AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.062.979
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

Odlicno se drzi 2 gen stariji 5600x , znaci u gamingu je skoro isti kao i 12600k.

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
UltrasVinkovci kaže...

Zasto siris neistine, Intel je otkupio sve sto je prostalo od 3NM TSMC procesa.

A sto ces kad neznas: AMD dobiva oko 16-20 tisuca wafera misecno od TSMC-a istrazenog starog 7NM procesa, intel je osigurao 40 Tisuca 3Nm u misec dana. Kolega moj, to je duplo vise, 3 godine prije nego i planiraju prve 3 NM cipove izbaciti. Apple dobiva 90% 5 NM procesa, tj nekih 70 tisuca wafera misecno. AMD je najmanji igrac u toj prici. Pa nece TSMC ici za koga voli ili duze je tu, vec ko ima vise love za dati.

Zato AMD nikada nece doci ni blizu Intela u prodaju jer nemogu dobiti pored konkurencije dovoljno wafera, i ta proizvodnja nikad nece biti na nivou kad imas ogranicen broj silicija sto mozes tiskati u odredjeno vrime. 

Za apple nisam sigurna, ali mislim, jer znam da sam procitao da je Intel odalamio i apple-a i amd-a u tom Deal-u. 

I kako tu AMD moze sada opstati kada Intel zeli vecinu kapaciteta. Akvizicija Intel-AMD ce se dogoditi, tu se nema sto vise pricati. 

 Pitanje je zašto ti širiš neistine? Kupovina wafera uopće ne šljaka na taj način pa prije nego se pišu ovakve gluposti bolje bi bilo proučiti materiju:

 

https://semiwiki.com/semiconductor-manufacturers/302408-tsmc-wafer-wars-intel-versus-apple/

 

The big fake news last week came from a report out of China stating that TSMC won a big Intel order for 3nm wafers. We have been talking about this for some time on SemiWiki so this is nothing new. Unfortunately, the article mentioned wafer and delivery date estimates that are unconfirmed and from what I know, completely out of line. From there the media created a frenzy pitting Intel against Apple and AMD in a war of wafers as a desperate attempt to get cheap clicks.
And now we have wanna be influencers on Seeking Alpha and LinkedIn repeating this false narrative ad nauseum.

TSMC then increased CAPEX to build the additional N3 capacity required to satisfy the Intel wafer agreement.

To be clear, wafer agreements are signed 2-3 years before the chip makes it into HVM and TSMC can build fabs faster than that so there will be no N3 shortages for anyone who signed a wafer agreement (apple, AMD, NVIDIA, QCOM, etc…). If they need more chips than what they signed up for, which happens, there may be shortages. This is how TSMC and the foundry business works. It’s all about the wafer agreements.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 

Odlicno se drzi 2 gen stariji 5600x , znaci u gamingu je skoro isti kao i 12600k.

 Kako misliš 2 gen stariji, zar r5 5600x nije zadnja gen ili sam prespavo r5 6600x i r5 7700x.?

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nicky.sl kaže...
hahhaajaads kaže...

 

Odlicno se drzi 2 gen stariji 5600x , znaci u gamingu je skoro isti kao i 12600k.

 Kako misliš 2 gen stariji, zar r5 5600x nije zadnja gen ili sam prespavo r5 6600x i r5 7700x.?

 Lijepo. Intel izbaci 10-tu generaciju svojih core procesora. AMD izbaci malo poslije R5 5600X. Intel izbaci 11. generaciju, Intel izbaci 12. generaciju core procesora. 2 generacije u konkurentnom smislu su prošle, riža je još uvijek tu negdje. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...
nicky.sl kaže...
hahhaajaads kaže...

 

Odlicno se drzi 2 gen stariji 5600x , znaci u gamingu je skoro isti kao i 12600k.

 Kako misliš 2 gen stariji, zar r5 5600x nije zadnja gen ili sam prespavo r5 6600x i r5 7700x.?

 Lijepo. Intel izbaci 10-tu generaciju svojih core procesora. AMD izbaci malo poslije R5 5600X. Intel izbaci 11. generaciju, Intel izbaci 12. generaciju core procesora. 2 generacije u konkurentnom smislu su prošle, riža je još uvijek tu negdje. 

 Razumijem ja to s Intelom ali taj r5 5600x je AMD-eov aktualni procesor što znači da nije star dvije generacije nego je najnoviji. 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kako ne? To je najaktualniji AMD procesor, a konkurencija ima 2 generacije noviji i odlično se drži sa spomenutim. Na stranu previsoka cijena i to što je 12400 najbolji omjer ulozeno/dobiveno i nema smisla za projecnog gejmera nista drugo osim 12400.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Kako ne? To je najaktualniji AMD procesor, a konkurencija ima 2 generacije noviji i odlično se drži sa spomenutim. Na stranu previsoka cijena i to što je 12400 najbolji omjer ulozeno/dobiveno i nema smisla za projecnog gejmera nista drugo osim 12400.

 Ma kakav omjer uloženo dobiveno to su rambxove teorije, kad se lova baca na luksuz a tu zasigurno spada gaming pc tad se ne žali lova i kupuje se najjače bez obzira na tabor (u mom slučaju Intel jer AMD ne dolazi u obzir ni pod razno)

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nicky.sl kaže...
cvaja997 kaže...

Kako ne? To je najaktualniji AMD procesor, a konkurencija ima 2 generacije noviji i odlično se drži sa spomenutim. Na stranu previsoka cijena i to što je 12400 najbolji omjer ulozeno/dobiveno i nema smisla za projecnog gejmera nista drugo osim 12400.

 Ma kakav omjer uloženo dobiveno to su rambxove teorije, kad se lova baca na luksuz a tu zasigurno spada gaming pc tad se ne žali lova i kupuje se najjače bez obzira na tabor (u mom slučaju Intel jer AMD ne dolazi u obzir ni pod razno)

U vezi kupnje cpu od AMD tabora nisi objektivan, niti relevantan. Imas svoje isforsirano stajaliste, koje je suprotno svim recenzentima i tech portalima. Tako su oni, ako je to jednom forumasu smece, zar ne?! Lol

 

Naravno da imas pravo na stav, al tu je prilicno pogresan. Ili to kuzis pa forsiras, ili si u blazenoj zabludi.

Survivor - eye of the tiger
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Žao mi je, ali Intel je sada budget gaming king. Budget, nema više elitnih klubova. Budget je Intel.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
3 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...
nicky.sl kaže...
cvaja997 kaže...

Kako ne? To je najaktualniji AMD procesor, a konkurencija ima 2 generacije noviji i odlično se drži sa spomenutim. Na stranu previsoka cijena i to što je 12400 najbolji omjer ulozeno/dobiveno i nema smisla za projecnog gejmera nista drugo osim 12400.

 Ma kakav omjer uloženo dobiveno to su rambxove teorije, kad se lova baca na luksuz a tu zasigurno spada gaming pc tad se ne žali lova i kupuje se najjače bez obzira na tabor (u mom slučaju Intel jer AMD ne dolazi u obzir ni pod razno)

U vezi kupnje cpu od AMD tabora nisi objektivan, niti relevantan. Imas svoje isforsirano stajaliste, koje je suprotno svim recenzentima i tech portalima. Tako su oni, ako je to jednom forumasu smece, zar ne?! Lol

 

Naravno da imas pravo na stav, al tu je prilicno pogresan. Ili to kuzis pa forsiras, ili si u blazenoj zabludi.

 Ili se zafrkavam zaboravio si dodati.

 

 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa da, mozda i to, nadam se. Nekad me zbuni tvoj potpis koji je isto sala, ili pak ne. ;)

 

Anyhow, dobro je popricat.

Survivor - eye of the tiger
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Kako ne? To je najaktualniji AMD procesor, a konkurencija ima 2 generacije noviji ...

 te priče o starijem ili novijem su tako bedaste da je to strašno

uvijek ide usporedba s aktualnim, pa će tako i amd svoj budući proc mjeriti prema aktualnom intelovom, ne prema nekom budućem

 

osim toga 11.gen je ionako sprdnja, jelda, a alder s tako kratkim razmakom iza rakete da je spominjanje dvije generacije u jednoj godini malo i bezvezno

uostalom, sad ćemo imat i sa amd strane dvije generacije u kratkom roku, samo što se 3d generacija zen3+ svodi na jedan proc, jbga

 

što hoću reć - te fore su malo isfurane ako su ti dvije generacije u jednom slučaju sprdnja kad se sprdaš s intelom, a u drugom argument kad braniš amd

vrijedi i obrnuto naravno

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Pa da, mozda i to, nadam se. Nekad me zbuni tvoj potpis koji je isto sala, ili pak ne. ;)

 

Anyhow, dobro je popricat.

 Potpis je čista kontra ramboxovom nekadašnjem potpisu kojem sam dodao "bugoviti" jer to i jesu

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bugoviti u navodnicima jer to ustvari nisu ili ? :)

Postoji još neki CPU osim prvog Pentiuma koji je bio bugovit ? ili P67 chipset.

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nicky.sl kaže...
metallic kaže...

Pa da, mozda i to, nadam se. Nekad me zbuni tvoj potpis koji je isto sala, ili pak ne. ;)

 

Anyhow, dobro je popricat.

 Potpis je čista kontra ramboxovom nekadašnjem potpisu kojem sam dodao "bugoviti" jer to i jesu

 Lipo sam napisao "jer to i jesu"

Jbg neznam crtat da ti nacrtam

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

U mene frend nekada davno dok smo jos bili mladi prvi put sebi nasao djevojku i blago bi bilo reci da je odlijepio na nju.

Ona je njemu bila najbolja, najlijepsa, najodanija djevojka koja postoji na ovoj planeti i sve bi dao sa nju. 

 

Istina je bila da ni ona nije znala zasto je sa njim, semila se sa drugim likovima, njega redovno vukla za nos dok joj jednog dana nije dosadio i samo ga je sutnula za drugog frajera sa kojim se ionako vidjala jedno vrijeme.

I dan danas je ona njemu pojam djevojke.

 

Ne znam zasto ali svi vi fanboysi me podsjecate na njega i njegovu situaciju 

 
3 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Dr. Vicko kaže...

U mene frend nekada davno dok smo jos bili mladi prvi put sebi nasao djevojku i blago bi bilo reci da je odlijepio na nju.

Ona je njemu bila najbolja, najlijepsa, najodanija djevojka koja postoji na ovoj planeti i sve bi dao sa nju. 

 

Istina je bila da ni ona nije znala zasto je sa njim, semila se sa drugim likovima, njega redovno vukla za nos dok joj jednog dana nije dosadio i samo ga je sutnula za drugog frajera sa kojim se ionako vidjala jedno vrijeme.

I dan danas je ona njemu pojam djevojke.

 

Ne znam zasto ali svi vi fanboysi me podsjecate na njega i njegovu situaciju 

 Tako je to prva ljubav se ne zaboravlja 

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Žao mi je, ali Intel je sada budget gaming king. Budget, nema više elitnih klubova. Budget je Intel.

 Kako je Intel budget gaming king? Koji procesor?

Sinu za rođendan slažem gaming konfu sa RTX3060 i nekako mi se 5600X čini kao najbolja opcija kad uračunam potreban hladnjak i MBO. Od Intela mi se jedino 10400F čini kao dobra opcija za smanjiti ukupan iznos ali mi se opet razlika u cijeni čini premala za razliku u nekim CPU zahtijevnim naslovima. 12600K je super kad se samo procesor gleda no kad uzmem malo opremljeniju MBO i adekvatan hladnjak dolazim do 500+ kn razlike u odnosu na 5600X.

S napomenom da sam zadnju godinu-dvije prespavao zbivanja na tržištu. 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BlueMax kaže...
cvaja997 kaže...

Žao mi je, ali Intel je sada budget gaming king. Budget, nema više elitnih klubova. Budget je Intel.

 Kako je Intel budget gaming king? Koji procesor?

Sinu za rođendan slažem gaming konfu sa RTX3060 i nekako mi se 5600X čini kao najbolja opcija kad uračunam potreban hladnjak i MBO. Od Intela mi se jedino 10400F čini kao dobra opcija za smanjiti ukupan iznos ali mi se opet razlika u cijeni čini premala za razliku u nekim CPU zahtijevnim naslovima. 12600K je super kad se samo procesor gleda no kad uzmem malo opremljeniju MBO i adekvatan hladnjak dolazim do 500+ kn razlike u odnosu na 5600X.

S napomenom da sam zadnju godinu-dvije prespavao zbivanja na tržištu. 

1. i5 10400F + B460 

2. i3 12100F+ B610

3. i5 12400F+B660

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BlueMax kaže...
cvaja997 kaže...

Žao mi je, ali Intel je sada budget gaming king. Budget, nema više elitnih klubova. Budget je Intel.

 Kako je Intel budget gaming king? Koji procesor?

Sinu za rođendan slažem gaming konfu sa RTX3060 i nekako mi se 5600X čini kao najbolja opcija kad uračunam potreban hladnjak i MBO. Od Intela mi se jedino 10400F čini kao dobra opcija za smanjiti ukupan iznos ali mi se opet razlika u cijeni čini premala za razliku u nekim CPU zahtijevnim naslovima. 12600K je super kad se samo procesor gleda no kad uzmem malo opremljeniju MBO i adekvatan hladnjak dolazim do 500+ kn razlike u odnosu na 5600X.

S napomenom da sam zadnju godinu-dvije prespavao zbivanja na tržištu. 

U prijevodu, za proc nemos falit. Osim s grafama i ddr5 atm...

Survivor - eye of the tiger
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko sam do sad skužio DDR5 je bacanje novca a i ploče koje ga podržavaju su nešto skuplje od usporedivih DDR4 ploča. Mali 99% vremena igra CSGO i Fortnite i baš u tim igrama je primjetna razlika između intela i AMD-a (govorim o 5600X ili 10400F ako ću štedjeti na procesoru) i to na način da je u Fortniteu Intel cca 10% bolji dok je u CSGO AMD čak 30% bolji, no i tu postoji caka, razliku između 300 i 350fpsa u CSGO neće ni osjetiti dok je 130 i 145 fpsa na 144Hz monitoru ipak moguće osjetiti, iako i to spada u kategoriju psihičkih poremećaja.

S ok matičnom i adekvatnim hladnjakom ta dva setupa koštaju tu negdje, +-100kn. AMD-u me vuče što je to ipak moćniji procesor koji bi neke zahtjevnije igre u budućnosti bolje vrtio, a tu je i niži TDP zbog kojeg ću manje morati čistiti iznutrice.

 

P.S. Grafička će biti Zotac RTX 3060 jer ću je u međuvremenu dobiti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2022 15:47 (BlueMax).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

1. i5 10400F + B460 

2. i3 12100F+ B610

3. i5 12400F+B660

Preciziraj, koje su to matične ploče da li uopče išta valjaju i kolko koštaju=znamo da su preskupe.

 

Nek se nađe,............................

 

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
forumaš kaže...

1. i5 10400F + B460 

2. i3 12100F+ B610

3. i5 12400F+B660

Preciziraj, koje su to matične ploče da li uopče išta valjaju i kolko koštaju=znamo da su preskupe.

 

Nek se nađe,............................

 

B460 npr

Protis - Matična ploča ASUS PRIME B460M-A - Motherboard - micro ATX - LGA1200-Sockel - B460

 

B610 i B660 su izašle tek prije par dana i treba pričekati koji tjedan za bolju ponudu od trenutne. Na B550 su korinici čekali preko godinu dana i nije se toliko plakalo.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
rambox kaže...
forumaš kaže...

1. i5 10400F + B460 

2. i3 12100F+ B610

3. i5 12400F+B660

Preciziraj, koje su to matične ploče da li uopče išta valjaju i kolko koštaju=znamo da su preskupe.

 

Nek se nađe,............................

 

B460 npr

Protis - Matična ploča ASUS PRIME B460M-A - Motherboard - micro ATX - LGA1200-Sockel - B460

 

B610 i B660 su izašle tek prije par dana i treba pričekati koji tjedan za bolju ponudu od trenutne. Na B550 su korinici čekali preko godinu dana i nije se toliko plakalo.

 

 

Uf, preporucio si plocu bez bios flash dugmicha, sad ce te rambo napast...

 

Sad kad ne moze nista predbacit procesorima koji su bolji i jeftiniji, AMD master rambo se fokusirao na ploce, posebice bios flash gumbiche 

Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

5600x / 3060 nije budget build. To se možda tebi čini tako, i bravo ti ako ti je računalo od 10.000kn+ "budžetni", ali ostatku planeta nije.

Taj procesor dođe oko 2.500kn.

Cijeli PC se može sastaviti za toliko novca.

 

10400F dođe oko 1.200kn.

To nije nikako mala razlika.

 

Objektivna istina je da ne postoji aktualni budžetni Ryzen. Mislim da ni ne postoji r3 5xxx, kamo li Athlon. To je budžetni CPU.

 

Novi 12100F je oko 1.000kn/130€. i jači je od 10400F. Vrti sve moderne igre na najjačim postavkama, preko 60 FPS.

The planet broke before the Guard did!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.1.2022 17:11 (imsonotgonnatellyoumyname).
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

i3 12100F je samo 837 kn u try pakiranju

 

Intel Core i3-12100F tray - Uzi Shop

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taj 4/8 uništio čitavu armadu amd jeftinih procesora
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne postoje AMD jeftini procesori.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

i3 12100F je samo 837 kn u try pakiranju

 

Intel Core i3-12100F tray - Uzi Shop

 

 

Meni pise 812kn, popust za forumase ;)

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BlueMax kaže...
cvaja997 kaže...

Žao mi je, ali Intel je sada budget gaming king. Budget, nema više elitnih klubova. Budget je Intel.

 Kako je Intel budget gaming king? Koji procesor?

Sinu za rođendan slažem gaming konfu sa RTX3060 i nekako mi se 5600X čini kao najbolja opcija kad uračunam potreban hladnjak i MBO. Od Intela mi se jedino 10400F čini kao dobra opcija za smanjiti ukupan iznos ali mi se opet razlika u cijeni čini premala za razliku u nekim CPU zahtijevnim naslovima. 12600K je super kad se samo procesor gleda no kad uzmem malo opremljeniju MBO i adekvatan hladnjak dolazim do 500+ kn razlike u odnosu na 5600X.

S napomenom da sam zadnju godinu-dvije prespavao zbivanja na tržištu. 

 Samo ti složi ono što je tebi jeftinije i bolje. Nikakav I3 sada u 2022. Mi se tu natječemo čiji je veći, Intel ima jeftinije procesore trenutno, ali su ploče malo skuplje. U suštini, tu su negdje i jedan i drugi. Negdje malo jeftiniju ploču kupiš, negdje procesor. Ovisi sve što tebi treba, jel. Asrock B550-m pro 4 ti je oko 700 kuna nova za AMD. Ima 4 utora za ram, ako ti to treba i solidna je. Da ne govorim o B450 pločama, ipak sve funkcije 5600x nisu radile na tim pločama pa je B550 way to go. Nećeš pogriješit niti sa 10400f niti 11400f niti sa 5600x. Uzmi jeftnije, pristupačnije.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice