akademije) i dobijem primjerice u Memmingenu (gdje su mi dvije rodice) da treba 65 radnika.

4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
buger98 kaže...

Koji jezik, odnosno u kojem pravcu najbolje krenuti od početka? Zanima me čega ima najviše na DE tržištu i kako najlakše doći do posla? Iskustva? 

Vjerojatno bi bilo pitanje postaviti obrnuto: u kojem pravcu krenuti i koje jezike uciti. Ako krenete u Njemacku, Italijanski vam nece biti od velike pomoci, se Engleskim mozete donekle proc, dok vam Njemacki otvara sva vrata.

 

Znam, niste pitali za taj jeik, nego programski jezik, ali i tu je princip pojednak. Ako se zelite baviti sa izradom web stranica, PHP i JavaScript (uz HTML, CSS i mnostvo frameworka) su obavezni. Ako se mislite baviti tzv. embedded devices, tad su C, C++ ili Pascal jos uvjek tata-mata. Ako mislite u financijski sektor, VBA vam je nuzan (zbog prosirenosti Excel-a kao kalkulativne alatke). Ako zelite amalizirati vece kolicine podataka, Python i/ili R su skoro da obavezni. Za rad sa relacijskim bazama SQL. Java i C#, te tome nalik derivati su danas nekako odabir za opcenito programiranje.

 

Ima toga jos, ali za prvi utisak neka bude dovoljno. 

Kada bih želio raditi ono što je najtraženije na tržištu, što bi to bilo? To me zapravo zanima..

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...
F.R.C. kaže...
Envy kaže...
Dobro nije IT samo kodiranje. Mene zanima imaš li kakvog iskustva sa ostalim granama IT-a konkretno sa mrežama ili znaš nekoga tko je u toj branši. Meni je znanje njemačkog na nuli.  

 

Da, u pravu si. Ja sam zbog napomene jezika na pocetku veoma uzko intrepretirao njegov zapis. Sto se tvog pitanja tice, sam se profilirao/fokusirao na proizvodnu informatiku i to povecini na MES/MRP nivo, razmjenu podataka sa ERP, SCM, isl. Sa ostalim segmentima informatike se ne bavim aktivno, vise se posvecujem sporednom ucenju potreba procesa proizvodnje i logistike (skladistenja i transporta). Kao programer poznajem mreze na amaterskom nivou, kao i virtualizaciju, odrzavanje servera, isl., ali se sa tim ne bavim. Skoro sam "uvezo" jednog kolegu iz Hrvatske, da mi asistira, ali se izkazalo, da mu programiranje nije bas jaka strana, pa sam ga prebacio kod jednog klijenta u IT odjel u sistemsku podrzku, ali to je vise iznimka, nego pravilo. Zasto?

Šta zašto? Otkud ja znam, ja tebe pitam :-D

Iako znam Mrežnih kratica da se može jedan riječnik napisati pojma nemam šta je MES, MRP, ERP, SCM (možda bi mogao pogoditi neke). Imao sma iz srednje škole i apetita i volje a i samog potencijala za programiranje kada je profesor zadao zadatak da se u excelu napiše neka formula. Samo jedan kolega i ja smo uspjeli da završimo (nakon 7 dana) stim da je moja formula bila upola kraća nego njegova. Čuvam taj papirić negdje. Ali sada sa 37 punih u Aprilu ne znam imam li volje i za čim. Svaku želju si na neki način priuštim ali vrijeme je da se usedlim i oženim sa fantastičnom djevojkom sa kojom sam u vezi već deceniju.

Eh sada iskustva koja me zanimaju je ovo: Kako do posla nakon 1. Marta za države Zapadnog Balkana u Njemačku. Dakle da ja imam HR državljanstvo ma ne bih ja ni razmišljao kako jer sva rodbina koja ima HR državljanstvo je već u Germaniji. Nitko nije ostao.

E sada me zanimaju mreže. Odnosno završio sam Cisco Networking Academy. Iako nemam formalno obrazovanje niti formalni papir da znam engleski (njemački sam tuta bugarin ali na DW stranici mogu i naučiti do A2 ili B1) to se od 1. Marta i ne traži za IT struku nego samo iskustvo a to se može napraviti iako ga ja imam preko 15-tak godina.

Šta sam htio reći. Pojma ne'am.
Ah da.. zanima me preko one Xing.de i stepstone.de stranice kolika je zainteresovanost poslodavca da me prihvate tj da se zauzmu za mene poslije 1. Marta kao državljanina BiH. Da li ti imaš osjećaj da je potražnja za IT-ovcima velika da će izimati i nas NON-EU državljane. Mogu im navest ida je skražena procedura dobijanje vize. ukucam u Stepstone.de neki bezveze gradić samo CCNA (dio Ciscove mrežne akademije) i dobijem primjerice u Memmingenu (gdje su mi dvije rodice) da treba 65 radnika.

 

Neovisno o "politicnoj korektnosti", moje je misljenje, da je njemacka adresa velika prednost. Kako imas rodbinu u blizini, razmisli, kako bi to mogao izkoristit. Onak na grubo receno je Njemacko trziste vec sad naklonjeno zaposljavanju stranaca. Koliko je to moguce aplicirat na svaki konkretan slucaj je druga prica, sa kojom ja kao drzavljan EU nemam izkustva.

May the source be with you.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
buger98 kaže...
F.R.C. kaže...
buger98 kaže...

Koji jezik, odnosno u kojem pravcu najbolje krenuti od početka? Zanima me čega ima najviše na DE tržištu i kako najlakše doći do posla? Iskustva? 

Vjerojatno bi bilo pitanje postaviti obrnuto: u kojem pravcu krenuti i koje jezike uciti. Ako krenete u Njemacku, Italijanski vam nece biti od velike pomoci, se Engleskim mozete donekle proc, dok vam Njemacki otvara sva vrata.

 

Znam, niste pitali za taj jeik, nego programski jezik, ali i tu je princip pojednak. Ako se zelite baviti sa izradom web stranica, PHP i JavaScript (uz HTML, CSS i mnostvo frameworka) su obavezni. Ako se mislite baviti tzv. embedded devices, tad su C, C++ ili Pascal jos uvjek tata-mata. Ako mislite u financijski sektor, VBA vam je nuzan (zbog prosirenosti Excel-a kao kalkulativne alatke). Ako zelite amalizirati vece kolicine podataka, Python i/ili R su skoro da obavezni. Za rad sa relacijskim bazama SQL. Java i C#, te tome nalik derivati su danas nekako odabir za opcenito programiranje.

 

Ima toga jos, ali za prvi utisak neka bude dovoljno. 

Kada bih želio raditi ono što je najtraženije na tržištu, što bi to bilo? To me zapravo zanima..

 

Na to pitanje je skoro nemoguce odgovorit. Vjerojatno su Java, C#, Python, PHP, JavaScript (u svim okusima) i SQL nekako najsire trazeni/prihvaceni. Iskreno ne znam, jer imam sasvim drugaciju paradigmu: orientiram se na specialne njise, gdje potraznja mala i gdje konkurencija skoro da ne postoji. Jer na najtrazenijim podrucjima je i najveca konkurencija. Uzmimo npr. C/C++ i Delphi (Pascal): trziste je dosta malo, ali postoji. Programera, koji se jos sjecamo svega tog isto tako skoro da nema. Sto znaci: nadjem oglas, posaljem odgovor i podpism ugovor - obicno u roku jednog radnog tjedna sve skupa.

 

EDIT: A ako gledamo sire od samog programiranja, su virtualizacija (npr. VMVare Horizon, isl.) i docking kontejneri trenutno vrlo interesantna nisa. 

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.1.2020 9:16 (F.R.C.).
4 godine
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

A sto je sa vise specijaliziranim stvarima? npr. blockchain (Go, Waves) ili za drugog kolegu big data (hive, hbase, spark)?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice