AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.061.177
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
OK tnx.. Ma da, al to je sad nevažno, lako za to . Glavno da ide odmah bez kemijanja s drugim procesorom kojeg nemam.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
error_666 kaže...
OK tnx.. Ma da, al to je sad nevažno, lako za to . Glavno da ide odmah bez kemijanja s drugim procesorom kojeg nemam.

 Odavno vec 95% b450 maticnih na trzistu dolazi sa 3000 bios ready, na tebi je samo da stavis proc i eventualno stavis zadnji bios i chipset i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2020 20:22 (hahhaajaads).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
error_666 kaže...
OK tnx.. Ma da, al to je sad nevažno, lako za to . Glavno da ide odmah bez kemijanja s drugim procesorom kojeg nemam.

 Odavno vec 95% b450 maticnih na trzistu dolazi sa 3000 bios ready, na tebi je samo da stavis proc i eventualno stavis zadnji bios i chipset i to je to.

Nažalost ja sam dobio jednu od onih 5 posto, isto strix B450-e  

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.5.2020 22:21 (Jakovp).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
RoyalClub kaže...

 Ta Giga Elite je odron, meni jedna crkla nakon 3 dana upotrebe, dobio drugu i nakon par mjeseci roknuo sve skupa sa R5 3600 na oglas.

 

Memorijski kontroler na njoj je katastrofa, pun net žalbi na nekompatibilnost RAM modula, bootanje katastrofa, cca 30+sec...

 

Oduvijek se inace drzim ASRockica, nikad jedan problem, od jeftinih do skupih modela, plus kaj imaju najbolji i najbrzi support kaj se tice bios updejta i omogucavanja featura, recimo jedini su valjda imali OC omogucen za non k skylajke, ista stvar sada za memoriju na B i H cipsetima za 10th gen i jos neke slicne stvari. Ajde i MSI je sada izbacio par dobrih ploca koje su dosta prodavane.

Obraćao sam se nekoliko puta proizvođačima hardvera i mogu potvrditi za ASRock support da su vrlo ažurni, prijatni i detaljni u odogovorima.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
3 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jucer sam kupio novi HP 15 laptop sa Ryzen 5 3500U, nema OS.

Prvi puta koristim Ryzen.

 

Instalirao sam Win10Pro, aktivirao, update svega.

 

Ima 8GB RAM, ali u Win je 6GB. U BIOS-u nema za namjestiti drugu vrijednost.

Moze li se negdje dalje mijenjati kolicina RAM za GPU?

 

Ventilator stalno radi, tako je namjesteno u BIOS-u (tako se preporuca).

Kada to promjenim i dalje stalno radi.

Da li je to normalno?

Temperatura je u prosjeku 45-50' i kad ne radim nista.

 

Virtualizacija je ugasena u BIOS-u (tako se preporuca).

Pise i u Windowsima (Task Manager) da je VT iskljucena, ali vidim da ima 8x CPU.

Za rad u Windowsima, pokoja igra, VMware i VirtualBox je bolje ovako ili ukljuciti virtualizaciju u BIOS-u?

 

Onda sam instalirao "HP Support Assistent".

Za instalaciju se pojavio novi BIOS, Bluetooth, WLAN driver.

Samo BIOS update nije prosao zato "jer nema mjesta na disku da napravi novu particiju", iako je disk 250 GB.

Napravio sam novu particiju, ali i dalje ista poruka.

Kako dalje?

 

Nakon toga sam instalirao AMD Adrenalin 2020.

Da li je tu instaliran i driver za GPU?

Trebam li tu nesto namjestiti?

 

U Speecy vidim samo temp CPU, ne za ostalo (Disk, GPU, it) pise da nema driver?

 

Kako dalje?

Nesto drugo instalirati?

Trazio sam po netu, ali ima hrpa savjeta.

 

Hvala na pomoci!

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 1:54 (wukela).
 
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Imam HP laptop sa 3700U i da, za ventilator se može reći da stalno radi jer se upali tijekom rada na više tabova u Firefoxu a kad se igraju igre onda se "muči" da izbaci topli zrak, puno pomaže postolje za laptop sa ventilatorom.

Isto imam SSD od 256gb ali svi update, Win i HP su prošli bez problema. Možda da ponovno sve instaliraš jer se ne sjećam da sam imao potrebu raditi dodatnu particiju za BIOS upgread.

Ne znam koji model si uzeo ali ako je od ispod aluminij i sve u jednom komadu, onda sam ne možeš ništa mijenjati nego sve na garanciju i servis. Da ne kažem kako često laptopi da ryzenom dolaze sa zalemljenom RAM pločicom.

Instaliraj CPUZ i tamo pogledaj koliko rama imaš i je li u dual chanel modu.

Adrenalin driver ti je za Vega GPU koja je integrirana sa procesorom, Kako je to laptopska verzija "U" onda je riječ o 15w ograničenju i nema dodatnih mogućnosti. Sve ovisi koliko RAM imaš pa se automatski koristi.
Taj proc podržava ram do 2400mhz i tu je zaključan, Npr: meni je original memorija Samsung 2666 ali iskoristivost je uvijek samo 2400.

Bolji procesor od tvojeg i mojeg je r5 3550h koji zbog 25w limita podržava brži ram, a i Vega bolje diše zbog više struje
SSD koliko si mi života uštedio...
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moral of story, isplati se tuneat memoriju koji got CPU imao..

 

10400 kao takav nije lose, ali marketing Intela je odvratan. Trebaju ili omoguciti memory OC ili spustit cijene ili oboje.

4 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam 1600 AF i a320 s2h, zamjenio sam stock spire sa freezer 34 esports(zbog buke), temperature CPU pale cca 10 stupnjeva, iako ni spire nije bio loš 40-50c idle oko 60c u igrama. Upgrade je bio samo radi buke. Sad se cpu vent duplo sporije vrti i puno bolje hladi, i jako je tih. VRM temperature narasle za cca 10c u idle, bile su oko 40c sad su oko 50c(jer vent više ne puše prema dolje), a u igrama ne mogu izmjeriti jer mi samo u biosu pišu vrm temps, openhardwaremonitor mi ih ne pokazuje. Ne znam gdje se nalazi kolke su VRM rated temps? Tu piše neki info o njima klik ali pretpostavljam da nije problem ni da idu preko 60-70c.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Deltron0 kaže...

Imam 1600 AF i a320 s2h, zamjenio sam stock spire sa freezer 34 esports(zbog buke), temperature CPU pale cca 10 stupnjeva, iako ni spire nije bio loš 40-50c idle oko 60c u igrama. Upgrade je bio samo radi buke. Sad se cpu vent duplo sporije vrti i puno bolje hladi, i jako je tih. VRM temperature narasle za cca 10c u idle, bile su oko 40c sad su oko 50c(jer vent više ne puše prema dolje), a u igrama ne mogu izmjeriti jer mi samo u biosu pišu vrm temps, openhardwaremonitor mi ih ne pokazuje. Ne znam gdje se nalazi kolke su VRM rated temps? Tu piše neki info o njima klik ali pretpostavljam da nije problem ni da idu preko 60-70c.

HWinfo64 probaj.

 

VRM je ok do barem 90-100 stupnjeva, ovisi o ploči. Preko toga se treba brinuti, ili ako throttla naravno.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

 

 Ali nije tako crno, mislim da 10600k preporučuju kao best gaming CPU, dok sve ostalo (budget gaming, best all arround, best hedt....) daju AMD CPUovima.

To je očekivano, međutim dolaze zen 2 refresh i ubrzo nakon toga zen 3.

Strah me da zaista Intelz neće ostat puno, ako išta. 

U server i mobile trenutno nemaju ništa, 10th gen jedva da je donio išta novo u desktop i imaju u zbroju jedan cpu koji se iole može preporučit i to isključivo za high end gaming sa OC-om u vidu.

4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hwinfo64 pokazuje sve, thx.

Idu VRM temperature do 65 u dark souls 2, ali cpu radi na 3700mhz tako da nema throttlanja I guess? Možda ubacim fan gore da hladi vrm ako zatreba.

Memoriju pokazuje kao 1500mhz, valjda zbog double data rate.

 

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

i3 10100 vs R3 3100 vs R3 3300X

 

 

 

RIP

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da smo svi koji koristimo mobilnu verziju Buga vec vidjeli taj kombo jer ju Bug reklamira na skoro svakoj stranici foruma. Ustedi se drito 200kn, dobar popust, ali nista ekstra.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ko će ovo kupit. Ima li više itko? Popratio danas u mindfactory prodali samo 10 komada sveukupno od 10gen(imaju na lageru) i to samo 10700k.

 Prodaja nula naspram kad su izbacili 9gen. 8gen je još nekako pratio u početku, a ovo im je ko da ne postoje u desktop rangu. Riza ide na stotine komada

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 21:41 (dery).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Ko će ovo kupit. Ima li više itko? Popratio danas u mindfactory prodali samo 10 komada sveukupno od 10gen(imaju na lageru) i to samo 10700k.

 Prodaja nula naspram kad su izbacili 9gen. 8gen je još nekako pratio u početku, a ovo im je ko da ne postoje u desktop rangu. Riza ide na stotine komada

 Ma ljudi budale... oni umjesto da kupuju plug and play proizvod sa golden primjerkom oni tu uzimaju ryzena koji ima 1000 problema i koji nemre nit 4ghz dostic...

8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Ko će ovo kupit. Ima li više itko? Popratio danas u mindfactory prodali samo 10 komada sveukupno od 10gen(imaju na lageru) i to samo 10700k.

Pa i nije baš, na mindfactoryu je prodano oko 250 komada 10th gen, od toga oko 90 ih je 10900K koji je trenutno out of stock. A jedino 10900K i je zanimljiv jer sve ovo drugo smo imali i prije u obliku 8700K i 9900K s jako sličnim cijenama kad se uzmu u obzir malo skuplje Z490 ploče.. i da malo si temu mašio..

ansha: Pomelo te
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nisi shvati, ne dosad nego su od ujutro danas prodali toliko. Ustvari nema prodaje uopče. Vezano je zatemu jer se referiram na tvoj video usporedba rip i3- R3 pa eto.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.5.2020 23:01 (dery).
3 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Bur33k kaže...
Imam HP laptop sa 3700U i da, za ventilator se može reći da stalno radi jer se upali tijekom rada na više tabova u Firefoxu a kad se igraju igre onda se "muči" da izbaci topli zrak, puno pomaže postolje za laptop sa ventilatorom.

Isto imam SSD od 256gb ali svi update, Win i HP su prošli bez problema. Možda da ponovno sve instaliraš jer se ne sjećam da sam imao potrebu raditi dodatnu particiju za BIOS upgread.

Ne znam koji model si uzeo ali ako je od ispod aluminij i sve u jednom komadu, onda sam ne možeš ništa mijenjati nego sve na garanciju i servis. Da ne kažem kako često laptopi da ryzenom dolaze sa zalemljenom RAM pločicom.

Instaliraj CPUZ i tamo pogledaj koliko rama imaš i je li u dual chanel modu.

Adrenalin driver ti je za Vega GPU koja je integrirana sa procesorom, Kako je to laptopska verzija "U" onda je riječ o 15w ograničenju i nema dodatnih mogućnosti. Sve ovisi koliko RAM imaš pa se automatski koristi.
Taj proc podržava ram do 2400mhz i tu je zaključan, Npr: meni je original memorija Samsung 2666 ali iskoristivost je uvijek samo 2400.

Bolji procesor od tvojeg i mojeg je r5 3550h koji zbog 25w limita podržava brži ram, a i Vega bolje diše zbog više struje

 

Znaci za ventilator je normalno da stalno radi.

 

Trebam li ostaviti u BIOS-u kako je namjesteno, da je ventilator stalno ON tj upaljen?

 

Trebam li instalirati jos nesto osim "HP Support Assistent" i "AMD Adrenalin"?

 

Ili instaliram ta dva programa koji instaliraju sve ostalo?

 

Vidim na internetu da se spominje Power Balanced Plan ili tako nesto tj da treba instalirati i driver za AMD Chipset?

 

Neki kazu da ne treba nista instalirati od dodatnog softwarea/drivera nego Windowsi sami sve instaliraju?

Samo treba redovno instalirati zakrpe i nadogranje i to je to?

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2020 4:30 (wukela).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nixass kaže...

i3 10100 vs R3 3100 vs R3 3300X

 

RIP

dobra je stvar što će 10400 ipak imati iste perfomanse kakve smo vidjeli na testovima sa z490 pločama

no nije mi jasno zašto se spominje samo 2666mhz ram, kad sve te ploče - i h470 i b460, podržavaju 2933mhz memoriju

 

ako sam dobro skužio ranije, ram ovisi o ploči - ako je 10400 radio sa 3200mhz na z490, ne vidim razloga da ne radi na h470 i b460 na 2933mhz koliko te ploče podržavaju

a onda pad perfomansi koji smo vidjeli sa 3200mhz na 2666mhz u ovom testu dolje ipak nije toliki i 10400f kad malo padnu cijene bi ipak mogao biti dobar procesor za gejmanje

 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma intel je OK ljudima koji vole OC-at i mislim da ga oni najviše i kupuju. To je hoby, te kužim da ima zainteresiranih. Nije to najgori proizvod na svijetu, dapače, Intel i dalje ima OK procesore. Problem je da ono što nude, "običnom korisniku" , s obzirom na cijenu i ponudu od AMD-a, nema puno smisla.

Ipak, netko tko želi izvuć maksimum iz nekog procesora, vidjet dokle to ide i slično... kužim zašto bi ga htio kupit.

 

Ono što ne kužim, pak, je da ponovo nude istu stvar i to na novom socketu.

Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kod laptopa ti mora ventilator raditi jer nema prostora da se hladi pasivno, a svaka radnja diže temperaturu.

Nisam instalirao nikakav dodatni program za chipset AMD jer nije riječ o običnom procesoru nego APU i driveri su pokriveni sa Adrenalin paketom.

Vidi si opcije na Windows power plan, kad je žena za kompom, stavim Power save mod jer se laptop toliko ne grije, high performance mod daje snagu i buku.

Nemamo mi puno opcija u Biosu jer je sve zaključano zbog štednje energije, nema druge nego pustiti kako je.
SSD koliko si mi života uštedio...
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kako ista stvar kad su poduplali threadove, pa nije isto i5 sa 6/6 ili i5 sa 6/12. Jasno da amd-u moramo zahvaliti na tome, ali napredak u odnosu na prošlu seriju je ogroman obzirom kako je prije bilo kod intela - vječni 4-core sa cca 5% napretka iz serije u seriju
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

dobra je stvar što će 10400 ipak imati iste perfomanse kakve smo vidjeli na testovima sa z490 pločama

no nije mi jasno zašto se spominje samo 2666mhz ram, kad sve te ploče - i h470 i b460, podržavaju 2933mhz memoriju

Zato što 10400 službeno podržava 2666MHz i to je to, jedino uz Z490 može ići preko toga, a na B460/H470 ne možeš preko 2933MHz čak i uz K procesore. E sad, 10400 uz 2666MHz daje mem. bandwith od otprilike 42GB/s, dok recimo 3600 upariš s B450 pločom od 500-600kn, lako clockneš E-die (660kn) na 3733MHz i imaš teoretski oko 40% veći mem. bandwidth od 10400.. sad zašto mislim da će ovo u buduće biti bitno, zato što recimo novi PS5 koristi Zen 2 procesor (blago underclockani 3700X) i ima mem. bandwidth od 448GB/s. 

 

Također kod B460 i H470 ploča treba pazit da imaju opciju u biosu za skidanje TDP limita jer u suprotnom čak i mali 10400 neće radit na 4GHz nego na cca 3.6GHz.

A koliko je brzina RAM-a bitna u igrama i koliko spori RAM može bottleneckat 10600K, doduše na 5GHz, možete vidjet ovdje.

Zato i5ice i B/H ploče i nisu baš neka atraktivna opcija u odnosu na 3600 i B450, pogotovo ako se gleda na duže staze...

ansha: Pomelo te
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Kako ista stvar kad su poduplali threadove, pa nije isto i5 sa 6/6 ili i5 sa 6/12. Jasno da amd-u moramo zahvaliti na tome, ali napredak u odnosu na prošlu seriju je ogroman obzirom kako je prije bilo kod intela - vječni 4-core sa cca 5% napretka iz serije u seriju

nije jasno svima da treba zahvalit amd-u za to  

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...
picajzla0707 kaže...

dobra je stvar što će 10400 ipak imati iste perfomanse kakve smo vidjeli na testovima sa z490 pločama

no nije mi jasno zašto se spominje samo 2666mhz ram, kad sve te ploče - i h470 i b460, podržavaju 2933mhz memoriju

Zato što 10400 službeno podržava 2666MHz i to je to, jedino uz Z490 može ići preko toga, a na B460/H470 ne možeš preko 2933MHz čak i uz K procesore. E sad, 10400 uz 2666MHz daje mem. bandwith od otprilike 42GB/s, dok recimo 3600 upariš s B450 pločom od 500-600kn, lako clockneš E-die (660kn) na 3733MHz i imaš teoretski oko 40% veći mem. bandwidth od 10400.. sad zašto mislim da će ovo u buduće biti bitno, zato što recimo novi PS5 koristi Zen 2 procesor (blago underclockani 3700X) i ima mem. bandwidth od 448GB/s. 

 

Također kod B460 i H470 ploča treba pazit da imaju opciju u biosu za skidanje TDP limita jer u suprotnom čak i mali 10400 neće radit na 4GHz nego na cca 3.6GHz.

A koliko je brzina RAM-a bitna u igrama i koliko spori RAM može bottleneckat 10600K, doduše na 5GHz, možete vidjet ovdje.

Zato i5ice i B/H ploče i nisu baš neka atraktivna opcija u odnosu na 3600 i B450, pogotovo ako se gleda na duže staze...

Nisam baš skužio, s kojim pločama onda ima 2666Mhz, ako sa B i H ima 2933Mhz??

8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Nisam baš skužio, s kojim pločama onda ima 2666Mhz, ako sa B i H ima 2933Mhz??

Na B i H pločama može ići max. 2933MHz ali samo sa i7 i i9 procesorima, bez obzira jesu li K ili ne. i5-ice ako su na B ili H ploči ne mogu preko 2666MHz. Na Z pločama nema nikakvog limita za RAM takt bez obzira na proc..

 

ansha: Pomelo te
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hahah, selekcija unutar selekcije, zanimljivo.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Hahah, selekcija unutar selekcije, zanimljivo.

 To je Intel.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice