Intel i5 Club zaključana tema

poruka: 3.606
|
čitano: 542.252
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

  Koristim obicni hladnjak, plocu gigabyte Z490 i rezoluciju 2K.

  

Znam da ne igra procesor neku veliku ulogu sto se igara tice ali sam ocekivao da ce biti nekog blagog pomaka, pa sam mislio da su mozda problem driveri (sukob stari/novi), windows ili nesto slicno al ocito je sve ok s te strane. 

pa blagog pomaka bi i trebalo biti u cpu zahtjevnijim igrama, a tu opet imaš drugi problem - cpu je ograničen na 65w tdp po defoltu

to kod tvojeg prošlog procesora nije bio problem, kod ovog jest jer mu iole veći boost na svim jezgrama traje kratko i onda ga ruši ispod 4ghz

8400 na all core pada na 3,8ghz, 11500 može pasti i na 3,4 ghz all core bez otključanh power limita - tu se može pojaviti razlika i naizgled neobjašnjivi manji fps

 

na iole boljim pločama b560 otključani su power limiti po defoltu i onda zadržava all core boost od 4,2 ghz

na tvojoj ploči vjerojatno treba u biosu otpustiti power limite, ali onda trebaš i bolji hladnjak

7 godina
neaktivan
offline
Re: Intel i5 Club
Envy kaže...
systemize kaže...

Da trebala bi biti razlika ipak je 2 generacije noviji procesor i jaci, medjutim ili je isti prosjecni fps ili je malo manji. Graficka je msi 1070ti. Jedino da uradim ponovno instalaciju win, ali u tom slucaju cu morati kupiti novu licencu mada ni to nije garant. 

Win licenca će ti se zalijepiti za matičnu, možeš bez problema da reinstaliraš Windowse mada ti to neće baš pomoći.
 

systemize kaže...
Ne filozofiraj previse, nisam kupio novi procesor i plocu nego mi je zamjenjen u garanciji stari proc koji se pokvario. Ocekivao sam vece performanse jer sam gledao po testovima da je razlika 5-10fps. Ono sto sam primjetio i sto je pozitivno je rast minimalnog fps, gdje je prije bio 20 sad je 30, pa se ne osjeti ponekad trzanje. Ova MSI 1070ti je u rangu sa 2070, razlika je oko 5%, imao sam prilike je isprobati, a 3060 nije nesto puno brza od 2070. Cekam da se spuste cijene 3070 pa cu onda uraditi nadogradnju.

Šta ti radiš sa računara da ti se CPU pokvari? To još godinama nisam čuo.

 Razbacaš windowse key generatorom kao đubre po njivi.🤣🤣🤣. Nema zime za eskime😬

14 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...
Envy kaže...

Win licenca će ti se zalijepiti za matičnu, možeš bez problema da reinstaliraš Windowse mada ti to neće baš pomoći.
 Šta ti radiš sa računara da ti se CPU pokvari? To još godinama nisam čuo.

 Ovo za licencu mi je korisna informacija

 

Uglavnom radim video obradu, animacije i tu su mi se javili i problemi. Nakon zamjene ploce i procesora vise nemam tih problema i s te strane sam zadovoljan. Koristim obicni hladnjak, plocu gigabyte Z490 i rezoluciju 2K.

  

Znam da ne igra procesor neku veliku ulogu sto se igara tice ali sam ocekivao da ce biti nekog blagog pomaka, pa sam mislio da su mozda problem driveri (sukob stari/novi), windows ili nesto slicno al ocito je sve ok s te strane. 

 Evo Picajzla ti je sve napisao, pogledaj da li su ti power limiti otključani na ploči, i kad kažeš obični hladnjak nadam se da ne mislih na intel stock hladnjak? Ako da onda ti je u njemu problem jer ti CPU throttla sve do osnovnih /bazičnih frekvencija pa nemaš benefita u odnsu na i5 8400.

Također na 1440p rezoluciji ti treba GTX 3080 da bi vidio neke razlike u FPS-u između tih procesora, pogotovo ako stavljaš grafičke detalje u igrama visoko.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 17:05 (forumaš).
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Hvala svima na odgovorima, da intel stock je hladnjak, uglavnom sve igram na ultra postavkama. Mislio sam da bolji hladnjak ima smisla samo kod K procesora. Mozda je bolje da nista ne diram, jer i napajanje mi nije neko MSI 600, pa da ga dodatno ne opterecujem. Iako su mi primamljivai sad ovi vodeni hladnjaci, al vjerovatno kao sto kazete ne bi puno postigao.
13 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...
jer i napajanje mi nije neko MSI 600

MSI 600 ne postoji.

systemize kaže...
Ova MSI 1070ti je u rangu sa 2070

Samo u snovima je 1070 Ti rang sa 2070.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 16:12 (Valentin17).
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Valentin17 kaže...
systemize kaže...
jer i napajanje mi nije neko MSI 600

MSI 600 ne postoji.

systemize kaže...
Ova MSI 1070ti je u rangu sa 2070

Samo u snovima je 1070 Ti rang sa 2070.

Evo slika napajanja MS je, graficka je MSI 

Igram na postavkama, 2K,ultra, malo koja mi novija igra koju igram ide ispod 60FPS, a sad nisam uocio neku razliku kad igra radi na 60 i 70FPS i mislim da je to totalno neisplativa nadogradnja. Probao sam navedenu karticu i nisam bio odusevljen, pa sam odlucio ipak preskociti seriju i cekati da se stabilizira situacija oko 3070 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 13:03 (systemize).
13 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

Koje je onda ovo napajanje?

 

Igram na postavkama, 2K,ultra, malo koja mi novija igra koju igram ide ispod 60FPS, a sad nisam uocio neku razliku kad igra radi na 60 i 70FPS i mislim da je to totalno neisplativa nadogradnja. Probao sam navedenu karticu i nisam bio odusevljen, pa sam odlucio ipak preskociti seriju i cekati da se stabilizira situacija oko 3070 

Napajanje je MS, piše jasno na kućištu. MSI i MS nije isto, prvi je renomirani proizvođač, drugo je kinesko smeće.

To što ti ne vidiš razliku je nebitno, bitno je da ona postoji jer 60 ili 70 FPSa nije isto, kad ova koja sada daje 60 počne padati i ispod toga,

ova koja daje 70 ili više bude došla blizu te granice, ali ne i ispod nje.

ps. zamjeni si ono napajanje dok nije prekasno.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 13:04 (Valentin17).
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Valentin17 kaže...
systemize kaže...

Koje je onda ovo napajanje?

 

Igram na postavkama, 2K,ultra, malo koja mi novija igra koju igram ide ispod 60FPS, a sad nisam uocio neku razliku kad igra radi na 60 i 70FPS i mislim da je to totalno neisplativa nadogradnja. Probao sam navedenu karticu i nisam bio odusevljen, pa sam odlucio ipak preskociti seriju i cekati da se stabilizira situacija oko 3070 

Napajanje je MS, piše jasno na kućištu. MSI i MS nije isto, prvi je renomirani proizvođač, drugo je kinesko smeće.

To što ti ne vidiš razliku je nebitno, bitno je da ona postoji jer 60 ili 70 FPSa nije isto, kad ova koja sada daje 60 počne padati i ispod toga,

ova koja daje 70 ili više bude došla blizu te granice, ali ne i ispod nje.

ps. zamjeni si ono napajanje dok nije prekasno.

Ne mijenjam cesto graficku, ova je vec 3 godine kod mene, zelim kad uzmem sljedecu da je osjetna razlika i da sam miran duzi period. Napajanje sam zamjenio kad i graficku, receno mi je da je sasvim dovoljno i evo 3 godine nisam nikad imao niti jedan problem sa istim pa ne znam zasto da ga mijenjam. Prije toga sam imao MS 550 i graficku 760Ti i takodjer je sve radilo vise od 3 godine dok se nije prodalo. Kad uzmem sljedecu graficku promjenit cu napajanje, a ovo se cini sasvim dovoljno i stabilno za trenutne komponente.

13 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

a ovo se cini sasvim dovoljno i stabilno za trenutne komponente.

Sve do jednom, a onda je kasno.

ps. nije to ni loše, onda budeš zamjenio cijelo računalo.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club

Prema POWER SUPPLY kalkulatoru preporucena voltaza za moj PC je 351 Watts, preporuka je 500W brandirano napajanje

 

Dosad sa ovim MS 600 Platinum v7 nisam imao problema u prethodne 3 godine, namjeravam svakako kad budem novu grafucku kupovao nadogradit i napojnu na 80 plus

 

Da li zbilja u racunaru sada imam tempiranu bombu u vidu ovog napajanja koji ce cijelo racunalo obezglaviti?

6 Da
8 Ne
3 godine
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

Prema POWER SUPPLY kalkulatoru preporucena voltaza za moj PC je 351 Watts, preporuka je 500W brandirano napajanje

 

Dosad sa ovim MS 600 Platinum v7 nisam imao problema u prethodne 3 godine, namjeravam svakako kad budem novu grafucku kupovao nadogradit i napojnu na 80 plus

 

Da li zbilja u racunaru sada imam tempiranu bombu u vidu ovog napajanja koji ce cijelo racunalo obezglaviti?

 Ma kakvo mijenjanje, to po specifikacijama isporucuje preko 450w, u 25g nisam cuo da je nekome nesto krepalo radi napajanja, ili povuklo, što god to znacilo.

15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

* * *

 

Da li zbilja u racunaru sada imam tempiranu bombu u vidu ovog napajanja koji ce cijelo racunalo obezglaviti?

Nemaš nikakvu tempiranu bombu.. budi miran i ne brini se oko napajanja.

Ako na kutiji (kao kada sam ja kupovao HD4670) piše 400[W] kao "potrebno" tvoje nije da se brineš oko toga je li no-name ili brandirano napajnje. Kupi i radit će. Ako pogriješim ja ti poklonim ovo svoje 1.3kW 92% Platinum.
Veća "brandiranih" napajanja je samo "gamersko" ime, a u pozadini radi Cheaftech ili Delta... ali sa jednim nikako ne možeš pogriješiti: teže napojna = kvalitenija napojna.

Boris grozni kaže...
* * *

 Ma kakvo mijenjanje, to po specifikacijama isporucuje preko 450w, * * *

Ne isporučuje, može i više.

Ma no-name 350[W] povukao je struje na Wattmetru preko 1,1 kW, ja i brat se odmaknuli da vidimo kad će što pukniti i - ništa. Prije toga na no-name 400[W] testirali smo potrošnju snage od 850[W] i i odmaknuli se da vidimo kada će što pukniti i - ništa.. sad okreće jagnjad.

Istosmjerna struja je vic za studente Energetske Elektrotehnike, spojite zelenu i crnu žicu i eto vam +5[V] + 12[V] na svemu što vam treba iz MOLEX-a prema ITX specifikaciji.

izvolite: ATX - Wikipedia

Ili za štrebere neka traže ovdje: IEEE - The world's largest technical professional organization dedicated to advancing technology for the benefit of humanity.

11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Envy kaže...

Nemaš nikakvu tempiranu bombu.. budi miran i ne brini se oko napajanja.

Ako na kutiji (kao kada sam ja kupovao HD4670) piše 400[W] kao "potrebno" tvoje nije da se brineš oko toga je li no-name ili brandirano napajnje. Kupi i radit će. Ako pogriješim ja ti poklonim ovo svoje 1.3kW 92% Platinum.
Veća "brandiranih" napajanja je samo "gamersko" ime, a u pozadini radi Cheaftech ili Delta... ali sa jednim nikako ne možeš pogriješiti: teže napojna = kvalitenija napojna.

 ms platinum je teško smeće od napajanja

usporedba napajanja koje na nazivnoj snazi od 600w daje upitnih 450w na 12v railu s napajanjima koja mogu dati i više od 600w na 12v railu kroz duži period je smiješno

 

to njegovo napajanje jest tempirana bomba i vrlo vjerojatno neće krepat samo, nego će povuć za sobom i grafu, matičnu i tko zna što još

o nekvaliteti struje koju do tada isporučuje, a koju moraju peglati kondenzatori u matičnoj i grafi, trošeći se pritom, da ne govorimo

 

i to još nekako fercera na energetski utegnutom pascalu, a da stavi neku malo potentniju vegu ili neku noviju rtx-icu kojima drastično skače potrošnja i time na daleko kvalitetnijim napajanjima aktiviraju zaštite od preopterećenja, na ovom ms platinum bi mogao samo vidjeti jel izabran papa ili nije i moliti se istom da je bijeli dim izašao samo iz napajanja

3 godine
offline
Intel i5 Club

Je cuo sam da zna povuci i cijelu familiju, jedno je cak povuklo i soma Juru iz Jaruna no bezuspjesno

Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Boris grozni kaže...

Je cuo sam da zna povuci i cijelu familiju, jedno je cak povuklo i soma Juru iz Jaruna no bezuspjesno

itekako zna nekvalitetno napajanje razjebat druge komponente, čak i kad naizgled radi normalno

malo se treba educirati, jer kad ti krepa grafa ili matična najčešće pljuješ asus, asrock ili od kojeg već proizvođača si uzeo komponentu, a ne razmišljaš da si možda nekvalitetnim napajanjem izmučio te komponente dok jednostavno nisu odustale

svaka od grafa ili matičnih ploča ima stotine malih komponenti koje raznorazni spajkovi napona ili neuredni ripple itekako mogu dovesti preko ruba, a samo jedna mala 'čvrkica' na ploči kad krepa tebi grafa ili matična postanu neupotrebljive

 

danas barem ima povoljnih i koliko-toliko kvalitetnih napajanja za relativno malu lovu i riskirat komponente koje si platio nekoliko tisuća kuna zbog uštede na nečem temeljnom kao što je napajanje je u najmanju ruku neodgovorno prema sebi samome

ne treba to biti seasonic platinum ili titanium od soma ili više kuna, ima tu vrlo dobrih i povoljnih rješenja s kojima bar nećeš riskirat kao s tim smećem od ms-a

11 godina
offline
Intel i5 Club

Best frendu na i5 konfi krepao corsair/seasonic, meni na jednoj konfi otisao corsair tx/seasonic, a na drugoj coolermaster vanguard/seasonic.

Ako se njima ne moze vjerovat, kako vjerovat MS-u...?

 

Pozz

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Znam i ja slucajeve kad su crkavala napajanja i ja sam imao davno problem s jednim koja mi je gasila pc ali nisam nikad cuo da je napojna povukla jos neke komponente sa sobom, osim kod udara groma. Prilikom kupovine su mi rekli da je to sasvim dovoljno napajanje i da nemam potrebe za vecim, valjda je i njima bio interes da mi prodaju skuplje od 300kn. Vidim da su dosta podijeljena misljenja. Nema sumnje da je brendirano bolje i to ce mi biti sljedeca invcesticija, ali mislim da nije tolika zurba, jer da je ovaj post pisan prije tri godine isto bi mi savjetovali a nista se 3 godine nije dogodilo.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel i5 Club

Kao što je rečeno, za realtivno male pare, 400-500kn kupiš sigurno i kvalitetno napajanje. Za par stotina kuna se ne isplati zajebavati.

 

npr

 

Protis - Napajanje 600W Fortron napajanje Hydro PRO 80+ Bronze

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 22:28 (forumaš).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
Envy kaže...

* * *

 ms platinum je teško smeće od napajanja

usporedba napajanja koje na nazivnoj snazi od 600w daje upitnih 450w na 12v railu s napajanjima koja mogu dati i više od 600w na 12v railu kroz duži period je smiješno

 

* * *

E sjećam se prije X godina da je bilo riječ od tom brandu a ja ga zamjenio za MSI dok kolega nije rekao da je MSI vrhunski brand a taj MS valjda domaći brand ili šta je već.

metallic kaže...

Best frendu na i5 konfi krepao corsair/seasonic, meni na jednoj konfi otisao corsair tx/seasonic, a na drugoj coolermaster vanguard/seasonic.

Ako se njima ne moze vjerovat, kako vjerovat MS-u...?

 

Pozz

To su za mene "brandirana" napajanja za napaljenje gamere.

Ovo su napajanja:
DeltaPSU | Switching Power Supplies ali ih nećeš vidjeti u slobodnoj prodaji. Vjerojatno to stoji iza radnih stanica tipa Lenovo, Dell, HP ili Apple.

systemize kaže...
Znam i ja slucajeve kad su crkavala napajanja i ja sam imao davno problem s jednim koja mi je gasila pc ali nisam nikad cuo da je napojna povukla jos neke komponente sa sobom, osim kod udara groma. Prilikom kupovine su mi rekli da je to sasvim dovoljno napajanje i da nemam potrebe za vecim, valjda je i njima bio interes da mi prodaju skuplje od 300kn. Vidim da su dosta podijeljena misljenja. Nema sumnje da je brendirano bolje i to ce mi biti sljedeca invcesticija, ali mislim da nije tolika zurba, jer da je ovaj post pisan prije tri godine isto bi mi savjetovali a nista se 3 godine nije dogodilo.

Udar groma mi je samo Pro Linkov modem razvalio prije 15-tak godina, a nešto ne sjećam se je li stradalo napajnje. Mislim da je. I nije bio direktan udar groma nego više statičko pražnjenje prilikom grmljavine pa se to odrazilo na modem.
Ima jedan mali osigurač koji zna da crkne (a košta par lipa), znam puno ljudi koji su mijenjali kompletno napajanje a mogli su ga za siću popraviti.

Današnji primjeice Core i5 (da bude u skladu sa temom, inače selite spiku) ima toliko VRM-ova da kada čujem da je nekome stradao CPU - ono, čujem i ne vjerujem. Hladni lemovi su pogubniji za MBO i GPU od bilo kakvog lošeg napajanja.

Alfa i Omega napajanja da ne tražiš po tim Crosair i sličnih firmama koji miševe prave je ova firma:
Chieftec - Power Supplies

forumaš kaže...

Kao što je rečeno, za realtivno male pare, 400-500kn kupiš sigurno i kvalitetno napajanje. * * *

Ja kako vidim napajnja idu i do 2 kW što mi je ono pravo smiješno. Vuče više snage nego pegla, ili pećnica ili bojler od 80 L.. za mene je taj razvoj čopova apsolutna idiotarija.

Jedva čeakm VELIKE.male jezgre da mi male vrte ovaj forum, torrent, Edge, Word i sl.
Obično kada povuče mašina više nego napajanje može da izdrži, ista se samo ugasi. To je dovoljan pokazatelj da napajanje sa nedovoljnom snagom.

Prebacite se u temu o napajanju, pa ćemo laganini od Omovog zakona, preko kirhofovih zakona pa do uslova maximalne snage na potrošaču. Nedostaje mi taj dio Elektrotehnike... ovo sa Raketom, Alderom... već lagano počinje da smara i ZEN 9-te generacije koju kolega da ga me imenujem odavno najavljuje.
Doduše on najavljuje nešto o AMD-u još od neke serije 300, ne znam što je to bilo.

3 godine
neaktivan
offline
Intel i5 Club

Da li na ovu ploču B560: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B560M-DS3H-rev-10#kf može ići i5 10400 bez potrebe za update-om biosa jer su ploče za 10-tu generaciju Intela B460?

Kakva je ta B560 ploča po vašem mišljenju?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Da li na ovu ploču B560: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B560M-DS3H-rev-10#kf može ići i5 10400 bez potrebe za update-om biosa jer su ploče za 10-tu generaciju Intela B460?

Kakva je ta B560 ploča po vašem mišljenju?

 Na Gigabytovoj stranici koju si linkao piše da ploča ima dostupnu samo jednu verziju biosa "F1" i među podržanim procesorima je i I5 10400.

Prema tome može se zaključiti da je procesor po defaultu podržan. 

 

Na ovom videu možeš pogledati testiranje ploče sa ostalim B560.

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
12 godina
offline
Re: Intel i5 Club

Koliko vidim po support listi 10400 je podrzan , koliko je ploca dobra to je upitno i kako ce cpu boostat.

3 godine
neaktivan
offline
Intel i5 Club

Da li je i5 10400 dobar procesor za programe kao što su Autodesk programi AutoCAD, 3D max, Revit i slično?...

Da li ti programi prvenstvo gledaju single-core performanse CPU-a i ima li u ovom slučaju smisla ići na neki i7/i9.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Da li je i5 10400 dobar procesor za programe kao što su Autodesk programi AutoCAD, 3D max, Revit i slično?...

Da li ti programi prvenstvo gledaju single-core performanse CPU-a i ima li u ovom slučaju smisla ići na neki i7/i9.

Za to može Xeon od prije 10 godina da radi tip-top.

Za GPU rotiranje u Autodeskovim programima ti treba grafička sa tom GPU akceleracijom. Često radim u SketchUp Pro on ima onaj Layot (non Pro nema) pa prebacim čitav projekat u AutoCAD.

Kakac crni i7 ili i9... 10400 je još uvije najbolji procesor na svijetu.

4 godine
offline
Re: Intel i5 Club
Valentin17 kaže...
systemize kaže...

a ovo se cini sasvim dovoljno i stabilno za trenutne komponente.

Sve do jednom, a onda je kasno.

ps. nije to ni loše, onda budeš zamjenio cijelo računalo.

 Podupri svoje rijeci sa nekim testovima koji pokazuju konkretne brojke. Imao slicno napajanje prije otprilike 5 godina, evo dan danas radi bez problema, radilo do svog limita. Da nisam prešao na gladnije komponente u smislu energije, možda bi ga još koristio.
Nekad ta "jeftina kineska" napajanja budu kvalitetna kao i ona koja platimo duplo. Postoje testovi na youtube kanalu "Gamers Nexus".

Ne kazem da sam ja testirao napajanje niti da je 100% kvalitetno, ali, cini se sasvim solidno za neke budget friendly komponente. Neke napredne znacajke i zaštite koje imaju bolja napajanja su sasvim druga prica, te sama kvaliteta unutarnjih komponenti u tom MS napajanju je krajnje upitna.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2021 13:48 (Šima99).
15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
Dragonbane kaže...

Da li na ovu ploču B560: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B560M-DS3H-rev-10#kf može ići i5 10400 bez potrebe za update-om biosa jer su ploče za 10-tu generaciju Intela B460?

Kakva je ta B560 ploča po vašem mišljenju?

B460 (Kometa) i B560 (Raketa) su čipovi od $28 USD. Ajde da de bolje izrazimo to su čipsetovi.

A koliko je dobra neka ploča zavisi od XYZ faktora. Generalno manja ploča je bolja od velike za dugotrajnosti (npr: Mini-ITX vs E-ITX) primjerice radi hladnih lemova ovoga onoga.
Za to ćeš na YouTube pa netko tko je zasukao rukave (ili ovdje na Bug-u) i testirao ploče.

Skontaj se za što ti ploča treba. Ako na njoj imaš Ethernet, dobar Audio (mislim sada je sve na ploči a primjerice LPT kontroler ne moraš 'bosti' u PCI-e utor, imaš USB to LPT ako imaš neki stari laserski printer), što će ti onda ploča sa lupam 5 PCI-e utora, 2 M.2 utora, 12 SATA utora... pojednostavi si život. ;-)

15 godina
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
Envy kaže...

Nemaš nikakvu tempiranu bombu.. budi miran i ne brini se oko napajanja.

Ako na kutiji (kao kada sam ja kupovao HD4670) piše 400[W] kao "potrebno" tvoje nije da se brineš oko toga je li no-name ili brandirano napajnje. Kupi i radit će. Ako pogriješim ja ti poklonim ovo svoje 1.3kW 92% Platinum.
Veća "brandiranih" napajanja je samo "gamersko" ime, a u pozadini radi Cheaftech ili Delta... ali sa jednim nikako ne možeš pogriješiti: teže napojna = kvalitenija napojna.

 ms platinum je teško smeće od napajanja

usporedba napajanja koje na nazivnoj snazi od 600w daje upitnih 450w na 12v railu s napajanjima koja mogu dati i više od 600w na 12v railu kroz duži period je smiješno

 

to njegovo napajanje jest tempirana bomba i vrlo vjerojatno neće krepat samo, nego će povuć za sobom i grafu, matičnu i tko zna što još

o nekvaliteti struje koju do tada isporučuje, a koju moraju peglati kondenzatori u matičnoj i grafi, trošeći se pritom, da ne govorimo

 

i to još nekako fercera na energetski utegnutom pascalu, a da stavi neku malo potentniju vegu ili neku noviju rtx-icu kojima drastično skače potrošnja i time na daleko kvalitetnijim napajanjima aktiviraju zaštite od preopterećenja, na ovom ms platinum bi mogao samo vidjeti jel izabran papa ili nije i moliti se istom da je bijeli dim izašao samo iz napajanja

Je, slažem se da je to MS napajanje teško smeće (spika stara 10 godina), već sam rekao. Ja kakva sam budala - nabio bih ga na ja 1kW :-D

Samo imaj na umu da ako imaš napajenje na kome piše 600W to je sva snaga sabrana zajedno. Railovi za CPU, za GPU za diskove itd itd. 

16 godina
offline
Intel i5 Club

Da sumiramo, nakon konsultacije sa cijenjenim Denisom, ustanovili smo da moje racunalo pod max opterecenjem nije u stanju povuci vise od 300 W. Dok MS napajanje na glavnom vodu moze isporuciti 435 W. Sto znaci da napajanje nije izlozeno osobitim opterecenjima i ne pravi probleme.

 

Takodjer, savjetovao mi je da kad budem kupovao novu graficku ciljam na  napajnje koje nudi 80 plus bronze minimum, a 80 plus gold kao optimum. A sto se tice energije 600-650w. Preporuka za Seasonic Focus GX seriju.

 

Poslusao sam navedeni savjet i narucio Seasonic Focus GX 650 80 plus gold za 87eura.

 

Kako bi procesor otkljucao u Biosu jedan forumas je naveo da treba i dobro hladjenje, koji hladnjaci su best buy opcija za i5 10gen, zracni ili vodeni? 

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel i5 Club
systemize kaže...

Da sumiramo, nakon konsultacije sa cijenjenim Denisom, ustanovili smo da moje racunalo pod max opterecenjem nije u stanju povuci vise od 300 W. Dok MS napajanje na glavnom vodu moze isporuciti 435 W. Sto znaci da napajanje nije izlozeno osobitim opterecenjima i ne pravi probleme.

ne pravi probleme dok ih ne pravi, ali zbog loše kvalitete lako može napravit probleme jer su ta napajanja poznata da mogu oštetiti druge komponente

zato ti je preporučeno kvalitetnije napajanje s kojim si sigurniji od toga, jer kvalitetnija napajanja ima adekvatne zaštite

taj ms bi preporučio ostaviti u konfi jedino u slučaju da si dobio neku prastaru konfu na poklon za surfanje

 

potrošiš cca dva-tri soma kuna na novi proc i matičnu, imaš grafu koja i sad vrijedi poprilično, a onda to riskiraš šrot napajanjem

jbga, mislim da se rizik ne isplati, iako bi ti možda i taj ms držao konfu bez problema, možda

 

i nije stvar samo jel bi 'držalo', jer kvalitetnije napajanje daje 'kvalitetniju' struju, pa samim time matična i grafa ne moraju trpiti lošu struju i peglati sve ono što propuštza napajanje, što je dobro za njihovu dugovječnost

 

EDIT

za taj 10500 ti ne treba vodeno, dovoljan ti je neki zračni hladnjak srednje klase, recimo arctic freezer34

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.7.2021 14:14 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: Intel i5 Club
picajzla0707 kaže...
potrošiš cca dva-tri soma kuna na novi proc i matičnu, imaš grafu koja i sad vrijedi poprilično, a onda to riskiraš šrot napajanjemjbga, mislim da se rizik ne isplati, iako bi ti možda i taj ms držao konfu bez problema, možda

 

 

 Drzalo je ovo napajanje oko 3 godine i dalje radi bez problema, prije ovog racunar je bio sa STRIX-GTX960 isto oko 3 godine sa jos slabijim napajanjem MS 500 ili 550w. To racunalo sam prodao rodjaku i on ga jos uvijek koristi. Tako da sam iz osobnog iskustva napajanje smatrao kao nuzno zlo, isao sam da za sto manje para dobijem sto vece performanse.

 

Nisam ni razmisljao da napojna moze biti stetna, vise me brinula grmljavina. Sad sam rijesio napokon napajanje i nadam se da cu biti miran, a staro cu prodati i namiriti jos para pa kupiti ili taj hladnjak i protunaponski produzni. 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel Club (opća tema o procesorima)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice