Generalisti sa plitkim a širokim znanjem i serveri

poruka: 2
|
čitano: 2.602
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
Generalisti sa plitkim a širokim znanjem i serveri

Pozdrav, zanima me mišljenje mrežnih administratora, tehničara ili kako već za sljedeće.

 

U kasnim sam 20-im, završio sam dosta opskurnu srednju za računalca, imam 6 godina staža ali ništa u struci. Od tamo kraja 90-ih čitam o svemu i svačemu vezano za IT, pratim te novosti, hardware i software forume i slično. Kroz godine sam umočio prste u svašta ali nikad dovoljno da bih imao portfolio. Malo započeo programirati Python i Java, malo modelirao u Blenderu, malo fotografiranje, malo foto, video i audio editing, restauracija, ML upscaling i slično. h.264 i HEVC transcoding videa. Nešto game deva. Malo lemio LEDice i radio sitne popravke, provodio kući elektroinstalacije gdje je trebalo i tako. Ono, sposoban sam sa gotovo svakim iz IT-a popričati i imati smislen razgovor o novostima u njegovom području, nešto kao generalist.  

  

Od poznanika kojeg nisam dugo vidio sam dobio ponudu u jednoj povećoj hrvatskoj firmi vezano sa "servere, na Windows platformi" pa me zanima što podrazumjeva entry-level posao u jednoj od tih firmi, može li se osoba sa plitkim ali širokim poznavanjem IT-a pripremiti za tako nešto kroz koji mjesec pa da ne ispadnem potpuni mulac? Imam solidan osmojezgreni CPU, dva monitora, 16GB RAM (mogu napraviti upgrade ako je potrebno) i volju za učenje.

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 8:36 (Ribnjak2048).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Generalisti sa plitkim a širokim znanjem i serveri

Ima tog dosta kod Windows Servera nabrojat ću nešto iz glave što si možeš pogledat, pogotovo ako nisi čuo za to:

- Instalacija windows servera

- Image deployment (WDS/MDT)

- Patch management (WSUS)

- Active Directory (ADDS) - user/group/computer management, atributi, permissioni, group policy, foresti/domene, replikacija...

- Certifikati (ADCS) - managiranje certifikata

- Management - PowerShell, Windows Admin Center, RDP, Server Manager...

- Troubleshooting - čitanje logova, common sense, googlanje, iskustvo...

- Monitoring i alerting - obično neki programi poput PRTG, Prometheus, Nagios, Zabbix

- Hyper-V virtualizacija i failover cluster - sve oko virtualki, clustering

- Fileshare - permissioni, struktura, managiranje, DFS...

- Osnove mreža

- Microsoft Exchange

- O365 - mail, teams, sharepoint, onedrive...

- Azure Active Directory

 

i hrpa toga još...

 

Zavisi kakva je firma, šta rade, koliki obujam itd.

 

Možda deploy laptopa i virtualki, održavanje servera, patching, troubleshootanje, Active Directory...

Fortune favours the bold.
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice