Zamjena HDD-a u laptopu

poruka: 11
|
čitano: 6.595
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Zamjena HDD-a u laptopu

Pozdrav ekipa,

 

neki dan mi je pao laptop sa dobre visine (bio je upaljen), nakon toga se užasno usporio bilo kod dizanja sustava ili bilo koje druge radnje.

Najviše sumnjam na hard jer je on najosjetljiviji kod pada, a stavio sam dolje i sliku sa CrystalDiskInfo koji izbacuje caution.

 

 

Sad me zanima kojim hardom ga mogu zamijeniti, da li bi odgovarao ovaj sa linka?

 

Slika harda je također dolje pa pretpostavljam da će pasati samo 7mm diskovi.

Inače modela laptopa je Acer E1-572g.

 

 

 

EDIT: Nije mi dodao slike, pa cu pokusat ponovo

Izbacuje mi 500 internal server error, pa sam stavio na hosting:

https://ibb.co/jeC8Wc
https://ibb.co/c6SLcH

 

When the power of love overcomes the love of power the world will know peace. Music is my religion.
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.4.2018 10:58 (Xbox360 Modder).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
Xbox360 Modder kaže...

Slika harda je također dolje pa pretpostavljam da će pasati samo 7mm diskovi.

Inače modela laptopa je Acer E1-572g.

Koliko vidim, u taj model prijenosnika ugrađuje se i Toshibin disk od 750GB koji je debeo 9,5 mm (link). Tako da se ne moraš ograničavati samo na ultratanke, 7-milimetarske diskove.

 

Bilo bi malo čudno da "obični prijenosnik" prima samo 7 mm diskove.

14 godina
protjeran
offline
Zamjena HDD-a u laptopu

Ja sam sličnu situaciju riješio na sljedeči način.

Išao sam na reinstall windowsa i tijekom instalacije izbrisao cijelu problematičnu particiju(tamo gdje je oštečenje diska,a to je C particija)

i normalno instalirao windowse na drugu particiju.

I problem je bio riješen,kapacitet diska je bio smanjen za toliko koliko je bila C particija,

ali disk je nakon toga radio normalno.

Probaj ako hočeš ništ ne košta samo malo vremena.

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Zamjena HDD-a u laptopu

stavi si SSD

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
mbaksa kaže..

Koliko vidim, u taj model prijenosnika ugrađuje se i Toshibin disk od 750GB koji je debeo 9,5 mm (link). Tako da se ne moraš ograničavati samo na ultratanke, 7-milimetarske diskove.

 

Bilo bi malo čudno da "obični prijenosnik" prima samo 7 mm diskove.

 

Vjerojatno mogu i 9,5 mm da, ali vidim da su u svim shopovima diskovi većinom svi 7mm, jedino ovi većih kapaciteta 1TB itd. su 9,5mm.

 

Uran 11 kaže...

Ja sam sličnu situaciju riješio na sljedeči način.

Išao sam na reinstall windowsa i tijekom instalacije izbrisao cijelu problematičnu particiju(tamo gdje je oštečenje diska,a to je C particija)

i normalno instalirao windowse na drugu particiju.

I problem je bio riješen,kapacitet diska je bio smanjen za toliko koliko je bila C particija,

ali disk je nakon toga radio normalno.

Probaj ako hočeš ništ ne košta samo malo vremena.

 Hmmm ovo mi se čini kao dobra ideja, znači trebao bih obrisati C particiju i ona bi bila pod "Unallocated space", a druga particija ostatak prostora (D particija) i tu bi se instalirao Windows? Jer pretpostavljam da ako obrišem obe particije i napravim samo jednu od toga opet bi se koristio taj oštećeni dio diska?

 

Ovo bih mogao napraviti, čisto zbog financija.

Ali neznam koliko je to dugoročno rješenje.

Wolverine kaže...

stavi si SSD

 Vrlo rado i znam da je to najbolja opcija, ali preskupo mi je to trenutno jer sam imao i neke troškove oko auta.

When the power of love overcomes the love of power the world will know peace. Music is my religion.
16 godina
moderator
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
Xbox360 Modder kaže...
mbaksa kaže..

Koliko vidim, u taj model prijenosnika ugrađuje se i Toshibin disk od 750GB koji je debeo 9,5 mm (link). Tako da se ne moraš ograničavati samo na ultratanke, 7-milimetarske diskove.

 

Bilo bi malo čudno da "obični prijenosnik" prima samo 7 mm diskove.

 

Vjerojatno mogu i 9,5 mm da, ali vidim da su u svim shopovima diskovi većinom svi 7mm, jedino ovi većih kapaciteta 1TB itd. su 9,5mm.

Znači, možeš u osnovi sve ubaciti unutra. 

 

Xbox360 Modder kaže...
Hmmm ovo mi se čini kao dobra ideja, znači trebao bih obrisati C particiju i ona bi bila pod "Unallocated space", a druga particija ostatak prostora (D particija) i tu bi se instalirao Windows? Jer pretpostavljam da ako obrišem obe particije i napravim samo jednu od toga opet bi se koristio taj oštećeni dio diska?

Problem je u tome što ne znaš na kojoj particiji su oštećeni sektori, a ne znaš ni jesu li na obje particije.

 

Xbox360 Modder kaže...
Ovo bih mogao napraviti, čisto zbog financija.

Ali neznam koliko je to dugoročno rješenje.

Ako ih i uspiješ izolirati tako da ne koristiš particiju na kojoj su ti se oštetili sektori, to ti vjerojatno nije dugoročno rješenje. Kažeš da ti se laptop dosta usporio - ako bi ti bio spor i nakon toga, znači da ili si fulao particiju u kojoj se nalaze oštećeni sektori ili ti se oštećeni sektori nalaze na obje particije.

 

Uoči i parametar Current sector pending count - on ti govori s koliko još sektora disk ne može normalno čitati i oni će prije ili kasnije biti proglašeni neispravnima i zamijenjeni rezervnim sektorima. Računalo ti se usporava upravo zato jer pokušava koristiti te "nestabilne" sektore i trebalo bi se vratiti u normalu ili kad ne bi pokušao čitati sadržaj s tih sektora ili kad bi disk te sektore na razini firmwarea zamijenio rezervnima.

14 godina
protjeran
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
Xbox360 Modder kaže...

 Hmmm ovo mi se čini kao dobra ideja, znači trebao bih obrisati C particiju i ona bi bila pod "Unallocated space", a druga particija ostatak prostora (D particija) i tu bi se instalirao Windows? Jer pretpostavljam da ako obrišem obe particije i napravim samo jednu od toga opet bi se koristio taj oštećeni dio diska?

 

Ovo bih mogao napraviti, čisto zbog financija.

Ali neznam koliko je to dugoročno rješenje.

Tako je,ako su bad sektori samo na C,onda nemaš frke.

Disk koji sam "popravio" na taj način radio je godinama sve dok nije riknula matična.

btw. još sad radi u externom kučištu.:)

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.4.2018 14:50 (Uran 11).
15 godina
offline
Zamjena HDD-a u laptopu

Ekipa hvala na odgovorima.

 

Znači najbolja bi opcija bila da uzmem novi hard.

 

Koji od ova dva uzet i ima li ikakve razlike među performansama?

Seagate ili Western Digital?

 

Ili neki treći?

When the power of love overcomes the love of power the world will know peace. Music is my religion.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
Xbox360 Modder kaže...

Znači najbolja bi opcija bila da uzmem novi hard.

Ako ne želiš imati komplikacije - da.

 

Mada, razmisli si je li ti 120 GB (tj. oko nekih 110 GB) dovoljno - ako jest, radije si za istu lovu kupi 120 GB SSD. Ili se protegneš još 100 kuna pa si lijepo kupiš 240 GB SSD pa si miran! Ne samo da SSD nećeš ubiti ako ti laptop padne, nego je daaaaleko brži, a i ovaj od 120 GB ima godinu dana dulje jamstvo. A za ekstra prostor se poslije možda možeš pokrpati s prijenosnim diskom ili ovog pokušaš spasiti tako da ga staviš u USB kućište za disk.

 

Mislim - šteta bi bilo dati 317-338 kuna za 500 GB mehanički disk, kad možeš za 448 kuna kupiti 240 GB SSD. Znaš onu dobru staru - nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.4.2018 17:46 (mbaksa).
15 godina
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu
mbaksa kaže...
Xbox360 Modder kaže...

Znači najbolja bi opcija bila da uzmem novi hard.

Ako ne želiš imati komplikacije - da.

 

Mada, razmisli si je li ti 120 GB (tj. oko nekih 110 GB) dovoljno - ako jest, radije si za istu lovu kupi 120 GB SSD. Ili se protegneš još 100 kuna pa si lijepo kupiš 240 GB SSD pa si miran! Ne samo da SSD nećeš ubiti ako ti laptop padne, nego je daaaaleko brži, a i ovaj od 120 GB ima godinu dana dulje jamstvo. A za ekstra prostor se poslije možda možeš pokrpati s prijenosnim diskom ili ovog pokušaš spasiti tako da ga staviš u USB kućište za disk.

 

Mislim - šteta bi bilo dati 317-338 kuna za 500 GB mehanički disk, kad možeš za 448 kuna kupiti 240 GB SSD. Znaš onu dobru staru - nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari

 Ovo boldano zlata vrijedi.

 

Odlučio sam na kraju poslušat obojicu kolega.

"Maknuo" sam oštećenu particiju i instalirao Win na ostali prostor, laptop leti kao prije.

 

A u skorije vrijeme ću svakako uzeti SSD (kad bude bolja fin. situacija) od barem 240GB.

 

 

Tako da hvala još jednom na pomoći.

When the power of love overcomes the love of power the world will know peace. Music is my religion.
15 godina
offline
Re: Zamjena HDD-a u laptopu

+ kad kupuješ.. zgodno je uzeti od-bay, ladica umjesto dvd-a.. u njega hdd-za storage.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice