AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.081.939
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

Zato što 10400 službeno podržava 2666MHz i to je to, jedino uz Z490 može ići preko toga, a na B460/H470 ne možeš preko 2933MHz čak i uz K procesore. E sad, 10400 uz 2666MHz daje mem. bandwith od otprilike 42GB/s, dok recimo 3600 upariš s B450 pločom od 500-600kn, lako clockneš E-die (660kn) na 3733MHz i imaš teoretski oko 40% veći mem. bandwidth od 10400.. sad zašto mislim da će ovo u buduće biti bitno, zato što recimo novi PS5 koristi Zen 2 procesor (blago underclockani 3700X) i ima mem. bandwidth od 448GB/s. 

 

Također kod B460 i H470 ploča treba pazit da imaju opciju u biosu za skidanje TDP limita jer u suprotnom čak i mali 10400 neće radit na 4GHz nego na cca 3.6GHz.

A koliko je brzina RAM-a bitna u igrama i koliko spori RAM može bottleneckat 10600K, doduše na 5GHz, možete vidjet ovdje.

Zato i5ice i B/H ploče i nisu baš neka atraktivna opcija u odnosu na 3600 i B450, pogotovo ako se gleda na duže staze...

 kako sad to, zar nije da ploča određuje brzinu rama - ako na z ploči 10400 može podržavati bržu memoriju, koliko to ploča dopušta, otkud da na h470 i b460 ne može 2933mhz koliko ploča podržava?

 

i ovo za skidanje tdp limita, zar nije stevo objasnio da 10400 neće prelazit tdp limit čak niti u prajmu, pa da će samim time imati potpuno iste perfomanse na h410, h470 i svim ostalim pločama - gledaj na 2.50 minuti

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koji catch? Catch je u naslovu a u tekstu ne objasnjavaju sta je catch... 

10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jedna jezgra je brža u Intela.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...

 kako sad to, zar nije da ploča određuje brzinu rama - ako na z ploči 10400 može podržavati bržu memoriju, koliko to ploča dopušta, otkud da na h470 i b460 ne može 2933mhz koliko ploča podržava?

 

i ovo za skidanje tdp limita, zar nije stevo objasnio da 10400 neće prelazit tdp limit čak niti u prajmu, pa da će samim time imati potpuno iste perfomanse na h410, h470 i svim ostalim pločama - gledaj na 2.50 minuti

Pa jednostavno je tako, na Z pločama nema mem. limita a na B/H je limit onoliko koliko je službeni max. procesora, a to je za i5ice 2666MHz i 2933MHz za i7/i9

Čisto sumnjam to za TDP limit, jer je drugom stevici(na 5:20, video ispod) 10400 padao do 3.6GHz a i Denisu je ovdje, doduše 0.2GHz brži i5-10500, padao do 3.5GHz kad su uključeni tvornički power limiti..

 

 

ansha: Pomelo te
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nema nikakve kvake amd u svojem laptopu daje 30% jaci cpu i 8gb rama vise u startu naspram Intela.

Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Za manju cijenu? 

8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma teški clickbait a možda i plaćeni članak, kvaka je navodno u tome da je Intel brži za 15% u 7zipu u single core testu.. 

ansha: Pomelo te
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

Ma teški clickbait a možda i plaćeni članak, kvaka je navodno u tome da je Intel brži za 15% u 7zipu u single core testu.. 

 Ma gluposti, amd je jači čak i u single u nekim testovima (u dobrom dijelu), a 7z je multi load.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moglo bi se reci za istu cijenu , ali kvaka je i tome da sve vise proizvodaca naginje ka AMD-u , tako da bi intel tu mogao ostat praznih ruku.Amd je vec uspio vratit dobar dio trzista sa desktop i low-end mobile ryzenom , sada jos ako vrate barem nekih 10-15 % sa gaming laptop-ima a vjerovatno hoce Intel bude izvisio pa neka i dalje furaju 8300H/9300h/10300H/11300H na 4.6ghz kaby lake rebrand ++++ , jedina sreca koju Intel ima jos neko vrijeme ne bude ryzena sa high-end grafama kao rtx 2070/2080.Intel kaska , ne puno ali i dalje kaska.Nadam se da ce intel jos spustit cijene i da ce se na nadolazecoj ddr5 platformi izjednacit cijene i performanse.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa da jaci je ako se namjesti da se vrti na jednoj jezgri tako su i napisali samo ne znam koja glava bude namjestila da se vrti na jednoj jezgri , world goes forwards , intel backwards...

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kaj se vi svadate s botom? Liku je to jedina poruka na forumu i ocito mu je jedino bitno da kliknete na taj link.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nije mi to jasno da z ploče podržavaju bržu memoriju sa i5, a h i b ne podržavaju 2933mhz na non k i5. Pa sami sebi skaču u želudac, a bespotrebno.
Treba ipak pričekati testove tih ploča da vidimo kako će to i ovo s power limitima ispasti.
Ako sami sebi smanje perfomanse onda i ne zaslužuju ništa drugo nego da ispuše tržište
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Nije mi to jasno da z ploče podržavaju bržu memoriju sa i5, a h i b ne podržavaju 2933mhz na non k i5. Pa sami sebi skaču u želudac, a bespotrebno.
Treba ipak pričekati testove tih ploča da vidimo kako će to i ovo s power limitima ispasti.
Ako sami sebi smanje perfomanse onda i ne zaslužuju ništa drugo nego da ispuše tržište

Power limit nije problem jer čak i slabije ploče dopuštaju dizanje istog, ali za memoriju su se definitivno zajebali. 2666 je stvarno smiješan limit, a i 2933 nije niš bolje za i7 i i9 klasu procesora. 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pa stvar je jednostavna, konkurencija je tu i to dokazana. Ako sami sebe čine nekonkurentnima, ko ih hebe
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, kad vidim na mindfactoryu 80.000 prodanih 3600/X, 48.000 prodanih 3700x/3800X i 15.000 komada 3900X u evo taman godinu dana, onda se ovih početnih cca. 300 komada 10th gen. u tjedan dana čini poprilično loše..

 

edit: taman techepiphany objavio prodaju za 22. tjedan na mf

 

ansha: Pomelo te
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2020 23:33 (Kaby).
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ljudi se zasite a većina ih kasno shvati da kupuju prejake procesore koji im realno ne trebaju.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
2 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kaby kaže...

Na B i H pločama može ići max. 2933MHz ali samo sa i7 i i9 procesorima, bez obzira jesu li K ili ne. i5-ice ako su na B ili H ploči ne mogu preko 2666MHz. Na Z pločama nema nikakvog limita za RAM takt bez obzira na proc..

 

 

Ovo samo intel može 

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
amd na 320 pločama radi ram 3600 mhz sa ryzenom 3600 ima od australca tech yes city video
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
Kaby kaže...

Na B i H pločama može ići max. 2933MHz ali samo sa i7 i i9 procesorima, bez obzira jesu li K ili ne. i5-ice ako su na B ili H ploči ne mogu preko 2666MHz. Na Z pločama nema nikakvog limita za RAM takt bez obzira na proc..

 

 

Ovo samo intel može 

 to mi još nejde u glavu

treba pričekati testove ploča, jer ako na z ploči može ići i puno brži ram na non k procesore, onda ne vidim razloga da na h i b nejde 2933mhz koliko te ploče podržavaju

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zato partneri više vole intel i zato je skoro došlo do toga da B450/X470 ne podržavaju novi CPU - partneri su bijesni na AMD što u biti nitko ne kupuje nove i skuplje ploče jer sa "običnom jeftinom" pločom imaš sve sa bilo kojim CPU.

Zamisli, ploča od 800kn ti omogučuje OCanje R9 3950X procesora - pa u Intel svijetu sa pločom ispod 3k kuna ne bi ni razmišljao o tome, a vidim da ploče idu i do 5k.

Iskreno nije baš skroz jasno zašto kraj By50 uzimat Xy70 ploču u AMD svijetu. Čak i Ay20 ploče su cool. Više stazica... ok, ali OC radi na svim pločama sa svim procesorima, brzina RAM-a je koja god, ako radi na Xy70 ploči, radit će isto i na Ay20 i By50 pločama. OK, jeftinije (A i B) ploče nisu tu za visoku potrošnju i OCat 16/32 CPU na njima definitivno nije preporuljivo, ali stavit ga i očekivat da radi je sasvim OK.

 

Sa druge strane Intel toliko limita radi po pločama i procesorima da si moraš voditi bilješke maltene što koji tip ploče ima kao limit.

 

Sad je došlo do toga da se maltene mora kupiti "Z" ploča za non-K procesor da bi radio sa punom brzinom RAM-a i da zaista postigne rezultate koji su mu maksimalni po benchevima. Bez toga je puno sporiji od AMD opcije, sa tim "tu negdje", ali taj "tu negdje" je onda zbog ploče dosta skuplji.

 

Ne znam, nisam sretan sa Intelom trenutno. Mislim da je trenutak kad nemaš baš što ponudit naspram konkurencije, jako loš za uvodit ovakve limite i držat se "business as usual" filozofije. doduše, ako sad naprave kompromise poput AMD-a, dodaju HT na sve servere (morali su napravit), te omogučit OC na svim procesorima i ukinuti limite OC-anja po pločama, teško je onda u 11. generaciji opet vratit na staro.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 11:56 (Rhodin).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
ibme74 kaže...
Kaby kaže...

Na B i H pločama može ići max. 2933MHz ali samo sa i7 i i9 procesorima, bez obzira jesu li K ili ne. i5-ice ako su na B ili H ploči ne mogu preko 2666MHz. Na Z pločama nema nikakvog limita za RAM takt bez obzira na proc..

 

 

Ovo samo intel može 

 to mi još nejde u glavu

treba pričekati testove ploča, jer ako na z ploči može ići i puno brži ram na non k procesore, onda ne vidim razloga da na h i b nejde 2933mhz koliko te ploče podržavaju

 

Nema se što čekati to je tako, i nema veze s limitom ploča nego procesora. To su max stock brzine rama za te procesore, a ploče ne dopuštaju OC ni proca ni memorije.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
9 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kakve su to BiH ploče... jesam li ja to nešto propustio

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Rhodin kaže...

Zato partneri više vole intel i zato je skoro došlo do toga da B450/X470 ne podržavaju novi CPU - partneri su bijesni na AMD što u biti nitko ne kupuje nove i skuplje ploče jer sa "običnom jeftinom" pločom imaš sve sa bilo kojim CPU.

Zamisli, ploča od 800kn ti omogučuje OCanje R7 3950X procesora - pa u Intel svijetu sa pločom ispod 3k kuna ne bi ni razmišljao o tome, a vidim da ploče idu i do 5k.

Nisam baš siguran da je to tako...Stevo iz Australije je razgovarao sa dvije MBO firme (nije htio otkriti, ali ne radi se o ASUS-u) i da su rekli da se protive ukidanju supporta za B450/X470. Kažu da imaju dobru prodaju svojih ploča, da je AMD konačno konkurencija Intelu, te da je to dobro da njihov promet. Uglavnom su zadovoljni prodajom B450/X470, da ne žele nezadovoljne mušterije/kupce i da su se bojali potencijalnih RMA-ova i vraćenih ploča zbog manjka supporta za 4000 seriju procesora.

 

Dok je drugi Stevo rekao da je ASUS-u svejedno oko toga, da plivaju u parama.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

Nema se što čekati to je tako, i nema veze s limitom ploča nego procesora. To su max stock brzine rama za te procesore, a ploče ne dopuštaju OC ni proca ni memorije.

 pa nije to oc memorije, ploča podržava 2933mhz i ako je suditi prema ponašanju 10400 na z ploči, očito podrška brzine rama ovisi o ploči, ne o procesoru

prema tome, 2933mhz ram bi trebao normalno raditi na h i b pločama, ali vidjet ćemo kad dođu testovi

 

EDIT:

recimo, pentium g4560 ne podržava oc memorije, pa sam svejedno na Asrock H110M-ITX/ac ploči mogao u biosu dizati brzinu rama i ocati defoltni 2133mh ram

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 12:21 (picajzla0707).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Jakovp kaže...

Nema se što čekati to je tako, i nema veze s limitom ploča nego procesora. To su max stock brzine rama za te procesore, a ploče ne dopuštaju OC ni proca ni memorije.

 pa nije to oc memorije, ploča podržava 2933mhz i ako je suditi prema ponašanju 10400 na z ploči, očito podrška brzine rama ovisi o ploči, ne o procesoru

prema tome, 2933mhz ram bi trebao normalno raditi na h i b pločama, ali vidjet ćemo kad dođu testovi

 

EDIT:

recimo, pentium g4560 ne podržava oc memorije, pa sam svejedno na Asrock H110M-ITX/ac ploči mogao u biosu dizati brzinu rama i ocati defoltni 2133mh ram

 

Kako ne, to je OC memorijskog kontrolera, samo pitaj intel

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
ali vidjet ćemo kad dođu testovi

 Nije nas briga, nećemo vidjet.

kradem mine iz minskog polja
4 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kada ste vi dobili zadnji BIOS update na B450 plocama? ja sam na svojoj nekad u novembru/studenom

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
steedvd kaže...

Kada ste vi dobili zadnji BIOS update na B450 plocama? ja sam na svojoj nekad u novembru/studenom

 Za moju je zadnji AGESA 1004AB. Za neke (tipa msi max linija) je stigao AGESA 1005 update, ali iskreno i ovaj prošli je sasvim ok.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
steedvd kaže...

Kada ste vi dobili zadnji BIOS update na B450 plocama? ja sam na svojoj nekad u novembru/studenom

 

Za MSI B450 Tomahawk Max posljednji update je od 24.04.2020.g. s AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.5.

Koju matičnu imaš?

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.6.2020 12:38 (Brki1994).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice