AMD Ryzen 5000

poruka: 404
|
čitano: 184.777
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Zanemari, nisam znao da sam testira ;)

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen 5000

OK, nesto kao optimizirao pola sata, izbacio offset -30 all cores.... apply = nizi clockovi i manji rezultat u cinebenchu...

 

poanta? sto sam propustio?

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen 5000

....5700x ubacio umjesto 3700x, mada se sve desilo neplanski, a i nisam imao potrebu za mijenjanjem "ALI" nisam mogao propusti dobru ponudu/priliku što se tiče cijene (nov,box pakovanje bez coolera,zaštitni sticker na kutiji - 130 eurića*ispod ruke*šana). Male izmjene u biosu  i mogu reči da sam zadovoljan... 

     

Cinebench+R23 Cinebench+R23
Aida64+Test Aida64+Test
Aida64+Test+Temp Aida64+Test+Temp
Igra Igra
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 20:59 (lion002).
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen 5000
lion002 kaže...

....5700x ubacio umjesto 3700x, mada se sve desilo neplanski, a i nisam imao potrebu za mijenjanjem "ALI" nisam mogao propusti dobru ponudu/priliku što se tiče cijene (nov,box pakovanje bez coolera,zaštitni sticker na kutiji - 130 eurića*ispod ruke*šana). Malo prćkali po biosu,neka izmjena tu i tamo, i mogu reči da sam zadovoljan... 

     

 Curve optimizer? I jesi dirao PPT/EDC?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000

..da, tj. samo Curve Optimizer.  Default su mi bios postavke i samo uključen XMP 2 profile + PBO i ništa više nisam mjenjao.  PBO: Advanced / PBO Limit: Motheboard / PBO Override: 200Mhz / PBO Curve All Core / Curve na Negative na -27 (kod mene,kod tebe može biti druga vrijednost npr.-25,20,15)  i na kraju Load Line Callibration LLC 4. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 21:03 (lion002).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Ne znam zasto nece da boosta ni milimetra preko 4449mhz, to je max frekvencija koju ryzen master nadje...
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen 5000
lion002 kaže...

..da, tj. samo Curve Optimizer.  Default su mi bios postavke i samo uključen XMP 2 profile + PBO i ništa više nisam mjenjao.  PBO: Advanced / PBO Limit: Motheboard / PBO Override: 200Mhz / PBO Curve All Core / Curve na Negative na -27 (kod mene,kod tebe može biti druga vrijednost npr.-25,20,15)  i na kraju Load Line Callibration LLC 4. 

 Bome -27 sa 200Mhz override. Ja sam na 5600x.

A zbog čega LLC 4? Nisam toliko upućen van CO i PBO / PBO limita.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Damir22 kaže...
Ne znam zasto nece da boosta ni milimetra preko 4449mhz, to je max frekvencija koju ryzen master nadje...

Kaj bi ti još, pa dobio si obečano prema AMD čitabi i još 50mhz više i to je to.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=964&jumpto=6586648&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
8 godina
offline
AMD Ryzen 5000

A cuj, mhz po mhz, nakupi se...

 

No ok, onda glupo pitanje - a poanta tih kurvi je? Izvuci vise, ili raditi na onoliko koliko dobijes i bez ikakve optimizacije?

 

Nesto propustam, siguran sam....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Damir22 kaže...

A cuj, mhz po mhz, nakupi se...

 

No ok, onda glupo pitanje - a poanta tih kurvi je? Izvuci vise, ili raditi na onoliko koliko dobijes i bez ikakve optimizacije?

 

Nesto propustam, siguran sam....

 Nećeš sa curve nužno dobiti da više boosta, neke jezgre ovisno o silikonskoj lutriji trebaju više voltaze da bi postigle određenu frekvu, a ti skidaš dole sa curve. Ono što dobivaš je bolje all core perfomance što nije nužno i bolje za igranje.

Hydra tool je zato dobar jel ti može optimizirat curve za bolje performanse u igrama tako da imaš veći single boost nego all core(ako su ti igre bitnije od renderiranja npr..

 

I LLC je najbolje ostaviti na auto, Curve optimiser skida voltazu a ti je onda dodajes natrag sa LLC, nema smisla, svi preporučaju LLC auto sa CU

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 22:53 (ivicask).
8 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Elem.....

 

Znaci:

 

1.ja sam lud

2.radim nesto dijametralno suprotno od predvidjenog

3.nesto gadno propustam

4.iz nekog razloga, implementacija cijele ove price nije moguca na mom sistemu

 

Znaci, ryzen master odradio svoje, preporucio -30 na svim jezgrama. Ok, radi, stabilno je, rezultat JE bolji nego stock. No, clock jezgri jako varira, a onaj max boost od 4650 imaju mozda 2 jezgre u isto vrijeme, ostale su cak i ispod stock boosta od 4,4.

 

Ok, nije mi zao vremena, igram se offsetima, podesavam, testiram - poboljsanje/pogorsanje je marginalno, uz isti simptom, da tipa 2 jezgre imaju max boost, ostale rade ispod stock boosta.

 

Iz zezancije, pogasim sve to, idem na rucni overclock, upisem 4700, 1,2V - reset, radi, sve stabilno.....

 

Rezultate prilazem na slikama. Ne vidi se dobro, cinebench multi score je 12088pts.

 

I da, iz nekog razloga, rucnim OC-om i povecanjem voltaze temperature su mi manje za cca 10C u cinebenchu, nego kad koristim negativne kurve.... ;)

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2023 23:15 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen 5000

Sve to što radiš ti ništa ne utječe na gaming s RX 6600, jer je i stock i više nego dobar, tako da ti je to sev samo zabava.  A imaš dosta videa na Youtube i tutoriala za clockanje Ryzen 5000 serije pa malo još pregledaj da dobiješ dojam što je što. Kad kažeš za ovo "ručno" clockanje da je stabilan na 4.7Ghz s 1.2V, kako si to testirao? 10 minuta gaming i Cinebench nisu test, nego samo orjentir. A minus ručnog overclocka je da ti je napon konstantno tih 4.7Ghz, ne ruši napon i takt. Tako da, igraj se malo pa vidi. No ponavljam, ništa od toga ti nije potrebno za tvoju grafu. 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Naravno da nije potrebno, sve je to u edukativne svrhe, samo zabava.

Pod stabilno mislim stabilno, prime i ostali testovi, cb i igre su samo demonstracija.

Naravno, voltaza je fiksna, zanimljiv detalj je da su temperature znacajno nize u rucnom rezimu rada na 4.7ghz, nego sto budu sa svim tim pbo, curvama, offsetima, a perfromanse znaju pasti i ispod onog nazivnog sto se dobije jednostavnim stavljanjem pbo na "auto".

Pregledao sam masu tutorijala, nisam uspio previse pronaci bas za ovaj cpu, vecinom se govori o X modelu, ili jacima, no mislim da jednostavno vecina, ako ne i svi koje sam pogledao (dozvoljavam da sam uvijek gledao pogresne) vise senzacionalisticki to obradjuju kao neko free povecanje performansi, no bez icega konkretnog u stvarnom svijetu.

Sinteticki testovi profitiraju, pa tko se bavi necim pametnim, mozda izvuce kakav benefit, no igre nekako ne vjerujem da profitiraju od takvih podesavanja i optimizacija. Mozda grijesim.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen 5000

Ma da, realno je svo ovo "overclockanje" danas samo zabava, nema tu koristi od možda 10% bržeg procesora. To je nebitno, nije to kao nekada kada si mogao izvući 40 - 50% povećanja performansi na procesoru. To se zvalo clockanje i imao si osjetan boost. 

 

A i slažem se da ima dosta površnog materijala, treba isfiltrirati normalne. Plus ovo što si spominjao, promijenilo se dosta oko clockanja i sada je to druga priča za razliku od prije nekoliko godina. Tako da, ne griješiš ništa. 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Nevezano za ovo (a opet vezano), malo sam gledao i overclock graficke.

I nevjerovatna kolicina tipsona ima slijedecu konstrukciju - smanjio sam clock procesora za 200mhz, podigao clock memorije za 100mhz, smanjio voltazu, sad imam isti rezultat (fps) kao na stocku, ali kartica trosi 20w manje i hladnija je za 3 stupnja.

Woow! Iste performanse, kazes? Nevjerovatno.

Gdje je tu overclock?

Hajde ti majstore povecaj taktove, dobij 20-30fps vise (karikirano), a zadrzi stock potrosnju i zagrijavanje - onda si overclockao nesto. Ovako si pretocio iz supljeg u prazno, i realni pomak i povod svrsavanju je to sto kartica trosi nesto manje. Mos misliti.

Ok, na karticama koje trose 500w, svako smanjenje ima smisla dok god se ne narusavaju performanse, no na kartici koja trosi kao zarulja...

Tako da, bojim se da je overclock od "znacajnog povecavanja performansi uz zadrzavanje normalne voltaze,potrosnje i grijanja" prerastao u "smanjivanje voltaze, potrosnje i grijanja uz zadrzavanje istih, ili malo losijih performansi".

:)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Damir22 kaže...
Nevezano za ovo (a opet vezano), malo sam gledao i overclock graficke.

I nevjerovatna kolicina tipsona ima slijedecu konstrukciju - smanjio sam clock procesora za 200mhz, podigao clock memorije za 100mhz, smanjio voltazu, sad imam isti rezultat (fps) kao na stocku, ali kartica trosi 20w manje i hladnija je za 3 stupnja.

Woow! Iste performanse, kazes? Nevjerovatno.

Gdje je tu overclock?

Hajde ti majstore povecaj taktove, dobij 20-30fps vise (karikirano), a zadrzi stock potrosnju i zagrijavanje - onda si overclockao nesto. Ovako si pretocio iz supljeg u prazno, i realni pomak i povod svrsavanju je to sto kartica trosi nesto manje. Mos misliti.

Ok, na karticama koje trose 500w, svako smanjenje ima smisla dok god se ne narusavaju performanse, no na kartici koja trosi kao zarulja...

Tako da, bojim se da je overclock od "znacajnog povecavanja performansi uz zadrzavanje normalne voltaze,potrosnje i grijanja" prerastao u "smanjivanje voltaze, potrosnje i grijanja uz zadrzavanje istih, ili malo losijih performansi".

:)

Svaki proizvođač bilo GPU ili CPU uvijek stavlja veće voltaže zbog "silikonske lutrije" kako bi svaki uređaj bio stabilan.

 

Stvar je sreće da dobiš dobar čip koji može raditi na većim takovima i manjim voltažama(gold sample ili kako želiš zvat).

 

To ne znači da svatko može ostvariti velike razlike, neki nesmiju ni taknuti UV/OC jel im se odmah sve ruši.

 

Evo konkretno moja stara MSI 1070 gaming x na stock znala potegnut do 195w peak, napravio sam curve undervolt na 1v max a digo takt sa 1800 mhz na 2000mhz što je ogromnih 200mhz boost,isto tako +400mhz ram.

Troši 10w manje, a dobio sam nekih 8% više FPS što je po meni ogromna razlika..

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Slazem se, i moja rx je profitirala od toga, no referirao sam se na petljanje po postavkama da bi dobio identicne rezultate, i onda to jos nazivati overclockom.

Nisam mislio da je optimizacija i undervolt losa stvar, samo da se to ne smatra overclockom ako nema povecanja performansi.

Neznam za ove novije, rx580 nije bio toliko ovisan o clocku procesora, no povecanje clocka memorije je pravilo razliku, do jedne granice, nakon toga, iako je memorija nazivno radila na vecem mhz, u praksi je radila sporije i davala losije rezultate....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen 5000
ivicask kaže...

Evo konkretno moja stara MSI 1070 gaming x na stock znala potegnut do 195w peak, napravio sam curve undervolt na 1v max a digo takt sa 1800 mhz na 2000mhz što je ogromnih 200mhz boost,isto tako +400mhz ram.

Troši 10w manje, a dobio sam nekih 8% više FPS što je po meni ogromna razlika..

 Ja ne bih baš nazvao 8% ogromnom razlikom na toj skali na koju se referiraš, ni pod razno . Mislim da je to u praksi neprimjetna razlika.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
itomic009 kaže...
ivicask kaže...

Evo konkretno moja stara MSI 1070 gaming x na stock znala potegnut do 195w peak, napravio sam curve undervolt na 1v max a digo takt sa 1800 mhz na 2000mhz što je ogromnih 200mhz boost,isto tako +400mhz ram.

Troši 10w manje, a dobio sam nekih 8% više FPS što je po meni ogromna razlika..

 Ja ne bih baš nazvao 8% ogromnom razlikom na toj skali na koju se referiraš, ni pod razno . Mislim da je to u praksi neprimjetna razlika.

Umjesto 110~ fps dobim 120~ koliko mi je i ekran, meni skoro 10fps nije malo za par klikova uz manju potrošnju, 2-3c manje na grafičkoj, al isto i CPU koje se dosta dodatno zagrije zbog grafičke(dark rock pro4), pa mi je i cijeli PC tiši kad se sve zbroji..

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 12:26 (ivicask).
12 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Složio sam novu kantu sa Ryzenom 5600 i stavio W10 jeli W11 još uvijek radi probleme na Ryzenima?

 

Čitao sam da ljudima radi samo 1 jezgra u igrama, kakvo je stanje sada?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000

Aposlutno nikakvih problema, rekao bi da je load lijepo raspoređen po jezgrama.

rdr2, r5 5600, win11 sa svim nadogradnjama.

I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
vrx kaže...

Aposlutno nikakvih problema, rekao bi da je load lijepo raspoređen po jezgrama.

rdr2, r5 5600, win11 sa svim nadogradnjama.

 E puno ti hvala, već sam par dana na 11 i zakon radi.

 

Fakat su sredili sve kaj me živciralo u 10 jeeeeeeeeee

16 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Nije neočekivano ili jako čudno, sječam se da je teta Lisa još prošle godine napomenula da hm još nisu gotovi sa AM4 socketom.

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5-5600x3d-6-core-cpu-with-3d-v-cache-is-reportedly-coming

 

Fučkaj ga sad, Ryzen 5 X3D još če znatno produžit život(za gejming+ostalo)ionako dugovječnom AM4 socketu.

 

Eh, još kad bi Ryzen 5 5600X3D imal mali iGPU kao R5 7600X ili R5 7600 to bi bilo još bolje.Ali to je več drugi socket, u koji če kad tad sjest i R5 7600X3D verzija samo je pitanje vremena.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.6.2023 21:03 (rambox).
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000

Mislim da ljudima koji kupuju te procesore iGPU ne znaci bas nista... jos ako bi sa time podignuli cijenu, bolje da ih nema. Zanimljiva vijest, ali ne znam kako ce se ovo odigrat po pitanju cijena i performansi.

16 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Vrlo zanimljivo, ne sječam se ovakvog slučaja da je procesor bio lansiran kao ekskluziva za prodaju u samo jednom dučanu.Ali ipak očekivano, s obzirom da je to veliko tržište od 300+milja ljudi i Američki Microcenter ili početna cijena 230$.

 

https://community.microcenter.com/discussion/13402/micro-center-unveils-exclusive-launch-of-amd-ryzen-5-5600x3d-processor-delivering-incredible-gamin/p1

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5-5600x3d-launches-july-7th-as-microcenter-exclusive-6-core-cpu-with-3d-v-cache-to-cost-229

 

 

Ovo nije tipično CPU lansiranje, to je onako usputno lansiranje procesora koji je ionako dostupan u ograničenim količinama.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2023 16:19 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Sad će mu šverceri koji ga se dokopaju nabit cijenu do plafona.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Preskupo za 6/12 malo je to jezgretina. A kaj je najgore nije niti future proof.
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2023 17:32 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 5000

Vjerojatno 5800 škart. Ali 230 dolara je previše.

2 godine
online
Re: AMD Ryzen 5000
El Torro kaže...

Vjerojatno 5800 škart. Ali 230 dolara je previše.

 Čim ima isto keša kao i 5800x3d znaš da je neuspjeli 5800x3d spašen zaključavanjem dvije jezgre... ali bit će to super brzi nepreskupi proc za one koji su na starijim am4 procesorima, primjer... r5 1600 zamijeniti ovime je super dobitak u igraćim performansama, pitanje je hoće li proizvođači sada već prastarih 350b-450b ploča htjeti izdati bios koji će podržavati taj procesor.

 

Bit će zanimljivo vidjeti što kad crkne u garantnom roku, bila bi prava šteta amdu zdravim 5800x3d zaključavati jezgre kako bi ispovraćali pocrkale procesore.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2023 14:48 (notloB).
12 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Evo ja narucio novi ryzen 7 5800x3d, nisam htio mjenjati cijelu platformu i uzeti am5. Vidjet cu koliko cu dobiti performansi u igrama naspram 5800x koji imama sada.

Moj PC  
2 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice