Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

poruka: 13
|
čitano: 7.866
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Pozdrav, imam 14 godina sad sam 8 razred. Dobro se snalazim i razumijem u računala.  Sad ću trebat odlučit na kraju godine u koju školu da se upišem. Mislim da bih mogao biti dobar programer ako ću početi učiti programirati. Jedino neznam baš dobro engleski, neznam sad jel to problem? Zanima me koju školu bi preporučili i dali bi mogao upasti u nju pošto nisam baš imao dobre ocjene u 7? Dali da počnem ozbiljno učiti programirat? Neznam kakvi se poslovi mogu naći i gdje ako si programer? Koje jezike da počnem učiti i hoću li kasnije moći naći neki dobar posao ako budem dobar programer s nekom školom? Nadam se da će te mi pomoći, oprostite ako je nedavno bila slična tema.

zaboravko
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.2.2020 1:08 (ZABORAVKOO).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako početi s programiranjem? Koju školu odabr

Bok :)

 

Niti jedna srednja škola te neće naučiti programirati dobro da se možeš s tim znanjem zaposliti. Bitnije ti je kasnije odabrati dobar faks, nego srednju školu.

Ja osobno u srednjoj školi nisan ima programiranje i upisa san programerski faks bez imalo iskustva, nisan nikad napisa ni vidija liniju koda do tada. Svejedno, faks san završija bez problem i zaposlija se još tijekom studiranja.

 

Engleski je jako bitan, jer sve šta ti mogu preporučiti za učenje su knjige, tutoriali i online predavanja koja su sva na engleskom. 

7 godina
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Hvala na odgovoru, nego zanima me onda koji je faks dobar i odlučio sam da počnem učiti jezike umjesto igrica i ostalih gluposti na koje sam prije gubio vrijeme. Koji bi jezik prvo preporučili te na koji način da ga učim možda knjiga neka, stranica, klipovi neki ako znate nešto?

zaboravko
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Ako neko zna neku dobru knjigu na hrvatskom ili ako nema onda može neka stranica il nešto na engleskom di je sve lijepo objašnjeno 

zaboravko
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Kako početi s programiranjem? Koju školu odabr
ZABORAVKOO kaže...

Ako neko zna neku dobru knjigu na hrvatskom ili ako nema onda može neka stranica il nešto na engleskom di je sve lijepo objašnjeno 

 Gledaj predavanja DUMP na YouTube-u. Upiši "DUMP" i naći ćeš.

8 godina
offline
Re: Kako početi s programiranjem? Koju školu odabr

Engleski ti je danas nužan, ne samo za programiranje nego za sve ubuduće. Možeš krenuti i bez eng - ali nemoj to zapostaviti.
Nažalost, ja ti ne znam i ne mogu preporučiti školu, ali se mogu raspitati.
Programiranje možeš naučiti i "sa strane", nije ti nužno da to radiš kroz školu (ali je lakše). Škola će ti pomoći sa osnovama (BASIC...) i sa matematikom. Nažalost, ako ti krene i ako brzo učiš, morat ćeš vjerojatno sam dalje. Naime, ima odličnih profesora, ali znanje koje će ti dati je često izvan nastavnog programa - domaći školski program nažalost ne prati dovoljno moderna zbivanja, a programski jezici i radne okoline se danas razvijaju (pa i mijenjaju) strahovito brzo.
Ako si dobar (talentiran) programer, sigurno ćeš moći naći dobar posao. Pročitaj prvi dio "Python u škole" (link niže); odnosi se na Python, ali vrijedi i za druge jezike.
Hrvatska je u EU, što znači da dijeli zajedničko tržište rada. Već danas je često standard rad na daljinu (tako da ne moraš odlaziti u daleku zemlju)... ali Engleski jezik ćeš morati savladati.

Najbolje ti je provjeriti da li ti programiranje "leži": neki od preduvjeta su:

  • točno (precizno) pamćenje (to se prilično može izvježbati)
  • fokusiranost (koncentracija) (također se prilično može izvježbati)
  • razumijevanje (s primjenom) osnovnih logičkih operacija i sintaksi (AND, OR, NOT; uvjetna grananja IF... petlje FOR...).
  • predočavanje i riješavanje nekih primjera osnovnih programerskih problema, putem osnovnih operacija i sintaksi ("npr ispiši samo parne brojeve između xx i yy, obrnutim redom")
    (
    - Python, hrvatski)
  • mogućnost "apstraktnog" predočavanja i riješavanja problema (teško za objasniti, ali vjerujem da si to savladao putem RoboPro i Arduina).
    Netko može "u glavi" nacrtati po sjećanju kompleksan uređaj (i kasnije ga nacrtati), drugi može "u glavi" zamisliti dijagram toka programa i pretpostaviti i "pseudo" riješiti logičke probleme (a kasnije to i isprogramirati). Nismo svi isti.

 

Ako te nisam obeshrabrio, onda ovako:

Moj bi ti savjet bio da probaš sa Pythonom. Prilično je jednostavan za početnike, dovoljno "jak" i ozbiljan za složenije stvari, a teško da će ga se uskoro prestati koristiti. Ono što naučiš, moći ćeš prenijeti i na druge jezike. To znači, širiti znanje i prilagođavati se.

Ako ti krene, vrlo brzo ćeš moći koristiti i PyGame (info na hrvatskom, eng: info, tutorijali, itd), ali i Godot Engine - u kojem možeš raditi ozbiljne stvari. Godot od prije 5 mjeseci ima podršku za Python, a njegov GDscript je i inače vrlo, vrlo sličan Pythonu. Uz malo sreće i truda, brzo možeš raditi "prave" programčiće i igrice - Web (HTML5), ali i za Android, iOS (iPhone), Windows, OSX, Linux...
Ovako prezentirano, može izgledati da je Python igračka za zabavu. Nije. Python je ozbiljna stvar, ozbiljno ga koriste i NASA a i Google.
Ista stvar je i sa Godot Engine. Iako je to prvenstveno "game engine", u njemu se mogu raditi vrlo složeni i ozbiljni programi.


Tutorijali:
Python u škole 1, 2, 3, 45
Zajedno naučimo Python 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 89 (Linux, ali osim instalacije 99% je isto i za Windows, OSX...)

 KidsCanCode (eng): Pygame, Python, Godot, blog (sve ovo i ostalo) 

 

Knjige (na engleskom):

  Python for Kids - A Playful Introduction to Programming (ovdje se može pogledati ili downloadati e-knjiga: pdf, epub...)

 

 Invent Your Own Computer Games with Python (online e-book ovdje)

 

 

Video (hrvatski):

,

Python 3.5 - uvod u programiranje (lekcija 1 je Linux, 2 Windows; ovo je ozbiljni video tutorijal)

Nadam se da sam ti bar malo pomogao u odluci!

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.9.2017 23:18 (Zechina).
7 godina
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Hvala ti što si odvojio vrijeme da mi pomogneš, vjerovatno ću onda početi s Pythonom

zaboravko
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
online
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Off topic, koja je budala nazvala programski jezik po ljigavoj životinji??

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako početi s programiranjem? Koju školu odabr

Samo polako... i strpljivo.
Isplatit će ti se sigurno, dokle god stigao.
Samo što kad zapneš, ne vidiš koliko si u biti napredovao i koliko će ti to kasnije u životu pomoći. Samo nemoj odustati, odmori se pa traži pomoć...
I polako uči engleski: probaj gledati neki dobar film ponovno, ali sa engleskim titlom - najbolja fora za učenje! Uživaš a učiš. 

8 godina
offline
Re: Kako početi s programiranjem? Koju školu odabr
Spiridon kaže...

Off topic, koja je budala nazvala programski jezik po ljigavoj životinji??

 Nije po živini, već po dobroj zahebanciji:
Leteći cirkus Monty Pythona

8 godina
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Moja omiljena pjesma:
Monty Python - 

 
1 0 hvala 0
12 godina
online
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Pjesma je ok ali od sveg "cirkusa" neki frik uzeo baš tu riječ...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako početi s programiranjem? Koju školu odabrati?

Gledaj da upises tehnicar za racunalstvo novi strukovni kurikulum. Ja sam sad maturant pa ti mogu svoje iskustvo napisat. Mene nije zanimalo programiranje jer sam mislio da je to previse posla ili pretesko ali me zainteresiralo nedavno i sad bi se usmjerio u tu struku. U skoli ces nauciti dosta, ali da bi postao dobar programer to ti mora bit hobi i moras uciti kroz cijeli zivot (btw odluka da izbacis igrice ti je dobra, ja sam ostavio burazu i5 6600k i gtx 970 i kupio ovo govno iz mojPC da si onemogucim pokretanje igrica :D). Upis u skolu je dosta lagan kolko se sjecam, ne treba ti ni taj izravan upis.

 

Novi kurikulum je dosta dobar, za stari kazu da je bio jako slican elektrotehnickom kurikulumu, ako ne i identican. Imas jedan ili dva predmeta godisnje vezanih uz elektrotehniku od kojih mi neki idu na zivce ali da ih se proc. Hrvatski je u novom kurikulumu dosta osakacen i slabo ga ucis. Elektrotenicari ga uce puno opsirnije i lakse im je na maturi. Ne trebas se ni sekirat zbog toga jer faksevi koji cete zanimat (FER,FOI i TVZ) svi traze nizu razinu, a niza razina je lagana uz minimalne pripreme i prosjecnu ocjenu iz hrvatskog kroz srednju. Bolje ti je da pazis na matematiku jer na to moras ic na visu razinu za dobar faks. Program je isti kao i u gimnaziji, dosta te tu mrcvare. Ja idem na instrukcije za svaki test jer ne pratim uopce pod satom nit ne pisem u biljeznicu, a o zadacama da ne pricam.

 

Od strukovnih predmeta ima dosta zanimljivosti koje ces imati i na faksu. Trebao bi imati PUNO vise predznanja na faksu kad upises od nekog ko je dosao iz gimnazije. Mijenjaju ti se svake godine, neki te prate vise godina, neki manje.

Racunalne mreze - protokoli, subnetiranje, vjezbe u CISCO packet traceru itd.

Programiranje u 1. i 2. razredu u C++/C - ucis programske petlje, funkcije, polja podataka, vrste varijabli itd., meni najdrazi predmet uz web dizajn i skriptne jezike

Baze podataka - prvo radis u MS accessu, a onda se bacas na SQL godinu kasnije

Osnove elektrotehnike, jos neki predmet slican tome ne sjecam se kak se zove, radi se s osciloskopima u laboratoriju..

Mikroupravljaci iliti ugradbeni racunalni sistemi u 4. godini, spajas ali i programiras

 

U trecem razredu se dijelite na module. To znaci da par sati tjedno ti se razred dijeli na grupe i svaka grupa slusa predmete koje je odabrala.

Imas skriptne jezike, web dizajn, primjenjenu matematiku, programiranje mobilnih uredjaja, dijagnostiku racunala itd. ovisno o tome koji modul odaberes te predmete imas.

 

Kaj se tice tezine skole posto me u osnovnoj nisu zanimali kemija, biologija, geografija i slicni predmeti mogu ti rec da mi je lakse ovdje (i svaki razred mi se povecava prosjek, svaki je sve laksi). Iako te zanima striktno programiranje definitivno ces radje slusat elektrotehnicke predmete ili neke druge grane racunalstva nego kemiju, biologiju i sl. ko u gimnaziji. Pogledaj jos kaj medijski tehnicar nudi, znam da sam to planirao upisat kad sam ja upisivao ali nemam pojma kakav je program tamo. Da idem upisivat opet srednju uzeo bi ove dvije skole u obzir samo.

 

Imas ovdje jedan uzasno opsiran PDF o programu:

http://www.asoo.hr/UserDocsImages/Kurikulumi/K_Tehnicar%20za%20racunalstvo_za%20odobrenje.pdf

 

U vezi programskog jezika dobro ti je zapoceti s necim tipa phyton ili c++ jer te nauce dosta opcenitih stvari koje se protezu kroz sve programske jezike. Ja sam si odabrao javascript i sve vezano uz javascript (frameworkovi i libraryji koji mi se dopadnu), ali znanje iz c++ koje sam dobio u skoli mi je dobro doslo. Kad ucis to znas da nisi fulao jer to znanje mozes kasnije upotrijebit koji god jezik da odaberes. Ako te zanima web programiranje dobar pocetni korak je w3schools stranica koja je vise nego odlicna za pocetnike. Za c++ ili phyton ne znam neke izvore... Meni je bilo najdraze kad sam pocinjao nac neku youtube playlistu od cim vise videa s nekim jezikom i zadat si cilj ok pogledat cu ih 5 ili 10 dnevno i za manje od mjesec dana cu vec bit dosta dobar u ovome. Primjer koji je frajer radio u videu sam nakon videa sam napisao i isprobao, a na kraju napravio neki manji projekt u tom jeziku i onda sam sebi mogu rec ok znam ovaj jezik.

 

Eto tak sam ja poceo i skola me tak usmjerila, nadam se da ce ti nekaj pomoc. Ulogu u tome kud ces se usmjerit ce imat i tvoji profesori i kolege iz razreda (makar je na mene imalo vise ovo drugo, ocekuj da ako ces malo ozbiljnije programirat da ces vjerojatno znat puno vise od profesora i da ces ga mrzit, ali ces istodobno hladit muda i imat 5). Jedino kaj ti gimnazija donosi je da nemas iskljucivo musko drustvo, ali budi džedaj i nedaj se oteti. Ako nisi shvatio do sada, poruka ove duge poruke je velikim slovima: upisi tehnicar za racunalstvo, gimnazija je za normie

battlelog:http://battlelog.battlefield.com/bf4/user/carrycopter/ youtube: https://www.youtube.com/c/carrycopterr
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.10.2017 22:34 (kurt).
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice