AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.988
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bojan111111 kaže...

Probati ću bez fast boot-a. Imam na matičnoj 4 male ledice koje javljaju ukoliko je kakav problem sa kompom i skužio sam da cca 15 sekundi nakon paljenja kompa on pali i gasi te lampice pa tek onda diže bios

 Slagao sam neki dan komp i isto sam imao problem s dugačkim bootanjem. Meni je bio problem DVD drive. Na ekranu bi bio kod greške A2 (ASrock, "system can't find a bootable device") i tako bi stajalo neko vrijeme i onda dalje sve normalno. DVD mi je bio pokvaren, nije čitao ništa što uopće nisam znao jer ga nisam koristio sto gladnih godina. Kad sam ištekao DVD drive problem je bio riješen.

Btw, u biosu nije nigdje bilo namješteno da se boota sa DVD drivea. -.-

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 8:31 (hudibitek).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

bojan111111
Mozes probat i bez fast boota, iako ako to iskljucis, a sustav se dize brze je po meni nelogicno. Ja sam na CH6 stavio:
Fast boot: Enabled

Next Boot after AC Power loss: Fast boot

Launch CSM: Disabled (navodno ima smisla biti enabled samo za stari hardver)

Boot Logo Display: Enabled

Post Delay Time: 1 sec

30 sec je previse za M.2 NVMe SSD da udje u Win, trebalo bi biti blize 20sec. Probaj iskljucit ovaj CSM, ako imas tu opciju, moglo bi pomoc.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Konačno i ja složio svoj komp pa evo kako izgleda kod mene. Ako stavim rame na auto onda mi rade na 2133 ali latencije puno niže (cl14- nešto nešto - nisam zapamtio). Zatim sam stavio frekvenciju ručno na 3200 ali su mi latencije otišle gore dosta. Postoji li mogućnost da mi rami automatski rade na XMP?
BTW na kojim postavkama vam je power options u windowsima? Čini mi se da mi cpu ne ide ispod 3,5 ghz. U power options im je onaj "slajder" na sredini, iako je to po novom "better performance". 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 10:45 (steve90).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Probaj XMP pa pitaj :D Ako su na XMP i dalje visoke latencije, onda se poigraj s DRAM calculatorom. Balanced Power option najbolje, u igrama mos stavit High perf. 

 

Btw. ta konfa zasluzuje jedan NVMe ili neki bolji SSD, mozes si pogledat akcije u Ekupi, ako te zanimaju, iako im je best buy SX6000 512GB izgleda rasprodan (mos ih pitat kad ce im opet doc, ak te interesira).

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Onda jedno noobovsko pitanje :D Kako da aktiviram XMP? Tražio sam ali bezuspješno. 
Ma znam, planiram u skorije vrijeme uzeti neki m2 500gb pa možda skroz izbaciti ovaj mehanički.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 10:57 (steve90).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Extreme Tweaker > AI Overclock Tuner > izaberi D.O.C.P i pojavit ce ti se XMP profil ispod te opcije.

 

Sad je dosta dobro vrijeme za uzet M.2 512GB, makar se po meni isplati cekati bolje modele kao Adata SX6000 Pro ili SX8200 Pro, znaci one koji se najbrze rasprodaju. Transcend MTE220S je po meni najbolje nakon njih. Vise o tome mozemo preko PM da ne spamamo temu.

 

Evo opsirniji tutorial, u videju Asus CH6, ako bi usput i overclockao: 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 11:03 (The_Fichek).
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

bojan111111
Mozes probat i bez fast boota, iako ako to iskljucis, a sustav se dize brze je po meni nelogicno. Ja sam na CH6 stavio:
Fast boot: Enabled

Next Boot after AC Power loss: Fast boot

Launch CSM: Disabled (navodno ima smisla biti enabled samo za stari hardver)

Boot Logo Display: Enabled

Post Delay Time: 1 sec

30 sec je previse za M.2 NVMe SSD da udje u Win, trebalo bi biti blize 20sec. Probaj iskljucit ovaj CSM, ako imas tu opciju, moglo bi pomoc.

Da, probati ću tako, 30 sec je previše. Naišao na AMD Ryzen Balanced power plan unutar updejta za chipset driver pa ću i sa tim vidjet a spominje se i desktop idle optimizations for 3rd Gen AMD Ryzen™ Processors pa možda to smanji temp u idleu

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
XXX kaže...

Svaka čast na uspjehu sobzirom da FX izbacuje duplo više topline. A kada se klokne, a meni je bio na 4.7 i troduplo.

 

Onak 300 wata topline niš ne grije 

To je cijeli sistem, procesor je oko 200W...

 Ako je clocku oko 4.2 -4.5 onda to iznosi oko 160.Ako je na 3.8 do 4.0 onda ide i manje.

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

bojan111111
Mozes probat i bez fast boota, iako ako to iskljucis, a sustav se dize brze je po meni nelogicno. Ja sam na CH6 stavio:
Fast boot: Enabled

Next Boot after AC Power loss: Fast boot

Launch CSM: Disabled (navodno ima smisla biti enabled samo za stari hardver)

Boot Logo Display: Enabled

Post Delay Time: 1 sec

30 sec je previse za M.2 NVMe SSD da udje u Win, trebalo bi biti blize 20sec. Probaj iskljucit ovaj CSM, ako imas tu opciju, moglo bi pomoc.

 20 sec za ucitat windowse na m2 ssdu ? Meni je na mojem obicnom sata traje cca 14sec od pritiska gumba do ulaska u windows (i nakon sto udje odma mogu koristit sve sta treba)

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 20 sec za ucitat windowse na m2 ssdu ? Meni je na mojem obicnom sata traje cca 14sec od pritiska gumba do ulaska u windows (i nakon sto udje odma mogu koristit sve sta treba)

 Takodjer kod mene isto, ne treba ni 14

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 13:40 (Almin94).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nisam napisao 20sec, nego da bi trebalo biti blize 20sec ucitavanje. Mozda pomogne i onaj chipset driver od AMDa.

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

U bootanju windowsa nema razlike između M2 NVME SSDa kao npr. Samsung 970 Evo Plus i običnog SATA Samsunga 860 Evo.

Za većinu korisnika je ta nadogradnja bacanje novaca, osim ako se želi imati SSD bez kabela, a na dječjim konfiguracijama tako i tako stazica fali za više od jednoga.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 15:49 (Valentin17).
 
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...

U bootanju windowsa nema razlike između M2 NVME SSDa kao npr. Samsung 970 Evo Plus i običnog SATA Samsunga 860 Evo.

Za većinu korisnika je ta nadogradnja bacanje novaca, osim ako se želi imati SSD bez kabela, a na dječjim konfiguracijama tako i tako stazica fali za više od jednoga.

 Postoje i SATA M.2 diskovi, nisu skupi i isto nema kabela.  I ne troše stazice.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ali troše sata portove, pa ako uključiš m2 sata disk zadnja dva sata utora ti budu isklučena...ne znam da li je tako na svim pločama.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

Ali troše sata portove, pa ako uključiš m2 sata disk zadnja dva sata utora ti budu isklučena...ne znam da li je tako na svim pločama.

 

Ovisi od ploče do ploče naravno. Većini ljudi ne treba više od 1-2 diska pa nije strašan problem.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
nisu skupi i isto nema kabela.  I ne troše stazice.

Pa bome nisu ni toliko jeftiniji od NVME modela, neki su čak i skuplji.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znam da mi je NVMe nepotreban, al nemrem se otresti feelinga da kad već imam PCIe M.2 slot, bio bi red da stavim i NVMe SSD u nj  ,ono, bio bi waste.

Apoc
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Apocalypso722 kaže...

Znam da mi je NVMe nepotreban, al nemrem se otresti feelinga da kad već imam PCIe M.2 slot, bio bi red da stavim i NVMe SSD u nj  ,ono, bio bi waste.

 samo moraš gledat da uzmeš nvme koji je bolji u random 4k read write operacijama od običnog ssd-a inače doslovce bacanje para u vjetar.

9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Stigao i moj primjerak Ryzena R5 3600. Sve je prošlo bez ikakvih problema te uredno radi sa mojom B350 pločom, rame sam stavio na xmp 1 3200mhz. Procesor clockao nisam, obavio sam stress testove sve je proslo uredu. Jedini problem je što ne vidim temperaturu procesora u ni jednom programu, niti kad upalim igru pa msi afterburner, uvijek se prikazuje samo postotak rada procesora. U cpu z vidim, i brzinu jezgri i voltazu i sve, no temperaturu ne vidim ni sa jednim programom. Vidim je samo u biosu... Sad gdje je problem ne znam.

Moj PC  
5 0 hvala 1
13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hwinfo, afterburner, ryzen master... svi pokazuju temperature. Skini zadnje verzije programa.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

Kreče utrka sa i5 9400f uloženo/dobiveno.Ryzen 3500 6/6 4.1 ghz 

 

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-5-3500-matisse-zen-2,40227.html

 

 Je utrka da pod uvjetom da si do sad bio sljep+gluh, ili ulaganje u mrtvu platformu na strani Intela.

 

U usporedbi sa R5 3600, pa čak i 50$ jetiniji Intel proc na vagi vrlo loše stoji.

 

 

Kaj se tiče žutanjaka, ako uopče bude dostupan u maloprodaji niti on neče ič po 100$.Vjerojatno če koštat između 120-150$, a dalje nemamo kaj vagat uloženo-dobiveno tu je sve čisto.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=312&jumpto=5879708&sort=asc&view=flat 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 17:51 (rambox).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To loše stoji samo kod Steve, kad na taj jeftinjak F staviš jednaku memoriju ispadne 7% brži od skupog Ryzena 

 

10 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ili stavis R5 1600 na istu memoriju i dobijes cca 10-15fpsa bolje 0.1 i 1% perf od 9400f 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

To u nekim snovima jer čovjek je fino istestirao i ryzen 2600 15% sporiji 

 

edit, Pardon 20% sporiji 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 18:08 (XXX).
Moj PC  
1 14 hvala 1
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sorry, svaki bench u kojem je i5 8400 i i5 9400f egal sa ryzen 9 3900x, dok su i7 i i9 15-20ak % brži "average" je bullshit.

 

Banajte me na forumu, ali ovo je bullshit, trebam godišnji od ovoga ovako i onako.

 

C U... ne mogu više ovo čitat.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 19:14 (Rhodin).
Moj PC  
7 1 hvala 1
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

To u nekim snovima jer čovjek je fino istestirao i ryzen 2600 15% sporiji 

 

edit, Pardon 20% sporiji 

Pardon 50% sporiji, pardon 100% sporiji, pardon slavonac, pardon krivulje, pardon novi socketi... Sad je na kraju klokani r5 2600 sporiji od stock r5 1600 

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eto ti test pa gledaj, sa jednakom memorijom je tak, nemereš ryzenu staviti b die a intela zdžati na 2666 mhz pa povlačiti usporedbe. Ili ove K procesore držati na stock pa raditi usporedbe.

 

A sad se možeš smijati dop prekosutra 

 

Evo ti još jedan test gdje je ryzen na 4.0 kloknut sa ramom na 3000 mhza, a i5 9400F na stock ramu 2666 mhza 

 

Moj PC  
1 8 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ti ga voliš kakiti, sa najjačom grafičkom je mizerna razlika. Zamisli kolika je na srednjim grafičkim, hmm, nema je.

Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
gil kaže...

Ti ga voliš kakiti, sa najjačom grafičkom je mizerna razlika. Zamisli kolika je na srednjim grafičkim, hmm, nema je.

 Ne znam kaj je tebi najjača grafička ili srednja ali ovdje je testirano sa GTX 1660 ti.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=5uOJJLqVWR8

10 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ajd kad se vec rasipamo ssima... Jos je nazalost tamo R5 2600 bio i stock, da je jos kloknut za 100-200mhz uff...

Moj PC  
7 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice