IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.468
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
IT posao Njemačka

 

Hvala forumaši na odgovorima.

 

Nitko ne bi putovao ZG-G svaki dan, nego se radilo o tome ako bi bio u Grazu radi posla neko vrijeme.Tzv. službeno putovanje.

Smještaj i prijevoz plaćen, valjda bi bio i jedan obrok. Zato sam pitao za cijene hrane. 

 

 

Na moj bed od toga nema ništa (il' na sreću). Prvi put sam ih odbio, drugi put oni mene. 

Sada smo kvit.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 9:51 (jollyb).
8 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Pitanje za znalce.
Imam 3.5 godina radnog iskustva, plus 1 godina studentskog rada kao full stack web developer u Hrv. Radio sam sa ASP.NET MVC, WebApi, MSSQL, PostgreSQL, ReactJS, AngularJS, par ORM-ova, C#, git, stvari kao HTML i cisti JS se podrazumjevaju.
Koliko tesko je dobiti remote posao vani, Njemacka/Austrija i koju placu ocekivati?

Pozdrav
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

cca 8000€ :)

8 godina
offline
IT posao Njemačka

Ima li netko iskustva sa remote radom iz Hrvatske za neku stranu zemlju, tipa Njemačka, Austrija, uglavnom Europa? Zanima me kako sve ide sa radnom knjižicom, porezima i te državne fore. Ako može netko privatno, telefonski, skype.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
IT posao Njemačka

I mene to zanima. Mislim da ako imas primanja npr iz Njemacke i vise od 180 dana radis taj posao izvan te drzave (Njemacke), da moras placati porez i u D i HR.

 

Za zdravsteno nemam pojma kako je. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Repko kaže...

Ima li netko iskustva sa remote radom iz Hrvatske za neku stranu zemlju, tipa Njemačka, Austrija, uglavnom Europa? Zanima me kako sve ide sa radnom knjižicom, porezima i te državne fore. Ako može netko privatno, telefonski, skype.

 Nemam iskustva ali mislim da ne nozes biti samo tako zaposlen bez prijave u toj zemlji ... ja sam u DE i uvijek sam morao priloziti njemacki porezni i socijalni broj ... 

Ako bas zelis, onda uzmes negdje samo adresu(cca 100€ mj) da se mozes prijaviti, dobijes te brojeve i onda si spreman za zaposljavnje... tada samo jos trebas naci firmu kojoj je ok da nikad ne dolazis, a ja bih rekao da je malo takvih... ako se zaposlis, placat ces sve iz i na placz kao i svaki drugi djelatnik ... ugrubo ti treba 38k bruto godisnji za 2000€ neto ...  

 

misljenja sam da je bolje raditi iz hr preko pausalnog obrta

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 21:25 (MarioArt).
7 godina
offline
IT posao Njemačka

Pozdrav.

 

Zanima me kakve su plaće po većim gradovima u DE, za moj profil: Senior .NET dev, SQL, 8+ godina iskustva, uglavnom rad na velikim enterprise aplikacijama.

 

Jel se može naći posao za €75k brutto?

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
IT posao Njemačka

Trazite poslove po stackoverflowu i linkedinu, a na glassdooru ima info o tome kako se placa koja pozicija u kojoj firmi. Ljudi napisu i o selekcijskom procesu, obicno dosta transparentno i detaljno. 

 

Ne bih se slozio s odgovorima gore: ima remote pozicija i placene su jednako kao i pozicije gdje se pojavljujes na poslu, znam iz prve ruke. Pogotovo uz COVID situaciju, postalo je jasno da se 100% remote da sasvim fino raditi - naravno, ovisi o prirodi posla.

 

I moze se bez prijave u zemlji gdje radis, inace freelanceri ne bi postojali. Uredno izdajes racune za svoje usluge, a porez placas u zemlji u kojoj zivis

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Meni je kolega pričao da u Njegovoj firmi u Müncheni imaju "Datenschutz" ili tako nešto i nikome nije dozvoljeno raditi van granica Njemačke. U firmi osim njega ima i Grka, Talijana itd. Nitko nije mogao otići kućama i raditi od doma. I dalje je u Münchenu i radi iz stana. Ne ide na lokaciju u firmu. Mislio je da može iz Hrvatske raditi ali ne ide. Tako da sve ovisi o politici firme. Njegova je firma u branši osiguranja. Time se bave. On je developer tamo.

Za remote rad znam za ljude koji imaju svoj d.o.o. i rade iz Hrvatske za njemačke kompanije. Plaćaju te cca 400€ čovjek/dan, možda više možda manje. Ispostaviš fakturu, oni izvrše uplatu na tvoj račun. Plaćaš državi porez na dobit. Ne plaća se PDV jer tog nema unutar EU. Znači, izdaš Nijemcima fakturu na 8000€ i oni toliko uplate na tvoj račun u Hrvatskoj. Na to ne plaćaš PDV ali plaćaš porez na dobit i ostale namete. Isplaćuješ si od toga plaću.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.4.2021 11:34 (izzy007).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PunchyTinkerton kaže...

Pozdrav.

 

Zanima me kakve su plaće po većim gradovima u DE, za moj profil: Senior .NET dev, SQL, 8+ godina iskustva, uglavnom rad na velikim enterprise aplikacijama.

 

Jel se može naći posao za €75k brutto?

Ukucaj malo na www.gehalt.de pojmove koji te zanimaju, pa vidi koje brojke ce izaci.

 

Prema mojem misljenju i iskustvu, moze se.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.4.2021 14:37 (jollyb).
7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
jollyb kaže...

Ukucaj malo na www.gehalt.de pojmove koji te zanimaju, pa vidi koje brojke ce izaci.

 

Prema mojem misljenju i iskustvu, moze se.

 

Hvala na linku, pogledao sam si. 

Ima ih, da.

Jel €75k gornja granica za seniora?

Da li na te cifre idu još neki dodaci (npr. 13. plaća, regresi, nešto treće)? Ne znam kako to ide u DE, što je uobičajeno.

5 godina
offline
IT posao Njemačka

Ovisi o ulozi i stacku, ali generalno nije cak ni u EU... Recimo C/CPP/JS developer moze doci i do 100k eura godisnje bruto.

 

Dosta ovisi o firmi

 

EDIT: ne mislim na istog developera za ovo gore, nego to su tehnologije u kojima znam da mozes doci do te cifre

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.4.2021 0:55 (encoding).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PunchyTinkerton kaže...
jollyb kaže...

Ukucaj malo na www.gehalt.de pojmove koji te zanimaju, pa vidi koje brojke ce izaci.

 

Prema mojem misljenju i iskustvu, moze se.

 

Hvala na linku, pogledao sam si. 

Ima ih, da.

Jel €75k gornja granica za seniora?

Da li na te cifre idu još neki dodaci (npr. 13. plaća, regresi, nešto treće)? Ne znam kako to ide u DE, što je uobičajeno.

Nije. Gornja granica je preko 100 ali tu se ocekuje lead dev sa dobrim softskillsima te jasne komunikacije sa menadzmentom i klijentima. Sve naravno ovisi o firmi. Ali samo kao dev vec teze.

Primjerice u AT imas 13. i 14. placu ali to nije dodatno na taj godisnji bruto nego iz njega. Benefit je samo sto na 13. i 14. placu idu puno manji doprinosi.

Kill or be killed!
10 godina
offline
IT posao Njemačka

Pitanje? 

Kako vam se sviđa njemački Sjever, kako je tamo na moru?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
IT posao Njemačka

Napravio sam si prije nekoga vremena profil na Xingu, sve sam popunio (iskustvo, obrazovanje itd...), stavio sam i da sam otvoren za recruiting, ali nemam nikakvih upita od recruitera. Stoji mi profil gore već dobrih pola godine.

Jel ima neka kvaka?

Imate još koji site za preporučiti?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Koje tehnologije? Koliko iskustva?

 

Linkedin ti isto nije loše imati ako već nemaš... Staviš samo da si otvoren za nove pozicije pa se znaju javljati.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

.Net, 8+ godina.

Svašta sam radio: Enterprise aplikacije; agencijski posao; produkt.

Imam MSc.

Imam i LinkedIn, ali nisam nikad dobio nijedan poziv za DE. Samo za AT.

Imam fino raspisane profile, sa detaljima za svaki job. U biti sam prekopirao Linkedin profil na Xing.

Na Xingu mi je profil na engleskom, doduše.

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Čudno.

 

A jesi se ti javljao na poslove?

8+ je već fini staž. Čekaj da se netko drugi javi tko radi u nemačka pa neka kaže kako je tamo.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Nisam se javljao nikome. Još istražujem.

A profil sam si napravio jer sam imao u tom momentu vremena a i zanimalo me da li će biti interesa.

10 godina
offline
IT posao Njemačka

@PunchyTinkerton

 

Punči, pa ti si po svojim skillovima senior. Samo nemoj čekati da se on tebi jave, nego drito apliciraj za oglase u DE.

Postoji opcija da se javiš agencijama koje se bave regrutacijom. Nije ni to loša opcija.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

 

U kojem si ti gradu?

Osim Berlina, ne znam kakva je tech scena u ostalim gradovima.

10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@PunckyTinkerton

 

Nisam vani. U ZGB-u sam. Pratim teme o inozemstvu, da budem u toku. 

Najizglednije da ću do Dublina, IRE. Prvo nevezano za IT, onda tko zna. 

Tko zna kaj budućnost nosi?

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

javi se recruiterima... ako si stavio da ti je lokacija u HR, tesko ce te naci :)

 

nije losa opcija ni da stavis objavu u kojoj napises da si slobodan i zainteresiran za poziciju u njemackoj pa onda mi iz DE to mozemo sherati.... 

 

placa nigdje nije definirana... znam seniore koji rade za 40, juniore koji rade za 45 ... sve ti ovisi gdje ides na razgovor i kako se dogovoris, nekima je bitno da znas njemacki, nekima nije...  bitno je da znas sta ti zelis...  po meni, senior ne bi trebao pristati na manje od 60k

brutto placa je samo jedna stavka, a postoji i opcija da je 13. placa ekstra ili bude neki godisnji bonus ovisno o rezultatima, placena karta za prijevoz... neko generalno pravilo je da startupi placaju manje... 

16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
PunchyTinkerton kaže...

.Net, 8+ godina.

Svašta sam radio: Enterprise aplikacije; agencijski posao; produkt.

Imam MSc.

Imam i LinkedIn, ali nisam nikad dobio nijedan poziv za DE. Samo za AT.

Imam fino raspisane profile, sa detaljima za svaki job. U biti sam prekopirao Linkedin profil na Xing.

Na Xingu mi je profil na engleskom, doduše.

 

Pomalo je mozda i zbog jezika.

 

Xing je nepisani standard za DACH trziste. Ja npr imam Xing sve na njemackom, engleski jezik mi je na LinkedIn.

Pod sve mislim moje znanje i opis pozicija. Naravno, upiti dolaze na oba jezika na oba portala, ali to je i odredena poruka koja se salje: koji projekti, bitni detalji i sto se odradivalo. Ako ostavis prazno, recruiterima se nista ne pojavljuje u trazilici njihovoj. (Slike 1 i 2)
To je tek uvod za "ples ", poziv na razgovore itd.

 

Ovisno o poslovima, redovito mi se javljaju recruiteri a i same firme. Ali naravno, ja sam 6.5 god ovdje, to je druga prica.

I meni je trebalo u pocetku pola godine-godina dok se sve to nije uhodalo. A i na pocetku nisam imao puno od znanja za ponuditi. Karijera mi se u 7-8 godina unatrag jako promijenila i poboljsala.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.4.2021 12:37 (jollyb).
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
MarioArt kaže...

javi se recruiterima... ako si stavio da ti je lokacija u HR, tesko ce te naci :)

 

nije losa opcija ni da stavis objavu u kojoj napises da si slobodan i zainteresiran za poziciju u njemackoj pa onda mi iz DE to mozemo sherati.... 

 

placa nigdje nije definirana... znam seniore koji rade za 40, juniore koji rade za 45 ... sve ti ovisi gdje ides na razgovor i kako se dogovoris, nekima je bitno da znas njemacki, nekima nije...  bitno je da znas sta ti zelis...  po meni, senior ne bi trebao pristati na manje od 60k

brutto placa je samo jedna stavka, a postoji i opcija da je 13. placa ekstra ili bude neki godisnji bonus ovisno o rezultatima, placena karta za prijevoz... neko generalno pravilo je da startupi placaju manje... 

Da, ovo boldano je kolega forumas dobro napisao. I taj dio se treba izdvojiti.
U Xing imas opciju kojom se podesava dostupnost i zainteresiranost za kontakt sa rekruterima.

last.fm/user/jolly_bravo
7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
jollyb kaže...
MarioArt kaže...

 

nije losa opcija ni da stavis objavu u kojoj napises da si slobodan i zainteresiran za poziciju u njemackoj pa onda mi iz DE to mozemo sherati.... 

 

Da, ovo boldano je kolega forumas dobro napisao. I taj dio se treba izdvojiti.

U Xing imas opciju kojom se podesava dostupnost i zainteresiranost za kontakt sa rekruterima.

Podebljao sam malo tagove, falilo je toga što znam.

 

Zasad još nisam počeo aktivno tražiti posao. Promijenio sam firmu prije 6 mjeseci i ne želim odmah skočiti dalje. Prošle godine sam imao promijenio par firmi zbog korone i ne želim odmah opet job-hop napraviti, neće izgledati dobro u CV-u. Zasad mi je tu ok, ali ako se ovako nastavi brzo će ponestati izazova.

Kad napunim godinu dana u ovoj firmi ću se početi ozbiljnije javljati na poslove direktno.

Onda mogu i vas bugovce spingati pa me pošerate dalje. Hvala na pomoći i na prijedlozima!

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Racunaj na to da vole pitati zasto cesto mjenjas poslodavce pa pripremi odgovor i za to :). Imao sam i ja dosta promjena pa ih je bas zanimalo zasto toliko mjenjama - u biti zele vidjeti da li razlozi promjene su i kod njih aktualni :)

7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Odgovor na to je lagan:

 

Prva promjena: Covid -> loš sales -> otkazi i smanjivanje plaća po firmi. Reko zajebi, idem prije nego brod potone.

 

Druga promjena: velika lokalna firma, često po novinama zadnjih mjeseci. Na razgovoru za posao rečeno da imaju moderan stack i na front endu i na back endu. Ne radi se samo na postojećim projektima nego često bude i novih aplikacija koje se rade od nula. Ima i jedna legacy aplikacija, ali teško da ću na njoj raditi. Pogodi što sam dobio za raditi. Uz to i hrpa prepisivanja SQL-a s jednog modela na drugi. Užasno naporan i dosadan posao. Dobio ponudu iz svoje stare firme i odmah otišao.

 

Trenutna firma: Slično i prošloj firmi. Vratili me natrag da radim kul i sexy projekte. Prvi dan na poslu sam dobio legacy projekt za održavanje. Još sam tu, ne da mi se ništa mijenjati, iscrpljen sam. A i ok je ekipa, sve su ih dovukli na istu foru pa je lakše kad znaš da su i druge zajebali na istu foru, dijelimo muku i smijemo se.

 

Što je Švabi "prebrzo mijenjanje posla"? Pola godine, godina, dvije godine?

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

sve ispod 6 je sumnjivo :). ... a u mom slucaju im je i godina bila prekratka, ali ja sam u jednoj velikoj tromoj kompaniji pa im se to cini kratko valjda :)#

 

 

nije lose imati i preporuke prijasnjih poslodavaca...ovdje to dobijes na odlasku... pise kako su bili zadovoljni i na kojim si sve poslovima radio

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice