AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.058.651
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Savršeno normalno za stock hladnjak. Je li tebi poželjno... Ništa ne bude komponenti, kad udari thermal limit, throttlat će dok se ne stabilizira ili auto shut down pa reboot. Ovo drugo gotovo nemoguće. Vidio samo u der8auerovom videu sa ripperom direct die cooling.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.6.2020 18:15 (cvaja997).
Moj PC  
0 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
AMD Adrenaline, Laptop sa 3500U, Windows 10 2004

AMD Adrenaline, Laptop sa 3500U, Windows 10 2004

Nekoliko pitanja.

1) Kako u Adrenaline ubaciti igre koje skinem sa Windows Stora?
Igre se instaliraju pod Windoss Apps mapu, ali ih ne mogu otvoriti u Adrenaline?

2) Kako je najbolje pokrenuti igru?
Kroz Adrenaline?
Ili otvoriti Adrenaline i prebaciti u Game ili eSport nacin, i onda u Windowsima pokreniti igru?
Treba li uopce prebaciti u Adrenaline Game nacin ili kad pokrenem igru iz Windowsa, CPU sam prebaci u Game nacin rada?
Ili nekako drugacije?

3) Trebam li iskljuciti Windows Setting Game Mode?
Na raznim forumima pronalazim ovo.
"Windows Setting Game Mode, this should be turned OFF for all AMD/Radeon GPUs as this can sauce crashing, sutuuers and perfomance issues"

4) Ako imate jos savjeta sto treba napraviti, jer je AMD totalno dugaciji od Intela, ili mi se samo cini ;)

Hvala unaprijed na odgovorima!

 
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

Savršeno normalno za stock hladnjak. Je li tebi poželjno... Ništa ne bude komponenti, kad udari thermal limit, throttlat će dok se ne stabilizira ili auto shut down pa reboot. Ovo drugo gotovo nemoguće. Vidio samo u der8auerovom videu sa ripperom direct die cooling.

 Moze neka preporuka za budget aftermarket hladnjak?

Hvala

Battlenet - TheProdigy#2234
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

LC-CC-120

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

LC-CC-120

Kaj Arctic Freezer 34 više ne valja.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav,
Uzeo sam Ryzen 5 3600, Asus TUF B450 PRO Gaming i Patriot 3200MHz Viper Steel 4x8 GB.
Sljedeci problem koji imam je da ram radi na 2133 mhz, kada pokusam upaliti XMP profil tako da prebacim D.O.C.P na Standard i upalim Profile 1 Win10 mi daje BSOD na ntoskrnl.exe
Takoder se crasha i u Memory diagnosticsu, ima li tko kakvu soluciju za ovo?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probaj samo sa dva sticka, umjesto 4 pa vidi jel ti radi XMP. Vrlo vjerojatno da ti maticna kao i sve ostale B450 nije najbolje optimizirana za 4 keksa RAMa na jacim postavkama. Na kraju krajeva kako got bilo najzgodnije je da rucno uneses tajminge, frekvenciju i napone pa kad vec to radis mozes staviti one podatke od Ryzen DRAM calculatora radi boljih rezultata.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Probaj samo sa dva sticka, umjesto 4 pa vidi jel ti radi XMP. Vrlo vjerojatno da ti maticna kao i sve ostale B450 nije najbolje optimizirana za 4 keksa RAMa na jacim postavkama. Na kraju krajeva kako got bilo najzgodnije je da rucno uneses tajminge, frekvenciju i napone pa kad vec to radis mozes staviti one podatke od Ryzen DRAM calculatora radi boljih rezultata.

 Preko thaiphoon burner-a sam exporta podatke o memoriji i iste importa u Ryzen DRAM Calculator, te podatke unesem u biosu i pc se ne boota

6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grom kaže...

Pozdrav,
Uzeo sam Ryzen 5 3600, Asus TUF B450 PRO Gaming i Patriot 3200MHz Viper Steel 4x8 GB.
Sljedeci problem koji imam je da ram radi na 2133 mhz, kada pokusam upaliti XMP profil tako da prebacim D.O.C.P na Standard i upalim Profile 1 Win10 mi daje BSOD na ntoskrnl.exe
Takoder se crasha i u Memory diagnosticsu, ima li tko kakvu soluciju za ovo?

 ako je novo zamoli ih da ti zamjene za 2x16 GB.

malo je skuplje no ništa strašno.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probaj rucno staviti na 3000MHzni vidi jel radi onda

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 10:38 (ibme74).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ne radi
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probaj jos na 2933MHz, ako nece probaj samo dva keksa i upali xmp ako radi onda probaj zamjeniti ta 4 keksa za neki kit od 2x16GB

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sa 2 keksa sve radi...
Probat cu zamijeniti
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grom kaže...
The_Fichek kaže...

Probaj samo sa dva sticka, umjesto 4 pa vidi jel ti radi XMP. Vrlo vjerojatno da ti maticna kao i sve ostale B450 nije najbolje optimizirana za 4 keksa RAMa na jacim postavkama. Na kraju krajeva kako got bilo najzgodnije je da rucno uneses tajminge, frekvenciju i napone pa kad vec to radis mozes staviti one podatke od Ryzen DRAM calculatora radi boljih rezultata.

 Preko thaiphoon burner-a sam exporta podatke o memoriji i iste importa u Ryzen DRAM Calculator, te podatke unesem u biosu i pc se ne boota

Kaj si mislio da ce radit iz prve? :) Treba se malo pomucit kada rucno unosis podatke. Ako nesto ne ide, ides s vecim brojem kod tajminga ili manjim brojem kod frekvencije i tako got ne proradi. Memorija ti je ocito u redu, samo se treba igrat s njom. Ako ti sve to ide na zivce i nisi ostetio ambalazu memorije, jednostavno ju vrati i uzmi 2 keksa RAMa jer sve B450 imaju tzv. Daisy Chain topologiju koja je optimiziranija za 2 keksa RAMa u smislu da ces uvijek moci imati nesto vecu frekvenciju i manje tajminge s 2 keksa RAMa na tim plocama. Nije ogromna razlika, ali je razlika.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da bi ovaj video svi trebali pogledati za OC meme. Čisto da skontate topologiju i na kojem principu radi.

 

Nerd only dakako.

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.6.2020 11:34 (DarthMarkus).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To je teorija. Sjecam se njegovog zakljucka, a to je da s daisy chain maticnom mozes ocekivati nesto vecu (tipa 200Mhz) frekvenciju/manje tajminge s 2 keksa RAMa, a s T topology ista stvar s 4 keksa RAMa, dok su maticne sa samo 2 slota ustvari idealne za OC memorije. Uglavnom, to mu nece pomoc kod rucnog unosenja. Meni su pomogli neki threadovi na internetu, tipa ovaj: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/a4z89t/hynix_cjr_looks_great_very_close_to_bdie_presets/ i spremio sam par slika pa evo, mozda pomogne (to je sve za Hynix CJR).

 

Ono sto se sjecam je da s prva 2 tajminga treba eksperimentirat i za pocetak ih drzat ne manjim od 16.

5. tajming tRC je zbroj 3. i 4., tRP i TRAS. Npr. kod mene je prvih 5 tajminga: 16 19 20 34 54.

Sjecam se da mi tWR vrijednost nikako nije mogla bit malena kao sto je predlozeno u kalkulatoru, nego sam je stavio skoro 2x vecu.

tRFC je jedna od zadnjih brojki s kojom sam se igrao, tesko mi ju je bilo nabit ispod 500, trenutno je 544.

 

To je kompliciraniji dio, a najbitniji dio su ustvari naponi. DRAM voltage max. 1.5, ali po mogucnosti blize 1.4V.

VSOC napon oko 1.1V je skroz oke, puno njih kaze max. 1.15V, u svakom slucaju ne preko 1.2V.

Najbitniji napon, ako ga se moze namijestiti, je Boot DRAM voltage koji bi trebao biti isti kao namijesteni DRAM voltage. Ako je tamo npr. 1.4V, onda bi i ovdje trebalo biti 1.4V.

PLL napon neam pojma sta je, ali je oko 1.8V vjerojatno po difoltu kod svih maticnih, ako nije po difoltu mozda i to valja promjenit.

Tko ima Load Line Calibration, tj. LLC za VDDSOC onda kao i kod CPU-a je zgodno to namjestit nesto izmedju lv2-lv4 za stabilnost napona, kod mene je to lv3.

Switching freq., current capability i power phase control su zajebaniji i mozda ih je najbolje to ostaviti na auto, a kasnije kom se da zezati na neke extreme vrijednosti.


Jos sitnica, vezano za tCR, tj. command rate, neki se klade da je bolji 1T, neki 2T, neki da je za pocetno ustimavanje bolje 2T pa kasnije probat 1T. Ne sjecam se koje su realne razlike, ali kod mene je 1T. Mislim da to prvenstveno zavisi o memoriji koju imas. Za pocetak ustvari treba guglati vrstu memorije i postavke nekih ljudi pa onda usporedit s opcenitim savjetima. U ovom slucaju Viper Steel bi isto trebala biti Hynix CJR.


Za zahtjevniji test koristiti AIDA-u, a za brzinski test - bench unutar Ryzen calculatora. Za kraj, prvo namjestit frekvenciju, prvih par tajminga i napone, a onda sitnice iz pocetnog dijela posta. Naravno to nije sve, ima jos dosta toga kao npr. mijenjanje otpora za CAD_BUS vrijednosti koje su pozeljnije da budu cim manje, ali npr. lakse je bootati kada su na 30 Ohma umjesto 24. Doslovce sve sto je netko ubacio u Ryzen calculator utjece na stabilnost, nesto manje, nesto vise, tako da svaka cast tom 1usmusu.

 

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Baš kopam po info b550 best buyu, izgleda da je steel legend čak i bolja kupnja od tomahawkice.

 

Što je s tim MSIjem bogati ?

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Grom kaže...

Pozdrav,
Uzeo sam Ryzen 5 3600, Asus TUF B450 PRO Gaming i Patriot 3200MHz Viper Steel 4x8 GB.
Sljedeci problem koji imam je da ram radi na 2133 mhz, kada pokusam upaliti XMP profil tako da prebacim D.O.C.P na Standard i upalim Profile 1 Win10 mi daje BSOD na ntoskrnl.exe
Takoder se crasha i u Memory diagnosticsu, ima li tko kakvu soluciju za ovo?

meni ta u 2x 8 GB ne radi dobro, ruši mi WoT, bacio Windows Memory diag - i eta problema...

 

ostatak: Ryzen 2600 na Gigabyte Aorus X570 Elite...

 

uglavnom vratio Geilicu, ovu prodajem...

 

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 4000 je na B0 stepingu, znači u finalnom stadiju spreman za masovnu proizvodnju.

 

https://videocardz.com/newz/amd-cezanne-to-feature-vega-graphics-van-gogh-to-get-navi

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
5 0 hvala 5
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zanimljivo za pogledat.

Moj PC  
2 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

da li mi neko moze reci da li su ovo normalne temperature uz igranje pes-a na max oko sat ipo vremena sa fsp windale 4 coolerom? i da li mi neko moze reci sta je ova stavka VSOC MOS sto je dosegla 123 stepena?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.7.2020 11:15 (steedvd).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav svima.

Zamolio bih nekog ako mi moze rec koja je normalna temperatura za Ryzen 3 3200G procesor?

Slozio sam napokon novi komp i odma kad sam ga upalio u bios-u sam pogledao temp i bila je dosla do 50 stupnjeva. Jel nije to malo previse? 

Imam asus tuf pro gaming maticnu i postavke su tvornicke, nista nisam dirao u postavkama. Neznam jel treba sta tamo postelat? I jos me zanima jel normalno da se taj cooler sto se dobije uz proc cuje malo vise? Jel moguce da je toliko smece :)

 

Hvala svima.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Do 80 stupnjeva su ok temp. Da, stock cooleri obicno imaju lose perf. i nemas kaj posebno ocekivat od njih. Arctic Freezer 34 je dobar pocetni odabir za odmaknut se od stock coolera.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bero666 kaže...

Pozdrav svima.

Zamolio bih nekog ako mi moze rec koja je normalna temperatura za Ryzen 3 3200G procesor?

Slozio sam napokon novi komp i odma kad sam ga upalio u bios-u sam pogledao temp i bila je dosla do 50 stupnjeva. Jel nije to malo previse? 

Imam asus tuf pro gaming maticnu i postavke su tvornicke, nista nisam dirao u postavkama. Neznam jel treba sta tamo postelat? I jos me zanima jel normalno da se taj cooler sto se dobije uz proc cuje malo vise? Jel moguce da je toliko smece :)

 

Hvala svima.

A cuj, to je stealth koji je poznat da nije bas omiljeni, ali 50 stupnjeva za bios je previse. Jel bios zadnji na ploci ? Koje kuciste imas i kolko ventova ? Moguce da hladnjak nije dobro pricvrscen ili hrpa puta stock pasta koja dolazi na hladnjaku ne valja (pod tim mislim da je ima premalo po meni, jer ta stock pasta se malo brze stvrdne i jednostavno sa vremenom nestane).

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
bero666 kaže...

Pozdrav svima.

Zamolio bih nekog ako mi moze rec koja je normalna temperatura za Ryzen 3 3200G procesor?

Slozio sam napokon novi komp i odma kad sam ga upalio u bios-u sam pogledao temp i bila je dosla do 50 stupnjeva. Jel nije to malo previse? 

Imam asus tuf pro gaming maticnu i postavke su tvornicke, nista nisam dirao u postavkama. Neznam jel treba sta tamo postelat? I jos me zanima jel normalno da se taj cooler sto se dobije uz proc cuje malo vise? Jel moguce da je toliko smece :)

 

Hvala svima.

A cuj, to je stealth koji je poznat da nije bas omiljeni, ali 50 stupnjeva za bios je previse. Jel bios zadnji na ploci ? Koje kuciste imas i kolko ventova ? Moguce da hladnjak nije dobro pricvrscen ili hrpa puta stock pasta koja dolazi na hladnjaku ne valja (pod tim mislim da je ima premalo po meni, jer ta stock pasta se malo brze stvrdne i jednostavno sa vremenom nestane).

 Koliko sam vidio zadnji je bios. Kuciste je bilo otvoreno na pocetku jel sam taman slozio komp bio, kasnije sam ga zatvorio. Nisam nista ni radio osim bio u biosu jel je novo i nemam ni win ni nista jos gore. Ma taj vent je smece, kako se samo cuje da mi zlo, a jos imam fractal design 7 koji je kao tise kuciste. Narucio sam sad onaj ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO pa cu vidjet s njim. Valjda ce bit bar tisi od ovog sranja sto se dobije uz proc. Ja neznam jel taj amd ikad imao neki posten cooler uz procesor. Davnih godina sam isto imao amd i isto se sjecam da nije bio nista posebno. Neznam sad oni naponi procesora i te postavke jel se to sta treba mozda smanjivat ili nesta, bas se nekuzim u to i nevolim cackat oko toga.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bero666 kaže...
hahhaajaads kaže...
bero666 kaže...

Pozdrav svima.

Zamolio bih nekog ako mi moze rec koja je normalna temperatura za Ryzen 3 3200G procesor?

Slozio sam napokon novi komp i odma kad sam ga upalio u bios-u sam pogledao temp i bila je dosla do 50 stupnjeva. Jel nije to malo previse? 

Imam asus tuf pro gaming maticnu i postavke su tvornicke, nista nisam dirao u postavkama. Neznam jel treba sta tamo postelat? I jos me zanima jel normalno da se taj cooler sto se dobije uz proc cuje malo vise? Jel moguce da je toliko smece :)

 

Hvala svima.

A cuj, to je stealth koji je poznat da nije bas omiljeni, ali 50 stupnjeva za bios je previse. Jel bios zadnji na ploci ? Koje kuciste imas i kolko ventova ? Moguce da hladnjak nije dobro pricvrscen ili hrpa puta stock pasta koja dolazi na hladnjaku ne valja (pod tim mislim da je ima premalo po meni, jer ta stock pasta se malo brze stvrdne i jednostavno sa vremenom nestane).

 Koliko sam vidio zadnji je bios. Kuciste je bilo otvoreno na pocetku jel sam taman slozio komp bio, kasnije sam ga zatvorio. Nisam nista ni radio osim bio u biosu jel je novo i nemam ni win ni nista jos gore. Ma taj vent je smece, kako se samo cuje da mi zlo, a jos imam fractal design 7 koji je kao tise kuciste. Narucio sam sad onaj ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO pa cu vidjet s njim. Valjda ce bit bar tisi od ovog sranja sto se dobije uz proc. Ja neznam jel taj amd ikad imao neki posten cooler uz procesor. Davnih godina sam isto imao amd i isto se sjecam da nije bio nista posebno. Neznam sad oni naponi procesora i te postavke jel se to sta treba mozda smanjivat ili nesta, bas se nekuzim u to i nevolim cackat oko toga.

 Gle, do coolera sigurno nije. Jer ljudi koriste doticni i sa R5 3600 koji je dosta jaci proc od 3200G pa im temperature u gejmanju nejde prek 75-80 stupnjeva sto je ajmo rec podnosljivo. Taj cooler koji si uzeo je odlican (imam ga ja i nekolicina na forumu), no mogao si malko ustedit i uzet si obican freezer 34 koji je isto i vise nego dovoljan za 3200g.

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidjet cu kad stigne taj Arctic i kad bude nova pasta gore kako ce bit stanje.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bero666 kaže...

Vidjet cu kad stigne taj Arctic i kad bude nova pasta gore kako ce bit stanje.

 

Bit će ti stanje puno bolje. Dobiješ Arctic MX4 s coolerom.

Evo, kod mene je momentalno ovakvo stanje s temperaturama:

Tigar Krezumica From all the things i lost, i miss my mind the most!
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj problem je taj da Ryzen 3600 u kombinaciji s Arctic freezer 34 esports duo varira s temperaturama u IDLE-u od 45-54 u razmaku 5 sekundi, je li itko imao slican problem?
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice