AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.050.794
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

BIOS 1801 Strix B550-E AGESA 1.2 https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/..._GAMING/ROG-STRIX-B550-E-GAMING-ASUS-1801.ZIP

 

MSI je takodjer izdao BIOSe s novom AGESom 1.2.0.0

 

preporuca se imati zadnje AMD chipset drivere (iz 10mj prosle godine) prije instalacije ovog BIOSa

 Po prvi put sam moro vraćati stari bios, doslovno u BIOS-u se ruši, animacije čak štekaju u biosu, do windowsa jedva jednom došo, ništa posebno nategnute postavke, vratio stari sve ok..

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ja ga preskocio, odbijam instalirati ove koje imaju oznaku BETA :D

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 18:54 (Fanu).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

da, tako kod GigaBytea, sve što ima neko slovo nakon oznake tipa F31 - vi ste im zamorci

 

 

Dakle F31q je "beta" a F31 je punokrvni, produkcijski BIOS

Ju je je? Je ju je!
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 

zen3 radi na principu da dosegne thermal limit i drzi ga, a thermal limit je 90C (znaci zen3 su dizajnirani da rade 24/7 na tih 90C) - ako je dobar cooler pretpostavljam da ce CPU prije dosegnuti svoj boost limit nego taj thermal limit, tj imat ce max all core boost (zakucanih tipa 4.7GHz) vec na 80~C umjesto na 90C

 

ali kazem, tih 90C vidis samo u sintetickim benchmarcima i aplikacijama koje cijelo vrijeme zakucaju proc na 100%

 

postavi mu za pocetak CO na -25 za sve jezgre (u ryzen masteru ili hwinfo64 provjeri koje su 2 najbrze jezgre pa njih postavi na tipa -10 kako bi dobile vise voltaze i imale nesto bolje performanse), PBO enabled, PBO limits disabled i to bi trebalo biti dosta da izvuce max iz procesora (eventualno PBO boost isprobati sa 200/100/50MHz)

Ma jedva ista stigao istestirati. Stavio sam mu -25 na sve jezgre pa kasnije -30 na 4-8. jezgru, ali se rusilo vjerojatno ne zbog toga nego zbog prevelikog core boost, iso sam 200 pa 100 pa na kraju ostavio 50Mhz, vjerojatno sam mogao i 75Mhz ostavit, ali nisam, tj. on nije imao vremena. Max. temp je bila 74 stupnja. Cinebench 23 majku mu milu vrti test 10 minuta, prije je to bilo puno brze islo. Multicore mu je bio 14000, single core 1575.. Aida64 manje opterecuje, ali i to sam malo gledao, za Prime95 nebi nikako imao vremena. Jebalo me sto nisam mogao naci LLC nigdje u BIOS-u, a bio je ponudjen u AI Suite, wtf. Uglavnom lijepo izgleda malo preko 5Ghz na 5800X, ali boost na 4900Mhz je na kraju ispalo stabilno i ima jos prostora za napredak, ali nekom drugom prilikom. Fora je sto je dobio B-die na 32GB ovom kitu: https://www.nabava.net/search.php?q=KINGSTON+HX430C15PB3AK2%2F32+ koji i nije tak skup. E da, stavio sam novi 1.2 beta BIOS koji si spomenuo i update je prosao iz prve. Imam osjecaj da su neke funkcije u BIOSu iskljucene radi tog updejta, ali mozda se i varam. Sve u svemu frend je zadovoljan, iako sam mu reko da ima tu jos posla pogotovo s RAMima koje nisam stigo nista dirat osim XMP-a :(

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Cinebench 23 majku mu milu vrti test 10 minuta, prije je to bilo puno brze islo. 

 stavi Minimum Test Duration na Off, pa nece trajat 10 min 

www.youtube.com/TerabitTV
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 Pa 5800x se grije više nego 5900x.

 

 

"Dvije su problematične značajke modela modela 5800X – relativno visoka cijena u odnosu na 5900X i značajno više zagrijavanje od ostalih testiranih Ryzena nove generacije. Razlog postaje jasan kada usporedimo taktove pod maksimalnim opterećenjem. Dok 5800X sa svojih 8 jezgri održava 4,55 GHz, 5900X je značajno nižih 4,1 GHz, a 5950X na 3,95 GHz. Viši takt traži i viši napon, pa otuda i značajno više zagrijavanje. Visok takt kad su sve jezgre opterećene također čine ovaj procesor vrlo lošim u pogledu overklokiranja – maksimalni postignuti takt je svega 4,6 GHz odnosno 50 MHz više u odnosu na tvorničke postavke." - bug.hr

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne, napon je bio dosta nizi od tvornickog, zato sam i ukljucivao pbo.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 Pa 5800x se grije više nego 5900x.

 

 

"Dvije su problematične značajke modela modela 5800X – relativno visoka cijena u odnosu na 5900X i značajno više zagrijavanje od ostalih testiranih Ryzena nove generacije. Razlog postaje jasan kada usporedimo taktove pod maksimalnim opterećenjem. Dok 5800X sa svojih 8 jezgri održava 4,55 GHz, 5900X je značajno nižih 4,1 GHz, a 5950X na 3,95 GHz. Viši takt traži i viši napon, pa otuda i značajno više zagrijavanje. Visok takt kad su sve jezgre opterećene također čine ovaj procesor vrlo lošim u pogledu overklokiranja – maksimalni postignuti takt je svega 4,6 GHz odnosno 50 MHz više u odnosu na tvorničke postavke." - bug.hr

 I?

 

kakvo vražje klokanje, daš mu malo bolji hladnjak i 5800x sam sebe gura do maksimuma (50 Hz razlike je ništa), koji je više nego dovoljan za sve namjene...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
frey85 kaže...
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 Pa 5800x se grije više nego 5900x.

 

 

"Dvije su problematične značajke modela modela 5800X – relativno visoka cijena u odnosu na 5900X i značajno više zagrijavanje od ostalih testiranih Ryzena nove generacije. Razlog postaje jasan kada usporedimo taktove pod maksimalnim opterećenjem. Dok 5800X sa svojih 8 jezgri održava 4,55 GHz, 5900X je značajno nižih 4,1 GHz, a 5950X na 3,95 GHz. Viši takt traži i viši napon, pa otuda i značajno više zagrijavanje. Visok takt kad su sve jezgre opterećene također čine ovaj procesor vrlo lošim u pogledu overklokiranja – maksimalni postignuti takt je svega 4,6 GHz odnosno 50 MHz više u odnosu na tvorničke postavke." - bug.hr

 DI si vidio da 5900x 4.1ghz? Moj drži 4.4 ghz all core, nikakvo overclockanje ili išta, osim laganog undervolta, ali i bez toga drži, naravno ovisi o loadu, al tko vrti Prime za išta drugo osim test stabilnosti..

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 11:14 (ivicask).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma super su novi Ryzeni, boostaju se kolko cooler, tj. thermal limit dopusti. Samo nez kolko su super sa starijim plocama. Ima tko novi Ryzen + B450 ili tako nesto da podijeli iskustva?

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ma super su novi Ryzeni, boostaju se kolko cooler, tj. thermal limit dopusti. Samo nez kolko su super sa starijim plocama. Ima tko novi Ryzen + B450 ili tako nesto da podijeli iskustva?

 

Na redditu sam vec vidio vise postova da im sve radi normalno, neki su imali problem da nisu mogli upaliti xmp profil ali je radilo kada se rucno postavi na deklariranu brzinu RAM-a.

Evo ovom  radi 5600x na B450 Auros Pro, boost 4.6GHz, VRM temp max 67c. 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ma super su novi Ryzeni, boostaju se kolko cooler, tj. thermal limit dopusti. Samo nez kolko su super sa starijim plocama. Ima tko novi Ryzen + B450 ili tako nesto da podijeli iskustva?

 

radi i na A320 (najjeftniji/najslabiji AM4 chipset)

 

https://www.guru3d.com/news-story/amd-ryzen-5000-zen-3-cpus-spotted-working-on-a320-and-x370-motherboards.html

 

https://www.hardwaretimes.com/asrock-brings-zen-3-support-to-a320-x370-and-b350-boards-with-beta-bios-update/

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Na a320m pro4, x370(m) pro4 omogućili zen3 a na mojoj ab350 pro4 ništa mada su po specifikacijama sve pro4 ploče iste, samo je chipset drukčiji...
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ivicask kaže...
frey85 kaže...
The_Fichek kaže...

Curve optimizer mislim da je najkorisnija stvar od svega toga radi namjestavanja napona po jezgrama, inace bi radio rucni OC. 2-3-4 sata su oke, bicu cijelu vecer tamo. Ako bude bilo 90C u icemu bacam mu komp kroz prozor jer s 360mm na 5800X ne ocekujem te temperature. Da je uzeo 5900X to bih ocekivao, ali ovako ne. Bumo vidli pa javim rezultate..

 Pa 5800x se grije više nego 5900x.

 

 

"Dvije su problematične značajke modela modela 5800X – relativno visoka cijena u odnosu na 5900X i značajno više zagrijavanje od ostalih testiranih Ryzena nove generacije. Razlog postaje jasan kada usporedimo taktove pod maksimalnim opterećenjem. Dok 5800X sa svojih 8 jezgri održava 4,55 GHz, 5900X je značajno nižih 4,1 GHz, a 5950X na 3,95 GHz. Viši takt traži i viši napon, pa otuda i značajno više zagrijavanje. Visok takt kad su sve jezgre opterećene također čine ovaj procesor vrlo lošim u pogledu overklokiranja – maksimalni postignuti takt je svega 4,6 GHz odnosno 50 MHz više u odnosu na tvorničke postavke." - bug.hr

 DI si vidio da 5900x 4.1ghz? Moj drži 4.4 ghz all core, nikakvo overclockanje ili išta, osim laganog undervolta, ali i bez toga drži, naravno ovisi o loadu, al tko vrti Prime za išta drugo osim test stabilnosti..


Da i kod mene je tako, ali izgleda da svi novinari nisu dobili isti primjerak. Također mi nije jasno kako neko uspjeva imati temperature ispod 65C prilikom full loada na 240 mm kuleru. Možda je to odgovor na to pitanje.

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam 5900x. Kod mene je all core stalno na 4.6. Otkud vam 4.1? Dok boost jedne jezgre ide do 5.0, prije upgrade biosa je isao do 5.2. Samo je ukljucen PBO. Neda mi se igrat da dignem na 5.2 jer mi ne treba.

mihi
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mihi999 kaže...

Imam 5900x. Kod mene je all core stalno na 4.6. Otkud vam 4.1? Dok boost jedne jezgre ide do 5.0, prije upgrade biosa je isao do 5.2. Samo je ukljucen PBO. Neda mi se igrat da dignem na 5.2 jer mi ne treba.

 I meni manje boosta preko 5ghz nakon novog BIOS-a sa istim postavkama.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 Fora je sto je dobio B-die na 32GB ovom kitu: https://www.nabava.net/search.php?q=KINGSTON+HX430C15PB3AK2%2F32+ koji i nije tak skup.

 

Na koliko si uspio dignut predatora?

I koja voltaža. 

logic sense of no sense.
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Na nikolko, imao sam 2 i pol sata za sav moguci softver skinut i sve poslozit, nek si sam clocka, ako ga volja.. ja sam mu pokazao kako sta moze.. Jbg nisu svi clockeri ko mi, njemu je bitno da sve radi i da sve svijetli. Cilj mi je bio prvenstveno snizit napon na procu da moze normalno boostat. Mozda nekom drugom prilikom budem opet prckao po tom kompu, kad dodje kakav novi BIOS.. sad ionak izlaze svakih par dana.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Aha tako, ma pitam jer gledam sebi uzet neku memoriju, a ovo mi se čini prilično dobar deal za dobit Samsung unutra.

logic sense of no sense.
 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ah, ali uvijek imas lutriju, nisam siguran da je b-die zagarantiran. Proguglaj kakve su srece drugi bili s tim kitom. Javim ti ako cu ista clockat, samo nemrem covjeku ulazit u kucu svaki dan radi kompa hehe.
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mišljenje za ryzen 2700 preko aliexpresa. Pojma nemam kako će one vražije carine funkcionirat. Uglavnom procesor dojde 900 i neš kuna. Ovim našim gulikožama po dučanima nedam niti pišljiva boba. Ako je to banana držim se svog 8300 i dalje. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znači ne vjerujem kolko se mučim da dignem IF na 1900 nema šanse i nađem na netu da IF ima "RUPE".

 

Ukucao sam umjesto 1900, 1933 i boota bez problema! Čak ide i do 2100 boota uz WHEA errore, a na 1900 ne dobim ni post...

 

AAAAA WTF.

Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo razlike u performansama ako ručno zaključate Ryzen 9 5900x.

 

U praksi gotovo da nema razlike, pogotovo ako igrate na 1440p +.

 

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel moguće da mi R5 3600 raid 4.3GHz na 1.25v stabilno? Mislim toliko mi je pokazao onaj ctr program. Stavio u biosu te postavke i probao R20, i 15 minuta sam vrtio prime95 i sve ok, nije se smrzlo niti srušilo. čak sam bacio intelburn test i on prošao. Temperture ispod 70℃. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.1.2021 19:54 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zasto ne bi bilo moguce , bilo je na forumu primjeraka koji su isli i na 4.4ghz.

8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kad je na stock, ide na 4.2GHz sa puno većim naponom, milsim oko 1.36 l čaki veći, i veće su temp, mada nema razlike previše u igrama izmedju stocka i oc koliko vidim. Probao AC Odyssey, isti fps.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Danas se vise isplati undervoltat nego overclockat.

Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj 3600 radi na 4.4 na 1.25 v
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I to mi je pokazao onaj CTR da stavim na 4175MHZ i 1175mV, pa budem i to probao. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...

Jel moguće da mi R5 3600 raid 4.3GHz na 1.25v stabilno? Mislim toliko mi je pokazao onaj ctr program. Stavio u biosu te postavke i probao R20, i 15 minuta sam vrtio prime95 i sve ok, nije se smrzlo niti srušilo. čak sam bacio intelburn test i on prošao. Temperture ispod 70℃. 

 Sasvim normalna stvar. Imas novi batch i stari batch procesora, jedni su ajmo rec zalost kad je klokanje u pitanju dok drugi odlicni. Tipa vise puta vidjam ljude da imaju upravo novi batch procesora (vjerovatno zato jer je vise i duze na trzistu) nego stariji batch pa ces vidjet ljude i da deru R5 3600 na 4.5-4.6 pa cak i 4.7ghz ali to bas moras pogodit zadnji batch i top primjerak.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice