AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.082.736
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...

 Mislim specificno na gaming performanse, i btw kako ce se trenutni ryzeni nositi sa 3080,3090 na 1440p i 4k rezoluciji? Pretpostavljam zbog raytracinga razlike ce se jos dodatno smanjiti jer ce se tu grafe dosta znojiti, a i zbog xboxa sve buduce igre ce biti radjene na dx 12U pa bi procesori trebali biti dodatno rastereceni.

  Pa serija 3000 će se nositi bez problema dok će ovi iz starijih serija imati nešto niži fps. 

3 godine
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav, imam problema s novim Ryzen računalom. Procesor je Ryzen 5 3400G, ASRock B450M-HDV R4.0. i Patriot Viper4, 3000MHz, 2x8GB, CL16. Kod igranja igara ruši mi se sustav i prikazuje BSOD.

Google mi govori da se radi o nekom problemu vezanom za AMD. Dvaput sam instalirao Windowse na čisto, stavio zadnje drivere za chipset i grafiku, BIOS je zadnja verzija, DDR4 sam spustio na 2133 MHz. Opet se javlja isti problem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 8:22 (user2206).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel ti zadnji BIOS na ploči?

3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da, napisao sam da je. Na stranici ASRocka stoji da zadnji BIOS nije preproučljiv za stare Ryzene ali ne i za moj (ako na to ciljaš).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

skini memtest86 i pusti ga nek odvrti jedan full test par sati da vidiš jel do RAM-a.

3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislio sam možda probati downgradeati BIOS? Da li je to isto ko u update ili ima neka posebna procedura?

Na redditu sam našao par postova gdje se spomnije ista greška i da je to rješeno downgradeom

https://www.reddit.com/r/ASRock/comments/ijf1wy/thread_stuck_in_device_driver_bsod/

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/hc7y1b/bsod_thread_stuck_in_device_driver/

 

UPDATE 

ovo je jako čest problem, jednostavno ASROCK zasrao BIOS update

https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/720158/thread-stuck-in-device-driver-bsod-error-almost-daily/page-2

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 8:45 (user2206).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

skini memtest86 i pusti ga nek odvrti jedan full test par sati da vidiš jel do RAM-a.

Čak da i pokaže da je sve u redu, opet problem može biti memorija.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
user2206 kaže...

Pozdrav, imam problema s novim Ryzen računalom. Procesor je Ryzen 5 3400G, ASRock B450M-HDV R4.0. i Patriot Viper4, 3000MHz, 2x8GB, CL16. Kod igranja igara ruši mi se sustav i prikazuje BSOD.

Google mi govori da se radi o nekom problemu vezanom za AMD. Dvaput sam instalirao Windowse na čisto, stavio zadnje drivere za chipset i grafiku, BIOS je zadnja verzija, DDR4 sam spustio na 2133 MHz. Opet se javlja isti problem.

 ako vec nisi probaj instalirati ove drivere za chipset: KLIK

 

imas dediciranu graficku karticu ili se igras na ovoj od procesora?

www.youtube.com/TerabitTV
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 10:14 (Mitohondri).
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Igram se na integriranoj i imam zadnje chipset drivere s AMDovih stranica. Mislim da je do BIOSa, napraviti cu downgrade, na onom forumu što sam linkao 5-6 ljudi ima isti problem s istom matičnom. Rješenje je downgrade BIOSa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 10:30 (user2206).
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
user2206 kaže...

 Ryzen 5 3400G, ASRock B450M-HDV R4.0. , BIOS je zadnja verzija,

 

Taj APU sadrzi Raven Ridge CPU Core, pod kodnim imenom Picasso.

 

Procitaj sto je ASRock napisao:

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M-HDV%20R4.0/#BIOS

 

*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system.
*Before updating this BIOS, please also read the description in previous BIOS version.

 

Drugi put citaj prije nego sto krenes u "akcije" nadogradnje BIOS-a.

 

Downgrade na 2.30 bi trebao biti moguc, to je zadnja verzija za Raven.

Instant Flash kao i kod upgradea. Sretno, i drugi put citaj sto je izricito napisano debelim slovima, nije bezveze.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

1. Matična je došla s predinstaliranim BIOSom 3.70 koji ima isto upozorenje

2. 3400G nije kodnog imena Raven već Picasso 

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M-HDV%20R4.0/#CPU

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:00 (user2206).
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Taj APU sadrzi Raven Ridge CPU Core, pod kodnim imenom Picasso.

 

 

user2206 kaže...

1. Matična je došla s predinstaliranim BIOSom 3.70 koji ima isto upozorenje

2. 3400G nije kodnog imena Raven već Picasso

 

1. Ajde procitaj jos jednom, molim te. CPU core je i dalje Raven Ridge, i sa refreshom grafike je kodno ime Picasso.

Moras shvatiti da su to i dalje ZEN+ CPU jezgre sa "novijom" (brzom) GPU jezgrom. Al to ih ne cini ZEN2 CPU-ima, nego i dalje ZEN+ (Pinnacle, Raven, Colfax i Picasso)

2. "1.00   2018/12/12   First release."

 

Yeah, right, like i believe you.

 

Fotografiraj MBO kod dijena baterije.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:16 (Čitatelj).
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

1.Znači prosječni korisnik bi trebao poznavati interna AMD kodna imena a ne voditi se onim što proizvođač matične ploče stavi na svoje stranice. Ako je to tako kako ti kažeš onda je ASROCK to trebao bolje iskomunicirati.
2. Da, matična dolazi s predinstaliranim BIOSom te verzije, ne vjeruješ meni prolistaj gornji forum gdje likovi s istom matičnom imaju isti problem, a dobili su predinstalirane novije verzije BIOSa kao i ja. To uopće nije čudno, šta ti misliš da svaka matična dolazi s v1.0 BIOSa?

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne, prosjecan korisnik to ne mora znati - ali zato prosjecan korisnik ode u trgovinu i dozvoli

da mu strucna osoba slozi konfogiraciju. Ista stvar vrijedi i za sve ostale struke - ni ja ne kupujem

karike da ih mjenjam na kosilici, jer sam prosjecni korisnik, a ne mehanicar. Ja cu zamjeniti svjecicu,

promjeniti sajlu gasa, eventualno spagu za pokretanje kosilice, to moze prosjecni korisnik. Tako i ti,

kao prosjecni korisnik, nisi trebao slagati sam PC, niti sam odabirati komponente, ako se ne kuzis u njih.

 

A druga stvar, fotografiraj MBO kod dijela baterije/M.2 slota. Tad ce mi sve biti jasno.

Po change-logu se vidi da je ASRock plocu B450M-HDV R4.0 distribuirao sa dva BIOS-a:

1.00

2.30

 

Dakle oba koja ti pasu. Nema verzije te ploce koja je distribuirana sa "zadnjim" 3.90 BIOS-om,

to je cista laz koju si izmislio. Zadnji Batch ploca je iz 6. mjeseca 2019., distribuirane sa 2.30.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:27 (Čitatelj).
Moj PC  
0 3 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajd da završim s tobom jer nisi od pomoći. Komp je kupljen i sastavljen u Futuri, dućanu s jako dobrom reputacijom. Komponete jesam ja odabrao, ali uz napomenu da provjere jel po njima to sve štima, oni su mi promjenili RAM zbog bolje kompatibilnosti i to je bilo to. Uopće ih ne krivim za ovo. Ovo je samo do usranog ASROCKa. Budem downgradeao BIOS i javio dojmove nakon par dana, ako bude još netko s ovim problemom da zna o čem se radi.

Inače ljudi na onom gore forumu javljaju da im sve uredno radi s BIOSom v3.20 koji gle čuda ima to upozorenje koje spominješ.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:27 (user2206).
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Fotografiraj plocu, i time mozes dokazati da pricas istinu ili laz.

 

Ako je na BIOS-u nalijepnica sa 1.00 ili 2.30, sve je jasno - ili si ti flashao BIOS

na ploci, ili netko u Futuri. Ali prica da je ploca dosla sa "zadnjim BIOS-om" je laz.

 

user2206 kaže...

Inače ljudi na onom gore forumu javljaju da im sve uredno radi s BIOSom v3.20 koji gle čuda ima to upozorenje koje spominješ.

 

Nema, ocito ne znas engleski, ili koji god vec jezik koristis na ASRock web-u. Pise slijedece:

 If the current BIOS version is older than P1.40, please update BIOS to P1.40(PinnaclePI-AM4_1.0.0.6) before updating this (2.30) version.

 

Dakle, da ti prevedem - ako imas plocu sa BIOS-om starijim od 1.40, dakle tvornicki 1.00, prije upgradea na 2.30 je potrebno nadograditi

slijedno na 1.40, i onda sa 1.40 na 2.30.

 

 

A druga stvar, ne znas ni procitati sto sam napisao:

Čitatelj kaže...
Downgrade na 2.30 bi trebao biti moguc, to je zadnja verzija za Raven.

Instant Flash kao i kod upgradea. Sretno, i drugi put citaj sto je izricito napisano debelim slovima, nije bezveze.

 

Dakle niti jednom nisam spomenuo 3.20, nego 2.30, al tebi je to ocito isto, jer ne citas.

 

Tipican PICNIC problem.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:34 (Čitatelj).
Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ti si stvarno nedokazan lik, spamamo temu, prestani mi odgovarati, pogotovo jer krivo čitaš moje postove

ZNAČI NEKOLIKO KORISNIKA S STRANOG FORUMA KOJI IMAJU ISTU PLOČU I APU ISTE GENERACIJE:

1. Tvrde da su dobili matičnu s predinstaliranim 3.70 BIOSom

2. Problem su riješili s downgradeom na 3.20 koji ima isto upozorenje za koje ti tvrdiš da je razlog mog problema

Čitatelj kaže...

 

*ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU is being used on your system.
*Before updating this BIOS, please also read the description in previous BIOS version.

 Slike su tu u prilogu. Drugi oprostite na smetnji, ja više ovom pametnjakoviću ne odgovaram.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 11:40 (user2206).
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
user2206 kaže...

Pozdrav, imam problema s novim Ryzen računalom. Procesor je Ryzen 5 3400G, ASRock B450M-HDV R4.0. i Patriot Viper4, 3000MHz, 2x8GB, CL16. Kod igranja igara ruši mi se sustav i prikazuje BSOD.

Google mi govori da se radi o nekom problemu vezanom za AMD. Dvaput sam instalirao Windowse na čisto, stavio zadnje drivere za chipset i grafiku, BIOS je zadnja verzija, DDR4 sam spustio na 2133 MHz. Opet se javlja isti problem.

 Evo par sati gaminga u komadu bez BSOD, downgrade na v3.20 je prošao bezbolno, radi se na isti način kao i update BIOSa, nema neke posebne filozofije.

PS za mudru Čitatelja

 

Čitatelj kaže...

 

A druga stvar, fotografiraj MBO kod dijela baterije/M.2 slota. Tad ce mi sve biti jasno.

Po change-logu se vidi da je ASRock plocu B450M-HDV R4.0 distribuirao sa dva BIOS-a:

1.00

2.30

 

Dakle oba koja ti pasu. Nema verzije te ploce koja je distribuirana sa "zadnjim" 3.90 BIOS-om,

to je cista laz koju si izmislio. Zadnji Batch ploca je iz 6. mjeseca 2019., distribuirane sa 2.30.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 14:10 (user2206).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne ulazeći u vašu međusobnu raspravu, samo jedno  moje iskustvo koje govori da nekad proizvođači i ne testiraju najbolje kompatibilnosti sa svojim proizvodima. U mom slučaju iz neznanja sam stavio službeno nepodržani procesor na matičnu i radio je je bez problema sa defaultnim biosom. Support mi je nakon nekog vremena usput u nekoj komunikaciji oko sasvim drugog problema rekao kako matična nikako ne podržava taj moj procesor, što naravno nije tačno. Osporio sam im tvrdnje i poslao očitanja CPUZ nakon čega su u specifikacijama dodali da je podržan i taj CPU. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Naravno da ne testiraju, to jos i razumijem, jer ima tolika hrpa procesora ali taj šugavi ASROCK stavi upozorenje

ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU

Ja odem pod listu podržanih procesora, tu piše da je moj 3400G Picasso. Naravno da neznam u detalje da i taj Picasso spada pod Raven nomenklaturu, to je jebeni ASROCK trebao naglasiti u svom upozorenju.

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa ja cu se ranit tupim predmetom, ti stavljas opet screenshot od 3.20, a cijelo ti vrijeme pricam od 2.30.

Dakle DVA TOCKA TRIDESET a ne TRI TOCKA DVADESET!

 

I vidis na fotografiji da ti je ploca dosla sa 3.70 BIOS-om, a ne sa zadnim 3.90 - dakle ili si ti napravio update na 3.90 ili netko u Futuri.

Al nema veze, napravi downgrade i sretno s citanjem

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Onaj lik aka 1usmus neki dan otkrio malo detalja oko zen3... 10 jezgri su poznate vec ali spominje nesto o klokanju IF, i da mozemo napon i klok za svaku jezgru posebno namjestiti. Sve u jedan CCD, mislim da bi ovaj zen3 mogao naguziti dobro ZEN2

https://twitter.com/1usmus?lang=de

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.9.2020 23:40 (HCgamingCRO).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nemaš kaj mislit, to se zna. Ako bude 10% bolja u globalu tuče Intel sigurno, ali je problem da je to više-manje za multi thread funkcije i prosjek, dok je single core do 20% bolji, a to Intel satre, ako zaista bude tako.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

................................

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Nemaš kaj mislit, to se zna. Ako bude 10% bolja u globalu tuče Intel sigurno, ali je problem da je to više-manje za multi thread funkcije i prosjek, dok je single core do 20% bolji, a to Intel satre, ako zaista bude tako.

 

 Gledaj ovako: najavljeni IPC je 15% veci od zen2

       Jedan CCD sa 8 jezgri eliminirat ce latencije+ veci IF znaci isto 10-15% naspram zen2 performance

       Veci klokovi(stime da ce biti najfiniji 7 NM+) pa ces sigurno imati primjeraka koji ce klokati na 4.8 ako i ne na 5.0 na svim jezgrama na mozda manjim primjercima tipa 4,6 jezgre - jedno 5% performance jos na sve ove gore postotke.

Nebi me cudilo da zen 3 bude u globalu 30% bolji od zen2.

A onda tamo nakon 2021, vidimo se na granicama subatomskih cestica, 5 nm... neznam dokle ce gurati jel nece vise biti mjesta elektronima da se krecu

Stime da se suska da ce 5NM Ryzen imati 7 NM I/O DIE naspram ovog 12NM, pa ce biti navodno fizickog prostora nabaciti nekog 128/256 cudovista. Ipak u "roadmap-u" najavljuju "more core count" i hybrid "ZEN MODE" vjerojatno sa nekim ludim HBM-om ili memorijom opcenito direkt na DIE-u

https://www.anandtech.com/show/15590/amd-discusses-x3d-die-stacking-and-packaging-for-future-products-hybrid-25d-and-3d

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 20:06 (HCgamingCRO).
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Plus još se šuška da je moguć 1c/4t SMT.

Do sada nikad nije bilo više od 1c/2t HT/SMT.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Plus još se šuška da je moguć 1c/4t SMT.

Do sada nikad nije bilo više od 1c/2t HT/SMT.

 Mislim da se to radi o zen4/5 , da za zen3 toga neće biti.

12 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Malo o trenutnim Ryzenima... Po ovome https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_5_pro_4650g-1630-vs-amd_ryzen_5_3600-927 Ryzen 5 PRO 4650G i 5 3600 su, praktički, jednaki...

Cijena im je u ADM-u slična a PRO je ipak APU... I još se, značajnije, razlikuju u L3 Cache - APU ima 8 a 3600 ima 32 MB...

Jesu li slični po efikasnosti što se CPU performansi tiče?

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel netko drži svoga ryzena 3600 na 4.0GHz? Ja sam danas prvi put ga digao sa stocka na 4.0GHz i stavilo mi je automatski voltazu na 1.260v, na koliko je vi drzite? Sve mi je stabilno inače... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tako nekak i moj ide , jedino ga ne mogu natjerat preko 4.150mhz stabilno.

Za 4.2ghz mislim da bi trebao voltazu od 1.4v , ja ga sada drzim stock boosts u igrama preko 4.0ghz.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2020 8:32 (MGloc).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice