Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.113.779
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Hvala na odgovoru.

Je, to mi je posao ( imam obrt ). Zato me je i zanimalo jel mozda netko s foruma radio takav test, cisto da imam neki info prije kupnje. Buduci da vecina recenzija prikazuje maksimalnu potrsonju na testovima, a rijetko tko u nekom "normalnom" radnom ili neradom okruzenju. Naravno, svoje cijene cu morati prilagoditi kad napravim svoje testove i izracunam sve.

Quick Sync + Nvidia mi puno znaci za rad u Premieru pa mi je to donjelo prevagu. DDR 5 ide svakako i to 2 sticka od 32GB da nema ogranicenja.




12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Zanima me jos jedna stvar za 13700K.

Kao i uvijek do sad, planiram koristiti Noctua hladnjak. Bilo kakvo vodeno hladenje mi ne dolazi u obzir.

Citam svugdje da je novo normalno da svi ti cipovi ( Intel i AMD ) rade na 90-100C. 

Ne smetaju mi ventilatori i vjerojatno je max temperatura kod nekog exporta, renderiranja i sl., ali ipak nebi bas da mi temperature skacu do 100 i kod takvih stvari.

Planiram napraviti undervolt...zanima me jel se radi u Biosu ili ima neki programcic ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.11.2022 6:50 (Yield).
 
0 0 hvala 0
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Yield kaže...

Zanima me jos jedna stvar za 13700K.

Kao i uvijek do sad, planiram koristiti Noctua hladnjak. Bilo kakvo vodeno hladenje mi ne dolazi u obzir.

Citam svugdje da je novo normalno da svi ti cipovi ( Intel i AMD ) rade na 90-100C. 

Ne smetaju mi ventilatori i vjerojatno je max temperatura kod nekog exporta, renderiranja i sl., ali ipak nebi bas da mi temperature skacu do 100 i kod takvih stvari.

Planiram napraviti undervolt...zanima me jel se radi u Biosu ili ima neki programcic ?

 Uvijek je to preporucljivo napraviti u biosu, ima proizvođaca mbo koji imaju te programe za kontrolu oc parametara, no bolje u biosu, snimis taj profil i miran si

 

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Hvala za info

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Ja sam svojeg 12700k undervolta za -0,110, na turbo offset sam dodao +3 za p i e core, na avx dao -2. kupio onaj bending correction frame od Thermalrighta, i temp pala za cca 20 stupnjeva u full loadu tako da sam miran. 

Ja prezadovoljan, a pretpostavljam da se i 13700K isto ponaša tako da nečeš imat problema. Jedino pazi da ne kupuješ više od 2 pločice RAM-a jer kod DDR5 svaka dodatna pločica ga usporava (napisano na više strana) 

 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/

Max. overclocking frequency:
1DPC 1R Max speed up to 6666+ MHz
1DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz
2DPC 1R Max speed up to 4000+ MHz
2DPC 2R Max speed up to 4000+ MHz

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Odlicne informacije! Puno ce mi pomoci.

Imat cu vremena pa cu se svakako poigrati sa svime. Krajem mjeseca svakako uzimam novi komp. 
Jos sam u procesu istrazivanja komponenti ( i gledam di su najjeftinije ), ali okvirno sam slozio neku konfiguraciju.
Nisam gledao cijene zadnjih 3 godine i sad kad vidim koliko su cijene otisle gore ...

Procesor, maticna, napajanje i graficka me izadu 20% vise nego cijeli komp prije 3 godine.

12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Slozih ovu konfiguraciju ( na papiru jos za sad )

Zanima me vaše mišljenje i bio bih zahvalan ako imate neki prijedlog. 

CPU : Intel Core i7-13700K
MBO : Gigabyte Z790 AERO G, DDR5
COOLER : Noctua NH-D15 ( vodeno hlađenje mi nije opcija )
GPU : Nvida RTX 3070 Gigabyte OC
RAM : 64GB – 2x 32GB Crucial, 4800MHz, CL40
HD 1 ( Windows 10 ) : Samsung SSD 1TB 990 PRO
HD 2 ( Working Files, Cache ) : Samsung SSD 2TB 990 PRO
HD 3 : INTEL SSD 1TB 670p
HD 4: Toshiba 12TB 3.5" 7200rpm, 256MB, X300
HD 5 :Toshiba 12TB 3.5" 7200rpm, 256MB, X300
POWER : EVGA 1000W SuperNOVA GT, modularno, 80 PLUS Gold
CASE : Fractal Design Torrent + Noctua NF A20


1. Ova maticna ima opciju za PCIE 5.0 disk, ali je dijeli sa grafickom. Znam da jos nema 5.0 diskova, ali ako se slucajno odlucim u buducnosti staviti 5.0 disk u taj slot, zanima me koliko to utjece na rad i brzinu Graficke kartice?
2. Jel mi pametno da uzmem 1000W napajanje jer mozda u buducnosti planiram zamjeniti graficku 3070 sa 4070 ( kad izađe ), ili bi napajanje od 850W bilo dovoljno?
3. Ima li ikakvog smisla uzeti 2x32GB Kingston, 5600MHz DDR5 RAM za malo bolje performanse ili nema zamjetne razlike?

Hvala puno!

LP

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Grafičke još uvijek bez značajnog pada performansi rade na PCIe Gen 3.0 utorima tj. sučeljima. Pod uvjetom da je u pitanju X16 sučelje grafičke. AMD je nešto kemijao sa X4 PCIe Gen 4.0 na grafičkoj sa 4 GB memorije i tu je bio značajan pad performansi kod Gen 3.0 sučelja. Tako da nema brige. Za RTX 4070 će 850 W napajanje sigurno biti i više nego dovoljno, ali hajde na 1000 W kada već slažeš moćno računalo. Zašto ne? A za RAM - isto kao i za napajanje, otiđi na što jače/brže možeš. Velike razlike nema, ali kupi ako možeš.

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2022 16:01 (Izzy).
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Dajte pošaljite onom Stevi plačeniku sa Hardware Unboxed kak se testira i da si prije testa provjeri BIOS a ne da mu ploča sama nabija napone na 1.44v i da su maknuti svi power limiti.

 

E da, jos nije odradil ni undervolt test za Raptora, za Zen 4 ga je imal tjedan dana nakon launcha i pjeval borbene. Također frajer se sjeti usporediti gaming sa Alderom i Raptorom na 5GHz ali ZEN4 koji je imal odavno nije htio ubaciti u jednadžbu da se usporede IPC sve 3 generacije i performanse 

 

Malo o famoznom grijanju i potrebnim hladnjacima, vidim da je aktualno 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Mislim da ti on nije registriran na ovom forumu

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Yield kaže...

Slozih ovu konfiguraciju ( na papiru jos za sad )

Zanima me vaše mišljenje i bio bih zahvalan ako imate neki prijedlog. 

CPU : Intel Core i7-13700K
MBO : Gigabyte Z790 AERO G, DDR5
COOLER : Noctua NH-D15 ( vodeno hlađenje mi nije opcija )
GPU : Nvida RTX 3070 Gigabyte OC
RAM : 64GB – 2x 32GB Crucial, 4800MHz, CL40
HD 1 ( Windows 10 ) : Samsung SSD 1TB 990 PRO
HD 2 ( Working Files, Cache ) : Samsung SSD 2TB 990 PRO
HD 3 : INTEL SSD 1TB 670p
HD 4: Toshiba 12TB 3.5" 7200rpm, 256MB, X300
HD 5 :Toshiba 12TB 3.5" 7200rpm, 256MB, X300
POWER : EVGA 1000W SuperNOVA GT, modularno, 80 PLUS Gold
CASE : Fractal Design Torrent + Noctua NF A20


1. Ova maticna ima opciju za PCIE 5.0 disk, ali je dijeli sa grafickom. Znam da jos nema 5.0 diskova, ali ako se slucajno odlucim u buducnosti staviti 5.0 disk u taj slot, zanima me koliko to utjece na rad i brzinu Graficke kartice?
2. Jel mi pametno da uzmem 1000W napajanje jer mozda u buducnosti planiram zamjeniti graficku 3070 sa 4070 ( kad izađe ), ili bi napajanje od 850W bilo dovoljno?
3. Ima li ikakvog smisla uzeti 2x32GB Kingston, 5600MHz DDR5 RAM za malo bolje performanse ili nema zamjetne razlike?

Hvala puno!

LP

 Yield  imaš temu za slaganje kompova tamo će ti brzo odgovoriti prije nego ovdje. 

 

https://forum.bug.hr/forum/board/slaganje-pc-konfiguracija/75.aspx?sort=act

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.11.2022 19:57 (hummer0).
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Uhuuu, kakvih bude tek sad bang4buck opcija 3.1.2023... Sad kad se Alder dodatno spusti i dođu novi modeli 13te generacije u ponudu.

 

Intel to launch 13th Gen Core non-K CPUs and B760 motherboards on January 3rd, 2023

 

Evo i jeftinije DDR4 B660 ploče za non K OC 

 

MSI’s B660M Mortar MAX WIFI Pushes Intel’s Core i5-13600K To An Impressive 5.8 GHz OC With Special BIO

 

Nek je kruha i igara 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Drago mi je da se Intel konačno probudio ali isto tako nebi volio da previše sj.. AMD jer bi nam se moglo dogodit ono što Nvidia radi na grafičnim karticama (sa 80% tržnog udjela), pa da svi CPU čudesno poskupe za 300%

9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Drago mi je da se Intel konačno probudio ali isto tako nebi volio da previše sj.. AMD jer bi nam se moglo dogodit ono što Nvidia radi na grafičnim karticama (sa 80% tržnog udjela), pa da svi CPU čudesno poskupe za 300%

 Ne znam od kud to da je Intel zaspao. Do sad je jedino Zen 1 bio konkurentan, nakon toga je skoro svaki best buy cpu u svim cijenovnim razredima bio Intelov. 

7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

U gamingu AMD od 5 generacija ZEN procesora je samo sa zen 3 bio konkurentan, međutim i tada je gubio u low i mid range-u kojeg sada spominju sa r5 5600 kao da nista drugo ne postoji.

 

Da ne spominjem da je sa 1000, 2000 i 3000 serijom bio devastiran od intela u gamingu.

 

Ta fora za spavanje intela stoji za HEDT i servere koji su ionako nikome bitni na forumima niti se kupuju, ali nesto se mora spomenut kad nemas nista.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

DEVASTIRAN!

 

xD

Survivor - eye of the tiger
6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ako nije, šta je ovo onda od Q1 2016 gdje je očito da Intel gubi tržni udio i od tada ga je izgubio 20% !!!

https://www.cpubenchmark.net/market_share.html

 

Ili možda slabo vidim?

 

Da smo na jasnom, zadnja 3 procesora su bila Intel tako da nisam AMD fanboj ali činjenica je da je bolje za sve da AMD ne ode u bananu inače smo svi u banani ako Intel ostane bez konkurencije!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Naravno da je Amd uzeo trzisni dio kada je ponudio nesto naspram konkurencije iako se dosta ljudi "opeklo" na prvoj i drugoj seriji Ryzena a da ne pricam kako je haswell cak superiorniji od Summit ridge I Pinnacle ridge-a tad je bila aktualna teza "Moar Coars".Tek sa 3gen Mattise R5 3600 su se izravnali 1:1 sa 8gen intela.Na kraju je Intel preuzeo vodstvo sa 10gen Comet Lake ali je cijena bila placena sa visokim zagrijavanjem i potrosnjom kao sto mu i naziv govori. Trenutno imamo R5 5600 Koji NEMA konkurencije po cijeni.Amd ima asa u rukavu x3d model i vidi se u kojem smjeru ide no za Intel se ne vidi barem ne jasno dolazi vjv.mcm chiplet refresh sa Meteor Lake-om.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne intel je 2016te imao među najvecom razlikom u povijesti spram AMD-a.

 

S cime im je to AMD uzeo 20% udjela 2016te sa FX-om LOL...

 

AMD je najvise te razlike ostavrio zarad toga sta nije postojao u HEDT-u i serverskom dijelu pa lohično da su temeljem toga brzo nabili neki postotak koji je međutim i danss jako mal.

 

I tko uopce spominje propast AMD-a, to je ionako nemoguce jer ce ga samo neki drugi veci igrač kupiti, a ima ih koliko hočeš

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...
Da ne spominjem da je sa 1000, 2000 i 3000 serijom bio devastiran od intela u gamingu.

 Pričaš apsolutne gluposti, ryzen 1000 serija je bila smiješno jeftinija od intel ekvivalente, imam račune iz future kad sam slagao par računala tako 2017-2018., ako želiš da ti zalijepim da dobiješ svoju porciju.

 

Say hello to my little friend
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
metallic kaže...

DEVASTIRAN!

 

xD

 Ali kako njega veseli ahahaha koji frik

Ma šta devastiran, bankrotirali su nisu prodali 10kom

kradem mine iz minskog polja
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Krunoo7 kaže...

 Pričaš apsolutne gluposti, ryzen 1000 serija je bila smiješno jeftinija od intel ekvivalente, imam račune iz future kad sam slagao par računala tako 2017-2018., ako želiš da ti zalijepim da dobiješ svoju porciju.

 

 Nemoras, ryzen 1800x je koštao kao 7700k koji ga je za preko 20% masirao u gamingu.

 

 

Sa time da si na 1000 i 2000 seriji provel vise vremena u BIOS-i i na BSOD-ima nego necem korisnom 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.11.2022 16:42 (Zwer54).
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

 Ali kako njega veseli ahahaha koji frik

Ma šta devastiran, bankrotirali su nisu prodali 10kom

 Pa prodali su oni, jer je bilo puno ramboxa po internetima sa moar cores biserima, i ja apsolutno kuzim zakaj na kraju ima tolko puno amd žitelja i isfrustiranih likova koji moraju opravdavati svoje kupnje i biti butthurtani jer su godinama placali svake godine nadogradnje za nove procesore nebi li se nakon 4 godine napokon sustigli sa intelom i onim sta je nudio od pocetka.

 

Bilo bi dobro da i 90% njih nije mijenjalo i ploče na B450, B550 itd.. pošto je to za ploče jedan od najglasnijih argumenata na crvenoj strani

 

Samo kaj nikom živom od tog moar cores future proofa nije jasno ni nakon 3 godine di se sakrio u gamingu, Stevo metalac je to fino rasčlanio 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.11.2022 17:05 (Zwer54).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...
dery kaže...

 Ali kako njega veseli ahahaha koji frik

Ma šta devastiran, bankrotirali su nisu prodali 10kom

 Pa prodali su oni, jer je bilo puno ramboxa po internetima sa moar cores biserima, i ja apsolutno kuzim zakaj na kraju ima tolko puno amd žitelja i isfrustiranih likova koji moraju opravdavati svoje kupnje i biti butthurtani jer su godinama placali svake godine nadogradnje za nove procesore nebi li se nakon 4 godine napokon sustigli sa intelom i onim sta je nudio od pocetka.

 

Bilo bi dobro da i 90% njih nije mijenjalo i ploče na B450, B550 itd.. pošto je to za ploče jedan od najglasnijih argumenata na crvenoj strani

 Imaš se obraza javit od tebe i9 kojeg je pregazio sljedeči i5 nakon god.dana od izlaska. Pale te fraze "gaženje, devastiranje" pa eto pregazilo te.

kradem mine iz minskog polja
8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da intel gazi i devastira nebi morao spustit i5 na 1400kn

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

 Imaš se obraza javit od tebe i9 kojeg je pregazio sljedeči i5 nakon god.dana od izlaska. Pale te fraze "gaženje, devastiranje" pa eto pregazilo te.

 Ne, i5 nije pregazio u nicemu 12900k, u MT u nijednom slučaju, a u gamingu su to isti procesori kada se klokaju, mozda 2-3% razlike...

 

I dalje ni blizu 20% koliko je Kaby Lake izduvetal ryzene par generacija.

Santana kaže...

Da intel gazi i devastira nebi morao spustit i5 na 1400kn

Intel je uvijek imal jak niži i srednji segment, tu su fino naguzili AMD pa sad zahvaljujuci njima i imas kod AMD tu kaj kupiti da valja i nije usrani APU.

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Je u jednom slucaju.

15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma devastiran je zgažen u niti god dana, koprc koprca se.Zahebo ga njegov intel jajaja. Koliko je ono koštao i9 a koliko ovaj i5. 

Još veči zajeb je soket koji podržava 13gen tako da svoga skoro može bacit u smeće ako ga želi prodat. Naravno da će ljudi uzet duplo jeftiniji 13gen stoga 12gen je zaborav.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.11.2022 17:57 (dery).
Moj PC  
2 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

Ma devastiran je zgažen u niti god dana, koprc koprca se.Zahebo ga njegov intel jajaja. Koliko je ono koštao i9 a koliko ovaj i5. 

Još veči zajeb je soket koji podržava 13gen tako da svoga skoro može bacit u smeće ako ga želi prodat. Naravno da će ljudi uzet duplo jeftiniji 13gen stoga 12gen je zaborav.

 Devastiran je jedino forum od takvih trolova ko ti.

 

Pa to je normalno kad kupujes flagship stvari da popusis najvise, samo kaj cu ja opet kupiti a ti neces nista nego gledati kako napisati sto besmisleniji post da se smijemo.

 

A to je i normalno na svakoj generaciji da iduca serija bude jaca od prethodne, objasnjavas toplu vodu, jedino je kod AMD-a kontra da ide u deficit 

 

Ista stvar i kod grafi, samo kaj tamo bude jos debelo veca razlika i u cijeni i performansama, al dobro znam da slabo kužiš tematiku oko hardvera pa uzivam te potapljati.

 

Ja sam kad sam kupio imao najjace, imam i sada, nista id AMD-a nuje ni blizu, da hocu u istu ploču stavim 13900k, a i9 ionako ima premium utjecaj na oglasima, za time se koplja loma onda puta jel ima kaj drugo 

 

Bitno da sam ja jucer prodao cijeli sistem za 2500e, a ti sad pricaj o prodaji ryzena za perec  

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.11.2022 18:27 (Zwer54).
7 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Je u jednom slucaju.

CB R15 je strgan na Alderu, debelo zakida performanse, gledaj bilo CB R20/23, Blender, V ray...

 

Evo ti gaming na max OC, 3.5% od 13900k

 

 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice