Nosite li sat?

poruka: 1.782
|
čitano: 549.745
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 mjeseci
Re: Nosite li sat?
Iskreno, nikad cuo za njih.
6 godina
Nosite li sat?

Kod automatskih satova, da li se točnost poveća ili smanjuje? Mislim ako sat ima točnost od npr. -15 sekundi, dal nakon nekoga vremena to odu u plus ili se točnost u difoltu smanjuje.

Čuo sam oprečena isksutva, pa me zanimaju vaša?

Ne kupujem sada mehanički automatksi sat, nego me zanima informativno?

Certina ili Seiko što je vama bolje i zašto?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
11 godina
Univerzalni odgovor na prvo pitanje ne postoji. Mehanički satovi, naročito iz jeftinijeg i srednjeg segmenta su osjetljivi na položaj, odnosno na uticaj gravitacije, pa će se tako npr. ako prenoći na krunici ponašati drugačije nego ako prenoći na staklu. To omogućava korisniku da nauči o svom satu, te ga tako "reguliše". No, nema pravila. Ja imam jeftini vintage seiko 5 koji radi "u sekundu", dok mi skuplji satovi brzaju i do minut za dva dana.
Seiko ili Certina?
Ja bih birao Seiko, no to sam ja. Zašto? Više mi se sviđa, ima brdo modela od kojih su neki legendarni, i krase mnoge kolekcije.
Međutim, činjenica je da Seiko danas radi hiperprodukciji modela, da kod srednjeg cjenovnog ranga ima jako lošu kontrolu kvaliteta, da mnogi primjerci izađu u prodaju neporavnatog dizala, chapter ringa, bezela... i da su cijene digli preko svake mjere (a ko nije?).
No, i nakon toga, Seiko, naročito driveri, su fenomenalni satovi, izdržljivi, lijepi, imaju nešto što ostvaruje vezu sa prvim generacijama legendarnih vintage diver satova, po kojima je Seiko poznat.
Imaju dizajn za svačiji ukus i svaku veličinu ruke. Prepoznatljivi su na prvu.
No, opet kažem, to sam ja. Sat kupuješ za sebe, pa odabereš ono što ti se sviđa. Certina također ima odličnih modela.
morrisoN
6 godina
Nosite li sat?

Htio bih se pocastiti za Bozic. 

https://www.brogle.de/frederique-constant/classics/classics-heart-beat-automatic-40mm/fc-310ms5b6/

Moze neko misljenje ili preporuka?

11 godina
Kolacic kaže...

Htio bih se pocastiti za Bozic. 

https://www.brogle.de/frederique-constant/classics/classics-heart-beat-automatic-40mm/fc-310ms5b6/

Moze neko misljenje ili preporuka?

Lijep i elegantan sat. Imaj na umu nije za nošenje u svim prilikama i drugo - koliku ruku imaš? Ovaj sat je prilično mali (40 mm), odnosno u standardnoj veličini za ovaj tip sata.

morrisoN
6 godina

@morrisonN

Hvala na prethodnim odgovorima. Zanimaju me eto tako neke informacije oko satova, iako sada ništa nekupujem.

Kod dajvera, kako se čisti bezel, a da ne ideš na servis? Mislim nakon nekog vremena i nošenja sata u raznim prigodama bezel sa vremenom počne teže okretati.

Pa, sam čuo da ljudi dodaju ulje kako bi bolje išlo?

Koji ti je Seiko najdraži?

Koji bi Seiko išao uzimati kao svoji prvi Seiko?

Kako ti se sviđa Seiko Street serija satova?

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2020 23:19 (PzKpfw).
11 godina
Ne bi trebalo biti nikakvih problema sa bezelom jer mehanizam koji je na spoju bezela i kućišta sata, barem kod Seiko divera, nije ništa komplikovano. Na yt je puno videa na kojima je pokazano kako se bezel skida, no ne skida se da bi se čistio, nego najčešće kod tzv. modanja sata.

Za prvi Seiko diver bih svakom preporučio skx007/009 iz par razloga. Cijenom najpristupačniji, odlično izgleda u svakoj kombinaciji, prilici i u na svakom remenu (naročito 007). Jednostavan i robustan sat.

Ako neko ima veću šaku i malo veći budžet, onda dolazi u obzir jedna od bezbroj varijanti Seiko turtle sata.

Btw, odličan sat za početak (još jeftinije) je neki od verzija Citizena ny0040. S tim da je skx puno upotrebljiviji sat jer uredno prolazi na odijelo i košulju, kao i na kupaće gaće, dok ny0040 nije baš sat za išta elegantnije od majice i farmerica.

Hm, koji se meni najviše sviđa? Seiko 6105, tzv Seiko Willard. Originalne verzije je teško naći u očuvanom stanju, a da ne koštaju jako puno. Dostupna su reizdanja, koja su poboljšana u odnosu na original, no originalni meni izgleda bolje.

Seiko Street kolekcija izgleda odlično. Taj military look mi je super, no teško da je to sat koji bi mogao biti jedini sat nekom. Ali, uz neki drugi sat, sigurno da bi bio odličan izbor.

I dole jedan primjer kako se skx snalazi izvan vode :)
morrisoN
9 godina
Nosite li sat?

Ja bih ti umjesto Seika predložio neki od Orient diver-a... uzmi ih u razmatranje, nećeš požaliti... Mako III (Kamasu) u burgundi verziji ili recimo, zelena petrol verzija...

11 godina
Corto_1973 kaže...

Ja bih ti umjesto Seika predložio neki od Orient diver-a... uzmi ih u razmatranje, nećeš požaliti... Mako III (Kamasu) u burgundi verziji ili recimo, zelena petrol verzija...

Da, zaboravio sam preporučiti Orient, Ray ili Mako u bilo kojoj verziji. Kamasu je napredniji sat od skx-a (na papiru). Imao sam ga uporedo sa skx-om. Otišao je veoma brzo od mene. Jednostavno, nije mi sjeo. Ima par stvari kod Orienta - taj njihov nesretni logo, koji kvari izgled sata, a zatim sam osećaj na ruci... nikako mi se nije mogao uporediti sa skx-om. Mada, za relativno male novce, odlični satovi.

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 19:42 (morrisoN).
6 godina
Nosite li sat?

Hvala ljudi na odgovorima.

MorrisoN

Sa tvojega posljednjega posta koji je ono prvi model sata, a koji treći gledajući sa lijeva na desno?

Citizen mi se jako dopada, Orient baš i ne vizualno. Jel' Orient Seiko? Naime, Orientu je gazda Epson. A, Epson je firma od Seika.

Zanimljivo mi je kod Seika i Japanaca kako mogu napraviti toliko superione satove koji se mogu nositi itekako sa Švicarcima, ako ne i nadmašiti iste.

U tehologiji Japan rula.

Malo me uhvatila ta želja za mehaničkim vurom, pa gledam od Seika Street seriju, njihove Petice, te poneki dajver. Tu bi bio negdje i cjenovni rang oko Petice ili oko dvije Petice.

Nema tu neke velike nauke, ali rađe biram automatic, da je što lakši, te da mi se naposljetku taj sat i sviđa.

Ne znam, mnogo patim na tu težinu, da ne nosim uteg o ruke. Pa sam tako baš danas bio u ZGB u dućaksu sa Seiko satovima sa miligramskom vagom, te mjerio koliko koji sat iznosi.

Pa ako nekoga zanima dobio sam ove rezultate mjerenja:

SNE537P1 - 97 grama

SRPA82K1 - 152 grama

SRP779K1 - 116 grama

SRP773K1 - 188 grama

SPB123J1 - 80 grama

SRPC33K1 - 88 grama

SPB079J1 - 121 grama

SPB125J1 - 128 grama

Znam da sam bio ekipi u Montreu bio čudan, ali eto nije mi prvi put da dolazim sa miligramskom vagom kod njih.

Tako da sam zaključio da za isti model sata, metalni remen donosi oko 70 grama u korist istoga. Što znači da je za 40-ak posto lakši sat, ako mu remen nije metalni.

Mada vele ljude da je to stvar navike.

Vizualno mi se sviđa ovako nešto sa slike. Da ima taj bezel(nema veze sa ronjenjem), velike kazaljeke, da pokazuje datum i dan u tjednu. Ili bar dan u mjesecu. Da se u mraku može prepoznati koliko je sati, da je sat što lakši.

Samo bih promijenio metalni remen za gumeni, da mogu močiti sat i da dobijem na težini. Ova model sa slike teži 170 grama.

11 godina
Prvi je Citizen NY0040, a zadnji Seiko skx007.

Orient nije Seiko, bez obzira na vlasničku strukturu. To je isto da kažemo da je Thommy majoneza isto što i KitKat čokolada jer su oba branda pod Nestle grupacijom.

Što se težine sata tiče, ja nekako volim osjetiti težinu sata. Ne volim glomazne satove, ali ne volim ni sat za kojeg nisam siguran je li na ruci. Nekako imam plastični osjećaj od toga.

Btw, kakav je problem sa metalnom narukvicom i vodom? Ja uredno plivam sa metalnom narukvicom, mada ljeti često stavim gumu. Od kože, metala, nato/zulu najlonskih kombinacija i metala, sat koji je na ruci je najčešće na metalu. Najudobnije mi je tako. Doduše, po udobnosti se još mogu mjeriti ručno pravljeni kožni remeni koje sam napravim.
Što se tiče izgleda, najviše mi se sviđa sat na koži, no najpraktičniji je na metalu.
Kod kožnih remena moram paziti pri pranju ruku, ljeti se na njima nakuplja znoj... Kod metala ne pazim ni na šta.
morrisoN
6 godina
Nosite li sat?

@morrisoN

Fala još jednom na komentaru. Da, imaš pravo metal i voda su okay, zabrijao sam. Mislio sam na kožu i vodu.

Ako kupim Seiko koji ima originalno metal remen, budem stavio gumu, radi vode i težine.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice