AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 20.594
|
čitano: 2.120.583
|
moderatori: DrNasty, Danny_HR, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

Nije nikakva velika razlika, to ajde nakon 2+ godine gdje se pasta prakticki osusi ali sumnjam da ju nije mjenjao tolko dugo. Ja sam svoju pastu zadnji put mjenjao kad sam uzeo cooler, a to je bilo negdje pred kraj 11 mjeseca prosle godine i stavio sam onu MX4 pastu za jednokratnu upotrebu sta dolazi sa coolerom i to sam je stavio kak su oni i rekli (kao u 4 reda). U gornjoj igri di sam slikao mi je uvijek temp bila zakucana na 51 stupanj i danas tokom probavanja ovoga mi je na dot patteru bilo 50 stupnjeva nakon sta vremena dok na X patteru 47 stoji cijelo vrijeme.

10 godina
Ja kod sebe nisam mjenjao paste vise od 2 god mx4, a imam neku coolmaster v2 ili v3 neznam koja je. A nebi sad skidao i mjenjao i postavio nju, nije bas neka kvaliteta.Imao sam negdje i noctua ali neznam gdje sam je ostavio.
7 godina
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrnorize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

Morao sam, zrno riže na RIŽI.

R y z e n

coffe,coffe,coffe.....
3 godine
AMD Ryzen procesori (opća tema)

složio sam si prije neki dan Ryzen 3600, Gigabyte aurus elite, Patriot Viper 2x8GB kit, Arctic Cooling Freezer 34 eSports.

e,sad.

uključio sam je Cool'n'Quiet, apdejtao najnoviji Bios, no cpu ne ide ispod 3600 Mhz, (ide normalno od 3600 do 4200 MHz ali ne ispod ) a vjerojatno bi trebao (u mirovanju).

ne znam kako to podesiti u biosu...

drugi problem je što mi je grafička RX 580 na prošloj ploči u mirovanju bila oko 30 C°, a sad je non stop na 50 C° u mirovanju ?!

mogu li se te dvije stvari nekako riješiti.

tražio bih sam po webu no radim zadnjih dana previše pa nemam vremena tražiti rješenja.

hvala.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 7:43 (Anđeo bez falinge).

0 0 hvala 0
9 godina
hahhaajaads kaže...

Za onoga koji gleda kupovinu procesora, pogotovo ako ima neki veci budzet. Znaci ne vrijedi nista iznad 3600 za gaming, pogotovo jos zato jer se R5 3600 sad da kloknut da boli glava tak da "opere" i 3950X.

eto ja bas jucer uzeo 3600x (stari bio 2600x).

razlika nekakvih 20fps.

za gaming ideala dok r7 su vise za obradu videa (koliko sam citao).

btw koju pastu preporucate za procesor?

znaci dali da stavljam zrno rize ili X ?

do sada sam "namaljo" cijeli procesor pastim u tankom sloju i bio je ok.

6 godina
lange kaže...

btw koju pastu preporucate za procesor?

znaci dali da stavljam zrno rize ili X ?

Tak svejedno, a pasta Arctic MX4.

2 godine
drugi problem je što mi je grafička RX 580 na prošloj ploči u mirovanju bila oko 30 C°, a sad je non stop na 50 C° u mirovanju ?!

da ti nije memory clock stalno na max i u idle-u znaju amd grafe zatrokirat smanji na 60hz ako vrtiš 75hz monitor i past će ram clk na 300mhz ,to je bio kod mene tj još je problem sa aoc 32 monitorom
6 godina

Kod mene je na 300Mhz gpu i memory clock, 3 monitora spojena na grafu, jedan iskljucen, drugi sleep, treci aktivan. Aktivni monitor je na 75Hz.. Tu i tam se zna nakratko zgasit ekran kad nesto prespajam, ali 99,9% vremena je sve ok.

9 godina
dreadmoore kaže...

E sad probaj samo zrno rize pa nam javi dojmove jer velika razlika je izmedju stare i nove paste 

Misliš da bi u godinu dana taj Mastergel tako degradirao? Aj vidjet ću ak mi se bude dalo opet rastepat.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
7 godina
vrinho kaže...
dreadmoore kaže...

Misliš da bi u godinu dana taj Mastergel tako degradirao? Aj vidjet ću ak mi se bude dalo opet rastepat.

Nema sanse, da si imao onu stock pastu sta inace dolazi na ryzen coolerima onda da, ovako svaka pasta moze izdrzat puno vise.

3 godine
dejo74 kaže...

da ti nije memory clock stalno na max i u idle-u znaju amd grafe zatrokirat smanji na 60hz ako vrtiš 75hz monitor i past će ram clk na 300mhz ,to je bio kod mene tj još je problem sa aoc 32 monitorom

da, monitor je stalno na 75 Hz, ram na 300 Mhz..

kako da to riješim a da ne spuštam osvježenje na 60 Hz ?

12 godina

Pozdrav.. provjeri u Biosu da ti nije Q&quiet na Auto i stavi na Enabled..Druga stvar...skini obavezno Amd Chipset drivere b450 s njihovih stranica..treća stvar uključi AMD balanced  power plan u Power opcijama winsa

EDIT: GLOBAL C STATE Control i Power Supply Idle Control stavi na ENABLED

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 15:46 (froggybone).
2 godine
Anđeo bez falinge kaže...
dejo74 kaže...

da, monitor je stalno na 75 Hz, ram na 300 Mhz..

kako da to riješim a da ne spuštam osvježenje na 60 Hz ?

probaj pod Timing stavit CVT u create custom rersolution meni odbija to spremit ali dosta njima je to pomoglo u amd adrenalinu

3 godine
froggybone kaže...

Pozdrav.. provjeri u Biosu da ti nije Q&quiet na Auto i stavi na Enabled..Druga stvar...skini obavezno Amd Chipset drivere b450 s njihovih stranica..treća stvar uključi AMD balanced  power plan u Power opcijama winsa

EDIT: GLOBAL C STATE Control i Power Supply Idle Control stavi na ENABLED

E ovako;

skinuo sam chipset drivere no isti su kao i ovi što sam ih dobio s CD-om. Isti datum, kraj prošle godine.

Cool'n'Quiet je bio već na enabled.

Global C state control sam postavio na enable

Power supply idlw control ima samo opcije Typical current idle i low Current idle i auto.  > nema opciju enabled. 

stavio sam na Typical current idle i donja granica se spustila na 3300 Hz, ništa manje...

Ne znam uopće može li se taj CPU spustiti niže u idle ?!

dejo74 kaže...

probaj pod Timing stavit CVT u create custom rersolution meni odbija to spremit ali dosta njima je to pomoglo u amd adrenalinu

tu opciju uopće nemam..

pogleđ slikice. 

ventilator na grafičkoj kao da ne radi 

ne mogu sad kasno otvarati kućište da vidim rade li uopće ventilatori na grafičkoj, umoran sam. sutra ću.

grafička je na prošloj konfi i5 2500k i matičnoj P8Z68-V PRo radila besprijekorno a Intelov speed step je spuštao s 3300 MHz na 900/1200 u idle 

konfiguracija je bila stara 9 godina.

tko me natjera da pređem na AMD. :bang u slijepoočnicu:

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 23:22 (Anđeo bez falinge).
2 godine

pa i ne radi do 50c izgleda probaj fan curve podesit ručno,i nemaš problema sa memory clockom sve ti je ok 300mhz 300mhz ali ovih 7 wata mi je enigma rx580 u idle srče bar 35w, a ovaj create resolution ti je pod display

3 godine

Našao sam na webu i postavio Fan tuning na 44 umjesto default 50.

Sad su temperature OK. 

EDIT;

Vratio sam s Fan tuning na automatic. Bezveze ventilator radi a kartica po defaultu pali cooler na 50C. Bar sam provjerio da ventilatori rade  

još samo da mi netko objasni može li taj CPU 3600 ići ispod 3300 Hz u idle... 

skidam preko noći torrent a cpuovi  bespotrebno gruvaju od 3300 Hz do 4200 Hz

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:28 (Anđeo bez falinge).

0 0 hvala 0
10 godina
Pa zar nema power save amd da mu spusti klok na 800mhz
3 godine
dreadmoore kaže...
Pa zar nema power save amd da mu spusti klok na 800mhz

Gdje bi to moglo biti ?!

bios ?

A, mislio si na ovo ...

Podesio sam to odmah.

Vjerojatno je dobro podešeno ali ne pomaže.

Kada postavim i max stanje procesora na 50 % on opet gruva do 4,2 ghz 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:41 (Anđeo bez falinge).
5 godina

Ok, za proc kako je gore kolega naveo, moraš stavit pod win10 u power opcijama na ryzen balance power plan, i pod power option imaš processor power managment, minimum ti je na 99%, ti stavi recimo na 50% i to bi trebalo spustiti takt tom cpu na nekih 2.2ghz, barem je meni. Malo se poigraj s tim.

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd driverima i da bu onda to ok  ( opet tak je kod mene mada je moj monitor na 144hz ). 

Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
Taraba kaže...

Ok, za proc kako je gore kolega naveo, moraš stavit pod win10 u power opcijama na ryzen balance power plan, i pod power option imaš processor power managment, minimum ti je na 99%, ti stavi recimo na 50% i to bi trebalo spustiti takt tom cpu na nekih 2.2ghz, barem je meni. Malo se poigraj s tim.

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd dri

uopće nemam Ryzen balance power plan već samo standarno balanced, high performance....

Edit;

he, uspio sam ovdje staviti na polovicu i pao je takt na 2100 Hz ali skaler ne da niže.

evo taktovi

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 1:58 (Anđeo bez falinge).
10 godina
Taraba kaže...

A kaj se tiče grafe, mislim da trebaš najmestit custom rezoluciju i refresh u amd dri

uopće nemam Ryzen balance power plan već samo standarno balanced, high performance....

Edit;

he, uspio sam ovdje staviti na polovicu i pao je takt na 2100 Hz ali skaler ne da niže.

evo taktovi

Skini chipset driver s AMD-ove stranice.

3 godine
SolidSnakeCRO kaže...

skinuo sam jučer i instalirao ih..

možebitni problem je da sam drivere za chipset, audio, usb itd pokušao instalirati s njihovog originalnog CD-a (da, još imam pržilicu ) a instalacija je stala na 98% i ni makac.

bacio sam taj Cd u smeće i skinuo sve s AMd stranice.

moguće je da su ovi s CD-a koji nisu dovršeni napravili neko sranje pa mi to pravi problem...  da ne ide ispod 21oo MHz..

vjerojatno ću u subotu napraviti clean install windowsa. 

zadnji driveri za chipset su iz 12 mj 2019..

možda ih windows sam povuče.. 

3 godine

Ne kuzim kakve to svemoguce probleme imate sa driverima.

Kod mene cista instalacija 1809, nakon instalacije sam rucno dignuo drivere od WLAN-a,

a ostale drivere preko WinUpdatea.

Jedino sto sam samostalno morao instalirati je Logitech software/driver za misa/tipkovnicu/slusalice,

nDivijin driver (prije toga debloatan), te MSI RedDragon centar, da bi moglao s njim iskljucit pederluk na grafickoj kartici.

(eventualno cu je pri prvom otvaranju i ciscenju srediti, tj. otkopcati oba RBGay konektora, tako da cu imati jedan bloatware manje na PC-u)

Sve radi normalno, power-rule u WinOS-u radi kako ih podesim, frekvencije tocne, nikakvih problema.

Cak ni sa novim AGESA-om 1.0.0.6, radi jednako kao i sa 1.0.0.4 patch-B.

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-I-GAMING/HelpDesk_BIOS/

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
Čitatelj kaže...

Ne kuzim kakve to svemoguce probleme imate sa driverima.

Kod mene cista instalacija 1809, nakon instalacije sam rucno dignuo drivere od WLAN-a,

a ostale drivere preko WinUpdatea.

Jedino sto sam samostalno morao instalirati je Logitech software/driver za misa/tipkovnicu/slusalice,

nDivijin driver (prije toga debloatan), te MSI RedDragon centar, da bi moglao s njim iskljucit pederluk na grafickoj kartici.

(eventualno cu je pri prvom otvaranju i ciscenju srediti, tj. otkopcati oba RBGay konektora, tako da cu imati jedan bloatware manje na PC-u)

Sve radi normalno, power-rule u WinOS-u radi kako ih podesim, frekvencije tocne, nikakvih problema.

Cak ni sa novim AGESA-om 1.0.0.6, radi jednako kao i sa 1.0.0.4 patch-B.

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-I-GAMING/HelpDesk_BIOS/

ne kužiš ? 

dakle, odgovor leži u pitanju ; "zašto bi proizvođač npr matične uopće proizvodio drivere za chipset novoga proizvoda " ?!

svaki proizvođač drivera izdaje drivere svako malo (dok se driveri ne ispeglaju, onda prestane) jer ispravlja nedostatke postojećih, te zbog kompatibilnosti, posebno s ovim novim win 10.

kada kupiš danas matičnu ploču koja ima drivere stare godinu dana najvjerojatnije ne treba instalirati drivere na win 10 jer ih win 10 već "povuče" sam.

no, kada imaš probleme koje nosi matična a ti imaš te "stare" drivere koje je povukao windows normalno je instalirati najnovije jer windows samo "vidi" da ti već imaš drivere i ne radi update drivera koji ispravljaju ev. probleme za tvoj chipset.

eto.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:57 (Anđeo bez falinge).
8 godina
Što se tiče takta, i meni to ide jako na živac i ovih zadnjih par dana pokušavam pronaći rješenje. Probao sve što su mi kolege sugerirale, nula bodova.
Kod mene je slučaj da dok imalo promjenim postavke sa defaultnih i množitelj sa 36 (bilo kakav pokušaj oc-a) bukvalno ga zabetonira na max i ne spušta ni na 3600 MHz( dok npr u ryzen masteru uvijek pokazuje da oscilira , kod ostalih softvera ne)
Jedini način na koji sam uspio da spušta takt na 2200 i napon na 0.91 V je power saving mode u Asus AiSuite, ali ni ta opcija me ne zadovoljava jer ne podiže takt sa 2200 dok ga baš ne uposliš (sve jezgre na bar 80%),nijedna igra niti bilo što što radim ga ne miče sa 2200 što je bezze,tako da mijenjam kako mi koji treba dok ne otkrijem u čemu je problem.
Dok ništa ne radi, skida torrente isl. mi je na power saving, kad nešto radim performance mode. Pomirio sam se s tim, al iskreno bezveze im je to. Bar to nije problem napraviti da radi kako treba jbt.
I da, moja ploča nema cool'n quiet u biosu.

I odakle skidati chipset drivere, sa AMD stranice ili sa stranica proizvođača matične? Kod mene su sa Rog support stranice od ploče

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:46 (error_666).
3 godine
error_666 kaže...

I da, moja ploča nema cool'n quiet u biosu.

Cool'n'Quiet su izgleda stavili samo kao modni dodatak 

meni je problem što se na moje postove ne jave momci koji su me nagovorili na AMD... 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:50 (Anđeo bez falinge).
3 godine
error_666 kaže...

I odakle skidati chipset drivere, sa AMD stranice ili sa stranica proizvođača matične? Kod mene su sa Rog support stranice od ploče

odavde, ideš gore desno na Support https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-E-GAMING/ pa na Driver & Utility

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 13:56 (Anđeo bez falinge).
8 godina

Isti sam ti , prvi put u zivotu naAMD , performanse su u redu , ali ostalo im kaska :D 

Znam za to , odatle sam i skidao . Evo vidis o cemu sam pricao , power saving obara taktove , ali nema dinamičkog rasta proporcionalnom loadu  i ocitavanja svaki softver po svom . jedan kaze ovako drugi onako , wtf ??

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 14:15 (error_666).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
SolidSnakeCRO kaže...

skinuo sam jučer i instalirao ih..

možebitni problem je da sam drivere za chipset, audio, usb itd pokušao instalirati s njihovog originalnog CD-a (da, još imam pržilicu ) a instalacija je stala na 98% i ni makac.

bacio sam taj Cd u smeće i skinuo sve s AMd stranice.

moguće je da su ovi s CD-a koji nisu dovršeni napravili neko sranje pa mi to pravi problem...  da ne ide ispod 21oo MHz..

vjerojatno ću u subotu napraviti clean install windowsa. 

zadnji driveri za chipset su iz 12 mj 2019..

možda ih windows sam povuče.. 

Ne nisu malo morgen, najnoviji Chipset Driveri su iz 3 mjeseca 2020 godine.Ja sam ih kod sebe instaliral, tu negdje polovicom četvrtog mjeseca.

https://www.guru3d.com/news-story/download-amd-chipset-driver-v2-04-04-111.html

https://www.techpowerup.com/265550/amd-posts-updated-chipset-drivers-that-fix-installer-bugs-and-stability-issues

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-ryzen-chipset-2-04-04-111

Realno tipičan AMD Qool&Quiet, kaj se tiče Desktop Ryzen 3000 7nm procova to ti nikad neče radi kao na ranijim AMD procesorima.Samo pogledaj testove, i ako je sve ok na Windowsima+driveri, sa R5 3600 idle potrošnjom i zagrijavanjem nema nikakvih problema.

Na mojem Athlon 3000G, tu Qool/Quiet radi normalo, ali to je očekivano. Ipak je to stari Ryzen proc, i prvenstveno Mobile APU prebačen na Desktop.

Istu zelenu priču vidit češ i na Desktop Renoir APU modelima koji stižu uskoro.

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2020 14:36 (rambox).
5 godina

Ok, pitanje, jeste stavili friške win10 ili ste samo dali da se windows adaptira novim komponentama???

Skinite si sa AMD stranice chipset driver i instalirajte.

I nemojte se dati nagovarati, nego poslušajte sve, a odluku donosite isključivo vi.

lp

Moj PC  
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice