AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.884
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

Ovdje sto pisem, pisem iz razloga, sto  forumasi dosta cesto sklapaju sisteme pa mozda i znaju ....

 

Posto moja sestra ima HP baziran na AMD Phenom 1066T i ostale stvari (vani je pa ne znam tocno sve), a posto sam poceo nabavljati nove komponente, to vuce dosta dugo da zavrsim  sistema, pomislio sam dati sestri, pojacati sistem star 10 godina.

 

Imam Samsung 970 Evo Plus 500GB NVMe. dokupio bi PCIe-M.2  adaoter i tako bi joj pojacao sistem. Novi OS (ima Vistu cini mi se).Prvp sam pomislio na svom probati, stariji jos. Intel P45 chipset. U Biosu ne vidim nesto sto bi asosiralo na PCIe izvor prvog boota. Ili moze?

Sto mislite?

 

To je teski overkill za taj stroj. Bolje kupis neki jeftikaner sata ssd i ubodes kod nje.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Stavljaš najnovije (OK nije PCIe 4.0) na nešto staro 10 g ?

 

Pa svaki tren može crknuti (nadam se da recimo ima standardno ATX napajanje) neka komponenta...

 

Već za 3000 kn imaš gotove kompove nove s 10/11 generacijom intela ili Ryzenima 3/4xxx i bar 250 GB SSDom koji imaju bar 2 ako  ne i 3 g. jamstva..

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

Ovdje sto pisem, pisem iz razloga, sto  forumasi dosta cesto sklapaju sisteme pa mozda i znaju ....

 

Posto moja sestra ima HP baziran na AMD Phenom 1066T i ostale stvari (vani je pa ne znam tocno sve), a posto sam poceo nabavljati nove komponente, to vuce dosta dugo da zavrsim  sistema, pomislio sam dati sestri, pojacati sistem star 10 godina.

 

Imam Samsung 970 Evo Plus 500GB NVMe. dokupio bi PCIe-M.2  adaoter i tako bi joj pojacao sistem. Novi OS (ima Vistu cini mi se).Prvp sam pomislio na svom probati, stariji jos. Intel P45 chipset. U Biosu ne vidim nesto sto bi asosiralo na PCIe izvor prvog boota. Ili moze?

Sto mislite?

 Nema sanse da bootas sa PCIE na tak staroj ploci, dosta novih ploca koje imaju M.2 to ne podrzava a kamoli ovo.

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

osim ak nema neki noviji custom modificirani bios za tu ploču... 

za moju prošlu Gigabyte GA-FXA990-UD3 (rev 4.0) je postojao custom bios koji je to omogućavao (nisam probao, al netko je na toj temi spomenuo da mu radi)

 

ali da - običan solidan SSD bi bio bolja opcija definitivno... pogotovo ak ploča ima sata3 (a ne dvojku)

 

godinama sam koristio običan Samsung EVO SSD kao sistemski, nedavno prešao na nvme (Kingston A2000) i moram reć da ne vidim neku pretjeranu razliku u svakodnevnom korištenju... više mi je na brzinu utjecao prelazak sa FX8320E sa 8gb rama na Ryzen 7 2700x i 16gb rama...

 

edit: link na temu custom biosa za navedenu FX ploču..

https://forum.giga-byte.co.uk/index.php?topic=16870.0

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 14:06 (60nine).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ojla .....

 

Hvala na reakciji....

Moja sestra ima HP  pa sad sta je unutra ne bih znao.. Nije neki korisnik ali sluzi joj PC jos... osim nesto malo buke..

Imam Samsung NVMe ne zbog branda, neg mi brat nabavio, bio jako povoljan(vani ) pa ajde nek i meni nabavi..... Stoji onako neiskoristen. otvoren samo da vidim i pokazem kako izgleda i to je to.

Pomislio sam, da sestri malo ubrzam sistem, trebam samo neki adapter i instalirati novi Windows 10 i nastimati. to je sve....

OK... ta solucija nije bas.... onda Plan B, mogu joj pomoci s SSD, pretpostavljam da ima klasican HDD...

HVALA......

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

Ojla .....

 

Hvala na reakciji....

Moja sestra ima HP  pa sad sta je unutra ne bih znao.. Nije neki korisnik ali sluzi joj PC jos... osim nesto malo buke..

Imam Samsung NVMe ne zbog branda, neg mi brat nabavio, bio jako povoljan(vani ) pa ajde nek i meni nabavi..... Stoji onako neiskoristen. otvoren samo da vidim i pokazem kako izgleda i to je to.

Pomislio sam, da sestri malo ubrzam sistem, trebam samo neki adapter i instalirati novi Windows 10 i nastimati. to je sve....

OK... ta solucija nije bas.... onda Plan B, mogu joj pomoci s SSD, pretpostavljam da ima klasican HDD...

HVALA......

Taj "neki" adapter i potencijalni problemi će ispasti puno više od 30-40 € za neki 240/256GB SATA SSD koji sigurno radi.

Lani sam frendu obnovio sličnu konfu iz 2011. (X6 1090T), dodao RAMa za 16GB, SSD za Win 10 i za ono što radi (priprema tehničke dokumentacije, nešto malo DTPa) sasvim dovoljno za idućih 10 godina :)

 

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@Jebodiah - ak ima klasican hdd unutra i ak joj to zamjeniš ssd-om najobičnijim (ne sad baš nekim trulexom) - dam se kladit da će joj već i tako pola toga poletiti (ovisno kaj radi na kompu)

 

a stari hdd može uvijek bit za storage kao drugi drive u kanti

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Okidoki.....

Bila mi je samo ideja, da mi ne stoji bezveze moj NVMe disk... da dam njoj. Ideja, teorija praksa.. itd..

Slazem se, da ce joj SSD pomoci.

Sad iz vise razloga, ju ne mogu posjetiti. em pandemija. em gubitak clana obitelji.

Hvala na sugestiji i savjetima.

 

P.S. i ono ....da sistemi s NVMe diskom imaju 4 sec boot time, jesam to naivno popusio ili...?

 

Gracias.... ;)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...
 

P.S. i ono ....da sistemi s NVMe diskom imaju 4 sec boot time, jesam to naivno popusio ili...?


 

 

Pa nije to bas tako, pogotovo na ryzenima. Konkretno, kod mene je samo BIOS time 23 sekunde (evo sada pogledao). I onda na to ide jos 5-10 sekundi dizanja windowsa.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
 

 

 

Pa nije to bas tako, pogotovo na ryzenima. Konkretno, kod mene je samo BIOS time 23 sekunde (evo sada pogledao). I onda na to ide jos 5-10 sekundi dizanja windowsa.

 Dizel na hladno.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

:)

onak ....plavi dizel....

 

Hm.. da....popusio znaci.

dobro da ne zamaram citatelje....

da sumiram.... pozeljno je SSD, ostale stvari uz dodatne modifikacije i upitno uspjednosti..

 

Merci.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

:)

onak ....plavi dizel....

 

Hm.. da....popusio znaci.

dobro da ne zamaram citatelje....

da sumiram.... pozeljno je SSD, ostale stvari uz dodatne modifikacije i upitno uspjednosti..

 

Merci.....

 ma gle, i sa sata ssd-om ćeš imati drastično bolje ponašanje, također i boot time

nedavno sam na stari laptop sa i7 sandy bride ubacio nešto stariji crucial bx300, budget sata ssd

razlike u podizanju sustava i općenito brzini rada su ogromne, ranije sa 2.5'' hard diskom to je bilo užasno sporo, sad se boota izuzetno brzo, a aplikacije pokreće gotovo trenutno

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

P.S. i ono ....da sistemi s NVMe diskom imaju 4 sec boot time, jesam to naivno popusio ili...?

 

Gracias.... ;)

 

 

ne znam zašto je ljudima toliko bitno za koliko im se boota sistem :)

meni komp 90% vremena stoji u sleepu... (boota se za cca 15ak sekundi - ovisno dal su spojeni eksterni usb3 diskovi koji to znaju usporit)

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jebodiah kaže...

* * *

 

P.S. i ono ....da sistemi s NVMe diskom imaju 4 sec boot time, jesam to naivno popusio ili...?

 

* * *

 

Za 4 sekunde ne može se ni Lan Boot clijent dignuti na mom Broadcomovoj mrežnoj kartici... ali Winsi idu.. zavisi kakav SSD imaš... da li je jedoćelijski ili višećelijski (ovi prvi su užasno brzi i još užasnije skupi). SLC i MLC kako se već zovu. 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Najbrži boot time šta sam vidio na mom lenovu sa ryzen 5600U +nvme =3 sec.

kradem mine iz minskog polja
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Najbrži boot time šta sam vidio na mom lenovu sa ryzen 5600U +nvme =3 sec.

 Kod mene isto na laptopu sa i5 10th gen + nvme 3.3 sekunde. Brutalno.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Najbrži boot time šta sam vidio na mom lenovu sa ryzen 5600U +nvme =3 sec.

Viđao sam i ja kod Dekstop CPU-ova.. pogotoov u ranoj fati Windows Developer Preview (kasnije će dobiti naziv 8-ca).

Ali ja ti govorim da Boot LAN Clijent (Broadcomom) nakon što se prvi znakovi (C) Lenova ukažu na njega čekaš 4 sekunde... a kada uključim opciju da mi cjelih 1 TB RAM-a seknira čejaš 10 mintua ili ne znam ni ja koliko.. tu sam budalaštinu ugasio.

Ali ja u svakom slučaju nikada ne gasim računar. Pa mi to ne prestavlja problem.. ujutru samo uključim monitore.

PS: Prvo sorry na Oftopicu, (dpdue i nije veliki jer je Developer Preview bio upravo na cijelo AMDATI konfi).. a drugo.. zaboravio sam šta sam htio reći. 

 

Uređivano: Da sjetio sam se, bilo je takmićnja na koliko MB memorije će se podignuti Win 8 (beta) i za koliko vremena. Nekome je pošlo za rukom da se Win 8 (beta) mogu na 8MBili 15 MB (Da, megabajta) podignuti) a za boot time, slagat ću ti zaboravio sam.. bilo je gro onih opcija u početnim novim WIndowsima.. danas novi WIndowsi su de facto telefon. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2021 13:10 (Envy).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Igrao sad malo cyberpunk 2077 na 2k medium i proc dosao do 72...ll120 auto rade na 1500 na vise...ko mlaznjak...hahahah...kak ja narihtam kaj kazu na netu da manualno stavim na 1.2000 i all cores ili fix4.5 da padnu malo temperature..brijem da bu po ljeti iso do 80...hahahahha..nemam pojma jel to ok za 5600x

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

Igrao sad malo cyberpunk 2077 na 2k medium i proc dosao do 72...ll120 auto rade na 1500 na vise...ko mlaznjak...hahahah...kak ja narihtam kaj kazu na netu da manualno stavim na 1.2000 i all cores ili fix4.5 da padnu malo temperature..brijem da bu po ljeti iso do 80...hahahahha..nemam pojma jel to ok za 5600x

 

Uzmi noctuu i amen

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-5600x/20.html

 

Freak Show Inc.
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma to znam...ali po netu se desava to isto kad je na auto ekipi s noctuama i aio...pa zato kazem...ak cu mjenjat,mjenjat cu na kraju 4 mj...7 dana godisnjeg i kupit nekaj...sam neznam kaj...najradje bi white corsair aio ali nemam povjerenja nekak u aio...noctua mi je ogromna...i pol tog ce sakrit...mozda neki dark rock 4 normalni? Nebi bio dovoljan arctic dualav...nekak mi se bijeli svidja...lol...i kak.da rijesim sag...obkesila se par milimetara grafa...toliko nije visila u starom caseu i na staroj ploci...frend kaze da je ovaj 4000d malo.slabiji case pa da zato malo.visi odmah u startu...podlozim s legicima malo.na kraju dok ne izmislim nekaj...mislio stavit cablemod onaj vertikalni koji imam ali sipak..kuciste je nize pa grafa bi zapinjala za cooler...da je aio nis nebi smrtalo...a jesam vise i sam sebi naporan...lol👍

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

noctua mi je ogromna...i pol tog ce sakrit...

 a što ćeš gledati, kondenzatore i priključke na matičnoj

razvuci duplericu preko bočne strane pa bar gledaj nešto pošteno 

Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

Ma to znam...ali po netu se desava to isto kad je na auto ekipi s noctuama i aio...pa zato kazem...ak cu mjenjat,mjenjat cu na kraju 4 mj...7 dana godisnjeg i kupit nekaj...sam neznam kaj...najradje bi white corsair aio ali nemam povjerenja nekak u aio...noctua mi je ogromna...i pol tog ce sakrit...mozda neki dark rock 4 normalni? Nebi bio dovoljan arctic dualav...nekak mi se bijeli svidja...lol...i kak.da rijesim sag...obkesila se par milimetara grafa...toliko nije visila u starom caseu i na staroj ploci...frend kaze da je ovaj 4000d malo.slabiji case pa da zato malo.visi odmah u startu...podlozim s legicima malo.na kraju dok ne izmislim nekaj...mislio stavit cablemod onaj vertikalni koji imam ali sipak..kuciste je nize pa grafa bi zapinjala za cooler...da je aio nis nebi smrtalo...a jesam vise i sam sebi naporan...lol👍

Imaš neki napadaj astme ili ti je samo crko space bar kad već stavljaš toliko točkica?

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Navika...odavno,a i s mobitela sam😭😭😭👍😀

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A i moram vidjet jel bi stala noctua..i radi rama i visine..mozda ima koja slika na netu s 4000d i noctuom..vecinu sto sam naso je aio u caseu

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I ja razmišljam uzeti Noctua-u, no sudeći prema recenzijama koje sam pogledao, RAM će smetati. Srećom, drugi ventilator se može maknuti ili postaviti malo višlje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.4.2021 22:05 (Jesus).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nakraju mi se sve cini da bu cors aio onaj 240mm bijeli..onda bu to izgledalo onako kak ja hocu...koliko god nebih aio...lol 😂🤣😂🤣

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

Igrao sad malo cyberpunk 2077 na 2k medium i proc dosao do 72...ll120 auto rade na 1500 na vise...ko mlaznjak...hahahah...kak ja narihtam kaj kazu na netu da manualno stavim na 1.2000 i all cores ili fix4.5 da padnu malo temperature..brijem da bu po ljeti iso do 80...hahahahha..nemam pojma jel to ok za 5600x

Evo ti slika temp pod noctuom. Cyberpunk na 1080p nekih 2-3 sata. Ne stigne se niti povisit temperatura jer se nemoze akumulirati u hladnjaku.

Ventovi na 50% postavljeni manualno a nakon toga ide krivulja do 80 stupnjeva na 80% ventova. Ne cuju se apsolutno nista cak i ako se zavrte malo bolje.

Smeta vent za rame al da se pomaknut gore. Pazi si jedino na dubinu kucista jer je dosta visok cooler.

mihi
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 0:01 (mihi999).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jbg, Noctua je ljubav...

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jbg, Noctua je ljubav...

Reći ću te supruzi ako tako nastaviš pa umjesto kolača sa cimetom nek ti origana ubaci, pa da vidiš kakav je osjećaj :-D

7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jbg, Noctua je ljubav...

 

Seli onda u Austriju, imas Noctua, Angelbird i jos hrpu IT kompanija koje bi ti se svidjele.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice