AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.078.715
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Ako ti nije do izgleda, LC CC 120 ili obican Arctic Freezer 34 i vise od toga ti ne treba za taj CPU. Ja na svom imam 34 esports duo (par stupnjeva hladniji od obicnog 34) i imao sam cca 60 stupnjeva u novom BF2042 u silent modu.

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Malo žlabranja+najava, povodom pet godina od lansiranje prvih Ryzen procesora.

 

 

 

Najbitnije za istaknut, to je eto najava(8.20 minuta pa dalje)za nove Ryzen procesore sa 3D V-Cache-om.Navedeni modeli stižu u AM4 socket na početku 2022 godine.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=917&jumpto=6404802&sort=asc&view=flat

 

 

Dodatne potvrde, vezano za buduči novi AM5 socket.

 

- očekivano, stari AM4 CPU hladnjaci bit če kompatibilni sa AM5 socketom

 

- AM5 socket imat če PCIE-Express 5.0, a ranije glasine šuškale su za početak samo PCIE-Express 4.0

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.10.2021 17:03 (rambox).
Moj PC  
5 0 hvala 1
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozz ekipa...kako mi je cvrknila maticna x570 gaming x ,ima garacniju pa cu je slati mislio sam nesto uzeti dok se ovo rijesi.

 

Je li dovoljna ova asus rog strix b450-f gaming ?

Nema mi smisla davati sad neke pare za to ako ce posluzit samo kao zamjena ili da idem na ovu kao kolega iznad B550 tomahawk?

 

Ne bavim se s clokanjem,samo gaming povremeni.

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Arctic Freezer 34 esports zracno, ili Arctic Freezer II vodeno hladenje

 

hahhaajaads kaže...
Croshadow1234 kaže...
Uzeta B550 Tomahawk 😁 hvala ❤
Jedno dodatno pitanje: uzeo bi kolega neko aftermarket hladnjene.. vodeno ili neki cooler (za tu maticnu i ryzen 5600x, igra jako puno igrice raznorazne). Moze li kakve preporuke!?

 Ako ti nije do izgleda, LC CC 120 ili obican Arctic Freezer 34 i vise od toga ti ne treba za taj CPU. Ja na svom imam 34 esports duo (par stupnjeva hladniji od obicnog 34) i imao sam cca 60 stupnjeva u novom BF2042 u silent modu.

 Dečki hvala Vam, uzeli smo Arctic Freezer 34 Duo esports (crveno-crni). 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Croshadow1234 kaže...

 Dečki hvala Vam, uzeli smo Arctic Freezer 34 Duo esports (crveno-crni). 

 Baš takav hladi i moju "mrcinu" od R2600 ;)

 

 

On the Internet you can be anything you want. It is strange that so many people choose to be stupid.
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
fromcelltohell kaže...
Croshadow1234 kaže...

 Dečki hvala Vam, uzeli smo Arctic Freezer 34 Duo esports (crveno-crni). 

 Baš takav hladi i moju "mrcinu" od R2600 ;)

 

 

 

Procesor ti se duboko zahvaljuje 

I want to believe
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...
Procesor ti se duboko zahvaljuje 

Tko ima kvalitetnu ploču i znanje oko podešavanja BIOSa, stock hladnjak je dovoljan.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...
Brki1994 kaže...
Procesor ti se duboko zahvaljuje 

Tko ima kvalitetnu ploču i znanje oko podešavanja BIOSa, stock hladnjak je dovoljan.

 OK, sused. Ali, čemu patiti procesor ispod stock coolera kad za šaku Kuna možeš kupiti jedan ovakav CPU hladnjak koji stvarno odlično odrađuje zadani posao.

Ja svojeg hendlam preko Asus Fan Xpert 4 Core i to po potrebi mijenjam profile.

Čak sam toliko lijen bio da složim krivulju u UEFI-ju, ne sjećam se kad sam zadnji puta uopće i bio tamo ;)

Mislim, svatko zna svoje. Ako je netko ograničen budgetom, normalno da će mu biti tih 300-ak Kn previše dati.

Tu cifru dodati na iznos koji se namjerava potrošiti za neku drugu komponentu može učiniti značajnu razliku u performansama.

Ali, eto...ja osobno sam baš htio aftermarket cooler za CPU unatoč tome što sam za te novce mogao kupiti jači procesor ili više SSD prostora.

Svak po svojem nahođenju, kako je ono Tajo1960 znao reći na temama za preporuku filmova ;)

On the Internet you can be anything you want. It is strange that so many people choose to be stupid.
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je Wrath Spire dobro hladio i imao sam krivulju okej postavljenu, ali preferiram tišinu kod coolera pa mi je Freezer 33 to odradio bez problema 

I want to believe
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

Survivor - eye of the tiger
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.10.2021 20:16 (metallic).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Stock cooler je nuzno zlo , jos je ok za igre jer se ne opterecuje CPU ali svakako vrijedi uzet aftermarket cooler.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 O pa super, znaci na plocu od 300kn se fino stavi 5xxx!

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.10.2021 21:15 (rambox).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

 Odes na A320M S2H, pogledas supportane procesore i stoji Zen 3 tj. bios F54c. Treba malo pogurat to na redditu da ovi veci jucjuberi to testiraju pa da vide kak se ponasa tipa jedan 5600x.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
rambox kaže...
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

 Odes na A320M S2H, pogledas supportane procesore i stoji Zen 3 tj. bios F54c. Treba malo pogurat to na redditu da ovi veci jucjuberi to testiraju pa da vide kak se ponasa tipa jedan 5600x.

 

  Da stvarno ne piše da su dodali seriju 5000 neg "Add compatibility for processors support" i onda ih pod cpu supprot nađeš.

 Al ne vjerujem da je to stabilmo, i kolko dobro funkcionira.

Ja baš mislio uzet i zamjenit svoju s Asus ROG Strix B550-E Gaming al... lova je problem.

 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
metallic kaže...

ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320-motherboards/

 

Gigabyte potiho ubacio podrsku za Zen3 i Zen2 na a320 chipset. WoW

 Krepan link, plasiraš informacije otprilike kao nogometaši Inkera u gol protivnika.

Hahaha, BUG je ubio link da nas lisi korisnih info. Hahah, a koliko nas ima taj chipset/mindset.

 

Link: gigabyte-silently-adds-ryzen-5000-zen-3-ryzen-4000-zen-2-cpu-support-on-a320

Survivor - eye of the tiger
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.10.2021 7:48 (metallic).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Rekao bih da je istina s obzirom da AMDu fali L3 Cache fix, znaci na ovo se nadoda jos nekih 10-15% na AMD stranu i to je to...

5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nema se baš šta spekulirati više, Alder Lake izlazi za manje od tjedan dana. Sumnjivo mi je samo to što unatoč svim tim glasinama kako su snažniji, prema NDAu recenzije stižu tek kad i čipovi, nit trena ranije.

Apoc
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Apocalypso722 kaže...

Nema se baš šta spekulirati više, Alder Lake izlazi za manje od tjedan dana. Sumnjivo mi je samo to što unatoč svim tim glasinama kako su snažniji, prema NDAu recenzije stižu tek kad i čipovi, nit trena ranije.

Ja sam rekao jednom da Nvidija, a sada će i Intel, kao da ima špijuna u AMD-u fabrici, kao da su uvijek korak ili dva isred. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2021 0:31 (Envy).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Taj spijun je samo veca hrpa novca za razvoj i MARKETING. Korak ispred je cak smisljena strategija, mislim da su mogli i vise al nisu htjeli jer su oba slucaja duopol... pozz

Survivor - eye of the tiger
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam, jel li bilo info o modelima konkurencije, kod Svicaraca polako dolaze.

Bit ce i MBO na DDR5 i DDR4.

Pohvalno svi imaju 2.5Gb Lan.

CPU Cijene su konkurentne.

Evo linka,

 

https://www.digitec.ch/de/page/die-neuen-intel-prozessoren-aus-der-12-generation-ab-4-november-erhaeltlich-21528

 

Nadam se, da AMD ima spremnog. Ako se pokazu ADL CPU tako dobri, onda cemo imati povoljnije AMD i moci jeftinije nabavljati.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za neupućnene ali i nije neka vijest: AMD-ova zakrpa za Windowse 11 kao nešto dobija a nešto malo i gubi. Izvor: ovdje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Je li realno očekivati da AMD osjetnije skreše cijene sad? Vidjeh napreskokce samo Linusov review, 12600k je i do 45% snažniji.

Apoc
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Neznam koje ti rezultate gledaš i gdje si vidio 45% ?

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako nastupi nestašica čipova i za procesore, onda bilo kakvo rezanje cijena nema smisla. 

 

Ja se nadam da če biti rezanje cijena jer bi zamjenio svoj 2600x s 5800x i onda mir pola desetljeća 

I want to believe
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 16:15 (hahhaajaads).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Tako nekako su izgledali i leakovi ... Intel je napravio veliki pomak po jezgri i to je super, ali po cijenu velike potrošnje. Još bolja stvar je da ih je konkurencija natjerala da se više ne bahate sa cijenama :).

 

V-cache (3Dcache) za Ryzene bi trebao donijeti i do 15% bolje rezultate u igrama a blizu je i cijela Zen 4 arhitektura.

Po zadnjm leakovima, sprema se i "fork", chipleti sa 16 jezgri pa bi se uz Zen 4 Epyce sa 96 jezgri (Genoa) mogli pojaviti i u 128-core obliku (Bergamo).

Na roadmapu je i Zen 5 (Torino) ... uglavnom, tura po Italiji se nastavlja :).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2021 17:19 (Mladen).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...
hahhaajaads kaže...
metallic kaže...

Sto znamo o ovome, ajmo kvalitetne komentare... Kakve su usporedbe sa najjacim Ryzen 9. 5950x?

 

Istina ili laz? Link: .hardwaretimes.com/intel-core-i9-12900k-used-2-3x-power-than-the-ryzen-9-5950x-in-official-benchmarks-lacked-the-win-11-l3-cache-fix/

Ja sad nemam pojma jel su oni krivo napravili testove ili su jednostavno lagali, po trenutnim reviewima 5950X je doslovno rame uz rame sa 12900k u gamingu.

Tbh, pratio sam bas CSGO, tamo sam ocekivao da cu vidjet ogroman boost s obzirom da imaju velik single core perf, no izgleda da su opet i u CSGOu isti iako 5950X ima pun kufer slabiji single core (inace, CSGO obozava single core performanse, bar do sad).

Iako, ovo uopce nije za usporedbu jer Zen 3 je ipak sad 2 generacije stariji od Intela. Sto se tice Zen 3 sa V-Cache, to ce bit jos jedan trik koji nece donijet nista performansi u gamingu, vjerovatno ce malo poboljsat single i multi da se priblizi Intelu i to je to, flop.

Tako nekako su izgledali i leakovi ... Intel je napravio veliki pomak po jezgri i to je super, ali po cijenu velike potrošnje. Još bolja stvar je da ih je konkurencija natjerala da se više ne bahate sa cijenama :).

 

V-cache (3Dcache) za Ryzene bi trebao donijeti i do 15% bolje rezultate u igrama a blizu je i cijela Zen 4 arhitektura.

Po zadnjm leakovima, sprema se i "fork", chipleti sa 16 jezgri pa bi se uz Zen 4 Epyce sa 96 jezgri (Genoa) mogli pojaviti i u 128-core obliku (Bergamo).

Na roadmapu je i Zen 5 (Torino) ... uglavnom, tura po Italiji se nastavlja :).

 

 

 Nekak bas ne vjerujem u ovo ali ok. S obzirom na trenutno stanje, 12gen je nekih ~5% bolji od Zen 3, tak da ce AMD vjerovatno dohvatit tih 5% i jos trunku, ali generalno, ocekujem ispod 10%, sto znaci, neisplativo u svakom pogledu, osim ako seruckas pare.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 Nekak bas ne vjerujem u ovo ali ok. S obzirom na trenutno stanje, 12gen je nekih ~5% bolji od Zen 3, tak da ce AMD vjerovatno dohvatit tih 5% i jos trunku, ali generalno, ocekujem ispod 10%, sto znaci, neisplativo u svakom pogledu, osim ako seruckas pare.

Ne pratim baš jer se ne igram, ali do sada AMD nije pretjerao sa marketinškim bs-om.

 

https://www.pcgamer.com/amds-prototype-zen-cpu-delivers-15-gaming-boost-and-will-be-in-production-by-the-end-of-the-year/

 

Posebno mi je impresivno što AMD po vodstvom Lise Su već 6. godinu ispunjava sve zacrtano u roadmapu, a to se u IT-u općenito jako rijetko viđa već desetljećima.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice