Problem sa laptopom HP Envy 17

poruka: 17
|
čitano: 3.146
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

Imam stari HP Envy 17'' (sa i7 720qm procom) i imam jedan mali problem. Kada se zagrije počme mi slika trzati i treptati. Rastavio sam laptop i promijenio pastu na procu i grafičkoj, otpuhao prašinu, provjerio kontakte, ali bez uspjeha. Ima li tko kakvu ideju ili se jednostavno moram pomirit da je laptop mrtav?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
tnakir kaže...

Imam stari HP Envy 17'' (sa i7 720qm procom) i imam jedan mali problem. Kada se zagrije počme mi slika trzati i treptati. Rastavio sam laptop i promijenio pastu na procu i grafičkoj, otpuhao prašinu, provjerio kontakte, ali bez uspjeha. Ima li tko kakvu ideju ili se jednostavno moram pomirit da je laptop mrtav?

 Ako si voljan popravit, možeš ga u neki bolji laptop servis odnjet na reball ili zamjenu grafike jer je u njoj problem. Zbog temperaturne dinamike i zamora materijala, bga lem puca i gubi se kontakt. Bit će samo gore s vremenom. Ako ga ionako ne možeš više koristit a ne planiraš davat 500-1000kn na reparaturu u servisu, možeš rastavit sve i probat matičnu u pečnici pregrijat ali ja nisam baš fan takvog posla. Eto, u grafici je problem a to znači u matičnoj ploči.

15 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

Koliko košta reball grafičke?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

ITElektronika se bavi tim. Reball ti je oko 500-tinjak kuna, bar tako kaže na stranici.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
Nigdje ne piše da je reball i ne mora značiti da će nakon njega biti sve u redu sljedećih godina. U nekim slučajevima sam doživio da već nakon 3-4 mjeseca zna biti problema a neki rade godinama nakon toga. Ovisi o hlađenju laptopa a najviše o majstoru koji izvršava postupak, kakav mu je dan, jel jebo noćas itd. Neki reflow prodaju pod reball a to ne traje dugo. Uglavnom, ne mogu ti nikoga preporučiti jer im ne vjerujem baš. Ja mislim da laptop najbolje raskomadat i prodat nakon što odradi svoje poslje završene garancije a pošto je to qm720, ne očekujem da će dugo trajati nakon reparacije jer se taj cpu i čipset zajedno s grafikom jače grije a hlađenje je baždareno da nebi slučajno bolje hladilo nego treba.
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
dax-lax kaže...
Nigdje ne piše da je reball i ne mora značiti da će nakon njega biti sve u redu sljedećih godina. U nekim slučajevima sam doživio da već nakon 3-4 mjeseca zna biti problema a neki rade godinama nakon toga. Ovisi o hlađenju laptopa a najviše o majstoru koji izvršava postupak, kakav mu je dan, jel jebo noćas itd. Neki reflow prodaju pod reball a to ne traje dugo. Uglavnom, ne mogu ti nikoga preporučiti jer im ne vjerujem baš. Ja mislim da laptop najbolje raskomadat i prodat nakon što odradi svoje poslje završene garancije a pošto je to qm720, ne očekujem da će dugo trajati nakon reparacije jer se taj cpu i čipset zajedno s grafikom jače grije a hlađenje je baždareno da nebi slučajno bolje hladilo nego treba.

Potpis na ovo. Znam par slučajeva laptopa koji su riknuli 2 tjedna nakon tog popravka po ovlaštenim servisima. Čak sam čitao i horor priče da i po servisima koriste fenove i sl. Najbolje u dijelove i novi, jedino si tako siguran da je ispravno.

15 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

A da onda sam pokušam sa fenom ili lemilicom-puhalicom? Nemam što izgubit. Ako to ne prođe onda laptop u djelove?

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
Ako puhalicom znaš radit, onda slobodno probaj. Malo ugrij čip pa pusti tekući flux pod njega da ti prođe skroz s jedne na drugu stranu pa onda grij dok ne vidiš da sjaje kuglice. Ako si baš madafaka, onda si kupi na ebaju kuglice i stencil za taj čip pa ga skini i prekuglaj na frško. Nije lagano bez infracrvene bga stanice ali je moguće
15 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
dax-lax kaže...
Ako puhalicom znaš radit, onda slobodno probaj. Malo ugrij čip pa pusti tekući flux pod njega da ti prođe skroz s jedne na drugu stranu pa onda grij dok ne vidiš da sjaje kuglice. Ako si baš madafaka, onda si kupi na ebaju kuglice i stencil za taj čip pa ga skini i prekuglaj na frško. Nije lagano bez infracrvene bga stanice ali je moguće

Ne znam sad ono baš radit, ali je imam u firmi u sklopu lemne stanice. Mislio sam zagrijati čip da se eventualno ponovo spoje puknuti spojevi, nisam mislio skidat čip...

Rvat katolik!
9 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
dax-lax kaže...
Nigdje ne piše da je reball i ne mora značiti da će nakon njega biti sve u redu sljedećih godina. U nekim slučajevima sam doživio da već nakon 3-4 mjeseca zna biti problema a neki rade godinama nakon toga. Ovisi o hlađenju laptopa a najviše o majstoru koji izvršava postupak, kakav mu je dan, jel jebo noćas itd. Neki reflow prodaju pod reball a to ne traje dugo. Uglavnom, ne mogu ti nikoga preporučiti jer im ne vjerujem baš. Ja mislim da laptop najbolje raskomadat i prodat nakon što odradi svoje poslje završene garancije a pošto je to qm720, ne očekujem da će dugo trajati nakon reparacije jer se taj cpu i čipset zajedno s grafikom jače grije a hlađenje je baždareno da nebi slučajno bolje hladilo nego treba.

 Ne mogu se složiti kolega oko ovog upisa.

Ako se koristi adekvatna oprema ponajmanje ovisi o majstoru koji prati postupak jer je praktički proces automatiziran. Barem što se lemljenja tiče.

Istina slažem se, reball nije najpouzdanija metoda popravka bez obzira što se puno majstora kune u pouzdanost ali nije. Iz tog razloga ne predlažem reball kao optimalnu opciju u većini slučajeva, već izmjenu čipa, reball je alternativa. Dakle ugradnja novog čipa i po mogućnosti nove revizije ako postoji.

Za one koje zanima više i detaljnije, imam i video kanal u kojem sam detaljno objasnio razlike između reflowa i reballa te zamjene čipa, prednosti i nedostatke te pokazao proceduru.

 

Što se nepovjerenja tiče, svakako bi volio detaljnije objašnjenje.

A cijena, da reball je cca 500kn, reflow ne radim niti nudim kao uslugu iz razloga koje si i sam naveo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.4.2017 1:45 (ITelektronika).
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
Ako je ta radnja automatizirana i to još uz zamjenu čipa, vjerujem da bi trebalo funkcionirati normalno. Problem je pronaći firmu kod nas koja kvalitetno obavlja taj posao. Dok sam radio u jednom servisu, u dva poznata servisa smo slali matične na reparaciju. Na nekima se i grafika mijenjala, ali od recimo 20 reparacija, 15 ih se ponovo vratilo unutar 6 mjeseci. Mislim da je kod nas večinom problem oko alata jer ne znam servis koji koristi potpuno kompjuterizirani proces reballa i zamjene grafike. Sve što sam do sad vidio su one ic lemne stanice po 10-15k kn a to je jako slab alat. Ako znaš neku firmu za koju tvrdiš da vrhunski napravi reparaciju, molim te da mi odmah javiš jer imam jedan spreman ali za 500kn teško to itko može vrhunski odradit.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
Šteta što mob app nema edit. Kolega itelektronika, poglesao sam sad par vaših video uradaka na yt. Koju stanicu za bga lemljenje koristite ako se smije znati. Možda će mi trebati vaše usluge pa da razbijem predrasude
15 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

S obzrirom da sam imao slobodnog vremena ovaj vikend i da mi se nije ulagalo 1000 kn u laptop koji vrijedi nešto više od toga (a upitno je bi li cijela stvar uspila), u subotu sam rastavio laptop, izvadio matičnu ploču, skinuo coolere i propuhao GPU sa puhalicom na 480C.

 

Nakon hlađenja sam sklopio laptop, upalio i stvar radi. Upalio sam furmark da malo prodrmam GPU, temperatura bi došla do 76C, ali više nema titranja slike. Izgleda da je stvarno bio problem u lošem spoju negdje, kojeg je propuhivanje riješilo.

 

Koliko će ovo krpanje trajati, nemam pojma, ali za sada radi.

 

Još jednom, hvala vam svima na savjetima.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

U slučaju da se odlučiš reballati javi mi se na PP.

Osobno sam dobavio lemnu stanicu SMD&BGA pa samim time mogu i reball odraditi.

 

EDIT
Vidim da si forumaš s 3g+ staža tako da imaš i popusta s moje strane.

Vršim usluge: SMD, BGA, Rework / Reball / Reflow / IC repair: laptop MBO/PCB ; mobiteli MBO/PCB evilmage007@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.4.2017 9:37 (kruskar).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

Nadam se da neće biti potrebno, ali ako bude, pitanje je što ću napraviti jer ne znam isplati li se ulagati u ovaj laptop...

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem sa laptopom HP Envy 17
tnakir kaže...

Nadam se da neće biti potrebno, ali ako bude, pitanje je što ću napraviti jer ne znam isplati li se ulagati u ovaj laptop...

 Ako ga budeš htio prodavati takvog kakav je obrati mi se na PP.

Vrlo rado otkupljujem slučajeve za lemnu stanicu(da ju uposlim).

Vršim usluge: SMD, BGA, Rework / Reball / Reflow / IC repair: laptop MBO/PCB ; mobiteli MBO/PCB evilmage007@gmail.com 099 324 13 22
9 godina
offline
Problem sa laptopom HP Envy 17

Prije svega hvala na povratnoj informaciji.

Dakle, nepovjerenje temeljno na lošoj kvaliteti odnosno visokom postotku reklamacije unutar 6mj ako sam dobro shvatio.

Počeo sam s popravcima matičnih ploča tamo oko 09. i pratim što se dešava na tom tržištu. Meni se prvenstveno čini da je problem upravo u nama serviserima koji se bavimo time jer ako malo pogledaš vidjeti ćeš da je reball upravo proces koji se nekako najviše preporuča dok puno servisa radi čak i reflow. Rezultat toga je upravo nepovjerenje koje ti izražavaš. I nisi u krivu. Reflow i reball nisu pouzdani popravci nakon kojih ti u pravilu očekuješ dugogodišnji rad komponente na kojoj se zahvat radio. Imaš i servisa koji reball opisuju ovako;"Reballing grafičkog čipa ili chipseta je postupak skidanja neispravnog čipa sa ploče i zamjena s novim".

To je i razlog zašto sam napravio videa na yt u kojima detaljno objašnjavam postupak i objašnjavam šta je reball, reflow i zamjena čipa te prednosti i nedostatke tih metoda.

Ono što ja nudim za 500kn je reball i strankama naglašavam uvijek i u pravilu rizik a to je prema mojoj statistici 20-30% zakazivanja unutar 6mj. Meni osobno je to neprihvatljivo ali nije moja odluka, na meni je da pružim informaciju i opcije i preporuku dok je stranka ta koja odlučuje. Preporuka je uvijek zamjena čipa a postotak zakazivanja takve komponente je svega par posto unutar istog vremenskog perioda, što odgovara i stopi zakazivanja i novih uređaja. Uostalom na zamjene čipa dajem jamstvo od 6mj. Ali tu ti je cijena viša od tih 500kn, cijena čipa ju određuje.

 

Što se strojeva tiče po hr, stvari su se malo promjenile. A ja ću se ispraviti jer sam se očito nedovoljno jasno izrazio. Postoje potpuno automatski bga strojevi a koliko je meni poznato niti jedan se ne nalazi u hr obično se koriste za serijsku proizvodnju ili prototipove.

Za potrebe servisa najčešći su strojevi koji su u mogućnosti profiliranja te ponavljanja profila lemljenja. Što znači da nakon podešavanja profila za određen čip taj stroj 100 čipova zalemiti u istim uvijetima na 1 i 100. om čipu bez obzira jebo ja dan prije ili ne;)

E sad, stroj mora imati predgrijavanje min. 2cm veće od površine ploče a snaga otprilike za laptop ploče bi trebala biti između 3 i 5 kw prema mom mišljenju. Za desktop i serverske ploče 5-7kw otprilike. Dakle, kada staviš nov čip jedino što moraš napraviti je stisnuti start, lemilica će odraditi profil ohladiti ploču i isto ponoviti x puta bez odstupanja.

Ja imam ZM r5860 koji sam nabavio ako se ne varam 2011, odradio je na tisuće ploča i ne pokazuje znakove zamora. Radi kao i prvi dan. Danas se za 15tk da nabaviti stroj na kojem se bez problema mogu kvalitetno odraditi posao. Ali ako očekuješ višegodišnji rad odnosno da uređaj radi barem onoliko koliko je radio tada jedina opcija je zamjena čipa novim.

 

 

 

 

 

 

 

 
1 0 hvala 3
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice