AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.081.415
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

 Kad je kupljen ? Ako imas stariji primjerak onda je vjerovatno normala, ali ako si na novijem onda moze to dosta nize 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

Moj kuca na 4.4GHz sa 1.25V, temp cu cak i nize nego kad je sve stock. Kupljen pocetkom godine.

 

Stavi manualno tih 1.26V pa vidi do kud ide.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tvoj je novija verzija, bolji proizvodni proces TSMCa. Škart XT verzija, al dovoljno dobar.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, vjerojatno je do toga... Zanimljivo da nije isao preko 4.2 bez obzira za voltazu dok nisam updejta bios na zadnju verziju koja je dodala support za XT procesore.

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

 Kad je kupljen ? Ako imas stariji primjerak onda je vjerovatno normala, ali ako si na novijem onda moze to dosta nize 

 Kupio sam ga odma kad je izašao. Nisam do sad OC radio ali eto danas flashao bios pa bacio mali OC automatski je stavilo 1.260v sto, ne vidim promjene u temperaturama isto je sve kao i stock od 55c do 60c u igri.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...
hahhaajaads kaže...
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

 Kad je kupljen ? Ako imas stariji primjerak onda je vjerovatno normala, ali ako si na novijem onda moze to dosta nize 

 Kupio sam ga odma kad je izašao. Nisam do sad OC radio ali eto danas flashao bios pa bacio mali OC automatski je stavilo 1.260v sto, ne vidim promjene u temperaturama isto je sve kao i stock od 55c do 60c u igri.

 Onda ne ocekuj cuda, ali najbolje sam testiraj. Tipa stavi manualno tih 1.26v i vidi jel ide iznad 4.0.

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

 Ali zasto bi ga drzao na 4.0 GHz? Ostavi bolje stock onda, jel ako neides preko 4.2 all core gubit ces SC performancu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 13:40 (HCgamingCRO).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kome nije dovoljan 3600 @stock nek pričeka mjesec dva i uzme 4600 radije ne OC 3600. Ja kužim da vam je to "fora" , ali ne vidim puno potrebe za tim, pogotovo dugoročno za upotrebu. 1smus bi uskoro trebao izbaciti automatski tool koji navodno dobro optimizira procesor, pa možete uz pomoć njega vidjet "zdravi" maksimum svog CPU-a... ili štoveć. Sve skupa će za mjesec-dva bit svima dostupno.

Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Kome nije dovoljan 3600 @stock nek pričeka mjesec dva i uzme 4600 radije ne OC 3600. Ja kužim da vam je to "fora" , ali ne vidim puno potrebe za tim, pogotovo dugoročno za upotrebu. 1smus bi uskoro trebao izbaciti automatski tool koji navodno dobro optimizira procesor, pa možete uz pomoć njega vidjet "zdravi" maksimum svog CPU-a... ili štoveć. Sve skupa će za mjesec-dva bit svima dostupno.

Da, tim više što Zenu 2 ne predstavlja "bottleneck" slaba jezgra nego latencije među jezgrama i prema RAM-u, tako da tih niti 10% veći takt apsolutno ništa ne znači..

ansha: Pomelo te
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam mislio preci na 3300X ali mi ne pridonosi puno , ne znam kako bi radio 3700X na toj mojoj b450-i Aorus.Ukoliko 4300X bude 45w tdp mozda njega uzmem inace cu uzet 4600/X zavisi koji bude max 65w tdp to ce vjerovatno biti dead end za ovu konfiguraciju uz brzi ram 3600@cl16 i jedan Nvme cu morat piknut.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Radi mi i na 4.3GHz ali to kurca ne vrijedi u igri, evo bench iz divisiona 2 stock vs 4.3 u pravu ste. Raditi OC na Ryzenu nema apsolutno nikakvog smisal i potrebe samo bezveze dižeš temperaturu procesora... 

Stock Stock
4.3GHz 4.3GHz
Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MGloc kaže...

Ja sam mislio preci na 3300X ali mi ne pridonosi puno , ne znam kako bi radio 3700X na toj mojoj b450-i Aorus.Ukoliko 4300X bude 45w tdp mozda njega uzmem inace cu uzet 4600/X zavisi koji bude max 65w tdp to ce vjerovatno biti dead end za ovu konfiguraciju uz brzi ram 3600@cl16 i jedan Nvme cu morat piknut.

Mislim da bi 3900X radio bez problema a kamoli ne 3700X. Pričekaj Zen3 da vidiš koliko dobre će biti bios nadogradnje za B450 chipset, ako sve bude ok uzmeš čistokrvni 8C/16T Zen3, 32GB 3600MHz Cl16 za cca 1200kn a nvme sve preko Kingstona A2000 1TB ne vrijedi uzimati.. i mir do AM5 i DDR5..

ansha: Pomelo te
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Radi mi i na 4.3GHz ali to kurca ne vrijedi u igri, evo bench iz divisiona 2 stock vs 4.3 u pravu ste. Raditi OC na Ryzenu nema apsolutno nikakvog smisal i potrebe samo bezveze dižeš temperaturu procesora... 

 

Ne mozes na osnovu jedne igre reci dali se isplati ili ne, peobaj odvrtiti bencheve na razlicitim igrama pa vidi, to sto u division 2 nema pomaka ne znaci da u nekoj drugoj nece biti (just saying).

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozz ekipa tribala bi mi pomoć oko mog procesora točnije Ryzena 5 3600,ćini mi se da iman sa njim neki problem.Kao prvo kada san ga kupio znaći sve normalno što se tiče biosa i sl,nikada mi se nije boosta do 4.2ghz,zna je bacat bsod tu i tamo nekad,mislin da je to od procesora bsod,sada mi neko vrime radi na 4.1Ghz priko biosa san stavio automatic overclock i sve radi stabilno.Proba san ručno da stavim 4.2Ghz ili više al nikako to ne mogu postić bez obzira na voltažu skoro san išao do 1.70v al neće uopće da uđe u windows.Sada gledam voltažu koju je bios sam stavio jer san radio opet automatic overclock,voltaža mi stoji na 1.448V wtf.Proba san ručno spustit voltažu na 1.3v al isto neće da uđe u windows na toj voltaži i frekvenciji od 4.1ghz.Dali može biti da san dobio procesor koji nije kako triba,iman san ga prije na B350 matičnoj ploći i događali su se isti problemi kao sada na X570,iako X570 iman duže vrijeme,što se tiče temp procesora neman nekih veći problema jer iman aftermarket cooler.Unaprid hvala svima na pomoći ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 20:59 (crosshair).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je normalno - ne podize takt svih jezgri, nego u single-core ili slicnim

aplikacijama koje ne koristi sve jezgre - podigne takt dvaju najboljih jezgri

sto vise moze.

 

Primjerice, ako sve stavim na "Auto", moj 2700 kad se sve jezgre opterete ide do 3.35Ghz na sve jezgre,

dok kad je neka aplikacija koja radi sa malo jezgri, podigne takt na 3.7Ghz kod dvije jezgre.

 

Stavi sve na Auto, eventualno smanji napon na 1.1V ili cak 1.05V i uzivaj.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kod mene dok je bilo na stocku  bile su više i temperature i voltaze  . sad drzim offset -0.1375 V , boosta oko 4150 MHz sve jezgre sa temperaturama do 60C . Imam i profil 4.3 GHz na 1.335 V , ali realno nisam primjetio neke pomake , a temperature su vise  6 7 stupnjeva . 

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Plus još se šuška da je moguć 1c/4t SMT.

Do sada nikad nije bilo više od 1c/2t HT/SMT.

 Možda nije za kućni PC, ali IBM s power9 procevima ima opcije 1c/4t i 1c/8t smt, odnosno, 24c/96t i 12c/96t

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...
EricCartman kaže...

Plus još se šuška da je moguć 1c/4t SMT.

Do sada nikad nije bilo više od 1c/2t HT/SMT.

 Možda nije za kućni PC, ali IBM s power9 procevima ima opcije 1c/4t i 1c/8t smt, odnosno, 24c/96t i 12c/96t

 Jel to znači da IBM ima pravo na X86 licence? Uz Intel, AMD, Via i kinesku firmu...

Sorry za offtopic...

Nisam ja ništa prčko.
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...
dax-lax kaže...
EricCartman kaže...

Plus još se šuška da je moguć 1c/4t SMT.

Do sada nikad nije bilo više od 1c/2t HT/SMT.

 Možda nije za kućni PC, ali IBM s power9 procevima ima opcije 1c/4t i 1c/8t smt, odnosno, 24c/96t i 12c/96t

 Jel to znači da IBM ima pravo na X86 licence? Uz Intel, AMD, Via i kinesku firmu...

Sorry za offtopic...

 Jašta da nema, ali je zgodno kao trivia

7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mala pomoć ako će netko znati:

 

Naime, već mi 2-3 tjedna temperature i voltaže na 2600x (matična B450 Tomahawk Max) divljaju kako u idle-u tako u igri i web browsing-u (koristim WIndows balanced power plan s min proc stat-om od 5%).

U ryzen master-u provjerim voltaže i takt i proc mi u idle-u bude konstantno 4.1 ghz (ili čak ar jezgri bude 2.2 ghz i ostale sve na 4.1 ghz) i voltaža 1.4 v (padne tu i tamo na 1.36v), a temperature su 61-62 stupnja, a kod surfanuja zna vrisnuti i na 70 stupnjeva.

Koristim Arctic freezer 33 duo i imam namještenu dosta agresivnu krivulju (100% fan speed na 80 stupnjeva) i to mi se prije nije dešavalo. U idle-u mi je po sjećanj utemp uvijek 30 stupnjeva s voltažom od 0.8v, a u igrama bi ovisilo što igram, ali niakda nije prelazilo 65 stupnjeva, čak ni u punom opterećenju.

U gamingu mi temperatura proca dođe i na 80 stupnjeva.  Probao sam u BIOS-u se poigrati (upaljen cool n quiet i stavim voltažu s auto na offset), ali ne pomaže. Jedino što pomogne privremeno je power saving plan u windowsu, ali to mi jede performanse u igrama.

Da li je moguće da su nešto zeznuli s chipset driverima, jer ovo nije normalno.

 

Btw. temp proc-a U BIOS-u je niska (35-38 stupnjeva).

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 12:08 (Brki1994).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako je tako kako kazes , onds se vrlo vjerovatno upali neki proces koji ti koristi cpu i "bezveze" ga zagrijava to mozes pogledat u task manageru.

Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Gledao i to i ništa nisam pronašao.

Budem danas bacio oko kad se vratim s posla.

I want to believe
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako si stavio chipset driver onda bi trebao biti tamo i Ryzen balanced pod power plans pa njega izaberi. Sjećam se da je ljudima sa sličnim problemima to sve riješilo

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 12:44 (vrinho).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probao sam i njega. Ista stvar kao i s windows balanced.

I want to believe
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

Probao sam i njega. Ista stvar kao i s windows balanced.

Ajde malo prouci bios i rucno sve postelaj, napone, frekvencije, power opcije, brzinu vrtnje ventova i kada to sve sredis mislim da nebi trebao imat problema s temperaturama skoro nikako...Ako ti treba poslikat neke opcije u biosu za MSI plocu slobodno reci...

 

Ja sam rucno u power manag. stavio min. proc. state 3% i najveci 100% naravno, idla mi na nekih 2.0 Ghz i nema problema...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 15:42 (Tomo53nja).
16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

Probao sam i njega. Ista stvar kao i s windows balanced.

 Provjeri da nemaš FirewallModule.exe u procesima, može biti da je slična stvar kao meni kad je uletio malware (pisali prije par mjeseci na ovoj temi o tome).

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Blagi offtopic ali ima li istine u ovoj zajebanciji da bi ove nove kartice mogle praviti ozbiljan bottleneck sa trenutnim geeracijama mainstream procesora??

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BeLLicus kaže...

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

 Ja ga drzim na 4ghz i 1.2v

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa biti ce bottleneck na 1080p sa svakom jacom karticom od 3070 , ali posto se vec dosta ljudi igra na 1440p i nekolicina na 4k ne vidim nikakav problem, iako ovo je smijesno prodaje rtx 2080ti da igra xbox 360 sta je najbolje tu ima istine...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tomo53nja kaže...
Brki1994 kaže...

Probao sam i njega. Ista stvar kao i s windows balanced.

Ajde malo prouci bios i rucno sve postelaj, napone, frekvencije, power opcije, brzinu vrtnje ventova i kada to sve sredis mislim da nebi trebao imat problema s temperaturama skoro nikako...Ako ti treba poslikat neke opcije u biosu za MSI plocu slobodno reci...

 

Ja sam rucno u power manag. stavio min. proc. state 3% i najveci 100% naravno, idla mi na nekih 2.0 Ghz i nema problema...

 

Sve sam to pokušao i ništa.

Rješeno. Čini se da je driver i program od printera radio sranje. Naime, nemam boje pa se konstatno vrtio u pozadini. 

Čim sam ga deinstalirao, temperature pale na idle-u na 32 stupnja. 

Zahvaljujem svima na savjetima!

I want to believe
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice