AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.075.815
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EXIMO kaže...
ansha kaže...
EXIMO kaže...

Imam Ryzena 5600G, koliko me koči njegovo ograničenje sa PCI Express 3.0 ako budem kupovao neku jaču grafu, pucam na RX 6800 ili RTX 3080?

Malo i nista...

 Trebam samo izbjegavati RX 6500XT 

To svak treba izbjegavati..

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EXIMO kaže...

Imam Ryzena 5600G, koliko me koči njegovo ograničenje sa PCI Express 3.0 x16 ako budem kupovao neku jaču grafu, pucam na RX 6800 ili RTX 3080?

 Eto pa slušaj kao primjer, u ovom slučaju testirano sa R9 5950X+navedena grafa.

 

AMD,........is that Epyc or what?
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ekipa dobar dan i pozz svima,tribala bi mi mala pomoć,ne mogu se nikako odlučiti šta napraviti.Htio bih zamjeniti svoj ryzen 5 3600 sa 5600x,gleda san dosta po internetu ali nikako da se odlučim dali ima uopće smisla ići na 5600x sa 3600.Igram na 1440p rezoluciji i gleda san dosta po netu,nije velika razlika na toj rezoluciji ili pak je??Dali ima netko osobno mišljenje šta učiniti,unaprijed hvala svima na pomoći,lp.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

S obzirom da ti u ogromnoj većini igara taj CPU može izgurati 144fps (ako ti može grafa, naravno) mislim da ti taj upgrade nema posebnog smisla. Rađe ostavi pare za narednu nadogradnju ili generaciju. Ali ako imašš para viška, onda rokaj .

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
crosshair kaže...

Ekipa dobar dan i pozz svima,tribala bi mi mala pomoć,ne mogu se nikako odlučiti šta napraviti.Htio bih zamjeniti svoj ryzen 5 3600 sa 5600x,gleda san dosta po internetu ali nikako da se odlučim dali ima uopće smisla ići na 5600x sa 3600.Igram na 1440p rezoluciji i gleda san dosta po netu,nije velika razlika na toj rezoluciji ili pak je??Dali ima netko osobno mišljenje šta učiniti,unaprijed hvala svima na pomoći,lp.

 

Realno, bacanje para. Bolje si kupi nešto drugo štotrebaš ili čuvaj te pare za neke buduće značajnije nadogradnje.

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-5600x/17.html

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da tako sam i mislio ali nisam bio siguran šta učiniti,hvala.Jedino zašto bih prominio svoj procesor je zbog toga šta ne mogu nikako da postignem brzinu veću od 4.05ghz,a kada stavim na biosu da mi je sve normalo tj da sam diže takt do 4.2Ghz kao što bi trebao baca mi bsod.Tako mi je odkad sam ga uzeo ali ima još garanciju 8 mj

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čak i ova brzina od 4.05Ghz radi mi na 1.4v što mi se čini baš previše,šta da radim??

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
crosshair kaže...

Čak i ova brzina od 4.05Ghz radi mi na 1.4v što mi se čini baš previše,šta da radim??

Baca BSOD-ove kad loadas defaultse u BIOS-u? Onda se moze probat reklamirat...

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da tako je,radi jedno vrime oko sat vrimena onda počme bacat bsod

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Spuštaj napon dokle ide na 4ghz ne treba ti više od tog.Stavi 1.3v vidi može li niže.

kradem mine iz minskog polja
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
crosshair kaže...

Da tako je,radi jedno vrime oko sat vrimena onda počme bacat bsod

 ako drzis memoriju na 3200MHz, stavi ju na 2933MHz i vidi da li ces i dalje imati BSOD

www.youtube.com/TerabitTV
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
crosshair kaže...

Da tako je,radi jedno vrime oko sat vrimena onda počme bacat bsod

 ako drzis memoriju na 3200MHz, stavi ju na 2933MHz i vidi da li ces i dalje imati BSOD

Memorija na 3200 nije "optimized defaults"...

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pala cijena ryzenu 5800X na 2300 kn, uz povoljnije ploče to je sad izvrsna kupnja.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Ryzen+5800x&cod=&cdo=

Moj PC  
13 0 hvala 4
11 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

jedno pitanjce za kolege koji su updejtali biose na b450 pločama

imam asus b450m tuf pro ploču, nikad mijenjan bios, u speckama se navodi '128 Mb Flash ROM', pitanje je - podržava li ploča starije procesore ukoliko joj stavim najnoviji bios ili ću ostat bez te podrške?

 

naime, imam 2400g proc na njoj i zasad ne namjeravam staviti noviji proc, a bios updejtam zbog problema sa bežičnom tipkovnicom i mišem

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.2.2022 8:56 (picajzla0707).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To bi ti trebalo pisati na CPU support listi na stranici od matične. Trebalo bi pisati koji CPU/APU ti podržava s kojim BIOS-om, pa vidi.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

To bi ti trebalo pisati na CPU support listi na stranici od matične. Trebalo bi pisati koji CPU/APU ti podržava s kojim BIOS-om, pa vidi.

 piše ovako - link

 

čini se kako je najnoviji bios ok za taj proc, ali svejedno pitam zato jer se sjećam da je bilo problema s nekim pločama gdje bi se novim biosom dobila podrška za novije procesore, ali izgubila za stare pa da se odjednom ne nađem u problemu da mi ploča nakon updejta neće radit sa starim procom

 

EDIT

naravno da neće stavit točni link, evo dolje na slici što piše

 

EDIT 2

ovaj 0312 što navodi je početni bios i mislim da je upravo taj na ploči obzirom da se ne sjećam da sam dirao bios otkako sam klincima složio komp

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.2.2022 9:11 (picajzla0707).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Pala cijena ryzenu 5800X na 2300 kn, uz povoljnije ploče to je sad izvrsna kupnja.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Ryzen+5800x&cod=&cdo=

 

I tko će sad kupiti 3700X po skoro istoj cijeni? :)

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mno kaže...
forumaš kaže...

Pala cijena ryzenu 5800X na 2300 kn, uz povoljnije ploče to je sad izvrsna kupnja.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Ryzen+5800x&cod=&cdo=

 

I tko će sad kupiti 3700X po skoro istoj cijeni? :)

To je za kad bakica dodje u ducan i zamoli prodavaca da joj preporuci best buy 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Pala cijena ryzenu 5800X na 2300 kn, uz povoljnije ploče to je sad izvrsna kupnja.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Ryzen+5800x&cod=&cdo=

 

 

Ekupi imao 2500 kn u nedelju. Jučer ujutro maknuli 

i stavili 4500...🙄😁

Nisu normalni.

 

Samo da bi mogli pravdati cijene prebuild računala.

Kako padnu cijene pojedinih komponenti tako moraju rezati i na gotovim konfiguracijama.

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

jedno pitanjce za kolege koji su updejtali biose na b450 pločama

imam asus b450m tuf pro ploču, nikad mijenjan bios, u speckama se navodi '128 Mb Flash ROM', pitanje je - podržava li ploča starije procesore ukoliko joj stavim najnoviji bios ili ću ostat bez te podrške?

 

naime, imam 2400g proc na njoj i zasad ne namjeravam staviti noviji proc, a bios updejtam zbog problema sa bežičnom tipkovnicom i mišem

 Ne piše na ASUS stranici da li ćeš ostati bez podrške za 2400G ako ažuriraš BIOS. 

Bez provjere sa ASUSom, ja nebih rizikovao ipak je 3 generacije CPU izašlo poslije 2400G.

 

Pošalji email ASUSu i pitaj za svaki slučaj. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

To bi ti trebalo pisati na CPU support listi na stranici od matične. Trebalo bi pisati koji CPU/APU ti podržava s kojim BIOS-om, pa vidi.

 da još jednom ugnjavim, ne bi htio da mi se dogodi kao što se dogodilo ovom liku

I updated the BIOS of my ASUS motherboard and it does not provide video | TechPowerUp Forums

 

ploča također ima spomenuti '128 Mb Flash ROM', tako da je vjerojatno isto nedovoljno prostora za podršku svih procesora

 

i što mi je opcija ukoliko flešam najnoviji bios i skužim da ploča odjednom ne podržava stariji proc, jel se može to nekako vratit nazad?

 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
boxer kaže...
picajzla0707 kaže...

jedno pitanjce za kolege koji su updejtali biose na b450 pločama

imam asus b450m tuf pro ploču, nikad mijenjan bios, u speckama se navodi '128 Mb Flash ROM', pitanje je - podržava li ploča starije procesore ukoliko joj stavim najnoviji bios ili ću ostat bez te podrške?

 

naime, imam 2400g proc na njoj i zasad ne namjeravam staviti noviji proc, a bios updejtam zbog problema sa bežičnom tipkovnicom i mišem

 Ne piše na ASUS stranici da li ćeš ostati bez podrške za 2400G ako ažuriraš BIOS. 

Bez provjere sa ASUSom, ja nebih rizikovao ipak je 3 generacije CPU izašlo poslije 2400G.

 

Pošalji email ASUSu i pitaj za svaki slučaj. 

 ok, probat ću tako, fala na odogovoru

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da ne gubiš podršku za tvoj APU ažuriranjem BIOS-a na najnoviji, ne bi tamo bio link a i to bi se moralo navesti. No, ako se ne žuriš, pošalji im email pa da vidiš.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

Mislim da ne gubiš podršku za tvoj APU ažuriranjem BIOS-a na najnoviji, ne bi tamo bio link a i to bi se moralo navesti. No, ako se ne žuriš, pošalji im email pa da vidiš.

 ma ne žurim, problem je jedino u tome što ne funkcionira bežični komplet logitecha kako bi trebao, pa zasad imaju privremenu zamjenu

zasad sam im stavio updejte za chipset, lan i zvuk, pa ću bios kad mi odgovore iz asusa

hvala u svakom slučaju 

12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko ja znam, novim biosom se samo dodaje podrška za novije procesore, a ne uklanja se podrška za starije. Vidiš da ti na tom linku piše "since", što znači da određeni procesor podržaje od izlaska tog biosa, i na svim novijim... Nisam do sad čuo da uklanjaju podršku za starije procesore.

 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bilo je govora da će se uklonit podrška za starije procesore ako se ide na upgrade biosa koji podržava 5xxx procesore. O tome kolega piše i iz AMDa su rekli da je to "one way upgrade", štogod to značilo njima. Dalje nisam pratio nikad situaciju.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Bilal kaže...

Koliko ja znam, novim biosom se samo dodaje podrška za novije procesore, a ne uklanja se podrška za starije. Vidiš da ti na tom linku piše "since", što znači da određeni procesor podržaje od izlaska tog biosa, i na svim novijim... Nisam do sad čuo da uklanjaju podršku za starije procesore.

 ma problem je što trenutno ne namjeravam uzimati novi proc za dječji komp, ovaj 2400g sasvim dobro fercera i 4/8 je za njihove potrebe više nego dovoljan, eventualno neku grafu tipa rx570 za što se ipak čeka da majnanje propadne (ako će propast)

 

zato mi se baš ne da riskirat, jer matična nema bios flashback mogućnosti, pa da ostanem blokiran i da onda moram silom prilika uzimati noviji procesor ili tražiti tko ima za posuditi da vratim stari bios

vidiš na onom gore linku da je lik na b450 matičnoj od asusa, također sa 128mb romom došao u situaciju da mu matična s novim biosom ne podržava starije procesore, valjda je jednostavno premali rom za podršku svih generacija, e sad jel asus tome nekako uspio doskočit vidjet emo kad mi odgovore na mail

 

EDIT

kad je krenula priča oko toga, ako se sjećaš, msi je izbacio one 'max' verzije tomahawk i ostalih b450 ploča, baš da bi imali mjesta za podršku svih generacija cpu u biosu

bila je neka priča da je to kod msi zato što im je bios pun kojekakvih sranja i da će drugi uspjeti i bez povećanja roma zadržat široku podršku za sve ili većinu procesora, ali ništa to nije 100% sigurno

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.2.2022 9:23 (picajzla0707).
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako ti je 128mb rom onda sigurno ima mjesta da se ništa ne izbaci. Ja ti imam baš spomenuti MSI Tomahawk B450 onu verziju koja nije MAX :D i ja imam rom od 64mb. Meni su izbacili ljepše grafičko sučelje kad sam upgredao BIOS, upravo zato da bi oslobodili mjesta da ne moraju izbacivati podršku za starije procesore. Tako da kontam da tvoj rom od 128mb je ok.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tako stoji u speckama, vidjet ću još danas hoće li mi iz asusa odgovorit na mejl pa ću onda riskirat
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Samo update napravi na zadnji bios za 3xxx seriju. Tu sve ostaje (kod vecine vendora) te dobijes vjv najnovije feature. Sa 5xxx biosom ne dobivas nista novo za tvoju platformu. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice