Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 14.391
|
čitano: 2.348.686
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...
Santana kaže...


na 1440p ces dobit jedva 10% sa tim novih i5 naspram "starog" 12400f za duplo vise novaca.

Pa ak ne gledas budzet opciju zasto onda gledas i5 uopce 

 Kakavih bozjih 10% od 12400f kaj si ti s marsa opal, razlika je oko 25% okvirno sa rtx 4090 i to na 1440p, a 13600kf se i kloka za 12% više gaming performansi u ovoj recenziji.

 

i5 K modeli su mid range, znači jako dobar omjer uloženo dobiveno i za gaming i nesto sa strane odraditi, nije to nikakav budžet. To kaj je i5 jako široka opcija kod intela je drugi par rukava, ali 12600k/kf i 13600k/kf to sigurno nisu.

 

  

 10% sa 3080

Tko normalan ce kupit 4090 sa i5 12400 ?

 

Vrati se malo u realnost

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 18:57 (Santana).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Santana kaže...

 10% sa 3080

Tko normalan ce kupit 4090 sa i5 12400 ?

 

Vrati se malo u realnost

Vrati se ti u relanost, ne kupujem CPU za godinu dana nego za 2.5 do 3 godine, nove grafe od rdna3 su na vratima, rtx 40 serija je tu, iduce serije ce biti jos pun kufer jace od te 4090, atada ce 4090 kostati kao 3080 sada... 

 

Gledaj i za sutra malo ne samo kaj imas danas.

 

A i kako kazem ne gledamo svi budzet razred, pa logicno i da nas zanimaju nove serije grafi viseg razreda.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 19:12 (Zwer54).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Zwer54 kaže...
Santana kaže...

 10% sa 3080

Tko normalan ce kupit 4090 sa i5 12400 ?

 

Vrati se malo u realnost

Vrati se ti u relanost, ne kupujem CPU za godinu dana nego za 2.5 do 3 godine, nove grafe od rdna3 su na vratima, rtx 40 serija je tu, iduce serije ce biti jos pun kufer jace od te 4090, atada ce 4090 kostati kao 3080 sada... 

 

Gledaj i za sutra malo ne samo kaj imas danas.

 

 

 Sta nisi ti promijenio par ryzen i intel procesora u par godina ?

13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Moram priznati svaka čast Intelu. Od duge njihove dominacije sa quad i7 procesorima pa kad je Ryzen došao i upalio alarm do šamaranja zadnjih godina, iskreno sumnjao sam da će se uspijeti vratiti u igru.

Nadam se da će se i u GPU segmentu probiti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Baš sad gledam 7600x vs 13600k pa to je šamaranje konkurencije baš ono brutalno. Em se može uparit sa 600 pločama i ddr4, em je dve klase bolji proc. Ovo je baš rekli bi heavy knockout.

 
4 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Sve kako sam i pisao cijelo vrijeme, nista manje nisam ni ocekivao 

 

A sad tek zamislite da je umjesto na 10nm na 5nm kao ZEN4 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 20:01 (Zwer54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
hahhaajaads kaže...
Zwer54 kaže...
Santana kaže...

 10% sa 3080

Tko normalan ce kupit 4090 sa i5 12400 ?

 

Vrati se malo u realnost

Vrati se ti u relanost, ne kupujem CPU za godinu dana nego za 2.5 do 3 godine, nove grafe od rdna3 su na vratima, rtx 40 serija je tu, iduce serije ce biti jos pun kufer jace od te 4090, atada ce 4090 kostati kao 3080 sada... 

 

Gledaj i za sutra malo ne samo kaj imas danas.

 

 

 Sta nisi ti promijenio par ryzen i intel procesora u par godina ?

 Zapravo par generacija u godinu i pol posto nisam imao ocekivane rezultate pa sam mijenjao dok se nisam zadovoljio. Ali tada me to i palilo tako sve kupiti i probati.

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

Baš sad gledam 7600x vs 13600k pa to je šamaranje konkurencije baš ono brutalno. Em se može uparit sa 600 pločama i ddr4, em je dve klase bolji proc. Ovo je baš rekli bi heavy knockout.

 Može,ali ti minuse niti ne gledaš kao da je to vrlo štedljiv proc koji se malo grije.

 

Večina testova je sa skupom ddr5 memorijom, i da minusi nisu mali pogotovo ovo dole a to je krivnja Intela.

 

- AVX512 je upropašten/blokiran radi zbrke velike P i male E CPU jezgre

 

- realno AVX512 bi i mogao radit(E jezgre mrtve i pokopane), ali onda bi CPU potrošnja u AVX512 primjeni bila okvirno kao tenk

 

- Intel hibridna arhitektura, tolko je dobra da su silom prilika morali ubit AVX512

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-13600k/26.html

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Jbte ova munja zažutila Teh's Pw ocijene...

 

 

 

Zaključak iz svega je da se i dalje najviše isplati ostati na 5xxx 12xxx.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 20:41 (DarthMarkus).
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
DarthMarkus kaže...

Jbte ova munja zažutila Teh's Pw ocijene...

 meni je najbolje kod njega potpuna promjena argumenata, ovisno o situaciji pokenja se sam sebi u usta bez da podrigne, neke stvari i samo s razmakom od par mjeseci

tak je sad odjednom ddr5 super, avx512 je must have, a moar cores su lanjski snijeg 

 

još jedino nije napao sa 'mrtvom platformom', jbga tu je oprezan zbog 5xxx serije 

23 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

sad je cb23 points/W glavni kriterij, a od igara Devil may cry 5, ostalo okačiti mačku  o rep 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
DarthMarkus kaže...

Jbte ova munja zažutila Teh's Pw ocijene...

 meni je najbolje kod njega potpuna promjena argumenata, ovisno o situaciji pokenja se sam sebi u usta bez da podrigne, neke stvari i samo s razmakom od par mjeseci

tak je sad odjednom ddr5 super, avx512 je must have, a moar cores su lanjski snijeg 

 

još jedino nije napao sa 'mrtvom platformom', jbga tu je oprezan zbog 5xxx serije 

 Čekaj MF izvještaj. Švabo je to. Zna on.

 

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
rambox kaže...
mislioc kaže...

Baš sad gledam 7600x vs 13600k pa to je šamaranje konkurencije baš ono brutalno. Em se može uparit sa 600 pločama i ddr4, em je dve klase bolji proc. Ovo je baš rekli bi heavy knockout.

 Može,ali ti minuse niti ne gledaš kao da je to vrlo štedljiv proc koji se malo grije.

 

Večina testova je sa skupom ddr5 memorijom, i da minusi nisu mali pogotovo ovo dole a to je krivnja Intela.

 

- AVX512 je upropašten/blokiran radi zbrke velike P i male E CPU jezgre

 

- realno AVX512 bi i mogao radit(E jezgre mrtve i pokopane), ali onda bi CPU potrošnja u AVX512 primjeni bila okvirno kao tenk

 

- Intel hibridna arhitektura, tolko je dobra da su silom prilika morali ubit AVX512

 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-13600k/26.html

 

 

 rambox

Fakat je gadljiva tvoja ljubav prema AMD-u dosadan si. 

12 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ukratko gaming kruna ostaje doma, AMD pokopan do te mjere da se serija 7000 smatra mrtvom, ostaje nada da će i AMD ponudit nešto konkurentno serijom 8000. Ova trenutna 7000 je u rangu onog Bulldozera jbt 

 

 
4 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Malo da provjerimo cijene, uz ploče slične opreme i naponske sekcije 

 

13900KF +MSI Z690 PRO A DDR5+DDR5 32GB 6000MHz = 9590kn

       +MSI Z690 PRO A DDR4+DDR4 32GB 4000C18 Bdie= 8890kn

 

 

7950XB650 AORUS ELITE AXDDR5 32GB 6000MHz = 11240kn

 

Razlika 1650kn za DDR5 opciju, i 2350kn za DDR4 opciju.

 

Opcija sa 7900x = 9678kn

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Novi Ryzen je mrtav i bez 13. serije Intela, sami sebe su pokopali cijenama a MBO vendori su im zabili zadnje čavle u lijes pohlepe...jedva su dočekali nakon što nisu imali prilike svakih par godina musti novim chipsetima.

Sve dok postoji serija 5XXX i dok su ovakve cijene prodavati će se starije serije. Sami sebi su največa konkurencija.

 

Amazon Best Sellers: Best Computer CPU Processors

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
hummer0 kaže...

 rambox

Fakat je gadljiva tvoja ljubav prema AMD-u dosadan si. 

 Bas rijetko fanatičan tip. Kad se amd grije tih je, kada je zen4 skup tih je, kada treba rec kolko je zgažen taj r5 razred koji konstantno spominje tih je, kada treba rec da prodaja nejde tih je....

 

Ali je kad treba za intel cherry pickat gluposti i komentirat stvari prvi.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Novi Ryzen je mrtav i bez 13. serije Intela, sami sebe su pokopali cijenama a MBO vendori su im zabili zadnje čavle u lijes pohlepe...jedva su dočekali nakon što nisu imali prilike svakih par godina musti novim chipsetima.

Sve dok postoji serija 5XXX i dok su ovakve cijene prodavati će se starije serije. Sami sebi su največa konkurencija.

 

Amazon Best Sellers: Best Computer CPU Processors

 

 Pa naravno kad je i od Alder Lake modela jedino 7950x jači, a taj Alder Lake se jako lako kloka na približne performanse Raptora za gaming tu je sva mudrost kaj je Raptor došao nasviran a Alder Lake ima lufta na stock.

Ajde dobili su malo prednosti i od IPC napretka i više cachea-a ali na kraju dana je Raptor 5% bolji od overklokanog Alder Lake koji lako dođu na 5.2GHz.

 

A 12600kf po jos manjoj cijeni izmašina 7600x u svemu, kao i 12700kf 7700x... Tako da svakak im je gadno sada

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne, nego naravno kad je ryzen 5XXX serija povoljno ryzen 5600 je 1400 kn a B450 i B550 ploče su bagatela za sve druge platforme, U globalu gubiš 10% od situacije do situacije a šetediš pare za bolju grafu, OLED i sl.

 

 

 

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

ajde pliz ako netko undervolta svoj 13900K/F nek mi se javi detaljno sto i kako, ja sam ubiti u biosu podesio offset na 0.05500 i spustio sa 97 na 94 temp,

pa ne znam koliko je max koliko mogu staviti offset nebi da se shebe nesto, ako je netko strucan u tome molio bih PP, hvala

 

EDIT: evo mog scora nakon laganog undervolta. 

 

 

no.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 22:58 (_itsmoriarty).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...

ajde pliz ako netko undervolta svoj 13900K/F nek mi se javi detaljno sto i kako, ja sam ubiti u biosu podesio offset na 0.05500 i spustio sa 97 na 94 temp,

pa ne znam koliko je max koliko mogu staviti offset nebi da se shebe nesto, ako je netko strucan u tome molio bih PP, hvala

 

EDIT: evo mog scora nakon laganog undervolta. 

 

 

 https://www.overclock.net/threads/overclocking-raptor-lake-13900k-13700k-13600k-etc-results-bins-and-discussion.1799628/page-68

 

Tu se najbolje raspitat

8 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...

ajde pliz ako netko undervolta svoj 13900K/F nek mi se javi detaljno sto i kako, ja sam ubiti u biosu podesio offset na 0.05500 i spustio sa 97 na 94 temp,

pa ne znam koliko je max koliko mogu staviti offset nebi da se shebe nesto, ako je netko strucan u tome molio bih PP, hvala

 

EDIT: evo mog scora nakon laganog undervolta. 

 

 

 Nemoras nikakav offser raditi, to je kompliciraniji put za nekoga tko nezna.

Stavi napon fiksno pa spustaj, recimo 1.35v pa 1.33v pa 1.31v i tako dalje dok se ne sruši u testu. Kada se srušio onda vrati na zadnju postavku prije te i istestiraj dulje u vise aplikacija.

 

I stavi takt da bude fiksan uvijek, 5.5GHz. dovoljno ti je i 5.4GHz a dodatno ces ustjedjeti par stupnjeva

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.10.2022 23:15 (Zwer54).
8 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo napokon neko od mainstream medija da je pošteni ddr4 ukljucio u test.

 

Raptor Lake ddr4 bdie 4000MHz c14-15-15-35 vs DDR5 6000MHz c36 razlike nepostojece uglavnom 

 

Low fps je dosta bolji u nekim igrama na ddr4 sta je shvatljivo zbog manjih latencija, dušu dalo za EA MP naslove.

 

G.Skill announces DDR5-7800 memory for Intel 13th Gen Core CPUs, demos DDR5-8000 CL38 kit

 

Prvi dan a vec rekorda palo kao trulih trešanja, kaj nas tek ceka dok se malo sve ažurira i iskopaju bolji primjerci... 

 

Intel Core i9-13900K has been overclocked to 8812.85 MHz, beats 8-year-old frequency world record

 

Srušeni su i rekordi u CB R20 i CB R23 

 

Probijeno je i 11GHz na DDR5...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2022 0:07 (Zwer54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Vidim danas sam prepustio žustru raspravu testovi izašli opet intel podbacio, nema podrške za avx512 i troši kao lud. 500w čupa iz zida još se dobro grije jel to znači da bi moga biti dobra grijalica u ova teška vremena kad samo kod energetske  krize.Znači uparen sa 4090 troši 1500w to je taman za sobu od 15m2. 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kad vidim onog amd shilla sa Hardware Unboxed koji je testiral sa 1.44v 13900k na stocku i nije skuzil da nekaj ne štima kakti dobijem epilepsiju, a ovdje frajer nateže 13900k sa 1.32v na 5.8GHz P cores, 4.6GHz E cores, 5.1GHz cache ne prelazi 83c u testovima 

Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa kad je intel u njihovim rukama to ide out of box a kad amd onda se štela sve moguće samo da daje bolje rezultate prestao sam ih pratiti odavno. 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
8 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Vec su fino der8auer i tech yes city napravili test sa undervoltom i skaliranjem performansi i potrošnje, a imamo i uvijek precizne švabe...

 

Nek neko kaže Ramboxu da ne gleda ovo, ne želim nositi krivnju ako ga herc drapi kad vidi da je potrošnja i performanse skoro ista kad se ograniče 

 

Još kad se sjetim onih tulaca kaj su tvrdili 400w potrošnje za Raptor i duplo vise od Zen4... Eh taj AMD fan club 1

 

13600k/13700k/13900k ComputerBase review

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.10.2022 2:02 (Zwer54).
Moj PC  
2 1 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ispada najbolja kombinacija za novi komp B660 ddr4 i 13600K, iznenadio sam se koliko je mala razlika izmedju dd4 i ddr5

Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Jeftiniji procesori, jeftinija platforma, bolje performanse, možeš koristiti stari DDR4, manje mušica. Što će biti tek druge godine kad izađe MTL na Intel 4.

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Igor1000 kaže...

Ispada najbolja kombinacija za novi komp B660 ddr4 i 13600K, iznenadio sam se koliko je mala razlika izmedju dd4 i ddr5

Ovisi od igre do igre, grafe i tako dalje. Negdje su razlike izražene, negdje ne. Ali za prosječnog gamera i ako nemaš najbrže grafe, razlika nije vrijedna skupljeg rama. 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice