Chuwi prijenosna računala (laptopi)

poruka: 627
|
čitano: 321.268
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
ihush kaže...

 -pogrešno.. + prekršaj.

-ne postoji nešto bez poreza, dok firme knjiže u trošak predporez, koji se priznaje i recimo kao da su oslobođeni tog dijela, no tad mora biti u vlasništvu firme tj kad dođe kontrola, kazna, jer je porezna prevara.

-obrt od tog nema koristi, jer je tad u paušalcima, ne u sustavu pdva itd..

-porez se plaća, ovako ili onako.. ostalo su prevare-šverc koji može proći, dok prolazi a tad je to loš prijedlog.

 Dragi kolega, moje pisanje je više bilo u stilu razmišljanja naroda s ovih područja. E sad možemo mi moralizirati do mile volje, ali vjeruj mi da ovdje legalisti na kraju samo ispadnu dežurne budale. Provjereno na 20+ godina poduzetničkog staža. 

Možda jednog dana to sve bude kako bi trebalo biti, tamo negdje za 50-70 godina.

 

E sad, niti je pogrešno niti je prekršaj, ali može biti, to sve ovisi o kupcu. Ukoliko firma kupi nešto za vlastite potrebe onda nije u prekršaju, kako se ovdje radi o laptopu ima puno prostora za "sivu" zonu. Dok je laptop u vlasništvu firme prekršaja nema, nakon dvije godine se knjigovodstveno amortizira i prebaci na koga želiš za recimo 1kn + PDV. Normalno da pričamo o razumnoj količini, a ne o nekakvom švercu gdje će se okrenuti šleper laptopa.

 

Unutar EU nema dvostrukog oporezivanja, što je i logično jer ionako PDV koji bi platio recimo Španjolskoj firmi bi ti se odbio kod obračuna, tako da si opet na nuli. Naravno da je uvjet da su prodavač i kupac u sustavu PDV-a.

Kad dođe kontrola, ako dođe, neće biti nikakvih problema jer je u pitanju mobilni uređaj koji ne moraš nositi oko vrata 24h niti držati u uredu, pa se lako dogovori s inspektorom da će mu se uređaj donijeti u roku od par dana na uviđaj.

 

Obrt kako je kolega već napisao također može biti u sustavu PDV-a tako da i za njega to vrijedi.

 

Porez se u ovom slučaju ne plaća, osim ako ne dođe do prodaje i prijenosa vlasništva na treću osobu, onda je naravno potrebno izdati račun sa uračunatim PDV-om. Drugu opciju amortizacije sam već objasnio. Obrt ima i dodatnu korist jer mu taj uređaj ide u dugotrajnu imovinu pa se koristi prilikom obračuna poreza na dobit ili dohodak, ovisno o tipu poreznog obveznika.

 

Tvoj post je sa legalnog i moralnog gledišta korektan, međutim treba računati gdje živimo i ne biti budala, jer dok jedni rade sve po propisu velika većina koristi rupe i "sive" zone. Ovdje se ne radi o švercanju 1000 laptopa, već čisto ako netko ima frenda koji ima firmu može s njim iskombinirati da uštedi koju kunu. Firma će i dalje biti vlasnik laptopa, a po želji može i napraviti ugovor s korisnikom o korištenju laptopa, pa je sve po propisu.

 

Mogao bi pisati svakakve situacije koje sam doživio s poreznim referentima, a više puta su me i čudno gledali kad sam pokušavao neke stvari riješiti po propisu i komentar bi bio "ma ne gnjavite se s tim, neće vam to nitko provjeravati"...

 

Postoji tu još jedna caka kad je u pitanju VIES sistem, ali koga zanima će to lako izguglati.

 

gocc01 kaže...

Naručio sam lapbook pro. Za to što mi treba će bit dobar. Zanima me može li se 512GB  SSD ugraditi uz postojeći ili ovaj od 256GB mora van? 

 

Edit: i koji točno model, izbacuje mi M.2 2242 i M.2 2280

Lapbook Pro ti ima jedan M.2 slot, tu može ići 2242 ili 2280 SSD, moj savjet ti je 2280. PAZI, Ne ide NvME već obični SATA SSD.

Ima više verzija tog laptopa, prve su bile sa ugrađenim eMMC diskom + ovaj M.2 slot, a kasnije verzije su samo sa M.2 slotom u kojem je već 256GB SSD.

 

Kako to izgleda možeš vidjeti u ovom videu, minuta 3:00, s tim da je ovo taj stariji model sa eMMC diskom i ima tri "pozicije" za M.2 SSD, dok noviji model koliko znam ima dvije pozicije 2242 i 2280.

 

 

gocc01 kaže...

Naletio sam na ovaj info. 256GB eMMC + 2280 SATA 3 slot? 

To je prva gen. tog laptopa, kasnije je izašla novija verzija sa 8GB RAM-a i bez eMMC diska. Pretpostavljam da si kupio noviju verziju.

 

Inače unutra dolazi NETAC SSD solidnih karakteristika, radio sam usporedbu sa Samsung EVO 860 modelom i tu su negdje po pitanju brzine. Mislim da sam čak negdje u ovoj temi stavio rezultate mjerenja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.7.2021 16:47 (mzopg).
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...
..

 

Porez se u ovom slučaju ne plaća,..

 pogrešno.. plaća se. Sve što kupuješ, plaćaš a nešto sasvim drugo je što to tad obračunaš (kompenziraš).. jednostavnije za razumjeti, u trgovini plaćaš iznos s pdv-om, ne bez.

 

-drugi dio, promjene od 1.7. pošta-pošiljke i ioss.. u sustavu iossa plaćaš pdv prilikom kupnje, odnosno ako nije naplaćen tad ti pošta naplati + ostalo.. tako da plaćaš barem jednom, možda i dva puta jer je dovoljno da mada si platio kinezu on to ne dostavi državi koja opet kaže plati...

 

-eu skladišta nisu eu, tj ako su bez uvoza, bescarinska, tad ta roba još nije ušla u eu tržište.. tj kao i do sad vjerojatno i nadalje to ostaje 'legalni šverc' ... i moguće, no ne korz poštu nego neke druge kanale-dostave npr dhl ili kako se tko snađe. Do sad je prolazilo, hoće li dalje? možda..

 

(priče o firmi ili obrtu.. tko spada u koju kategoriju su sporedne.. tj kolokvijalno obrt-paušalac.. itd. tj neki mali, mali promet i time druga pravila u odnosu na velike-firme..).

-ljudi se snalaze, kupe tako bez poreza, no to je tad ralno porezna prevara, pa firma koja to radi recimo ima rizik.. a tad pitanje zašto, za parsto kuna? ... tj može dok nema kontrole ili poneki laptop, no nije nešto što sugeriramo u forumskim temama .. pa čak i osoba koja ima vlastitu firmu razmisli hoće li za osobne potrebe kupiti osobno ili preko firme.. i odluči kako odluči, ima razloge..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Entry Point kaže...
all_or_nothing kaže...

pa to sam i rekao, da sam lagano popušio 100 eura. sad je na popustu i tih 3600 je i više nego povoljno. i da, sad je račun uredan, 25% pdv-a.

 Dojmovi? Kupio bi ga ženi. Kakva je baterija itd.

nakon par dana korištenja:

display izvrstan, stvarno top, ali glossy i sve što ide s njim. vani na terasi dojam loš, mogao bi biti svjetliji. baterija oko 5 sati full surfanja pala na 40%, spominju kao problem buku venta ali moj ili ne radi ili se ne pali. ili ja ne čujem. 😀

nije bio opterećen posebno, brz u everyday job, office, ali malo se na koljenima grije iznad očekivanja. ništa strašno.

tipkovnica dobra, ali osvjetljenje gasi nakon par sekundi i nisam još našao rješenje. touchpad perfektan. 5g wifi mi ima kratak domet, kuća, 2 zida 10m od rutera i izgubi vezu. iritira. 2.4 bez greške. navikao sam na bolje.

ima samo 1 usb i bluetooth miš je obavezan. 

dao bih i ozbiljniju recenziju ali ne da mi žena ni blizu pa ga nisam ni stisnuo. ne odvaja se od njega. 😀

dizajn i kvalitet završne obrade je best buy, to sigurno. 

 

 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
all_or_nothing kaže...
..

ima samo 1 usb i bluetooth miš je obavezan. 

..

 

 

 -s laptopom (pogotovo tablet-klasa 1 usb port..) preporučljivo koristiti usb-hub.. čuva fizički port + eliminira ograničenje kao nedovoljno.. tj ako se koristi nešto osim miša.. tad čisto zbog cjene ako se kupuje bt miš hub od 40tak je đabe.. tj najviše ovisi što korisnik recimo često treba priključiti, neki stikić i koliko puta dnevno.. relativno brzo groz godinu-dvije može otići usb priključak dok se hubić baci i uzme novi.. ako se koristi 's ruku' u hodu i sl. tad je hub 'smetnja' no tad obično ne treba ni ostalo, npr miš tj tad je touchpad iskoristiv + tipke.. + bez stola je korištenje miša problem neovisno o bt ili običan a za scrolanje po nozi i sl priručnim površinama je važan sam miš-optika 'kako radi', manje bt ali pošto je obično skuplji negi logič tad je to u pravilu neprimjetno, radi..

 

pa na ćoravo bez da znam kako se stvarno koristi svakom preporučim hubić, nek se nađe, čak i kad nije potreban :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

chuwi ima i usb-c konektor uz koji koristim hub. pisalo se negdje da ne daje dovoljno struje ali punio mi je fitbit charge 4 smartwatch, meni dovoljno.

nikad nisam savladao touchpad, miš mi s godinama srastao uz ruku. uz bluetooth miš konektori su slobodni a ima ih za 100 kuna, tako da nisu neki trošak.

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Podigao danas Lapbook Pro, stvarno lijep i odlično napravljen uređaj ali već od starta imam problem. 

 

Super stvar je hrvatska tipkovnica. Ono loše je što mi kod postavljanja W10 nije ponuđen hrvatski jezik. Ima i slovenski i srpski al ne i hrvatski pa sam stisnuo US. Ok, idem dalje na dodavanje accounta, nemam pojma koji mi je pošto ne koristim PC oko 5 godina. 

 

E sad, ne mogu otipkati @. Alt+V ne radi, niti lijevi niti desni. Niti jedna kombinacija mi nije dala taj @. Kaj da radim? Dalje sa postavljanjem ne mogu iz očitog razloga.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

imaš onscreen keyboard?

shift+2 mi na US da @

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.7.2021 22:18 (all_or_nothing).
13 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Lapbook Pro vs Gemibook, razlika je 200kn a dobi se 1440p display, više RAM-a, i 3:2 format displaya i "jači" proc. Ako se ne varam. 

 

Kako drži baterija, s obzirom na zahtjevniji ekran i proc? Kaj je isplativije uzeti? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
@gocc01 ako instaliras hrvatsku verziju windowsa onda prilikom izbora jezika tipkovnice odabires Standard, i to ti je onda hrvatska tipkovnica sa ščđ itd..
10 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Chuwi dolazi sa instaliranim Windowsima. 

 

Uglavnom, nešto sam pritisnuo sa desne strane tipkovnice i proradio mi je alt+V. Nemam pojma koji mi je account pa sam napravio novi. Malo sam se poigrao sa regijama i vremenima i sad je sve ok. Baterija me čekala na 20% pa sam uspio to odradit. Wifi mi na 2m od routera daje oko 40Mbit dok sa mobitelom lovim oko 60. Veza je inače A1 200/20. Sutra malo više probavanja, za danas mi je dosta svega. 

E da, ako nadogradim lap sa M2 diskom, dal će taj disk biti brži za sustav od postojećeg? Da se njega pukne kao sistemski ako je brži jel..

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
ihush kaže...

 pogrešno.. plaća se. Sve što kupuješ, plaćaš a nešto sasvim drugo je što to tad obračunaš (kompenziraš).. jednostavnije za razumjeti, u trgovini plaćaš iznos s pdv-om, ne bez.

 

-drugi dio, promjene od 1.7. pošta-pošiljke i ioss.. u sustavu iossa plaćaš pdv prilikom kupnje, odnosno ako nije naplaćen tad ti pošta naplati + ostalo.. tako da plaćaš barem jednom, možda i dva puta jer je dovoljno da mada si platio kinezu on to ne dostavi državi koja opet kaže plati...

 

-eu skladišta nisu eu, tj ako su bez uvoza, bescarinska, tad ta roba još nije ušla u eu tržište.. tj kao i do sad vjerojatno i nadalje to ostaje 'legalni šverc' ... i moguće, no ne korz poštu nego neke druge kanale-dostave npr dhl ili kako se tko snađe. Do sad je prolazilo, hoće li dalje? možda..

 

(priče o firmi ili obrtu.. tko spada u koju kategoriju su sporedne.. tj kolokvijalno obrt-paušalac.. itd. tj neki mali, mali promet i time druga pravila u odnosu na velike-firme..).

-ljudi se snalaze, kupe tako bez poreza, no to je tad ralno porezna prevara, pa firma koja to radi recimo ima rizik.. a tad pitanje zašto, za parsto kuna? ... tj može dok nema kontrole ili poneki laptop, no nije nešto što sugeriramo u forumskim temama .. pa čak i osoba koja ima vlastitu firmu razmisli hoće li za osobne potrebe kupiti osobno ili preko firme.. i odluči kako odluči, ima razloge..

Kolega u ovom slučaju se doslovno ne plaća, dostavi im se VAT ID i oni uklone svoj PDV, a pri uvozu u RH nema ponovnog plaćanja PDV-a, jedino što će knjigovođa to provući kroz knjige.

 

Pisali smo o legalnoj i registriranoj Španjolskoj trgovini informatičke opreme, tako da tu nema nikakvih muljaža sa bescarinskim skladištima i slično.

 

Drugo nemam što dodati, sve stoji. Inače iznenadili bi se što sve naši poduzetnici kupuju na firmu da bi "prebili" PDV. 

 

all_or_nothing kaže...
tipkovnica dobra, ali osvjetljenje gasi nakon par sekundi i nisam još našao rješenje

 Zašto ti je ovo problem? Već sam vidio da je netko spomenuo kao problem, ali ne kužim zašto. Kad je ne koristiš par sekundi ugasi se osvjetljenje, kad želiš da zasvjetli samo prstom prođeš preko touchpada i osvjetljenje se upali. Možda sam se ja navikao na takav rad jer je isto na Macu pa je meni to normalno. 

 

Promster kaže...

Lapbook Pro vs Gemibook, razlika je 200kn a dobi se 1440p display, više RAM-a, i 3:2 format displaya i "jači" proc. Ako se ne varam. 

 

Kako drži baterija, s obzirom na zahtjevniji ekran i proc? Kaj je isplativije uzeti? 

Gemibook ima 13" display, ali unatoč tome ako je razlika 200kn bolji je izbor.

 

gocc01 kaže...

E da, ako nadogradim lap sa M2 diskom, dal će taj disk biti brži za sustav od postojećeg? Da se njega pukne kao sistemski ako je brži jel..

 Pa unutra ti je već M.2 SSD. Teoretski ako ugradiš nekakav top M.2 SSD boljih karakteristika možeš nešto dobiti na brzini, ali neće to biti nešto posebno jer je i ugrađeni već dovoljno brz za taj laptop i njegov procesor.

10 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Ekipa kak vratit Lapbook Pro na tvorničke postavke bez da se obrišu Windowsi? Vratit ću ovaj i uzet Gemibook 13 zbog microSD utora. Duže će mi trajat USB utor. Mallhr vele da moram sve vratit na tvorničke postavke al me zanima kaj sa Windowsima? 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

-možeš ignorirati takav zahtijev, tj to je posao trgovca-servisa.. prije nego vrate vraćenu robu u ponovnu prodaju, tj to što ti napraviš 'ne vrijedi' i mora ponovo napraviti (isto) 'profesioalac' kao što mora upakirati i potpisati obavljeno..

-naravno, to kao neko pravilo postoji, vrijedi za sve, vrati kako si dobio, misleći više na HW nego na SW.. + obično na uređajima klase tablet-mob imaš rupu za reset (ili dvbt, router, tv..) tj većina konzumerskih uređaja ima takav factory reset.. ima i win, OOBE .. ili za juzere vidiš pod popravak-recovery no ovaj put ne zbog kvara nego samog reseta .. tj da tražiš to bi našao pod riješavanje problema jer je tamo opisano, ne pod povrat-reset.. :)

 

-tvoje je da uredno spakiraš i fizičkim pregledom onaj tko preuzima to potvrdi.. a soft i sl. mora na pravi reset (npr što da ubaciš neki malware?..) i to je pravim-velikim firmama najmanji problem tj rutina i ništa im ne znači što si ti napravo tj više to radiš 'zbog sebe' jer ne želiš da netko vidi recimo tvoje ime, podatke, mail, slike.. ako postoje kao recimo online-acc-login.. + da netko tako upali ima pristup tvojim podatcima online tako da to radiš zbog sebe.

-osim reseta-restorea.. može i banalni 'format c:' .. tj recimo brisanje particija, lakše-brže dok ostalo radi restore-automatika (ako je odgovarajuća napravljena) idućim paljenjem tj već rećeno to će obaviti profesionalac plaćen za taj task-posao i tako treba biti.. tj jedini problem kad to fizički vračaš trgovcu je recimo ako se računalo želi upaliti zbog provjere da radi (kvar, tad nije povrat nego reklamacija..) i recimo žele upaliti win.. ako je obrisano tad nema, ako krene restore može trajati itd.. ili vidi crni 'dos' ekran ili bios.. tj to je dovoljno za provjeru ispravnosti + fizička oštećenja, no trgovac ako želi može maltretirati, .. malo razuma je nužno i recimo da oni koji se time već bave rutinski ne rade probleme pa je to samo formalnost.. i trebalo bi za trgovca biti nevažno stanje softa, tj pošto to nije zakonski uvijet za pravo povrata, tad ne može biti ni postavljeno kao uvijet + oni neovisno što napraviš (npr da ja 'sredim win'..) to svakako moraju napraviti, tj osobe-pogon koji to radi, ne sam trgovac nego ostatak logistike u tom lancu, ne ja-ti ili kupac-trgovac nego recimo distributer, skladište, prepakiraona robe..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Zbrejko se na ovom crnom ekranu. Ugasio sam ga pa mi je ponudio ovo na plavom i sad kaj god da odaberem se restarta i vrati na taj plavi ekran. Odabrao sam onaj detaljniji reset Windowsa u postavkama. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
gocc01 kaže...

Zbrejko se na ovom crnom ekranu. Ugasio sam ga pa mi je ponudio ovo na plavom i sad kaj god da odaberem se restarta i vrati na taj plavi ekran. Odabrao sam onaj detaljniji reset Windowsa u postavkama. 

 Probaj ga bootati u safe mode (https://support.avira.com/hc/en-us/articles/360002870214-How-do-I-start-Windows-10-in-Safe-Mode-), pa tamo imaš opcije za repair i slično što bi ti moglo pomoći, ako baš ne ide i da ne gubiš previše vremena lijepo USB stick skineš media creation tool (https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10ISO) i napraviš si instalaciju sa USB-a, pokreneš je i instaliraš čiste windowse, kad dođe do dijela gdje kreiraš korisnički račun napraviš shutdown i to je teoretski vraćanje na tvorničke postavke.

15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

-nije.. :) to je običan clean install normalnog ms-win..

-factroy je predinstaliran os (i postojeća recoveri-(re)intstall particija) + oem brandirano + drivri + dodatci + postavke .. pa i banalno scrsaver i desktop teme i sl. To čisti ms win nema, dok oemov ima jer je tako napravljen.

 

-da bi nešto bio factroy reset, tad mora biti upravo to-takav, ne sličan (što bi opisano bilo ali samo po stanju win-osa, dok tad fali ostatak-oemovskog softa-postavki..).

 

-u pravilu (koje zapravo ne postoji) .. predinstaliran soft ima install-reinstall recovery particiju, odavno (oduvijek) tj davno prije win10.. skrivena specijalna particija, koju korisnik ne može slučajno obrisati i sl barem ne dok ne koristi 'jače' alate ili brisanje diska kad ode sve.. kao u slučaju sec.boot particije ili promjene gpr-mbr..

-u pravilu je tad dovoljno obrisati juzeru vidljivu os-win-sys particiju C: koja je ugl 100% minus boot + ove skrivene recovery od nekoliko gb.

-automatika boota, ako ne postoji klasična primarna-aktivna boot particija ide iduća.. a to je ta 'spešl' skrivena i recovery starta s nje.. a na njoj je sve potrebno + postavke + automatika installera .. tj prije w10 je jednako bilo sa starim win kao 7-xp upravo takvim particijama i automatikom, tj win10 danas imitira taj način rada-installa čime se eliminira potreba za boot-install medijem (stikić) + driveri i postavke, dok to oem radi rutisnki WIKom, tj pripremljen image-installer se umnaža-kopira na diskove, ne instalirava se 'ručno' nego je već na svakom disku koji se ugrađuje u takav oem uređaj s predinstaliranim softwareom.

 

-nekad se dobijao oem install medij, u doba cd-dvd medija.. od tad ne, nestalo kao praksa, dok je usb i direktni download s ms-a eliminirao potrebu da oem to uopće daje kupcu.. tj da možeš skinuti oem-install s njegove stranice i napraviti stikić tad bi to bilo takav pandan factory resetu ili installu a razlika što takav ima + dodatak automatiziranu skriptu s postavkama (juzer-odgovori) kao particija-veličina i taj dio installa se 'preskoči', dočeka te unos imena .. tj kao kad prvi put upališ oem računalo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

LapBook PRO za 2400kn? Nobrainer?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Promster kaže...

LapBook PRO za 2400kn? Nobrainer?

 I mene zanima?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
ihush kaže...

-nije.. :) to je običan clean install normalnog ms-win..

-factroy je predinstaliran os (i postojeća recoveri-(re)intstall particija) + oem brandirano + drivri + dodatci + postavke .. pa i banalno scrsaver i desktop teme i sl. To čisti ms win nema, dok oemov ima jer je tako napravljen.

 

-da bi nešto bio factroy reset, tad mora biti upravo to-takav, ne sličan (što bi opisano bilo ali samo po stanju win-osa, dok tad fali ostatak-oemovskog softa-postavki..).

 

-u pravilu (koje zapravo ne postoji) .. predinstaliran soft ima install-reinstall recovery particiju, odavno (oduvijek) tj davno prije win10.. skrivena specijalna particija, koju korisnik ne može slučajno obrisati i sl barem ne dok ne koristi 'jače' alate ili brisanje diska kad ode sve.. kao u slučaju sec.boot particije ili promjene gpr-mbr..

-u pravilu je tad dovoljno obrisati juzeru vidljivu os-win-sys particiju C: koja je ugl 100% minus boot + ove skrivene recovery od nekoliko gb.

-automatika boota, ako ne postoji klasična primarna-aktivna boot particija ide iduća.. a to je ta 'spešl' skrivena i recovery starta s nje.. a na njoj je sve potrebno + postavke + automatika installera .. tj prije w10 je jednako bilo sa starim win kao 7-xp upravo takvim particijama i automatikom, tj win10 danas imitira taj način rada-installa čime se eliminira potreba za boot-install medijem (stikić) + driveri i postavke, dok to oem radi rutisnki WIKom, tj pripremljen image-installer se umnaža-kopira na diskove, ne instalirava se 'ručno' nego je već na svakom disku koji se ugrađuje u takav oem uređaj s predinstaliranim softwareom.

 

-nekad se dobijao oem install medij, u doba cd-dvd medija.. od tad ne, nestalo kao praksa, dok je usb i direktni download s ms-a eliminirao potrebu da oem to uopće daje kupcu.. tj da možeš skinuti oem-install s njegove stranice i napraviti stikić tad bi to bilo takav pandan factory resetu ili installu a razlika što takav ima + dodatak automatiziranu skriptu s postavkama (juzer-odgovori) kao particija-veličina i taj dio installa se 'preskoči', dočeka te unos imena .. tj kao kad prvi put upališ oem računalo.

 - picajzlo  bio sam lijen staviti navodnike i detaljno objasniti ovo što si ti sad napisao. 

Inače ovaj Chuwi model dolazi sa gotovo čistim windowsima, nema nikakvih posebnih drajvera samo oni koje windowsi sami nađu, nema recovery particije, nikakvih dodataka, tema, wallpapera i sl. jedino po čemu se kuži je "Chuwi factory" ili tako nešto u settings - about.

 

Mislim da se može negdje na forumu i naći "ROM" kako ekipa tamo to zove, u biti zipani ISO upravo taj koji je tvornički instaliran, ali čini mi se da će kolegi lakše biti skinuti MCT i instalirati čiste windowse.

 

Ostalo nemam što dodati, sve stoji kako je napisano. 

 

user2206 kaže...
Promster kaže...

LapBook PRO za 2400kn? Nobrainer?

 I mene zanima?

 Po meni je to odlična cijena, ali najbolje je pogledati što se može od konkurencije dobiti za te novce pa usporediti.

13 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...
user2206 kaže...
Promster kaže...

LapBook PRO za 2400kn? Nobrainer?

 I mene zanima?

 Po meni je to odlična cijena, ali najbolje je pogledati što se može od konkurencije dobiti za te novce pa usporediti.

Iskreno nisam gledao, ali tu se veoma hvali, ne znam dal ima konkurencija nešto bolje. Za te pare sumnjam, ali ako netko zna bolju ponudu, slobodno se javi.

Naručio sam uglavnom. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Promster kaže...

Iskreno nisam gledao, ali tu se veoma hvali, ne znam dal ima konkurencija nešto bolje. Za te pare sumnjam, ali ako netko zna bolju ponudu, slobodno se javi.

Naručio sam uglavnom. 

 Javi dojmove. 

12 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Ekipa je li itko kupovao Chuwi laptope s AliExpressa s Chuwi storea s dostavom iz Španjolske ?

Ako šalju iz Španjolske, treba li plaćati PDV i carinu ?

 

Isplati li se dati 3500kn za Chuwi CoreBook X s Aliexpressa ?

Je li značajno bolji od Probook pro koji se može nabaviti za 2400kn na mall.hr ?

Je li velika razlika u ekranu i grafičkoj kartici za neke igre tipa GTA 5 ?

Je li omjer ekrana 3:2 bolji za rad u alatima Microsoft Officea i surfanju nego 16:9 ? 

Postoje li još neke sigurne trgovine koje prodaju Chuwi laptope i dostavljaju u Hrvatsku ?

Što mislite hoće li mall.hr proširiti ponudu Chuwi laptopa ili se sada žele riješiti probook modela

 

Lijep pozdrav

J... ti Joca Amsterdam mater!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Joca Amsterdam kaže...

Ekipa je li itko kupovao Chuwi laptope s AliExpressa s Chuwi storea s dostavom iz Španjolske ?

Ako šalju iz Španjolske, treba li plaćati PDV i carinu ?

 

Isplati li se dati 3500kn za Chuwi CoreBook X s Aliexpressa ?

Je li značajno bolji od Probook pro koji se može nabaviti za 2400kn na mall.hr ?

Je li velika razlika u ekranu i grafičkoj kartici za neke igre tipa GTA 5 ?

Je li omjer ekrana 3:2 bolji za rad u alatima Microsoft Officea i surfanju nego 16:9 ? 

Postoje li još neke sigurne trgovine koje prodaju Chuwi laptope i dostavljaju u Hrvatsku ?

Što mislite hoće li mall.hr proširiti ponudu Chuwi laptopa ili se sada žele riješiti probook modela

 

Lijep pozdrav

Joca izašao na slobodu pa traži novi laptop. 

 

Nego evo odgovora, valjda će ti biti od koristi.

 

1. Aliexpress će ti automatski obračunati PDV ako ga ima, ako ne obračuna znači da šalju unutar EU i ne bi trebalo biti dodatnih troškova. Imaš i službeni Chuwi store, koliko vidim stavili su i cijene u kunama i piše da šalju unutar EU https://store.chuwi.com/collections/laptop. Sa aliexpressa sam ranije naručivao zadnji put prošle godine i nikada nisam ništa dodatno platio, e sad ne znam kako je nakon 01.07.

 

2. Ako šalju iz Španjolske ne bi trebao platiti PDV. Imaš i Španjolsku trgovinu koja prodaje Chuwi i daje 2 godine garancije, ekipa je kupovala kod njih i sve je prošlo ok. https://www.powerplanetonline.com/en/#

 

3. Po meni isplati, imaš ga i tu na akciji https://www.powerplanetonline.com/en/chuwi-corebook-x-intel-core-i5-8259u-8gb-ddr4-512gb-ssd-laptop-14 ima i 16GB verzija. Koliko vidim to je slična cijena kao na Aliju pa bi ja na tvom mjestu radije naručio preko Španjolaca. Kod ovih nemaš dodatnih troškova i imaš 2 god. garancije.

 

4. Je, jači je osjetno. Lapbook Pro je dobar za Office programe (word, excel...), surfanje, mail, gledanje filmova i slično, nije baš za igranje.

 

5. Je, imaš 2k display vs fullHD, a grafička je opet osjetno jača. Evo ti usporedba pa vidi i sam

https://www.notebookcheck.net/Iris-Plus-Graphics-655-vs-UHD-Graphics-600_8828_8272.247598.0.html

 

Koliko ćeš se naigrati sa GTA 5 ne znam, ne očekuj čuda, evo tu jedan Rus igra više igrica mislim i GTA 5 koliko sam vidio na brzinu pa pogledaj kako to izgleda

 

6. 3:2 je definitivno bolji omjer za Office i surfanje, imaš dosta veću "visinu" ekrana pa ti automatski više toga stane i imaš manje skrolanja.

 

7. Naveo sam ti ranije provjerenu Španjolsku trgovinu koja prodaje Chuwi laptope.

 

8. Mislim da hoće, imaju ih već preko godinu dana u ponudi i ne vidim zašto bi ih se riješavali, laptopi ima imaju dobre recenzije i ljudi su očito zadovoljni s njima.

 

Evo još jedna recenzija, ima i dio gdje igra neke igrice:

12 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...
Joca Amsterdam kaže...

Ekipa je li itko kupovao Chuwi laptope s AliExpressa s Chuwi storea s dostavom iz Španjolske ?

Ako šalju iz Španjolske, treba li plaćati PDV i carinu ?

 

Isplati li se dati 3500kn za Chuwi CoreBook X s Aliexpressa ?

Je li značajno bolji od Probook pro koji se može nabaviti za 2400kn na mall.hr ?

Je li velika razlika u ekranu i grafičkoj kartici za neke igre tipa GTA 5 ?

Je li omjer ekrana 3:2 bolji za rad u alatima Microsoft Officea i surfanju nego 16:9 ? 

Postoje li još neke sigurne trgovine koje prodaju Chuwi laptope i dostavljaju u Hrvatsku ?

Što mislite hoće li mall.hr proširiti ponudu Chuwi laptopa ili se sada žele riješiti probook modela

 

Lijep pozdrav

Joca izašao na slobodu pa traži novi laptop. 

 

Nego evo odgovora, valjda će ti biti od koristi.

 

1. Aliexpress će ti automatski obračunati PDV ako ga ima, ako ne obračuna znači da šalju unutar EU i ne bi trebalo biti dodatnih troškova. Imaš i službeni Chuwi store, koliko vidim stavili su i cijene u kunama i piše da šalju unutar EU https://store.chuwi.com/collections/laptop. Sa aliexpressa sam ranije naručivao zadnji put prošle godine i nikada nisam ništa dodatno platio, e sad ne znam kako je nakon 01.07.

 

2. Ako šalju iz Španjolske ne bi trebao platiti PDV. Imaš i Španjolsku trgovinu koja prodaje Chuwi i daje 2 godine garancije, ekipa je kupovala kod njih i sve je prošlo ok. https://www.powerplanetonline.com/en/#

 

3. Po meni isplati, imaš ga i tu na akciji https://www.powerplanetonline.com/en/chuwi-corebook-x-intel-core-i5-8259u-8gb-ddr4-512gb-ssd-laptop-14 ima i 16GB verzija. Koliko vidim to je slična cijena kao na Aliju pa bi ja na tvom mjestu radije naručio preko Španjolaca. Kod ovih nemaš dodatnih troškova i imaš 2 god. garancije.

 

4. Je, jači je osjetno. Lapbook Pro je dobar za Office programe (word, excel...), surfanje, mail, gledanje filmova i slično, nije baš za igranje.

 

5. Je, imaš 2k display vs fullHD, a grafička je opet osjetno jača. Evo ti usporedba pa vidi i sam

https://www.notebookcheck.net/Iris-Plus-Graphics-655-vs-UHD-Graphics-600_8828_8272.247598.0.html

 

Koliko ćeš se naigrati sa GTA 5 ne znam, ne očekuj čuda, evo tu jedan Rus igra više igrica mislim i GTA 5 koliko sam vidio na brzinu pa pogledaj kako to izgleda

 

6. 3:2 je definitivno bolji omjer za Office i surfanje, imaš dosta veću "visinu" ekrana pa ti automatski više toga stane i imaš manje skrolanja.

 

7. Naveo sam ti ranije provjerenu Španjolsku trgovinu koja prodaje Chuwi laptope.

 

8. Mislim da hoće, imaju ih već preko godinu dana u ponudi i ne vidim zašto bi ih se riješavali, laptopi ima imaju dobre recenzije i ljudi su očito zadovoljni s njima.

 

Evo još jedna recenzija, ima i dio gdje igra neke igrice:

 

 

Hvala Vam puno na odgovorima, imao sam previše pitanja, ali na sve ste super odgovorili :)

Još me zanima samo jedno, dosad sam navikao raditi na 16:9 ekranima i starim laptopima od 15.6 incha.

Lapbook Pro super izgleda, ali ekran mi nekako premalen izgleda u tom omjeru, bojim se da za pisanje u wordu će to predstavljati nedostatak. 

Kad biste uzeli u obzir samo ugodnost rada u uredskim alatima i surfanje, ne uzimajuću u obzir ostalo.

Biste li radije koristili laptop od 15.6 incha omjera 16:9 ili 14 incha omjera 3:2 ?

Biste li radije uzeli ACER ili Corebook X ?

J... ti Joca Amsterdam mater!
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

- problem su rezolucije.. tj driveri-vga i ono što je 'većina'.. pa je tako prije desetljeća prelaz na wide-format 16:9 bio problem (razvućena slika) tj razolucije i odnos pixeal.

- recimo da je taj format zgodan za film.. ali stari-klasični 'kockastiji' je viši po visini .. tj svi programi, driveri, osevi, su se promijenili prilagodili izgled-raspored toj dimenziji ekrana.. i sad je to recimo ok za 16:9 ..tj sam možeš 'znati' treba li ti u radu nešto po visini ili ne.. a idući problem je da uređaj-driver tad treba imati i odgovarajuću rezoluciju za odgovarajući prikaz ili dobiješ obično razvlačenje bez koristi tj ako su brojčano jednaki pixeli tad nemaš koristi od drugog omjera, imaš samo kad je više pixela u koje stane više menija-slike.. ostalo je samo distorzija-omjer.

-kad postoji odgovarajuća rezolucija tad se može iskoristiti za ugodniji rad.. no to je više stvar navike-rutine tj pokriješ se koliko možeš i već desetljeće radiš na drugom rasporedu pa je opet promjena veći problem kao korak nazad.

-dodatno, ako neki takav uređaj (bitan je samo ekran u toj priči i vga s driverom tj kombinacijama rezolucija koje se nude) spojiš na dodatni ekran-monitor ili tv .. možeš imati dodatni problem npr dupliranje ili nemogućnost da driver hendla različite rezolucije.. itd.

 

-kao za inče.. 13-14-15.. veće je veće, ako je ista rezolucija (time identične mogućnosti prikaza appsa) tad je samo stvar dimenzija, udaljenosti s koje možeš gledati.. ali veće je i teže (nošenje) i troši više struje (autonomija) ako su svi ostali parametri identični.. tj kriterij koji postaviš za primarni je tvoj kriterij, netko želi veći ekran netko lakši ili rad baterije.. kao što netko izabere drugu boju i tu nema bolje-točno-pogrešno.. nego tvoj kriterij pa čak ako se kasnije predomisliš i primjetiš da si izabrao 'pogrešno' tj da to što si mislio nije važno.. a to otkriješ tek kad nešto koristiš :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Joca Amsterdam kaže...

Hvala Vam puno na odgovorima, imao sam previše pitanja, ali na sve ste super odgovorili :)

Još me zanima samo jedno, dosad sam navikao raditi na 16:9 ekranima i starim laptopima od 15.6 incha.

Lapbook Pro super izgleda, ali ekran mi nekako premalen izgleda u tom omjeru, bojim se da za pisanje u wordu će to predstavljati nedostatak. 

Kad biste uzeli u obzir samo ugodnost rada u uredskim alatima i surfanje, ne uzimajuću u obzir ostalo.

Biste li radije koristili laptop od 15.6 incha omjera 16:9 ili 14 incha omjera 3:2 ?

Biste li radije uzeli ACER ili Corebook X ?

Nije premalen na lapbook pro se može normalno raditi, ima fullHD rezoluciju pa dosta stane na ekran. 3:2 je naravno komotniji i još je lakše na njemu raditi.

 

16:9 15.6" je po visini gotovo identičan kao i 3:2 14" display, ali je nešto širi, oko 5cm.

Možeš tu vidjeti kako to izgleda vizualno:

14 inch 3x2 display vs 15.6 inch 16x9 display

 

Ako ti nije problem malo veća dimenzija i na tom laptopu će se i gledati filmovi onda je 15.6" 16:9 po meni bolji izbor od 14" 3:2, ali ako je bitno da je laptop što manjih dimenzija i pretežno će se raditi u office programima onda 14" ima prednost.

Naravno treba paziti i na rezoluciju jer usporedba vrijedi kod slične rezolucije.

 

Acer u tom cjenovnom rangu ima jako loš display, neusporedivo sa Chuwi modelima slične ili niže cijene.

 

EDIT: kolega ihush je to dobro objasnio dok sam ja još tipkao. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2021 12:02 (mzopg).
13 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Stigao mi Lapbook Pro iz Mall.hr i ide odmah nazad.

 

Omot je vec bio potrgan, a kutija "načeta". A ekran je prošaran mrtvim/zaštekalim pixelima.

 

Dalje, služenje internetom je katastrofa, vuče se u 3pm. Ostalo nemam zamjerke...

 

Zanima me dal je fakat tolko loš po pitanju signala? Jer ako je onda nemamo o čemu pročati, ne može se koristiti na 3m od rutera. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Promster kaže...

Stigao mi Lapbook Pro iz Mall.hr i ide odmah nazad.

 

Omot je vec bio potrgan, a kutija "načeta". A ekran je prošaran mrtvim/zaštekalim pixelima.

 

Dalje, služenje internetom je katastrofa, vuče se u 3pm. Ostalo nemam zamjerke...

 

Zanima me dal je fakat tolko loš po pitanju signala? Jer ako je onda nemamo o čemu pročati, ne može se koristiti na 3m od rutera. 

To čak nisu ni mrtvi pikseli, to je oštećen ekran.

A zato ti vjerovatno ni wifi ne hvata dobro, jer je antena u ekranu, vjerovatno i ona najebala.

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
fer-de-lance kaže...
Promster kaže...

Stigao mi Lapbook Pro iz Mall.hr i ide odmah nazad.

 

Omot je vec bio potrgan, a kutija "načeta". A ekran je prošaran mrtvim/zaštekalim pixelima.

 

Dalje, služenje internetom je katastrofa, vuče se u 3pm. Ostalo nemam zamjerke...

 

Zanima me dal je fakat tolko loš po pitanju signala? Jer ako je onda nemamo o čemu pročati, ne može se koristiti na 3m od rutera. 

To čak nisu ni mrtvi pikseli, to je oštećen ekran.

A zato ti vjerovatno ni wifi ne hvata dobro, jer je antena u ekranu, vjerovatno i ona najebala.

 

Ima smisla..0.89Mbps LOL. Ništa morat ću im poslat jedan fini mail. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice