Koji CPU cooler kupiti? izdvojena tema

poruka: 7.956
|
čitano: 1.421.142
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Ok su temp, samo sto nisi nigdje u postu spomenuo CPU test. Igranje igara i Furmark puno vise opterecuje graficku.

 

Druga stvar je buka na koju se ljudi obicno zale kod stock coolera. Veci hladnjak i ventilator na njemu obicno znaci manja buka. Eh sad, buka je subjektivna stvar i ako zivis tipa u centru s otvorenim prozorom onda ti je tak svejedno..

13 godina
online
Koji CPU cooler kupiti?

be quiet! Silent Loop 280

 

Po tko zna koji put u ovih godinu dana koliko imam skidam hladnjak i tresem tu faking tekućinu ne bih li riješio problem zujanja.




Pumpa je jednostavno defektna i moš ga slikat.

Jučer sam nanovo ispustio tekućinu, sipao destiliranu vodu, odzračivao. Bezuspješno.

Cijela je serija faulty, nisu se proslavili baš s prvom serijom čemu ide u prilog to da su ih vrlo brzo povukli iz prodaje.

Alphacool DC-LT pumpa se nije baš proslavila u be quiet! bloku. Temperature stock 7700k isto nisu bajne.
DO 80°C u mom super provjetrenom Define S-u s Prime-95.

Šteta! Tako se super uklapa i dizjan mi se baš sviđa, a jednostavno ne valja.

 

Pokriva garancija, čim se vratim u Zagreb riješavam, ali što uzeti?


Mislim da ću se ja vratiti na provjereno, glomazno (jedini drawback), ali pouzdano NH-D15 rješenje pogotovo chromax.black izvedbi.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.5.2020 11:06 (sudy_freak).
Moj PC  
4 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Sad kad već imaš iskustva s vodenim hlađenjem bila bi šteta vratiti se na glomazne zračne hladnjake. Pogledaj malo ARCTIC Liquid Freezer II, ima odlične performanse i dosta je povoljan za AIO.

Inače ako se radijator montira vertikalno iza front panela, traba paziti da su cijevi s donje strane. Ako su s gornje onda imaš sloj zraka iznad tekućine koji pumpa zahvaća i zna stvarati buku. Recimo u drugom videu je lik napravio tu grešku.

Ne kažem da to kod tebe stvara buku jer normalno da i pumpa može biti defektna pa zuji sama od sebe.
5 godina
protjeran
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Imam mogucnost jako jeftino za 50 eura dobiti nov h115i platinum 280MM aio. E sad buduci da nikada nisam imao aio a sada si malo dvoumim buduci da mogu dobiti novog za 50 i kusur eura zanima me kakv je to aio sto se build kavalitete tice i hladjenja.

I da, nevolim bas RGB pa bi htio promijeniti ventove, sto preporucate nisam nikada bio  nesto zainteresiran u vodena pa ih nepratim, koji bi bio najbolji 140mm vent za radijator onak cijena nije bitna buduci da aio me kosta 50 eura, moze vent doci i 20tak eura.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
HCgamingCRO kaže...

Mrak vodeno hlađenje, samo ne bih preporučio da uzimaš ako nema garancije.

Što se tiče ventilatora, BeQuiet Silent Wings 3 140 mm PWM su ti najbolja opcija.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
12 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Da li možete vjerovati da TRUE može ohladiti i5 4590 1.425 V u prime95 (troši oko 100 W) sa samo jednom toplovodnom cijevi u vertikalnom polažaju?

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Valentin17 kaže...
HCgamingCRO kaže...

Mrak vodeno hlađenje, samo ne bih preporučio da uzimaš ako nema garancije.

Što se tiče ventilatora, BeQuiet Silent Wings 3 140 mm PWM su ti najbolja opcija.

 Staro je 10 dana, frend nije bio zadovoljan sa 3950x temp pa je sad uzeo EK  dijelove da sklopi loop, ali meni za 3600 mislim dovoljno, rekoh ajde onda da probam  pa cu i ja mozda jednom na custom loop. Samo mi je onak glavobolja teska jer svijetli kao bozic, ali u kucistu imam 6 SW3 140 pa  ih i probam iako nisam neki ljubitelj njihovog ariflow-a, ali moram  svakako dva izvaditi da mi stane radijator.

Valjda mi nece temp grafe skociti ako imam samo jedan intake vent jer sam ovaj mislio staviti naprijed... ipak mi je ugodnije da nevisi sve iznad maticne i grafe.

13 godina
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
HCgamingCRO kaže...

Valjda mi nece temp grafe skociti ako imam samo jedan intake vent jer sam ovaj mislio staviti naprijed... ipak mi je ugodnije da nevisi sve iznad maticne i grafe.

Staviš radijator naprijed i ventilatore u pull i da uvlače zrak u kućište.

Kako je prikazano na slici, samo okreni crijeva prema gore.

BeQuiet SW3 su sjajni ventilatori i njih slobodno možeš ugraditi na AIO, inače ovaj tip hlađenja je overkill za tvoj procesor.

Kaj se tiče mogućnosti hlađenja, tebi je problem u kućištu koje ima zatvoren prednji panel i nema toga ventilatora

koji bi ti kvatiteno hladio GPU kakav je Vega 64 kartica, nije to do ventilatora kako ti misliš.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2020 19:36 (Valentin17).
13 godina
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Kresaux kaže...
Sad kad već imaš iskustva s vodenim hlađenjem bila bi šteta vratiti se na glomazne zračne hladnjake. Pogledaj malo ARCTIC Liquid Freezer II, ima odlične performanse i dosta je povoljan za AIO.

Inače ako se radijator montira vertikalno iza front panela, traba paziti da su cijevi s donje strane. Ako su s gornje onda imaš sloj zraka iznad tekućine koji pumpa zahvaća i zna stvarati buku. Recimo u drugom videu je lik napravio tu grešku.

Ne kažem da to kod tebe stvara buku jer normalno da i pumpa može biti defektna pa zuji sama od sebe.

Malo kasniji odgovor, jebi ga.

 

Uglavnom, generalno sam zadovoljan.
Ponovit ću postupak još jednom kad mi stigne Alphacool Eiswasser ili neki drugi coolant.
Za sada mi se čini kao riješen problem, ali nisam još na sto posto.

Tu i tamo zna nakratko zaletiti koji mjehurić.

 

Vidjet ću što će vrijeme pokazat.

 

Ono što se iskustva tiče, da, to je kad malo zakopaš, odmah razmišljaš o custom-loopu.

Razlog zašto još nisam odustao i uzeo mimo garancije Noctuu je to što stvarno komp izgleda neat and sexy.

 

 

Nego, što se tiče Arctica, vidio sam, dosta ga ljudi preporučuju te hvale, pogotovo već i po forumu.

Osim što mi se pumpa totalno ne sviđa, vidim da ekipa koja ga već ima neko vrijeme ima pritužbe na ovaj VRM mikro-fan koji, TBH ne znam što im je uopće i trebao.
Totalno ružni cijelu priču.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
13 godina
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Valentin17 kaže...
HCgamingCRO kaže...

Valjda mi nece temp grafe skociti ako imam samo jedan intake vent jer sam ovaj mislio staviti naprijed... ipak mi je ugodnije da nevisi sve iznad maticne i grafe.

Staviš radijator naprijed i ventilatore u pull i da uvlače zrak u kućište.

Kako je prikazano na slici, samo okreni crijeva prema gore.

BeQuiet SW3 su sjajni ventilatori i njih slobodno možeš ugraditi na AIO, inače ovaj tip hlađenja je overkill za tvoj procesor.

Kaj se tiče mogućnosti hlađenja, tebi je problem u kućištu koje ima zatvoren prednji panel i nema toga ventilatora

koji bi ti kvatiteno hladio GPU kakav je Vega 64 kartica, nije to do ventilatora kako ti misliš.

Za razliku od problema gore koje imam s be quiet! AIO rješenjem, ventovi su im stvarno bomba.

Silent Wings naročito.
Također uzeo SW3 PWM High RPM (1600) i samo riječi hvale. Najkvalitetniji ventovi koje sam imao. Pogotovo zbog niskog startnog napona.

Na slici prikazano na koliko se već kreću vrjeti.

 
EDIT: ne znam gdje se slika zagubila

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.5.2020 10:50 (sudy_freak).
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Sto ce ti tako visoki fan smoothing up/down time? Zar nije 12 sec malo previse da prebaci u iducu brzinu, ipak imas kvalitetne ventove? Niski napon je gotovo pa standard danas, to sigurno nije neka posebna znacajka SW3. Ono sto si najvise platio je kvaliteta izrade - QC, brand, bundle, zatim sam ventilator i sta got koristili u motoru istog..

13 godina
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
The_Fichek kaže...

Sto ce ti tako visoki fan smoothing up/down time? Zar nije 12 sec malo previse da prebaci u iducu brzinu, ipak imas kvalitetne ventove? Niski napon je gotovo pa standard danas, to sigurno nije neka posebna znacajka SW3. Ono sto si najvise platio je kvaliteta izrade - QC, brand, bundle, zatim sam ventilator i sta got koristili u motoru istog..

Nisam rekao da je feature SW3 konkretno nego mi se kod njih to posebno sviđa.
Plust dobar SP za AIO i tišina/buka koju proizvode.

 

Ovo sam stavio da se ne zavrte odmah na naglu promjenu temperature koju Kaby Lake nažalost ima.
Zbog takvih senzora i polling ratea koji je znatno niži nego na starom Haswellu kojeg sam imao.

 

Otvorim browser, ne želim da mi se odmah ventovi zavrte na najjače. 

Ovako mi posve paše.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Znam da nisi rekao, velim samo. Ma super su to ventovi, ali ne vrijede tih para po meni. Imam i ja jedan SW3, doduse 120mm, kupljen od kolege koji vise nema acc na forumu. Imam isto tako i Pure Wings 2 120mm i vidi se iz pakiranja da dio cijene kod SW3 ide na (premium) pakiranje isto kao i kod Noctue. Fora je sto su tolko razvikani i stalno spominjani po svim forumima da onda mogu zadrzat visoku cijenu s obzirom na reputaciju. Konkurentni npr. Arctic Bionix P140 bi bez beda mogao kostati 150kn da ima takvu reputaciju i marketing, ali njihov moto je ipak value. Doduse nekom švabi vjerojatno nije bed dati 20 eura na vent ko nama pa su onda BQ dobro cijenovno rangirani, pogotovo zadnji Shadow Wings 2, barem vani, dok je u HR preblizu SW3. Malo laprdam, eto..

14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Bq ventove treba ganjat kad su na akciji, ja sam stavio dodatni u pb500 a uzeo ga za cca 90kn ako se dobro sjecam i to mi je ok cijena. U svakom slucaju zadovoljan generalno s njima.

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Striko2009 kaže...

Bq ventove treba ganjat kad su na akciji, ja sam stavio dodatni u pb500 a uzeo ga za cca 90kn ako se dobro sjecam i to mi je ok cijena. U svakom slucaju zadovoljan generalno s njima.

Silent Wings 3 si uzeo za 90kn? 

10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Uzeo je vjerojatno Shadow wings 2 na akciji u Linksu, max. 1 komad je bilo za uzet i obavezna dostava 35kn Overseas lol. 120mm je bio 90, a 140mm 95kn, ak se dobro sjecam.
14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

To je bilo u sijecnju, nije bila obavezna dostava, pokupio u poslovnici.

Nije silent wings 3 nego shadow wings.

Sad imam 3x140, svake fele po jedan, pure, shadow i silent 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

Moze li kakva usporedba? Kakav je Shadow Wings 2 naspram Silent Wings 3? Jesi testirao kaj?

 

Ulovio si onda neku regularnu akciju koju nisam popratio. Znam da je za Black Friday i Corona day ili kak se vec zvala ta akcija bila obavezna dostava..

14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Ovo je sve bilo u sijecnju kad sam uzimao komponente.

Neznam dali je to links rijeka imala samo akciju ili ne...

Nisam nista testirao, samo vidim da mi 3600 u idle drzi na 30ak stupnjeva, a u gamingu nisam provjeravao, ali sumnjam da sa 1660s ide na neke visoke temp... ak se sjetim, bacim oko pa javim... 

Arctic 34 je na proc inace, single ne duo verzija (isto bio na akciji) 

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji CPU cooler kupiti?

Dali se isplati uzet freezer 34 esports duo umjesto običnog, razlika 60 kn ?

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 16:15 (zabranjeniples).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Ako te briga za izgled, tj. ok ti je obicni freezer 34 i u kucistu ti ne treba dodatni 120mm od duo verzije, onda se ne isplati. U suprotnom se isplati.
3 godine
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?

uzmi Lc 120cm fan..

Vjerovali ili ne bolji od svih uzvikanih marki

on mi je jedini držao x5650 oc ispod 55 stupnjeva za razliku od ajmo reč uzvikanih hladnjaka

svakako preporuka

12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
renato1977 kaže...

uzmi Lc 120cm fan..

Vjerovali ili ne bolji od svih uzvikanih marki

on mi je jedini držao x5650 oc ispod 55 stupnjeva za razliku od ajmo reč uzvikanih hladnjaka

svakako preporuka

Ne baljezgaj bzvz..Cak ni vodeno ne moze drzat Oc-ani 3600 na 4.4 i vise  na svim jezgrama bez vodenog, a da ne pricam o slabijim zracnimm hladnjacima...

 

55 stupnjeva?   Jel to idleao procesor?

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
renato1977 kaže...

uzmi Lc 120cm fan..

Vjerovali ili ne bolji od svih uzvikanih marki

on mi je jedini držao x5650 oc ispod 55 stupnjeva za razliku od ajmo reč uzvikanih hladnjaka

svakako preporuka

Ne baljezgaj bzvz..Cak ni vodeno ne moze drzat Oc-ani 3600 na 4.4 i vise  na svim jezgrama bez vodenog, a da ne pricam o slabijim zracnimm hladnjacima...

 

55 stupnjeva?   Jel to idleao procesor?

 Ako se radi o primjerku sa losijim binom onda da, novi 3600 dodirnu 4.4ghz na 1-2 -1.25v, doslovno je lc cc 120 i vise nego dovoljan

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 18:44 (hahhaajaads).
12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
hahhaajaads kaže...

 Ako se radi o primjerku sa losijim binom onda da, novi 3600 dodirnu 4.4ghz na 1-2 -1.25v, doslovno je lc cc 120 i vise nego dovoljan

Ma losiji bin ili bolji bin nebitno je, 1.2 ili 1.3, pokreni prime95, ostavi 2,3 sata i sa bilo kojim zracnim hladnjakom ce taj 3600 udarit u 80+ bez problema...

 

Ja sa 2700x i dobrim binom na 1.3 i 4.3 udarim u 85+ sa vodom tako da...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 18:51 (Tomo53nja).
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
hahhaajaads kaže...

 Ako se radi o primjerku sa losijim binom onda da, novi 3600 dodirnu 4.4ghz na 1-2 -1.25v, doslovno je lc cc 120 i vise nego dovoljan

Ma losiji bin ili bolji bin nebitno je, 1.2 ili 1.3, pokreni prime95, ostavi 2,3 sata i sa bilo kojim zracnim hladnjakom ce taj 3600 udarit u 80+ bez problema...

 

Ja sa 2700x i dobrim binom na 1.3 i 4.3 udarim u 85+ sa vodom tako da...

 Cekaj a od kad je to 80+ problem i to u primeu koji zapravo nitko nit ne koristi (osim onima kojima se da). To je program koji previse forsira proc, i takvo opterecenje se nece vidjet nit u jednom tasku. Uostalom zasto je 80+ problem ? Ako ljudi vec godinama igraju IGRE na 80+ stupnjeva (bilo AMD ili Intel), zasto je problem odjednom prime kojeg koristis par puta godisnje (ako, ja ga recimo ne koristim jer je obicna glupost). Ja mislim da ovdje ljudi ne IGRAJU prime nego igraju igre, a ti u igrama sa tim 8/16 ne vidis nit 50% usagea. Uostalom, tko jos uopce radi test od 2-3+ sata ? 40ak minuta je dovoljno (i to ne u primeu)  da se vidi jel proc stabilan ili ne.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 19:15 (hahhaajaads).
11 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
E pa nemreš stalno pričat kako će 8/16 biti sve iskorišteniji u igrama i onda gledat koliko je sad iskorišten. Ako će nove igre sve više koristiti hrpu jezgri, onda je za pretpostavit da će tih 50% biti sve bliže 100%
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
picajzla0707 kaže...
E pa nemreš stalno pričat kako će 8/16 biti sve iskorišteniji u igrama i onda gledat koliko je sad iskorišten. Ako će nove igre sve više koristiti hrpu jezgri, onda je za pretpostavit da će tih 50% biti sve bliže 100%

 Pa da je to istina onda bi AMD izbacio 6/12 modele u sljedecoj generaciji kao R3 za 70-80€, a 4600 postaje 8/16 sto i sam znas da nije istina. Nove igre sumnjam da ce bit opet zahtjevnije sto se tice proca, jer eto i Flight Sim 2020 radi na nenormalno malo % sto se tice iskoristenosti (istina da je u nekom trenutku problem i njihov) no eto. I opet 100% u igrama i 100% u stress testu nije isto. Btw, ovih 50% sam rekao ovak. Meni i 6/12 nejde prek 50% s tim da igram igre na manjoj rezi i postavkama (sto znaci da stavim tipa high/ultra postavke sa 1080p onda bi imao iskoristenog daleko ispod 50%).

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 19:25 (hahhaajaads).
12 godina
protjeran
online
Re: Koji CPU cooler kupiti?
hahhaajaads kaže...

 Cekaj a od kad je to 80+ problem i to u primeu koji zapravo nitko nit ne koristi (osim onima kojima se da). To je program koji previse forsira proc, i takvo opterecenje se nece vidjet nit u jednom tasku. Uostalom zasto je 80+ problem ? Ako ljudi vec godinama igraju IGRE na 80+ stupnjeva (bilo AMD ili Intel), zasto je problem odjednom prime kojeg koristis par puta godisnje (ako, ja ga recimo ne koristim jer je obicna glupost). Ja mislim da ovdje ljudi ne IGRAJU prime nego igraju igre, a ti u igrama sa tim 8/16 ne vidis nit 50% usagea. Uostalom, tko jos uopce radi test od 2-3+ sata ? 40ak minuta je dovoljno (i to ne u primeu)  da se vidi jel proc stabilan ili ne.

Pa tako se testira stabilnost, neces testirat sa nekom low load igrom ili ostavit ga u idle-u i onda reci da je stabilan?   Nemoj sad piskarat gluposti bzvz...

 

I ova 55 max temepratura? Jel se netko sali? Nema teoretske sanse, a kamoli prakticne...

 

Nije 80+ problem, ali je vislja temperatura uvijek problem za veci i stabilniji clock...

 

I ja se igram i sve, ali stabilnost iskljucivo prime i nikako drugacije, iako ga pokusavam izbjegavati (i nisam ga koristio dugo), ali nista nece pokazati koliko je proc stabilan kao on...

 

 

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 19:26 (Tomo53nja).
10 godina
offline
Re: Koji CPU cooler kupiti?
Tomo53nja kaže...
hahhaajaads kaže...

 Cekaj a od kad je to 80+ problem i to u primeu koji zapravo nitko nit ne koristi (osim onima kojima se da). To je program koji previse forsira proc, i takvo opterecenje se nece vidjet nit u jednom tasku. Uostalom zasto je 80+ problem ? Ako ljudi vec godinama igraju IGRE na 80+ stupnjeva (bilo AMD ili Intel), zasto je problem odjednom prime kojeg koristis par puta godisnje (ako, ja ga recimo ne koristim jer je obicna glupost). Ja mislim da ovdje ljudi ne IGRAJU prime nego igraju igre, a ti u igrama sa tim 8/16 ne vidis nit 50% usagea. Uostalom, tko jos uopce radi test od 2-3+ sata ? 40ak minuta je dovoljno (i to ne u primeu)  da se vidi jel proc stabilan ili ne.

Pa tako se testira stabilnost, neces testirat sa nekom low load igrom ili ostavit ga u idle-u i onda reci da je stabilan?   Nemoj sad piskarat gluposti bzvz...

 

Nije 80+ problem, ali je vislja temperatura uvijek problem za veci i stabilniji clock...

 

I ja se igram i sve, ali stabilnost iskljucivo prime i nikako drugacije, iako ga pokusavam izbjegavati (i nisam ga koristio dugo), ali nista nece pokazati koliko je nesto stabilno kao on...

 

 

 Pa tko je rekao da se testira u igrama ili idleu ? Testira se u Aidi 64, i svako tko kloka uvijek mu preporucim taj program jer je jednostavan i ne digne temepraturu kao prime. Uostalom, 2-3 sata stress test ? Nah, moj je stress testan na 3.8 i 1.365v cca 30ak minuta u aidi, nije bilo nicega i od tad radi bez ikakvih blue screenova/freezova ili icega drugog. Uostalom, kak ti znas dal je covjek gore spomenuo dal mu u igri radi na 55 stupnjeva ili u stress testu ? Ono glupost da boli glava... 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 19:28 (hahhaajaads).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: CPU hladnjaci i ventilatori P&O
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice