T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 16.953
|
čitano: 4.716.023
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
T-Com Internet

Spojena optika nakon godina cekanja. Na osnovnoj sam brzini koju ne mislim dizati jer imam drugi prikljucak na 200/100

Zanima me samo kako na mobitelu imam 30/25, a na kompu 100/25? Mobitel ne moze potegnut vise?

https://www.speedtest.net/result/11458476350.png

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2021 14:29 (McSimon).

0 0 hvala 0
10 godina
Re: T-Com Internet
McSimon kaže...

Spojena optika nakon godina cekanja. Na osnovnoj sam brzini koju ne mislim dizati jer imam drugi prikljucak na 200/100

Zanima me samo kako na mobitelu imam 30/25, a na kompu 100/25? Mobitel ne moze potegnut vise?

https://www.speedtest.net/result/11458476350.png

Može bit do moba, do kvalitete wireless signala, previše spojenih uređaja, itd..

LP
12 godina
Preko WiFi spojen si na 2.4Ghz ili 5? Blizu si routera kad radis test? Uđi u postavke routera i provjeri bandwidth. Meni je bio defaultni na 2.4GHz 20MHz, sto znaci da ti brzina između mobitela i routera ne ide preko 72Mbps, sto moze biti uzrok manje brzine.
10 godina

U pravu si, trebalo je iskljucit 2,4.

Range doduse brutalno padne, a postojeci extender je samo za 2.4. 

Imate li preporuku cime rastegnuti 5Ghz wifi, noob sam za te stvari

13 godina
T-Com Internet

Šta se može u 22:58 do 23:00 na strani HT-a događati da mi crasha mrežu? Pukne router (lampice i dalje svijetle) i zablesira moju mrežnu opremu. Mijenjan router, mijenjan port na centrali, čak sam i Speedport prebacio u Bridge pa svog koristim kao PPoE...

Inače mi se routeri restartaju (fizički) u 04:59 pa ne bi smjelo biti da se T-comov prekida u neko žnj vrijeme. I što je najgore, ne događa se baš svaki dan, samo kada u to vrijeme najviše koristim mrežu i kada mi je najpotrebnije da radi stabilno i bez prekida.

Je li moguće da im se nešto u centrali i to vrijeme smrda? Ili nekom korisniku prije mene?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
McSimon kaže...

U pravu si, trebalo je iskljucit 2,4.

Range doduse brutalno padne, a postojeci extender je samo za 2.4. 

Imate li preporuku cime rastegnuti 5Ghz wifi, noob sam za te stvari

Caka 5GHz je da radi na kratku udaljenost sa praktički optičkom vidljivosti. Jedna prepreka između tebe i modema je dovoljna da ti prekine 5GHz - zato modemi koriste 2.4 i 5 da se mrežni uređaji prebacuju na njih po potrebi.

Najbolji savjet je da prebaciš modem tamo gdje najviše koristiš internet, ali ako ti je 5GHz potreban po cijeloj kući, onda ćeš morat uzeti AP za svaku sobu u kojoj želiš 5GHz, umrežiti ih sa modemom i dati popriličnu svotu novca, ovisno o tome koji AP uzmeš.

Osobno, nikada mi nisu trebale prevelike brzine na mobitelu, 2.4 je i više nego dovoljan da surfam po potrebi. Ako mi trebaju veće brzine, prebacim se na komp ili laptop gdje sam žično spojen i miran sam.

191x7 kaže...

Je li moguće da im se nešto u centrali i to vrijeme smrda? Ili nekom korisniku prije mene?

Radno vrijeme je do najkasnije 22h, nitko nije više ni u uredima niti centralama u to vrijeme, tako da sumnjam, nema nikoga da nešto smrda.

Moguće da je sam problem do centrale, no da je tako, onda bi i drugi korisnici imali isti problem.

Jedino što mi pada na pamet je da ti se IP adresa mijenja nakon 24h, ali i sam si rekao da modem resetiraš u 5h ujutro tako da to otpada. Tvrdiš da se to događa kada najviše koristiš mrežu, moguće da ti oprema nije adekvatna za toliki promet? Koristiš li nešto između routera i svoj uređaja, tipa switch koji možda nije adekvatan ili čak i u kvaru ako ti puca mreža za vrijeme velike korištenosti?

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.5.2021 9:37 (Tremmert).
13 godina
Tremmert kaže...
191x7 kaže...

...

Moguće da je sam problem do centrale, no da je tako, onda bi i drugi korisnici imali isti problem.

Jedino što mi pada na pamet je da ti se IP adresa mijenja nakon 24h, ali i sam si rekao da modem resetiraš u 5h ujutro tako da to otpada. Tvrdiš da se to događa kada najviše koristiš mrežu, moguće da ti oprema nije adekvatna za toliki promet? Koristiš li nešto između routera i svoj uređaja, tipa switch koji možda nije adekvatan ili čak i u kvaru ako ti puca mreža za vrijeme velike korištenosti?

Teško da bi drugi korisnici primijetili taj problem, od spojenih na isti DSLAM mislim da sam jedini s dovoljno znanja i potreba/korištenja; nije veliko selo, većina korisnika su ili stariji ljudi ili obitelji s osnovnoškolcima i slično, rijetko tko treba velike brzine, stabilnu vezu i slično, lako moguće da drugi ni ne primijete ako/kada se i dogodi taj ispad.

Nisam možda najbolje opisao ovo "kada najviše koristim mrežu", najviše koristim u smislu da mi tada baš najviše treba to da veza ne pukne, a ne to da tada koristim puni up/down bandwith. S društvom igram PUBG generalno od oko pola 10 pa do pola 12; dakle sama igra i teamspeak, to nije nešto što optereti mrežu, a najgore je kada u 22:58 pukne i ode na 5-15 minuta. 

Caka je što ne pukne moja mreža nego nešto na strani operatera. Jer se SpeedPort Plus zablesira (već drugi, a i ZTE 931 VII prije tog). Sve je počelo kojih tjedan nakon Uskrsa kada je grom opaučio pored centrale te je meni otišao port. Do tada nikakvih prekida, pušten 8b 35/6, a nakon toga problemi. I to problemi nezgodni za reproducirati.

3 mjeseca
191x7 kaže...
Tremmert kaže...
191x7 kaže...

...

Teško da bi drugi korisnici primijetili taj problem, od spojenih na isti DSLAM mislim da sam jedini s dovoljno znanja i potreba/korištenja; nije veliko selo, većina korisnika su ili stariji ljudi ili obitelji s osnovnoškolcima i slično, rijetko tko treba velike brzine, stabilnu vezu i slično, lako moguće da drugi ni ne primijete ako/kada se i dogodi taj ispad.

Nisam možda najbolje opisao ovo "kada najviše koristim mrežu", najviše koristim u smislu da mi tada baš najviše treba to da veza ne pukne, a ne to da tada koristim puni up/down bandwith. S društvom igram PUBG generalno od oko pola 10 pa do pola 12; dakle sama igra i teamspeak, to nije nešto što optereti mrežu, a najgore je kada u 22:58 pukne i ode na 5-15 minuta. 

Caka je što ne pukne moja mreža nego nešto na strani operatera. Jer se SpeedPort Plus zablesira (već drugi, a i ZTE 931 VII prije tog). Sve je počelo kojih tjedan nakon Uskrsa kada je grom opaučio pored centrale te je meni otišao port. Do tada nikakvih prekida, pušten 8b 35/6, a nakon toga problemi. I to problemi nezgodni za reproducirati.

Za ovo ako primijete - najbolje pitati susjede. Možda neki i skuže, ali jednostavno ne prijave zbog svojih razloga.

Najgori su ti problemi koji se događaju u xy vrijeme, i to ponekad, da ne možeš reproducirati problem, jer onda nitko ne može uhvatiti taj problem kada se dogodi. Ako pukne sinkronizacija sa centralom, to automatski baca log koji se lako vidi. Ako tebi pukne veza, a modem je i dalje sinkroniziran sa centralom, to je već drugačiji problem koji je teže dijagnosticirati; inače je to onda problem do samog modema, ali pošto ti je već zamijenjen, sumnjam da je to njega - osim ako si stvarno takve (ne)sreće da si dobio reparirani modem koji je u kvaru.

Isto mi je čudno da ti pukne na 5-15 minuta, jer ako pukne, ponovna sinkronizacija sa DSLAMom kreće odmah. Jedini sync koji bi mogao tako dugo trajati je ako si na FTTC-u, ali to je onda forsirani 17a vectoring profil, ali tvrdiš da si na 8b, što znači da nisi na FTTC-u, tako da mi ni to nema smisla uopće.

To je nešto što je užasno teško dijagnosticirati, pogotovo kada ti je zamijenjen i port i modem. Sama linija ti ne bi smjela raditi takve probleme, ali iskreno - sve ostalo je već eliminirano.

Provjeri si u modemu koliko ti se FEC i HEC grešaka generira, te ako ima ikakvih CRC grešaka. SZK može provjeriti ako ti se generiraju SesL greške. Sa tim informacijama bi znali ako je do linije, te da se pošalju mjerači i nađu gdje je točno kvar. Lako se provjere i svi izvodi između tebe i centrale.

Ako je linija čista, onda bi još preostala kućna instalacija, osim ako u ovako kasno doba pisanja ovog posta nisam nešto izostavio za provjeru.

13 godina
Tremmert kaže...

Za ovo ako primijete - najbolje pitati susjede. Možda neki i skuže, ali jednostavno ne prijave zbog svojih razloga.

Najgori su ti problemi koji se događaju u xy vrijeme, i to ponekad, da ne možeš reproducirati problem, jer onda nitko ne može uhvatiti taj problem kada se dogodi. Ako pukne sinkronizacija sa centralom, to automatski baca log koji se lako vidi. Ako tebi pukne veza, a modem je i dalje sinkroniziran sa centralom, to je već drugačiji problem koji je teže dijagnosticirati; inače je to onda problem do samog modema, ali pošto ti je već zamijenjen, sumnjam da je to njega - osim ako si stvarno takve (ne)sreće da si dobio reparirani modem koji je u kvaru.

Isto mi je čudno da ti pukne na 5-15 minuta, jer ako pukne, ponovna sinkronizacija sa DSLAMom kreće odmah. Jedini sync koji bi mogao tako dugo trajati je ako si na FTTC-u, ali to je onda forsirani 17a vectoring profil, ali tvrdiš da si na 8b, što znači da nisi na FTTC-u, tako da mi ni to nema smisla uopće.

To je nešto što je užasno teško dijagnosticirati, pogotovo kada ti je zamijenjen i port i modem. Sama linija ti ne bi smjela raditi takve probleme, ali iskreno - sve ostalo je već eliminirano.

Provjeri si u modemu koliko ti se FEC i HEC grešaka generira, te ako ima ikakvih CRC grešaka. SZK može provjeriti ako ti se generiraju SesL greške. Sa tim informacijama bi znali ako je do linije, te da se pošalju mjerači i nađu gdje je točno kvar. Lako se provjere i svi izvodi između tebe i centrale.

Ako je linija čista, onda bi još preostala kućna instalacija, osim ako u ovako kasno doba pisanja ovog posta nisam nešto izostavio za provjeru.

A teško da baš mogu pitati susjede, nemamo nikakav chatboard ili nešto, a ovi što su tu blizu mene ni nemaju ništa osim telefona. -.-

Na FTTC sam, tj vDSL. Trenutno je 17a profil 30/5 pušteno. 17a mjeri maksimum oko 45/8, tako sada kaže tehničar. 8b mjeri oko 40/6.5. Prije par godina (kada sam imao probleme prije ovih) 17a je mjerio puno manje nego 8b tako da sam tada imao 8b spušten na 35/6.

Za vectoring svi tvrde da centrala nema podršku i da zato ne može (što mi nema smisla, kako bi bez vektoringa odjednom 17a imao više nego prije i to više nego 8b?).

Kada pukne, na routeru i dalje svijetle LED-ice kao da je sve OK samo što se na 192.168.1.1. ne može spojiti, kao da je zapekao. I moram ga ugasiti/upaliti, no ni tada/tako neće baš odmah svaki put se spojiti, odnosno treba mu vremena.

Otkako sam neki dan stavio Bridge, kada mi se to "pucanje" dogodi moj router (Asus N18U) baca obavijest da PPoE podatci (username/password) nisu točni. Prije bridgea znao je okriviti ISP-ov DHCP.

Maknuo sam reset u 5 ujutro jer je tehničar to optuživao za kvarove. I UPS na kojem mi je spojeno napajanje routera i ostale opreme. 

Evo sada mi net radi (forsirao sam neke postavke u Asusu sinoć), a SpeedPort Plus je nedostupan. Htio sam uzeti screenshot CRC/FEC i parametara puštenog profila i vidim da neće na 192.168.1.1. a prije par sati je radilo. Haha. Novi simptom.

SZK tvrdi da linija ima SesL grešaka. Tehničar to ignorira. 

Btw, tehničar je momak od 20ak godina, koji je pod utjecajem predpenzionera koji su ga uvjerili da je frkanje žica najbolje (lickani CAT6 kabel na generički tel. kabel) i koji se žustro protivio tome da iskoristim scotchlok ili da direktno skrimpam, pa zato nisam.

Isto tako, logika da UPS pravi problem mi je nešto što ne mogu razumjeti i pokušao sam čovjeka školovati o tome (đaba ba).

3 mjeseca
191x7 kaže...

A teško da baš mogu pitati susjede, nemamo nikakav chatboard ili nešto, a ovi što su tu blizu mene ni nemaju ništa osim telefona. -.-

Na FTTC sam, tj vDSL. Trenutno je 17a profil 30/5 pušteno. 17a mjeri maksimum oko 45/8, tako sada kaže tehničar. 8b mjeri oko 40/6.5. Prije par godina (kada sam imao probleme prije ovih) 17a je mjerio puno manje nego 8b tako da sam tada imao 8b spušten na 35/6.

Za vectoring svi tvrde da centrala nema podršku i da zato ne može (što mi nema smisla, kako bi bez vektoringa odjednom 17a imao više nego prije i to više nego 8b?).

Kada pukne, na routeru i dalje svijetle LED-ice kao da je sve OK samo što se na 192.168.1.1. ne može spojiti, kao da je zapekao. I moram ga ugasiti/upaliti, no ni tada/tako neće baš odmah svaki put se spojiti, odnosno treba mu vremena.

Otkako sam neki dan stavio Bridge, kada mi se to "pucanje" dogodi moj router (Asus N18U) baca obavijest da PPoE podatci (username/password) nisu točni. Prije bridgea znao je okriviti ISP-ov DHCP.

Maknuo sam reset u 5 ujutro jer je tehničar to optuživao za kvarove. I UPS na kojem mi je spojeno napajanje routera i ostale opreme. 

Evo sada mi net radi (forsirao sam neke postavke u Asusu sinoć), a SpeedPort Plus je nedostupan. Htio sam uzeti screenshot CRC/FEC i parametara puštenog profila i vidim da neće na 192.168.1.1. a prije par sati je radilo. Haha. Novi simptom.

SZK tvrdi da linija ima SesL grešaka. Tehničar to ignorira. 

Btw, tehničar je momak od 20ak godina, koji je pod utjecajem predpenzionera koji su ga uvjerili da je frkanje žica najbolje (lickani CAT6 kabel na generički tel. kabel) i koji se žustro protivio tome da iskoristim scotchlok ili da direktno skrimpam, pa zato nisam.

Isto tako, logika da UPS pravi problem mi je nešto što ne mogu razumjeti i pokušao sam čovjeka školovati o tome (đaba ba).

Zanima me samo tko su to "svi"? Jer 17a profil je sam po sebi automatski vectoring, kada se on stavi, automatski se uključi i vectoring, što i sam vidiš kada ti podigne maksimale sa 40/6 na 45/8. Iskreno mi zvuči da dobivaš mlade, neiskusne tehničare koji se ne razumiju u cijeli taj proces - žalosno je to da ih ne možeš ni kriviti jer nitko im nikada nije pokazao kako izgleda taj proces, pri promijeni profila oni najčešće zovu ljude na centrali da se to odradi, te su oni više upućeni u profile i općenito cijeli softverski dio problematike, dok su tehničari tu za fizički dio problematike i onda se međusobno nadopunjavaju da srede probleme. Kao i uvijek u svačemu, nisu svi tehničari isti, neki znaju više, neki znaju manje, te rješavaju probleme kako znaju. Stvar je u tome što se edukacija tehničara vodi na principu gluhog telefona - tehničar uči novog tehničara. Znači sve greške koje radi stari tehničar će raditi i novi jer je tako naučen; od tuda i dolazi do frkanja žica, kao što si spomenuo.

Sa ovime mi zvuči da čak i je do modema - ako mu sve lampice svijetle, to znači da nije izgubio sinkronizaciju sa centralom (inače bi DSL treperio), to jest, ostane sinkroniziran, ali "ispadne" iz nadzora (tada postaje nedostupan i ne može mu se ni pristupiti preko gatewaya). Samo sada je problem što ti je HTov modem u bridge modu, a oni znaju biti kompletno nedostupni 5 minuta nakon bootanja kada su u bridge modu jer samo šibaju promet dalje i nije ih briga za išta drugo. Zašto se tako znaju ponašati - iskreno ne znam. Ali komplicirava dijagnostiku (zato će ti pri prijavi smetnje nekada maknuti bridge mode privremeno da se dijagnostika može odraditi i onda vratiti nazad upravo zbog te nedostupnosti modema u nadzoru).

Ovdje bi se čak moglo i preventivno rekonfigurirati PVC za nadzor čisto da se pokriju sve baze, što sam siguran da se do sada još nije radilo - to rade ljudi na centrali. Sumnjam da bi pomoglo, ali nikad ne znaš.

Ovo za reset i UPS logikom ni ne mogu komentirati, mislim da to samo govori o znanju i kompetentnosti tog tehničara, pogotovo i ako ignorira SesL greške.

Na tvom mjestu bi ponavljao smetnje sve dok se ne otkloni kvar. Kada dođe ponovljena smetnja, to se u sistemu vidi, te ćeš dobiti drugog tehničara, ili istog od prije, samo što će morati konzultirati kolege. Što više ponavljaš smetnje, to će ta smetnja ići sve šire i šire na ostale kolege (npr. prijava ti završi na ekipi za DSLAM nadzor koji su eksperti po dijagnosticiranju svakakvih problema, ali oni ulaze u igru tek nakon 2.-3. ponovljene smetnje jer smetnja se prvo riješava na terenu i sa ljudima na centrali prije nego što dođu kod njih po proceduri, osim ako nije nekakva specifična situacija koja se zna od prije pa da ide direktno odmah na njih)

13 godina

I prije vektoringa su puštali 17a, zar ne? Mislim, kod mene je mogao 17a prije nego se vektoring uopće spominjao.

Svi - čovjek koji je zvao iz ZG prvi put (kada sam imao potpuni prekid), ovaj tehničar, čovjek iz ZG koji je zvao drugi put (nakon što sam prijavio ova pucanja), tehničarev kolega koji se samnom telefonski htio svađati, opet ovaj mladi tehničar i na kraju čovjek koji je postavljao profil tj kojeg je tehničar zvao. To je jedno 5-6 osoba.

Kod ove zadnje prijave, zvao sam tehničara, on je stavio telefon na razglas jer je bio s "iskusnijim kolegom" i onda se taj "iskusniji" krenuo samnom prepirati kako su kod mene sve zamijenili, kako je do moje opreme, do ups-a i prekidanja struje u 5 ujutro, kako na njihovoj strani nema problema, da promijenim operatera ako mi ne paše jer mi oni više ništa neće napraviti...

Tehničara sam zvao direktno jer me zamolio da njega zovem ako unutar dva tjedna bude kvar, da ne prijavljujem odmah smetnju da mu ne umanje plaću. To je bila greška.

Zašto sam lijepo s tim "debilnijim" hoću reći "iskusnijim" kolegom lijepo završio razgovor i prijavio smetnju. Ako taj mladi meni može "spojiti" idojota u razgovor, mogu i ja prijaviti kvar da "kompenziraju".

Nakon prijave me nazvao, isti dan otišao u centralu spojiti na drugi port (ako uopće) i došao opet promijeniti router i profil.

I onda se nekoliko dana nije javljao problem. 10ak dana. Pa je opet počeo i od tada kemijam sam jer nemam više živaca za natezanje.

Problem je što nemam alternativa.

4G mi ne paše. Optike nema. Pro-pingov wireless je ograničen (a i ne nudi veće brzine od ovih). Svi ostali bi išli preko iste centrale, istih kabela.

10 godina
T-Com Internet

Evo brzine na 1G opciji sa vlastitom opremom nakon ONT-a. 

http://www.youtube.com/radiopulsfm
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina

Jeli ti se desava u vecernjim satima kod speed tests da ne skoci brzina na 900+ nego se penje ili štuca oko 600-800 ccaa dok UP se zakuca direkt na 500+? 

Primjetio sam i to da tek od 2.3 puta stabilno odradi test, meni to lici kao da se mreza mora zalaufat malo prodisat da dosegne 900/500+

Ista stvar na mobu 1.put roka 100/150 2. 600/500 i tak ostane 

Imam od Nokie ONT i SS3 ruter 

Moze mi neko od tehnicara ili strucnjaka objasnit te oscilacije u vecernjim satima....hvala 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2021 15:21 (4mal).
8 godina
T-Com Internet

Nego jel radite vi sa tom 1gbps vezom ista drugo osim vrcenja speedtest.net ? :D

Mislim realno osim privatnih torrent trackera nema koristi od tolike brzine..

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
Fanu kaže...

Nego jel radite vi sa tom 1gbps vezom ista drugo osim vrcenja speedtest.net ? :D

Meni je upload bitniji nego download. A sad jel ima koristi ili nema je relativan pojam.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
Fanu kaže...

Pogodak u sridu.

Imam i ja 1gbps brzinu kod A1 i zadnjih godinu dana ako sam 2 puta napravio speed test samo zato jer sam primjetio neko štekanje na IPTV-u. 

S 10 uređaja smo spojeni doma pa se još nitko nije žalio na bilo kakvu lošu brzinu. Sad da li je 100 - 1000 gbps koga boli ona stvar...

7 godina
R36 kaže...
Fanu kaže...

Pogodak u sridu.

Imam i ja 1gbps brzinu kod A1 i zadnjih godinu dana ako sam 2 puta napravio speed test samo zato jer sam primjetio neko štekanje na IPTV-u. 

S 10 uređaja smo spojeni doma pa se još nitko nije žalio na bilo kakvu lošu brzinu. Sad da li je 100 - 1000 gbps koga boli ona stvar...

kod mene je 500 kod a1 isto steka nije porblem do njih nego do servera i do tv jer stave 100megabita merznu karticu tako da nemoze vuc vise od toga 

12 godina
T-Com Internet

Malo sam out of the loop, kakvih 1Gbps se to spominje?
Meni kažu da je 500/250 najveća koju imaju u ponudi na Optičkoj? Ili se to radi o 4G/5G?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
Vkm996 kaže...

Malo sam out of the loop, kakvih 1Gbps se to spominje?
Meni kažu da je 500/250 najveća koju imaju u ponudi na Optičkoj? Ili se to radi o 4G/5G?

Nudili su prije par tjedana pa se predomislili, navodno im ponestalo ONP-ova/routera.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
10 godina
T-Com Internet

Pozz ekipa

zanima me imam optički internet te u drugom stanu pruvučen lan kabel na koji mi je priključen 2 maxtv uređaj.

dali bi moglo preko rutera Router ASUS RT-AC85P da uključim lan kabel koji ide iz rutera u boravku (gdje je priključena linije usluge) te onda na njega uključim lan od max tv uređaja... a da mi wifi signal daje od optike taj asus ruter...

nadam se da sam dobro pojasnio..

0 0 hvala 0
7 godina
Gale92 kaže...

Pozz ekipa

zanima me imam optički internet te u drugom stanu pruvučen lan kabel na koji mi je priključen 2 maxtv uređaj.

dali bi moglo preko rutera Router ASUS RT-AC85P da uključim lan kabel koji ide iz rutera u boravku (gdje je priključena linije usluge) te onda na njega uključim lan od max tv uređaja... a da mi wifi signal daje od optike taj asus ruter...

Nakon 9 čitanja, želiš ubaciti ASUS između tcom rutera i maxtv uređaja? To baš i neće raditi jer maxtv je posebni vlan, internet je posebni. Moglo bi se složiti da pustis vlan trunk s vlan_internet i vlan_maxtv na asus, pa na njemu opet slozis jedan access port s vlan_maxtv za maxtv prijemnik i normalno dignes wifi na asusu. 

Ako sam krivo shvatio, jebiga, potrudio sam se 9 puta čitati :D

Kupujem HUAWEI stickove za mobilni internet, ponude na PM ;)
12 godina
Gale92 kaže...

Pozz ekipa

Vjerojatno ne, pošto bi kroz jedan kabel htio da prođe i maxtv i internet. 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
srcipesak kaže...
Gale92 kaže...

Pozz ekipa

Nakon 9 čitanja, želiš ubaciti ASUS između tcom rutera i maxtv uređaja? To baš i neće raditi jer maxtv je posebni vlan, internet je posebni. Moglo bi se složiti da pustis vlan trunk s vlan_internet i vlan_maxtv na asus, pa na njemu opet slozis jedan access port s vlan_maxtv za maxtv prijemnik i normalno dignes wifi na asusu. 

Ako sam krivo shvatio, jebiga, potrudio sam se 9 puta čitati :D

Što bi mi trebalo da to napravim (neki link - tutorial) ili dodatni hardwer....

12 godina

ovisi kako je napravljen-zaštićen iptv.. to je 'mreža' ali ne 'normalna' tj sve je mreža, ali imaš i zaštite + protokol.

-stari maxtv je imao na modemu (switchu) obojene portove, crveno-iptv, žuto-lan po dva komada i tad ti je jasno koja žica je za što, tj to su dvije odvojene mreže (koje modem-router interno hendla kao dvije mreže, tj on ih razdvaja, takav firmware-soft).. drugi način je da se portovi ne razlikuju ali kad na neki spojiš iptv-prijemnik, on s modemom na tom portu uspostavi iptv-mrežu, ne lan.. to tad ovisi opet o firmwareu-uređaja + zaštiti.. jer pogodi, operater ne želi nešto dati đabe i primarni interes je onemogućiti tj platiš +30/40 kn za dodatni prijemnik mjesečno.. da nema toga (zaštite-novca) tad bi bilo lako tj ne bi bilo namjerno komplicirano-onemogućeno.

-sad, ovisi što trenutno imaš, što će ti operater u neko vrijeme zamijeniti itd. jer mreža se stalno mijenja-nadograđuje i sad nrp na optici imaš nove uređaje, novo riješenje dok s recimo a1 ne znaš baš ništa jer su spojiti sve moguće u iste pakete, pa može biti kaebl-coax, može bakar, optika, mobilna.. i tad osim samog fizički drugog modema, njegov drugačiji soft kao i propustnost koja je potrebna za 1-2-više tv kanala, npr bez hd 4mbit.. 7-više i tako na adsl ne možeš imati recimo 2maxa tj ukupno je do 16 a 4mibt je nacionalni minimum za interenet.. tj može ako nemaš hd itd... tj ideš na optiku ili vdsl .. novi router-modem koji može biti kao stari max ili neki novi način (zaštita).

-kao osnovno pravilo, to su od modema tj porta na koji je spojen tv-iptv prijemnik odvojene mreže, ne miješati ih.. tj ako provodiš po stanu-kući to su tad dva odvojena kabla.. ili imaš opremu koja može hendlati vlan kao smartswitch no jeftinije je postaviti kabel ili odgovarajući router koji bi to mogao uz problem da nemaš pristup modemu-admin, operater ti ne daje upute jer ne želi itd.. tj veća šansa da će ti operater doći i provesti kabel ili dati dodatni wlan za spoj nego da će ti dati potrebne podatke kako doći do iptv kanala.. tj kao user+pass to su stvari koje ne daju jer tad to može svaki juzer..

-oprema opratera je uvijek ograničena mogućnostima, mada oni ne rade ništa nego je to nekog trećeg oema, možda identičan na tržištu.. ali u operaterovom je rebrendan i izmjenjen soft-firmware, zaključan kao nekad mobiteli na mrežu i povezan sa serverom koji mu daje potrebne pakete-kanale-brzinu tj ono što plaćaš ugovorom.

tj nije probem mreža nego operater-interesi i sve što namjerno otežava jer je to sve biz.

-ako nađeš neki howto za drugu državu, tcom.. ne znači da vrijedi isto za nas, ako nađeš za drugog operatera opet isto, ako je uputa starija-novija tad ovisi kakvu opremu imaš tj stari ili novi max.. modem-router-prijemnik tj čitava posotjeća mreža, a razlikuju se današnji od recimo prije 5 god, možda samo za 5g..

-danas je i wlan dovoljan za iptv..

ili ovako, prosječan router je 100-200kn ako ne tražiš neki dodatni fičer ili gbe-1000mbps.. možeš i sam switch koji košta 50-100kn ili više.. čak ako kupiš dva i imaš dvije paralelne mreže to nije neki veći trošak tj ako možeš postaviš dva mrežna kabla, recimo crveni i žuti da bi ih razlikovao.. ako ide korz jednu žicu nakon routera tad oprema mora to znati odvojeno držati, tj ne napraviti 'gemišt' jer mreža ne radi tako.. ili je dizel ili benzin, ne mješavina.. tj switch te klase košta recimo 1000kn pa nije isplativ tj sve ostalo je za kućne jeftinije .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
Gale92 kaže...

Što bi mi trebalo da to napravim (neki link - tutorial) ili dodatni hardwer....

Ugrubo:

1. ignoriraj ihusha

2. Na svom (prvom) routeru definiraš 2 porta - jedan ima vlan tag za internet, drugi za maxtv. Recimo da su to LAN1 i LAN2. LAN1 = internet, LAN2 = maxtv

3. Treći port (LAN3) definiraš kao trunk port koji "spaja" LAN1 i LAN2.

4. Na tcom routeru, spoji taj drugi maxtv da radi - pusti ga par minuta na nekom kanalu da tcom router zapamti gdje mu je taj STB. Također, spoji i neki PC na njega da "žuti" internet port, isto par minuta da proradi. Nakon 5 minuta odspoji to sa tcom routera.

5. U LAN1 spajaš "internet" sa tcom routera (sa žutog porta tj. inače gdje bi spojio recimo PC) a u LAN2 spajaš sa tcoma "maxtv" port /crveni tj. tamo gdje bi inače spojio (dodatni) maxtv (obično 3 ili 4, ovisno koji je slobodan).

6. Na katu/tavanu/gdjegod ti treba switch (ili drugi router) koji podržava VLANove i port trunking. Može recimo mikrotik od 150kn, HAP lite.

7. Na tom drugom routeru LAN2 (ostavi 1 na miru, nek se nađe) iskonfiguriraj kao vlan za internet, LAN3 kao vlan za maxtv (ista konfiguracija tagova kao na prvom routeru) a LAN4 konfiguriraš kao trunk port koji spaja ova dva vlana.

8. Kabel iz LAN3 sa prvog routera ide u LAN4 na drugom. Sad je nadamo se uspostavljena veza između njih i kroz taj kabel istovremeno idu i internet i maxtv.

9. Na drugom routeru, u LAN2 spajaš pc/konzolu/switch - tu ćeš imati internet. Na LAN3 spajaš maxtv.

10. Profit!

Da bi ti ovo uspjelo, moraš dobro proučiti upute od oba routera, znati konfigurirati VLANove, trunk i sve ostalo popratno (DHCP, DNS) da ne napraviš kaos. Teoretski, ovo je izvedivo bez ikakvih routera, trebaju ti samo 2 switcha koji su upravljivi i podržavaju vlan tagove i trunking. I to bi ti bilo najpametnije jer ako koristiš router (asus, mikrotik....) cijela stvar se jako komplicira (jer oba imaju DHCP, DNS, hrpu mogućnosti koje ti ustvari u ovom slučaju samo "smetaju").

I naravno, da bi mogao ovo napraviti, trebaju ti točni VLAN tagovi za internet i maxtv a oni nisu isti za ADSL, VDSL, G.Fast i optiku.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 9:44 (Nuclear_Phoenix).
9 godina
T-Com Internet

Gale92   Uštekaj Lan kabel u slobodan port glavnog routera gdje bi inače spajao komp spoji ga sa asusom na WAN/LAN priključak i možda ti proradi od prve, a ako ne treba u postavkama asusa podesiti da radi kao AP

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina

Sad mogu svi na optici na 1gb..opet su pustili

12 godina
galinjo24 kaže...

Sad mogu svi na optici na 1gb..opet su pustili

Meni se nije nitko javljao poslije, nakon inicijalnog telefonskog testa sa tehničarem kad sam imao 750/510 cca.

Nisu bili mijenjati ONT. Bitno da su mi rekli da sam "prvi u ovom dijelu Hrvatske" i da im je to super zanimljiv test :-D

No nema veze, ne opterećujem se previše zasad sve dok sve radi ok. Bitniji mi je upload nego download.

11 godina
Ja imam 950 525 otkad su spojili...novi modem ss3 i ont Nokia
6 godina
T-Com Internet

Konstantno imaš tu brzinu?

0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice