AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.636
|
čitano: 423.206
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...
Oko A620 matičnih, do danas AMD o njihovim cijenama nije rekel baš ništa.

 ajde onda, nadajmo se da su svi tech portali u krivu, a ti jedini u pravu 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
ajde onda, nadajmo se da su svi tech portali u krivu, a ti jedini u pravu 

Kad ja jedini vidim, da se citiraju stare informacije iz devetog mjeseca.Zaboravljaš kak danas rade portali, rade za klikove i često brzo citiraju jedni druge ko papige bez razumne provjere.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=28&jumpto=6589575&sort=asc&view=flat

 

Ponavljam, za sad nema nikakvih informacija oko cijena A620 matičnih ploča.Može to i ovako, pa ti dalje vidi jel to ima veze sa realnosti.

 

- kad bi A620 matična startala sa 125$=onda bi dosta A620 modela na kraju ispalo skuplje od B650 matičnjača

 

- A620 matičnjača je pod defoltu siromašnija opcija od B650

 

- tko če kupit skuplju A620 u odnosu na bolju B650 matičnjaču

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 19:16 (rambox).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
CroVandal kaže...

Kad budem imao vremena pozabavit cu se undervoltom i vjerovatno nabaviti bolji hladnjak ovaj mi je bio pri ruci i pase u konfu. Ali mislim da ne preslab za takv CPU. Garancija je 3 godine na CPU i MBO ako nesto i ode u to vrijeme nije problem a i prodati se moze prije isteka 3 godine.

 Jedino to(undervolt),jer mene bi isto smetalo da mu je normala prek 90c.A s druge strane ima gara i dela kak je propisani da bi trebal delati,mislim na radnu temp......ali kak su to počeli s tim temperaturama pa to mi ne ide u glavu,i na polju grafičkih i na procesorima,točno tjeraju taj mali komad silicija do maksimuma.

Biti ili ne biti pitanje je sada.
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

- tko če kupit skuplju A620 u odnosu na bolju B650 matičnjaču

 ti se isto praviš bedast, kao da su jednom prodavali skuplje nižerangirane ploče

samo nakelje gejming oznaku, crvenih boja, pokoji rgb i eto skuplja a620 od neke neugledne asus prime b650

 

ne znam jel kod amd-a bilo takvih situacija, ali iole bolje b560 ploče su znale koštat više od slabijih ploča sa h570 čipsetom

a kak je amd ionako postao intel i fura se na premium brend i intelove lopovske fore, ne bi se uopće čudio

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
ti se isto praviš bedast, kao da su jednom prodavali skuplje nižerangirane ploče

samo nakelje gejming oznaku, crvenih boja, pokoji rgb i eto skuplja a620 od neke neugledne asus prime b650

 

ne znam jel kod amd-a bilo takvih situacija, ali iole bolje b560 ploče su znale koštat više od slabijih ploča sa h570 čipsetom

a kak je amd ionako postao intel i fura se na premium brend i intelove lopovske fore, ne bi se uopće čudio

 Ja se vodim logikom, ili kao primjer pogledaj Intel 1700 socket samo DDR5 modeli+ne gledaj u Asus golotinju.Napomena, Intel još uvijek nije izbacio one najeftinije entry level DDR5 1700 matične.

 

https://www.protis.hr/products/index/maticne-ploce/379?filter=a0MQAzADAANAB8AH4AfAAxADEANAA5ADgAMAB8AH4AfAAxADcAMAAwAHwAfgB8AFMAbwBjAGsAZQB0AHwAJAB8ADEAOQA4ADUAfAB-AHwAMQAxADYAMgA4ADUAfAB-AHwARABEAFIANQB8AH4AfABNAGUAbQBvAHIAaQBqAGEA

 

Dalje znamo, za keš lovu trenutno najeftinija AM5 B650 matična košta 1380kn/183eura.Cijene padaju, Hrvaško tržište malo po malo idu na niže po 10-20kn tjedno.

 

https://www.protis.hr/products/index/maticne-ploce/379?filter=88MQAzADAANAB8AH4AfAAxADEANgAzADIANAB8AH4AfABBAE0ANQB8AH4AfABTAG8AYwBrAGUAdAA%3D

 

Fučkaj ga sad, ako zanemariš Asus govno od Intel socket 1700/DDR5 matične, najeftinija AM5 matična je 250kn jeftinija od Intel ponude.Kaj moš kupit(ideš u AM5) za tih okvirno 250kn, pa eto baš ništa šaku graha i kilu kuruze.

 

- SSD za instalaciju Windowsa

 

- CPU hladnjak za R5 7600, a mali stock CPU hladnjak u penziju

 

https://www.protis.hr/products/details/cooler-lc-power-lccc95-cosmo-cool-socket-7751150115111551156am2am3am4fm1fm2/61390

 

https://www.protis.hr/products/details/ssd-patriot-p300-r1700w1100-256gb-m2-nvme-p300p256gm28/151303

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 19:48 (rambox).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

 Ja se vodim logikom

Fučkaj ga sad, ako zanemariš Asus govno od Intel socket 1700/DDR5 matične, najeftinija AM5 matična je 250kn jeftinija od Intel ponude.

 kakva ti je to logika i otkud čupaš podatke?

 

najjeftinije intel b660 ploče idu od 104€link, a najjeftinije b650 idu od 184€ - link

 

a to nije razlika 250kn za amd, nego 600kn za intel

jest da su intelove jeftine b660 čokljave, a amd najeftinija b650 izgleda daleko bolje, ali 80€ razlike za budget konfu je ogromna razlika

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
kakva ti je to logika i otkud čupaš podatke?

 najjeftinije intel b660 ploče idu od 104€link, a najjeftinije b650 idu od 184€ - link

 

 

Pogledaj opet raniji post, ja uspoređujem samo DDR5 matične Intel vs AMD ploče tu je kvaka.

 

DDR4 je staro ili korak nazad, dakle samo DDR5 usporedba pa iz toga izvuci po logici kolko če koštat najeftinije AM5 A620 matične ploče.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 20:43 (rambox).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Pogledaj opet raniji post, ja uspoređujem samo DDR5 matične Intel vs AMD ploče tu je kvaka.

 

DDR4 je staro ili korak nazad, dakle samo DDR5 usporedba pa iz toga izvuci po logici kolko če koštat najeftinije AM5 A620 matične ploče.

 ti uspoređuješ ono što ti paše

to što se amd zajebo, pa ne podržava ddr4 je njihova greška radi koje mi sad ne bi smjeli linkat intelove ddr4 ploče za budget konfe?

 

e jesi smješan

a kad se preporučalo b450 tomahawk max2 za 500 kuna za budget ploče uz neki 5600, kome su b550 preskupe, onda je to bilo ok

 

sad odjednom nesmije se linkat budget ddr4 ploče jer amd ima samo ddr5

pa jebiga, ddr5 nije nikakva prednost u budget segmentu, pogotovo ako zbog toga moraš dati 80% više love za ploču i ram

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 20:51 (picajzla0707).
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

zato kupiš ryzen 5600 i b450 za šaku kuna

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
forumaš kaže...

zato kupiš ryzen 5600 i b450 za šaku kuna

To je druga priča,ali tema je oko nove AM5 platforme+Zen 4 procovi i DDR5 memorija.Ako kupuješ novo, dobro se zna kaj to znači mrtva platforma(kratki život za Intel 1700)ili kraj puta za pet godina stari DDR4/AM4 socket.

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Zakaj bi kupovao to precijenjeno smeće pored ryzena 5600, a ako zatreba dodatne snage za koju godinu uzme se polovni 5800 X3D ako se u međuvremenu ne stabiliziraju. Pričam o gamingu kao i uvijek, za drugo me zaboli.

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vrlo zanimljiv gejming rezultati, ali i opčenito gledano s obzirom kolko je DDR5/6000 znatno skuplji od klasične početne DDR5/4800 memorije.Ako gledamo 32gb pakete DDR5 memorije, DDR5 6000 je skuplji minimalno 350kn pa na više=niže latencije to skuplji DDR5 6000mhz.

 

 

- R7 7700 testiran na Asrock B650 matičnoj ploči, trenutna domača cijena matične je 1400kn

 

https://www.windowscentral.com/software-apps/windows-11/how-to-enable-core-isolations-memory-integrity-feature-on-windows-11

 

A da opet Windows 11, i njegove blentave tričarije koje je najbolje isključit za izgurat više FPS-a.Večina ljudi vjerojatno niti ne zna, da određene šugave Windiows 11 postavke gejmerima oduzimaju FPS-ove.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Pogledaj opet raniji post, ja uspoređujem samo DDR5 matične Intel vs AMD ploče tu je kvaka.

 

DDR4 je staro ili korak nazad, dakle samo DDR5 usporedba pa iz toga izvuci po logici kolko če koštat najeftinije AM5 A620 matične ploče.

 ti uspoređuješ ono što ti paše

to što se amd zajebo, pa ne podržava ddr4 je njihova greška radi koje mi sad ne bi smjeli linkat intelove ddr4 ploče za budget konfe?

 

e jesi smješan

a kad se preporučalo b450 tomahawk max2 za 500 kuna za budget ploče uz neki 5600, kome su b550 preskupe, onda je to bilo ok

 

sad odjednom nesmije se linkat budget ddr4 ploče jer amd ima samo ddr5

pa jebiga, ddr5 nije nikakva prednost u budget segmentu, pogotovo ako zbog toga moraš dati 80% više love za ploču i ram

 

 Dobro ti rambox kaže. Koji je smisao da intel nudi ddr4 i ddr5? Tebi je razumno je uzeti novi proc u kombinaciji sa ddr4 i dobiješ performanse npr i5 12400. Evo ti najnoviji test sa njihovom novom zvijezdom mid range.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2023 13:13 (dery).
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Po tom grafu ništa nea smisla osim ryzen 5600 za 150E i neka B450 ploča za 100E. Platiš, sklopiš, igraš i prst u uho.

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
dery kaže...

 Dobro ti rambox kaže. Koji je smisao da intel nudi ddr4 i ddr5? Tebi je razumno je uzeti novi proc u kombinaciji sa ddr4 i dobiješ performanse npr i5 12400. Evo ti najnoviji test sa njihovom novom zvijezdom mid range.

 naravno da ima smisla, isto kao što je imalo smisla kupovati r5 1600 koji nije mogao dostići najviši fps koji je tada davao 4core 7700

razmisli malo o tome, nekome nije bitan maksimalni fps dok god mu proc drži igre iznad 100 ili 90 ili 130

 

a pogotovo ako je razlika u cijeni poprilična

sama prodaja 7xxx serije amd-a ti pokazuje da im je to bila greška, jer 300usd za 6core su ljudi još nekako i progutali dok su takve još mogli stavljati na relativno jeftine ploče i ram

zato je 5xxx daleko prodavanija amd serija i toliko mjeseci nakon izlaska 7xxx

 

sjeti se samo kako se prodavala 5xxx serija, doslovce su je ljudi tjednima lovili po netu, bez obzira na cijenu

i 3xxx se prodavala dobro, ali 5xxx je rušio rekorde od prvog dana izlaska

razmisli zašto nije tako sa 7xxx

8 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Za 5000 seriju su svi srali da je skupa 

 

Za 7000 seriju trebas novu maticnu i novi ram 

Pa eto ti dva problema 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Sralo se sa razlogom za 5600X koji je bio preskup i AMD je godinu dana odugovlačio sa izbacivanjem non X modela i godinu dana su odugovlačili sa B550 pločama.

S razlogom se sralao dok nije došao 5600 za 150E i B550 za 100 E. I sad se razlogom sere na novu preskupu seriju i s razlogom se loše prodaje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2023 19:53 (forumaš).
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Santana kaže...

Za 5000 seriju su svi srali da je skupa 

 

Za 7000 seriju trebas novu maticnu i novi ram 

Pa eto ti dva problema 

Jedamput valjda treba pozdravit DDR4 memoriju lansiranu 2014 godine.

 

Dalje znamo, jedini problem su skupe matične ploče ali uskoro i to više neče bit problem.

 

- cijene DDR5 memorije več su odavno pale na ok razinu

 

- R5 5600X=R5 7600X identična lansirna cijena, brzo ili neusporedivo brže stiže i R5 7600

 

Da je AM5 socket lansiran sa najeftinijom matičnom za 100$, onda ne bi bilo kmečanja kak su matične preskupe itd.

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

AMD je premium i najbrži gaming procesor trenutno cijena je takva s razlogom. AM5 je tek na početku, a prava paljba stiže u drugom mjesecu, a tada i pad najboljeg procesora R5 7600 na 200 eura.

 
0 1 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Da je AM5 socket lansiran sa najeftinijom matičnom za 100$, onda ne bi bilo kmečanja kak su matične preskupe itd.

 eto, našao si izvor problema, a što se drugo i govori cijelo vrijeme

skupi procesori, skupi ram, preskupe ploče = katastrofa od launcha

 

očito je bilo prerano za oprostiti se sa ddr4, intel je to odigrao daleko pametnije

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
forumaš kaže...

Sralo se sa razlogom za 5600X koji je bio preskup i AMD je godinu dana odugovlačio sa izbacivanjem non X modela i godinu dana su odugovlačili sa B550 pločama.

S razlogom se sralao dok nije došao 5600 za 150E i B550 za 100 E. I sad se razlogom sere na novu preskupu seriju i s razlogom se loše prodaje.

 Odugovlacilo se dok nije intel nesto konkretno ponudio

Vidis kak su sad brze dosli modeli bez X-a, iako po meni kasno

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Santana kaže...

Vidis kak su sad brze dosli modeli bez X-a, iako po meni kasno

 brže su došli modeli bez x, a i pala je cijena brže ovima sa x, zato jer im je prodaja katastrofa

tržišni udio u odnosu na intel im je pao na razinu otprije pet godina, sve dobro što su postigli sa 5xxx i 3xxx serijama prosuli su jednim potezom

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...

očito je bilo prerano za oprostiti se sa ddr4, intel je to odigrao daleko pametnije

Ne nije pogotovo za AMD, jer Zen 4 nije dizajniran jučer i uopče nema DDR4 kontroler.To je odluka od prije par godina, donešena na osnovu procjene kad če DDR5 memorija postat globalno dostupna+tajming Zen 4 lansiranja itd.AMD-u se to dobro poklopilo, jer je Zen 4 lansiranje ionako odgođeno za okvirno šest mjeseci.

 

Intel je moral na ddr4 za 1700 socket, s obzirom da je na početku brutalno skup DDR5 lansiran u istom periodu sa 1700 socketom.Intel nije imal izbora za 1700 socket, s obzirom na Ryzen 5000 i sve kaj je on donesel.Intel socket 1700 samo DDR5, uh pa to bi bilo užas na kubik s obzirom na ondašnje cijene DDR5 memorije.

 

- Intel socket 1700 i DDR5 memorija, lansiranje jedanaesti mjesec 2021

 

Kao da zaboravljamo, da je AM5 socket lansiran skoro godinu dana nakon Intel 1700 socketa.Za godinu dana i Klingonci osvoje Veneru, a kako neče past cijene DDR5 memorije na sasvim razumne cijene.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2023 20:32 (rambox).
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Trenutno je 16 gb DDR 5 6400 130 eura. Nem ašanse da bi platio duplo više nego DDR 4.Sporiji DDR 5 je tak bez veze.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Ne nije pogotovo za AMD, jer Zen 4 nije dizajniran jučer i uopče nema DDR4 kontroler.To je odluka od prije par godina, donešena na osnovu procjene kad če DDR5 memorija postat globalno dostupna+tajming Zen 4 lansiranja itd.AMD-u se to dobro poklopilo, jer je Zen 4 lansiranje ionako odgođeno za okvirno šest mjeseci.

 očito im je procjena bila loša, a koliko im se dobro 'poklopilo' vidi se iz rezultata prodaje i tržišnog udjela

 

ja ne kužim kako ti i dalje trubiš kak je sve super, a njima je voda u ušima, nova serija se ne prodaje ni blizu kako su očekivali, tržišni udio im je pao drastično i financijski rezultati su opet u minusu

da, sve je super i baš im se poklopilo, unazadili su se sami i vlastitim 'procjenama' vratili se pet godina unazad, sad opet sve ispočetka

8 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Da je AM5 socket lansiran sa najeftinijom matičnom za 100$, onda ne bi bilo kmečanja kak su matične preskupe itd.

 eto, našao si izvor problema, a što se drugo i govori cijelo vrijeme

skupi procesori, skupi ram, preskupe ploče = katastrofa od launcha

 

očito je bilo prerano za oprostiti se sa ddr4, intel je to odigrao daleko pametnije

 Nije uopće katastrofa, pobrali vrhnje od early adoptera.

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
EricCartman kaže...
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

Da je AM5 socket lansiran sa najeftinijom matičnom za 100$, onda ne bi bilo kmečanja kak su matične preskupe itd.

 eto, našao si izvor problema, a što se drugo i govori cijelo vrijeme

skupi procesori, skupi ram, preskupe ploče = katastrofa od launcha

 

očito je bilo prerano za oprostiti se sa ddr4, intel je to odigrao daleko pametnije

 Nije uopće katastrofa, pobrali vrhnje od early adoptera.

 Jesu, od njih 20 puno su zaradili

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2023 21:34 (Santana).
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Opet Mindfactory čitaba, i to za prošli tjedan ili prodano ukupno 640 komada Zen 4 procova.

 

https://twitter.com/TechEpiphany/status/1616824454767583234

 

 

 

Nemreš reči da se ne prodaje, ide to sasvim solidno s obzirom na cijenu matičnih ploča=minimalno 185eura.

 

https://www.mindfactory.de/Hardware/Mainboards/Desktop+Mainboards/AMD+Sockel+AM5.html/listing_sort/6

 

Eto baš super, sad imamo cijene AM5 matičnih ploča kao i Švabe, ali ne pitaj za plače.............................šuti i uživaj u Euričima...................

 

https://www.protis.hr/products/index/maticne-ploce/379?filter=08MQAzADAANAB8AH4AfAAxADEANgAzADIANAB8AH4AfABBAE0ANQB8AH4AfABTAG8AYwBrAGUAdAA%3D

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
EricCartman kaže...

 Nije uopće katastrofa, pobrali vrhnje od early adoptera.

 ne nije katastrofa, samo što im je tržišni udio desktop procesora pao sa 20% na ispod 14%, a to su imali prije pet godina i debelo se mučili da to postignu

u mobile im je još i gore, pad sa 25% na 16%, i još su na gpu tržištu popušili od nevidije i pali na samo 8% udjela, što je valjda najlošiji rezultat ikad

financijski, sa milijarde dolara u plusu na minus, a sve to još bez rezultata iz zadnjeg kvartala 2022., tek tu će im biti pušiona

 

ne, nije katastrofa

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
ne nije katastrofa, samo što im je tržišni udio desktop procesora pao sa 20% na ispod 14%, a to su imali prije pet godina i debelo se mučili da to postignu

u mobile im je još i gore, pad sa 25% na 16%, i još su na gpu tržištu popušili od nevidije i pali na samo 8% udjela, što je valjda najlošiji rezultat ikad

financijski, sa milijarde dolara u plusu na minus, a sve to još bez rezultata iz zadnjeg kvartala 2022., tek tu će im biti pušiona

 

ne, nije katastrofa

Pa i nije zapravo, ili realno daleko od toga+ti nikad neš shvatit koju veliku lovu za AMD(+Xilinix kolač, a Xilinix drži 55% FPGA tržiša)donosi AMD-ova dominacija na serverskom/HPC tržištu.To ti nikad neš skužit, da je Desktop kikiriki profit u odnosu na serverski/HPC biznis.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=27&jumpto=6586188&sort=asc&view=flat

 

Stalno ponavljaš ko papiga, probaj shvatit da AMD odmah proda baš svaki serverski Zen 4 proc od kolko 11 000$.Tu nema viškova i zaliha, potražnja je velika itd daj sve kaj ima CPU ili GPU za servere.

AMD,........is that Epyc or what?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice