Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

poruka: 88
|
čitano: 65.028
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Molio bih sve koji se razumiju u temu da mi pomognu... Imam laptop Toshiba Satellite A300D i prilikom igranja igrica (COD4, PES) jednostavno gori, skoro pa vatra neplane... E sada, molio bih Vas da me uputite na na pravi put u vezi hladenja... Pitanje je da li kupiti stalak sa 2 hladnjaka (koliko je uopce to efikasno???) ili nekim drugim nacinom ga pokusati hladiti??? Pratim temperaturu preko speed fun-a i temp.mu skace i do 95o ... I jos nesto, mislim da mi ventilator u laptopu neradi kao prije, tj sada radi i piri kao lud, pa stane do kraja, pa opet malo vrti pa stane i onda se nekada neupali, imam 10 slicica po sekundi i crkne laptop, pa ga mogu upaliti tek nakon 5min... STO SE DOGAĐA I MOLIM SAVJET??!?!  

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Provaj otvoriti laptop i očistiti prašinu i prominiti termalne paste. Ako je pod garancijom ispuši ga kompresorom kroz ispuhe zraka.

xf: recod8600
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
r3c0d kaže...

Provaj otvoriti laptop i očistiti prašinu i prominiti termalne paste. Ako je pod garancijom ispuši ga kompresorom kroz ispuhe zraka.

Pokusat cu ga otvoriti i ispiriti...a sto su termalne paste {#}???

13 godina
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Evo link. Sve piše.

xf: recod8600
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
r3c0d kaže...

Evo link. Sve piše.

Hvala! Pokusat cemo vidjeti sto se unutra dogada... Jer, pomalo me i zabrinjava to stanje kad tako crkne, a normalno svakim takim gasenjem polako odlaze i ostale komponente...u svakom slucaju, pomogao si mi... {#}

15 godina
protjeran
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

I nemoj nikada igrat ili ostavljat upaljen laptop na krevetu.

born to be gamer
Moj PC  
9 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
r3c0d kaže...

Provaj otvoriti laptop i očistiti prašinu i prominiti termalne paste. Ako je pod garancijom ispuši ga kompresorom kroz ispuhe zraka.

 

puhanjem kroz ispuhe možeš ponekad samo još veće njesra napravit.. može ti se dogodit da nagomilaš prašinu u jednom kutu i da ti se vent ne može više vrtiti.. (slučaj kad laptop dugo nije čišćen pa se stvore tzv krpice od prašine)

 

obavezno probati rastaviti. za puno laptopa se mogu naći service ili disassembly manuali.. isto tako proizvođači vrlo često stavljaju šrot od paste (što mi nikako nije jasno) pa probaj prije pothvata nabaviti neku dobru pastu.

 

naravno ako je još pod garancijom preventivno održavanje je besplatno i ne traje dugo.

Beware of the MamićTrollFejs
14 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la

Kada očistiš prašinu sa ulaza ventilatora, po mojim procjenama bit će naslaga debljine prsta, očisti i sam vent, najbolje s onim "štapićima za uši".

 

Što se stalka tiće, pomaže apsolutno. Imašstalke kojima te ventilatore možeš podešavati kako hočeš. Ajmo reć univerzalni. S time produljuješ put ventilacije zraka te je hlađenje time i efikasnije.

 

Ono što je po meni glavna prednost tog stalka jest da laptop sve manje vremena provodi na neravnim površinama (na koljenima, na krevetu, pitaj boga di) a sve više na tom stalku, pa se i zbog toga manje (gotovo uopće ne) grije.

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
14 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Nema potrebe za stalcima(da ima proizvođači laptopa bi isporučivali s svojim proizvodima stalke), ne govorim da ne pomažu ali, evo c/p di sam već pisao nešto o tome

"Nemoj se previše zamarat s tim, po mom mišljenju sve ti je to više marketing nego što ti stvarno može pomoć da ti laptop ne crkne nakon isteka jamstva pogotovo kad je u pitanju hp
Da malo argumentiram:
1) Kučišta su uglavnom plastična a to znači da su isto tako solidan izolator topline, dakle ako hladiš plastiku, ok spustit ćeš temperaturu za 2 stupnja al to neće spasit tvoj laptop(dao si 250kn za to i sad biš dao malo više za malo bolji izračunaj si malo)
2) 6830s nema klasični okrugli otvor za usis zraka
Hlađenje laptopa je dizajnirano da drži temperaturu na otprilike 60-70 stupnjeva, ispod imaš ventilatore od 1000w koji hlade ploču koliko toliko a hlađenje koje je ipak usmjereno da hladi strateški najtoplija mjesta (cpu nb gpu) neće aktivno radit dok temp ne dođe do svojih nešto preko 50 stupnjeva a niti jedan ventilator izvana neće moći držati tu temp
Moj savjet je i to je ono što je u biti najbitnije: čistit lap od prašine i redovito mjenjat termalnu pastu, kontrolirat razliku temp nb i cpu(pogotovo na hp-u)
S obzirom da imaš već taj cooler koristi ga a za one koji nemaju pomoći će odizanje laptopa od podloge(i nikako na dekicu kauč itd)
Da bi bilo lakše shvatit ovo što sam napisao dodat ću još jednu stvar; (ako je temp u granicama normale) nije ta "visoka" temperatura ono što vodi do kvarova matičnih ploča nego razlika u temperaturama, dakle kad se laptop pali temp je oko 20 stupnjeva te se naglo diže do na pr. 60 i tako nakon određenog broja ciklusa stradavaju kontakti ispod bga čipova i to je ono čega si ti u biti trebaš bojat na 6830s-u a neznam kako bi cooler mogao utjecati na to
Znam da nisam ovo baš sročio za divljenje al pokušao sam što razumljivije za sve koji će eventualno čitati"

Kod tebe s a300 će ipak taj stalak više pomoć nego kod ovoh 6830s-a ali rađe novce potroši na čišćenje i zamjenu paste ili to sam odradi

Ovo što si napisao za ventilator, da ventilato je glasniji jer ne može ohladiti laptop na njemu zadanu temperaturu ali to jasno ne znači da je on neispravan vjerovatno je riječ o prašini ili/i termo pasti koju treba zamjenit

Kad cpu/gpu dođe do rizične temperature(mislim da je na a300 105 stupnjeva) zaštita gasi laptop i neda ga upalit dok god temp. se ne vrati u normalu to je ralog zašto nemožeš odmah upalit laptop

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.9.2011 11:12 (lucco85).
Moj PC  
3 0 hvala 3
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Hvala vam svima, pomogli ste mi zaista, mislim da cu u prvom redu mjenjati pastu i temeljito ga cistiti od prasine, i to vec danas na red dolazi rastavljanje, a stalak, neznam zaista, mozda kupim neki u linksu za 200-njak kn, nije ni najjeftiniji, a niti najskuplji, pa eto, u svakom sliucaju, hvala svima!!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
lucco85 kaže...

Hlađenje laptopa je dizajnirano da drži temperaturu na otprilike 60-70 stupnjeva, ispod imaš ventilatore od 1000w koji hlade ploču koliko toliko a hlađenje koje je ipak usmjereno da hladi strateški najtoplija mjesta (cpu nb gpu) neće aktivno radit dok temp ne dođe do svojih nešto preko 50 stupnjeva a niti jedan ventilator izvana neće moći držati tu temp

1000w?!?

 

Stvar je u duljini zračne ventilacije, dakle put protoka zraka, u navedenom modelu taj tok je sveden na nekoliko cm od ulaza za zrak koji je ispod venta do izlaza koji je sa strane venta - dakle ne baš dobro rješenje.

laptop laptop
 

Ako je ovo donji dio tvog laptopa onda ti taj stalak ni nemože pretjerano pomoć jer nema nikakvog otvora preko kojeg bi zrak ulazio-izlazio.

 

Nemoj sa termalnom pastom raditi ako nisi siguran (mada moš na netu nać kako se to radi, ali može se desiti nekakva glupost, jer je hlađenje preko CPU-a i grafičke u komadu pa moraš paziti kod štelanja itd..)

Prvo očisti, i vidi ako radi - a trebalo bi. I ubuduće pazi da je laptop na ravnoj podlozi. trebalo bi sve raditi normalno.

 

LINK - kako rastaviti ovaj tvoj Satelit. {#}

11.0010010000111111011010101000100010000101101000110000100011010001100010011
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.9.2011 12:20 (ivan dragi).
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Istina je da, nisam nikada radio termalnom pastom pa cu odnjeti nekom tko zna... A ponijet cu i link za rastavljanje satelita {#},,,

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
nine kaže...
r3c0d kaže...

Provaj otvoriti laptop i očistiti prašinu i prominiti termalne paste. Ako je pod garancijom ispuši ga kompresorom kroz ispuhe zraka.

 

puhanjem kroz ispuhe možeš ponekad samo još veće njesra napravit.. može ti se dogodit da nagomilaš prašinu u jednom kutu i da ti se vent ne može više vrtiti.. (slučaj kad laptop dugo nije čišćen pa se stvore tzv krpice od prašine)

 

obavezno probati rastaviti. za puno laptopa se mogu naći service ili disassembly manuali.. isto tako proizvođači vrlo često stavljaju šrot od paste (što mi nikako nije jasno) pa probaj prije pothvata nabaviti neku dobru pastu.

 

naravno ako je još pod garancijom preventivno održavanje je besplatno i ne traje dugo.

 -točno. Ako je pod garancijom pravi ovlašteni servis (ne trgovac) će besplatno obaviti potrebno čiščenje ako su temperature kritične. Naravno moguče je i odkantavanje ili plačanje. To često ovisi o raspoloženju servisera i nastupu korisnika...

 

-docking efikasno spušta temp za cca 10c, tamamn za normalan rad. Bolje rješenje je čišćenje, osim kad je tvornički 'pregrijan' notebook pa je hlađenje jedino rješenje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
ivan dragi kaže...

1000w?!?

 

Retorički

13 godina
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Sve se svede na 2 važne stvari:

  • Uvijek ga drži na ravnim i tvrdim površinama.
  • Povremeno (1x/mj) ga ispuši za prvu ruku možeš i fenom koji ima hlađenje, ili najbolje kompresorom.
Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

T i radim, ispirujem ga dosta cesto, ali kazem, doista mi buci taj ventilator, i cudno je to sto stane, i nekad krepa, a nekad u zadnji cas ventilator pocme vrtjeti i uspije spustiti temp.. sto se desava??? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

to je normalno. imas u biosu opciju, neka ventilator stalno radi i opciju neka se pali kada cpu dostigne odredjenu temperaturu.

testiraj pa ces vidjeti.  otvori task i neka idla cpu onih svojih 0-3% kad se nista ne radi.  zatim pokreni nesto konkretno i kad bude cpu opterecen kroz par sekundi ventilator se pokrece.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
torrente kaže...

to je normalno. imas u biosu opciju, neka ventilator stalno radi i opciju neka se pali kada cpu dostigne odredjenu temperaturu.

testiraj pa ces vidjeti.  otvori task i neka idla cpu onih svojih 0-3% kad se nista ne radi.  zatim pokreni nesto konkretno i kad bude cpu opterecen kroz par sekundi ventilator se pokrece.

Kako da preko biosa stavim ventilator da stalno vrti, i da li je to pamteno odnosno koliko je to dobro za sam laptop ako ventilator vrti stalno???

16 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

neznam napamet kako je na tvom laptopu. inace biosi laptopa su spartanski i nebi trebao biti problem naci tu opciju.  mislim da je prakticnije koristit ovu opciju pali/gasi, cool&quiet.

 
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
mp9 kaže...

T i radim, ispirujem ga dosta cesto, ali kazem, doista mi buci taj ventilator, i cudno je to sto stane, i nekad krepa, a nekad u zadnji cas ventilator pocme vrtjeti i uspije spustiti temp.. sto se desava??? 

Ako je tako kako kažeš, vjerojatno je ono što su ti ranije rekli.

Od toliko prašine, stvorile su se tzv. krpice prašine koje ti guše ventilator i on stoga ne može vrtjeti.

Nekada kako kažeš, se zavrti i tada malo spusti temp - to je zato što vent uspije progurati i maknuti tu prašinu iz svog djelokruga.

ne mora biti da je to, ali 80% da je to. 

Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

trenutna opcija i je coll 'n quiet i do 3% CPU opterecenja nevrti, a iznda 3% ventilator vrti, ali ponekad u igrici tako se ugrije laptop da ako nekrepa, tj pocne ventilator vrtjeti tako vrel zrak ide iz laptopa da je to ludnica...a slicice u igrici, Boze sacuvaj, sve mi trza i skace... :// Zato ne znam da li bi stalak koliko-toliko drzao temperaturu i kada bi ventilator u lapropu stao... ???

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

korisnik @ihush ti je dao dobru informaciju.  ako pogledas testove renomiranih sajtova, uredno ohlade pc za 10c.

naravno, bilo bi pozeljno da uzmes i renomiranog proizvodjaca (aluminij, podesivost nagiba, potenciometar vrtnje, decibeli buke..imas puno recenzija pa googlaj )

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
torrente kaže...

korisnik @ihush ti je dao dobru informaciju.  ako pogledas testove renomiranih sajtova, uredno ohlade pc za 10c.

naravno, bilo bi pozeljno da uzmes i renomiranog proizvodjaca (aluminij, podesivost nagiba, potenciometar vrtnje, decibeli buke..imas puno recenzija pa googlaj )

S CoolerMasterom za male pare neće požaliti.

Ako se slažeš, ne košta te ništa TU. Ako sam ti uz to pomogao, neka ti ne bude mrsko stisnuti i HVALA! ;)
13 godina
neaktivan
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Imam jos jedan problem, sada sam malo testao laptop tj.ventilator... Nekada se dogodi situacija da je recimo opterecenje CPU-a 80-ak % a ventilator stoji tj, lagano se vrti, a nekada vec na 50-60% vrti puno jace...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la

Brzina ventilatora ovisi o temperaturi ne zauzeću procesora

Prati s everestom temp. a proporcionalno porastu temp će rasti okretaji vent.

14 godina
offline
Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za laptop

Tebi cooling pad neće puno pomoći, tvoj problem je u tome što ti se nakupilo previše prašine u otvorima za vent. Najjednostavnije rješenje ti je skinuti tipkovnicu (kad skineš tipkovnicu vidjeti ćeš venttlator, samo ga dobro ispuši i temperature padaju za 30 stupnjeva. 

Ja sam imao sa svojim laptopom isti problem pregrijavanja, nekon čišćenja kao nov. Ostavio sam upaljen everst stres test i furmarka za grafičku preko 6 sati i max temp mi je bila 80, a ventilator uopće nije došao na max brzinu vrtnje. Tako da ti preporučujem čišćenje od prašine, bez mijenjanja paste, jer ako nemaš iskustva s tim možeš oštetiti nešto. Moj je lap star 3 god, a nikada mu nije mijenjana pasta. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
abt kaže...

Tebi cooling pad neće puno pomoći, tvoj problem je u tome što ti se nakupilo previše prašine u otvorima za vent. Najjednostavnije rješenje ti je skinuti tipkovnicu (kad skineš tipkovnicu vidjeti ćeš venttlator, samo ga dobro ispuši i temperature padaju za 30 stupnjeva. 

Ja sam imao sa svojim laptopom isti problem pregrijavanja, nekon čišćenja kao nov. Ostavio sam upaljen everst stres test i furmarka za grafičku preko 6 sati i max temp mi je bila 80, a ventilator uopće nije došao na max brzinu vrtnje. Tako da ti preporučujem čišćenje od prašine, bez mijenjanja paste, jer ako nemaš iskustva s tim možeš oštetiti nešto. Moj je lap star 3 god, a nikada mu nije mijenjana pasta. 

Ok, hvala na ovome, prvo cu pokusati skinuti tipkovnicu i isprasiti ga dobro, pa cemo vidjeti gdje smo i sta smo... To odmah sutra radim, pa se cujemo...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la

Dečki su ti sve gore rekli...

Samo još mala natuknica - kada ispuhuješ kompresorom ventilatore, probaj ih prstom držati da se ne vrte. Ili ih blokiraj nečim ako nemožeš prstom do njih.

Naime oni kad  ih zavrtiš induciraju napon koji može biti poguban za matičnu ploču jer se ventilator može bogovski zavrtjeti kad ga "potjeraš" zrakom.

I to radi negdje vani, jer se zna bogovski sprašiti {#}

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
84737 kaže...

Dečki su ti sve gore rekli...

Samo još mala natuknica - kada ispuhuješ kompresorom ventilatore, probaj ih prstom držati da se ne vrte. Ili ih blokiraj nečim ako nemožeš prstom do njih.

Naime oni kad  ih zavrtiš induciraju napon koji može biti poguban za matičnu ploču jer se ventilator može bogovski zavrtjeti kad ga "potjeraš" zrakom.

I to radi negdje vani, jer se zna bogovski sprašiti {#}

Ok, prpazit cu i hvala na ovome, nisam znao...sutra vam se javim sa nadam se dobrim vjestima...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko zaista pomaže stalak sa hlađenjem za la
84737 kaže...

Dečki su ti sve gore rekli...

Samo još mala natuknica - kada ispuhuješ kompresorom ventilatore, probaj ih prstom držati da se ne vrte. Ili ih blokiraj nečim ako nemožeš prstom do njih.

Naime oni kad  ih zavrtiš induciraju napon koji može biti poguban za matičnu ploču jer se ventilator može bogovski zavrtjeti kad ga "potjeraš" zrakom.

I to radi negdje vani, jer se zna bogovski sprašiti {#}

Dobro da si rekao, ja uvijek kad čistim stavim usisavać iznad ventilatora i vrtim kolo {#}

Proleteri svih zemalja, ujedinite se !!!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice