AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.051.067
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

A i moram vidjet jel bi stala noctua..i radi rama i visine..mozda ima koja slika na netu s 4000d i noctuom..vecinu sto sam naso je aio u caseu

Kakva trula i preskupa planinska Noktua, ako oš bolje hlađenje eto ti LC 120 pa plati i nosi.Omjer uloženo dobiveno odlično, dakle imaj u vidu da hladiš proc koji ionako ne može povuč više od 90W.Zaboravi na vodeno hlađenje, to se uzima za šparet i5 11600K ili rastrošna Raketina.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=lc-cc-120

 

Kaj se tiče buke na Wraith Prism, nadam se da znaš za sve njegove opcije?Ako ne znaš eto, prebaci hardverski gumb na Low za vrtnju venta i nema više buke+malo više temperature.Dakle kad se bude vrtio maksimalno, vrtit če se na znatno nižim okretajima ili Low opcija.

 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 17:11 (rambox).
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kad netko za noctuu napise da je trula - onda znas da imas posla sa panjinom...

Freak Show Inc.
 
9 0 hvala 1
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 jel bolje od Liquid Freezer II 280mm , daj neki test baci u aidi?

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Boris grozni kaže...
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 jel bolje od Liquid Freezer II 280mm , daj neki test baci u aidi?

Po temperaturama vjerojatno ne, ali manja buka i bezbrižnost oko curenja vodenog su mi draže.

Ovako ovaj 3900X provodi većinu svog života :) ... Corona CPU-render, 100% load.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 17:30 (Mladen).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel  u globalu sad 5600x best buy  od AMDa?  Idem na novi  build prelazim sa intela i5 6600k , pa nisam ni sam pametan dal 3700x  il 5600x ...Opcenito  rad  i gaming...ne editiram videe a  bar ne zasad ni ne streamam 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 Je za takve procove moš uzet Noktuicu, ali to je i dalje kilometrima daleko od odličnog omjera uloženo dobiveno.

 

Eto ti dolnji link, pa vidi usporedbu hlađenja stock R9 5900X sa vodenim hlađenje vs "ludi Kinez CPU hladnjak od 35$".Video nije fejk niti zahebancija, to je realna situacija dakle navedeni CPU na stock postavkama.

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 17:51 (rambox).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 Je za takve procove moš uzet Noktuicu, ali to je i dalje kilometrima daleko od odličnog omjera uloženo dobiveno.

 

Eto ti dolnji link, pa vidi usporedbu hlađenja stock R9 5950X sa vodenim hlađenje vs "ludi Kinez CPU hladnjak od 35$".Video nije fejk niti zahebancija, to je realna situacija dakle navedeni CPU na stock postavkama.

 

Da, zanimljivo.

Slažem se, možda je best-buy malo nategnuto, ali gledao sam ponudu kod nas, ono što možeš danas otići u dućan i kupiti.

Dobar dio cijene Noctue je kvalitetna izrada i podrška ... i dan danas možeš od njih naručiti mount kit za neki stariji model, za D14 besplatno dobiješ AM4 a sa zadnjim serijama već dolazi u kutiji.

 

 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 Je za takve procove moš uzet Noktuicu, ali to je i dalje kilometrima daleko od odličnog omjera uloženo dobiveno.

 

Eto ti dolnji link, pa vidi usporedbu hlađenja stock R9 5900X sa vodenim hlađenje vs "ludi Kinez CPU hladnjak od 35$".Video nije fejk niti zahebancija, to je realna situacija dakle navedeni CPU na stock postavkama.

 

 Linkat džejzidvijelipe je nešta što nikad ne bi očekivao od amd door-to-door prodavača.

 

Inače, tog lika izbjegavam već par godina zbog svih dezinformacija i gluposti koje zna izjaviti/objaviti i vjerojatno je jedan od najgorih mainstream reviewera.

Say hello to my little friend
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
sseennoonn kaže...

Jel  u globalu sad 5600x best buy  od AMDa?  Idem na novi  build prelazim sa intela i5 6600k , pa nisam ni sam pametan dal 3700x  il 5600x ...Opcenito  rad  i gaming...ne editiram videe a  bar ne zasad ni ne streamam 

 kakav mrtvi best buy, nemere bit dalje od tog pojma

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
sseennoonn kaže...

Jel  u globalu sad 5600x best buy  od AMDa?  Idem na novi  build prelazim sa intela i5 6600k , pa nisam ni sam pametan dal 3700x  il 5600x ...Opcenito  rad  i gaming...ne editiram videe a  bar ne zasad ni ne streamam 

 kakav mrtvi best buy, nemere bit dalje od tog pojma

 

Sad ce ti flomasterko napisati zasto je to bas najbolje ulozeno/dobiveno

Freak Show Inc.
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za pocetak sam u biosu disaeblao procov turbo..sad dodje do max 3700 i temp u superpositionu nisu vise od 45..i ventovi na solent u biosu...zivciralo me non stop skakanje ventova kad god je ovaj lupio turbo do 4640..kad promjenim cooler cu vratit  turbo...isti score sa i bez turba na superpositionu i isti fps na cyberpunku uz temp od 55-60..s turbom islo do 70-75...sad cete me pljuvat pa kaj si onda uzeo 5600 i nekoristis njegove pune mogucnosti..samo.privremeneo..gledao noctu..be quiet dark rock pro i obicni..mislim da ce smetat rami...venganse rgb od 5.1 cm su...tak da ili nekaj manje od coolera ili vodeno 😭

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

slažem se...ali ja iskreno više ne vidim potrebu za bilo čime jačim...

 

samo CPU mi je digao skora 20% FPSove u WoTu, to je moj maksimum od igri...sa 150 na 180....

 

suludo kako mrcinica radi, s time da sam planirao upiknut kad se urazume najjači 1 CCX - 5800x i onda još RAM na 3600+ i eventualno SSD PCIe 4.0...

 

ali kako je ovo uletjelo pod moraš, iskreno, mislim da mi je ovo zadnji PC, da ću dalje na laptope ići...ali naravno s Ryzenima, kako stvari stoje...

 

 

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam presao s 1600 na ovo..i meni je bez turba avion..brzo sve radi..tako da ja sam zadovoljan

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
sseennoonn kaže...

Jel  u globalu sad 5600x best buy  od AMDa?  Idem na novi  build prelazim sa intela i5 6600k , pa nisam ni sam pametan dal 3700x  il 5600x ...Opcenito  rad  i gaming...ne editiram videe a  bar ne zasad ni ne streamam 

 kakav mrtvi best buy, nemere bit dalje od tog pojma

 Oke mozda sam se krivo izrazio ,što kupiti pametnije  onda danas za future proof 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ako imaš neku b450 ploču, pa nadograđuješ pregrizi cijenu i uzmi 5600x.
Ako startaš od nule, uzmi b560 i 11400f, zaostaje u gejmanju 10%, a duplo je jeftiniji.
Ako hoćeš najbolje, opet uzmi 5600x, samo skoro 100% cijene za 10% perfomansi je vjerojatno najgori mogući omjer 'najboljeg' ikada.
Future proof je ionako pušiona danas, ako ideš na više od 1080p skoro sve od 11400f nagore je vrlo mala razlika, a za godinu dana će izać rajzen 5600x/6600x koji će bit 25% brži od 5600x samo u ipc, plus što će biti 8/16, plus ddr5. Dakle za godinu ili malo više 5600x će biti lošiji od novog r3 niže klase, pa sad reci sam kakav je to future proof.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 23:34 (picajzla0707).
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...
Boris grozni kaže...
Mladen kaže...

Za 569 Kn "stara" D14 mi se i dalje čini best-buy ... bez problema drži 3900X/3950X, kvalitetna izrada, dva odlična ventilatora, pribor, i samu kutiju bi držao na polici za ukras :)

 

 jel bolje od Liquid Freezer II 280mm , daj neki test baci u aidi?

Po temperaturama vjerojatno ne, ali manja buka i bezbrižnost oko curenja vodenog su mi draže.

Ovako ovaj 3900X provodi većinu svog života :) ... Corona CPU-render, 100% load.

 

 Neznam dali sam ikad procitao da je nekom procurilo nesto od Arctica, sto se tice buke tu je takoder tisi od noctue tako da ti ej i to propalo u vodu i daj odvrti aidu sto je to toliki problem?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Po temperaturama vjerojatno ne, ali manja buka i bezbrižnost oko curenja vodenog su mi draže.

Ovako ovaj 3900X provodi većinu svog života :) ... Corona CPU-render, 100% load.

 

Moj 3950x na AIO 280 ne ide ispod 85 stupnjeva u Coroni. Vray ista stvar. 

A koliko znam 3900x i 3950x su tu negdje po grijanju.

Dafaq? 

logic sense of no sense.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Saryne kaže...

Moj 3950x na AIO 280 ne ide ispod 85 stupnjeva u Coroni. Vray ista stvar. 

A koliko znam 3900x i 3950x su tu negdje po grijanju.

Dafaq? 

 

Kod mene isto Noctua drzi 3900x daleko od tih temperaturi koje ti spominjes.

Single fan Noctua, btw...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.4.2021 9:38 (Friday).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Ako imaš neku b450 ploču, pa nadograđuješ pregrizi cijenu i uzmi 5600x.
Ako startaš od nule, uzmi b560 i 11400f, zaostaje u gejmanju 10%, a duplo je jeftiniji.
Ako hoćeš najbolje, opet uzmi 5600x, samo skoro 100% cijene za 10% perfomansi je vjerojatno najgori mogući omjer 'najboljeg' ikada.
Future proof je ionako pušiona danas, ako ideš na više od 1080p skoro sve od 11400f nagore je vrlo mala razlika, a za godinu dana će izać rajzen 5600x/6600x koji će bit 25% brži od 5600x samo u ipc, plus što će biti 8/16, plus ddr5. Dakle za godinu ili malo više 5600x će biti lošiji od novog r3 niže klase, pa sad reci sam kakav je to future proof.

3. opcija - uzeti polovni ili novi Ryzen 3600 s Aliexpressa za 160 USD ~1000kn koji dođe u HR za 22 dana, osim ako se opet ne zaštopa Sueski kanal :)

 

Futureproof se slažem da će biti bilošta s DDR5 memorijom, iako ne volim taj izraz. Naravno mema bu vjerojatno skupa itd.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Saryne kaže...

Moj 3950x na AIO 280 ne ide ispod 85 stupnjeva u Coroni. Vray ista stvar. 

A koliko znam 3900x i 3950x su tu negdje po grijanju.

Dafaq? 

 

Kod mene isto Noctua drzi 3900x daleko od tih temperaturi koje ti spominjes.

Single fan Noctua, btw...

 njegov nije u ECO modu, i to su mu temperature u Vrayu

 

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
3dfx kaže...

 njegov nije u ECO modu, i to su mu temperature u Vrayu

 

 

 

Pa ne usporedjujem ni ja kruske i jabuke. Znam kakve su temperature kod mene kad nije u ECO modu

Freak Show Inc.
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Saryne kaže...
Mladen kaže...

Po temperaturama vjerojatno ne, ali manja buka i bezbrižnost oko curenja vodenog su mi draže.

Ovako ovaj 3900X provodi većinu svog života :) ... Corona CPU-render, 100% load.

 

Moj 3950x na AIO 280 ne ide ispod 85 stupnjeva u Coroni. Vray ista stvar. 

A koliko znam 3900x i 3950x su tu negdje po grijanju.

Dafaq? 

Možda malo bolji primjerak ... kad mu je dobar dan, ulovim ga da boosta i na 4.65 GHz (ništa OC-ano osim XMP profila, PBO isključen).

Da ne offtopičarimo dalje, nisam ni napisao da je AIO loše rješenje, dapače, ali meni se i dalje više sviđaju zračni, buka je ipak subjektivan doživljaj.

Zujanje pumpi na Enermaxu i Corsairu (TRiperi 1950X, a kasnije 3960X i 3970X) mi nisu baš ostali u lijepom sjećanju :).

 

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Upravo sam odvrtio 10 minuta Cinebencha u loopu bez Eco moda. Temperatura je dosla do 73.4 stupnja s time da je Noctua isla maksimalno do 1059 okretaja. E to te ja pitam...

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

3950x Eco mode:

- temperatura sobe: 24 stupnja

 

- cinebench R23 10min loop, 67 stupnjeva, cca 500rpm

- corona benchmark, 69 stupnjeva, cca 500rpm

- corona C4D renderer, avg 75 stupnjeva (s jumpovima na 80), cca 1000rpm

- vray C4D render, avg 68 stupnjeva (s kratkim jumpovima na 75-80), cca 500rpm

 

Znači eco mode je ok, ali kad prebacim na normal, odnosno default tu počinje zabava, bolje rečeno roštiljada.

 

Opcija je stavit nove ventove (trenutno nisu static pressure), vjerovatno 4x bionix p140 i napravit push pull konfiguraciju na vodenom, vjerovatno bi popravilo stvar.

S time da je ta opcija dosta upitne isplativosti jer me novi ventovi za vodeno izađu više nego pola novog nh-d15.

 

P.s. Ako netko slučajno ima 3950x i noctua nh-d15 kombinaciju može napisati kakve su temperature.

Čisto da vidim da li se isplati ići u Noctua soluciju (pažljivo izbjegavam riječ downgrade zbog kolege Petka, khm.. )

 

 

 

 

Eco mode Eco mode
logic sense of no sense.
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Saryne kaže...

Čisto da vidim da li se isplati ići u Noctua soluciju (pažljivo izbjegavam riječ downgrade zbog kolege Petka, khm.. )

 

 

Eh, downgrade...

 

Kod mene default postavke procesora - temperatura 73.4 stupnja, Noctua ide do 1059 okretaja

Eco mode - 59.8 stupnjeva, Noctua ide do 650 okretaja. Moras pogledati u kuciste da vidis jel se stvarno vrti jer zvuka nema bas nikakvog.

 

Imaj na umu da je to "slabija" verzija Noctue u odnosu na one grdosije. Nema problema sa ramom jer je uza. Ima samo jedan ventilator pa je i tisa.

Nekome downgrade, nekome no brainer...

 

EDIT:

I ono sto uvijek naglasim - gubi se samo 10% performansi u Eco modu. I to samo kod all core taskova. Single core performanse su iste tako da igre rade posve jednako.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 13:58 (Friday).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eco mode je odlična stvar ali ipak meni treba multicore, zato i forsiram izbjegavanje istog, jer gubim okvirno 15% performansi u renderingu (ovisno o renderu) a to je u nekih sat ili više vremena rendanja poprilična razlika.

Uostalom da sam ga htio držat na eco modu uzeo bih 3900x i držao ga normal i dobio isto (sa prilično uštedom love).

 

Realno, sve ove temperature su manje više ok što se tiče prosječnog korisnika ali pošto koristim PC za rendering u 100% load uvjetima, stvar se prilično mijenja.

Za sve koji su u gaming vodama ovo su više nego odlični rezulatati. Znači gaming okvirno nekih 70-ak C.

Iako ne znam tko još koristi 16 jezgri za gaming.

 

Zezam za Noctu-u, nhf, štoviše ja sam baš i fan tih old school coolera i cijelo vrijeme sam pikirao na nh-d15 black version ali sam stjecajem okolnosti završio na vodenom.

 

Najviše sam dvojio zbog buke i to u korist Noctue, ali moram priznat da su današnja vodena gotovo nečujna, barem ispod nekih 700rpm, što je 95% vremena.

I ono što sam najviše smatrao kao prednost vodenih, temperaturu, sad vidim da je sasvim obrnuto. Odnosno, barem u mom slučaju.

 

Na svim testovima je 3950x na vodenom par stupnjeva hladniji od noctue, kod mene 10 C više.

Štoviše, vidim da uglavnom ljudi imaju slične temperature kao i ti s 3900x, oko nekih 73-75 C i mislim da bi situacija i trebala biti takva.

 

Već sam napravio remontažu i promjenu paste bez ikakvog napretka, tako da ću napravit kompletnu izmjenu ventilatora, ukoliko ne pomogne lagano na nh-d15 pa vidit kakva je razlika.

Javim rasplet.

 

 

EDIT: Stavljeni static pressure ventilatori p140 od Arctica u push pull konfiguraciju, temperature su niže oko 7 stupnjeva.

Znači sada u normal modu i na 100% load temp je oko 77 C. Što se mene tiče problem je riješen.

Eto, možda pomogne nekome u sličnoj situaciji/dilemi.

logic sense of no sense.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.4.2021 22:18 (Saryne).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav! Vi koji spominjete Noctua hladnjak, koji točno koristite i kakva su iskustva? Ja sam od neki dan prešao u crveni tim i ubija me buka ventilatora, morat ću neki hladnjak uzeti. Imao sam Noctua Ventilator na nekom hladnjaku na prošlog konfiguraciji i to je odlično bilo, gotovo pa nečujan.

 

EDIT: našao sam u ranijim postovima, NH-U14S znači.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 11:55 (display name ivo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav ekipa,  mali mi koristi sljedeću konfiguraciju

AMD Ryzen 7 3700X AM4 BOX
GIGABYTE MB B450M DS3H 1.0
Kingston DDR4 16GB 3200MHz RGB
ROG-STRIX-RX5500XT-O8G-GAMING
Kingston SSD 500GB A2000 PCIe
LC-Power Case Gaming 703B
Chieftec PSU 600W BBS-600S

kada igra satima Fortnite i na tim je gamerskim platformama i kanalima maksimalna temperatura procesora mu prema HW  raste i na 80 stepeni, mada je u principu tada na 65-70 stepeni, ali onaj maksimalni pokazatelj bude 80C.

Koliko je to opasno i da li trebam razmisliti o ugradnji nekog boljeg coolera od fabrickog koji je dosao uz procesor?  

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 11:57 (dadoxyxy).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HUMANNISAM kaže...
nije uvek vruća,....ma, pri konvertiranju su sve jezgre na max 95 do 100% i jedino tad ta treća poblesavi.. pregrije se.

 

pri normalnom radu je i ta jezgra "normalna", odn. 30-34 C otprilike

 

znam da taj CPu podnosi i do 95 C ali mi nije normalno da su ostalih pet jezgri na nekih 60 c max u full loadu, a ta jedna poludi, pa sam i u biosu morao povećati max temperaturu za alarm na 90C. bio je na 80 C

 može li netko da mi odgovori zašto mi se treća jezgra grije pri full loadu (konvertovanje videa na wondershare video converter) na 90 C° dok su ostale na max 65 C°

 

da vratim CPU u dućan, odnosno da ga reklamiram, ili je to OK ?

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice