AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.758
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.10.2020 19:49 (mislioc).
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Radi se o tome da je 5900X za 549$ puno jači procesor od 5800X za 449$.
Razlika u cijeni je mala u odnosu na to koliko je 5900X bolji u svemu.
Bolji clock, 4 jezgre više i 32mb cachea više za 100$. A razlika 5600X i 5800X je u dvije jezgre isti cache za 100$.
Ne treba ni biti expert da se vidi da je 5800X loše postavljen cijenovno, jer i konkurencija u vidu i9 10850k je 10/20 za istu lovu možda i manje.

 Sve je to marketing. 5800X postoji da bi se 5900X bolje prodavao. Odjednom 549$ nije više tako puno koliko se dobije u odnosu na onaj od 449$. Da nema ovog od 449$ onda bi ovaj od 549$ bio skup, a ovako nije.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
hahhaajaads kaže...
The_Fichek kaže...

Jesam ja napisao da si ti napisao da ce biti best buy? :)

 

Prst automatski ide na trojku kad pisem nesto o Ryzenu, jbg. Tema je ionako spam fest kao i tvoj post da je 5900X najbolji gaming procesor. Uistinu korisna informacija :P

 Ne smijes nit napisat nest 60fpsu vise... odma se buni

 144hz lock ukratko kaže:

 

"igram na low postavkama 1080p"

"imam 144lock apex legend i mw"

"1600 je jednak 2600"

"2600  je bolji od drugih"

"oces 1 v 1"

"200mhz mi daje samo 3 fpsa"

"nemrem iskoristit 1660ti "

"nemam problema s fps dropovima i fpsom"

"svjedno cu kupit Ryzena 3600"

"imat cu bolji AVG"

"voltaza = napon"

 LOL ako je to sve napisala jedna osoba....djeluje besmisleno.

 

Ontopic

 

Dali Ryzen 5xxxx podrzava i DDR5 ili standard jos nije postavljen?

Vidio sam glasine da ce onaj novi Intel koji dolazi u drugoj polovici 2021 podrzavat PCIe 5.0 i DDR5

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

.....................

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MEGATAMA kaže...
mislioc kaže...
hahhaajaads kaže...
The_Fichek kaže...

Jesam ja napisao da si ti napisao da ce biti best buy? :)

 

Prst automatski ide na trojku kad pisem nesto o Ryzenu, jbg. Tema je ionako spam fest kao i tvoj post da je 5900X najbolji gaming procesor. Uistinu korisna informacija :P

 Ne smijes nit napisat nest 60fpsu vise... odma se buni

 144hz lock ukratko kaže:

 

"igram na low postavkama 1080p"

"imam 144lock apex legend i mw"

"1600 je jednak 2600"

"2600  je bolji od drugih"

"oces 1 v 1"

"200mhz mi daje samo 3 fpsa"

"nemrem iskoristit 1660ti "

"nemam problema s fps dropovima i fpsom"

"svjedno cu kupit Ryzena 3600"

"imat cu bolji AVG"

"voltaza = napon"

 LOL ako je to sve napisala jedna osoba....djeluje besmisleno.

 

Ontopic

 

Dali Ryzen 5xxxx podrzava i DDR5 ili standard jos nije postavljen?

Vidio sam glasine da ce onaj novi Intel koji dolazi u drugoj polovici 2021 podrzavat PCIe 5.0 i DDR5

 negdje je pisalo da je DDR5 spreman al da ga ovi neće stavit od 2022 barem, al još uvijek lovačke priče

5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

S ddr5 nema potrebe žuriti, cijene modula će u počecima biti ekstremne,a ne i brže od ovih boljih ddr 4 modula koji se vrlo povoljno mogu nabaviti danas. A i upitan je taj big/little dizajn od Intela, AMD će koristiti sve punokrvne jezgre, a chiplet arhitektura im omogučuje da ih nabacaju hrpu i pritom zadrže dobar yield.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.10.2020 23:21 (Riot).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...

S ddr5 nema potrebe žuriti, cijene modula će u počecima biti ekstremne,a ne i brže od ovih boljih ddr 4 modula koji se vrlo povoljno mogu nabaviti danas. A i upitan je taj big/little dizajn od Intela, AMD će koristiti sve punokrvne jezgre, a chiplet arhitektura im omogučuje da ih nabacaju hrpu i pritom zadrže dobar yield.

Ma tako je bilo i sa ddr3 i sa ddr4 kad su dolazili. Sigruan sam i sa DDR2 da je bilo identično, samo ne sjećam se da ne trkeljam napamet.

Bit će napretka sa DDR5, ali mislim da je tu pristuan i veliki diminishing return, i pitanje uopće koliko će u startu barem bit brži od high end DDR4 jer će bit izuzetno skup, a iz nižeg razreda maks brzina prijenosa

 

Da pričamo o QDR, ajde... da je neki revolucionarni skok... al nije, na žalost, bit će oko 50% (3.2 na 4.8 Gbps koliko se sjećam cca) koji se sigurno osjeti na papiru, al pitanje koliko u igrama... i što će te brzine koristiti.

 

U serverima, u businessu, u aplikacijama, "in memory" bazama, da... u igrama... možda, donekle? Mislim... osjetit se može, ali opet, koliko često CPU ili nešto vezano uz njega bottlenecka? Kojoj igri će trebat tolika propusnost u memoriji? Što će se time postić? 420 fps na low u fps igrama našim lokalnim profesionalcima i kompetitive igračima?

 

Veza CPU - memorija nije spora trenutno, cache je ionako bitniji, a to DDR5 ne pomaže. Load sa SSD u memoriju nije bottleneck, bitnije je imat 16 GB DDR4 (sad se priča i o 32 GB) nego 8GB sporog DDR5, to sam 100% uvjeren.

 

Znam da nije isto, nije ni slično, ali 2 godine pričamo o PCI-e 4.0 SSD-ovima, neki su ih i kupili. Troše, griju se, pregrijavaju, pa se gledaju rješenja za hlađenje, a u igrama 0 bodova iskoristivost od kako su došli. Tek sada na PS5, nvidia se prijeti nekom iskoristivosti, realno dok to dođe do prednosti u igrama već će biti toliko mainstream da će ih svi imati. Onda ćemo pričat o dolasku PCI-E 5.0.

 

Ja mislim da nitko tko sad kupi seriju zen 3 recimo ili 10/11th gen intel ne mora slijedeće 3-4 godine sigurno plakat jer nije čekao DDR5, vjerojatno i dulje.

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
neampojma kaže...
* * *

 negdje je pisalo da je DDR5 spreman al da ga ovi neće stavit od 2022 barem, al još uvijek lovačke priče

Nema tu nikakvih lovačkih priča. Ukucaš DDR5 i odeš ovdje tu ti stoji da iza DDR5 standarda stoji JEDEC ogranizacija čiji su članovi svaka poznatija IT kompanija u svijetu.
A onda odeš ovdje i skineš sebi kompletnu DDR5 specifikaciju na preko 300 stranica.
A za lovače priče imaš ovdje: "DDR5 Memory Specification Released: Setting the Stage for DDR5-6400 And Beyond". AnandTech.

Znači nema "negdje je pisalo".. Google It i minuta posla.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nakon iscitavanja ovih 300 stranica nebuloza , mislim da bi trebao posjetit lijecnika.

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...
neampojma kaže...
* * *

 negdje je pisalo da je DDR5 spreman al da ga ovi neće stavit od 2022 barem, al još uvijek lovačke priče

Nema tu nikakvih lovačkih priča. Ukucaš DDR5 i odeš ovdje tu ti stoji da iza DDR5 standarda stoji JEDEC ogranizacija čiji su članovi svaka poznatija IT kompanija u svijetu.
A onda odeš ovdje i skineš sebi kompletnu DDR5 specifikaciju na preko 300 stranica.
A za lovače priče imaš ovdje: "DDR5 Memory Specification Released: Setting the Stage for DDR5-6400 And Beyond". AnandTech.

Znači nema "negdje je pisalo".. Google It i minuta posla.

 i kada DDR5 stiže na matične ploče vidoviti milane? 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
neampojma kaže...
Envy kaže...
neampojma kaže...
* * *

 negdje je pisalo da je DDR5 spreman al da ga ovi neće stavit od 2022 barem, al još uvijek lovačke priče

Nema tu nikakvih lovačkih priča. Ukucaš DDR5 i odeš ovdje tu ti stoji da iza DDR5 standarda stoji JEDEC ogranizacija čiji su članovi svaka poznatija IT kompanija u svijetu.
A onda odeš ovdje i skineš sebi kompletnu DDR5 specifikaciju na preko 300 stranica.
A za lovače priče imaš ovdje: "DDR5 Memory Specification Released: Setting the Stage for DDR5-6400 And Beyond". AnandTech.

Znači nema "negdje je pisalo".. Google It i minuta posla.

 i kada DDR5 stiže na matične ploče vidoviti milane? 

 22,5.10.2021 u 18:01.

5 godina
protjeran
offline
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Veza CPU - memorija nije spora trenutno, cache je ionako bitniji, a to DDR5 ne pomaže. Load sa SSD u memoriju nije bottleneck, bitnije je imat 16 GB DDR4 (sad se priča i o 32 GB) nego 8GB sporog DDR5, to sam 100% uvjeren.

Pristojnih 32GB 3200MHz CL16 se nabavi za oko 900kn, tako da 32GB lagano postaje novi mainstream, a tako će se nastavit i sa DDR5..

Ako novi PS5 ima bandwidth prema svom RAMu 448GB/s, kako to misliš da sadašnjih 50ak GB/s na kompovima nije sporo? Ok nije sporo u smislu da su igre neigrive, al s vremenom će sigurno postat sve zahtjevnije po tom pitanju. DDR5 će sigurno poduplat sadašnji bandwidth, pogotovo kad dođu 8400MHz kitovi.

E sad pitanje je kad će uopće DDR5.. moja pretpostavka početkom 2022., skupa sa 5nm Zenom na AM5 i Intel sa svojim LGA1700..

ansha: Pomelo te
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav.

 

Je li se smije flešati na zadnju verziju BIOS-a, Ryzen 5 3400G, matična: MSI B450M PRO-VDH MAX (- Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6)

Jer imam neke nedoumice, recimo na ASRock sajtu piše > *ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system.)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

A zašto hoćeš ažurirati BIOS? Jel ti trenutni radi neke probleme? Ako nemaš problema i sve šljaka kako bi i trebalo ne vidim razlog da ažuriraš BIOS bzv.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 15:35 (ibme74).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

A zašto hoćeš ažurirati BIOS? Jel ti trenutni radi neke probleme? Ako nemaš problema i sve šljaka kako bi i trebalo ne vidim razlog da ažuriraš BIOS bzv.

PC nije moj, kontam da je sve up to date , neću čarkati ništa!

12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Chipset im provjereno bolje fercera bez drajvera

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sad su navodno popravili ajde isprobaj.
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav, pokušavam preko ryzen dram kalkulatora malo ''srediti'' ram, ali mi thaiphoon burner ne ispisuje o kojem die-u se radi. Zna li tko postoji li koji drugi način kojim bi mogao doći do tih informacija. Ram je gskill aegis

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BalkanUSrcu kaže...

Pozdrav, pokušavam preko ryzen dram kalkulatora malo ''srediti'' ram, ali mi thaiphoon burner ne ispisuje o kojem die-u se radi. Zna li tko postoji li koji drugi način kojim bi mogao doći do tih informacija. Ram je gskill aegis

 Mozda samsung b-die posto ti je manufacturer samsung ? Nije prvi put da se ovdje dobivalo aegisi i samsung b-die.

8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BalkanUSrcu kaže...

Pozdrav, pokušavam preko ryzen dram kalkulatora malo ''srediti'' ram, ali mi thaiphoon burner ne ispisuje o kojem die-u se radi. Zna li tko postoji li koji drugi način kojim bi mogao doći do tih informacija. Ram je gskill aegis

 Mozda samsung b-die posto ti je manufacturer samsung ? Nije prvi put da se ovdje dobivalo aegisi i samsung b-die.

 Misliš? Da bar... :) Pokušat ću

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BalkanUSrcu kaže...
hahhaajaads kaže...
BalkanUSrcu kaže...

Pozdrav, pokušavam preko ryzen dram kalkulatora malo ''srediti'' ram, ali mi thaiphoon burner ne ispisuje o kojem die-u se radi. Zna li tko postoji li koji drugi način kojim bi mogao doći do tih informacija. Ram je gskill aegis

 Mozda samsung b-die posto ti je manufacturer samsung ? Nije prvi put da se ovdje dobivalo aegisi i samsung b-die.

 Misliš? Da bar... :) Pokušat ću

 Moguce, neces bit nit prvi nit zadnji sa bdie aegisom na forumu.

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nakon ripjaws v počeli su i na aegis ugrađivat b-die stvar je samo sreće

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Šrot b-die.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kao što se vidi, "na malo skupljoj Asus matičnoj" R9 5950X Singlecore Turbo udara na 5ghz.Taman idealno kao gejming CPU za Tajkune i zlatnu mladež HDZ-a.

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=5950x

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Kao što se vidi, "na malo skupljoj Asus matičnoj" R9 5950X Singlecore Turbo udara na 5ghz.Taman idealno kao gejming CPU za Tajkune i zlatnu mladež HDZ-a.

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=5950x

 Tek sad vidim da je Rambox fan Van Halena, me too, žao mi je što im nikad nisam otišao na kocert da čujem guitar masterpiece "Ain't talking about love" uživo.

I odatle mu profilne.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Kao što se vidi, "na malo skupljoj Asus matičnoj" R9 5950X Singlecore Turbo udara na 5ghz.Taman idealno kao gejming CPU za Tajkune i zlatnu mladež HDZ-a.

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=5950x

Opaa, single core na razini Iphone-a 12, ubijaju

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice