AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.059.618
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Gigabyte Aorus B450 M je ploca

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni se nekak čini da Intel namjerno tanka. Ne cijede oni taj 14nm jer im je problem prijeći na manje. Imaju oni već sve pripremljeno. Vratit će se sa ddr5 ramom pa bumo svi kupovali te matične po kojima sada seremo. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 14:43 (pavlovs_dog).
 
0 4 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Netocno.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
pavlovs_dog kaže...

Meni se nekak čini da Intel namjerno tanka. Ne cijede oni taj 14nm jer im je problem prijeći na manje. Imaju oni već sve pripremljeno. Vratit će se sa ddr5 ramom pa bumo svi kupovali te matične po kojima sada seremo. 

Da, namjerno se već 7 godina blamiraju sa nemogučnosti prelaska na 10nm, krše vastita obečanja pred kupcima, korisnicima, partnerima i dioničarima, te gube OGROMNI udio u tržištu.

Imaju sve spremno, ali ne žele, jer bi bilo dosadno da su stalno na vrhu.

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vrijeme će pokazati. Preglupi su ovo potezi da ne bi bili namjerni.

 

(Unatoč tome kaj se AMD podigao zadnjih godina, kriza za Intel je nastupila tek ove, sa mobilnim procesorima desktop performansi. Do sada se Intel nije morao posebno trgati za tržište pošto je ionako bio dominantan u jedinom aspektu koji je bitan - financijskom. I to ne zanemarivo - otprilike u omjeru 10:1)

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 15:36 (pavlovs_dog).
 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
pavlovs_dog kaže...

Vrijeme će pokazati. Preglupi su ovo potezi da ne bi bili namjerni.

 

 

 Ili naprosto ne mogu na 10nm dobit dobre yieldove i prisiljeni su 14nm koristit.

Navodno skaću odmah na 5nm, da im je zdraviji proces od 10nm, ali će im trebat još godinu i pol do dvije za to. Do tada moraju preživjet.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Kolega gore je pitao za DDR5 i Zen 4.

 

...

Thx za komentar, tako nešto sam i tražio. :)

Do jeseni ću razlomit trošak tako da riješim monitor i SSD pa preostaju MBO, CPU i RAM po izlasku ZEN3 da ne kupujem bezveze 2 CPU-a unutar 6 mjeseci.

i5 2500k + cheap Asrock MBO ispali jedna od najisplativijih kupovina ikad zahvaljujući throttlanju napretka od strane Intela i nepostojanja konkurencije.

A i valjda neću sljedeći komp kupovat nakon 8 godina pa nije bed što izlazi DDR5.

Welcome my son...
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 16:13 (zv'jer2).
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

 to mi još nejde u glavu

treba pričekati testove ploča, jer ako na z ploči može ići i puno brži ram na non k procesore, onda ne vidim razloga da na h i b nejde 2933mhz koliko te ploče podržavaju

Pa već ima testova, ne ide preko 2666MHz. A sve i da ide, mislim da 10% brži ram i ne čini baš neku presudnu razliku..

 

Ryzen 3600 je 180€, i5-10400 Box je 208€, F verzija će vjerojatno biti li-la s 3600, Asus H470M-Plus je 128€, ASUS B450M-PRO GAMING je 107€. Cijene su sa computeruniverse.

 

Ryzen je oko 15% jači procesorski (cinebench, blender itd), ima opciju za ram do 3733MHz(40% više nego i5-ica), ima opciju za dosta jeftinu nadogradnju ubuduće na 4600,3900X itd itd.

Jednostavno je zasad sve na strani amda u ovoj bitci 10400f i 3600..

ansha: Pomelo te
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...
picajzla0707 kaže...

 to mi još nejde u glavu

treba pričekati testove ploča, jer ako na z ploči može ići i puno brži ram na non k procesore, onda ne vidim razloga da na h i b nejde 2933mhz koliko te ploče podržavaju

Pa već ima testova, ne ide preko 2666MHz. A sve i da ide, mislim da 10% brži ram i ne čini baš neku presudnu razliku..

 

Ryzen 3600 je 180€, i5-10400 Box je 208€, F verzija će vjerojatno biti li-la s 3600, Asus H470M-Plus je 128€, ASUS B450M-PRO GAMING je 107€. Cijene su sa computeruniverse.

 

Ryzen je oko 15% jači procesorski (cinebench, blender itd), ima opciju za ram do 3733MHz(40% više nego i5-ica), ima opciju za dosta jeftinu nadogradnju ubuduće na 4600,3900X itd itd.

Jednostavno je zasad sve na strani amda u ovoj bitci 10400f i 3600..

Ima na geihalzsu. 10400f (i to stave G1 pod zagradu, tj. oni zalosni primjerci), tray je 170€, dok je boxed verzija (i vjerovatno Q0) oko 178€. Sto znaci da je opet 3600 cca 10-15€ jeftiniji i od F verzije.

9 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

u 99% slučajeva CPU ima samo jedan posao... filati GPU... ne kužim taj hype oko procesora nikako.

Ili sam uletio u temu di su sve "content creatori iliti štogod" kojima svaka sekunda rendanja više znači ogroman financijski gubitak?

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 21:52 (miki_the_pirat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
miki_the_pirat kaže...

u 99% slučajeva CPU ima samo jedan posao... filati GPU... ne kužim taj hype oko procesora nikako.

 

E kako biš se prevario... A i da je, treba to filati, igre su sve više cpu zahtijevnije, a da ne govorim o high RR gamingu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ima i popularnih igara kao Dota2 gdje CPU itekako znaci. Ne znam zasto ni kako, ali u mass fightu treba cim bolji CPU, ako ne zelis slide show. Vjerojatno vrijedi i za hrpu drugih igara gdje ima hrpu toga kaj se dogadja u igri u istom realnom vremenu + ak se jos nesto vrti u pozadini na kompu (discord, steam, yt itd). Nadodamo na to visoki refresh za gamere koji pate na 144Hz i jednom gameru odjedanput treba cim bolji CPU..

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ima i popularnih igara kao Dota2 gdje CPU itekako znaci. Ne znam zasto ni kako, ali u mass fightu treba cim bolji CPU, ako ne zelis slide show. Vjerojatno vrijedi i za hrpu drugih igara gdje ima hrpu toga kaj se dogadja u igri u istom realnom vremenu + ak se jos nesto vrti u pozadini na kompu (discord, steam, yt itd). Nadodamo na to visoki refresh za gamere koji pate na 144Hz i jednom gameru odjedanput treba cim bolji CPU..

Naravno, i još je problem što je dosta reviewa u nekim nezahtjevnim dijelovima igre. U quake champions je razlika 50-100% između igre sa 2 igrača npr i sa 8. A moš mislit da netko testira u online igri sa maksimalnim brojem igrača, i to dobrih, di ima puno akcije.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
9 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Daj ne me jebat da za dotu sad treba 8/16 cpu na 5 giga

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo bas gledam stremere neki dan. Valve dodao battlepass sa tri hiljade sranja i zbuga se igrica svako malo, ali to je vise do servera, no imas fps slide show ako imas imalo "los" cpu. Mislim, previse sranja ima u toj igri, nema sanse da sve odradjuje GPU. To bi bilo idealno, zapravo bilo bi idealno da ti CPU uopce ne treba i to je teoretski moguce, ali industrija je otpocetka isla da trebas imat i CPU i GPU. Long story short, Ryzen 3600 je zlatna sredina za prosjecnog korisnika, a bome i jeftiniji 2600/2600X/1600AF, no oni ne filaju kako kazes neke jace grafe kao 3600. Nadolazeci 3600 XT ce biti bomba, ali vise za kurcenje vjerojatno i da se moze reci da nema Intela koji je brzi.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

Pa već ima testova, ne ide preko 2666MHz. A sve i da ide, mislim da 10% brži ram i ne čini baš neku presudnu razliku..

 

Ryzen 3600 je 180€, i5-10400 Box je 208€, F verzija će vjerojatno biti li-la s 3600, Asus H470M-Plus je 128€, ASUS B450M-PRO GAMING je 107€. Cijene su sa computeruniverse.

 

Ryzen je oko 15% jači procesorski (cinebench, blender itd), ima opciju za ram do 3733MHz(40% više nego i5-ica), ima opciju za dosta jeftinu nadogradnju ubuduće na 4600,3900X itd itd.

Jednostavno je zasad sve na strani amda u ovoj bitci 10400f i 3600..

a to im je stvarno u kurcu, pa mogli su barem pustit do tih 2933mhz kad već sve te h i b ploče podržavaju takav ram

jasno da je 3600 no brainer, moja asus b450 tuf pro ima podršku rama do 4400mhz, znači ako je istina da će xt verzije imati dobar benefit od 4000+mhz, nemamo se što mislit

 

a što se cijena tiče, one su skroz friške, bio je i rajzen 3600 kod nas 1800 kuna po izlasku, treba pustit da se malo ispušu

šteta zapravo što nisu konkiurentniji i što s takvim glupostima poput rama sami sebi skaču u želudac, konkurentnost svakako ide nama u korist jer onda nastupa borba cijenama

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da su stavili 3200Mhz podrsku bili bi na konju. To je neka zlatna sredina za RAM i nema bas nekog pomaka s npr. 3600Mhz dok got CPU nije bottleneck. A i te podrske do 4400Mhz mozes zakvacit macku o rep jer takvi kitovi kostaju itekako puno i boga pitaj kolko bi bili stabilni na nekoj tako jeftinijoj ploci, no lijepo je vidit da je sluzbeno podrzana takva memorija na cca 850 kn ploci. Kad vec pricamo o memorijama i visokim frekvencijama, ima jedna lijepa Patriot Viper Steel 4000Mhz CL19 19 19 39 za 120 eura, a zna biti i nize: https://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-Patriot-Viper-Steel-DDR4-4000-DIMM-CL19-Dual-Kit_1309477.html sto je bolje po meni od 105 eura konkurentnih Ripjaws F4-4000C18D-16GVK CL18-22-22-42 koji znaju biti i 100 eura. Kazem random, ako se netko zamjerio na 3600XT koji bi trebao podrzavati inifnity fabric 1:1 i na 4000Mhz..

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 23:00 (The_Fichek).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ha čuj, ako budem unaprjeđivao sa 2400g na neki 3600xt ili 4600, a benefiti 4000+ mhz meme na njima budu konkretni, onda ću gledat i novi ram. Ionako je sad na njoj osnovni 2x4gb 2133mhz koji mi je ostao sa starije g4560 konfe
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 12:45 (HCgamingCRO).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Netko je u tom clanku kopirao vijesti od wctech, tj. wcfftech gdje su oni izlistali cijene jednog francuskog ducana koji inace ima nabijene cijene: https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3900xt-ryzen-7-3800xt-ryzen-5-3600xt-cpu-online-listing/, ali su barem dali relativnu usporedbu. Znaci u tom istom francuskom ducanu je Ryzen 5 3600X trenutno 270€. Treba pogledati i sacekati prosjecnu cijenu, a ne izdvojenu random cijenu tamo nekog retailera. Spekulira se da bi trebao kostati oko 217 eura u EU. S vremenom bi to valjda palo na 200 eura. Lako moguce da ce kostati 40 pa mozda u nekim ducanima i 50 eura vise od 3600, sto nebi bilo opravdano, ali tko zeli najbolje mora i platit..

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 12:58 (The_Fichek).
8 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I AMD-ići su na prvom plusu: samo ne na 14 ko Intel nego na 7nm+

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Netko je u tom clanku kopirao vijesti od wctech, tj. wcfftech gdje su oni izlistali cijene jednog francuskog ducana koji inace ima nabijene cijene: https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3900xt-ryzen-7-3800xt-ryzen-5-3600xt-cpu-online-listing/, ali su barem dali relativnu usporedbu. Znaci u tom istom francuskom ducanu je Ryzen 5 3600X trenutno 270€. Treba pogledati i sacekati prosjecnu cijenu, a ne izdvojenu random cijenu tamo nekog retailera. Spekulira se da bi trebao kostati oko 217 eura u EU. S vremenom bi to valjda palo na 200 eura. Lako moguce da ce kostati 40 pa mozda u nekim ducanima i 50 eura vise od 3600, sto nebi bilo opravdano, ali tko zeli najbolje mora i platit..

 YEP! ali nasi hrvati dolje ce otprilike dobiti ove cijene izlistane iako vidim da u tom doticnom ducanu 3600 kosta 219 Eu a u MF-u naprimjer vec slampavih 160+ eura... Tako da treba pricekati jos koji dan/tjedan i dobicemo sigurno i iz AMD-a potvrdu nekakvu.

Ali meni je zanimljiv ovaj 3800XT koji bih mogao biti dupli  single ccx ccd tj dupli 3300x sa vecim frekvencijama ali i to treba jos sacekati. Ugl ako su ovi klokovi istiniti onda otprilike znamo sto ocekujemo od zen3 mozda jos ove godine... da ce vjv boostati 5 GHz i vise, iako vjerujem da ce neke zlatne binane koke i dosegnuti all core OC 4.8-5.0 cak na ovom zen2 refreshu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.6.2020 13:06 (HCgamingCRO).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

I AMD-ići su na prvom plusu: samo ne na 14 ko Intel nego na 7nm+

A moguće da se ni na njemu neće dugo zadržati, po glasinama o Ryzen C7 mobile SoCu (ARM) izgleda da je i 5nm već spreman.

 

 

8 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
The_Fichek kaže...

Netko je u tom clanku kopirao vijesti od wctech, tj. wcfftech gdje su oni izlistali cijene jednog francuskog ducana koji inace ima nabijene cijene: https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3900xt-ryzen-7-3800xt-ryzen-5-3600xt-cpu-online-listing/, ali su barem dali relativnu usporedbu. Znaci u tom istom francuskom ducanu je Ryzen 5 3600X trenutno 270€. Treba pogledati i sacekati prosjecnu cijenu, a ne izdvojenu random cijenu tamo nekog retailera. Spekulira se da bi trebao kostati oko 217 eura u EU. S vremenom bi to valjda palo na 200 eura. Lako moguce da ce kostati 40 pa mozda u nekim ducanima i 50 eura vise od 3600, sto nebi bilo opravdano, ali tko zeli najbolje mora i platit..

 YEP! ali nasi hrvati dolje ce otprilike dobiti ove cijene izlistane iako vidim da u tom doticnom ducanu 3600 kosta 219 Eu a u MF-u naprimjer vec slampavih 160+ eura... Tako da treba pricekati jos koji dan/tjedan i dobicemo sigurno i iz AMD-a potvrdu nekakvu.

Ali meni je zanimljiv ovaj 3800XT koji bih mogao biti dupli  single ccx ccd tj dupli 3300x sa vecim frekvencijama ali i to treba jos sacekati. Ugl ako su ovi klokovi istiniti onda otprilike znamo sto ocekujemo od zen3 mozda jos ove godine... da ce vjv boostati 5 GHz i vise, iako vjerujem da ce neke zlatne binane koke i dosegnuti all core OC 4.8-5.0 cak na ovom zen2 refreshu.

 Koliko malo para treba AMD-u za puno napretka, a koliko puno treba Intelu za malo napretka... dobro u problemima su zbog vlastitih fabova.

Jedan milijunčić $ znači AMD-u puno više nego taj isti milijunčić Intelu.

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...

da ce vjv boostati 5 GHz i vise, iako vjerujem da ce neke zlatne binane koke i dosegnuti all core OC 4.8-5.0 cak na ovom zen2 refreshu.

 Koga će vam svima vraga taj 5 GHz podatak? Frekvencija nije toliko bitna, iako je usko vezana uz arhitekturu i proizvodni proces. IPC je opet vezan uz arhitekturu i to je bitniji podatak. Sa većom frekvencijom dolazi do povećanja temperature, toplinsku energiju treba odvodit, dolazi do zahtjeva za jačim hladnjakom, skupljim, više ventilatora, prozračnim kučištem... Znamo svi sve. Frekvencija nije pravi put.

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nece on boostat nikakvih 5.0ghz, 4.8 ce bit single core boost a 4.6-4.7 allcore...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ak bude tak, intel je u govnima...

(G)jokaCRO ingame
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
red_bull kaže...

Ak bude tak, intel je u govnima...

 intel je tak i tak u govnima...

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Intel i AMD profitiraju jedni od drugih - za svaki prodani AMD procesor, dio ide intelu (x86 licence),

a isto tako svaki prodani Intel procesor, dio ide AMD-u (x64 licence).

 

Pitanje je vremena kad ce svi OS-ovi biti iskljucivo x64 sa nativnim x64 aplikacijama,

bez podrske za Legacy x86 aplikacije - i tada AMD moze poceti proizvoditi procesore

bez x86 podrske, sto bi znacilo "pa pa" placanja Intelu.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma sve je to li-la, iskreno meni najviše odgovara situacija u kojoj oba tabora imaju vrlo blizu proizvode po kvaliteti, pa onda pada cijena i mogu dobit kvalitetan proizvod za malo para.

 

Trenutno je to recimo slučaj, ako kupuješ AMD, ali Intel iz nekog razloga i dalje smatra da ne mora spuštat cijene.

 

Koliko sam čitao, Intel ima problema sa 14nm koji nisu jasno vidljivi i pretpostavlja se da ih nema, ali su ogromni. Kako nisu uspjeli preć na 10nm već godinama, a AMD stišče žestoko od kako je prvi Ryzen izašao, Intel proizvodi nekoliko generacija procesora na istom procesu i morali su otvarati dodatna postrojenja za proizvodnju 14nm dijelova. to ih je koštalo milijarde sa jedne strane, a uzrokovalo da nova postrojenja imaju drastično manje yieldove nego zdravi proces u originalnima, te je zato puno "F" procesora. Ipak, ni njih ne uspjevaju proizvodit dovoljno, pa drže visoke cijene kako potražnja ne bi bila prevelika i sve skupa u konačnici rezultira da partneri svejedno prelaze AMD-u, a Intel ima hrpu postrojenja sa neupotrebljivim 14nm procesom, umjesto investiranja u 10 i 5nm. 10nm bi kasnije ove godine po prvi puta trebao dati zdrave chipove, a sad je vrijeme kad su umjesto sređivanja 10nm i otvaranja novih i neuspješnih 14nm postrojenja trebali sve ulagati u 5nm koji treba doć kroz godinu-dvije. Naime AMD možda već slijedeće godine kreće izbacivati 5nm dijelove i to na TSMCovom 5nm+ proizvodnom procesu.

 

Ovo će biti zanimljivo popratiti kroz slijedećih godinu-dvije ukoliko se Intel ne sabere, a sudeći po cijenama "XT" refresh lineupa, te najavljenim cijenama B550 ploča, mislim da je AMD došao u sigurnu poziciju u kojoj će nas sa oni malo derat.

 

I tu se vraćam na prvu misao - ovo je jako loša situacija za kupca, kad ijedna od dviju opcija ima ovako jasnu prednost. AMD se etablira kao "quality" umjesto kao "budget" build, Intel nema puno za ponudit (ispucao je sad sve adute, a nisu iskreno nimalo impresivni) i vidi se već sad rast cijene, a Zen3 me živo zanima na što će ličit. B550 ne vidim puno prednosti kupit nad X570 jer cijenom su "tu negdje" - pa zašto onda ne ić na X570?! Zen3 očekujem skuplji od Zen2 iste razine kad izađe i pitanje uopće koliko će bit "isplativ" svima koji ga čekaju.

Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice