IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.476
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Freelancer i stalni zaposlenik su dvije razlicite stvari, ako zelis biti kao stalni zaposlenik u njemackoj firmi, onda moras biti i prijavljen tamo, prebivaliste ti i dalje moze biti u HR, a boraviste u DE (kod njih se to zove Zweitwohnsitz).

 

Freelanceri uglavnom rade preko ugovora o djelu ili nekih drugih vrsti ugovara, pri tome se mora paziti da po HR zakon kao freelancer mozes zaradivati samo neki mizerni iznos, poslje toga moras otvoriti obrt, a ako i norme obrta prelazis onda moras otvoriti  d.o.o

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Gisho kaže...

Freelancer i stalni zaposlenik su dvije razlicite stvari, ako zelis biti kao stalni zaposlenik u njemackoj firmi, onda moras biti i prijavljen tamo, prebivaliste ti i dalje moze biti u HR, a boraviste u DE (kod njih se to zove Zweitwohnsitz).

 

Freelanceri uglavnom rade preko ugovora o djelu ili nekih drugih vrsti ugovara, pri tome se mora paziti da po HR zakon kao freelancer mozes zaradivati samo neki mizerni iznos, poslje toga moras otvoriti obrt, a ako i norme obrta prelazis onda moras otvoriti  d.o.o

ne moraš doo.. paušalni obrt ide do 300k godišnje, a nakon toga ulaziš u sustav PDV-a

2 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Ispričavam se, imao sam nekako u podsvjesti da obrt ne smije preći zaradu od 750k kuna, ali sad sam opet malo čitao i vidim da sam pogriješio.

7 godina
offline
IT posao Njemačka

Uz Berlin, koji su im još jaki tech hubovi?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

pa svaki veci grad..

 

Minhen, Hamburg, Keln, Stutgart i Frankfurt

10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PunchyTinkerton kaže...

Uz Berlin, koji su im još jaki tech hubovi?

  

Graz!!!

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
7 godina
offline
IT posao Njemačka

Jel ima netko da je u NRW?

Bio sam tamo jednom turistički, jako mi se sviđalo što ima toliko gradova na tako malom prostoru, čini mi se da je lako cirkulirati iz jednog grada u drugi, ali ne znam jel to tako u praksi?

Ima netko da je mijenjao poslove po gradovima iz Ruhra, koliko mu je bilo lako putovati na posao svakodnevno?

Jako mi se sviđao Köln, tamo smo bili par dana, kako su mi objasnili domoroci, to je netipičan njemački grad. Stalno je bila akcija po ulicama, hrpa ljudi, netko pušta glazbu, možeš cugati na cesti i tak.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Porez na dohodak u RH

Kakva je situacija sa plaćanjem poreza na dohodak u RH kad radiš u DE? Jesu vas naši kad tražili da im platite neku razliku?

Čitam o određivanju porezne rezidentnosti, jedan od faktora je da li imaš nekretninu u RH (što imam).

 

Jel ima netko da je u sličnoj situaciji, radi u DE, ima kuću u RH, jel bilo problema?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Porez na dohodak u RH

ako si prijavljen u DE,  popunis i predas T1 obrazac.. i treba priloziti odjavu prebivalista iz HR i potvrdu o poreznoj rezidentnosti u DE ...

 

mi ne placamo nista, niti nas traze

 

 

ako imas firmu u HR, onda ti treba i potvrda od DVKA da placas mirovinsko u DE pa te HZMO nece teretiti za doprinose

 

8 godina
online
Re: Porez na dohodak u RH
MarioArt kaže...

ako si prijavljen u DE,  popunis i predas T1 obrazac.. i treba priloziti odjavu prebivalista iz HR i potvrdu o poreznoj rezidentnosti u DE ...

 

mi ne placamo nista, niti nas traze

 

 

ako imas firmu u HR, onda ti treba i potvrda od DVKA da placas mirovinsko u DE pa te HZMO nece teretiti za doprinose

 

 Došla maca na vratanca. Tj. porezni lihvari iz Hrvatske, koliko čitam po portalima ovih dana. Baš me zanima koliki broj stanovnika će Hrvatska imati 2031. sada kada su tek natjerali mnoge ljude na odjavu iz HR, rasprodaju nekretnina, pa čak i na odricanje od državljanstva.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 12:33 (DuxCro).
14 godina
offline
Re: Porez na dohodak u RH

MIslim da se ova porezna hajka ne tiče ovih koji su odselili u Njemačku, po ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja samo njemačka ima pravo oporezivanja prihoda od nesamostalnog rada svojih rezidenata. Taj ugovor nije isti sa svim državama, pa tako Austrija spada u drugačiju kategoriju i porezna te može natezati kako im padne na pamet

14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ovo se ne odnosi na Njemačku. Odnosi se na Austriju. A i oni koji žive i rade u Austriji, a zarađuju preko 55.000€/bruto godišnje neće platiti ništa jer s tim primanjima si u poreznom razredu koji je visok i nema se nikakve razlike za uplatiti Uhljebistanu.
Samo sirotinja koja radi za crkavicu u Austrije će Uhljebistsnu da uplati razliku.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
izzy007 kaže...
Ovo se ne odnosi na Njemačku. Odnosi se na Austriju. A i oni koji žive i rade u Austriji, a zarađuju preko 55.000€/bruto godišnje neće platiti ništa jer s tim primanjima si u poreznom razredu koji je visok i nema se nikakve razlike za uplatiti Uhljebistanu.
Samo sirotinja koja radi za crkavicu u Austrije će Uhljebistsnu da uplati razliku.

 Takvih je dosta , pogotovo koji rade u Koruškoj i Štajerskoj pokrajini, jer su tu i najniže plaće,a nama najbliži čak i za dnevne rute.

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
16 godina
offline
IT posao Njemačka

partnerica moja se raspititala, vise nego inace a i zvala je poreznu u hrv u njem, te je svojom provjerom dosla do zakljucka da se svejedno kao treba nekim obrascem prijaviti / odjaviti / poslati obrasce.

tu je info provjerila zena od njenog brat (odvjetnica u hrv)  te sad smo u procesu sakupljanja te jedne potvrde koje ce nam njem porezna poslati i poslat cemo dokumente da smo konacno mirni i da smo proveli tu "poreznu odjavu" iz hrv.

samo nemojte odmah navaliti, jer nisam upucen u sve detaljne proces a i nazive. kad draga dode s posla, mogu ju malo priupitati za tocnije informacije. izbjegavam se oko toga zivcirati koliko mogu. trenutno mi treba fokusa na posao i private (Wokr-Life-Balance jelte;)

last.fm/user/jolly_bravo
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
jollyb kaže...

partnerica moja se raspititala, vise nego inace a i zvala je poreznu u hrv u njem, te je svojom provjerom dosla do zakljucka da se svejedno kao treba nekim obrascem prijaviti / odjaviti / poslati obrasce.

tu je info provjerila zena od njenog brat (odvjetnica u hrv)  te sad smo u procesu sakupljanja te jedne potvrde koje ce nam njem porezna poslati i poslat cemo dokumente da smo konacno mirni i da smo proveli tu "poreznu odjavu" iz hrv.

samo nemojte odmah navaliti, jer nisam upucen u sve detaljne proces a i nazive. kad draga dode s posla, mogu ju malo priupitati za tocnije informacije. izbjegavam se oko toga zivcirati koliko mogu. trenutno mi treba fokusa na posao i private (Wokr-Life-Balance jelte;)

 Kako se taj formular na njemackom zove? Za potvrdu porezne rezidentnosti u njemackoj? Tnx

Looser ID: ID10T
15 godina
online
IT posao Njemačka

I ja sam u procesu odjavljivanja s porezne RH.

 

Dakle, od papira sam nabavio:

1. potvrdu porezne rezidentnosti u drzavi u kojoj radite (DE,AT,CH,itd)

2. ispunjen TI obrazac koji se nalazi na stranicama nase porezne, (UTVRĐIVANJE PROMJENE STATUSA REZIDENTNOSTI IZ REZIDENT U NEREZIDENT REPUBLIKE HRVATSKE)

3. potvrdu o prebivalistu/boravistu zemlje u kojoj radite ali SVIH koji su s vama odselili ( u mojem slucaju, supruga i djeca) -> ovo moram poskenirat i poslat teti u poreznoj

 

Eto, ovo mene za sad traze. Nadam se da je to to nakon kaj im posaljem potvrde o prebivalistima/boravistima, ali vidjet cemo...s nasima se nikad nezna.

E sad, kakva je shema ako je jedan od supruznika vani a drugi u RH sa ili bez djece, bojim se da bu tu cirkus jer vam porezna moze reci da ste i dalje zivotno vezani za RH.

 

Uglavnom,nadam se da cu okoncat sagu i da se necu morat okretati u strahu cekajuci da mi dodje pisamce da sam duzan neznam koje novce.

 

PS.

U CH u kantonu Zug se dokument zove: Certificate of fiscal residence

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.2.2022 20:19 (smajlee).
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
smajlee kaže...

I ja sam u procesu odjavljivanja s porezne RH.

 

Dakle, od papira sam nabavio:

1. potvrdu porezne rezidentnosti u drzavi u kojoj radite (DE,AT,CH,itd)

2. ispunjen TI obrazac koji se nalazi na stranicama nase porezne, (UTVRĐIVANJE PROMJENE STATUSA REZIDENTNOSTI IZ REZIDENT U NEREZIDENT REPUBLIKE HRVATSKE)

3. potvrdu o prebivalistu/boravistu zemlje u kojoj radite ali SVIH koji su s vama odselili ( u mojem slucaju, supruga i djeca) -> ovo moram poskenirat i poslat teti u poreznoj

 

Eto, ovo mene za sad traze. Nadam se da je to to nakon kaj im posaljem potvrde o prebivalistima/boravistima, ali vidjet cemo...s nasima se nikad nezna.

E sad, kakva je shema ako je jedan od supruznika vani a drugi u RH sa ili bez djece, bojim se da bu tu cirkus jer vam porezna moze reci da ste i dalje zivotno vezani za RH.

 

Uglavnom,nadam se da cu okoncat sagu i da se necu morat okretati u strahu cekajuci da mi dodje pisamce da sam duzan neznam koje novce.

 

PS.

U CH u kantonu Zug se dokument zove: Certificate of fiscal residence

 ubacujem se u temu, ovo tebi treba jer nisi u Njemackoj, od mene su tokom kodina vec sve to trazili da bi mi nesto dali iz HR kad sam radio predaju poreza u Njemackoj. No problema sa poreznom u Njemackoj i Hrvatskoj se nemoze imat radi sporazuma. Mislim da ga i Svedska ima sa Hrvatskom. nakon 2018 kada su mi supruga i sin dosli u Njemacku... nemacka me vise nikada niej trazila papir iz Hrvatske... onda me ni Hrvatska nije trazilia niti imala zasto traziti papir iz Njemacke.

 

Inace Hrvatska moze sluzbeno zatraziti informacije od Njemacke... no jednostavnije je kad ti nesto nedaju sto ti treba dok ti njima ne predas papir

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
13 godina
offline
Re: Porez na dohodak u RH
bruno11 kaže...

MIslim da se ova porezna hajka ne tiče ovih koji su odselili u Njemačku, po ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja samo njemačka ima pravo oporezivanja prihoda od nesamostalnog rada svojih rezidenata. Taj ugovor nije isti sa svim državama, pa tako Austrija spada u drugačiju kategoriju i porezna te može natezati kako im padne na pamet

 ovdje si upravu, no ima i ovdje dosta nelogicnosti...

 

recimo moj zet radi za HR firmu iz Siska. u hrvatskoj prima minimalac i jos 2000€ razlike u njemackoj... putni troskovi ovo ono.

 

kolegica im firmu za njegu staraca u Austriji zaraduje 800-1000€ mjesecno,

 

ona sada mora platit dodatni porez hrvatskoj jer Austrija i HR nemaju nikakav ugovor.

 

znaci ona je odjavila zdravstvo i odjavila se sa adrese u hr. sve placa u austriji.

 

al eto takav zakon.

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
4 godine
neaktivan
offline
Re: Porez na dohodak u RH
Robert_84 kaže...
bruno11 kaže...

MIslim da se ova porezna hajka ne tiče ovih koji su odselili u Njemačku, po ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja samo njemačka ima pravo oporezivanja prihoda od nesamostalnog rada svojih rezidenata. Taj ugovor nije isti sa svim državama, pa tako Austrija spada u drugačiju kategoriju i porezna te može natezati kako im padne na pamet

 ovdje si upravu, no ima i ovdje dosta nelogicnosti...

 

recimo moj zet radi za HR firmu iz Siska. u hrvatskoj prima minimalac i jos 2000€ razlike u njemackoj... putni troskovi ovo ono.

 

kolegica im firmu za njegu staraca u Austriji zaraduje 800-1000€ mjesecno,

 

ona sada mora platit dodatni porez hrvatskoj jer Austrija i HR nemaju nikakav ugovor.

 

znaci ona je odjavila zdravstvo i odjavila se sa adrese u hr. sve placa u austriji.

 

al eto takav zakon.

 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/2001_02_3_12.html

16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
KrpaZG kaže...
jollyb kaže...

partnerica moja se raspititala, vise nego inace a i zvala je poreznu u hrv u njem, te je svojom provjerom dosla do zakljucka da se svejedno kao treba nekim obrascem prijaviti / odjaviti / poslati obrasce.

tu je info provjerila zena od njenog brat (odvjetnica u hrv)  te sad smo u procesu sakupljanja te jedne potvrde koje ce nam njem porezna poslati i poslat cemo dokumente da smo konacno mirni i da smo proveli tu "poreznu odjavu" iz hrv.

samo nemojte odmah navaliti, jer nisam upucen u sve detaljne proces a i nazive. kad draga dode s posla, mogu ju malo priupitati za tocnije informacije. izbjegavam se oko toga zivcirati koliko mogu. trenutno mi treba fokusa na posao i private (Wokr-Life-Balance jelte;)

 Kako se taj formular na njemackom zove? Za potvrdu porezne rezidentnosti u njemackoj? Tnx

Sorr,y kasnim, nisam uopce bio na forumu: Ovo je Finanzamt Bayern (meni treba jer sam u Minhenu).

Antrag auf Erteilung einer Ansässigkeitsbescheinigung: https://www.google.com/search?q=Antrag+auf+Erteilung+einer+Ans%C3%A4ssigkeitsbescheinigung


direktni DL link na pdf: https://www.finanzamt.bayern.de/Informationen/Formulare/Auslandssachverhalte/Ansaessigkeitsbescheinigungen_nach_Doppelbesteuerungsabkommen/Antrag-auf-Erteilung-einer-Ansaessigkeitsbescheinigung.pdf

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.3.2022 11:47 (jollyb).
4 godine
offline
Re: IT posao Njemačka
Koliko se trazi data analyst? Ima cini mi se solidno pozicija za prijavit se, no jel ima ko iskustva u Njemackoj? Kakvo je pravo stanje? Ne ono iz druge ruke hehe.
Ucim preko cursere IBM data analyst trenutno pa ako ko ima kakav savjet u tom polju bio bih zahvalan :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Arctic Skies kaže...
Koliko se trazi data analyst? Ima cini mi se solidno pozicija za prijavit se, no jel ima ko iskustva u Njemackoj? Kakvo je pravo stanje? Ne ono iz druge ruke hehe.
Ucim preko cursere IBM data analyst trenutno pa ako ko ima kakav savjet u tom polju bio bih zahvalan :)

 Ja sam se nakon dosta rada i truda certificirao za IBM Data Science Professional, pa me isto to zanima.

P.S. Može li se raditi za Njemačku remote?

14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
gumifufna kaže...
Arctic Skies kaže...
Koliko se trazi data analyst? Ima cini mi se solidno pozicija za prijavit se, no jel ima ko iskustva u Njemackoj? Kakvo je pravo stanje? Ne ono iz druge ruke hehe.
Ucim preko cursere IBM data analyst trenutno pa ako ko ima kakav savjet u tom polju bio bih zahvalan :)

 Ja sam se nakon dosta rada i truda certificirao za IBM Data Science Professional, pa me isto to zanima.

P.S. Može li se raditi za Njemačku remote?

 Ako zelis raditi za njih iz Hrvatske kao njihov zaposlenik onda oni trebaju kod nas biti prijavljeni na poreznoj i onda tu placas sve doprinose. Ako je contracting opcija, onda moras otvoriti obrt ili firmu i imas B2B ugovor.

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
gumifufna kaže...
Arctic Skies kaže...
Koliko se trazi data analyst? Ima cini mi se solidno pozicija za prijavit se, no jel ima ko iskustva u Njemackoj? Kakvo je pravo stanje? Ne ono iz druge ruke hehe.
Ucim preko cursere IBM data analyst trenutno pa ako ko ima kakav savjet u tom polju bio bih zahvalan :)

 Ja sam se nakon dosta rada i truda certificirao za IBM Data Science Professional, pa me isto to zanima.

P.S. Može li se raditi za Njemačku remote?

 moze li se raditi remote za neku firmu je izmedu radnika i te firme...?!

 

zahvaljaujuci koroni RDP je porastao za 2000%

 

a dali je firma iz HR il neke druge zemlje to je nebitno. veci je problem dali mjesto gdje ti zivis ima dobru infrastrukturu. 

 

recimo Slavonski Brod odakle sam ja, internet je uglavnom jako spor do 16 MBit/s il sporije... pa onda niti ne mozes sa puno lokacija radit RDP jer tu ni internet banking ne radi kako treba... a tako je vjerovatno i u vecini gradova...

 

osim Zagreba Splita...

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
9 godina
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
Robert_84 kaže...

 

a dali je firma iz HR il neke druge zemlje to je nebitno. veci je problem dali mjesto gdje ti zivis ima dobru infrastrukturu. 

 

recimo Slavonski Brod odakle sam ja, internet je uglavnom jako spor do 16 MBit/s il sporije... pa onda niti ne mozes sa puno lokacija radit RDP jer tu ni internet banking ne radi kako treba... a tako je vjerovatno i u vecini gradova...

 

osim Zagreba Splita...

 Nisam znao da je internet tako spor u manjim gradovima. 

Evo ja sam iz Mostara i imamo internet pakete od 250 MBit do 500MBit/s u Telemachu.

Nisu baš brzine uvijek kao što su reklamirane, ali problema većih sa Internetom nemam.

4 godine
offline
Re: IT posao Njemačka
Noctifer kaže...
gumifufna kaže...
Arctic Skies kaže...
Koliko se trazi data analyst? Ima cini mi se solidno pozicija za prijavit se, no jel ima ko iskustva u Njemackoj? Kakvo je pravo stanje? Ne ono iz druge ruke hehe.
Ucim preko cursere IBM data analyst trenutno pa ako ko ima kakav savjet u tom polju bio bih zahvalan :)

 Ja sam se nakon dosta rada i truda certificirao za IBM Data Science Professional, pa me isto to zanima.

P.S. Može li se raditi za Njemačku remote?

 Ako zelis raditi za njih iz Hrvatske kao njihov zaposlenik onda oni trebaju kod nas biti prijavljeni na poreznoj i onda tu placas sve doprinose. Ako je contracting opcija, onda moras otvoriti obrt ili firmu i imas B2B ugovor.

 U DE sam ja, mijenjam struku. Nadam se jel heheeh

Pa me zanima jel ima ko iskustva ovdje u njemackoj? Sta nakon IBM certifikata? Neke preporuke i savjeti :)

7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Noctifer kaže...
Ako zelis raditi za njih iz Hrvatske kao njihov zaposlenik onda oni trebaju kod nas biti prijavljeni na poreznoj i onda tu placas sve doprinose. Ako je contracting opcija, onda moras otvoriti obrt ili firmu i imas B2B ugovor.

 

Ima i treća opcija, to sam nedavno prvi puta vidio u RH: Employer Of Record ilitiga Payroll Company. Primjer je Deel. Ideja je da inozemne firme mogu zapošljavati ljude i u zemljama u kojima nemaju poslovnice.

 

Firma izvana im se javi da bi uzeli tebe, ti im se isto javiš da te ta inozemna firma želi zaposliti. Ti se onda zaposliš u toj firmi (npr. Deel) i svu lovu koju ti inozemna firma isplati ti dobiješ preko Deela koji ti to isplati kao plaću. Ne znam više od toga, ima tu još detalja za ispeglati npr. tko plaća proviziju Deelu, da li baš sve mora ići kao plaća, što ako dođe do otkaza i slično.

 

Ako se sjećaš, komunicirali smo ti i ja nedavno pa smo diskutirali o Umbrella company firmama iz Irske - mislim da bi to bilo slično tom konceptu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 13:34 (PunchyTinkerton).
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PunchyTinkerton kaže...
Noctifer kaže...
Ako zelis raditi za njih iz Hrvatske kao njihov zaposlenik onda oni trebaju kod nas biti prijavljeni na poreznoj i onda tu placas sve doprinose. Ako je contracting opcija, onda moras otvoriti obrt ili firmu i imas B2B ugovor.

Ako se sjećaš, komunicirali smo ti i ja nedavno pa smo diskutirali o Umbrella company firmama iz Irske - mislim da bi to bilo slično tom konceptu.

 

 

 Da ima par tih firmi koje to rade. Mislim da je remote.com jos jedna opcija.

9 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Za remote nisam 100% siguran zbog dvojnog oporezivanja, ali da trazi se dosta data analysta, front i backend developera takoder i cyber security consulanta(Moj trenutni posao), u svakom slucaju IT sektor konkretno Njemacke, trazi jako puno ljudi,aliiiii, priznaju samo europske certifikate i samo 2,3 fakulteta iz RH..Npr ja sam u Hrv. zavrsio eticko hakiranje, dosao u Njemacku, nakon 3 mj rada doso je zahtjev za nostrifikaiju diplome, i isto tako dodatno skolovanje i ponovno polaganje ispita u EC da bi mi priznali CEH....Naravno B2/C1 poznavanje jezika je obavezno znaci sto pisano sto citano..Placa, najniza(Veljaca) 2740€ prosjecna oko 3000(Ja sam porezna klasa 3 + Dijete) govorim NETO placu NE BRUTO, s obzirom da nikoga nezanima bruto...Da skratim, obavezno se raspitat o priznanju diplome,certifikta,potvrda pa onda dalje...Ako te sta zanima pitaj slobodno tu ili u pm..

Sk3301
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice