AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.106
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Što se bojite ma kakav balanced, kakav power saver, budi muško- ne previše. Udri oc nađi optimalan omjer napona- frekvencije, nećemo pretjerivat, eto ga nema šaranja napona i temperature. Evo dok je idle stoji ovako i ne mrda:

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 0:19 (dery).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

80% sam siguran da ti ne stoji tako na idle nonstop, nego je to screenshot trenutnog stanja kada ti je napon bio na 1.3V, ali ako drzis bilokakav plan koji nije high-perf. i ako imas "normalni" BIOS napon bi trebao varirati.

 

Da je stalno na 1.3V pod idle i da imas takve temp. bi po meni vrijedilo samo ako imas dobro hladjenje ili su ti svi ventilatori u kucistu i na CPU blizu recimo 800-900rpm, tako nesto?

 

Daj jos malo opisi situaciju ili updateaj mojPC :)

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

Ryzen 5 3600, 4050MHz overclock na svim jezgrama, stock napon, hladnjak liquid freezer 240, Meshify C sa jako dobrim protokom zraka.

Vozim ovako već 6 mjeseci i nikad problema, ne pratim temperature niti napon jer sve jednostavno radi kako treba.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 6:48 (It'sMe932).
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
2700 na 1.05V 3.5GHz idealno za ITX.
Tiho i mlako. Vjerujem da u velikom kucistu ima vise lufta. 4Ghz ide na 1.375V, al za ITX je to previse nepotrebne topline i dodatne buke.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ja vozim 2700 na 3.9 1.22v već mjesecima bez problema,tako da sam pristalica laganog overclock kod ryzena
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
It'sMe932 kaže...
dreadmoore kaže...

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

Ryzen 5 3600, 4050MHz overclock na svim jezgrama, stock napon, hladnjak liquid freezer 240, Meshify C sa jako dobrim protokom zraka.

Vozim ovako već 6 mjeseci i nikad problema, ne pratim temperature niti napon jer sve jednostavno radi kako treba.

 Daj mi reci, vidim puno ljudi koji radi OC na sve jezgre na cca 4-4.1 GHz, dok znam da je boost clock tog procesora znatno viši i ako se ne OC-a u igrama zna davat bolje rezultate, dok ovako ručno OC-an to ne čini... Također boost po coreovima kad treba se znalo pokazati boljom opcijom nego ručni OC ovog tipa.

Da si radio all core boost na 4.2 još bi razumio, ali čemu ovo tvoje služi osim što troši više struje za slabije rezultate?

 

Ili sam u krivu?

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja se isto igrao ovi dana jer sam zahvaljujuci Gearboxu, koji ima istu CH6 maticnu, skuzio da je BIOS iz 8. mj. vjerojatno bio namjesten za Ryzena 3. gen pa mi idle napon nije zadovoljavajuce varirao. S BIOSom iz 12. mj. je to rjeseno, iako imam Ryzena 1. gen.

 

Ukratko kod mene Ryzen 1600 3.8Ghz (sve jezgre ofc), 1.264 V, LLC 3, offset +0.03125 V (za 3.9Ghz mu previse treba). Global C state ukljucen, inace idle napon ne slusa. Core enhancment iskljucen.

 

Temp u idle, tj. lagani chrome (Bug, YT, gluposti) su oko 30 (29-34 najcesce) stupnjeva. Straznji i CPU vent oko ~450-500rpm, a prednja 3 venta namjestio da se pale pri 42 stupnja. Tiho kao u knjiznici :)

 

Cini mi se da cu upgrade tek kad dodje Ryzen 4000, s obzirom da 3600 nitko ziv ne prodaje i nema nekih dealova, iako se ocekuje IPC napredak samo 10-15% naspram 3000 serije i navodno par stotina Mhz veci clock.

 

It'sMe932

Kaj ti ne ide na vise, npr. 4150Mhz? Lako moguce da bi mogao podic clock i bez dizanja napona ili samo s mrvicu vecim naponom. Znam da realno nista ne znaci, ali ono, ipak je to zadnji Ryzen. 4050Mhz dostizu neki i s onim prve generacije. Kao sto rece Rhodin post iznad, trebao bi bez ikakvog OC-a radi boosta imati bolje rezultate u igrama, ako ti je to glavna namjena..

 

Rhodin

To mu je valjda max. napon, u idle valjda ne drzi stalno taj napon, ali slazem se. Ili OC muski do recimo 4.2Ghz ili ostavit na auto XFR2 ili kako se vec zove taj boost.

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...
It'sMe932 kaže...
dreadmoore kaže...

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

Ryzen 5 3600, 4050MHz overclock na svim jezgrama, stock napon, hladnjak liquid freezer 240, Meshify C sa jako dobrim protokom zraka.

Vozim ovako već 6 mjeseci i nikad problema, ne pratim temperature niti napon jer sve jednostavno radi kako treba.

 Daj mi reci, vidim puno ljudi koji radi OC na sve jezgre na cca 4-4.1 GHz, dok znam da je boost clock tog procesora znatno viši i ako se ne OC-a u igrama zna davat bolje rezultate, dok ovako ručno OC-an to ne čini... Također boost po coreovima kad treba se znalo pokazati boljom opcijom nego ručni OC ovog tipa.

Da si radio all core boost na 4.2 još bi razumio, ali čemu ovo tvoje služi osim što troši više struje za slabije rezultate?

 

Ili sam u krivu?

Koliko se sjećam od prije 6 mjeseci kada sam se igrao s postavkama, boost na 4.2GHz je samo na dvije jezgre (najstabilnije u čipu), ostale jezgre su ionako na nižim frekvencijama. Ili je to barem za moj primjerak procesora ide stabilno do 4.075GHz bez diranja napona ali ja ga držim na 4.05GHz. Sa povećanjem napona se tu da još nešto izvuči ali performanse nisu vrijedne količine dodatnog zagrijavanja koje ide uz to. Radio sam i boost po CCX-u ali ne želim svaki puta pri paljenju računala otvarati Ryzen master i paliti profil.

Da li imam loš čip, lošu matičnu (b350 tomahawk) ili oboje, ne znam, ali 4.2GHz na svim jezgrama kod mene jednostavno ne ide.

 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa to... procu bi se boostao jer igri treba štroma, jednu jezgru n 4170 recimo, po potrebi (pretpostavimo da to dobro radi od strane AMD-a) , a ovaj njegov u tom trenu sve coreove boosta na 4050, dajuć slabiji rezultat onoj jezgri koja treba najviše, a u zbroju daje lošiji rezultat za barem tih 100Hz razlike.

Nije da Ryzen može boostat samo jedan core, ali koliko sam čitao o boostanju u factory default stanju, radi OK, te OC ima koristi samo kad se OC-a "all core" blizu ili tek sitno ispod onoga što boosta max single core boost.

 

OK, lutrija sa silikonom, matina koju imaš... dosta ovisi o tome koliko ćeš i kako moć OC-at, ali 4050 je stvarno nisko... možda sam u krivu, možda nije ni bitno, iskreno, jer vjerujem da će prije graf bit ogranienje nego da li je proc na 4170 ili 4050 , ali svejedno, ovo mi nekako izgle kontraproduktivno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jedinu igru u kojoj imam sintetički benchmark je RDR2, budem odvrtio danas stock boost vs OC na 4.05GHz pa se javim. Sada i mene zanima, ne tvrdim da sam u pravu, zadnji puta sam čačkao po kompu prije 6 mjeseci...

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 9:23 (It'sMe932).
 
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Što se bojite ma kakav balanced, kakav power saver, budi muško- ne previše. Udri oc nađi optimalan omjer napona- frekvencije, nećemo pretjerivat, eto ga nema šaranja napona i temperature. Evo dok je idle stoji ovako i ne mrda:

Em si sllikao CPu-z, u kojem ne mora biti da si uhvatio tocan napon procesora, em si u HW info 64 uhvatio krive tempearture procesora...Koga ti lazes sinko?   I tako se ti onda hvalis po forumu da ti je temperaturu na tom ryzenu ispod 20 stupnjeva, je da, mos mislit...

dreadmoore kaže...

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

Tocno...

It'sMe932 kaže...
dreadmoore kaže...

Ma samog sebe laze te temperture nemoze imati 

Ryzen 5 3600, 4050MHz overclock na svim jezgrama, stock napon, hladnjak liquid freezer 240, Meshify C sa jako dobrim protokom zraka.

Vozim ovako već 6 mjeseci i nikad problema, ne pratim temperature niti napon jer sve jednostavno radi kako treba.

Pogledaj malo preciznije napone u hw infu ili u ryzen masteru kada variraju jer stock napon nikako ne mora biti ovaj koji si ti stavio...Ako si ostavio na auto, vjeruje da taj napon za boost na 4.0+ skace i preko 1.45 V...


 Daj mi reci, vidim puno ljudi koji radi OC na sve jezgre na cca 4-4.1 GHz, dok znam da je boost clock tog procesora znatno viši i ako se ne OC-a u igrama zna davat bolje rezultate, dok ovako ručno OC-an to ne čini... Također boost po coreovima kad treba se znalo pokazati boljom opcijom nego ručni OC ovog tipa.

Da si radio all core boost na 4.2 još bi razumio, ali čemu ovo tvoje služi osim što troši više struje za slabije rezultate?

 

Ili sam u krivu?

Ne mora biti da u igrama daje bolje rezultate, tj. moze biti, ali zato imas divljacke napone, spajkove u temperaturi, itd itd...Ako se znas igrat sa vecinom rucnih postavki i imas relativno dobar primjerak onda se da sve rucno lijepom namjestit da to bude clock na nekih 4.2 ili 4.3 na 1.37, 1.38 sa losijim primjercima ili jos manje sa boljim primjercima...

 

Inace PBO svasta radi, a ako je netko alergican na spajkove (kao ja recimo) onda i napon skakuce i temperature i neke opcije su totalno bzvz ukljucene...

 

Ovako to kod mene "zabetonirano" izgleda na ryzen 7 2700x na 4.3 GHZ...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 9:57 (Tomo53nja).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

2700X na 4.3 all core je poput defaultnog što radi max boost, to bi trebala biti zvjer od proca :)

 

Doduše, koliko znam o IPC gainu između generacija, 3600 na 4.05 bi tebao biti bolji u igrama :P

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
koji kuler koristiš tomo za tih 4.3ghz i kolika ti je idle temp proca a kolika pod opterećenjem?
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sinoć na svom Intelu stavio power save, cak klok spušten na 800mhz napon 0.8V najniža temperatura bila 29°C a u sobi je oko 22-24°C.Stim da su mi ventilatori na 200 RPM Noctua.A sa cpu-z možeš lagati staviš jednu jezgru na 4.1Ghz i pisat ce kao da ti je čitav proc pod tom frekvencijom jos ako si naložio ventilatore na max.Jedino tako možeš imati te temperature, možda je čovjek iznio kućište na balkon.Vanjska temperatura je sada nekih 18°C pa bi moglo i pokazati ta ocitanja.Nemoj nas dery bezveze trolati 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 10:05 (dreadmoore).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam prije vrtio r6 siege benchmark i mislim da sam dobio podjednak rezultat sa OC-om i stock.Prosli tjedan sam se igrao malo u BIOS-u , da probam te voltaze odrzat u "normali" ali nema teorije bez manualnog namjestanja (BIOS,ryzen master).

Gigabyte mi nudi u nekoj svojoj aplikaciji od mbo 3.8ghz 1.1v i tako radi stabilno isto ali ja sam u ryzen masteru povisio na 1.25v 4.0ghz.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 10:07 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

2700X na 4.3 all core je poput defaultnog što radi max boost, to bi trebala biti zvjer od proca :)

 

Doduše, koliko znam o IPC gainu između generacija, 3600 na 4.05 bi tebao biti bolji u igrama :P

Pa tako nesto, s tim da kod mene na PBO max boost ide do 4.2 ili 4.25 ako se ne varam, vec sam i zaboravio, a napon skakuce od 1.3 do 1.47 V sto ne zelim nikako gledat...

 

R5 3600 da, trebao bi i mislim da je bolji, ali je to minimalna razlika pa "meni" nije bitno...Jos cu vidjet koliko najnize ide ako ga spustim na nekih 4.0 ili nize i ako tu drzi ispod 1.2 V onda imam jako jako dobar pimjerak, a ako ne, onda cemo vidjet dal ce izvuc 4.4 ili 4.5 (daj Boze) na ovih 1.34, i to ce onda biti veselje...

 

dejo74 kaže...
koji kuler koristiš tomo za tih 4.3ghz i kolika ti je idle temp proca a kolika pod opterećenjem?

Samo voda dok se ne odlucim na custom ubruo nadam se... Fractal celsius s36 u pushu u Fractalovom R6 define na gornjoj strani kucista sa jos 3 dodatna thermaltake pure plus 14 cm venta...

 

U idle-u na slici sada slikano, a pod opterecenjem dok se igram oko 59 stupnjeva, stress testove na malo duze nisam probao mislim da bi tu isao do 70 cca...

 

Btw. gledaj donju temepraturu, T-die (ona sa poklapa s temperaturom u ryzen masteru) i nju onda gledam kao referencu...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 10:11 (Tomo53nja).
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo testirao sam CSGO FPS benchmark:

 

CPU sve na stock 370 fps

CPU 4050MHz manual overclock 365 fps

 

Zapravo ste u pravu ali moj cpu dok boosta je većinom na 4125MHz tako da je razlika neprimjetna kao što se i vidi iz rezultata...

Ali naravno stavit ću ga rađe onda na stock :) Hvala na komentarima

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 10:18 (It'sMe932).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tomo53nja kaže...
dery kaže...

Što se bojite ma kakav balanced, kakav power saver, budi muško- ne previše. Udri oc nađi optimalan omjer napona- frekvencije, nećemo pretjerivat, eto ga nema šaranja napona i temperature. Evo dok je idle stoji ovako i ne mrda:

Em si sllikao CPu-z, u kojem ne mora biti da si uhvatio tocan napon procesora, em si u HW info 64 uhvatio krive tempearture procesora...Koga ti lazes sinko?   I tako se ti onda hvalis po forumu da ti je temperaturu na tom ryzenu ispod 20 stupnjeva, je da, mos mislit...

dreadmoore kaže...

 

Nemate veze, ako lažem onda lažem samo sebe, od toga nemam ništa.Slabo vi to hladite.Meni je komp u hladnjači ispada, naspram vaših.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 10:45 (dery).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

 ili su ti svi ventilatori u kucistu i na CPU blizu recimo 800-900rpm, tako nesto?

 

 

 Tako je svih 5 komada +cpu, jedini si šta se kužiš.Cpu je 800 ostali su do 700 rpm.Na slici fali još jedan kojeg ne očitava- direkt na napajanje spojen.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 11:15 (dery).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
The_Fichek kaže...

 

 ili su ti svi ventilatori u kucistu i na CPU blizu recimo 800-900rpm, tako nesto?

 

 

 Tako je svih 5 komada, jedini si šta se kužiš.Cpu je 800 ostali su do 700 rpm.

 Uglavnom su nafrljeni to je najbitnije, hahah ne patim ja od temperatura ja stim nema problema.Vise volim uzivat u tisini, inace mi je pc u sobi kojoj spavam tako da ga ni ne cujem jos ga navecer ostavim za folding@home. 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tomo53nja kaže...

 

 onda cemo vidjet dal ce izvuc 4.4 ili 4.5 (daj Boze) na ovih 1.34, i to ce onda biti veselje...

 

 Slab ti je primjerak kad ti je takav boost, nečeš moći to šta sanjaš.

kradem mine iz minskog polja
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Nemate veze, ako lažem onda lažem samo sebe, od toga nemam ništa.Slabo vi to hladite.Meni je komp u hladnjači ispada, naspram vaših.

Pa eto ti slika, koja i sama kaze da to nije 26 nego 36.5 jer gledas gornju temepraturu tj. TCTL, a ne ovu koju ti gledas...

dery kaže...

  Tako je svih 5 komada, jedini si šta se kužiš.Cpu je 800 ostali su do 700 rpm.Na slici fali još jedan kojeg ne očitava- direkt na napajanje spojen.

800 RPM-a, temperature 26 stupnjeva i pc u frizideru, jedino je tako i moguce inace je to kao sto se vidi na slici 36+...

Tako bi ja mogao reci za svoj, evo ispod 30 stupnjeva minimalna, a koji to senzor pokazuje nemam pojma, negdje vani neki...

 

EDIT: To nije boost, to je sve rucno nastelano...

 

Ajde ti nama pokazi svoj primjerak u nekim igrama ili testu (cinebench ce biti dovoljan) + temperature pa cemo moci potvrditi da je taj tvoj zlatni primjerak...

 

Inace ja za svoj mogu svasta ocekivati, ovih dana cemo saznati istinu i na 4.4 i na 4.5 i na 4.0...

 

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 11:24 (Tomo53nja).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moj je za tvoga platinum. Šta bi tek da imam tvoj hardwer navuka bi ga 5ghz. Ma idi tamo, slab si skroz

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 11:37 (dery).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa nije 1.3V tak strasno za 2700X + CPU vent na 800rpm + dobar propuh u kucistu, 2 venta na 600, 2 blize 800rpm + jos jedan.. Sve skupa nebi trebalo biti bucno, a niti totalna tisina, nesto izmedju.

 

Tomo53nja

Mi smo o idle temp pricali, tak da je itekako moguce njegovih 26 C. Kakve su temp u loadu zavisi kak je postavio krivulje svih tih ventilatora. S obzirom da svi imamo Ryzene, vidim da fali starih rasprava oko visokih temp. kada je bilo vise Intela na forumu, hehe :)

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pusti tomu trolera starog da nema to šta ima gasio bi mu se komp kod otvaranja dva taba

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 11:45 (dery).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

S obzirom da svi imamo Ryzene, vidim da fali starih rasprava oko visokih temp. kada je bilo vise Intela na forumu, hehe :)

Ne, ljudi imaju više iskustva i/ili slušaju preporuke onih koji znaju i zato problema nema. U vrijeme FXa svi su koristili šrot tvorničke hladnjake.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 11:48 (Valentin17).
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Pa nije 1.3V tak strasno za 2700X + CPU vent na 800rpm + dobar propuh u kucistu, 2 venta na 600, 2 blize 800rpm + jos jedan.. Sve skupa nebi trebalo biti bucno, a niti totalna tisina, nesto izmedju.

 

Tomo53nja

Mi smo o idle temp pricali, tak da je itekako moguce njegovih 26 C. Kakve su temp u loadu zavisi kak je postavio krivulje svih tih ventilatora. S obzirom da svi imamo Ryzene, vidim da fali starih rasprava oko visokih temp. kada je bilo vise Intela na forumu, hehe :)

1.3 zavisno za koji clock moze biti i dobar i los napon... Ako je sve blize 700 rpma, a ne 900 onda je to dosta tiho ako je u dobro izoliranom kucistu...

 

Jasno, o tome i pricamo cijelo vrijeme, ali sam procesor u ovim "toplijim" danima, kad ga stavis u plocu i na njega hladenje (makar to bilo i custom) on je vec na 28+ stupnjeva, ako ne i 30+ da je kuciste skroz otvoreno ili da ga uopce nema...To su neki zakoni termodinamike i fizike, a po derijevom, on je prvi koji rusi sve te zakone...

U loadu ako ima 1.35+ napon i zracno hladenje nece proci ispod 58 nikako...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.4.2020 12:02 (Tomo53nja).
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Covjek je srusio zakone pa se sad ti misli kako, a jedino ih moze srusiti ako mu je u kuci 15°C na to dodas +10°C i eto tih 25-28°C.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hmm, da, nije bas tak toplo, u kuci sumnjam da itko ima vise od 20 stupnjeva. Nego, ako je overclockao i stavio 1.3V pa nece mu onda podivljat napon i preci tih 1.3V u loadu? Ako je u trenutku screenshota to bio max. zadani napon (?, vjerojatno je), prije bi mu se trebao zgasit komp nego napon preci tih 1.3V. To pricam za OCanje offsetom, ne znam za PBO.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice