AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.061.183
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

navodno izlazi patch ovih dana, nešto sa krivim očitanjem temp.

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam jedan neobičan problem s kojim se do sada nisam susretao.

 

Ryzen 2700x u kombinaciji sa Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI divlja sa naponima i clockom. U idle-u napon prijeđe i 1,4V a frekvencija je 4 GHz. Vent također divlja iako temperature nisu velike - idle 30-ak C.

 

Naslagao sam se Ryzen konfi, ali ovo do sada nisam vidio. Ajde još nekako i za fan curve i za coil whine sa ploče, ali da se proc ne želi downclockati u idleu i da baca napon toliko visoko....

 

Ima li netko neki savjet?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Cogent kaže...

Imam jedan neobičan problem s kojim se do sada nisam susretao.

 

Ryzen 2700x u kombinaciji sa Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI divlja sa naponima i clockom. U idle-u napon prijeđe i 1,4V a frekvencija je 4 GHz. Vent također divlja iako temperature nisu velike - idle 30-ak C.

 

Naslagao sam se Ryzen konfi, ali ovo do sada nisam vidio. Ajde još nekako i za fan curve i za coil whine sa ploče, ali da se proc ne želi downclockati u idleu i da baca napon toliko visoko....

 

Ima li netko neki savjet?

 Mijenjaj ploču ili barem probaj s drugim biosom, meni to smrdi na problem s pločom a ne procesorom

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Cogent kaže...

Imam jedan neobičan problem s kojim se do sada nisam susretao.

 

Ryzen 2700x u kombinaciji sa Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI divlja sa naponima i clockom. U idle-u napon prijeđe i 1,4V a frekvencija je 4 GHz. Vent također divlja iako temperature nisu velike - idle 30-ak C.

 

Naslagao sam se Ryzen konfi, ali ovo do sada nisam vidio. Ajde još nekako i za fan curve i za coil whine sa ploče, ali da se proc ne želi downclockati u idleu i da baca napon toliko visoko....

 

Ima li netko neki savjet?

Ne stima ti power plan u winsima, ili ti nesto nije uredu sa biosom (nadogradnja na stariji ili noviji), pa onda provjeri stanje...Isto tako probaj podesi rucno odredene parametre i stvari i onda provjeri hoce se dogadati iste stvari, ako je sve uredu nebi trebale, ako da, problem moze biti i do ploce a i do proca...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

U BIOS-u PSS support (u prethodnim verzijama BIOS-a nazvan Cool & Quiet)  nije na enabled?

6 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bios je updatean na zadnju verziju, Windows power plan je na Ryzen balanced u kojemu je cpu idle stavljen na 5%, Cool and Quiet je ukljucen.

 

Rucnim podesavanjem sam uspio smanjiti napon, no frekvencija je ostala ista, uz povremeni drop na 2,7 GHz.

 

Ploca je glanc nova...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ja sam imao skoro isti problem sa Asus B550m WiFi plus i R7 3700x. Pokušao staviti sve na auto, pokušavao ručno, na kraju izvadio BIOS bateriju i odradio reset BIOSa i od tad sve tip top. Tako da ti je moj savjet, prije updatea BIOSa resetiraj ga, ali ne iz BIOSs, već fino baterija van i premosti Jumper ili već kako se to radi na tvojoj ploči
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.5.2021 11:32 (mali od foruma).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pisao sam o tome i prije na temi, nema što nisam probao ali natjerati Ryzena da obara taktove i napone u idle je nemoguća misija, pogotovu ako množitelj nije na 'auto'. Power mngmnt im je za k,
6 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mali od foruma kaže...
Ja sam imao skoro isti problem sa Asus B550m WiFi plus i R7 3700x. Pokušao staviti sve na auto, pokušavao ručno, na kraju izvadio BIOS bateriju i odradio reset BIOSa i od tad sve tip top. Tako da ti je moj savjet, prije updatea BIOSa resetiraj ga, ali ne iz BIOSs, već fino baterija van i premosti Jumper ili već kako se to radi na tvojoj ploči

 Probao sam i to, bez promjene.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
E, h...i ga onda. Nemam ti ništa pametnije za reći.
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Cogent kaže...
mali od foruma kaže...
Ja sam imao skoro isti problem sa Asus B550m WiFi plus i R7 3700x. Pokušao staviti sve na auto, pokušavao ručno, na kraju izvadio BIOS bateriju i odradio reset BIOSa i od tad sve tip top. Tako da ti je moj savjet, prije updatea BIOSa resetiraj ga, ali ne iz BIOSs, već fino baterija van i premosti Jumper ili već kako se to radi na tvojoj ploči

 Probao sam i to, bez promjene.

Ne znam koje opcije zen+ ima sa PBO i autoOC, ali u ploci provjeri da je to sve ugaseno. Moja stara MSI ploca je moj 3600 redovito kurila sa velikim naponom i clockom kad god je mogla ako sam imao ukljucen AUTO OC sa max skalar i maknute limite voltaze i amperaze sa ploce. I dalje moj CPU ode na 1.4v u surfanju ako pokrenem malo vise tabova od jednom, to je normalno.

6 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probao sam iz čistog očaja odabrati power saver opciju i onda je napokon sve spustio. Spušta se na 2,2 GHz pri naponu 0,8 V. Par brzih testova u benchmarcima otkriva da nema promjene u peak performansama. 

 

Probat ću kada ulovim vremena napraviti friški install Windowsa, ali do tada će biti ovako.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2021 9:20 (Cogent).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

a jesi probao Windows balanced?

bilo je već riječi o tome da ovaj AMD balanced power radi probleme i da je bolja opcija Windows balanced

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
60nine kaže...

a jesi probao Windows balanced?

bilo je već riječi o tome da ovaj AMD balanced power radi probleme i da je bolja opcija Windows balanced

 Jesam. Same sh*t kao i Ryzen balanced-ne radi apsolutno nista. Ovaj power saver je mila majka.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kupio prosli tjedan u Linksu novi laptop (Acer Nitro 5) sa Ryzenom 5600H i RTX 3060.

Bilo koju igru sam pokrenio, grafa na 100% radi dosta hladno na kojih 62°C dok mi Ryzen na 50% snage grije sve u petu na 91°C.

Pokusavao smanjiti temerature sa Nitro Sensom. Pojacavao ventilatore na 100% ali to je spustilo samo kojih par stupnjeva temperaturu ali uz nepodnošljivu buku.

I onda naletim na youtube video koji mi je spasio živce. 

Samo duboko u registry-u jednu vrijednost promjenio sa 1 na 2 i za samo čudo pojavi se nova opcija u Power option-u (Processor Preformance Boost Mode). Maknio Agressive i stavio Disabled i temperatura u igrama pala za 25 stupnjeva. Istina proc sad radi na 3.3GHz umjesto 4.25 GHz-a ali mi to u igrama nista ne znaci (doslovno mi ne pada ni jedan FPS) a daleko mirnije igram kada znam da mi pod rukama ne grije rerna.

Marko Ištuk
Moj PC  
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Marko008 kaže...

Kupio prosli tjedan u Linksu novi laptop (Acer Nitro 5) sa Ryzenom 5600H i RTX 3060.

Bilo koju igru sam pokrenio, grafa na 100% radi dosta hladno na kojih 62°C dok mi Ryzen na 50% snage grije sve u petu na 91°C.

Pokusavao smanjiti temerature sa Nitro Sensom. Pojacavao ventilatore na 100% ali to je spustilo samo kojih par stupnjeva temperaturu ali uz nepodnošljivu buku.

I onda naletim na youtube video koji mi je spasio živce. 

Samo duboko u registry-u jednu vrijednost promjenio sa 1 na 2 i za samo čudo pojavi se nova opcija u Power option-u (Processor Preformance Boost Mode). Maknio Agressive i stavio Disabled i temperatura u igrama pala za 25 stupnjeva. Istina proc sad radi na 3.3GHz umjesto 4.25 GHz-a ali mi to u igrama nista ne znaci (doslovno mi ne pada ni jedan FPS) a daleko mirnije igram kada znam da mi pod rukama ne grije rerna.

 

Budu to kroz BIOS ispeglali. Nove su komponente 

 

 

I want to believe
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da, tako sam i ja napravio na kraju, ali sa power saver i 2200 MHz performanse su primjetno slabije u nekim slučajevima .Koliko sam primijetio ne smeta za surfanje ili neki sličan rad, ali npr na instalacijama programa se baš osjeti da je sporije jer ne podiže takt sa 2.2 zbog malog loada, dok npr u igrama uredno podiže takt. Nikako na zelenu granu
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Je, ali dok oni to ispeglaju meni bi laptop sa radom na 90+ temperaturama bio u MR servisu na svom prvom popravku. 

Marko Ištuk
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zato služe third party fixevi 

I want to believe
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Da, tako sam i ja napravio na kraju, ali sa power saver i 2200 MHz performanse su primjetno slabije u nekim slučajevima .Koliko sam primijetio ne smeta za surfanje ili neki sličan rad, ali npr na instalacijama programa se baš osjeti da je sporije jer ne podiže takt sa 2.2 zbog malog loada, dok npr u igrama uredno podiže takt. Nikako na zelenu granu

 Čuj. Ja sam napravio Disabled na Power Saver i Blanced modu dok sam na High Preformance ostavio Agressive te po potrebi na Nitro Sensu switcham mode. Meni je problem bio sto mi proc uđe u turbo mode od 4.25Ghz i kada je u Power save Mode-u.

Marko Ištuk
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2021 12:27 (Marko008).
6 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
Da, tako sam i ja napravio na kraju, ali sa power saver i 2200 MHz performanse su primjetno slabije u nekim slučajevima .Koliko sam primijetio ne smeta za surfanje ili neki sličan rad, ali npr na instalacijama programa se baš osjeti da je sporije jer ne podiže takt sa 2.2 zbog malog loada, dok npr u igrama uredno podiže takt. Nikako na zelenu granu

 A što da kažem. Meni je ovo ionako sekundarni komp tako da mi je ok. Za zavrtiti pokoju virtualku, obraditi video ili malo 3D modeliranja je ok. Za sve više od toga je workstation u istom kućištu (Enthoo 719).

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

To je predaleko u budučnost, ili ukratko ne nič od toga. To su samo pozamješane informacije, dakle "AMD priprema svoj domači ARM SoC(živ je i radi se na njemu)kao konkurenciju za Apple M1 ili M2.

 

Kad je ljudima dosadno, bolje je gurnut bezvezene informacije nego eto nikakve informacije.

https://twitter.com/chiakokhua/status/1397817846005043203

 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
R4zOR229 kaže...
rambox kaže...

To je predaleko u budučnost, ili ukratko ne nič od toga. To su samo pozamješane informacije, dakle "AMD priprema svoj domači ARM SoC(živ je i radi se na njemu)kao konkurenciju za Apple M1 ili M2.

 

Kad je ljudima dosadno, bolje je gurnut bezvezene informacije nego eto nikakve informacije.

https://twitter.com/chiakokhua/status/1397817846005043203

 

 Samo ti maši, jer to i dalje nije Big Little dizajn s obzirom na razlike u performansama Zen 4 vs Zen 5.To je malo prerano za smislenu glasinu, ili ukratko ako tak i ispadne to ti je onako samo Very Big+Big dizajn.

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nisam znao da si ti upznat sa zen4 i zen5 performansama, okaci nam koji benchmark tu da i mi vidimo. I ako nevidis dobro citati evo budem ti ja tu napisal, nece bit standardne zen4 jezgre vec se radi od zen4D jezgrama znaci manjim. Naravno ako tako i bude, al ti roadmap leakovi su dosad uvijek bili tocni.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Hahaha, nije big little, nego big very big, koji lik :))))

Ne znam što to neke ljude toliko smeta, jebate na pc ekspert forumu su me umalo linčovali kad sam prenio prvi trač da će i amd preći na big little konfiguraciju. Sad da prenesem ovaj trač vjerojatno bi dobio ban zbog 'provociranja'. Tabu totalni.
A nitko ne razmišlja da itekako ima logike, em ušteda, a jezgara i dalje na bacanje, em manje problema s grijanjem - već sad 5800x, bez obzira na relativno nisku potrošnju, ima problem prenijeti toplinu na ihs i na hladnjak. Kako će tek biti u sljedećoj seriji, s još manjom površinom čipa i većim tdp-om u jednom bloku, tek treba vidjeti.
Upravo bi tu big little konfiguracija mogla pomoći, pretpostavljam
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 12:49 (picajzla0707).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
R4zOR229 kaže...

Nisam znao da si ti upznat sa zen4 i zen5 performansama, okaci nam koji benchmark tu da i mi vidimo. I ako nevidis dobro citati evo budem ti ja tu napisal, nece bit standardne zen4 jezgre vec se radi od zen4D jezgrama znaci manjim. Naravno ako tako i bude, al ti roadmap leakovi su dosad uvijek bili tocni.

 Zen 4 performanse dobro su poznate, samo dodaj minimalno 20% veči IPC pa dalje okvirno računaj.AVX-512 nemoj niti gledat, ipak je to u praksi na Desktopu ionako beskorisno u 99% situacija.

picajzla0707 kaže...
Hahaha, nije big little, nego big very big, koji lik :))))

Ne znam što to neke ljude toliko smeta, jebate na pc ekspert forumu su me umalo linčovali kad sam prenio prvi trač da će i amd preći na big little konfiguraciju. Sad da prenesem ovaj trač vjerojatno bi dobio ban zbog 'provociranja'. Tabu totalni.
A nitko ne razmišlja da itekako ima logike, em ušteda, a jezgara i dalje na bacanje, em manje problema s grijanjem - već sad 5800x, bez obzira na relativno nisku potrošnju, ima problem prenijeti toplinu na ihs i na hladnjak. Kako će tek biti u sljedećoj seriji, s još manjom površinom čipa i većim tdp-om u jednom bloku, tek treba vidjeti.
Upravo bi tu big little konfiguracija mogla pomoći, pretpostavljam

 Ima logike da, ali za sad i dalje nema nikakvih realnih glasina za AMD Big Little kombinaciju.

 

Bilo tko može fejkat fotku, i to zato jer je ljudima dosadno i zato jer Intel silom prilika mora ič na Big Little kombinaciju.Alder Lake je za silu, nema tu ništa revolucionarno upravo suprotno.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-i7i9-club/202738.aspx?page=323&jumpto=6239746&sort=asc&view=flat

 

Ljudi jednostavno ne kuže, AMD ima znatno bolju CPU arhitekturu i za sad nema potrebe ič na Big Little kombinacije.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kako nema potrebe, zašto ne bi u 16 core proc ubacio 4-6 manjih i 10-12 većih jezgri (ili kakav bi god odnos mogao biti) i time uštediti, nije baš da nisu skloni povećanju profita. Isto tako, kako znaš da nemaju primjerice problem s prenošenjem topline na manjem proizvodnom procesu s većim tdp-om, a što bi također big little mogao riješiti.
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zašto ti misliš da postoji problem sa temperaturom na 5800X? Automatika bude smanjila takt ako dođe do temp throttla. 80 stupnjeva nije puno u CPU zahtjevnim operacijama sa AMD chipset naponima i ostalim parametrima, po defaultu, koje ljudi moraju podešavat ako žele izvuć maksimum učinkovitosti iz čipa. U stvari, eco mod ili što već Friday ima upaljeno daje 80% iz čipa uz vrlo nisku potrošnju i temperature. Na kraju, kupi konkurenciju ako ti AMD ne paše, nitko te ne sili na ništa. Intel je također u samom vrhu consumer ponude, kupiš što možeš i što ti paše. Istina, 5900X, 5950X imaju puno bolji prijenos topline na IHS od 5800X, ali 5800X nema problema da će throttlat ili bit inferioran proizvod radi "malog" die-a.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 14:05 (cvaja997).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kad se vise nema o cemu plakati, tu je temperatura. Isto vrijedi i za Intel.

 

Pa ljudi, prije su se kalkulator/procevi toliko i vise grijali a bili 100 puta inferiorniji u izracunima.

Survivor - eye of the tiger
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ček, najprije me pitaš zašto mislim da 5800x ima problem s prijenosom topline, a zatim sam kažeš da jest topliji od drugih rajzena koji više jezgri rasporede na više blokova. I još predlažeš rješenja za problem - smanjivanje perfomansi?!
E sad, zamisli 8/16 proc s još manjom površinom i još većim tdp-om, kako je najavljeno u nekim leakovima. Štoćmo tu radit, smanjit perfomanse na 60% možda?
I uopće se ne radi o tome što ću ja kupit, majke ti mile, čim spomeneš ovako nešto odmah se diže na zadnje noge. Ako ti smeta rasprava osnuj svoj forum i odredi dogme i tabu teme, da se zna o čemu je zabranjeno raspravljat
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice