Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

poruka: 721
|
čitano: 210.586
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Pozdrav ekipa, pitanje za stariji laptop Emachines G725.

Laptop izvorno dolazi sa 2gb RAM, stavljeno dodatno 2gb i stavljen windows 10 (bio na windows 7).

Očišćen, sređen i sve je radilo uredno, dok nisam stavio windows 10.

Naime, radi se o tome da ne radi zvuk, ni na njegovim zvučnicima, ni na bilo čemu što uštekam.

Driveri, brisani, instalirani, u device manageru uredno prepoznaje sve, windowsi 2x instalirani, ali zvuka ni za lijeka.

 

Čitam okolo i vidim da su ljudi na E725 imali sličnih problema i iste riješili updateom biosa.

Nigdje ne nalazim kako se radi update biosa na ovome, u biosu ni izbliza nema opcije, kao što sam to imao na stolnim računalima ili na ovim novijim laptopima, a na službenim stranicama ne nalazim ni bios.

Btw., laptop nije moj, ali to nije ni bitno.

 

Imate kakve ideje, unaprijed hvala ??

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.12.2020 19:22 (zabranjeniples).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Probam sutra ovo sa prvog linka, a ove linkove za BIOS i drivere znam, ali koliko sam vidio, nije službena stranica, pa nisam bio siguran.

Svejedno, nemam blage veze kako stavit BIOS na ovome, jer nemam nikakvih opcija u samom BIOS-u.

Za drivere znam, skidao sam ih.

 

Kako god, probam sutra ponovno sve, pa javim dal je prošlo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Proslijedim laptop nekome s više iskustva, nemam više živaca se natezat .

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Uzeo sam  laptop nedavno (Lenovo Legion 5 4600H/8GB/512GB/1650Ti/IPS Dolby Vision HDR 144Hz SKU). Odlican je te za sad nemam primjedbu, osim problema prilikom spajanja na monitor (Benq gw2270 60Hz). Spajam ga preko HDMI i slova i cijela slika na monitoru izgleda razliveno i mutno. Probao sam usklađivati Hz u settings/Display/AdvancedDisplaySettings, ali mi monitor od laptopa ne nudi nikakvo spuštanje Hz već kao jedinu opciju nudi 144Hz, a na monitoru imam opcije 60Hz, 59.940Hz, 50hz. Na starom lapu je monitor odlicno radio. Probao sam googlat problem gdje svi tvrde da bi za rješavanje problema trebalo uskladiti Hz, ali za sad bez uspjeha. U Nvidia ControlPanelu mi nudi samo podešavanje vanjskog monitora. Imali iko savjet?. Osim kupovine monitora od 144Hz XD

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Poz ekipa, imam problem sa laptopom "Dell inspiron 5537", neće da upali bez baterije, probano sa dva originalna punjača. Izgleda da i ne puni bateriju, jer upali, ledica od baterije treperi i ugasi se nakon nekoliko trenutaka. Probao sam sa drugom napunjenom baterijom i normalno se upali i radi bez problema. Problem je nastao, kad sam mijenjao kabel na punjaču i zamijenio polove. Očito je nešto na matičnoj crklo na ulazu napona.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
zabranjeniples kaže...

Proslijedim laptop nekome s više iskustva, nemam više živaca se natezat .

Ako si riješio problem, napiši kako, što je bilo ...

Tako da ako netko ima ili bude imao takav ili sličan problem zna što napraviti.

14 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
Nemo nemo kaže...
zabranjeniples kaže...

Proslijedim laptop nekome s više iskustva, nemam više živaca se natezat .

Ako si riješio problem, napiši kako, što je bilo ...

Tako da ako netko ima ili bude imao takav ili sličan problem zna što napraviti.

 Nisam više imao živaca tražit rješenje, tako da nisam.

13 godina
neaktivan
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Pozdrav,
imam laptop HP Pavilion 17-ab305nm, 2ZG37EA, kupio ga u Linksu prije 2 godine i od onda ga stalno koristim.
Nedavno mi se počeo pojavljivati problem da se gasi bez upozorenja dok je na baterijskom napajanju. Dakle ako je na bateriji, baterija se spusti do cca 60 posto i onda jednostavno bez upozorenja se ugasi (crkne ekran, odmah crno). 
Nakon toga ga više ne mogu upaliti tako dugo dok ne uključim punjač i onda mi pokazuje da je baterija na 60-70 %. 
Pretpostavljam da je problem u bateriji?! Trebao bih mijanjati bateriju, odvest ga na servis...
Ima li nekog drugog objašnjenja... Zašto se to događa i što mi je činiti?? 
Hvala unaprijed.

.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Pozdrav, imam asus g551jw, malo me zeza ovaj touchpad, ne radi mi ono s 2 prsta za skrolanje, sve ostalo radi, kad instaliram drivere, ne radi uopce, kad ih maknem opet radi sve osim tog, jel zna neko u cem je caka, hvala!

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.12.2020 23:51 (anonymous_Zg).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
GreaT kaže...

Pozdrav,
imam laptop HP Pavilion 17-ab305nm, 2ZG37EA, kupio ga u Linksu prije 2 godine i od onda ga stalno koristim.
Nedavno mi se počeo pojavljivati problem da se gasi bez upozorenja dok je na baterijskom napajanju. Dakle ako je na bateriji, baterija se spusti do cca 60 posto i onda jednostavno bez upozorenja se ugasi (crkne ekran, odmah crno). 
Nakon toga ga više ne mogu upaliti tako dugo dok ne uključim punjač i onda mi pokazuje da je baterija na 60-70 %. 
Pretpostavljam da je problem u bateriji?! Trebao bih mijanjati bateriju, odvest ga na servis...
Ima li nekog drugog objašnjenja... Zašto se to događa i što mi je činiti?? 
Hvala unaprijed.

 Da, baterija gecrk.

anonymous_Zg kaže...

Pozdrav, imam asus g551jw, malo me zeza ovaj touchpad, ne radi mi ono s 2 prsta za skrolanje, sve ostalo radi, kad instaliram drivere, ne radi uopce, kad ih maknem opet radi sve osim tog, jel zna neko u cem je caka, hvala!

 Krivi driver.

Moraš baš skinuti sa stranice proizvođača baš za točni model touchpada.

Pogledaj koji ti je proizvođač, synaptics, elan itd. i kad nađeš drivere za svoj model onda biraj za taj tip touchpada.

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
fer-de-lance kaže...
GreaT kaže...

Pozdrav,
imam laptop HP Pavilion 17-ab305nm, 2ZG37EA, kupio ga u Linksu prije 2 godine i od onda ga stalno koristim.
Nedavno mi se počeo pojavljivati problem da se gasi bez upozorenja dok je na baterijskom napajanju. Dakle ako je na bateriji, baterija se spusti do cca 60 posto i onda jednostavno bez upozorenja se ugasi (crkne ekran, odmah crno). 
Nakon toga ga više ne mogu upaliti tako dugo dok ne uključim punjač i onda mi pokazuje da je baterija na 60-70 %. 
Pretpostavljam da je problem u bateriji?! Trebao bih mijanjati bateriju, odvest ga na servis...
Ima li nekog drugog objašnjenja... Zašto se to događa i što mi je činiti?? 
Hvala unaprijed.

 Da, baterija gecrk.

anonymous_Zg kaže...

Pozdrav, imam asus g551jw, malo me zeza ovaj touchpad, ne radi mi ono s 2 prsta za skrolanje, sve ostalo radi, kad instaliram drivere, ne radi uopce, kad ih maknem opet radi sve osim tog, jel zna neko u cem je caka, hvala!

 Krivi driver.

Moraš baš skinuti sa stranice proizvođača baš za točni model touchpada.

Pogledaj koji ti je proizvođač, synaptics, elan itd. i kad nađeš drivere za svoj model onda biraj za taj tip touchpada.

 

 skinem s njihove stranice uvijek al ne radi jednostavno https://www.asus.com/ph/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-G551JW/HelpDesk_Download/

 

7 godina
online
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo

Pogledaj u device manageru kaj se pojavi kad instaliraš driver.

Možda ga uopće ne instalira.

Pokreni instalaciju kao administrator.

E da, kopiraj hardware (device) id iz device managera, tak je lakše vidjeti o čemu se radi.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.12.2020 18:13 (fer-de-lance).
11 godina
neaktivan
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Pozdrav, imam laptop asus zenbook pro, star dvije godine. Zadnjih par mjeseci sam primijetio da kada su mi slušalice spojene u laptop putem 3.5mm, a laptop je na punjaču, čuje se lagano zujanje. To zujanje se pojačava kada dodirnem recimo mobitel koji se puni preko istog produžnog kabela ili stolnu svjetiljku. Zujanje potpuno prestane kada je laptop na bateriji. Da li je moguće da je problem u punjaču ili je to samo stvar kako laptopi funkcioniraju (losija izoliranost od smetnji...)?

 

Također su vršci na utikaču koji ide u utičnicu "izgorjeli" ili "rastopljeni", ne znam kako bi to nazvao točno. 

Zahvalan sam ako itko ima ideju ili prijedog

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
Bur33k kaže...
Iako Radeon 520 nije ništa posebno ipak bi ti trebala omogućiti bolje performanse.

Napravi reinstal GPU drivera.
Je li moguće da ti laptop radi na Intel integriranoj grafici i uopće ne pali rx520?

 prije da je to da on stalno radi na integriranoj a googla sam i nikako ne mogu nac di cu promijenit...
takoder sam probao skinit driver cataylist no ne mogu ni to nego samo mogu ovaj radeon performance , znaci ja ne mogu ni rezoluciju na laptopu promijenit a kad sam probao instalirat call of duty 2 nisam mogao smanjit rezoluciju nego na najvecoj jedino... 
sijecam se na pc kad sam imao driver radeon catalyst mogao si sve promijenit ovo je bezveze sad a ne da mi instalirat catalyst..



Processor
Intel(R) Core(TM) i5-8265U CPU @ 1.60GHz
 
Video Card
Intel(R) UHD Graphics 620
 
Video Card #2
Radeon (TM) 520
 
RAM
8.0 GB
 
Operating System
Windows 10
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 15:56 (Kristijan-Kiko).
9 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
Instaliraj od AMDa auto detect drivera pa probaj.

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-driver-autodetect

A na stranici supporta tvog laptopa moraš imati drivere za cpu i inegriranu grafiku, njih isto ponovno reinstaliraj.
SSD koliko si mi života uštedio...
5 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Pozdrav svima,

malo ispiriran člankom, želio bi sam očistiti 2 laptopa.

Prije sam sam čistio kako sam mogao, ali otkako sam se odselio nemam više alata.

Tako da me zanima gdje bi mogao sve kupiti na jednom mjestu

i što mi je sve potrebno jer sam se prije snalazio kako god sam mogao (kreditna kartica i te fore)

Sad bih baš želio imati pravi alat.

Preporuke?

Unaprijed hvala

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
Pozdrav,
neznam da li je dobra tema, ali imam pitanje vezano za ekran. Laptop u pitanju je Toshiba Satellite L850 sa potrganim ekranom. Pošto original ekran nije Full HD mislio sam ga zamijeniti sa takvim. Da li je to moguće?
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo

Fixit set, Čipoteka ili fixit.eu stranica

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
7 godina
neaktivan
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo

Na ploči imaš zapisano njezin broj. Mislim da Toshiba ima neke duže oznake, bijele boje. Traži display koji podržava tu ploću.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
12 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Uhvatio vremena pa sestri ocistio laptop usput  nadogradio radnu memoriju.

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Laptop Probook 4730s, dakle star 11 godina. Frendu se je samo odjednom ugasio. Pretpostavljam da je matična otkazala. Ne daje znakove života. Plastika ventilatora se je spalila kao da je netko upaljačem držao par sekundi  Izvaditi RAM, HDD a ostalo u smeće?

 

Drugi laptop je uspješno obnovljen. Asus X540SC. Nije mi jasno kako je to radilo. Slike stanja prije čišćenja u prilogu...

Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Može savjet imam 2 laptopa jedan je Acer sa i3 procesorom 4gb rama 1tb hdd i nvidia840m 2gb

Drugi je Samsung u kojem imam 8gb rama 2100mhz i crucial bx 256gb ssd. 

Posto je Acer spor ko blato ali ima bolji procesor i grafičku mislio sam jednostavno ubacit ram  i ssd ali kad to napravim jednostavno laptop ne radi upali se ali crn ekran.  Do čega može biti? Dali onda da kupim ssd to USB  kabel i proban tako pokrenut laptop.  Ili je problem u ramu. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo

Da, ram vjerovatno.

Očisti mu kontakte gumicom i probaj ponovno.

Jel uopće isti tip rama (ddr3), da nisi uspio na silu uvalit drugi tip rama i potrgat, premda sumnjam, nitkp nije tak jak 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 12:52 (fer-de-lance).
2 godine
protjeran
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Ram mi je ušao bez problema isti je tip samo ne znam doslovno čudno nešto... Kad budem mogao napisat ću model procesora.  Ali čak sumnjam na ssd jer je iskreno to najjeftiniji ssd crucial bx  vidio sam na forumu od acera da ljudi znaju inat problema s njim

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Ram mi je ušao bez problema isti je tip samo ne znam doslovno čudno nešto... Kad budem mogao napisat ću model procesora.  Ali čak sumnjam na ssd jer je iskreno to najjeftiniji ssd crucial bx  vidio sam na forumu od acera da ljudi znaju inat problema s njim

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

Ako na laptopu je ekran crn (pozadinsko osvjetljenje i dalje radi), ali baca sliku na vanjski ekran preko vga kabla, znači li to da ekran laptopa više ne radi?

Hvala

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
marsovac zemaljski kaže...

Ako na laptopu je ekran crn (pozadinsko osvjetljenje i dalje radi), ali baca sliku na vanjski ekran preko vga kabla, znači li to da ekran laptopa više ne radi?

Hvala

 Možebit ali i ne mora. Može otići GPU dio ili nešto treće, a da je kabel ekrana laptopa kao i ekran potpuno ispravan. Naravno da je takvo nešto najlakše provjeriti uz dva ista laptopa, ili vrlo slična.

11 godina
offline
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo
Windows update mi je ugurao BIOS update automatski na Asus laptopu, nisam puno obraćao pozornost al mi je bilo čudno malo što je update BIOS-a uključen u windows, resetirao sam laptop i otišao o svom poslu i kad sam se vratio laptop se ne želi uključiti. Tj uključiva se odma sam, bez da pritisnem gumb al nema posta. Probao sam apsolutno sve uključujući vađenje CMOS baterije ali RIP. Laptop je bio u ladici od 2017 jer mu je slomljen ekran. Kupio sam novi ekran, SSD i 8GB RAM. I sad ovo sranje.
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupo

Čudno malo da sam updatea BIOS, nikad čuo za to...

A ako stvarno je, onda su valjda stavili sistem s "dva BIOSa".

Koji model?

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice