AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.636
|
čitano: 423.222
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Zajebano
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Cijena jednaka konkurentima iz intela, očekivano jer su podjednaki. Konkurenti su na izlasku imali još veču cijenu.Trgovci prate recenzije i točno ih po snazi cijenovno svrstaju.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 17:29 (dery).
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
DarthMarkus kaže...
ansha kaže...

E da, svi rezultati koje gledamo su bazirani na hladjenju sa 360 AIO-ima, s losijim coolerima idu i malo losije performanse jer ne boosta na iste taktove...

 Teško je u središnjici; pušing od 12600k (dakle prošla generacija), Denis navuče benčmarke (čitaj : puca si u koljeno)u kojima je flop na kubik i napiše odlična cijena s obzirom na perfomanse.

 

Živa komedija. Čekamo Stevu jer znamo da je on nepristran :-).

I što Stevo kaže? 

Emilio Estavez
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
dery kaže...

Cijena jednaka konkurentima iz intela, očekivano jer su podjednaki. Konkurenti su na izlasku imali još veču cijenu.Trgovci prate recenzije i točno ih po snazi cijenovno svrstaju.

 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
segregator kaže...
mihi999 kaže...

Nisu bas nesto napravili sa novom serijom. Preskupo za sicusni pomak sa performansama.

 

Za 1080p gaming i nekakav konkretan rad 5900x a za ostali gaming 1440p+ se uzima 5800x3d.

 

Realno, da nije AMD uletio sa Ryzenima, takav sićušni pomak bi gledali (tiktokali) kroz nekih

7-12 generacija Intel procesora kroz 15 godina i 15 socketa...sad kad su probudili i Intela,

svi skokovi ispod 50% po generaciji su odjednom postali "sićušni"

 Tu se slazem. Pa to sam odavno napisao (imas u nekoliko tema gdje sam spomenuo bas to) da bi na intelu jos uvijek bili na 4 jezgre samo bi dobili 100mhz svake godine. Valjda smo nauceni vec od AMD-a dobiti puno sa svakom generacijom pa smo sad svi malo razocarani. Al ugrubo gledano ovo sve nije lose. Sad kad dode 3D cache budu isle jos performanse gore barem za 15-20%. Znaci dobit cemo nekih 30-35% vise od zen 3. Vidi se 5800x3d prema drugim procesorima kod Stevija u grafovima. Znaci preskociti ovu generaciju i cekati procesore sa 3d cache-om. Do onda ce se valjda stabilizirat i cijene maticnih i DDR5 rama. Ja ne mislim mjenjat nista barem jos 5 godina, 5900x je odlican.

mihi
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
sfc_PsychQ kaže...
Zajebano

Koji dio ? Cijena za 7950X je korektna,  699$ * tečaj + PDV

Dolar je narastao preko 20% prema Euu i Kuni zadnjih nekoliko mjeseci.

 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...
sfc_PsychQ kaže...
Zajebano

Koji dio ? Cijena za 7950X je korektna,  699$ * tečaj + PDV

Dolar je narastao preko 20% prema Euu i Kuni zadnjih nekoliko mjeseci.

 

Treba jedino vidjet kako stoji protiv 13900K koji je solidno jeftiniji... Pogotovo kad uzmes u obzir da mozes koristiti i ddr4 jer kod renderinga tu nema razlike...

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Kao i obično precizni Švabe, vrlo zanimljive brojke za CPU potrošnju u gejmingu.S obzirom da če i9 13900K žderat još više struje, tu se dalje oko gejminga nema kaj komentirat.

 

https://www.computerbase.de/2022-09/amd-ryzen-7950x-7900x-7700x-7600x-test/2/#abschnitt_effizienz_bei_reduzierter_tdp_inkl_ecomode

 

 

 

Druga tablica je još i zanimljivija, ili kolko CPU performansi izvuku procesori ograničeni na određeni TDP.Šokantne brojke za Intel, a ja sam samo izdvojil 45W R7 7700X vs dvije verzije i9 12900K na 65W.

 

 

 

i9 13900K ograničen na 65W, uh odmah me vuče zgaravica fučkaj ga sad.

 

Zen 4 Mobile uh, to če biti pogodak u čak tri sride.

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

ne svida mi se ovaj out of the box temperaturni OC algoritam, bez obzira na hladenje, roka do 95 stupnjeva, to je previse buke 

 

nadam se da ce se moci u biosu rucno namjestati sve zivo, nisam jos vidio detaljno da li se moze kako zaobici taj algoritam, dobiti slicne performanse, ali sa manjim tempama i bukom

 

ako se ne bude moglo, to je zesci fail

 

s druge strane, bar se delidaju valjda najbolje u povjesti procesora 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
ansha kaže...
Mladen kaže...
sfc_PsychQ kaže...
Zajebano

Koji dio ? Cijena za 7950X je korektna,  699$ * tečaj + PDV

Dolar je narastao preko 20% prema Euu i Kuni zadnjih nekoliko mjeseci.

 

Treba jedino vidjet kako stoji protiv 13900K koji je solidno jeftiniji... Pogotovo kad uzmes u obzir da mozes koristiti i ddr4 jer kod renderinga tu nema razlike...

Za tu namjenu, 5950X je bolji od 12900K, 7950X u odnosu na 5950X za 30-45% (V-Ray, Corona i Blender, više recenzija) pa ne vidim kako bi 13900K to nadoknadio a i danas na Intelovoj prezentaciji se nisu baš hvalili takvom vrstom benchmarka.

Intelov combo jest jeftiniji, ali vrijedi se protegnuti tih 200-njak € i dugoročno imati jaču makinu.

Kao i uvijek, ovisi o namjeni, gameri se mogu strpiti još par mjeseci do 3D cache modela (po glasinama prvi kvartal 2023.)

 

 

R9-Blender R9-Blender
R9-Corona R9-Corona
R9-VRay R9-VRay
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Kao da je najeftiniji, eto več je preko Mindfactory prodano 170komada R9 7950X po cijeni od 850eura.

 

https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/AMD+Desktop/Sockel+AM5.html

 

Apsurd, da ovaj forum ne može ispravno linkat(to se samo ovdje događa)običan Mindfactory link kao i svaki drugi link.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:43 (rambox).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Naravno da je ima ekipe koja si to moze priustit iako su sulude cijene maticnih ploca (X670-E) ali hej to su high-end ploce kada dodu b650 ploce po 100-150eura uz ryzen 7600 po 300e ici ce opet kao vruce kifle uz ddr5 ram osim ako se vendori ne prelakome kao sa intel LGA 1700 plocama i izdaju "odrone" A620 za 100eura i b650 150eura a kvalitetnije ploce blize 200e.

 

Edit: Dobro da ddr5 ram donosi gotovo "neprimjetan" uplift performansa naspram ddr4 jer bi u suprotonom bila panika.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:58 (MGloc).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Kao da je najeftiniji, eto več je preko Mindfactory prodano 170komada R9 7950X po cijeni od 850eura.

 

https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU)/AMD+Desktop/Sockel+AM5.html

 

Apsurd, da ovaj forum ne može ispravno linkat(to se samo ovdje događa)običan Mindfactory link kao i svaki drugi link.

 

 

 I zbog ovakvih kupaca ce i bit ovakve cijene... Jbt da su stavili za taj proc 1500€ sigurno bi bilo pacijenata koji bi ga kupili

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Netherwind kaže...

Kada Intel izda 13 generaciju i preuzme nakratko primat u gamingu, AMD će dodat gas i izbaciti model s 3D cacheom i tron je opet njihov. Sve je ovo planski. Cijene su tako tako, ko hoće budžet ima AM4 izbora kao plijeve...

 Osim sta vec imaju primat u gamingu i sa starom generacijom, gledate li vi ljudi uopce testove prije nego komentirate?

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Da gledamo testove. Ovisi kako je tko testirao, kakvu je matičnu, memoriju imao te kakav je primjerak procesora dobio. Sve je to još šareno, ima gdje je AMD brži za više od 25% od Intela pa sve do toga da je Intel brži ... Za jedno mjesec dana će pravi testovi.

 

 

 

 

 

 

 

Emilio Estavez
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Intel 13th Gen Core "Raptor Lake" Desktop Processors Launched: +15% ST, +41% MT Uplift

 

Intel is claiming gaming performance uplifts of up to 18% when comparing the i9-13900K with the previous-gen i9-12900K, across a wide selection of games; while the comparison with the AMD Ryzen 9 5950X "Zen 3" sees gaming performance gains range between 6% to 58%. The gap only widens when you consider the 99th percentile low-water-mark analysis. Although mainly compared with the 5950X, Intel also threw in gaming performance values it tested on the Ryzen 7 5800X3D, which is shown matching the i9-13900K in games where it's beating the i9-12900K, or within 10% of it in games where the i9-13900K gets ahead. This is interesting, as Intel thinks the performance of "Zen 4" Ryzen 7000-series processors should roughly match that of the 5800X3D. In our performance reviews published on September 26, the 5800X3D is 4.5-5% behind the Ryzen 7 7700X, which means "Zen 4" should end up within 5% of the i9-13900K in gaming performance, should these numbers for the 5800X3D from Intel hold up.

 

Znači kao što je očekivano bit će jako blizu u gamingu (unutar 5% po Intelovim vlastitim brojkama), Zen 4 3D Vcache modeli će u Q1 imat jako lijepu prednost u gamingu tako da nije ni čudno što su službeni Raptor Lake MSRP-ovi niži od onoga što sam očekivao.

 

Nisam još stigao pogledat kako performa 13900K u MT-u, ali po svim leakovima je trebao biti istih MT performansi kao 7950x, samo što je 13900K preko 100 USD jeftiniji, ako su MT performanse kakve su "najavljivane" trebat će taj 7950x još dolje s cijenom (nije ni čudo da je AMD već srezao u startu 100 USD u odnosu na 5950x launch MSRP).

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 22:57 (X-Wind).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Tko se nada da ce AMD lansirat 7600X3D ,7700X3D,7800X3D,7900X3D bude se gadno razocaro jer AMD to nema ima samo 7800X3D i taj cpu si racunajte da ce imat 20fpsa vise od obicnog 7800X evo vam slika u prilogu kako ce to izgledat otprilike tko si ne moze zamislit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Emilio Estavez kaže...

Da gledamo testove. Ovisi kako je tko testirao, kakvu je matičnu, memoriju imao te kakav je primjerak procesora dobio. Sve je to još šareno, ima gdje je AMD brži za više od 25% od Intela pa sve do toga da je Intel brži ... Za jedno mjesec dana će pravi testovi.

 

 

 

 

 

 

 

 Zaljepio si 4 linka i u tome po 5 istih igara u svakom testu, koje su između ostaloga redom AMD naslovi i onda kada uzmes paletu od 10+ igara dobijes kaj dobijes, a to je da nisu stigli ni alder lake kada se izracuna prosjecan fps i to na parsto MHz vecim taktovima, a cijene 7600k kombo kao 12900KF kombo 

 

Pričaš o pločama koje nemaju nikakav utjecaj na rezultate, dok je memorija ako se toga lovis onda debelo zakinuta za intele koji podrzavaju punp brze frekvencije od tih 6GHz koji su najbolja moguca opcija uz 1:1 ratio za ZEN 4.

 

Ako Raptor ostavi 10% prevage u gamingu nad alder lake, nece tu nista pomoci ni X3D modeli koji ce kostati duplo vise od raptor platforme jer ce im morati odrezati 1GHz od taktova za pocetak koliko se griju, 400Mhz su odrezali puno hladnijem 5800X3D modelu, a kako ce tek biti ovdje i uz 2 chipleta na r9 modelima pa ce zagrijavanje biti jos vece nwgo u slucaju r5 i r7 sa jednim chipletom i 3D cache stackom.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mitohondri kaže...

ne svida mi se ovaj out of the box temperaturni OC algoritam, bez obzira na hladenje, roka do 95 stupnjeva, to je previse buke 

 

nadam se da ce se moci u biosu rucno namjestati sve zivo, nisam jos vidio detaljno da li se moze kako zaobici taj algoritam, dobiti slicne performanse, ali sa manjim tempama i bukom

 

ako se ne bude moglo, to je zesci fail

 

s druge strane, bar se delidaju valjda najbolje u povjesti procesora 

Ni meni se ne sviđa tih 95° ali izgleda da se može to i finije podesiti, 7950X se može obuzdati i na 65W.

 

https://www.club386.com/amd-ryzen-9-7950x-vs-intel-core-i9-12900k-at-125w-and-65w/

 

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Zwer54 kaže...
Emilio Estavez kaže...

Da gledamo testove. Ovisi kako je tko testirao, kakvu je matičnu, memoriju imao te kakav je primjerak procesora dobio. Sve je to još šareno, ima gdje je AMD brži za više od 25% od Intela pa sve do toga da je Intel brži ... Za jedno mjesec dana će pravi testovi.

 

 

 

 

 

 

 

 Zaljepio si 4 linka i u tome po 5 istih igara u svakom testu, koje su između ostaloga redom AMD naslovi i onda kada uzmes paletu od 10+ igara dobijes kaj dobijes, a to je da nisu stigli ni alder lake kada se izracuna prosjecan fps i to na parsto MHz vecim taktovima, a cijene 7600k kombo kao 12900KF kombo 

 

Pričaš o pločama koje nemaju nikakav utjecaj na rezultate, dok je memorija ako se toga lovis onda debelo zakinuta za intele koji podrzavaju punp brze frekvencije od tih 6GHz koji su najbolja moguca opcija uz 1:1 ratio za ZEN 4.

 

Ako Raptor ostavi 10% prevage u gamingu nad alder lake, nece tu nista pomoci ni X3D modeli koji ce kostati duplo vise od raptor platforme jer ce im morati odrezati 1GHz od taktova za pocetak koliko se griju, 400Mhz su odrezali puno hladnijem 5800X3D modelu, a kako ce tek biti ovdje i uz 2 chipleta na r9 modelima pa ce zagrijavanje biti jos vece nwgo u slucaju r5 i r7 sa jednim chipletom i 3D cache stackom.

 Ne pričam ja ništa, samo prenosim što drugi govore. Niti pletem neke teorije za razliku od tebe. Kad dođe nova platforma treba vremena da sve radi kako treba, isto je to sve i Intel prolazio ... A što se testova tiče, što trenutno ima ima, a što će biti tek će se vidjeti... Ja ionako nisam potencijalni kupac nove AMD-ove linije pa sve gledam s odmakom.

Emilio Estavez
7 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Rađe provjeri to sta slušaš po stranim forumima ili portalima od kojekavih fanatičnih tipova pa onda piši svoje postove. Pricas meni da iznosim teorije a dobio si cinjenice i slike rezultata sa pouzdanih kanala sa širom paletom igara dok ti pises samo nesto sa si cuo a ne i provjerio 

 

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Sve je jasno kao dan i cijene i performanse po meni trenutno ne isplativ prelazak na novu platformu.

Međutim sigurno da će cijene kroz određeno vrijeme pasti.

Tko si može priuštit odmah će uzet, tko ne može bit će zadovoljan i sa 5000 serijom. Pomak se vidi ali ruku na srce ne vrijedi toliko precijenjeno. Kod intela je bar ploča 1000kn jeftinija, a opet gledajući i rami malo višeg takta cijene u nebesima

Bero
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Malo šira paleta AM5 ploča na jednom mijestu 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Bero_ng95 kaže...

Sve je jasno kao dan i cijene i performanse po meni trenutno ne isplativ prelazak na novu platformu.

Međutim sigurno da će cijene kroz određeno vrijeme pasti.

Tko si može priuštit odmah će uzet, tko ne može bit će zadovoljan i sa 5000 serijom. Pomak se vidi ali ruku na srce ne vrijedi toliko precijenjeno. Kod intela je bar ploča 1000kn jeftinija, a opet gledajući i rami malo višeg takta cijene u nebesima

 Pa normalno da im je ploca jeftinija kad je vani vec pun k vremena, sam se sjeti vremena kad je izasao ddr5 i intel... gola B ploca je bila daleko preko 2000kn (iako prvo su izasle jako skupe z690), tad je i cijena rama bila ono, 200-300 eura za 2x8 ddr5 sa nekom znj brzinom...

15 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
hahhaajaads kaže...
Bero_ng95 kaže...

Sve je jasno kao dan i cijene i performanse po meni trenutno ne isplativ prelazak na novu platformu.

Međutim sigurno da će cijene kroz određeno vrijeme pasti.

Tko si može priuštit odmah će uzet, tko ne može bit će zadovoljan i sa 5000 serijom. Pomak se vidi ali ruku na srce ne vrijedi toliko precijenjeno. Kod intela je bar ploča 1000kn jeftinija, a opet gledajući i rami malo višeg takta cijene u nebesima

 Pa normalno da im je ploca jeftinija kad je vani vec pun k vremena, sam se sjeti vremena kad je izasao ddr5 i intel... gola B ploca je bila daleko preko 2000kn (iako prvo su izasle jako skupe z690), tad je i cijena rama bila ono, 200-300 eura za 2x8 ddr5 sa nekom znj brzinom...

Lažeš razbojnniče

Sve što imam u životu sam ukro, jedino sam vozačku kupio
10 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Šta kaže Nucci kad vidi novog skupog mercedesa??

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
popo kaže...
hahhaajaads kaže...
Bero_ng95 kaže...

Sve je jasno kao dan i cijene i performanse po meni trenutno ne isplativ prelazak na novu platformu.

Međutim sigurno da će cijene kroz određeno vrijeme pasti.

Tko si može priuštit odmah će uzet, tko ne može bit će zadovoljan i sa 5000 serijom. Pomak se vidi ali ruku na srce ne vrijedi toliko precijenjeno. Kod intela je bar ploča 1000kn jeftinija, a opet gledajući i rami malo višeg takta cijene u nebesima

 Pa normalno da im je ploca jeftinija kad je vani vec pun k vremena, sam se sjeti vremena kad je izasao ddr5 i intel... gola B ploca je bila daleko preko 2000kn (iako prvo su izasle jako skupe z690), tad je i cijena rama bila ono, 200-300 eura za 2x8 ddr5 sa nekom znj brzinom...

Lažeš razbojnniče

Mislim na ddr5 verzije, jer i danas je najjeftinija ddr5 B ploca kolko vidim na nabavi cca 1600kn

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
hahhaajaads kaže...
popo kaže...
hahhaajaads kaže...
Bero_ng95 kaže...

Sve je jasno kao dan i cijene i performanse po meni trenutno ne isplativ prelazak na novu platformu.

Međutim sigurno da će cijene kroz određeno vrijeme pasti.

Tko si može priuštit odmah će uzet, tko ne može bit će zadovoljan i sa 5000 serijom. Pomak se vidi ali ruku na srce ne vrijedi toliko precijenjeno. Kod intela je bar ploča 1000kn jeftinija, a opet gledajući i rami malo višeg takta cijene u nebesima

 Pa normalno da im je ploca jeftinija kad je vani vec pun k vremena, sam se sjeti vremena kad je izasao ddr5 i intel... gola B ploca je bila daleko preko 2000kn (iako prvo su izasle jako skupe z690), tad je i cijena rama bila ono, 200-300 eura za 2x8 ddr5 sa nekom znj brzinom...

Lažeš razbojnniče

Mislim na ddr5 verzije, jer i danas je najjeftinija ddr5 B ploca kolko vidim na nabavi cca 1600kn

Zasto bi itko kupovao ddr5 B plocu?

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

 

 

Fixing Ryzen 7000 - PBO2 Tune (insanity)

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 15:34 (Santana).
Moj PC  
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice