AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.059.757
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tonči kaže...

 Ryzenu je brzina memorije vrlo važna komponenta, jer mu interkonekt procesorskih klastera radi na taktu memorije.

sorry za offtopic, no nije samo kod rajzena, kaby lake bi isto trebao profitirati

 

upravo čekam još jednu pločicu rama za dječji komp (g4560+h110) da dobijem dual channel

onda ću kloknuti ram sa 2133 na 2400 koliko podržava taj proc i malo testirati

klinci su htjeli igrati gta5, no sa single channel 2133 4gb se igra vuče na igpu na 20-ak fps, pa ću vidjeti što sam dobio sa dvije pločice i ocanjem memorije

(postat ću u drugu temu da ne spamam)

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Tonči kaže...

 Ryzenu je brzina memorije vrlo važna komponenta, jer mu interkonekt procesorskih klastera radi na taktu memorije.

sorry za offtopic, no nije samo kod rajzena, kaby lake bi isto trebao profitirati

 

upravo čekam još jednu pločicu rama za dječji komp (g4560+h110) da dobijem dual channel

onda ću kloknuti ram sa 2133 na 2400 koliko podržava taj proc i malo testirati

klinci su htjeli igrati gta5, no sa single channel 2133 4gb se igra vuče na igpu na 20-ak fps, pa ću vidjeti što sam dobio sa dvije pločice i ocanjem memorije

(postat ću u drugu temu da ne spamam)

 

 Kod Intela se radi o tome da ti treba određeni bandwidth, ali nakon toga nemaš nikakvu korist. Kod Ryzena ti treba takt memorije jer je isti takt i IF-a. Vrlo je važno, stoga, znati koja se memorija može vući na koje brzine. Sama memorija je ista za Intel i za AMD, tu nema razlike. DDR4 je DDR4.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen nemas se tu sta misliti ja osobno nisam upucen u taj photshop ipak imas vise jezgri gdje mozda multitasking puno bolji izbor.Ako je vrijeme novac a intel brze obavlja te stvari po tim nekim testovima onda intel toliko od mene.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
simpa256 kaže...

Ovako, slažem build za nekih 10.000kn. Ne sebi. Konfa je sastavljena, no sad, da li staviti unutra i5 7600kiliRyzen 1600x.Komp će biti primarno za desktop, s velikim naglaskom na photoshop, AutoCAD 2D/3D. Ništa igre, ili vrlo vrlo malo.

 

Da li je bolje iči na Intel varijantu ili AMD. Koliko vidim, Ryzen je bolji samo u nekim testovima gdje se koriste sve jezgre, koliko vidim. No mene zanima što je bolje za AutoCAD. Mislim da je intel, ali nisam pogledao previše testova da bhi donio odluku. Cijenovno su tu negdje.

Tu nema nikakve dileme, uzmi Ryzen ti bokca pa to je 6/12 proc vs Intel 4/4 proc dakle samo 4 Threads.

 

Onako ukratko jel, izbor Ryzen 6/12 proca je kao popit čašu vode bez greške.Nije ovo 2011 godina, nego 2017 godina pa zahvaljujuči upravo Ryzen procovima Multihtreading postaje onako kao dobar dan.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=247&jumpto=5355246&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tonči kaže...
picajzla0707 kaže...
Tonči kaže...

 Ryzenu je brzina memorije vrlo važna komponenta, jer mu interkonekt procesorskih klastera radi na taktu memorije.

sorry za offtopic, no nije samo kod rajzena, kaby lake bi isto trebao profitirati

 

upravo čekam još jednu pločicu rama za dječji komp (g4560+h110) da dobijem dual channel

onda ću kloknuti ram sa 2133 na 2400 koliko podržava taj proc i malo testirati

klinci su htjeli igrati gta5, no sa single channel 2133 4gb se igra vuče na  na 20-ak fps, pa ću vidjeti što sam dobio sa dvije pločice i ocanjem memorije

(postat ću u drugu temu da ne spamam)

 

 Kod Intela se radi o tome da ti treba određeni bandwidth, ali nakon toga nemaš nikakvu korist. Kod Ryzena ti treba takt memorije jer je isti takt i IF-a. Vrlo je važno, stoga, znati koja se memorija može vući na koje brzine. Sama memorija je ista za Intel i za AMD, tu nema razlike. DDR4 je DDR4.

 Nije važan (kod zen-a) ni približno koliko to svi govore, barem ne za išta slabije od gtx 1080 (dok god je GPU bottleneck), pogledaj hardwareunboxed i linustechtips.

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

A gle, važan je - možemo jedino benchmarkati koliko važan. No svakako bitno važniji nego za Intel, gdje je irelevantno osim za memorijsku propusnost. Nađeš situaciju gdje je thread tangling problem i važan je.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
simpa256 kaže...
rambox kaže...

 

Tu nema nikakve dileme, uzmi Ryzen ti bokca pa to je 6/12 proc vs Intel 4/4 proc dakle samo 4 Threads.

 

Onako ukratko jel, izbor Ryzen 6/12 proca je kao popit čašu vode bez greške.Nije ovo 2011 godina, nego 2017 godina pa zahvaljujuči upravo Ryzen procovima Multihtreading postaje onako kao dobar dan.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=247&jumpto=5355246&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

 Kako nema dileme, pa može imat sto jezgri, ako je drugi cpu brži u onome što trebam, ići će taj.

 ma uopće nije problem što bi uzeo i kad. ali imaš temu sastavljanje računala. a i treba pogledat testove po netu za specifične programe. nije sve samo više ghz bolje ili više jezgri bolje. neki programi neke stvari nemogu razdvajat pa je više ghz bolje tj IPC, a s druge strane taj isti program nešto drugo radi na xy jezgri i ghz mu nisu bitni...

 

treba zbrojit i oduzet sve, pa odlučit.

Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Što se tiče isključivo gaminga i korištenja jače memorije (npr 2666 naspram 3200 ili jače) FPS boost se dobiva isključivo ako se koriste grafičke kartice tipa GTX 1070 ili jače. 

 

 

Ako stroj koristi neke mainstream grafe tipa RX480 ili GTX 1060, onda razlike u FPSu praktički pa nema sa jačom memom. Dobije se doslovno 1-3 fpsa više , bilo minimum, average ili max.

 

Kupovati 2133 memu nema smisla , ali  kupovinom 2666 meme, gameri sa mainstream karticama ne gube ama baš ništa na Ryzen platformi. Onaj famozni video onog Rusa je bio neki test kojeg poslje nitko nije na mainstream grafama mogao replicirati tako je na kraju nepotrebno za gaming davati puno više love za neku skuplju ili *Ryzen Ready* sticker memoriju.

 

 

EDIT; evo vidim da su neki već pisali o tome, nvm :) nisam baš pratio temu, bio sam pod dojmom da je opet bila zagađena glupostima nevezano za Ryzen.

 

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.4.2017 12:07 (Colossus7).
Moj PC  
5 0 hvala 1
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

evo linusa i malo koliko je bang for buck razlika novčano naspram poboljšanja. i mogu reć totalno neproporcionalno. s tim da je 3200 neka zlatna sredina a 2400 best buy.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

  Ajmo kolege može pomoć jer se nerviram već. Dakle radi se o tome da ne mogu nikako pokrenuti Windows instalaciju sa USB sticka na ovoj novoj Ryzen konfiguraciji. Matična je Gigabyte GA-AB350-Gaming 3. Hardware je sve ok jer bootam u BIOS i sve tu izgleda ok te sam i flashao zadnji BIOS. Radi se o tome da mi uredno vidi SSD i USB stick i kad kliknem da krene instalacija sa USB-a on samo prikaže onaj Windows 10 logo i to je to. Tako onda stoji. Jel imao tko tako iskustvo s ovom pločom ili slično ???

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

  Ajmo kolege može pomoć jer se nerviram već. Dakle radi se o tome da ne mogu nikako pokrenuti Windows instalaciju sa USB sticka na ovoj novoj Ryzen konfiguraciji. Matična je Gigabyte GA-AB350-Gaming 3. Hardware je sve ok jer bootam u BIOS i sve tu izgleda ok te sam i flashao zadnji BIOS. Radi se o tome da mi uredno vidi SSD i USB stick i kad kliknem da krene instalacija sa USB-a on samo prikaže onaj Windows 10 logo i to je to. Tako onda stoji. Jel imao tko tako iskustvo s ovom pločom ili slično ???

 ovo zvuči kao usb legacy usb 12mbita... horror. :D

 

nađi drugi usb stick. kod mene na mom sandisk extreme instalacija proleti. stick obavezno uštekaj iza i probaj mijenjat portove. ali mislim da ti usb nije prepoznat pa ga baca u legacy.

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zato je nekad dobro imati backup na cd-u.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Nije izgleda do sticka, i dalje ne znam do čega je. Znači mrdao sam svašta i napokon dođem do procesa instalacije i sve krene normalno i onda nakon jedno 5 minuta ono kako se restartira više se nije vratio u proces instalacije. Morao opet ručnoresetirati i onda opet više ne mogu do instalacije. Ovaku komediju nikad nisam doživio. Jebeš to sve skupa. Idem pit a Ryzen nek čeka.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

A sa cime si radio bootabilni stick? Mozda da probas drugi softwer za izradu bootabilnog sticka. Ja sam uglavnom sve intalacije radio sa rufusom tako da probaj s njime za svaki slucaj

Probaj u biosu naci postavke za usb pa preabaci u legacy mode 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Nije izgleda do sticka, i dalje ne znam do čega je. Znači mrdao sam svašta i napokon dođem do procesa instalacije i sve krene normalno i onda nakon jedno 5 minuta ono kako se restartira više se nije vratio u proces instalacije. Morao opet ručnoresetirati i onda opet više ne mogu do instalacije. Ovaku komediju nikad nisam doživio. Jebeš to sve skupa. Idem pit a Ryzen nek čeka.

 ma mislim ako je sve novo, onda treba istestirat svaku komponenetu, a pošto ryzena baš i nema svatko, teško. provjeri ono što možeš. a pošto usb kažeš da je ok, vidi sa ssd-om. ostavi samo jednu pločicu rama. i probaj sa LILO dignut live linux na stick pa ako to radi onda je definitvno do SSD-a.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije loše instalaciju snimiti na DVD, tako bi trebalo raditi bez problema.

Situacija je takva kakva je, treba izvući najbolje iz toga i čuvati živce.

U BIOSu se može probati SATA mod ili kako se već zove kod tebe postaviti na IDE,

umjesto na AHCI koji je početna postava svake ploče.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.4.2017 21:34 (Valentin17).
 
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Nije izgleda do sticka, i dalje ne znam do čega je. Znači mrdao sam svašta i napokon dođem do procesa instalacije i sve krene normalno i onda nakon jedno 5 minuta ono kako se restartira više se nije vratio u proces instalacije. Morao opet ručnoresetirati i onda opet više ne mogu do instalacije. Ovaku komediju nikad nisam doživio. Jebeš to sve skupa. Idem pit a Ryzen nek čeka.

 Ma ako se toliko patis onda probaj na svom intelu dignuti win pa samo ssd prebaci na ryzena i vidi hoceli bootati  mislim da bi to moglo proci

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...

Nije loše instalaciju snimiti na DVD, tako bi trebalo raditi bez problema.

Situacija je takva kakva je, treba izvući najbolje iz toga i čuvati živce.

 ah, to je najbolje

mene je dječji g4560 na isti način maltretirao na asrock h110 ploči i jednostavnije mi je bilo izvadit dvd pržu iz svojeg kompa, spojit je privremeno i instalirat winse preko dvd-a

ali to nije bilo sve, imao je on još iznenađenja u rukavu, pa me izjebo da u biosu radi usb miš i tipkovnica, ali ne radi u instalaciji winsa, hehe, pa nemereš nikud dalje o početnog dijela

 

onda sam skužio da radi prastara tipkovnica preko ps/2 porta gdje ona preko usb ne radi, pa sam napredovao do jednog dijela instalacije gdje obavezno treba tiknut kvačicu s mišom, a nemam ps/2 miš

no do tog dijela je valjda već instalirao i usb drivere, pa sam skužio da je proradio usb miš i na koncu sam jedva uspio instalirati winse

jebeni fight, ne sjećam se da me ikad toliko izjebala instalacija winsa, a intelova nova generacija procesora, doduše na generaciju starijoj ploči

 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Nije izgleda do sticka, i dalje ne znam do čega je. Znači mrdao sam svašta i napokon dođem do procesa instalacije i sve krene normalno i onda nakon jedno 5 minuta ono kako se restartira više se nije vratio u proces instalacije. Morao opet ručnoresetirati i onda opet više ne mogu do instalacije. Ovaku komediju nikad nisam doživio. Jebeš to sve skupa. Idem pit a Ryzen nek čeka.

 

Ili te jebe Stik ili ploča(bios postavke) ili Windoze koje očeš staviti gore. Uglavnom nisi dobro objasnio ali po ovom kak pišeš ne bota ti s diska.

Znači ili ti disk nije aktivan ili Te jebe UEFI BIOS i ako stavljaš neke piratske Windoze ili ti je stick krivo složen.. bla bla bla...

 

Znači ako on vidi disk. nasnima instalaciju i resetira i ne boota s njega dalje. problem je što bios nezna s njega bootat ili nije aktivan.

To me je znalo jebat ne nekim glupim jeftinim lapovima bez podrške za EFI.

 

EDIT: Uglavom jedini način koji uvijek radi je Untouched DVD(spržen na medij) ili Original pokrenut s DVD playera. 100%. (to su me naučile godine iskustva)

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2017 7:47 (Zver).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da li stavljaš Win 10? 

Ako stavljaš Win 10 napravi si USB sa official Windows toolom koji automatski skida Win 10 na USB i radi ga bootabilnim, možda je problem u ISO-u i rufusu, tko zna.

 

Ako i to neće, onda putem DVD-a...

 

Ako je Windows 7-8, nazajebavat ćeš se... 

Bene docet, qui bene distinguit.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2017 9:42 (molnyi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
molnyi kaže...

Ako je Windows 7-8, nazajebavat ćeš se... 

Ne mora ni to biti problem ... na KabyLake / Ryzen makinama generalno jest, zbog neprepoznavanja USB-a, ali neke ploče imaju i emulaciju, a i proizvođači već nude pripremljene alate za dodavanje USB drivera pri instalaciji.

Ako nema ništa od toga, onda old-school, PS/2 tipkovnica i DVD :).

Meni je na Ryzenu upalilo i da instalaciju Win 7 iskrcam na drugu particiju, i od tamo pokrenem setup (već sam imao testni Win 10 instaliran) i kako su obje particije bile SSD, najbrža instalacija ikad :).

(beskonačno čekanje da krene update se riješi sa WSUS Offline).

 

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je upalilo sa USB stickom i Ryzenom (ploca Asus C6H), instalacija Win10 preko Rufusa.

Novac ne kupuje srecu. Ali ljepse je plakati u Porscheu nego u Yugu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Odustajem i proglašavam matičnu faličnom. Znači konstantno čudno radi oko BIOS-a. Flashao novi BIOS i nije pomoglo. Napravio clear CMOS s baterijom i nije pomoglo. Onda sam na kraju stavio ovaj novi ssd iz tog builda kojeg radim u svoj komp i instalirao Windows naravno iz prve i bez greške s tim USB-om. Sve normalno. Stavio onda natrag ssd s instaliranim Winsom u Ryzen build i jednostavno ne može iz BIOS-a u Windowse.

15 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dečki, ovo je tema o Ryzen procesorima. Za probleme s nekim konkretnim setupom otvorite novu temu. U suprotnom imamo isti chat problem kao ranije.

prodajem jednu od mašina (onu za veš)
Moj PC  
10 0 hvala 6
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Dobro je ovo. Ja pričam o problemu i situaciji koji se tiče Ryzena i možda se netko nađe u sličnoj situaciji pa dobijem žuti karton a ti pričaš o clockanju RAM-a na Intelima i to je vezano za temu .

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hebiga, kad je tema "Ryzen procesori", a ne Ryzen. Izgleda da treba napraviti teme "Ryzen memorija" i "Ryzen maticne" :)) 

8 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Najbolje da ste uveli pravila sta se smije pisat u prvom postu, posto vidim da se nesmije rec nista protiv ryzena ni zaljepit neki video koji govori kontra njega, nesmijes iznosit osobne probleme, nesmijes ga uspoređivat sa intelom....  jebla vas ta tema, da sta valjaju procesori (procesori valjaju al sve oko njih je u banani) nebi se dizala tolka prasina i galama, jos mi je najgore kaj platis ne stakvo 3k kn i onda se moras borit sa time da radi, brate mili ako platim komponentu 3k kn ocu da radi bez da trepnem, nikakva zamaranja i istrazivanja i ispitivanja po forumima sta i kako i zasto nece... ocaj 

Moj PC  
1 9 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Lucidius kaže...

... jos mi je najgore kaj platis ne stakvo 3k kn i onda se moras borit sa time da radi, brate mili ako platim komponentu 3k kn ocu da radi bez da trepnem, nikakva zamaranja i istrazivanja i ispitivanja po forumima sta i kako i zasto nece... ocaj 

 dolaze i skuplje stvari defektne ljudima u ruke. tako da nije pravilo.

8 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ti šumom ja drumom... jedno je kad ti nes dođe RMA ili sa greskom pa reklamiras, dobis novo i radi sve 5, a drugo je kad ti imas platformu za koju kad uzmes bilo koju plocu imas musice na sve strane a komponete ispravne 

 

Nije ni cudo da vec ima ljudi po njuškalu koji gube zivce i hoce mijenjat Ryzena za 6700k/7700k platformu sa kojom si plug and play i bolji u 90 posto stvari cime se bavi vecina populacije.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2017 20:51 (Lucidius).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kako najlakše prepoznati koji ram je samsung b-die?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice