Chuwi prijenosna računala (laptopi)

poruka: 627
|
čitano: 321.261
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Ajde da i tebe skinem s dnevnog reda, kad si se već potrudio napisati toliko gluposti, pa da završim s ovim besmislenim trošenjem vremena.

Lijepo je vidjeti da znaš voditi pristojnu komunikaciju, šteta što tu vrlinu češće ne pokazuješ, bilo bi svakako zabavnije i korisnije diskutirati bez obzira na oprečne stavove.

 

wyks kaže...

 Uvjeravas ljude u prilicno lako dokazljive gluposti.

Konkretno koje to? Daj mi što sam vezano za ovaj laptop lažno ili krivo naveo?

 

 

wyks kaže...

Da Asus u USA napise da je USB-C na 3.2 standardu (sto moze ukljucivati power, data, speed), a ispadne da je unutra 2.0 kontroler - moze pupusiti tuzbu.

 

I zato se kaze da je neupotrebljiv jer se radi o namjernoj prevari.

 

Da to Asus kaze u svom laptopu i da to pise na specifikaciji prodavaca, vratio bih laptop zbog laznog oglasavanja.

Gdje je to navedeno, daj mi link. Koliko se sjećam prilikom kupovine pisalo je USB-C (power / data) bez podrške za PD.

 

Vezano za lažno oglašavanje naveo sam dva primjera za Acer u prethodnim postovima.

I na kraju što mene to uopće briga kao krajnjeg kupca? Ako smatram da su me lagali i imam za to dokaz kako ti kažeš mogu vratiti uređaj i problem riješen. Da li će ih netko tužiti ili ne nije moj problem, već njihov.

 

Da se prisjetimo što je sve Asus, a i Acer radio na početku svoje "karijere"? Što Acer i dalje radi?

 

Uostalom Chuwi se prodaje i u Americi (amazon i slične trgovine) pa ako je istina što ti kažeš brzo će završiti na sudu. 

 

 

wyks kaže...

Ti nemas pojma sto znaci poslovno okruzenje, prosetaj se sa ovim laptopom do Combisa ili Kodeksa pa im objasni. Javi sto kazu.

Biti će smiješno ako jednog dana saznaš kome si ovo napisao. 

I super mi je da si spomenuo Kodeks, jer me tvoje pisanje odmah u startu podsjetilo na lika iz Kodeksa s kojim se davno poslovalo, isti stav.

 

O njima stvarno ne bi previše trošio riječi, surađivalo se s njima određeno vrijeme, stručnost uopće ne dovodim u pitanje, ali odnos prema klijentima je otprilike kao odnos "uhljeba" prema građanima. Oni su nam bili kanal za nabavku profesionalnih monitora (NEC) za specifičnu primjenu, a i DELL se uzimao preko njih.

 

U 15 godina nisu bili u stanju proširiti asortiman i nabaviti DELL XPS liniju, autorizirani provider koji na upit za nabavku solidne količine DELL XPS računala odgovara sa "nije raspoloživo". 

 

I ovo je ozbiljna tvrtka:

https://www.kodeks.hr/

nemaju instaliran SSL cert. 

 

Nepotrebno me tjeraš u OT.

 

 

Ovo ostalo uopće nema potrebe komentirati, sa predstavljanja malog simpatičnog povoljnog laptopa za light office work (excel, word, powerpoint), gledanje filmova i serija, mail, surfanje i slično došli smo do toga da ne možete opravdati početne laži i izmišljotine tipa taj celeron ne može pokrenuti dva programa, pa se sada gleda gdje Chuwi nabavlja materijal, procesore i ostalo???? Pa ne znam može li luđe od ovoga. I onda se izmišljaju gluposti da koriste stare dijelove izvađene iz otpada i kad to demantiram opet se nastavlja sa sličnim glupostima.

 

Zar misliš da je mog frenda koji je kupio ovaj laptop i koristi u noćnim smjenama za pisanje dopisa i gledanje filmova briga kako je Chuwi došao do displaya i procesora? Što je tebi? Uređaj je legalno kupljen u RH, ako nešto nije u skladu sa propisima postoje institucije koje to trebaju provjeriti. Pa što to mene briga.

 

Napišeš da je unutra škart SSD kupljen za šaku dolara, kad te pitam za link jer bi kupio šleper-dva tih škart SSD-ova ti ignoriraš. Stavim ti mjerenja, gdje se vidi da je disk više nego pristojan, ali to sad nije više bitno.

 

Bottom line, sada je najveći problem preko kojih kanala Chuwi nabavlja dijelove i kakvu je to kontrolu prošlo. Btw. Chuwi navodi da je od 2013. "Chuwi became global strategic partners with Microsoft and Intel." Pa eto provjeri te navode, kad te toliko brine odakle nabavljaju chipove.

 

Netac ima hrpu registriranih patenata pa je tebi sad problem i argument što tuže druge tvrtke? Pa Apple i Microsoft tuže pola svijeta, pa što?

 

Usporedbu sa Asusom sam detaljno obrazložio u ranijem postu, pa ako te to i dalje muči odi i pogledaj moje razloge za i protiv. Ukratko jako dobar CPU i SSD, loš display i baterija + aktivno hlađenje i pregrijavanje. Unatoč tome dobar uređaj za svoju cijenu, ali ne i za moje potrebe i namjenu. Je li to zabranjeno? Ili svi moramo jednako razmišljati i imati iste potrebe?

 

I onda ovo napišeš:

"Celeron se profilirao kao IoT procesor, za specificne namjene koje nikad nece trebati kucnom korisniku."

Koje su to specifične namjene od kojih kućni korisnik neće imati koristi? Mala potrošnja? Pasivno hlađenje?

 

Ma totalno besmislena rasprava i nepotrebno zagađivanje teme.

 

6 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Da se mi vratimo na temu o Chuwi LapBook Pro laptopu - iskustvo korištenja i savjeti?🤔🤔

Znaš li za neki program kojim bi mjerio koliko je laptop radio na bateriji od zadnjeg punjenja? Neovisno o tome koliko je puta u međuvremenu upaljen/ugašen? 

3 godine
protjeran
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

 Pratim temu od prvog dana, iako nisam zainteresiran za Chuwi laptop (iz nekih svojih drugih razloga), i mogu reći da se razvila zanimljiva rasprava, a po mom mišljenju više je u pravu kolega mzopg.

 
5 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
user2206 kaže...

 Pratim temu od prvog dana, iako nisam zainteresiran za Chuwi laptop (iz nekih svojih drugih razloga), i mogu reći da se razvila zanimljiva rasprava, a po mom mišljenju više je u pravu kolega mzopg.

 A po mom mišljenju ti si dupli account tog istog mzopg-a.

 

Ovdje se ne vodi rasprava tko je u pravu, pričamo o činjenicama.

A činjenice su da za te novce postoje bolji proizvodi pa samim time isplativnost kupnje nije dobra.

Tema ne treba služiti da se pišu hvalospjevi o nekom proizvodu nego i kritike i da se objektivno sagledaju plusevi i minusi.

Ovaj proizvod ima više minusa nego pluseva, to je objektivno, a subjektivno svatko može biti zadovoljan sa svačime.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Nemo nemo kaže...

Da se mi vratimo na temu o Chuwi LapBook Pro laptopu - iskustvo korištenja i savjeti?🤔🤔

Znaš li za neki program kojim bi mjerio koliko je laptop radio na bateriji od zadnjeg punjenja? Neovisno o tome koliko je puta u međuvremenu upaljen/ugašen? 

Mislim da ti je ugrađeni win 10 alat najbolja opcija.

 

1. otvoriš command prompt kao admin user, najlakše u "search bar" upišeš "cmd" i kad ti gore izlista "Command prompt app" desni klik na to i "run as administrator"

2. u cmd-u utipkaš "powercfg /batteryreport" (naravno bez navodnika) i to će kreirati html izvještaj

3. izvještaj bi trebao biti spremljen tu "C:\WINDOWS\system32\battery-report.html", nadam se da nisu nešto mijenjali od mog zadnjeg korištenja

4. kad otvoriš html izvještaj tu će ti pisati sve bitno za bateriju i cikluse punjenja

 

Ako želiš pratiti jedan ciklus onda napuniš laptop do 100%, zabilježi si negdje vrijeme i datum, pisati će to i u reportu, ali meni se znalo desiti da mi jedno punjenje traje više dana pa onda više ne budem siguran kad sam ga napunio na 100%.  Nemoj dopunjavati između 100% i 0% (5% kad se gasi laptop). Kad bude pri kraju možeš generirati izvještaj na gore spomenuti način, ili dopuniš bateriju i generiraš izvještaj, kako ti je lakše.

 

Ako moje upute nisu dovoljno precizne imaš ovdje sve sa slikama:

https://www.laptopmag.com/articles/generate-battery-report-windows-10

 

Uz to ima i zgodnih programa, ali oni više prate trenutnu potrošnju i predviđanje koliko još imaš baterije...

https://batterybarpro.com/

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
user2206 kaže...

 Pratim temu od prvog dana, iako nisam zainteresiran za Chuwi laptop (iz nekih svojih drugih razloga), i mogu reći da se razvila zanimljiva rasprava, a po mom mišljenju više je u pravu kolega mzopg.

Hvala kolega, nemam ništa protiv kvalitetne rasprave, ali mi bezvezno prepucavanje s osobama koje nisu imale ili koristile niti jedan od navedenih laptopa, a sve znaju o njima nema previše smisla. Otprilike kao da voziš BMW 5 godinu dana i onda dođe netko sa strane tko ga je samo vidio na slikama i pročitao karakteristike i tebe ide uvjeravati što može i kako se ponaša na cesti. Pomalo besmisleno, a i bezobrazno.

 

Online recenzije su svakakve, ima dobrih ima loših ima plaćenih... prvenstveno se uzdam u vlastito iskustvo i rad.

 

Za Chuwija trenutno radim color calibraciju i mjerenja, pa ću postaviti i sva ta mjerenja iz kojih će se vidjeti kvaliteta displaya. Zatim ću isto napraviti na MBP laptopu pa i to stavim. Stojim iza svojih tvrdnji, a kolega kojem je cilj samo zagađivati forumski prostor je to radio do sada i raditi će i dalje, nažalost ima nas svakakvih.

 

Pomislio bi da kolega zastupa Acer, ali opet bi i onda bilo za očekivati da mu ima pristup pa da može postaviti i svoja konkretna mjerenja pa da vidimo kvalitetu. Mene je taj ekran stvarno razočarao, bez pretjerivanja, čak sam bio uvjeren da nema IPS matricu jer nema nikakve karakteristike te matrice, kut gledanja je jako loš, a reprodukcija boja još gora. Nekakvih 55% reprodukcije prema 96% koje ima Chuwi je velika razlika. Ostalo je kod tog uređaja za tu cijenu jako dobro, izuzev još baterije koja nema niti približno trajanje prema reklamnim navodima.

 

Nadam se da će se tema vratiti na početnu stazu i biti kvalitetna i informativna, zajedno sa konkretnim kritikama i pohvalama.

3 godine
protjeran
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
bill_jobs kaže...
user2206 kaže...

 Pratim temu od prvog dana, iako nisam zainteresiran za Chuwi laptop (iz nekih svojih drugih razloga), i mogu reći da se razvila zanimljiva rasprava, a po mom mišljenju više je u pravu kolega mzopg.

 A po mom mišljenju ti si dupli account tog istog mzopg-a.

 

 Da, predvidio sam ovu temu prije 2 mjeseca

6 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...
Nemo nemo kaže...

Da se mi vratimo na temu o Chuwi LapBook Pro laptopu - iskustvo korištenja i savjeti?🤔🤔

Znaš li za neki program kojim bi mjerio koliko je laptop radio na bateriji od zadnjeg punjenja? Neovisno o tome koliko je puta u međuvremenu upaljen/ugašen? 

Mislim da ti je ugrađeni win 10 alat najbolja opcija.

 

1. otvoriš command prompt kao admin user, najlakše u "search bar" upišeš "cmd" i kad ti gore izlista "Command prompt app" desni klik na to i "run as administrator"

2. u cmd-u utipkaš "powercfg /batteryreport" (naravno bez navodnika) i to će kreirati html izvještaj

3. izvještaj bi trebao biti spremljen tu "C:\WINDOWS\system32\battery-report.html", nadam se da nisu nešto mijenjali od mog zadnjeg korištenja

4. kad otvoriš html izvještaj tu će ti pisati sve bitno za bateriju i cikluse punjenja

 

Ako želiš pratiti jedan ciklus onda napuniš laptop do 100%, zabilježi si negdje vrijeme i datum, pisati će to i u reportu, ali meni se znalo desiti da mi jedno punjenje traje više dana pa onda više ne budem siguran kad sam ga napunio na 100%.  Nemoj dopunjavati između 100% i 0% (5% kad se gasi laptop). Kad bude pri kraju možeš generirati izvještaj na gore spomenuti način, ili dopuniš bateriju i generiraš izvještaj, kako ti je lakše.

 

Ako moje upute nisu dovoljno precizne imaš ovdje sve sa slikama:

https://www.laptopmag.com/articles/generate-battery-report-windows-10

 

Uz to ima i zgodnih programa, ali oni više prate trenutnu potrošnju i predviđanje koliko još imaš baterije...

https://batterybarpro.com/

 

I meni prođe nekoliko dana do punjenje, zato i pitam 

Samo danas radio je na wifi-ju 5 sati, a i jučer sam par sati "visio" na njemu! Uživam raditi na njemu! Još uvijek me zaslon oduševljava a baterija fascinira.

Danas, recimo, stavio sam ga puniti kada je baterija bila na 10%. Tako sam radio i do sada. +- par %! Koliko mu to šteti? Da se zna za Chuwi-ja i za ostale laptope!

16 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Molim vas prestanite s prepucavanjem tipa čiji je veći. ...Jer je moj najveći! 

 

I ja vas pratim, i ja sam u protekla 2-3 tjedna proučavao Chuwi laptop. Moram reći da sam se odmah zagrijao za njega, jer već dvije godine koristim tablet (Huawei T3 10) i nikako se ne mogu navikuti na njegovo korištenje. Uvijek mi fali to nešto da taj isti tablet postane iskoristiviji i da mi rad na njemu postane produktivniji.

Kad sam vidio ovaj Chuwi Lapbook Pro, istog trena sam pomislio, da to mi treba. Takvo nešto bi mi olakšalo rad.

I pročitao sam recenzije, mišljenja, korisnička iskustva. I sve mi je to ok i prihvatljivo.

Trebam laptop ali, da je manji, da ga mogu prenositi, da na njemu mogu normalno raditi, pisati e-mailove, gledati youtube, raditi u nekom kutku sobe ili na terasi sa osvjetljenim tipkama, da ne moram svaki dan nositi doma službeni 17'' za nešto brzinski odraditi. I takve stvari bi želio odraditi na laptopu sa normalnim toucpadom i tipkovniom i da je lijep, što Chuwi definitivno jest, a ne mučenjem na tabletu (na kojem mi pola displeja zauzme tipkovnica, miša nema, pa ti sad radi). A dok ga sa svime nakrcam da mogu donekle normalno raditi, više neće koštati 1000 kn nego 2500 kn.

 

No, i dalje ga nisam naručio i nabavio, a objasniti ću zašto.

Dakle, ono što si nikako ne mogu opravdati je njegova cijena. Dakle da mi je takav laptop u RH dostupan po cijeni od max 2000 kn odmah bi ga uzeo. Ali ovako, kad već za dodatnih parsto kuna dobivam puno bolji, jači laptop, sa više garancije, a skoro jednako lijep kao ovaj, ne mogu si opravdati investiciju. Čak sam gledao i neke kombinacije na koji način bi ga "opravdano" kupio. Jedini način je da na laki način zaradim novce (ili nelegalno, što nije opcija) koje bi trebao dati za njega i da mi ih onda nije žao potrošiti.

Ovako, sa ovom cijenom, mislim da ću još pričekati sa nabavkom ili pad cijene ili neki easy money ili neku drugu situaciju kako bi ga nabavio.

Moja razmišljanja.

Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Zalemljeni RAM? Hold my rework station 😂
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Dex.pwn kaže...
Zalemljeni RAM? Hold my rework station 😂

Ništa čudno i češće nego što misliš kod ovakvih uređaja. I Macbook Pro ima sve zalemljeno, uključujući i SSD.

Dobije se tanji uređaj i bolja pouzdanost, navodno i dugotrajnost komponenata i naravno niža cijena.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 12:39 (mzopg).
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...

 bolja pouzdanost, navodno i dugotrajnost komponenata i naravno niža cijena.

 Osim sto kod Applea nista od ovoga ne dobijes, a kad se pokvari nesto mozes se slikat.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
6 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mali.ivica87 kaže...

Molim vas prestanite s prepucavanjem tipa čiji je veći. ...Jer je moj najveći! 

 

I ja vas pratim, i ja sam u protekla 2-3 tjedna proučavao Chuwi laptop. Moram reći da sam se odmah zagrijao za njega, jer već dvije godine koristim tablet (Huawei T3 10) i nikako se ne mogu navikuti na njegovo korištenje. Uvijek mi fali to nešto da taj isti tablet postane iskoristiviji i da mi rad na njemu postane produktivniji.

Kad sam vidio ovaj Chuwi Lapbook Pro, istog trena sam pomislio, da to mi treba. Takvo nešto bi mi olakšalo rad.

I pročitao sam recenzije, mišljenja, korisnička iskustva. I sve mi je to ok i prihvatljivo.

Trebam laptop ali, da je manji, da ga mogu prenositi, da na njemu mogu normalno raditi, pisati e-mailove, gledati youtube, raditi u nekom kutku sobe ili na terasi sa osvjetljenim tipkama, da ne moram svaki dan nositi doma službeni 17'' za nešto brzinski odraditi. I takve stvari bi želio odraditi na laptopu sa normalnim toucpadom i tipkovniom i da je lijep, što Chuwi definitivno jest, a ne mučenjem na tabletu (na kojem mi pola displeja zauzme tipkovnica, miša nema, pa ti sad radi). A dok ga sa svime nakrcam da mogu donekle normalno raditi, više neće koštati 1000 kn nego 2500 kn.

 

No, i dalje ga nisam naručio i nabavio, a objasniti ću zašto.

Dakle, ono što si nikako ne mogu opravdati je njegova cijena. Dakle da mi je takav laptop u RH dostupan po cijeni od max 2000 kn odmah bi ga uzeo. Ali ovako, kad već za dodatnih parsto kuna dobivam puno bolji, jači laptop, sa više garancije, a skoro jednako lijep kao ovaj, ne mogu si opravdati investiciju. Čak sam gledao i neke kombinacije na koji način bi ga "opravdano" kupio. Jedini način je da na laki način zaradim novce (ili nelegalno, što nije opcija) koje bi trebao dati za njega i da mi ih onda nije žao potrošiti.

Ovako, sa ovom cijenom, mislim da ću još pričekati sa nabavkom ili pad cijene ili neki easy money ili neku drugu situaciju kako bi ga nabavio.

Moja razmišljanja.

U istoj toj situaciji sam i ja bio!

Koristim 10 incni tablet i skoro dobar je za sve osim za pisanje i gledanje filmova. 

Tražio sam "zamjenu" za tablet uz uvijet; pasivno hlađenje (nečujnost) i metalno kučište.

Prvo sam gledao Chuwi HeroBook od 2.000,00 kuna. Zbog "slabog" procesora i plastičnog kučišta sam odustao od njega. Ovaj LapBook Pro mi je zapeo za oko i čak sam razmišljao "uštedjeti" 500 kuna narudžbom sa Alija. Na kraju sam ga naručio sa Mall.hr. 

12 godina
protjeran
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...

Dobije se tanji uređaj i bolja pouzdanost, navodno i dugotrajnost komponenata i naravno niža cijena.

 Pa odakle više izvlačiš ove izjave jednu za drugom?

Komponente se leme jer je to jeftinije i brže za proizvođača!

Korisnik tu puši naveliko jer kad ti istekne jamstvo i crkne zalemljena komponenta - možeš bacit cijeli laptop.

 

Sve ide u tom smjeru da je nemoguća bilo kakva intervencija od strane korisnika i proizvođač te prisiljava da kupiš novi proizvod.

Prije su laptopi imali poseban poklopac ispod za hdd i memoriju, da svatko može jednostavno zamjeniti ako treba.

Kasnije su to nagurali u kućište pa moraš raskopat cijeli laptop, a sad počinju i lemit.

Uskoro će biti da uopće neće biti vijaka ispod nego će kućište laptopa cijelo biti zaljepljeno, to im je cilj.

 

Nemoj pričati o nekoj pouzdanosti, dugotrajnosti i jeftinoći, radi se samo o tome da proizvođač što više zaradi, a da se eliminiraju naknadna servisiranja po nekim lokalnim servisima ili od strane korisnika.

Zato i treba gledati laptope sa što dužim jamstvom, a ove s 1 godinom zaobići jer to kad crkne poslije 12 mjeseci - bacio si pare.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 14:46 (bill_jobs).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Kupiš novi, i zalemiš
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Nemo nemo kaže...

I meni prođe nekoliko dana do punjenje, zato i pitam 

Samo danas radio je na wifi-ju 5 sati, a i jučer sam par sati "visio" na njemu! Uživam raditi na njemu! Još uvijek me zaslon oduševljava a baterija fascinira.

Danas, recimo, stavio sam ga puniti kada je baterija bila na 10%. Tako sam radio i do sada. +- par %! Koliko mu to šteti? Da se zna za Chuwi-ja i za ostale laptope!

Puno je razno raznih teorija oko punjenja, laptopa/mobitela. Čak ima i hrpa aplikacija koje navodno produljuju život bateriji tako da te upozoravaju kad ćeš je staviti na punjenje i slično. Iskreno ne vjerujem previše u to, a Chuwi mi je upravo poslužio kao pokusni kunić, mislim na onaj prvi model koji sam nabavio prije par godina. Njega stvarno nisam štedio i uopće nisam pazio kad i kako punim bateriju, čak sam dosta puta radio intenzivniji posao paralelno s punjenjem čisto da vidim kako će to baterija podnijeti, jer baterija "ne voli" više temperature i toplinu.

 

Danas svi ti uređaji imaju manje više moderne baterije (LiPo, Lion) koje se mogu puniti i dopunjavati bilo kad.

 

Bez obzira na sve što sam mu radio baterija i nakon više godina radi bez problema, čisto sam iznenađen rezultatom.

Druge uređaje uglavnom punim kao i ti, kad padnu na oko 10%-20% punim ih do 100%. Često to ovisi i o vremenu, ako znam da će mi trebati cijeli dan i idem na teren onda ga dopunim na 100% bez obzira je li trenutno na 10% ili 30%.

 

Prema osobnom iskustvu i mišljenju mislim da bi trebalo izbjegavati tri stvari, prva je pregrijavanje, npr. ljeti ostaviti laptop na suncu i staviti ga na punjenje. Druga je često potpuno prazniti bateriju i ostaviti laptop tako prazne baterije duže vrijeme, znači prazniti ga do 5 ili manje % i zatim ga danima tako ostaviti, baterija će se i dalje prazniti bez obzira što se laptop ne koristi. Treće je držati laptop stalno na punjaču, mnogi to rade i iako uređaji imaju regulatore koji smanjuju napon i "gase" punjenje kad je baterija puna i "pale" punjenje tek nakon što baterija padne za određeni postotak ja to svejedno ne bi preporučio. Tada dolazi do konstantnog nadopunjavanja tipa 90% do 100%.

Ovo su moje osobne opservacije, bazirane isključivo na dugogodišnjem radu i iskustvu. Kemičar bi to drugačije objasnio, ali jedno je teorija, a drugo praksa. 

 

 

mali.ivica87 kaže...

Molim vas prestanite s prepucavanjem tipa čiji je veći. ...Jer je moj najveći! 

 

I ja vas pratim, i ja sam u protekla 2-3 tjedna proučavao Chuwi laptop. Moram reći da sam se odmah zagrijao za njega, jer već dvije godine koristim tablet (Huawei T3 10) i nikako se ne mogu navikuti na njegovo korištenje. Uvijek mi fali to nešto da taj isti tablet postane iskoristiviji i da mi rad na njemu postane produktivniji.

Kad sam vidio ovaj Chuwi Lapbook Pro, istog trena sam pomislio, da to mi treba. Takvo nešto bi mi olakšalo rad.

I pročitao sam recenzije, mišljenja, korisnička iskustva. I sve mi je to ok i prihvatljivo.

Trebam laptop ali, da je manji, da ga mogu prenositi, da na njemu mogu normalno raditi, pisati e-mailove, gledati youtube, raditi u nekom kutku sobe ili na terasi sa osvjetljenim tipkama, da ne moram svaki dan nositi doma službeni 17'' za nešto brzinski odraditi. I takve stvari bi želio odraditi na laptopu sa normalnim toucpadom i tipkovniom i da je lijep, što Chuwi definitivno jest, a ne mučenjem na tabletu (na kojem mi pola displeja zauzme tipkovnica, miša nema, pa ti sad radi). A dok ga sa svime nakrcam da mogu donekle normalno raditi, više neće koštati 1000 kn nego 2500 kn.

 

No, i dalje ga nisam naručio i nabavio, a objasniti ću zašto.

Dakle, ono što si nikako ne mogu opravdati je njegova cijena. Dakle da mi je takav laptop u RH dostupan po cijeni od max 2000 kn odmah bi ga uzeo. Ali ovako, kad već za dodatnih parsto kuna dobivam puno bolji, jači laptop, sa više garancije, a skoro jednako lijep kao ovaj, ne mogu si opravdati investiciju. Čak sam gledao i neke kombinacije na koji način bi ga "opravdano" kupio. Jedini način je da na laki način zaradim novce (ili nelegalno, što nije opcija) koje bi trebao dati za njega i da mi ih onda nije žao potrošiti.

Ovako, sa ovom cijenom, mislim da ću još pričekati sa nabavkom ili pad cijene ili neki easy money ili neku drugu situaciju kako bi ga nabavio.

Moja razmišljanja.

Tablet jednostavno ne može zamijeniti sve što može ovakav laptop, a i ono što zamijeni je često nepraktično. Ok može se imati uz tablet vanjska tipkovnica, miš i slično, ali opet ostaje obično 7 do 10" display koji je jednostavno premalen za ozbiljniji rad. Sjećam se starijim laptopa koji su imali rezoluciju 1366 x 768, to je bio užas za raditi. Sada na fHD displayu 13-14 ili više inča je to nešto potpuno drugo.

 

Po pitanju cijene, nema šanse da će ovakav laptop biti dostupan u RH za 2000kn.

Računaj da je trenutna cijena 3000kn u biti 2400kn bez poreza (PDV-a), na tih 2400kn trgovac ima i dodatne troškove oko uvoza i špedicije ukoliko to sam radi. Taj laptop iz Kine/Španjolske se može nabaviti za oko 2100kn (nisam provjeravao cijenu neko vrijeme), tako da trgovac tu ima relativno malu maržu, a visoki rizik jer ulazi na tržište sa relativno novom markom koja sutra može postati novi Huawei, ali može i nestati. Naravno postoji i opcija da trgovac ima direktan dogovor pa dobije nekakav rabat, ali to su samo nagađanja.

 

Kad bi taj laptop bio u RH 2000kn, to bi značilo da mu je prodajna cijena bez PDVa 1600kn. Možda ja imam "poremečen" pogled na te cijene, s obzirom da koristim i relativno skupe uređaje pa je meni ovo već sada nevjerojatno jeftino. S druge strane jasno mi je da ljudi i dalje na ovaj uređaj gledaju kao na nekakvog Kineza blesavog imena i ne žele riskirati. Upravo zato i rade dodatne provjere, pa onda na forumu vide 20 nezadovoljnih kupaca i eto dodatnog razloga za preskočiti ga. Stvar je da kad odeš na forum HP-a, Apple-a i drugih imaš isto tako puno nezadovoljnih korisnika samo što to malo tko provjerava jer oni već imaju poznato ime.

 

Za oko 2100kn ga možeš dobiti iz Španjolske, ali onda računaj i da na račun tih 900kn razlike ulaziš u određeni rizik.

 

Ili imaš Herobook Pro model za 2000kn kod nas, što je stvarno smješna cijena, ali nisam ga koristio tako da ne znam koliko je responzivan. Ovaj stari koji još koristim ima N3450, ali on je 4/4 dok je N4000 2/2 (jezgre/threadovi). Po komentarima ljudi su zadovoljni i s njim. Za pogledati film, seriju, netflix, kodi, youtube, word pisanje, excel jednostavne tablice će vjerojatno biti više nego dovoljan.

 

Ovaj 14" koji imam već par godina za takve stvari radi više nego dovoljno dobro. Plaćen je oko 1500kn i po meni je to smiješna cifra za laptop koji već godinama radi svakodnevno. Evo sad pišem s njega, imam otvoren Chrome 12 kartica, word i excel dokument, glazba svira preko youtubea u pozadini (firefox) i otvoren mail program. Sve radi bez problema. Novi program se ne otvara instantno kao na jačim uređajima, ali nije to nekakva drastična razlika u brzini za klasičnog korisnika, recimo kliknem na firefox i otvori se za 2 sekunde ili word 3-4 sek. To su prva otvaranja.

 

mind_challenge kaže...
mzopg kaže...

 bolja pouzdanost, navodno i dugotrajnost komponenata i naravno niža cijena.

 Osim sto kod Applea nista od ovoga ne dobijes, a kad se pokvari nesto mozes se slikat.

Nije to baš tako. Apple ima jednu od najboljih podrška na svijetu i izvrsnu servisnu mrežu uz to sve što spada pod nekakve "serijske" kvarove i greške oni zamijenjuju potpuno besplatno.

Po pitanju cijene, napisao sam davnije u drugoj temi razliku između zapadnjačke tvrtke i kineske, kada zapadnjaci režu troškove to je uglavnom da bi povečali svoju profitnu maržu, kada Kinez to napravi to je uglavnom da bi izbacio na tržište povoljniji uređaj. I to se vidi iz priloženog.

 

Po pitanju kvarova, kad si zadnji put imao ili vidio pokvareni RAM?

Failure rate za RAM koji je proizvođač instalirao u uređaj i testirao je 0.07%.

 

Chuwi je zadržao izmjenjivi SSD, dok je RAM zalemljen. Rezultat je tanje računalo, nema nosača i konektora za RAM koji bi odnijeli nekoliko dragocjenih milimetara, s druge strane smanjena je i mogućnost problema. Naravno da korisnik želi imati što veću slobodu, ali dolaskom modernih tankih uređaja stvari se mijenjaju.

 

I spomenuti Acer Swift 1 ima zalemljen RAM i to stvarno nije problem:

https://community.acer.com/en/discussion/576526/is-the-ram-upgradeable-acer-swift-1-sf114-32-p30s

https://community.acer.com/en/discussion/575346/why-is-ram-soldered-in-and-not-able-to-upgrade-to-8-gb-of-ram-aspire-3

 

https://www.reddit.com/r/thinkpad/comments/a3rp6w/soldered_ram_is_there_an_engineering_reason_or_is/

par razumnih objašnjenja, u skladu s onim što sam ranije napisao.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 16:39 (mzopg).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Vjerujem da su do sad napravili da se baterija napuni do 100% i onda se zaustavi punjenje. Da bi se baterija opet punila treba isključiti pa opet uključiti punjač.

Ako to do sad nije urađeno, onda stvarno ne znam šta reći.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Dex.pwn kaže...
Vjerujem da su do sad napravili da se baterija napuni do 100% i onda se zaustavi punjenje. Da bi se baterija opet punila treba isključiti pa opet uključiti punjač.

Ako to do sad nije urađeno, onda stvarno ne znam šta reći.

Naravno da se zaustavi kad dođe do 100% inače bi došlo do eksplozije baterije i mogućeg požara.

Ne vrijedi za sve uređaje, ali kod većine novijih uređaja kada se baterija napuni na 100% punjač smanji snagu struje na amperažu potrebnu za napajanje samog laptopa, nakon što napon u čelijama baterije padne ispod određene vrijednosti pokreće se ponovno punjenje. Međutim na taj način napon u čelijama stalno držimo na visokim i maksimalnim vrijednostima, što u kombinaciji sa grijanjem računala uslijed korištenja može dovesti do degradacije baterije. Zato je po meni dobro se držati tih par smjernica koje sam naveo u prethodnom postu. Razni proizvođači imaju i poseban software preko kojeg se regulira kada će se punjenje "upaliti" i "ugasiti", u svakom slučaju je bolje bateriju držati na 50%-60% nego na 90%-100%. Ovo nije univerzalni odgovor jer se "postavke" razlikuju od proizvođača do proizvođača.

 

Uz to uvijek postoji jako mala šansa da dođe do kvara elektronike koja regulira punjenje, jako rijetko, ali ne i ne moguće pa ostavljanje laptopa na punjaču duži period bez nadzora možda i nije najpametnija odluka.

 

Zanimljiv tekst:

https://www.makeuseof.com/tag/leave-laptop-plugged-time/

 

Keeping the battery permanently charged at 100 percent will slowly shorten its life. Keeping it at 100 percent and exposing it to high temperatures will shorten it much quicker.

Voltage level. The higher the charge level (measured in volts per cell), the shorter the battery's life.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 19:38 (mzopg).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Nešto ti nema logike. Adapter koji štekaš u zid je AD grom DC adapter, pretvara izmjeničnu u istosmjernu struju, i ništa više.
Punjač koji je na matičnoj se brine o tome da su ćelije balansirane, on ne napaja laptop, već samo baterije. Ako laptop povuče struju koju adapter ne može dati, onda adapter prelazi u CC mod gdje drži struju na max, ali pada napon.
A ako s jedne strane imaš izvor od 4.2V,a s druge strane isto izvor 4.2V, razlika je nula volta, tako da nema toka struje, a samim time snaga je 0W.
Kad je baterija prazna, recimo 3.5V, a napajanje daje 4.2V onda imaš razliku napona i ima toka struje s adaptera prema bateriji.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Dex.pwn kaže...
Nešto ti nema logike. Adapter koji štekaš u zid je AD grom DC adapter, pretvara izmjeničnu u istosmjernu struju, i ništa više.
Punjač koji je na matičnoj se brine o tome da su ćelije balansirane, on ne napaja laptop, već samo baterije. Ako laptop povuče struju koju adapter ne može dati, onda adapter prelazi u CC mod gdje drži struju na max, ali pada napon.
A ako s jedne strane imaš izvor od 4.2V,a s druge strane isto izvor 4.2V, razlika je nula volta, tako da nema toka struje, a samim time snaga je 0W.
Kad je baterija prazna, recimo 3.5V, a napajanje daje 4.2V onda imaš razliku napona i ima toka struje s adaptera prema bateriji.

Misliš AC? :)

 

Koji dio moje logike ti nije ok? Pražnjenje baterije dok je na punjaču?

 

Evo recimo kako to ASUS riješava:

https://www.asus.com/us/support/FAQ/1032726/

 

Since users usually keep their AC adapter connected while using their laptop, the battery is often in a state of  high-power(98-100%) for extended length of time which causes a reduction in battery life.

In order to protect the battery, Battery Health Charging allows you to set your battery's maximum power of RSOC (Relative State Of Charge) which helps extend the battery's lifespan.

 

Evo i detaljniji i stručniji odgovor:

https://www.quora.com/Does-it-harm-my-Dell-laptop-or-battery-to-charge-it-for-a-while-without-reaching-100

 

Literally, the worst thing you can do for a Li-ion battery is to keep it fully charged in a hot environment.

16 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Puno se toga svega pisalo i navelo, pratio sam temu jer sam i sam trazio nesto jeftinije a opet da mi obavlja uredske poslove.

 

Rezimirao sam to da je najjeftiniji novi laptop a da je barem neki i3 ili ryzen 3 najjeftiji oko 2600kn....ali je to lose jer opet ima i ryzen 5 laptopa sa ssdom od 3300kn.

 

Chuwi daleko od toga ima tri velike prednosti. A to su pasivno hladenje, ips ekran i svjetleca tipkovnica ali po meni je to i dalje neisplativo ako gledamo model od 3000kn.

 

Zato sam ja trazio i istrazivao i kupio rabljeni acer sa ryzen 3 procom, jest tn panel ali je full HD i platio ga 1200kn.

 

Zasto? I dalje je vise nego duplo jeftiniji od chuwija, ima bolji procesor, nema problema sa zagrijavanjem jer nije stariji od 2 godine. Posto je unutra klasicni hdd ubacit cu ssd za 250kn i imam cifru od 1450kn. 

 

Da li je sada chuwi od 3000kn dobar deal? Nikako.

 

Da li je dobar deal ako gledamo novo? Da ali za pojedine korisnike.

 

Poanta price je da bi uvijek rade kupio malo rabljeni ryzen sa renomiranim proizvodacem i mirno spavam.

 

I za nevjerne slika u prilogu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.8.2020 18:45 (amd freak).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)

 Hoćeš ubacit i 4GB rama još, da se može koristiti kao računalo ? 

16 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
itomic009 kaže...

 Hoćeš ubacit i 4GB rama još, da se može koristiti kao računalo ? 

 Na w7 ni netrebam...ali da dodat cu keks..dode mi 100kn ;)

16 godina
offline
Chuwi prijenosna računala (laptopi)

Ovo mi se cini ista stvar mozda malo bolja po pitanju portova - Teclast F7 Plus Laptop

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
djigibao kaže...

Ovo mi se cini ista stvar mozda malo bolja po pitanju portova - Teclast F7 Plus Laptop

 Meni su ovakvi uredjaji godinama bili zanimljvi, ali kad vidim ovakvu sliku, odustajem od kupnje:

 

Sto je sve krivo na ovoj slici?

 

Power port koji napaja eksterni disk?

USB 3.0 u koji je ustekan RJ45?

MiniHDMI u koji je ustekan USB od mobitela?

Drugi USB 3.0 koji izgleda kao da je u njega ustekan barrel plug?

Earphone jack u koji je ustekan HDMI?

 

Ili fantomski Earphone jack na nizem dijelu lijeve strane?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
amd freak kaže...

Puno se toga svega pisalo i navelo, pratio sam temu jer sam i sam trazio nesto jeftinije a opet da mi obavlja uredske poslove.

 

Rezimirao sam to da je najjeftiniji novi laptop a da je barem neki i3 ili ryzen 3 najjeftiji oko 2600kn....ali je to lose jer opet ima i ryzen 5 laptopa sa ssdom od 3300kn.

 

Chuwi daleko od toga ima tri velike prednosti. A to su pasivno hladenje, ips ekran i svjetleca tipkovnica ali po meni je to i dalje neisplativo ako gledamo model od 3000kn.

 

Zato sam ja trazio i istrazivao i kupio rabljeni acer sa ryzen 3 procom, jest tn panel ali je full HD i platio ga 1200kn.

 

Zasto? I dalje je vise nego duplo jeftiniji od chuwija, ima bolji procesor, nema problema sa zagrijavanjem jer nije stariji od 2 godine. Posto je unutra klasicni hdd ubacit cu ssd za 250kn i imam cifru od 1450kn. 

 

Da li je sada chuwi od 3000kn dobar deal? Nikako.

 

Da li je dobar deal ako gledamo novo? Da ali za pojedine korisnike.

 

Poanta price je da bi uvijek rade kupio malo rabljeni ryzen sa renomiranim proizvodacem i mirno spavam.

 

I za nevjerne slika u prilogu.

 

Nisi stavio koji model, ali pretpostavljam da je to nešto ovako:

https://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-3-A315-41-Ryzen-3-2200U-Vega-3-SSD-FHD-Laptop-Review.306442.0.html

 

Teško je to uspoređivati, radi se stvarno o poprilično različitim uređajima. Tebi će vjerojatno taj Acer biti odličan, meni bi bio loš izbor. Zašto? Pa prvo zato što ima 2.4kg, znači gotovo pa duplo od Chuwija, uz to je ogroman prema Chuwiju i deblji (pogledaj sliku koju sam dodao). Naravno ovo je sad opet 14" vs 15.6" usporedba. To mi je bio jedan od uvijeta, imati mali i lagani uređaj. Drugi problem mi je display, ovaj Acer opet ima loš display, oko 60% sRGB gamuta, za posao koji ja između ostalog obavljam to je jednostavno malo. Treće je baterija i četvrto grijanje odnosno aktivno hlađenje.

 

S druge strane uspoređujemo polovno i novo računalo, pitanje je u kakvom mu je stanju baterija, možda je za godinu dana treba mijenjati, a možda će trajati još 2-3 godine, teško je to znati, a možda tebi baterija nije ni bitna jer će biti na punjaču. Nemaš ni nikakvu garancije, pa ako ode kroz mjesec dana nećeš biti sretan, a naravno može trajati i sljedećih 10 godina, to je rizik za koji si ti procijenio da ti se isplati. Zato kažem da nema univerzalnog savjeta i sve ovisi o potrebama kupca.

 

Da mi kažeš da ti je bitno imati dobar display, da ćeš gledati i obrađivati fotke, filmove, serije, da si često u pokretu i slično rekao bih ti da je to jako loš izbor, ali opet možda imaš potpuno drugačije potrebe i ovo je super izbor za tebe.

 

Isto tako možeš naći polovni Macbook Pro za 4-5kkn, koji novi dođe 10-12kkn i reći da si super prošao, ali to je i određeni rizik.

Evo frend je prošle godine uzeo preko oglasnika MBP Pro za 10kkn 15", takav novi je oko 22kkn, on je super sretan i imao je sreće jer i dalje sve radi ok, ali da mu je crko nakon 2 mjesec na bi mu bilo svejedno. Naravno kod tebe je puno manji iznos u pitanju, ali nekome je 2000kn puno, a nekome je 10000 malo...

 

djigibao kaže...

Ovo mi se cini ista stvar mozda malo bolja po pitanju portova - Teclast F7 Plus Laptop

 

Teclast svakako izgleda zanimljivo. Kad sam kupovao prvi Chuwi gledao sam i njihove modele, kao i vi sada čitao sam recenzije, komentare, ali nije tada toga puno ni bilo. Uglavnom nekako mi je Chuwi ostavio bolji dojam, Teclast je tada imao malo staromodniji dizajn, koliko sad vidim dosta su napredovali po tom pitanju. Uglavnom imao sam priliku uzeti Chuwi za smiješnu cijenu, već sam se pomirio da će mi stići nekakav plastični krš koji će raditi (možda) mjesec dva i završiti u smeću. Upravo zbog mog oduševljenja i iznenađenja sam pokrenuo ovu temu. Nije problem pisati o poznatim i provjerenim markama i kod njih se uglavnom zna što ćeš dobiti i puno je podataka, ali kad se otkrije ovakav mali "dijamant" onda je šteta to ne podijeliti dalje. Kad sam vidio njegov display sve drugo u tom cjenovnom rangu ili 2-3x skuplje mi je izgledalo loše. Ovaj se ne srami stati uz MBP, nije bolji, ali je jako blizu.

 

Znači Teclast na kraju nisam kupio, niti testirao, jednostavno sam se zadržao na Chuwiju od Kineza, uz ove standardne Lenovo, HP, Dell, Asus, Acer, Apple.

Sad mi je želja nabaviti Redmibook i koji Xiaomi laptop pa da vidimo kako oni izgledaju, samo da je vremena za sve to.

 

Ovo u vezi portova što wyks piše, to je klasična kineska nonšalantnost, oni imaju drugačiji mentalni sklop i još puno toga uče. Apple je tu doktor za njih. Pa oni ne znaju napisati dvije rečenice na engleskom bez pola krivo napisanih riječi.  Njima je to jednostavno ok, tekstove prevode doslovno pa to često izgleda komično.

 

Volim biti optimist pa ću reći da su skoro pogodili utor za sd karticu. 

 

Mene recimo "izludi" centriranje touchpada kod laptopa sa numkey, normalno je da je touchpad centriran u odnosu na dio tipkovnice bez numkeya, ali onda kad je zatvoren onaj prorez za otvaranje nije u sredini laptopa nego više u lijevo pa izgleda kao greška.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.8.2020 1:07 (mzopg).
6 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
mzopg kaže...
 Čak se mislim otvoriti ga kad ulovim vremena pa vidjeti može li se izbaciti magnet. 

 Da li si "uhvatio vremena" za "izbacivanje" magneta?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Nemo nemo kaže...
mzopg kaže...
 Čak se mislim otvoriti ga kad ulovim vremena pa vidjeti može li se izbaciti magnet. 

 Da li si "uhvatio vremena" za "izbacivanje" magneta?

Nisam još, žena se ne odvaja od njega.  Još smo zadnje dane na moru prije kraja ljeta pa jednostavno ne stignem, more i roštilj je trenutni raspored.

Svakako napišem kad se uhvatim toga, a sigurno hoću, poznavajući sebe.

Ona ima duže nokte pa njoj to otvaranje nije nekakav problem.

 

Čekam još type-c hub pa i to testiram i napišem iskustva i naručio sam nekakav magnetic type-c adapter, netko je spomenuo da bi volio imati magnetski priključak pa sam naručio jedan da vidim kako to funkcionira u kombinaciji sa ovim laptopom.

 

Moram i napraviti mjerenje monitora, nikako se ne slažem s onom recenzijom na notebookcheck, jest da je to za stariji model, ali još nisam imao Chuwija koji nije imao vrhunski display i to svi komentiraju u recenzijama, tako da mi njihove tvrdnje jednostavno ne drže vodu. Izmjerim pa stavim usporedbu.

 

Mjerenja SSD-a sam obavio, više nego solidne brzine za tu klasu u rangu Samsung EVO početnih modela, tako da nije nikakav škart u pitanju kako su kolege pisali, daleko od toga.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 23:55 (mzopg).
11 godina
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
Kako punite laptop, čekate da se isprazni ispod 10% pa do 100% ili bilo kad i bilo kako?
In Dreams: https://www.youtube.com/watch?v=Q5ntFAqhK5M
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Chuwi prijenosna računala (laptopi)
m77 kaže...
Kako punite laptop, čekate da se isprazni ispod 10% pa do 100% ili bilo kad i bilo kako?

Evo tu smo diskutirali o tom problemu, moje osobno mišljenje, a ako netko ima drugačije neka slobodno napiše:

https://forum.bug.hr/forum/post/prijenosna-racunala/chuwi-prijenosna-racunala-laptopi/6186421.aspx

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice