IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.628
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Sanchez_1 kaže...

A sto je sa vise specijaliziranim stvarima? npr. blockchain (Go, Waves) ili za drugog kolegu big data (hive, hbase, spark)?

 

Mislim, da je hype u vezi blockchaina prosao. Kako se u medjuvremenu pokazalo, da ideja sa aspekta mase podataka nije aplikativna, fintech je nekako jos jedina struja, koja u trziste ulaze potreban kapital. Trziste znaci da jos postoji, dosta je specialno i slicno, kao i u mom slucaju u tom pogledu interesantna nisa. Razlika je mozda utoliko, sto konkurencija jos uvjek postoji, jer od kad je to postao hype do danas nije proteklo bas mnogo vremena. Drugi izazov je, da se ozbiljno shvata, makar koliko ja poznajem scenu, samo one, koji imaju ideje, kako prevazici razne specificne probleme (ovisno o business case-u).

 

Za big data sam cuo, da je sa aspekta potraznje ogroman pad (sto ne znaci, da je pala i sama njisa). Dok je data scientist bio jos zadnje dvije godine jedan najtrazenijih profila, je situacija ponovo takva, da je potraznja dosta mala. U oba slucaja je situacija u stvari slicna: pojavi se neka ideja i sa tim se pojavi ogromna potraznja, ali kako tehnoloski ideja sama po sebi ne nosi u sebi bitnih razvojnih temelja, broj izvodjaca je vise manje ogranicen i ubrzo se sve nivelira na neke normalne fluktuacijske tokove.

 

Ali, da se ogradim manjim disklejmerom: to je vise manje samo moje misljenje nekoga, ko je imao priliku stvari posmatrati iz sigurne daljine i ne bazira na nekoj ozbiljnoj istragi trzista. 

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.1.2020 8:45 (F.R.C.).
4 godine
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Tnx... "sigurna daljina" bi sto znacilo?

Da li si u Njemackoj?

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Sanchez_1 kaže...

Tnx... "sigurna daljina" bi sto znacilo?

Da li si u Njemackoj?

 

Ma oprosti... Hrvatski nije moj maternji (iako jeste). Duga prica.  U smislu: nisam se bavio sa tim, da bi me to bilo kako emocionalno dotaklo. Bezbjedna udaljenost, ili kako vec. U vezi drugog pitanja... Da, ali to je dosta relativno. Ja sam na sjeveru u Hamburgu, dalje od npr. Münchena, nego vecina u Hrvatskoj.  

May the source be with you.
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Zelio bih otvoriti gewerbe u njemackoj dok sam tu i baviti se stvarima tipa freelancing,web design...Do koliko godisnje zarade ne placam porez i koliko je inace porez?Koja sve osiguranja moram placati i koliko kosta? Imam 23 godine i nisam ozenjen. Je li mogu npr. u HR placati ta osiguranja jer su tamo pretpostavljam jeftinija,a da onda ne moram u DE placati to i da to vrijedi ovdje u DE?Pretpostavljam da najvise ima smisla naci teilzeit posao i ostatak vremena baviti se ovim,ali ja bih zelio vremenom u potpunosti uspjeti prek interneta,a sad sam igrom slucaja u DE pa me zanima? Hvala puno

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.2.2020 19:29 (Đorđ).
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Kad se odlučite nastupati samostalno na njemačkom tržištu, imatu na volju više opcija. Prvo trebate znati, ako je vaša djelatnost u području onih, koje se ubrajaju u tzv. freiberufliche Tätigkeiten. Na grubo rečeno, se većina intelektualnih usluga ubraja u tu kategoriju. Uz to je važan i kriterij, jeste li započeli tu djelatnost zato, da bi obskrbili sebe (tzv. Existenzgründer) ili zato, da bi ostvarivali dobit.

 

Porez(-i)

 

O porezima neću pisati na dugo i široko, jer je to jednostavno preširoka tema. Na kratko rečeno su u Njemačkoj aktualni sledeći porezi sa aspekta samostalnog obavljanja poslova:

 

  • Gewerbesteuer (porez od prihoda iz djelatnosti pravnih osoba) se plaća, kao što več ime izkazuje, ako imate registrovanu djelatnost, u kojoj nastupate kao pravna osoba (iuristische Person). Satstavljen je iz 3,5% saveznog poreza i opštinskog koeficijenta (koji je najmanje 2). To u praksi znači: 3,5% ide na savezni nivo i još najmanje 3,5% zajednici (zakon govori o Gemeinde) u kojoj imate prijavljenu Gewerbe. U praksi možete zaboravit na faktor 2. Primjera radi: Hamburg ima koeficient 4,7 (16,45%), München 4,9 (17,15%)

 

  • Mehrwertsteuer (dobro poznati PDV), koji iznosi 19% i mislim, da ga ne treba mnogo objašnjavati

 

  • Na kraju kao osoba plaćate Einkommensteuer (porez na osobna primanja). Tu je mnogo toga, da se računa, jer ovisi o mnogo parametrima. U vašem slučaju bi se radilo za grupu 4 brez tzv. faktora (što je u stvari skoro da pojednako kao grupa 1) i ako podjemo od vaše dobiti u rangu pet tisuća bruto (prije poreza), možete na grubo računat nekih 20% poreza na primanja, ako ste platili i sva zakonski predvidjena osiguranja.

 

Freiberufler (freelancer)

 

Ako izpunjavate gore navedene uslove, što znači da nudite intelektualne usluge sa namjerom, da sebi omogućite eksistenciju, (vrlo je vjerojatno da) možete prijavit djelatnost kao Freiberufler. Bitno je u tom slučaju znat, da na tržištu u tom slučaju nastupate kao privatna osoba (privat Person) a ne kao pravna osoba (iuristische Person). Što znači i da niste dužni plaćati Gewerbesteuer.

 

Za registraciju djelatnosti kao Freiberufler (djelatnik u slobodnom pozivu) dovoljno je, da posjetite poreznu upravu (Finanzamt), zamolite za porezni broj, ako ga još nemate i priglasite djelatnost. Neke savezne države imaju za tu svrhu formular, u nekim je dovoljno, da to napišete u prostom obliku. To trebate konkretno provjerit na pristojnoj upravi.

 

Kao Freiberufler dužni ste plaćati akontaciju Einkommensteuer (mjesečno ili tromjesečno, ovisno o planiranom prometu) i eventuelno Mehrwertsteuer (PDV). Obaveza za PDV nastupa avtomatski, ako su ispunjena dva uslova: u tekćoj godini ste prešli granicu 50 tisuća prometa i ujedno je vaš promet u prošloj godini bio veći od 17 tisuća i pol. Kad su ta dva pogoja izpunjena, u sledećoj godini ćete biti dužni izkazivat PDV na računima. Zato ima smisla to uredit već tijekom prijave. Ako namjeravate radit sa poslovnim kupcima. Ako su vaša klijentela konačni kupci, ima smisla izbjegavat PDV, ali u slučaju poslovnih kupaca (B2B), tad je izkazan PDV na računu prednost, jer ga vaši kupci mogu odbijat kao ulazni.

 

Gewerbe

 

O ovoj temi se može ponovo napisati mnogo toga. Pokušat ću biti kratak i jasan. Prva podjela je, jeli se radi o osobnim društvima u kojim osobe odgovaraju za poslovanje društva svojom imovinom ili za kapitalska društva, u kojim osobe ne odgovaraju za financijsko stanje društva svojom imovinom. Ova zadnja su poznata kod nas kako d.o.o. (GmbH) i d.d. ili a.d (AG). Ako se radi o osobnom društvu, tad imate poresku olakšicu kod Gewerbesteuer, koja u dvije tisuće i dvadesetoj iznosi 24 tisuće i pol. Znači u praksi, da plaćate Gewerbesteuer samo na prihode iznad te sume.

 

Primjera radi: Znači, ako je vaš promet 100 tisuća, troškovi 30 tisuća, prihodi firme su 70 tisuća, a Geverbesteuer se plaća od 45 tisuća i pol (70.000 - 24.500).

 

Ako se radi o kapitalskom društvu, tu olakšicu nemate. Uz to je bitno znati, da postoji još bitan uslov za kapitalsko društvo, a to je osnovni kapital. Za GmbH taj iznosi najmanje 25 tisuća evra, od kojih minimalno 12 tisuća mora biti u novcima. Kako kapitalsko društvo odgovara ograničeno ali brez odgovornosti kapitalskih ulagatelja, treba znati da kad bi financijsko stanje tog društva na godišnjoj razini palo izpod 12 tisuća, bilo bi razglašeno insolventnim. U razdoblju, kad se kapital društva nalazi izpod 25 tisuća postoji zakonska obaveza, da se najmanje 25% dobiti obavezno ostavlja u tu svrhu u firmi, dok se ponovo ne postigne ta granica. Ona može biti i višlja, ali tu sam pisao o minimalnim uslovima.

 

Disklejemer: izpričavam se na jezikovnim pogreškama i budite slobodni, da me popravite, ako sam nešto napisao nerazumljivo.

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.2.2020 18:29 (F.R.C.).
Moj PC  
9 0 hvala 7
16 godina
offline
IT posao Njemačka
All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Bok ljudi!

 

Možda se tema ponavlja, ali samo kratko da pitam, koji je format CV a za Njemačku i za Austriju?

 

Ja sam u Dublinu 2 godine, c++ dev, I gledam da bježim sa familijom,... rente,vrijeme...- nakon dvije godine ovdje dosta je, selimo....šaljem Irski CV pretežno firmama u Austriju i Njemačku, nešto se malo javljaju iz Nj, zapravo više iz Austrije :) pa mi je čudno - mislim da nije slučajno CV format u pitanju?

 

Inace, tipični Ireland CV imam: doc file, bez godine rođenja, irski tel broj, mail, sve na English.... Austrija nam se čini super, ali Njemačka ima dobru ponudu poslova za c++.

 

Hvala,

Kruno

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 22:15 (krunop).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
krunop kaže...

Bok ljudi!

 

Možda se tema ponavlja, ali samo kratko da pitam, koji je format CV a za Njemačku i za Austriju?

 

Ja sam u Dublinu 2 godine, c++ dev, I gledam da bježim sa familijom,... rente,vrijeme...- nakon dvije godine ovdje dosta je, selimo....šaljem Irski CV pretežno firmama u Austriju i Njemačku, nešto se malo javljaju iz Nj, zapravo više iz Austrije :) pa mi je čudno - mislim da nije slučajno CV format u pitanju?

 

Inace, tipični Ireland CV imam: doc file, bez godine rođenja, irski tel broj, mail, sve na English.... Austrija nam se čini super, ali Njemačka ima dobru ponudu poslova za c++.

 

Hvala,

Kruno

Poz.

 

Ima vjerojatno vise razloga, ali prvo mi pada na pamet layout cv. sto kreativnije, i sto vise vremena ulozeno to je bolje.

Nijemci vole profesionalniji cv, na odreden nacin, sa otprilike nekim dizajnom i kretivnoscu. Naravno precizne informacije, bez puno teksta ali (schmackhaft;) privlacno za rekrutere da brzo dodu do informacije koje trebaju.

 

Google Link - preporuka se orijentirati se na otprilike kao iz attach.

Ovo je meni osobno simpatican nacin za cv, ali opet. sve ovisi o HR: Je li tamo mlada hip ekipa all digital ili klasicna tradicionalni njem. nacin razmisljanja (mapa sa dokumentima, sve papiri, pdf, tjedni za cekanje odgovora jer mailovi i dokumenti moraju proci nekoliko mjesta)

 

Drugo sto mi pada na pamet je jezik cv-a ali i jezik na kojem se treba raditi ili pricati s timom/klijentima. Negdje mora biti njem, negdje ne.

 

Ako se na oglase koji su pisani na njemackom javljas s eng cv, onda znas zasto dobivas rjede odgovore. 

Ako na oglase pisane na eng ne dobivas odgovore, onda slobodno posaljes primjer svojeg cv pa cemo ovdje dati neke prijedloge.

 

Trece, ekipa ovdje voli uzivo dozivjeti ljude, pogotovo ako je situacija da trebaju nekog na duze. Tako da postoji prvi razgovor telefonom / skype (uz irski broj dodaj i skype). Pa prvi dolazak i sat-dva upoznavanja s nekim od sefova, HR i clan teama ili strucna osoba. Pa onda konacni razgovor opet s drugim osobama i/ili sefom nakon par dana ili tjedana ako se prosao prvi kruh. Za to sve je potrebno biti uzivo prisutan. Naravno, nije pravilo ali ima odredeni pattern cemu se tezi.

Ja sam za trenutni posao imao 70 Minuta razgovor samo sa sefom i u kantini klijenta. Lik je spontan, slobodan, relativno mlad i (ne)opterecen s raznim stvarima pa je to bilo moguce.

 

Ovisi sve o internim situacijama, koliko ekipa ima utjecaja na odabir. U prosloj firmi je bilo, team je morao uzivo vidjeti novog potencijalnog kandidata i dati blagoslov. A drugdje je mozda dovoljno uzeti prvog s ulice, jer eto kaze da zna sto trebamo. Because of the moneyz of course.

 

Cetvrto, zvuci bezveze, ali nisi poslao dovoljno puno zivotopisa :)

Pocni sa ovom stranicom i prouci sa ove stranice detaljno dio vezano uz slanje zivotopisa i posao, ima dobrih informacija: https://www.make-it-in-germany.com/en/

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 8:19 (jollyb).
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

dupli post, obrisati.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 8:21 (jollyb).
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
krunop kaže...

* * *

 

Ja sam u Dublinu 2 godine, c++ dev, I gledam da bježim sa familijom,... rente,vrijeme...- nakon dvije godine ovdje dosta je, selimo....šaljem Irski CV pretežno firmama u Austriju i Njemačku, nešto se malo javljaju iz Nj, zapravo više iz Austrije :) pa mi je čudno - mislim da nije slučajno CV format u pitanju?

 

* * *

Što to ne valja u Irskoj pa bježiš u Njemačku i Asutriju? Mislim nisi jedini, ovdje na forumu je nekolicina njih koji su iz Irske otišli za Njemačku pa eto onako me interesuje.

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...
krunop kaže...

* * *

 

Ja sam u Dublinu 2 godine, c++ dev, I gledam da bježim sa familijom,... rente,vrijeme...- nakon dvije godine ovdje dosta je, selimo....šaljem Irski CV pretežno firmama u Austriju i Njemačku, nešto se malo javljaju iz Nj, zapravo više iz Austrije :) pa mi je čudno - mislim da nije slučajno CV format u pitanju?

 

* * *

Što to ne valja u Irskoj pa bježiš u Njemačku i Asutriju? Mislim nisi jedini, ovdje na forumu je nekolicina njih koji su iz Irske otišli za Njemačku pa eto onako me interesuje.

 Pa ovo boldano valjda.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

jollyb Ja imam negativno iskustvo sa unificiranim CV i prijavam za posao.

Tvrtki u kojoj radim javio sam se emailom i upitom trebaju li jos ljudi takvog i takvog profila. Odgovor je dosao u roku 15 min, trebamo. Sljedeci tjedan kratki razgovor u uredu, 15 dana poslije poceo raditi. Trenutno dvije godine i sest mjeseci. U medjuvremenu sam se javljao na druge oglase, bez uspjeha. U proslu subotu vidim oglas za upraznjeno mjesto u jednoj korporaciji kamo sam slao prijavu prije 3 i pol godine. Ovaj put poslao prijavu koja izgleda kao php classa, sa metodama koje "zamisljeno" vracaju odgovor na odredjena pitanja ( iskustvo, alati, sto trazim / postavio uvjete, .. ) . U ponedjeljak mi se javili, jucer smo dogovorili video intervju. 

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.2.2020 21:27 (Nix).
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Ma nekako mi se sve manje sviđa Ireland, vrijeme-sama imena se pojavljuju jedno za drugim :), rente su koma -niti se neće popraviti-nista ne grade, nepravedna država, veliki porez a ništa za uzvrat, lijekove čak i kronični bolesnici plaćaju sami ako se ne varam-odn ne mogu dobili informaciju o tome

 

Dobio bonus od firme u iznosu malo većem od plaće, uzeli mi 50% poreza

 

Žena od sredine 12 mj ne radi više u firmi, ali još uvijek je prikazana kao da radi tamo, i šalje molbe da se riješi i ništa, čak i Revenue tu ne pomaže

 

Službenici nesposobni, puno lutanja prije nego naides na nekoga tko stvarno zna odgovoriti, uvijek gledaju da te odmah otkace, baš moraš biti jako uporan i više puta dolaziti i biti spreman da ništa ne obavis

 

Mene lično smeta i što se Irci uvijek žure, čak i doma

poslije posla, drži se postrani jer možda nekome smetaš nekome tko je iza tebe, onda trgovine i njihovo čuveno sooorry- pazi moraš čim prije kupiti jer ako vidi da si neodlučan onda se pogurne

 

I sad oni kod kojih je quality of life prilično mizeran, ljudi žive po straćarama za velike pare, i dalje dovlače firme u Irsku, sve mi to liči na kulu od karata, sve će se to urušiti

 

Kaže mi nedavno jedan taxist Rumunj, ako hoćeš nešto postići moraš varati, a mi upravo zbog toga otisli iz HR- jer nećemo varati

 

Ah još jedna važna stvar za mene, imaju slabu ponudu c++ poslova tu u Ireland

 

Eto..

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 4:27 (krunop).
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...

jollyb Ja imam negativno iskustvo sa unificiranim CV i prijavam za posao.

Tvrtki u kojoj radim javio sam se emailom i upitom trebaju li jos ljudi takvog i takvog profila. Odgovor je dosao u roku 15 min, trebamo. Sljedeci tjedan kratki razgovor u uredu, 15 dana poslije poceo raditi. Trenutno dvije godine i sest mjeseci. U medjuvremenu sam se javljao na druge oglase, bez uspjeha. U proslu subotu vidim oglas za upraznjeno mjesto u jednoj korporaciji kamo sam slao prijavu prije 3 i pol godine. Ovaj put poslao prijavu koja izgleda kao php classa, sa metodama koje "zamisljeno" vracaju odgovor na odredjena pitanja ( iskustvo, alati, sto trazim / postavio uvjete, .. ) . U ponedjeljak mi se javili, jucer smo dogovorili video intervju. 

pa ofkors, sto veci odmak od default template :)

 

ja sam samo napomenuo odvojiti se od nekog non-german cv i napraviti nesto ocekivanije.

kretivnih nacina ima mali milijon. Sliku nisam mogao prije dodati u attach, al isam izdvojio iz google search one kreativnije. Sad sam dodao i malo popravio post.

 

iz tvojeg primjera se moze vidjeti, da sto se vise vremena i truda ulozi, brze se stize na razogovor i moze dokazati. cestitam.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 8:20 (jollyb).
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Malo za salu a malo za ozbiljno. Okacio sam moj CV kao uzorak. Do sad sam uvjek dobio odgovor. 

 

Primjedba: kako je nastao 2012 (i kasnije samo dopunjavan), ne obracajte previse paznje na poneke cudne formulacije na Njemackom. 

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 12:11 (F.R.C.).
Moj PC  
4 0 hvala 3
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Ako netko od vas zna, što je to Delphi i zna napisat koji redak koda u njemu i ako bi bio spreman pomoći mi na jednom projektu, neka mi se javi. Kao i obično očekujem znanja na području:

 

- Delphi (10.3.3)

- FastReports 

- Dveloper Expresss

- MS SQL (T-SQL)

- SVN (upravljanje koda)

 

Posjedujem infrastrukturu, da se moze radit i iz HR (ustvari bilogdje, remote) + Skype (Telekonferencije) + TeamViewer (zajednicki rad).

 

Ako je netko zainteresiran, neka mi se javi. Ne trebaju mi formalnosti (obrazovanje, CV-ji), nego efeikasnost (raditi stvari pravo) i efektivnost (raditi prave stvari u pravo vrijeme). Navedite i očekivan naknadu za vašu pomoć.

 

Hvala unaprijed.

May the source be with you.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
IT posao Njemačka

Je li možda netko ovdje zaposlen ili zna nekoga iz Equinixa? Kakvi su tamo uvjeti/plaće? Konkretno za ovakvo radno mjesto.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bruno11 kaže...

Je li možda netko ovdje zaposlen ili zna nekoga iz Equinixa? Kakvi su tamo uvjeti/plaće? Konkretno za ovakvo radno mjesto.

 Meni tj mojoj firmi je Equinix jedan od partnera, svaki tjedan sam bar jednom kod njih u datacentru (po cijeloj europi), bio par puta i na sajtu u Frankfurtu.

Posao se svodi na kabliranje, troubleshooting, smarthands i uglavnom ono što klijenti od njih zahtijevaju. 

Po onome kaj mi od njih zahtijevamo posao se ne čini pretežak al pojma nemam kak njihov proces zapošljavanja funkcionira niti kakvi su uvjeti rada, pretpostavljam ne nešto bajni dugoročno, al svakako solidno za ulaz u svijet datacentara.

Treba uzeti u obzir da Equinix uglavnom daje prostor i vezu klijentima sa carrierom, i da sva mrežna oprema tamo je uglavnom vlasništvo drugih firmi, i da se nema previše slobode u radu, osim što klijent kaže da se smije/ne smije.

Procedure su striktne, ekstremno striktne.

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Hvala, po svemu sudeći tako nešto bi mi bilo korak natrag u odnosu na sadašnji posao. 

Gledamo se prebaciti iz Austrije u Njemačku jer je ovdje ženi praktički nemoguće dobiti posao kao medicinska sestra u bolnici, kao Auslander može samo brisati guzice dementnim starcima u staračkim domovima.

U DE nema tih problema,  a meni je više manje svejedno.

5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Ima netko da radi kao web developer u Njemackoj? Treba mi par informacija samo :D 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

krunop Hvala na tvom postu, ali sa ovime da je porez visok se ne mogu sloziti. Zivio sam i u Irskoj i u Njemackoj - u Njemackoj su porezi kudikamo visi. 
Ovdje (Njemacka) sam se morao ozenit da bi se prebacio u 3. klasu i placao poreze slicne onima koje sam u Irskoj imao kao samac.
To sto ti navodis da su ti uzeli 50% sa bonusa, to je zato sto se bonus gleda kao income, pa su ti sukladno tome naplatili income tax - a posto ti je placa ocito vec visoka, bonus je zadero po najvisem bracketu.

Da ne bi bilo da pricam glupost. Na neku prosjecnu placu od 70000 EUR za seniora, mjesecni neto je 3.399,95 € u Njemackoj dok je za istu placu €3,924 u Irskoj. 
Jos na to, moj, subjektivni, dojam je da su brutto place u Irskoj bar 15% vise nego u Njemackoj za istu poziciju.

Sad druga stvar je sta su javne sluzbe puno losije kvalitete u Irskoj, pogotovo zdravstvo, iz tog razloga vecina IT firmi i placa privatno zdravstveno (rekao bih da je to cak i norma) + vecina placa privatno mirovinsko (jer je javno katastrofa, mizerija)
Slazem se da je cijena najma bolesna u Dublinu, a o kvaliteti stanova da i ne pricam - to je u Njemackoj neopisivo bolje. 

Moj rule of a thumb je - Irska za mlade, zdrave i single, Njemacka za one sa obitelji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2020 23:36 (Zhawk).
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Za tih 600€ razlike u plaći zbog poreza (U Irskoj očito niži) nema se šta razmišljati. Kad uračunaš lošu infrastrukturu, zdravstvo, najam, tih 500€ nije više tako puno. A još i udaljenost. Karte za doma. Avion. U tu zabit ne bih nikada otišao. Da se u Njemačkoj priča Engleski kao službeni jezik, Irsku ne bi niti spominjali
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
IT posao Njemačka

meni je u njemackoj ugrubo 500 eura nizi neto nego u irskoj, s time da sam zbog relokacije dobio oko 6% vecu placu u njemackoj, ali povremeni prekovremeni (koji su lijepo nagradjeni kod mene) ne samo da prebiju tu razliku nego ode jos i iznad toga.

da se ne lazemo, irska je trenutno europska meka za IT poslove, kao odskocna daska odlicna.

odlicna je i za ostati dugorocno ako se nadje dobar posao u bransi, al ima 20 faktora koje treba uzeti u obzir (godine, familija, placa, cijene, kriminal, otok, aljkavost iraca, losa infrastruktura, kolko te smetaju neke stvari, itd.).

ja i zena smo se nekako nakon 12-18 mjeseci u irskoj postavili tako da smo imali u planu otici, da smo dosli sa djetetom ili ko zna koji drugi razlog, vjerojatno bi vec imao gore kucu/stan, placao ratu kredita 30-40% manje od rente, i gledali bi vise na dijete nego sebe.

ovako smo dali njemackoj sansu i odlucili se na taj ogroman korak ucenja jezika od temelja i sve muke koje sa time vec idu.

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 9:36 (nixass).
Moj PC  
4 0 hvala 1
10 godina
offline
IT posao Njemačka

@nixass 

 

Za tvoje IRE iskustvo bi me zanimalo nešto? Naime, ovo za lošu infrastrukru? Misliš na kuće/zgrade ili na ceste i tome slično?

Dal' su im kuće/zgrade kao naše limenke?

 

I za kriminal? Šta to misliš na ulični? 

 

-------------

Pitanje za sve koji su vani..Dal' bi se vratili kada bi Vam država dala 100k kuna? Referiram se na ono što se pisalo?

 

Zašto ne AT, nego DE? AT ima one 13 i 14 plaće? A, i bliže si mado.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Losa infrastrukture - gradske ceste generalno, autoceste su ok, pa onda javni prijevoz, drzava bogata kisom sa odvratnom vodom iz slavina.

Zgrade i kuce, ako nemas srecu zivjeti u novijoj gradnji, lagano zavrsis u legu vlage, prelose stolarije (vrata, prozori), od 5-sobne kuce je napravljeno 5 garsonjera, itd..

Novija gradnja je bolja, al neka rjesenja jednostavno nemaju ni trunke logike (plinski bojleri u spavacim sobama, kuhinje bez prozora i sa sjebanom ventilacijom, itd..).

Kakvih sam se sve stanova, u lijepim i novim kvartovima, nagledao, strasno.. radije bih u limenku u folnegovicevom.

Generalno za jednu drzavu sa takvim BDP-om i placama, jako se malo toga reflektira na everyday life.

 

Kriminal - ulicni da, problem sa drogom, junkijima, maloljetnim delikventima, provalama, kradjom autombila itd.. je nevjerojatno velik, a policija i dalje hoda samo sa pendrecima po ulici.

 

 

 

>> Dal' bi se vratili kada bi Vam država dala 100k kuna

nisam otisao zbog love van, treba se puno veca promjena dogoditi da bih se pozelio vratiti, nesto u stilu kako je zavrsio Ceaușescu.

a i realno tih 100k kn vani, uz nesto truda, zaradis kroz ~3 mjeseca.

AT je super izbor, al jos uvijek ne primaju dotepence, mozda, jednom, zena bi htjela zapravo.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 14:46 (nixass).
10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

...... treba se puno veca promjena dogoditi da bih se pozelio vratiti, nesto u stilu kako je zavrsio Ceaușescu.

a i realno tih 100k kn vani, uz nesto truda, zaradis kroz ~3 mjeseca.

AT je super izbor, al jos uvijek ne primaju dotepence, mozda, jednom, zena bi htjela zapravo.

 Ovo za Ceausy, to me je baš nasmijalo...

Slažem se 100%.

 

 

Da, znam za AT. Sada će uskoro dozvole ukinuti. IT ekipa može odavno. Sve companija riješi.

Ja sam tu. Al' uvijek navijam za otići van.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

E da, 100k kn za pomoć povratnicima i pomoć za pokretanje biznisa?

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2523923781053055&id=100003063743638&preview_rid=2523970981048335

 

Kako se itko može osloniti na njih dugoročno i shvatiti oh ozbiljno?

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@nixass

 

Nikako. To govori sebi i drugima. Gdje god bili, što god htjeli i radili, ne vjerujte u ove homeland spike. 

 

Ne vjerujte u kockice. HR je propala ideja. Luzerska ideja po meni. Zato je i ošlo preko grane pola milje ljudi.

Mislim, to je stara priča, neema obećane zemlje. Al' ima boljih zemalja od HR.

Znam da ekipa na ovakvim temama to žiki, al' eto ponavljam se.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

AT je super izbor, al jos uvijek ne primaju dotepence, mozda, jednom, zena bi htjela zapravo.

 

stručnjake u deficitarnim zanimanjima primaju već sada bez problema.. no mislim da ti se u 6. mj. otvara za sve.

sestra bila našla posao u salzburgu kao manager hotela i njoj nakon 3-4 pokušaja firme nisu odobrili rad u AT, ali mi IT-evci bez problema.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
nixass kaže...

E da, 100k kn za pomoć povratnicima i pomoć za pokretanje biznisa?

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2523923781053055&id=100003063743638&preview_rid=2523970981048335

 

Kako se itko može osloniti na njih dugoročno i shvatiti oh ozbiljno?

100k cca 2-3mj posla... Nije problem toliko u novcima, koliko u hrpi drugih stvari. Kao sposoban freelancer mozes raditi i iz Hrvatske za slicne novce.

Veci razlog za povratak bi mi bio Bandic iza zatvorskih rešetaka, zabrana HDZa kao zlocinacke organizacije, odnosno da vidim svijetlo na kraju tunela za HR i moju djecu koja bi tamo zivjela nego da mi tutnu 100k neto u dzep.

 

AT, idem u Hrvatsku samo na odmor i posjetit rodbinu.

 

Kill or be killed!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice