Laptop za programiranje

poruka: 14
|
čitano: 7.890
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Laptop za programiranje

Pozdrav, potreban mi je laptop koji bi se koristio u svrhe programiranja(na fakultetu) i uz to bi se radili poslovi koji zahtjevaju dosta chrome tabova otvorenih, tako da bi bilo pozeljno 16GB rama i neki malo bolji procesor(graficka ne igra ulogu).

Razmisljao sam o Macbook Air Retina 2020 ili mozda malo stariji macbook kao sto je 2018/2019, ali ne znam koliko bi mi to sluzilo svrsi i da li bi zadovoljilo moje uvjete.

 

Budget mi je oko 1000 eura(+/- 100e).

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Laptop za programiranje

Uzmi 10+ godina star, sa sto slabijim hardwareom,

tako da se naucis optimizaciji koda, a ne da radis software kao chrome.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop za programiranje
BEASTMODE49 kaže...
Razmisljao sam o Macbook Air Retina 2020 ili mozda malo stariji macbook kao sto je 2018/2019, ali ne znam koliko bi mi to sluzilo svrsi i da li bi zadovoljilo moje uvjete.
Budget mi je oko 1000 eura(+/- 100e).

 Ako ces raditi u XCodeu ili Android Studio, zaboravi na Air, Pro je dobra kupnja, ali neces naci tako nov za 1000eura, mozda 2016.

 

Ako ne moras raditi u XCodeu, onda bilo koji sa i7, 16GB rama i da je laksi jer ces se napatiti sa nekom zvijeri od 2+ kila.

Ako pak moras raditi u XCodeu, onda za 1000 eura gledaj njemacki Amazon, mislim da imaju refurbished nesto novijih modela MacBooka Pro.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Laptop za programiranje

Macbook Air je sranje jer se previse zagrijava. A Macbook Pro ti je preskup

 

Lenovo E495 mozes kupiti za te novce.

512GB SSD (pcie), 16GB, 14" monitor, 1920x1080 rezolucija

 

A ta serija Mac-ova je poznata po otpadajucim tipkama

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.6.2020 21:15 (agramTango).
 
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop za programiranje

krivo... obriši neko.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.6.2020 21:32 (BEASTMODE49).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop za programiranje
Čitatelj kaže...

Uzmi 10+ godina star, sa sto slabijim hardwareom,

tako da se naucis optimizaciji koda, a ne da radis software kao chrome.

 Kao što sam već na početku teme napisao, meni je laptop potreban i za druge stvari i neće se služiti samo u svrhe programiranja(iako je to glavna primjena, ali svakako postoji i druga tako da bi ovo bio jako glup potez).

 

wyks kaže...
BEASTMODE49 kaže...
Razmisljao sam o Macbook Air Retina 2020 ili mozda malo stariji macbook kao sto je 2018/2019, ali ne znam koliko bi mi to sluzilo svrsi i da li bi zadovoljilo moje uvjete.
Budget mi je oko 1000 eura(+/- 100e).

 Ako ces raditi u XCodeu ili Android Studio, zaboravi na Air, Pro je dobra kupnja, ali neces naci tako nov za 1000eura, mozda 2016.

 

Ako ne moras raditi u XCodeu, onda bilo koji sa i7, 16GB rama i da je laksi jer ces se napatiti sa nekom zvijeri od 2+ kila.

Ako pak moras raditi u XCodeu, onda za 1000 eura gledaj njemacki Amazon, mislim da imaju refurbished nesto novijih modela MacBooka Pro.

 

Ne moram raditi u XCodeu, onda ću svakako prolistati i naći nešto sa I7, 16GB rama i da ima 1.5-2kg i da budem zadovoljan s njim makar za početak, kroz godinu dana svakako mislim preći na MacBook Pro koji će mi moći odraditi sve što je meni potrebno.

 

 

agramTango kaže...

Macbook Air je sranje jer se previse zagrijava. A Macbook Pro ti je preskup

 

Lenovo E495 mozes kupiti za te novce.

512GB SSD (pcie), 16GB, 14" monitor, 1920x1080 rezolucija

 

A ta serija Mac-ova je poznata po otpadajucim tipkama

 

To sam i ja čitao i čuo, ali sam svakako htio doći po drugo mišljenje kako bi vidio šta točno ljudi govore o njemu. MBP trenutno ne ulazi u igru jer je preskup za moj trenutni budget koji je takav kakav je, ali kao što sam gore napisao u planu će biti prelazak na MBP kroz godinu dana.

Pogledat ću baš E495, hvala na savjetu.

 

P.S https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunala/Laptopi-i-oprema/Laptopi/Acer-Swift-3-NX-HPKEX-003%2C-laptop/p/EK000285981

 

ovako nešto mi isto izgleda skroz ok, osim što ima 8GB rama sve ostalo mi se čini super.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.6.2020 21:37 (BEASTMODE49).
7 godina
protjeran
offline
Laptop za programiranje

Tesko mi je zamisliti da netko planira programirati na uredjaju bez numericke tipkovnice.

Al svakakvih mazohista danas ima - osobno ne mogu zamisliti ozbiljan rad na uredjaju bez numerickog dijela.

 

Moj prvi izbor bi bio Thinkpad:

Lenovo ThinkPad E595, Ryzen 7 3700U, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro

https://geizhals.at/lenovo-thinkpad-e595-20nf0000ge32gb-a2290294.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

A ako mora biti Intel, onda Probook:

HP ProBook 450 G6 silber, Core i7-8565U, 32GB RAM, 1TB HDD, 512GB SSD, GeForce MX250, Windows 10 Pro

https://geizhals.at/hp-probook-450-g6-silber-7db81es-abd-a2110981.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Kod kupnje Thinkpada ti ostane love za kupnju polovnog laptopa sa E1 procesorom,

za optimizaciju i debug. Ako na njemu tvoj kod radi dobro, onda si ga optimizirao kak spada.

https://www.njuskalo.hr/acer-prijenosnici/acer-aspire-e1-522-oglas-31520376

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Laptop za programiranje

BEASTMODE49 MacBook radi macOS-a ili zato što je cool?

IT me iznevjeri
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Laptop za programiranje
BEASTMODE49 kaže...

Pozdrav, potreban mi je laptop koji bi se koristio u svrhe programiranja(na fakultetu) i uz to bi se radili poslovi koji zahtjevaju dosta chrome tabova otvorenih, tako da bi bilo pozeljno 16GB rama i neki malo bolji procesor(graficka ne igra ulogu).

Razmisljao sam o Macbook Air Retina 2020 ili mozda malo stariji macbook kao sto je 2018/2019, ali ne znam koliko bi mi to sluzilo svrsi i da li bi zadovoljilo moje uvjete.

 

Budget mi je oko 1000 eura(+/- 100e).

 -tvoje uvjete? uzmi neki srebreni.. ili crni-grafitni. (normalizirano uz tranlator.. ako ti ne znaš što ti treba zaboravi na programiranje, ako misliš da 'mi' znamo bolje od tebe što ti treba, opet error-exepšns, goto start..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop za programiranje
Čitatelj kaže...

Tesko mi je zamisliti da netko planira programirati na uredjaju bez numericke tipkovnice.

Al svakakvih mazohista danas ima - osobno ne mogu zamisliti ozbiljan rad na uredjaju bez numerickog dijela.

 

Moj prvi izbor bi bio Thinkpad:

Lenovo ThinkPad E595, Ryzen 7 3700U, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro

https://geizhals.at/lenovo-thinkpad-e595-20nf0000ge32gb-a2290294.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

A ako mora biti Intel, onda Probook:

HP ProBook 450 G6 silber, Core i7-8565U, 32GB RAM, 1TB HDD, 512GB SSD, GeForce MX250, Windows 10 Pro

https://geizhals.at/hp-probook-450-g6-silber-7db81es-abd-a2110981.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

 

Kod kupnje Thinkpada ti ostane love za kupnju polovnog laptopa sa E1 procesorom,

za optimizaciju i debug. Ako na njemu tvoj kod radi dobro, onda si ga optimizirao kak spada.

https://www.njuskalo.hr/acer-prijenosnici/acer-aspire-e1-522-oglas-31520376

 U ovome sam amater(bolje receno pocetnik) pa ni sam ne znam sto je najbolje i sto je zapravo potrebno osim nekih sitnica kao sto su procesor, ram i slicno.

Nije mi bitno da li je intel ili amd ili kako laptop izgleda i slicno, bitno mi je samo da nije puno tezak, a vidim da Thinkpad to definitivno nije i svakako cu jos malo provjeriti o njemu, ali mi se definitivno svida, a pogotovo njegova cijena.

 

Alkaline kaže...

BEASTMODE49 MacBook radi macOS-a ili zato što je cool?

 Zbog macOS-a za kojeg sam cuo da je najbolji za ovakve stvari, ali samo sam cuo i citao-nikada ga nisam koristio.

 

ihush kaže...
BEASTMODE49 kaže...

Pozdrav, potreban mi je laptop koji bi se koristio u svrhe programiranja(na fakultetu) i uz to bi se radili poslovi koji zahtjevaju dosta chrome tabova otvorenih, tako da bi bilo pozeljno 16GB rama i neki malo bolji procesor(graficka ne igra ulogu).

Razmisljao sam o Macbook Air Retina 2020 ili mozda malo stariji macbook kao sto je 2018/2019, ali ne znam koliko bi mi to sluzilo svrsi i da li bi zadovoljilo moje uvjete.

 

Budget mi je oko 1000 eura(+/- 100e).

 -tvoje uvjete? uzmi neki srebreni.. ili crni-grafitni. (normalizirano uz tranlator.. ako ti ne znaš što ti treba zaboravi na programiranje, ako misliš da 'mi' znamo bolje od tebe što ti treba, opet error-exepšns, goto start..) :)

 

Apsolutno me ne zanima kako laptop izgleda i da li je to AMD ili Intel kao sto sam i gore naveo, bitno mi je da je najbolji omjer ulozeno-dobiveno.

Uvjeti su da ima najmanje 16GB rama jer mi je potrebno zbog sekundardnog posla koji ce se raditi na laptopu(a tu se radi o vecem broju otvorenih chrome tabova koji ce pojesti ram).

7 godina
protjeran
offline
Re: Laptop za programiranje
Razmisli o Firefoxu onda, ili Waterfoxu Classic.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Laptop za programiranje
BEASTMODE49 kaže...
..

Uvjeti su da ima najmanje 16GB rama ..

 -eto, znaš uvjet, pogledaš u ponudi ili trgovcu kažeš 'jedan s 16 ili više rama'... i to je to, tj taj podatak je naveden u svakom opisu artikla pa nije poseban problem pronaći.

-ali osim kriterija da ćeš chromeom gutati ram i dalje ne navodiš ništa (bitnog) za kriterij.. tad ne možeš ni dobiti neki bolji savjet. Npr trajanje jamstva, kapacitet-tip diska, clock-jezgre-multitasking za programiranje + gpu za većinu multimedijskih sadržaja što uključuje i browsere već nekoliko godina dok ti jedan post sugerira i npr tipkovnicu, dok ti spominješ mac ili retna ekran.. ali ne navodiš npr 15-17 inča .. i dalje ti nemaš kriterije i nekako misliš da ćeš dobiti dobar savjet? I dalje misliš da netko drugi zna bolje bez da navedeš kriterije? .. a kad ih navedeš, tad po tim kriterijima tražiš-kupiš.. (ne trebaš tad mene za pametovanje) :))

 

+ isprika, jer ne pomažem, samo 'prigovaram' :)

pa evo i nešto kao pomoć, kad nađeš model koji zadovoljava kriterije, utipkaš u google nabava + naziv i to je to, vidjet ćeš cijene po trgovinama i naravno, uzmeš u onoj koja je povoljnija ili koji drugi kriterij želiš, npr blizina-servis-jamstvo i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Laptop za programiranje
BEASTMODE49 kaže...

 Zbog macOS-a za kojeg sam cuo da je najbolji za ovakve stvari, ali samo sam cuo i citao-nikada ga nisam koristio.

 Na Thinkpadima možeš ganjati macOS, pa možeš s malo para upecati dobru mašinu.

Ja na svojem T540p vrtim najnoviju Catalinu.

 

Ali, po meni nemoj kupovati na blef jer si čuo da je OS dobar. Meni osobno je ali svakako probaj za sebe prije možda ti ne bu pasao.

Ako imaš intel PC instaliraš hackintosh pa vidiš što i kako.

 

Za programiranje u zadnjih par godina Microsoft je učinio par dobrih koraka pa sad imaš Terminal i WSL gdje ti posix skill dobro dođe.

IT me iznevjeri
5 godina
neaktivan
offline
Re: Laptop za programiranje
ihush kaže...
BEASTMODE49 kaže...
..

Uvjeti su da ima najmanje 16GB rama ..

 -eto, znaš uvjet, pogledaš u ponudi ili trgovcu kažeš 'jedan s 16 ili više rama'... i to je to, tj taj podatak je naveden u svakom opisu artikla pa nije poseban problem pronaći.

-ali osim kriterija da ćeš chromeom gutati ram i dalje ne navodiš ništa (bitnog) za kriterij.. tad ne možeš ni dobiti neki bolji savjet. Npr trajanje jamstva, kapacitet-tip diska, clock-jezgre-multitasking za programiranje + gpu za većinu multimedijskih sadržaja što uključuje i browsere već nekoliko godina dok ti jedan post sugerira i npr tipkovnicu, dok ti spominješ mac ili retna ekran.. ali ne navodiš npr 15-17 inča .. i dalje ti nemaš kriterije i nekako misliš da ćeš dobiti dobar savjet? I dalje misliš da netko drugi zna bolje bez da navedeš kriterije? .. a kad ih navedeš, tad po tim kriterijima tražiš-kupiš.. (ne trebaš tad mene za pametovanje) :))

 

+ isprika, jer ne pomažem, samo 'prigovaram' :)

pa evo i nešto kao pomoć, kad nađeš model koji zadovoljava kriterije, utipkaš u google nabava + naziv i to je to, vidjet ćeš cijene po trgovinama i naravno, uzmeš u onoj koja je povoljnija ili koji drugi kriterij želiš, npr blizina-servis-jamstvo i sl.

 Uvjet je bio da ima dobar procesor i 16gb rama. Ocito sam zaboravio navesti jos par stvari koje su bitne kod preporucivanja kao sto je velicina laptopa(volio bi da bude 15", veci ne treba, a ni manji), trajanje jamstva mi isto ne igra ulogu, kapacitet diska 256gb+(ssd), ali sve ovo sto nisam naveo je kolega pronasao u Thinkpadu koji mi je izrazito zapeo za oci i najvjerovatnije ce on biti moj izbor prilikom kupovine.

 

Alkaline kaže...
BEASTMODE49 kaže...

 Zbog macOS-a za kojeg sam cuo da je najbolji za ovakve stvari, ali samo sam cuo i citao-nikada ga nisam koristio.

 Na Thinkpadima možeš ganjati macOS, pa možeš s malo para upecati dobru mašinu.

Ja na svojem T540p vrtim najnoviju Catalinu.

 

Ali, po meni nemoj kupovati na blef jer si čuo da je OS dobar. Meni osobno je ali svakako probaj za sebe prije možda ti ne bu pasao.

Ako imaš intel PC instaliraš hackintosh pa vidiš što i kako.

 

Za programiranje u zadnjih par godina Microsoft je učinio par dobrih koraka pa sad imaš Terminal i WSL gdje ti posix skill dobro dođe.

 To svakako nisam znao, hvala na informaciji.

 

Imam intel na PCu tako da cu provjeriti kako bi to islo, hvala.

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice