AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.062.795
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Bur33k kaže...

 Skoro isto, AMD ima PCIe 4.0 pa ako ideš na nove kartice, možda bolje imati i taj feature. 

Ali kao da je počeo grabež jer na R5 3600 cijene polako rastu, a naletio sam i na "proširenje" ponude u vidu R5 3500X 6c/6t 😀

 

Stalno odgađam build da više ne znam što bih složio, a što čekao. Intel za ovaj build zaobilazim. 

 Ma u pravu si bolje uzet radi pci-e 4.0 r5 3500X koji je 6/6 za 1200kn, nego i5 10400f 6/12 za 1200kn.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
ansha kaže...

Ja sam testirao u BF1 2133mhz vs 4133mhz, 4133mhz je bilo skoro duplo brze, 50-60 na 90-100fps....

 to se zna da ram 2133/2400ubija rizu, stavi 3400 cl14 napon 1.36v imat češ isto 90-100fps-a. Btw imamo isti ram.

To je sa intelom bilo, kakvih 4133 sa rizom, nema sanse...

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ekipa,

moze jedno pitanje.... ovdje sam u nekoliko navrata vidio da Ryzen serija 3 ima znatno bolji IPC od trenutnog Intela,

 

zasto onda postoji ovo ?

 

 

 

 

Mozda ne kuzim shemu ali po ovome je stari 9900 na istom taktu kao i konkuretni Ryzen bolji u gamingu... kako je onda IPC na AMD-u bolji?

 

 

Bnet: mNik987#2148
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidiš u aplikacijama da je IPC na Zen2 bolji, tj. na istom taktu brže odradi posao. Igre pak više preferiraju što brži pristup memoriji, što niže latencije, u čemu je Intel bolji. Ista stvar kao kad je predstavljen prvi athlon 64, u aplikacijama je kaskao za Pentiumom 4, ali u igrama je i te kako parirao, ponajviše zbog prebacivanja memorijskog kontrolera sa northbridgea direkt u CPU die što je rezultiralo puno boljim latencijama prema RAMu.

ansha: Pomelo te
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

Vidiš u aplikacijama da je IPC na Zen2 bolji, tj. na istom taktu brže odradi posao. Igre pak više preferiraju što brži pristup memoriji, što niže latencije, u čemu je Intel bolji. Ista stvar kao kad je predstavljen prvi athlon 64, u aplikacijama je kaskao za Pentiumom 4, ali u igrama je i te kako parirao, ponajviše zbog prebacivanja memorijskog kontrolera sa northbridgea direkt u CPU die što je rezultiralo puno boljim latencijama prema RAMu.

Ali cek zasto je HU mjerio IPC po igrama ? To nije site od jucer...

ako gledamo drugi video gdje su i aplikacije ukljucene ne vidim da je Ryzen puno bolji u svakoj...

ne znam sto misliti poslije ovoga..

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 19:01 (toxic).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
Kaby kaže...

Vidiš u aplikacijama da je IPC na Zen2 bolji, tj. na istom taktu brže odradi posao. Igre pak više preferiraju što brži pristup memoriji, što niže latencije, u čemu je Intel bolji. Ista stvar kao kad je predstavljen prvi athlon 64, u aplikacijama je kaskao za Pentiumom 4, ali u igrama je i te kako parirao, ponajviše zbog prebacivanja memorijskog kontrolera sa northbridgea direkt u CPU die što je rezultiralo puno boljim latencijama prema RAMu.

Ali cek zasto je HU mjerio IPC po igrama ? To nije site od jucer...

ako gledamo drugi video gdje su i aplikacije ukljucene ne vidim da je Ryzen puno bolji u svakoj...

ne znam sto misliti poslije ovoga..

 

 

 

 Pa 3700x vs 9900k. Tu se mjeri 3900X vs 9900k a ne midrange chip sa top end chipom.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Prva stvar to ti nisu SS-ovi od HU nego od teh yes city. Drugo nemozes mjeriti IPC izmedu dvije razlicite platforme nikako, to sto su oni na istom taktu ne znaci nista jel se odredene arhitekture bolje scalaju brzinom dok druge losije. Uglavnom zaboravi mjerenje IPC-a.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
toxic kaže...
Kaby kaže...

Vidiš u aplikacijama da je IPC na Zen2 bolji, tj. na istom taktu brže odradi posao. Igre pak više preferiraju što brži pristup memoriji, što niže latencije, u čemu je Intel bolji. Ista stvar kao kad je predstavljen prvi athlon 64, u aplikacijama je kaskao za Pentiumom 4, ali u igrama je i te kako parirao, ponajviše zbog prebacivanja memorijskog kontrolera sa northbridgea direkt u CPU die što je rezultiralo puno boljim latencijama prema RAMu.

Ali cek zasto je HU mjerio IPC po igrama ? To nije site od jucer...

ako gledamo drugi video gdje su i aplikacije ukljucene ne vidim da je Ryzen puno bolji u svakoj...

ne znam sto misliti poslije ovoga..

 

 

 

 Pa 3700x vs 9900k. Tu se mjeri 3900X vs 9900k a ne midrange chip sa top end chipom.

ne radi se to tako..

kada se mjeri ipc onda se mjeri po jezgri core per core 3900x ima vise jezgri...

 

Bnet: mNik987#2148
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
R4zOR229 kaže...

Prva stvar to ti nisu SS-ovi od HU nego od teh yes city. Drugo nemozes mjeriti IPC izmedu dvije razlicite platforme nikako, to sto su oni na istom taktu ne znaci nista jel se odredene arhitekture bolje scalaju brzinom dok druge losije. Uglavnom zaboravi mjerenje IPC-a.

 Znam da nisu SS.ovi HU, jer su oni IPC mjerili po igrama ne aplikacijama...

Fora je da se ovdje stalno govori o boljem IPC-u kod Ryzena ali cinjenice su po ovome sto si i ti rekao... ovo se neda izmjeriti brat bratu nikako... najblize je core per core i isti takt ali i to nije to..

Htio sam samo vidjeti o cemu se tocno radi...

Bnet: mNik987#2148
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mjeri se vrlo jednostavno. Upališ CBR20 i još 5 drugih programa, postaviš takt procesora koje mjeriš na iste vrijednosti i odradiš test. 5 drugih kako bi minimizirao mogućnost pogodovanja. Onaj koji je imao više ima veći IPC. Čak i ram postaviš na iste vrijednosti, XMP upališ. Izmjerit ga i dobit neki broj, ne. Napravit usporedbu koji ima većeg, da.

Zapravo je mjerenje tu kriva riječ. Usporedba bi bila dobra zamjena. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 19:26 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...

Fora je da se ovdje stalno govori o boljem IPC-u kod Ryzena ali cinjenice su po ovome sto si i ti rekao... ovo se neda izmjeriti brat bratu nikako... najblize je core per core i isti takt ali i to nije to..

Htio sam samo vidjeti o cemu se tocno radi...

Pa stvar je jednostavna.. IPC jednostavno pokazuje koja arhitektura je "jača", jača u smislu da na jednakom taktu odradi određen posao brže od neke druge arhitekture. Recimo vidiš u cinebenchu da jedna Zen2 jezgra na 4GHz daje skoro 10% bolje performanse od jedne comet lake jezgre. Dok u multithreadingu, dakle 8 jezgri sa SMTom(odnosno HTom kod Intela), razlika u korist AMDa raste na cca 14% jer je AMDov SMT nešto sitno efikasniji od Intelova HyperThreadinga. 

 

Međutim u igrama je druga stvar jer igre preferiraju brži pristup memoriji nego što im je bitna jaka jezgra(iako i ovo ovisi od igre do igre), pa zato recimo u onom videu sa prošle stranice jedan 10400f na 4GHz ali uz 4000MHz CL17 RAM praktički u stopu prati 10700f na 4.6GHz ali sa sporijom 2933MHz CL14 memorijom.

 

I sad na ovih 10-15% prednosti AMDa dodaj novih 15-20%(koliko je Zen3 IPC jači od Zen2) i dolazimo do nekih 30% bolji IPC Zen 3 vs Comet Lake kao na slici ispod. Dakle ugrubo govoreći, jedan 5800X će na 4GHz će imati app performanse otprilike kao 10700K na 5.2GHz. Potrošnja neusporediva..

ansha: Pomelo te
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 19:40 (Kaby).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Meni samo nije jasno Amd stalno neki napredak, manja potrošnja, bolji overclock, ali Intel na vrhu gaming grafova to mora da je neka urota game developera nema kaj drugo bit.
Ili namjerno rade da to bolje radi na Intelu ili ovi u Amd-u do sada nisu toliko tomu posvetili pažnju.
Jel ako pogledamo ovo šta Kaby kaže da jedan 5800X na 4.0 ghz šije i7 10700k na 5.2ghz tu nekaj onda ne štimac sa Amd-om i igrama.
Pazite kad se smanje detalji(dajem za usporedbu) Intel trga Ryzena nadmoćno, a ovaj(Ryzen) je tehnički jači procesor.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 20:29 (mislioc).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Urota zvana potplacivanje Intela od pradavnih dana.
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

IPC nije nesto fiksno

 

IPC vrijednost je drugacija zavisno od workloada

 

cpu A moze imati bolji IPC u igrama od CPU b

 

cpu A moze mati losiji IPC u renderingu od CPU b

 

cpu A moze imati boji IPC u CAD od CPU b

 

cpu A moze imati losiji IPC u kompresiji od CPU b

 

you get the point

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne, IPC je nesto fiksno, a iskoristivost arhitekture CPUa, tj. tog IPCa nije fiksno.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Urota zvana potplacivanje Intela od pradavnih dana.

 Uz postojanje Fx serije procesora koja se protezala kroz godine a bila je blago receno apsolutna katastrofa ti smatras da je Intel morao ikoga potplacivat.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MEGATAMA kaže...
The_Fichek kaže...
Urota zvana potplacivanje Intela od pradavnih dana.

 Uz postojanje Fx serije procesora koja se protezala kroz godine a bila je blago receno apsolutna katastrofa ti smatras da je Intel morao ikoga potplacivat.

 Naravno da je, vec je odavno poznato da je intel potplacivao i to ne samo jedanput.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...
Ne, IPC je nesto fiksno, a iskoristivost arhitekture CPUa, tj. tog IPCa nije fiksno.

 ma htio sam reci da ako neki procesor ima veci IPC u jednom scenariju, to ne znaci da mu je IPC veci u svim scenarijima od drugog procesora

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Meni samo nije jasno Amd stalno neki napredak, manja potrošnja, bolji overclock, ali Intel na vrhu gaming grafova to mora da je neka urota game developera nema kaj drugo bit.
Ili namjerno rade da to bolje radi na Intelu ili ovi u Amd-u do sada nisu toliko tomu posvetili pažnju.
Jel ako pogledamo ovo šta Kaby kaže da jedan 5800X na 4.0 ghz šije i7 10700k na 5.2ghz tu nekaj onda ne štimac sa Amd-om i igrama.
Pazite kad se smanje detalji(dajem za usporedbu) Intel trga Ryzena nadmoćno, a ovaj(Ryzen) je tehnički jači procesor.

 Procjeni kad vidiš ovo kakav će omjer biti jer zen3 ima isto posložene jezgre po ccx-u + jači ipc + oc

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 21:57 (dery).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
A gle dole 1600AF :)
Da taj 3300X je prototip Zen3.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koja zvijer taj 3300X ocan...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nadolazeći ryzen će još više rasturati uz više jezgri za budućnost. ryzen 5800X i zaboraviš na cpu barem pet godina.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

nadolazeći ryzen će još više rasturati uz više jezgri za budućnost. ryzen 5800X i zaboraviš na cpu barem pet godina.

 Cuo sam to vise puta, cak i od samog sebe. Svaki komp koji sam sastavio i upgrade koji sam kupio je bio s ciljem da "zaboravim na upgrade slijedecih x godina". Pa me evo s novom 3080, a kako mi je i moj 1440p monitor dovoljan za ovo sto meni treba isto tako razmisljam da moj "future proof" zaslon zamjenim jednim finim 4k monitorom zbog nove grafe. I onda ce to biti to na slijedecih... par godina. 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MEGATAMA kaže...
The_Fichek kaže...
Urota zvana potplacivanje Intela od pradavnih dana.

 Uz postojanje Fx serije procesora koja se protezala kroz godine a bila je blago receno apsolutna katastrofa ti smatras da je Intel morao ikoga potplacivat.

A prije FX serije, a poslije? Svaki hardver moze biti brutalan, ako optimiziras softver za njega. Npr. grafa iz 2010. moze biti jednako jaka kao neka iz ove godine, ako jebeno optimiziras, sve se da, ali bi trajalo cijelu vjecnost i bilo bi neisplativo. Tako da da, vjerujem da su potplacivali. Kako got bilo jasno je ko dan da vecina igara u negdje zakopanim libraryima ima optimizaciju za prvih nekoliko jezgri ili kako to vec ide. Paralelni multitasking u igrama donedavno nije bio fora, a obicno nije ni fora pisat nesto iz nule, nego se vjerojatno koriste libraryiji iz boga pitaj koje godine, barem u ovim tzv. Nvidia/Intel/AMD optimiziranim igrama. Svi oni danas imaju tolko dobar hardver da se to tesko primjeti. To je barem moje razmisljanje.. Mozes uzeti i primjer neke izjednacene AMD i Nvidia graficke, pogledas koliko koja ima milijuna tranzistora i pogledas graficke sa slika, primjetis da AMD ima 25% vise elektronike, a Nvidia jednaka ili jaca u igrama, sve ti je jasno. Kod procesora nije bas tak jednostavno, ali vjerujem da je Intel itekako iskoristavao svoju moc i utjecaj.

5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa oduvijek je poznato da se Intel koristi prljavim metodama tj "financiranjem" developerskih kuća.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Synthium kaže...
forumaš kaže...

nadolazeći ryzen će još više rasturati uz više jezgri za budućnost. ryzen 5800X i zaboraviš na cpu barem pet godina.

 Cuo sam to vise puta, cak i od samog sebe. Svaki komp koji sam sastavio i upgrade koji sam kupio je bio s ciljem da "zaboravim na upgrade slijedecih x godina". Pa me evo s novom 3080, a kako mi je i moj 1440p monitor dovoljan za ovo sto meni treba isto tako razmisljam da moj "future proof" zaslon zamjenim jednim finim 4k monitorom zbog nove grafe. I onda ce to biti to na slijedecih... par godina. 

 to je drugo, pričaš o navici/ovisnosti (i sam sam takav). ja sam ovo napisao u vidu realne potrebe gamera/kućnog korisnika. ryzen 5800X siguran sam neće biti BN za idućih 5+ godina u gamingu, jak gamerski CPU bez slabe točke. da li će izlaziti brži procesori? DA, ali na 1440p i 4k što je sigurni trend kroz pet godina ryzen 5800x je siguran izbor.

tko ne "mora" stalno kupovati nove serije, nema frke sa ovim procesorom. u tu svrhu ne bi bilo loše odmah puknuti 2x16 gb bržeg rama i to je to. makar vjerovatno će i za pet godina biti dovoljno 2x8 gb kada su igre u pitanju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.10.2020 7:55 (forumaš).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel se vama čini da će ove godine 5900x biti sweetspot sa cijenom u top tieru ?

 

100 baka razlike između njega i 8 jezgrenog. Samo me zanima kako će skalirati u gamingu.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa 5900X će biti najbolji za gaming, ima najviše cachea čak 32mb više od 5800X i 4 jezgre više za 100$ razlike sigurno bolja opcija od 5800X. I sam Amd ga na službenim stranicama reklamira kao World's best gaming processor.
https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-9-5900x
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da da, bit ce najbolji od najboljih, navali narode. 5600X je preskup, ali 5900X best buy :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.10.2020 16:29 (The_Fichek).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Da da, bit ce najbolji od najboljih, navali narode. 3600X je preskup, ali 5900X best buy :D

 10 fpsa vise za 300+$ vise 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice