Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.725
|
čitano: 2.102.113
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
mislioc kaže...

Upali Intel burn test na high 10 krugova ako je tamo stabilan to je to.
Probaj 5.0ghz 1.35v bez da ti LLC diže napon, traži u postavkama da drži fixno 1.35v.

https://www.google.com/amp/s/www.techpowerup.com/download/intelburntest/%3famp

 Hvala. Sutra ću tako napraviti. Sada sam dao bratu da igra. Uglavnom, prošao je Prime95 uredno. Otprilike sat i 5 min. se vrtio. Samo, kažeš da stavim fiksno da je 1.35V pod opterećenjem na 5 GHz, a opet, rušio mi se gotovo odmah uz LLC koji je dizao do 1.4V? Je li Prime95 previše zahtjevan. Ono, baš nerealno? U odnosu na Intel burn test?

12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
IBT je zakon generalno za Intel, brz i odličan pokazatelj stabilnosti. Prime je sranje vrti se godinama, a nema garancije da će bit stabilan ni nakon 20 sati da prođeš. IBT ti je za gaming najbolji pokazatelj.
Kreneš sa 5.0ghz 1.35v fixno, ako ne prođe IBT dodaš do 1.375v,ako padne spusti 4.9ghz 1.35v...
Ako baš hočeš testirat u extreme onda imaš i program Linxx ali to je pre strašno šta taj radi, nerealno.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 22:20 (mislioc).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
LeoSponza kaže...

Jel imas XTU instaliran? Tamo ces najednostavnje nac idealnu kombinaciju, ali prije toga ides u bios, i pod Digital Power stavis sve one postavke overprodection na 170%, overheating protection disable, a load line calibration mode 4, to ti znaci ravna crta, onoliko koliko stavis volta toliko ce ti biti u idle i pod load 100%, i onda ides u XTU, i tamo si narihtas sta god hoces bez da restartiras PC, mislim da ti je previsok uncore voltage, ja ga drzim na 4.2ghz, evo sad cu ti pokazat moju kombinaciju. 

 Radije bih radio OC iz UEFI-a. Inače, Uncore mi je bio na 43 prije pokušaja OC-a. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club

Ali kad Markus dođe on ti ima isti kombo kao ti sve će ti objasnit u vezi ploče i štimanja. Ja sam uvijek bio na Msi pločama.
I na mobitelu sam trenutno:)
Ali ne sumnjam u OC potencijal tvog kompa komponente su vrhunske.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 17:18 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Na stock sa vodenim ne može 87c ni u ludilu.
To mu je nabijalo neke divlje voltaže.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 22:36 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Stock je 78°C. A pri 1.3 V za 4.9 GHz, tj. uz High postavku LLC-a daje 1.37 V (kao nekakav prosjek), temperatura ide do 82, ali 80°C sam najčešće vidio. To je drugi pokušaj OC-a i prošao je dobro.

 

Prvi, za 5 GHz, 1.3 V, LLC Turbo je gurao do oko 1.4 V (nisam dobro vidio, kratko je trajalo). Tada je temperatura rasla do 84°C. Išla bi temperatura i više da se nije srušio. Tj. nakon valjda minutu se pojavio BSOD.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 23:42 (Izzy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Mog ti reči da mene ovaj sluga ryzenov odozgora jako dobro služi. Kad sam ga uzimao bio sam skeptičan, ali sam se brzo razuvjerio

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 11:42 (mislioc).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Da Hrvatska ima proizvodni proces nebi koštao 5600x 300€ nego 1300€
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Instalirao sam Intel burn test, stavio 5 GHz, napon 1.35 V, a LLC na "Auto" s obzirom da nisam vidio opciju za isključiti ga. I kada počne učitavati OS - BSOD i restart. Isto tako i sa naponom od 1.36 V. Tada ponovno podižem za 0.01 V, dakle na 1.37 V i dolazim do radne površine.

 

Tu me dočeka neugodno iznenađenje - program G Hub mi ne vidi miš i samim time mi miš radi na valjda max. DPI-u. Vrlo je osjetljiv bio, a ne mogu mu DPI promijeniti. Restart nije pomagao, kao i spajanje u drugi USB port, ali reinstalacija programa je riješila stvar. Čak sam bio vratio profil za 4.9 GHz jer sam pomislio da se nešto izblesiralo sa forsiranjem 5 GHZ, ali jasno, nije bilo efekta. Mora da su ga 2 uzastopna BSOD-a (pri 1.35 i 1.36 V) izblesirala. Na softver mislim...

 

Tada pokrećem HW info (još se radi o 5 GHz, 1.37 V) i vidim da prilikom bilo kakvog opterećenja napon se zadržava pri 1.41-1.43 V uz max. zabilježeni 1.46 V ako se ne varam. Znači bilo kakvo opterećenje, pa i najmanje bi podizalo napon na više od 1.4 V. Kada sam to vidio, uopće nisam htio pokretati IBT jer sam očekivao visoke temperature, a i nemam namjeru procesor držati na naponu višem od 1.4 V. Nema šanse. Probao sam mijenjati LLC iz "Auto" na Normal, Standard i Low i sve te opcije bi mi davale napon od oko 1.4 V.

 

Onda sam odustao od 5 GHz i vratio profil koji sam izradio za 4.9 GHz (1.3 V, LLC na High itd.) i pokrenuo IBT. Prema preporuci koju sam dobio ovdje "Stress level" sam stavio "High" i ostavio na 10 puta da se pokreće ("times to run"). I negdje na 6. izračunu sam dobio poruku da je procesor tj. sustav nestabilan i sve se zamrznulo. Čini mi se da je temperatura išla do 89 °C, a napon je bio u rasponu od 1.36-1.37 V, otprilike. Nakon toga ulazim u UEFI i na korak sam bio da snizim frekvenciju na 4.8 GHz, a sve ostalo ostavim i ponovno testiram. No, tada se sjetim da bih LLC mogao podignuti za jednu razinu na više - Turbo. Što sam i učinio i tada je IBT uspješno završen. Napon je varirao od 1.37-1.385 V (maksimalni, ali kratki, negdje oko 1.41 V), a temperatura do 93 °C. Prilično visoka temperatura, ali na kratko jer prilično brzo izvrti te izračune. 4.9 Ghz nije neki rezultat, no, zadovoljan sam postignutim.

 

Koliko vidim u World of Warships mi fps više ne pada na 70-80 kada zumiram u otoke i kada je prisutan dim, gotovo stalno je na 130-144. S tim da je moguće da je to ispravio neki patch tj. update jer bilo je nešto skinulo zadnjih dana čini mi se... Ali, u BF 5 mi je fps skočio za 10-tak. Još mi preostaje odvrtiti nekoliko benchmarkova jer sam prije OC-a napravio testove kao referencu. Da poslije usporedim.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Hahaha onaj osjecaj kad uparis ryzen 2700x sa rtx 2080ti, jos pomislis da far cry new dawn leti na tom stroju.Uz prezentacijsku gresku  stavis HIGH settings u  mjesto ultra i dobijes avg 85 FPS.Ali za takve imamo dedicu da im pokaze kako jedan procesor iz 2015 sa stock klokom gura grafu iz 2016 koja je troduplo jeftinija na ultra detaljima uz mali oc.

 

 

rtx 2080ti rtx 2080ti
gtx 1070 armor oc +oc gtx 1070 armor oc +oc
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Izzy kaže...

Instalirao sam Intel burn test, stavio 5 GHz, napon 1.35 V, a LLC na "Auto" s obzirom da nisam vidio opciju za isključiti ga. I kada počne učitavati OS - BSOD i restart. Isto tako i sa naponom od 1.36 V. Tada ponovno podižem za 0.01 V, dakle na 1.37 V i dolazim do radne površine.

To ti je gubitak vremena ici podizat napon za 0.01V ako prije nisi mogao ni bootat. Opet ces biti daleko od stabil osti sve i da digne OS.

 

Na forumu vise nitko ne bencha, a to izvlacenje zadnjeg atoma performansi iz procesora jedino je tamo imalo nekog smisla. 100-200mhz je zanemarivo i nev8dljivo u praksi..

11 godina
online
Intel i7/i9 Club

Ne kuzim zasto se toliko drzis tog FC, već je i sam stevo iz hwu izjavio da je ta igra čudna a razlog je jasan, jedan te isti engine još od fc3, fc3 je bio novitet svi koji dolaze nakon njega su praktički DLC.

Uzmeš moderniju igru kojoj engine nije iz 2012. i koja može iskrosititi više od 2-4 jezgre i dobiješ drugačije rezultate s dedicom.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 9:12 (ibme74).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...

Ne kuzim zasto se toliko drzis tog FC, već je i sam stevo iz hwu izjavio da je ta igra čudna a razlog je jasan, jedan te isti engine još od fc3, fc3 je bio novitet svi koji dolaze nakon njega su praktički DLC.

Uzmeš moderniju igru kojoj engine nije iz 2012. i koja može iskrosititi više od 2-4 jezgre i dobiješ drugačije rezultate s dedicom.

 Jao kao da sam imao osjecaj da ces se ti za ovo zapliti, hahah ali opet far cry ce biti uz 5xxx seriju kad kupis procesor.Nadam se da nec e biti vise ovakvih promasaja

11 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
dreadmoore kaže...

...Nadam se da nec e biti vise ovakvih promasaja

 trešanja ima svake sezone i u svakom vrtu 

11 godina
online
Re: Intel i7/i9 Club

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 9:53 (ibme74).
14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

 Da ali ne zaboravljas jednu cinjenicu da kad igru pokreces prvi logo sto vidis je ryzen, pa bf5 isto ima bolje preformanse na intelu od sljedece generacije ryzena.

11 godina
online
Re: Intel i7/i9 Club
dreadmoore kaže...
ibme74 kaže...

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

 Da ali ne zaboravljas jednu cinjenicu da kad igru pokreces prvi logo sto vidis je ryzen, pa bf5 isto ima bolje preformanse na intelu od sljedece generacije ryzena.

 

ufff, stvarno je bolji, 7 frejmova bolji avg i 11 frejmova lošiji 1% , imaš još koji naslov za cherry pick ili je to to?

14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...
dreadmoore kaže...
ibme74 kaže...

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

 Da ali ne zaboravljas jednu cinjenicu da kad igru pokreces prvi logo sto vidis je ryzen, pa bf5 isto ima bolje preformanse na intelu od sljedece generacije ryzena.

 

ufff, stvarno je bolji, 7 frejmova bolji avg i 11 frejmova lošiji 1% , imaš još koji naslov za cherry pick ili je to to?

 Meni je dovoljan ovaj sa far cryom kad vidim usporedbu rtx 2080TI vs 1070 

10 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...
dreadmoore kaže...
ibme74 kaže...

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

 Da ali ne zaboravljas jednu cinjenicu da kad igru pokreces prvi logo sto vidis je ryzen, pa bf5 isto ima bolje preformanse na intelu od sljedece generacije ryzena.

 

ufff, stvarno je bolji, 7 frejmova bolji avg i 11 frejmova lošiji 1% , imaš još koji naslov za cherry pick ili je to to?

 Mora covjek opravdat 50sati farcryja u par godina, sta ces 😅 Mozes mu postavit i onaj bench gdje 2600 na 4.2 i nastimanim tajmnizima je rang 8700k na 5.2ghz u bf5, zamisli sta tek radi 2700x kloknut i to jos sa boljim tajmnizima.

12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Izzy jesi probao na recimo 4.8ghz all core sa - 2 avx pa recimo napon stavit oko 1.28v +-.
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Intel i7/i9 Club

eo sličica 1 cherry pick kao neki i sličica 2 avrage fps iz više igara uključujući far cry new dawn i bf 5

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Intel i7/i9 Club
hahhaajaads kaže...
ibme74 kaže...
dreadmoore kaže...
ibme74 kaže...

Zapalio? Za cega? Ne uzbudjujem se ja uopce zbog foruma i virtualnih rasprava, nikada - pa ni sada nego samo kazem jer nije ovo prvi puta da tupis o tom far cry-u, kažem testiraj modernije naslove kao taj tomb raider pa uspoređuj umjesto što si našao tu jednu igru sa enginom starijim od samog ryzena, logično je da će na njemu intel bolje raditi pošto je kod intela "pod haubom" isti čip još od te iste godine pa do danas 

 Da ali ne zaboravljas jednu cinjenicu da kad igru pokreces prvi logo sto vidis je ryzen, pa bf5 isto ima bolje preformanse na intelu od sljedece generacije ryzena.

 

ufff, stvarno je bolji, 7 frejmova bolji avg i 11 frejmova lošiji 1% , imaš još koji naslov za cherry pick ili je to to?

 Mora covjek opravdat 50sati farcryja u par godina, sta ces 😅 Mozes mu postavit i onaj bench gdje 2600 na 4.2 i nastimanim tajmnizima je rang 8700k na 5.2ghz u bf5, zamisli sta tek radi 2700x kloknut i to jos sa boljim tajmnizima.

 

meh, ne cherry pickam da bi nešto dokazao nego mi je sila kako se drži tog far craya kao svetog pisma jer eto čak i neki intel skylake ima bolji fps od zen+ procesora, baš ću morat naći (ako mi se bude dalo) video gdje stevo iz hwu priča zašto far cry 5/new dawn ima takve rezultate i da je to zbog tog prastarog engina koji se koristi još od fc3.

14 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
ibme74 kaže...
hahhaajaads kaže...

 

meh, ne cherry pickam da bi nešto dokazao nego mi je sila kako se drži tog far craya kao svetog pisma jer eto čak i neki intel skylake ima bolji fps od zen+ procesora, baš ću morat naći (ako mi se bude dalo) video gdje stevo iz hwu priča zašto far cry 5/new dawn ima takve rezultate i da je to zbog tog prastarog engina koji se koristi još od fc3.

 Hahah smjesan si prastari engine je i u shadwo of tomb rider, pa eto vidis da radi savrseno.

15 godina
offline
Intel i7/i9 Club

Nekoliko puta sam postao i opet cu...

fakat je vise dosta natezanja amd vs intel kada nema smisla sve do ove 5 generacije Ryzena cinjenice se znaju..

Intel je brzi ili u najmanju ruku jednak s trenutnom generacijom Ryzena...

 

 

 

ovdje je ponovo video o zategnutim latencijama i razlika se vidi ovisi od rezolucije... jucer sam u drugoj temi stavio najnoviji bench s ryzenom 3600 4.4ghz zategnutim latencijama gdje tek na 1440p dolazi di igela s nediranim ryzenom 3950x i i9 10900k dakle niti jedan od ove dvoje nisu dirani uopce, tako da je ovaj gore link okey da se vide razlike...

 

svaka susa ovdje pokusava komentirati i izvlaciti sto mu pase..

 

Cinjenice su jednostavne... i lako citljive.

 

Bnet: mNik987#2148
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
mislioc kaže...
Izzy jesi probao na recimo 4.8ghz all core sa - 2 avx pa recimo napon stavit oko 1.28v +-.

 Nisam. AVX nisam uopće dirao. Na "Auto" je bio stalno. Očito mi procesor nema dobar OC potencijal. Čim mu uz LLC napon skače do prosječno, tj. najčešće 1.38 V da bi bio stabilan.

 

Držati ću ga na 4.9 GHz pri 1.3 V tj. sa LLC na Turbo na oko 1.38 V. Valjda mu neće previše skratiti životni vijek.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 12:38 (Izzy).
12 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
Ja bih recimo tražio 4.8ghz sa - 2avx na nekih 1.25v do 1.3v. I to bi bilo čist fajn.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Intel i7/i9 Club
hahhaajaads kaže...

ufff, stvarno je bolji, 7 frejmova bolji avg i 11 frejmova lošiji 1% , imaš još koji naslov za cherry pick ili je to to?

 Mora covjek opravdat 50sati farcryja u par godina, sta ces 😅 Mozes mu postavit i onaj bench gdje 2600 na 4.2 i nastimanim tajmnizima je rang 8700k na 5.2ghz u bf5, zamisli sta tek radi 2700x kloknut i to jos sa boljim tajmnizima.

 Cek tolko ste na forumu i jos ne kuzite da taj graf o kojem pricate pokazuje ociti gpu bottleneck?  Pa vidis da 8700k i 8600k imaju identican fps, a to bas i nije slucaj u bf1, cak je i 8400 samo 5% slabiji od 8700k... Drugim rijecima kad se detalji smanje (a svi ih smanje u mp-u) 8600k i 8700k su samo mokar san za poluproizvode iz 2 gen ryzena. 

 

Sto se tajminga tice oni se sva sreca mogu ustimati na obje platforme, samo sto na Intelima to ide jos utegnutije cak i vs trece generacije, a kamo li protiv druge. 

 

 

Tak da ces vidjeti prakticki jednake gainove s obje strane kad kloknes memoriju. Jedan 8700k je u cpu najzahtjevnijem modu u bf5 15% brzi od ryzena 2700x na ultra detaljima, kad se detalji namjeste na competitive postavke tj low razlike odose u nebesa.

 

ibme74 kaže...

eo sličica 1 cherry pick kao neki i sličica 2 avrage fps iz više igara uključujući far cry new dawn i bf 5

 Ista stvar u RDR 2, ociti gpu bottleneck na slici koju si stavio. A posto se u RDR 2 ustimavanjem detalja moze dobiti oko 60% vise fps-a uz skoro nikakav gubitak vizualnog dojma

 

 

jako se lako dode do brojki iz dolje prilozene slike gdje je se opet vidi pisanje od nekih 15-20% 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 12:24 (TakoLako).
10 godina
offline
Re: Intel i7/i9 Club
toxic kaže...

Nekoliko puta sam postao i opet cu...

fakat je vise dosta natezanja amd vs intel kada nema smisla sve do ove 5 generacije Ryzena cinjenice se znaju..

Intel je brzi ili u najmanju ruku jednak s trenutnom generacijom Ryzena...

 

 

 

ovdje je ponovo video o zategnutim latencijama i razlika se vidi ovisi od rezolucije... jucer sam u drugoj temi stavio najnoviji bench s ryzenom 3600 4.4ghz zategnutim latencijama gdje tek na 1440p dolazi di igela s nediranim ryzenom 3950x i i9 10900k dakle niti jedan od ove dvoje nisu dirani uopce, tako da je ovaj gore link okey da se vide razlike...

 

svaka susa ovdje pokusava komentirati i izvlaciti sto mu pase..

 

Cinjenice su jednostavne... i lako citljive.

 

 Daj malo poprati, on cherrypicka naslov pa i mi cherrypickamo 

 

 Pamcenje zlatne ribice

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 13:24 (hahhaajaads).
11 godina
online
Re: Intel i7/i9 Club
dreadmoore kaže...
ibme74 kaže...
hahhaajaads kaže...

 

meh, ne cherry pickam da bi nešto dokazao nego mi je sila kako se drži tog far craya kao svetog pisma jer eto čak i neki intel skylake ima bolji fps od zen+ procesora, baš ću morat naći (ako mi se bude dalo) video gdje stevo iz hwu priča zašto far cry 5/new dawn ima takve rezultate i da je to zbog tog prastarog engina koji se koristi još od fc3.

 Hahah smjesan si prastari engine je i u shadwo of tomb rider, pa eto vidis da radi savrseno.

 

Ne znam tko je smijesan od nas dvojice, ovo smeće od engina koje koristi FC ima iste rezultate na 2C/4T kao i na 6c/12t klik i klik dok je engine za Shadow of the Tomb Raider dorađivan i ima nekog benifita od više jezgri i HT-a klik

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2020 14:05 (ibme74).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice