Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.113.117
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

U teoriji ne ali u praksi možeš gurat isto kao i ja svoj DDR4 na 12700k iz max podržanih 3200 na 3800, ali ako nemožeš latencije držat nistko i gurat cpu i ddr na 1:1, nisi doslovno ništa dobio osim potencijalne nestabilnosti.

Usput bilo bi puno lakše da napišeš koju točno memoriju i matičnu imaš jer inače možeš dobit samo ovakve opčenite odgovore.

 

Na linku ispod imaš odlično objašnjeno kako RAM i overclockanje (uz druge stvari) fukncionira - Forum je za MSI ploče ali ovo je isto kod svih proizvođača. Iza ovoga sam vidio da guranje memorije na neznam kakve lude brzine u biti ne donosi ništa pametno ako radi na 1:2 jer to znači da memorija npr kod tebe radi nma 7200 ali kontroler kod 1:2 radi na 3600, tako da se više isplati gurat 1:1 do maximalne brzine koju ploča i memorija podržavaju.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 10:30 (nikonja).
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

nemam nikakvu matičnu ni memoriju

nisam 15 godina kupio komp, nisam imao vremena za igranje ko kad sam imao do 25-35 godina

sad opet imam vremena za ozbiljno igrat se 5-8 sati dnevno

pa kupujem i slažem nekaj kaj bu me pokopalo jer nebum sigurno više ikad kupoval komp

mislim uzet i7, asus apex, gskill z5, tj. ne mislim, to ću uzet samo da vidim neke parametre, koje su optimalne opcije

novac mi nije bitan u kontekstu 500 eura gore dolje jer cijeli komp ide na kredit na otplatu pa me boli briga dal će rata biti 100 ili 110 eura

zato uzimam apexa jer jedini ima podršku za ssd 5.0 inače bi uzeo strixa, navikao na asus, nikad problema pa...

 

i molim bez poruka uzmi amd ili i5 ili i9 ili corsair ili fury ili gigabyte aorus ili msi neku ploču ili kaj ja znam, ne zanima me 

 

postavio sam upit da znam što i kako, nisam pogledao ništa glede informatike zadnjih 15 godina pa i ono što sam znao sam zaboravio ili nisam više siguran jel to

ide po istom principu kao prije glede normalnog rada bez nekog suludog overklokanja, jer mi se neda 78 puta isprobavat clock, latencije i voltaža i da li to bude ok s procesorom

i dal će to biti sve stabilno i slično, eventualno ću ga malo dignut u okviru normalnog i ok, no nisam siguran ni u to bar prvo vrijeme

 

pa eto to je to i hvala na odgovorima

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pošto ti je Ausu jedini izboir vidim imaš i Strix modela sa SSD 5.0 (ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI, ROG STRIX Z790-I GAMING WIFI) tako da iskreno ne vidim smisla lupat 700 eur na Apexa jer su razlike marginalne a cijena je bolesna, radije bi razliku gurnuo prema boljoj grafičnoj ili drugim komponentama.

 

Uglavnom ja se nebi sekirao oko overclockanja RAM-a, upali XMP i digni na najvišu frekvenciju što ti pušta sa 1:1. Kod CPU nemaš nešto ludo mjesta niti potrebe za neki OC jer je več toliko nabijen, ali za nekih cca 200Mhz možeš dignut i undervoltat da ti jede manje struje pošto ne izgubi skoro ništa na performansama. To je sve skupa 10 min posla. Iskreno za taj CPU bi bilo puno bolje uzet neki kvalitetniji AIO nego zračno jer su jeb... vrući. Može ih i zračno ohladit ali AIO će ipak držat konkretno nižu temp. sam puno manje buke ventilatora.

Moj 12700 je otiša na +200Mhz i undervoltan je tako da guta cca 160-170W, dok je prije bilo preko 210W.

 

Jedino što pazi oko memorija jer svaka matična ne voli svaku memoriju tako da obavezno provjeri na listi dali je taj RAM kojeg si izabrao, ako nije neznači da neće radit ali je velika šansa da neće. I nemoj šparat na napajanju, kupi neki brand (Corsair, Be Qiuet!, cooler master...) i ne nekog kinskog jeftikanera, obavezno modularni, i ne manje od 1000W ako želiš bit mirniji u budućnosti.

 

13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja bih promislio o ASUS-u nakon posljednjih optužbi upućenih njima, unazad tjedan-dva.

Moguće da je cijela fama možda izolirana samo za AMD arhitekturu, međutim koje sam ja random probleme počeo imati na ROG Formuli IX unazad par mjeseci, neobjašnjive stvari.

Veliki ? i oprez ubuduće oko svega ASUS related.

ASUS je stvarno postao money machine i totalno ignorantni na sve oko customer supporta.

 

Puno ćeš preplatiti njihovu ploču, a nije da opravdava cijenu.

Znam da se vjerojatno mnogi neće složiti, ali iskren savjet.

 

 

EDIT: o ovim optužbama pričam

 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 19:02 (sudy_freak).
Moj PC  
2 3 hvala 0
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

iskreno nisam vidio strixa sa ssd 5.0, ali onda ću strixa , i mislio sam uzet strixa jer ima sve kaj treba i ok je s cijenom, btw hvala iako bi još jednom provjeravao prije kupnje no ovak sam riješio mb sa tvojim postom

apex stvarno malo lud sa cijenom no valjda sam previdio ili prije dva tjedna nisu imali u ponudi strixa s 5.0

 

ma za to sa xmp znam a proc ne mislim clockat, bar ne prvo vrijeme a i kasnije možda, primarno mi je da sve to stabilno radi jer je sve ionako dovoljno jako 

 

ide aio jer noctua i bequiet nemogu držat ispod 70 stupnjeva osim 15 i dark 4 a i oni nemogu dugo sa procom na full, pregledao par testova temperatura išla i do 85

a kad se igram sam cca 5 sati sigurno za kompom pa nema teorije da će zračni to držat

a drugi razlog odnosno prvi je što 15 i 4 uopće nemogu staviti zbog memorije jer 15 ima 32mm default visinu ako pomakneš vent može do max 37,5mm,

a dark 4 ima 36 ili 38 a sa pomakom venta max 42mm a nema normalne memorije sa limom (z5, viper, fury, dominator) koja je ispod 44mm visine

 

seasonic ide ili be quiet, vjerojatno seasonic, prije bio na seasonicu i ne vjerujem da se išta promijenilo u kvaliteti makar se ovaj bequiet pojavio (neznam kad jer nisam pratio hardver dugo i uopće ga se ne sjećam ako je i bio početkom 2001/2/3 ili 2004-te) i izgleda ozbiljno

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 19:03 (RobertXIII).
15 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
RobertXIII kaže...

iskreno nisam vidio strixa sa ssd 5.0, ali onda ću strixa , i mislio sam uzet strixa jer ima sve kaj treba i ok je s cijenom, btw hvala iako bi još jednom provjeravao prije kupnje no ovak sam riješio mb sa tvojim postom

apex stvarno malo lud sa cijenom no valjda sam previdio ili prije dva tjedna nisu imali u ponudi strixa s 5.0

 

ma za to sa xmp znam a proc ne mislim clockat, bar ne prvo vrijeme a i kasnije možda, primarno mi je da sve to stabilno radi jer je sve ionako dovoljno jako 

 

ide aio jer noctua i bequiet nemogu držat ispod 70 stupnjeva osim 15 i dark 4 a i oni nemogu dugo sa procom na full, pregledao par testova temperatura išla i do 85

a kad se igram sam cca 5 sati sigurno za kompom pa nema teorije da će zračni to držat

a drugi razlog odnosno prvi je što 15 i 4 uopće nemogu staviti jer 15 ima 32mm default visinu ako pomakneš vent može do max 37

a dark 4 ima 36 ili 38 a sa pomakom venta max 42mm a nema normalne memorije sa limom (z5, viper, fury, dominator) koja je ispod 44mm visine

 

seasonic ide ili be quiet, vjerojatno seasonic, prije bio na sesonicu i ne vjerujem da se išta promijenilo u kvaliteti makar se ovaj bequiet pojavio (neznam kad jer nisam pratio hardver dugo i uopće ga se ne sjećam ako je i bio početkom 2001/2/3 ili 2004-te) i izgleda ozbiljno

 Ma krkni onda 13900K kada već ne misliš mijenjati računalo nakon što ga kupiš. Neka te dugo služi. U narednim godinama samo mijenjaj grafičku karticu, a RAM lako nadogradiš i diskovni prostor također.

11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

hmm da.... sudy_freak

 

pogledao video clipove

ionako još neću kupovat ploču proc i memoriju, njih ću zadnje rekao sam ti u onom vent postu zakaj

 

no ovo ti je tipični asus

par godina su vrhunski pa onda par godina žive od stare slave

 

neznam koliko imaš godina i da li si 1997/98 bio rođen

tada ti je asus prvi puta napravio vrhunske mb zaboravio oznake ali možda tx97, neko od forumaša vjerojatno zna

ploče su bile zakon, sve besprijekorno i onda su slijedećih par godina prodavali sve i svašta jer su svi mislili da je sve kvaliteta onih ploča iz 97/98

no ljudi su ih provalili i tada se gigabyte dosta digaoi imao je gugabyte vrhunske ploče tada

tako je bilo s asusom sve do northwooda i to ne prvih nego možda čak do prescotta mislim 2004, iskreno ne sjećam se više no onda su opet bili dobri do 2008

 

(uopće ne sumnjam da je ova z790 auros vrhunska ploča, no ja sam ti od onih koji teško mijenjaju stvari tako da intel, asus, wd, seasonic, creative labs, logitech su prvi izbor)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2023 22:25 (RobertXIII).
11 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Izzy kaže...
 Ma krkni onda 13900K kada već ne misliš mijenjati računalo nakon što ga kupiš. Neka te dugo služi. U narednim godinama samo mijenjaj grafičku karticu, a RAM lako nadogradiš i diskovni prostor također.

 ne vidim razlog, mislim da je ovaj i7 optimalan

3 godine
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
RobertXIII kaže...

hmm da.... sudy_freak

 

pogledao video clipove

ionako još neću kupovat ploču proc i memoriju, njih ću zadnje rekao sam ti u onom vent postu zakaj

 

no ovo ti je tipični asus

par godina su vrhunski pa onda par godina žive od stare slave

 

neznam koliko imaš godina i da li si 1997/98 bio rođen

tada ti je asus prvi puta napravio vrhunske mb zaboravio oznake ali možda z97, neko od forumaša vjerojatno zna

ploče su bile zakon, sve besprijekorno i onda su slijedećih par godina prodavali sve i svašta jer su svi mislili da je sve kvaliteta onih ploča iz 97/98

no ljudi su ih provalili i tada se gigabyte dosta digaoi imao je gugabyte vrhunske ploče tada

tako je bilo s asusom sve do northwooda i to ne prvih nego možda čak do prescotta mislim 2004, iskreno ne sjećam se više no onda su opet bili dobri do 2008

 

(uopće ne sumnjam da je ova z790 auros vrhunska ploča, no ja sam ti od onih koji teško mijenjaju stvari tako da intel, asus, wd, seasonic, creative labs, logitech su prvi izbor)

 

 Glupost, bilo je par sitnih musica s Asusom i Intelom, u pravilu vecina problema je vezana uz AMD platformu onda i sada tako da zanemari sve ono gore, Intel guta sve kaj mu stavis i uglavnom nemaš brige, trenutni problemi s crkavanjem ploca i procesora je sve vezano uz AMD koji nebus uzimao

13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne znam jel tko već stavljao, ali preporuka oko bent-correctiona za 12/13 gen.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 0:13 (sudy_freak).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
RobertXIII kaže...

hmm da.... sudy_freak

 

pogledao video clipove

ionako još neću kupovat ploču proc i memoriju, njih ću zadnje rekao sam ti u onom vent postu zakaj

 

no ovo ti je tipični asus

par godina su vrhunski pa onda par godina žive od stare slave

 

neznam koliko imaš godina i da li si 1997/98 bio rođen

tada ti je asus prvi puta napravio vrhunske mb zaboravio oznake ali možda z97, neko od forumaša vjerojatno zna

ploče su bile zakon, sve besprijekorno i onda su slijedećih par godina prodavali sve i svašta jer su svi mislili da je sve kvaliteta onih ploča iz 97/98

no ljudi su ih provalili i tada se gigabyte dosta digaoi imao je gugabyte vrhunske ploče tada

tako je bilo s asusom sve do northwooda i to ne prvih nego možda čak do prescotta mislim 2004, iskreno ne sjećam se više no onda su opet bili dobri do 2008

 

(uopće ne sumnjam da je ova z790 auros vrhunska ploča, no ja sam ti od onih koji teško mijenjaju stvari tako da intel, asus, wd, seasonic, creative labs, logitech su prvi izbor)

 

 Glupost, bilo je par sitnih musica s Asusom i Intelom, u pravilu vecina problema je vezana uz AMD platformu onda i sada tako da zanemari sve ono gore, Intel guta sve kaj mu stavis i uglavnom nemaš brige, trenutni problemi s crkavanjem ploca i procesora je sve vezano uz AMD koji nebus uzimao

 ja imam kombo sa asus plocom i 13600kf i nikakvih problema nemam, osim da je hladan cpu za popizdit :D

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Također, čak sam stavio noktua d15 naopačke da mi uvlači topli zrak od grafe , nisam naviko da mi cpu i ploča budu prehlađeni
3 godine
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Hahaha👍😁😁😂
Moj PC  
1 1 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
RobertXIII kaže...

 

 

neznam koliko imaš godina i da li si 1997/98 bio rođen

tada ti je asus prvi puta napravio vrhunske mb zaboravio oznake ali možda tx97, neko od forumaša vjerojatno zna

 

Onda su drmali Abit, DFI, biostar itd, Asus je tek bio mala maca... 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2023 12:40 (Zaporožac).
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...
RobertXIII kaže...

 

 

neznam koliko imaš godina i da li si 1997/98 bio rođen

tada ti je asus prvi puta napravio vrhunske mb zaboravio oznake ali možda tx97, neko od forumaša vjerojatno zna

 

Onda su drmali Abit, DFI, biostar itd, Asus je tek bio mala maca... 

'92 sam, ali se ne sjećam tih ploča.

Međutim DFI lanparty za mog q6600, kakva kombinacija s kilom vidljivog bakra po sebi.

predivno

imam ju još negdje po ladicama u kombinaciji s tim procesorom.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

DFI LP  najbolja ploča za klokanje što sam imao.

http://valid.x86.fr/824whz

14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Za DFI nisam čuo već godinama.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nicky.sl kaže...

DFI LP  najbolja ploča za klokanje što sam imao.

http://valid.x86.fr/824whz

Chaintech, soyo, abit, epox !!!

golden fields of ancient times, endless chains of mighty giants
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Abit? Pa to je nekad bilo glavno ...

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zaporožac kaže...

Onda su drmali Abit, DFI, biostar itd, Asus je tek bio mala maca... 

Da, ili i onda su ljudi vjerojatno mislili da če podebljana ekipa palit i žarit godinama.

 

Ali vremena se mjenjaju fučkaj ga sad.Tako če i Asus iz Desktop matičnih ploča nestat kao jutarnja magla, ako ne izbace budale iz firme i ne počiste smeče koje su zapišali.

AMD,........is that Epyc or what?
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...
Da, ili i onda su ljudi vjerojatno mislili da če podebljana ekipa palit i žarit godinama.Ali vremena se mjenjaju fučkaj ga sad.Tako če i Asus iz Desktop matičnih ploča nestat kao jutarnja magla, ako ne izbace budale iz firme i ne počiste smeče koje su zapišali.

 Ok, no kad se sjetim tih ploča pa i kasnije Asusa iz npr 2009 godine, to su bile masivne, teške ploče kvalitetne izrade, kvalitetnijih kondenzatora, boljih hlađenja po ne velikoj cijeni...

 

Kad sam kupio relativno nedavnozadnju MSi tomahawk wi fi držao sam ju prije ugradnje kao komad stakla u rukama, bojavši se da mi ne pukne prije no što ju položim u kućište, a tek kod pričvrščivanja šarafima, bojim se dotegnuti, sva se jadna počne savijati...

Daans je to tako i za nekada normalnu kvalitetnu OC matičnu od 200 €, danas moraš pljunuti 500€ i više.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

decki sjecate se kombinacije ABIT BH6 i Celerona 300A

 

kada je trebalo markerom premazat jednu nozicu celerona i onda je radio na 450 MHz ( 100MHz FSB x 4.5 ) napon na 2.0V

najbolja kombinacija ikada maticne ploce i procesora

 

SAMSUNG S23 ULTRA 512GB
Moj PC  
4 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
sudy_freak kaže...

Ne znam jel tko već stavljao, ali preporuka oko bent-correctiona za 12/13 gen.

 Jesam ja, i sa obzirom da sam ga kupio na Aliexpresu za 5 eur i spustio mi je temp za cca 3 stupnja ja to smatram kao dobro uloženim novcem. Nije neka razlika ali za tu cijenu nemaš šta razmišljat, plus da je uber jednostavno to stavit, jedino moraš pazit da ne zategneš previše ali ima na YT nekoliko filmića na tu temu tako da ga teško zaj...

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
sudy_freak kaže...

Ne znam jel tko već stavljao, ali preporuka oko bent-correctiona za 12/13 gen.

 Jesam ja, i sa obzirom da sam ga kupio na Aliexpresu za 5 eur i spustio mi je temp za cca 3 stupnja ja to smatram kao dobro uloženim novcem. Nije neka razlika ali za tu cijenu nemaš šta razmišljat, plus da je uber jednostavno to stavit, jedino moraš pazit da ne zategneš previše ali ima na YT nekoliko filmića na tu temu tako da ga teško zaj...

Je da, kasnije akd sam pogledao po temi, našao sam tvoj post.

Ja sam ipak nešto više platio, ali anyways. Mislim da je spustilo temperaturu u mom slučaju i više.

Plus stavio sam TDP limit na 190W i sad ne mogu ugrijat procesor

Fentove od AIO-a moram ručno stavljat na 50% da se uopće uključe u gamingu

 

 

Ali baš što kažeš, mislim da je i više nego vrijedna investicija.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
pasko kaže...

decki sjecate se kombinacije ABIT BH6 i Celerona 300A

 

kada je trebalo markerom premazat jednu nozicu celerona i onda je radio na 450 MHz ( 100MHz FSB x 4.5 ) napon na 2.0V

najbolja kombinacija ikada maticne ploce i procesora

 

Na Asusici P2B nije trebalo ni to, samo dignuti FSB.

Godinu, dvije kasnije su se sličnim trikom (spajanje jumpera grafitnom olovkom) tunirali Duroni :)

 

9 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

ima li netko i5 13500? kakva su iskustva?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Razlika između 13400f i 13500 ti je cca 50eur, što po meni ne opravdava razliku u performansama.

Bolje ti je otići na 13400f i eventualno puknut razliku više u grafu npr...

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
sfc_PsychQ kaže...

Razlika između 13400f i 13500 ti je cca 50eur, što po meni ne opravdava razliku u performansama.

Bolje ti je otići na 13400f i eventualno puknut razliku više u grafu npr...

 

 Po meni integrirana grafa vrijedi tih 50 eura nadoplate...

14 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zanima me cisto informativno, u CS:GO kada igram sa svoje 2 konfe "pod moj PC". Naravno 11400f ima nešto više avg fps-a ali najviše se primjeti na .1% gdje na 2600k tu i tamo u matchu trzne, pogotovo kad tek krene mapa.

Ne zamjeram ništa ovoj sandy bridge legendi :)
Radi na 4.7ghz, RAM je na 1866 CL10 tajming. Što mislite jel bi nekih 2100mhz CL9 pomoglo ili je do manjka cache-a ili možda manjak avx2 instrukcija ili nešto drugo?
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
scardobula kaže...

ima li netko i5 13500? kakva su iskustva?

 Sebi sam htio uzeti bas taj jer iskace perfomansama od ostalih, ima najveci boost i drzi u loadu najvišlje taktive prakticki K model.

Cijena mu nije mala no fantastican cpu.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice