A1 kabelski internet

poruka: 550
|
čitano: 297.136
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
nhooydz kaže...

Pozdrav svima,

 

nedavno sam prešao sa Tcom optike na ovaj a1 kabelski internet. Jedino što sam skuzio da mi se ping u apsolutnim svim igricama podigao za 30-40. Spojen sam direktno kabelom u router, radi se o centru Zagreba više-manje. Zanima me, jel moguće da je do toga što nije optika već taj kablovski internet ili je nešto drugo u pitanju? Mislim, iritantno je jako.

Da, moguće je. Ukratko, napravio si prijelaz s najboljeg na lošije.

 

Optika je najbolja za internet, omogućuje najstabilniju uslugu i najveće brzine. Onda dolazi koaksijalni kabel, koji je nešto manje stabilniji od optike i kvaliteta te brzina ovise koliko je ljudi nakačeno na isti (pogotovo u zgradama). Zadnja i najgora tehnologija je bakrena parica; istu je vrijeme pregazilo.

 

Kabelski internet se uzima samo u slučaju da ti optika nije dostupna jer je miljama daleko od prastare bakrene parice i nestabilnog mobilnog interneta.

 

Dapače, ne utječe samo tehnologija koja se koristi na ping nego i rutiranje koje koristi operater, kojim putevima tvoji zahtjevi prolaze da bi stigli do destinacije. Sav promet A1 iz Hrvatske ide preko Austrije (Beč), pa onda dalje unajmljenim rutama. U njihovom čvorištu u Austriji je velika gužva, pa nije ni rijetkost da dolazi do packet lossa (bar je meni na optici često prisutan prema svim popularnim destinacijama, počevši od Googlea, Facebooka, Microsofta, Amazona).

 

Ako si već imao optiku, trebao si ostati na njoj. Kvalitetnijeg od optičkog interneta nećeš pronaći.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.2.2022 22:04 (Marko :D).
9 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Ah, baš sam panj. :D

 

Rekli su mi "nudimo optiku za manje novaca" više manje. Vjerojatno ću se vratit na t-com, s ovima sam imao sam problema otkada imam a1. Em puca veza nenormalno, em se jako uspori

13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Pusti ti što oni kažu. Oni obećaju brda i doline, a na kraju dobiješ sporiji i skuplji internet.

 

Samo se nadam da nisi potpisao ugovornu obvezu. 

4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
nhooydz kaže...

Ah, baš sam panj. :D

 

Rekli su mi "nudimo optiku za manje novaca" više manje. Vjerojatno ću se vratit na t-com, s ovima sam imao sam problema otkada imam a1. Em puca veza nenormalno, em se jako uspori

 Je li optika ili je kabel? Koja je ugovorena brzina? Zgrada ili kuća? Dosadašnja infrastruktura A1 u ulici?

4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...

Pusti ti što oni kažu. Oni obećaju brda i doline, a na kraju dobiješ sporiji i skuplji internet.

 

Samo se nadam da nisi potpisao ugovornu obvezu. 

 

Sporiji internet? I A1 na kabelu nudi 1 gigabit, kao i HT na optici. Ako je sve tehnički uredno spojeno, onda ne smije biti velikih padova. Nudi se usluga 0.7-1 gigabit. I 700 megabita je ogromna brzina za kućne uvjete. Čovjek spominje da su mu nudili optiku na A1. Pa, je li u pitanju optika ili koaksijalni kabel?

 

Skuplji internet? Kod HT-a se 1 gigabit na optici doplaćuje 45 kuna:

"1 Gbit/s brzina i premium oprema
45
kn/mj.
bez ugovorne
obveze

Mjesečna naknada Opcije 1 Gbit/s "

 

 

 

4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...

Optika je najbolja za internet, omogućuje najstabilniju uslugu i najveće brzine.

 

Kabelski internet se uzima samo u slučaju da ti optika nije dostupna jer je miljama daleko od prastare bakrene parice i nestabilnog mobilnog interneta.

Ljudi imaju problema i s optikom.

 

Bolje i stabilna bakrena parica s niskom latencijom i nešto nižom brzinom nego sve ostalo što nije stabilno. Sve ovisi o lokaciji i tamošnjoj infastrukturi.

 

Ljudi se polakome za reklamom o 1 gigabitu, a realno malo kome treba takva brzina. Možda onima kojih je kući 15-20 i svi su veliki potrošači interneta. Ili nekome tko dnevno skida terabajte gluposti i ne zna što bi s tim, pa iz obijesti skida što mu dođe pod ruku.

 

 

14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
nhooydz kaže...

Pozdrav svima,

 

nedavno sam prešao sa Tcom optike na ovaj a1 kabelski internet. Jedino što sam skuzio da mi se ping u apsolutnim svim igricama podigao za 30-40. Spojen sam direktno kabelom u router, radi se o centru Zagreba više-manje. Zanima me, jel moguće da je do toga što nije optika već taj kablovski internet ili je nešto drugo u pitanju? Mislim, iritantno je jako.

 Imao sam sličan problem dok sam bio na A1 kablu, utrpali su me u CGN i redovno u večernjim satima ingame ping bi totalno poblesavio. Vidi ako si u CGN da se makneš s toga a ako nisi onda je nešto drugo u pitanju. Sretno

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 12:56 (tuna-1).
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...
nhooydz kaže...

..

Dapače, ne utječe samo tehnologija koja se koristi na ping nego i rutiranje koje koristi operater, kojim putevima tvoji zahtjevi prolaze da bi stigli do destinacije. Sav promet A1 iz Hrvatske ide preko Austrije (Beč), pa onda dalje unajmljenim rutama. U njihovom čvorištu u Austriji je velika gužva, pa nije ni rijetkost da dolazi do packet lossa (bar je meni na optici često prisutan prema svim popularnim destinacijama, počevši od Googlea, Facebooka, Microsofta, Amazona).

 

Ako si već imao optiku, trebao si ostati na njoj. Kvalitetnijeg od optičkog interneta nećeš pronaći.

 -da. Čak nij eproblem ping-lag, nego sama mreža, čvor-operater i broj izlaza prema svijetu koje operater ima, tcom je ipak the-šef-prvi, neovisno što a1 ima takvo ime :)

-ping nije problem tj recimo za lokalni spreedtest će biti oko 7-10ms.. (coax ping-jitter, 7-1, optika može manje ..), ping je 'prava brzina' tj ono što daje lag do servera, odgovor, brzina kojom paket putuje, ne količina paketa što se ugovara pod 'brzinu' tj bandwith npr 1gb.. to juzeri miješaju tj ne uogvara se ping nego BW-propustnost, a to nije brzina kojom putuje paket nego količina u sekundi kao što autoputom s više traka istovremeno prolazi više vozila nego jednom trakom pri čemu se brzina kretanja vozila nije promijenila. (takvu rečenicu juzeri ipak razumiju-razlikuju.. vs reklame i ono što ugovaraju).

-druga, važna stvar je sam server, u ovmo slučaju gameserver i njegova lokacija, broj i brzina linija-čvorova prema njemu (kao i problem da su bili pod hakerskim napadom, u problemima..). Ping tad primarno ovisi o toj lokaciji-brzini do njega, recimo prosjek 30 za dobre linije, što pod optećenjem može skakati na 50-više.. tj nije stvar koliko juzer može brzo 'voziti' nego i ostali vozači na cesti, gužva.. i pravila prometa-prednost itd. I to juzer može razumjeti ako usporedi s autima-prometom, naprosto će biti veći ping ako je više igrača-prometa tj slabiji server a kako je a1 bio pod napadom, može biti i bilo koji drugi operater ili pružatelj hosting usluga tom serveru pa u tom trenutku može svima biti problem ping-lag..

-za gaming je važan-važniji ping-lag, dok su brzine prijenosa ok-zadovoljavajuće jer se realno mala količina prenosi .. i važan je 'realtime' odgovor, što manji lag, za razliku-suprotno streamanje nekog videa-glazbe nema s tim problem, jer se kešira-buferira a to vidimo recimo na iptvu kad u susjedstvu već čujemo 'goool'.. pa vidimo sekundu kasnije na ekranu. Kašnjenje za surfanje-streamanje nije važno jer nije nužno realtime i nema dvosmjerne komunikacije s ostalim suigračima nego je stream jednostmerno emitiranje.. itd. kao i download (vs upload).

-pošto je sva optika novija od ostalih linija već time ima prednost u svakom čvoru-centrali, kao što je novo računalo u pravilu jače od starijeg.. coax je tu već 50tak godina za kabelsku tv i naknadno-dodatno spajan u fixnu mrežu tj telefoniju pa ima dodatne naknadne spojeve, jednostavno nešto duži put u odsnosu na direkt-prečicu glavnih telekom linija pa i u odnosu na bakar-adsl..

 

nhooydz kaže...

Ah, baš sam panj. :D

 

Rekli su mi "nudimo optiku za manje novaca" više manje. Vjerojatno ću se vratit na t-com, s ovima sam imao sam problema otkada imam a1. Em puca veza nenormalno, em se jako uspori

 -reklama je reklama, agent nudi i obečava svašta, realnost je ono što dobiješ i što može.. čak i recimo prevarom-lažima ili neznanjem..

-problem, a1 mreža je 'fankenštajn' tj mix raznih mreža, bivši vip je bio isključivo mobilna mreža (mobitel-91, vs tcom koji je glavni operater fixne mreže, stari telefon-bakar + mobilna..). Kupnjom malih operatera dolazi do bakra-linija, optike koju poneki ima u ponekom kvartu i najveći bnet koji je nekad bio tv-kabelska, coax.. tj 3-4 tipa linija od čega je optika najmanje, tek ono što su izgradili novo imaju a to je u odnosu na tcom malo.

-do prije koju godinu je još bnet bio odvojen, sad je sve u istoj ponudi, jednaka ponuda i ovisno o adresi-lokaciji je neka linija dostupna ili nije tj coax je isključivo u kvartovima-zgrade, ne kuće-ulice-sela.. problem svake lokacije-centra-servera je koliko juzera ima na toj centrali, opterećenje + kvaliteta žica pa i potresi-poplave, pucanje vodovoda.. sve to kvari žice, kvalitetu-brzini, svaki popravak 'šarafljenjem-krpanjem'.. i širenjem broja juzera tj opterećenjem bez širenja kapaciteta mreže-centrale.. pa netko ima max brzinu a netko samo kad se smanji opterećenje.

-najgore što juzer sad ima u ponudi sve isto-identično-jednako na svim linijama a1 tj prvo nagovaraju-nude u odnosu na optiku da juzer potpiše ugovor a tek tad ovisno o dostupnosti spajaju i tad ovisi što je stvarno dostupno. Agent to čak ne zna ili ne mora znati, politika firme, ne slučajno... tj tako mogu obećavati sve-svašta. Agent je možda vanjski, možda student.. + vrijedi ono što se ugovori na papiru a to nije tip linije-žica nego usluga, kao i to da nije ping nego samo BW dio ugovorenog paketa usluga. Time juzer nema što prigovarati .. pravno.

-ima tu puno igara između tcoma i ostalih.. tj nema više ostalih nego a1 i sad ulazi telemach kao treći..

.. tcom kao glavni, nacionalni operater međuostalim širi mrežu, recimo optiku.. no problem su pravila igre i interesi (suprotni) pa tako tcom kao glavni mora dozvoliti ostalim operatrima pristup optičkoj mreži (najam, onih famoznih 20kn za fixnu) po jednakim uvijetima kao tržišna pravila igre. To on ne želi jer je optika-mamac.. pa tako recimo u mom kvartu mada je optika postavljena prije 4-5god, nije bila spojeno posljednji metar do zgrade, dok nisu prošle godine uzeli eu fondove za tu namjenu + dok nije spojeno ne postoji u ponudi a tad ne moraju dati konkurenciji u najam i tad su spajali s ugovorima korisnike koji su to tražili-ugovorili.. kako bi osigurali da tih 2god ne promjene operatera, igre-interesi. Tek tad je krenulo spajanje tj novo prekopavanje od ulice do haustora zgrade, mada je sve moglo biti obavljeno kod polaganja glavne mreže i rekonstrukcije prometnica kad je sve bilo razovano do centrale-pošte-policije koje se nalaze u blizini.. sve u krugu 100m.. i smijeh da se prije godinu ulica od cca 50m i 7 haustora kopa na 7 mjesta za jednu zgradu, trg u krug razovan svakih 5-10m.. za moj kvar cca +30 prokopa od ceste do spoja haustora dok su veće zgrade s jednim haustorom imale jedan prokop.. Sve je već napravljeno-razrovano prije 5g, ali tad to nije bilo u interesu tcoma spojiti, tj ovako je to naplaćeno iz fondova kao nova investicija mada je 99% već prije obavljeno i nije u međuvremenu postojala obveza dati konkurentima pristup mreži. Tako to radi šef-tcom, čak legitimno-razumljivo za njegov interes.

-ka dje prije par godina uvedeno +20kn naknade, to je za najam fixne (od tcoma) što je a1 ekšli sprcao tcom, koji je koristio optimu i iskon za dumpanje-cjenkanje i dobijali su to gratis, no od tad i oni moraju iskazati tih +20kn tj manje konkurentna cijena, dok sam a1 zapravo vrlo malo ima fixne ili najma od tcoma jer je primarno vip-mobilna i bnet-kabelska koje nemaju veze s tim naknadama tj ne postoji naknada za coax jer to nije dio nacionalne mreže i tad a1 tu mrežu ne mora dati u najam ostalim operaterima po jednakim uvjetima kao što to tcom mora za optiku (ili bakar-telefoniju).. ekšli za a1 uopće nije bio problem tih +20kn jer je zanemariv broj no time je sprcao tcomov duping-konkurenciju + sad optimu moraju prodati.. itd. a kao rezultat više nema nižih cijena za juzere nego su svi poskupjeli za tih 20kn u interesu svakog operatera u konačnici ali ne i korisnika koji to plaća.

-a1 od tad uredno na coaxu ima i tih 20kn kao stavku, mada za to nema razloga, no naravno da je to u njegovom intersu naplatiti više ako može.

 

-agent koji prodaje može obećavati svašta, to mu je posao tj prodati.. a što će se dobiti je druga priča. Realno ne možeš dobiti bolje od optike, dok je pitanje cijene stvar cijene, ne tehnologije-mogućnosti-brzine, kao što auto ne možeš voziti po cesti 200kmh jer je zabranjeno-ograničenje + promet i ostali preduvijeti mada bi auto to recimo mogao po snazi motora.

-ako operater isporučuje +70% ugovorenog-brzine-BWa tad nema osnove za raskid osim na štetu korisnika. Ping nije dio ugovora dok se lag prema nekom vanjskom serveru ne uzima kao nešto relevantno, tj isključivo sppedtest a službeno hakometar.. tj brzina prema operateru-centrali, ne ostatku svijeta i to za BW, ne ping.

-može raskid ako postoje problemi, prekidi.. no ako tog nema tad nema osnove. Tj piše 'em puca.. uspori'. Puca li internet-linija ili samo gaming-server? ako je linija tad je to kvar-probelm, prijava kvara i ako ne otklone u 15 dana po toj osnovi tražiš naknadu 10kn/sat.. nakupi se-isplativo :) ali to nema veze s gamingom-serverom, tj ako to puca-izbacuje nije relevantno, to je stvar servera, igre itd.

 

zelenapaprika kaže...
..Čovjek spominje da su mu nudili optiku na A1. Pa, je li u pitanju optika ili koaksijalni kabel?

..

 

 

 

 -rekao je coax-kabel.

-ugovor ne uključuje ping, isključivo BW i to nije problem (barem to ne navodi, kao speedtest, nego samo gaming-lag..)

-nude svašta, agenti.. a1 to već godinu ima izjednačeno, tek konkretna lokacija ti daje odgovor što je tamo dostupno a tad to može biti sve, optika-coax-bakar-mobilna ili nešto od tog, ili ništa tj tad ide mobilni-homebox kao najgora opcija koju je vip imao i prije za kućne, no to mu nikad nije bio primarni fokus kao mobilna, samo kao nužno zlo za juzera koji nema priključak u kvartu-ulici.

 

-coax na većini je ok, radi stabilno u granicama ugovorene usluge, nema problema s pucanjem i sl. padovima osim što bi optika mogla brže.. pa ako ima problem na coaxu tad je to neki konketan razlog na toj lokaciji-kvartu, loše linije iz nekog razloga kao kvar ili preopterećena centrala-udaljenost i sl. no čini mi se da to nije problem nego samo u gamingu a tad uopće ne mora biti problem linija, može i juzerska strana kao samo računalo + dodatci koje koristi ili gameserver na koji se spaja, tj tad nije uzrok problema operater, mada bi optika mogla bolje-jače-brže no to bi bila samo razlika u pingu a problem bi tad ostao i dalje možda kao bug u igri i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Marko :D kaže...

Pusti ti što oni kažu. Oni obećaju brda i doline, a na kraju dobiješ sporiji i skuplji internet.

 

Samo se nadam da nisi potpisao ugovornu obvezu. 

 

Sporiji internet? I A1 na kabelu nudi 1 gigabit, kao i HT na optici. Ako je sve tehnički uredno spojeno, onda ne smije biti velikih padova. Nudi se usluga 0.7-1 gigabit. I 700 megabita je ogromna brzina za kućne uvjete. Čovjek spominje da su mu nudili optiku na A1. Pa, je li u pitanju optika ili koaksijalni kabel?

 

Skuplji internet? Kod HT-a se 1 gigabit na optici doplaćuje 45 kuna:

"1 Gbit/s brzina i premium oprema
45
kn/mj.
bez ugovorne
obveze

Mjesečna naknada Opcije 1 Gbit/s"

Dok je brzina preuzimanja jednaka, brzina slanja nije ni približno. Govorimo o 100 Mb/s na kabelu naspram 500 Mb/s na optici.

 

Prije trenutnih 1000/500 imao sam internet brzine 100/100. Nakon zivkanja A1 2019. za produženje ugovora, ponudili su mi brzinu od 70 Mb/s po cijeni od cca. 185 kn. Prijašnji računi iznosili su oko 170 kn. Naravno da nisam pristao na to da mi se smanji brzina interneta i poveća račun, pa smo nakon negodovanja s njihove strane odlučili da ćemo ostaviti identičnu uslugu (100/100) po cijeni od 170 kn.

 

I daleko od toga da sam jedini jer su po forumima pisali identična iskustva. Ne bi me začudilo da je praksa takva i dan danas.

zelenapaprika kaže...
Marko :D kaže...

Optika je najbolja za internet, omogućuje najstabilniju uslugu i najveće brzine.

 

Kabelski internet se uzima samo u slučaju da ti optika nije dostupna jer je miljama daleko od prastare bakrene parice i nestabilnog mobilnog interneta.

Ljudi imaju problema i s optikom.

 

Bolje i stabilna bakrena parica s niskom latencijom i nešto nižom brzinom nego sve ostalo što nije stabilno. Sve ovisi o lokaciji i tamošnjoj infastrukturi.

 

Ljudi se polakome za reklamom o 1 gigabitu, a realno malo kome treba takva brzina. Možda onima kojih je kući 15-20 i svi su veliki potrošači interneta. Ili nekome tko dnevno skida terabajte gluposti i ne zna što bi s tim, pa iz obijesti skida što mu dođe pod ruku.

Korekcija: daleko manje ljudi ima problem s optikom nego s bilo kojom drugom tehnologijom.

 

Osobno sam uzeo gigabit jer smo brat i ja sa 100/100 imali problema. Netko potegne malo više, packet loss se počinje pojavljivati svima i surfanje postaje nemoguće. S 1000/500, nema nikakvih problema, pa čak i ako netko skida maksimalnom brzinom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 15:39 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...

Dok je brzina preuzimanja jednaka, brzina slanja nije ni približno. Govorimo o 100 Mb/s na kabelu naspram 500 Mb/s na optici.

 

Prije trenutnih 1000/500 imao sam internet brzine 100/100. Nakon zivkanja A1 2019. za produženje ugovora, ponudili su mi brzinu od 70 Mb/s po cijeni od cca. 185 kn. Prijašnji računi iznosili su oko 170 kn. Naravno da nisam pristao na to da mi se smanji brzina interneta i poveća račun, pa smo nakon negodovanja s njihove strane odlučili da ćemo ostaviti identičnu uslugu (100/100) po cijeni od 170 kn.

 

I daleko od toga da sam jedini jer su po forumima pisali identična iskustva. Ne bi me začudilo da je praksa takva i dan danas.

Korekcija: daleko manje ljudi ima problem s optikom nego s bilo kojom drugom tehnologijom.

 

Osobno sam uzeo gigabit jer smo brat i ja sa 100/100 imali problema. Netko potegne malo više, packet loss se počinje pojavljivati svima i surfanje postaje nemoguće. S 1000/500, nema nikakvih problema, pa čak i ako netko skida maksimalnom brzinom.

 

Svatko ima svoj apetit i potrebe. Meni ne treba 500 megabitni upload i ne znam što bih s njime. 100 megabitni mi je dostupan i to baš na kabelu A1, ali isto ne znam što bih s time. Tu i tamo bi mi zatrebao za neki veći upload, ali ne konstantno. Izdržao sam s 30/5 na VDSL-u punih 6 godina i odradio i lockdown i sve i svašta u ove zadnje 2 godine korone s tim brzinama. Jednim okom gledam na kabelski A1 koji očito ima svojih problema, pa nikako da se prebacim na njega. Neki dan su mi se susjedi žalili da su ostali bez interneta na kabelu A1. Znači, i tu postoje problemi.

 

2019. je sada daleka godina. I kod mene je maksimum bio 70 megabita na kabelu A1, sada je normala 140-200 megabita, a može se trenutno dobiti 0.7-1 gigabit. Tako da se ponuda razvija.

 

Ne znam imaju li manje ili više problema s optikom, jer o tome nemam konkretnih brojeva. A bez toga nema smisla uspoređivati.

 

9 godina
offline
A1 kabelski internet

Wow, hvala svima na odgovorima. Dosta toga sam i naučio iako sam u "kompovima" 20 ak godina. :D

 

Uglavnom, agent mi je tim riječima rekao : Ma da, sve isto optika 200mbps, manje novaca, bon za konzum itd. Reko ajd, istekao mi je ugovor taman nisam nikada bio na drugoj mrezi i probat cu.

 

Mozda oko pinga cjepidlacim ali sam naviko igrat na 20-30ms sa tcomom da bi sada bilo 60-80 sa a1. Bez razloga.Ok, mozda ovo zvuci kao bezveze razlog da pizdekam jerbo generalno to je internet i spojen si na njega, ali svejedno sam sa nešto sitno više love sa tcomom imao skoro pa nikakve probleme u 10 i kusur godina. Među prvima sam dobio optiku i to je radilo kao podmazano.

 

CGN su mi isključili već preko sluzbe za korisnike, nije baš pomoglo, 2-3ms mi je razlika. 

 

Također frend iz kvarta ima identične probleme sa a1 kao ja. Radi se o Kvatriću, tj. blizina Heinzelove u Zagrebu.

 

Probao sam i vpn rerouting šta već, ne pomaze. Tehničar je bio jednom, rekao da mi je linija zasićena i da više manje tu ništa ne mogu. To se prvenstveno događa navečer, iako mi zbog posla nije zgodno ni da puca preko dana randomly (router se pali 10 ak minuta, meni je to suludo malo) jer sam često na tim online sastancima.

 

Nadalje, router je zamjenjen. Prvi mi je pregorio kada sam stavio 2i lan kabel u njega, mislim da nema veze ali svejedno fun fact oko cijele situacije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 17:00 (nhooydz).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Marko :D kaže...

Dok je brzina preuzimanja jednaka, brzina slanja nije ni približno. Govorimo o 100 Mb/s na kabelu naspram 500 Mb/s na optici.

 

Prije trenutnih 1000/500 imao sam internet brzine 100/100. Nakon zivkanja A1 2019. za produženje ugovora, ponudili su mi brzinu od 70 Mb/s po cijeni od cca. 185 kn. Prijašnji računi iznosili su oko 170 kn. Naravno da nisam pristao na to da mi se smanji brzina interneta i poveća račun, pa smo nakon negodovanja s njihove strane odlučili da ćemo ostaviti identičnu uslugu (100/100) po cijeni od 170 kn.

 

I daleko od toga da sam jedini jer su po forumima pisali identična iskustva. Ne bi me začudilo da je praksa takva i dan danas.

Korekcija: daleko manje ljudi ima problem s optikom nego s bilo kojom drugom tehnologijom.

 

Osobno sam uzeo gigabit jer smo brat i ja sa 100/100 imali problema. Netko potegne malo više, packet loss se počinje pojavljivati svima i surfanje postaje nemoguće. S 1000/500, nema nikakvih problema, pa čak i ako netko skida maksimalnom brzinom.

 

Svatko ima svoj apetit i potrebe. Meni ne treba 500 megabitni upload i ne znam što bih s njime. 100 megabitni mi je dostupan i to baš na kabelu A1, ali isto ne znam što bih s time. Tu i tamo bi mi zatrebao za neki veći upload, ali ne konstantno. Izdržao sam s 30/5 na VDSL-u punih 6 godina i odradio i lockdown i sve i svašta u ove zadnje 2 godine korone s tim brzinama. Jednim okom gledam na kabelski A1 koji očito ima svojih problema, pa nikako da se prebacim na njega. Neki dan su mi se susjedi žalili da su ostali bez interneta na kabelu A1. Znači, i tu postoje problemi.

 

2019. je sada daleka godina. I kod mene je maksimum bio 70 megabita na kabelu A1, sada je normala 140-200 megabita, a može se trenutno dobiti 0.7-1 gigabit. Tako da se ponuda razvija.

 

Ne znam imaju li manje ili više problema s optikom, jer o tome nemam konkretnih brojeva. A bez toga nema smisla uspoređivati.

Na njegovom bi mjestu uzeo optički internet kod HT-a (ako mu je jedini dostupan) bez obzira na to što je manje brzine i nešto skuplji. Nekako mislim da je stabilnost usluge važnija od same internetske brzine.

 

I ne trebamo nikakve brojeve da bi znali da s optikom ima malo problema. Provjeri samo forume i pogledaj koliko se ljudi žali na uslugu preko optičke infrastrukture, ako uopće uspiješ pronaći koga da se žali. Optička infrastrukura je takva da na nju ništa ne može utjecati, pa nema nikakvih velikih oscilacija kao kod bakrene parice ili koaksijalnog kabela. Ili radi, ili ne radi; nema ono malo radi, malo ne radi.

 

A sad realno; usluge A1 nisu loše, ali nisu ni blizu najboljih. Optički internet je stabilan (za kabel ne znam), ne puca iznenada, ali da im je rutiranje grozno, jest. Prema kud god radio tracert, svugdje promet iz Hrvatske ide u Austriju (gdje im je matična kompanija) i onda dalje. U Austriji često dolazi do zagušenja, pa nije rijetkost preko MTR vidjeti da je na određenim IP adresama prisutan packet loss. Još uvijek čekam dolazak konkurencije da s A1 napokon mogu raskinuti sve. Ne zato što su usluge loše ili što nisam zadovoljan s njima nego zato što naprosto njihove usluge ne vrijede toliko koliko naplaćuju i zato što postojećim korisnicima ne nude apsolutno ništa.

nhooydz kaže...

Wow, hvala svima na odgovorima. Dosta toga sam i naučio iako sam u "kompovima" 20 ak godina. :D

 

Uglavnom, agent mi je tim riječima rekao : Ma da, sve isto optika 200mbps, manje novaca, bon za konzum itd. Reko ajd, istekao mi je ugovor taman nisam nikada bio na drugoj mrezi i probat cu.

 

Mozda oko pinga cjepidlacim ali sam naviko igrat na 20-30ms sa tcomom da bi sada bilo 60-80 sa a1. Bez razloga.Ok, mozda ovo zvuci kao bezveze razlog da pizdekam jerbo generalno to je internet i spojen si na njega, ali svejedno sam sa nešto sitno više love sa tcomom imao skoro pa nikakve probleme u 10 i kusur godina. Među prvima sam dobio optiku i to je radilo kao podmazano.

 

CGN su mi isključili već preko sluzbe za korisnike, nije baš pomoglo, 2-3ms mi je razlika. 

 

Također frend iz kvarta ima identične probleme sa a1 kao ja. Radi se o Kvatriću, tj. blizina Heinzelove u Zagrebu.

 

Probao sam i vpn rerouting šta već, ne pomaze. Tehničar je bio jednom, rekao da mi je linija zasićena i da više manje tu ništa ne mogu. To se prvenstveno događa navečer, iako mi zbog posla nije zgodno ni da puca preko dana randomly (router se pali 10 ak minuta, meni je to suludo malo) jer sam često na tim online sastancima.

 

Nadalje, router je zamjenjen. Prvi mi je pregorio kada sam stavio 2i lan kabel u njega, mislim da nema veze ali svejedno fun fact oko cijele situacije.

Čekaj, jesi li sad vezan ugovorom ili ne? Jer, o tome će ovisiti možeš li se vratiti na HT ili ne.

4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...
 (za kabel ne znam)

 

Ovo je tema baš o kabelskom internetu. Dolazim ovdje kako bih pročitao iskustva iz prve ruke o kabelskom internetu ne bih li konačno prešao na njega. Jer se takve odluke ne donose preko noći. Ako se zeznem, imat ću posljedice i za posao i za privatni život.

 

13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Marko :D kaže...
 (za kabel ne znam)

 

Ovo je tema baš o kabelskom internetu. Dolazim ovdje kako bih pročitao iskustva iz prve ruke o kabelskom internetu ne bih li konačno prešao na njega. Jer se takve odluke ne donose preko noći. Ako se zeznem, imat ću posljedice i za posao i za privatni život.

 

Ovdje imaš ljude koji koriste A1 preko kabela. Pročitaj zadnjih 50-ak stranica, pa vidi da li je kabel za tebe. Ekipa je većinom zadovoljna. Mislim da ako živiš u kući ili zgradi u rijeđe naseljenom području, da nemaš razloga za brigu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 18:55 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Marko :D kaže...
 (za kabel ne znam)

 

Ovo je tema baš o kabelskom internetu. Dolazim ovdje kako bih pročitao iskustva iz prve ruke o kabelskom internetu ne bih li konačno prešao na njega. Jer se takve odluke ne donose preko noći. Ako se zeznem, imat ću posljedice i za posao i za privatni život.

 

- u +20 godina kabelske (DCM, početno 256kbps u vrijeme isdn-a) nemam nekih prigovora na rad..  (same mreže, stabilnost, dok im je szk oduvjijek bio ni za što.. jedini operater koji je bio ok je amis.. ostali strava-jad i više ovisiš o sreći kako nešto radi ili što napraviš sam..). Kad si juzer koji zna otkriti problem, tad nije problem.. oni juzeri koji nemaju ni ispravan mrežni kabel, krimperice, utičnice, tv, računalo imaju problem i često misle da je krivac operater-linija, čudom nije baš.. :)

- a sve ovisi o konkretnoj lokaciji, dostupno po kvartovima-zgradama (ne kuće i sl.) i ovisi koliko ostatak uličnih instalacija često recimo poplava i sl. uništi kao i stanari u ormarićima ili nekad ratovi opertera oko ormarića. Kad tražiš priključak dođe s borerom i napravi rupu, provuće, kanalicu.. i to je to, coax. Kad to radi iskusan majstor tad je kvalitento, trajno.. ako je početnik tad se priključak recimo raspadne drugi dan i žice vire.. a rade svakakvi pogotovo u tom periodu promjena vlasnika-otkaza itd.. možeš sam zaključiti koliko problema može stvoriti loše napravljen spoj-kabel, dok je teoretski ista oprema-linija.. tad netko ima stalno prekide-smetnje a prijava kvara je više loto-sreća nego što će nešto riješiti ako si prosječan juzer koji im samo psuje sve po spisku čak i kad je uzrok recimo računalo i nešto deseto..

-do optike najbolje, s optikom usporedivo.. radi.

-ljudi kritiziraju modeme operatera, ja ne.. običan ubee, radi tj skinut cgnat i glavni posao rutanja radi moj router.. sporedan mi je operater ali su po ponudi i cijenama recimo prihvatljivi tj klasično cca 20-50kn jeftinije od tcoma za slično (ne može biti isto jer je coax, tj jedino optika je usporediva, vdsl-adsl su slabiji..).

-čitavo vrijeme se klackam, tj već odlučio ali nema se vremena (pandemija i ostalo pa odgađam...) uzeti paralelno tcom optiku, čisto da imam izbor-duplo, što sam imao duže vrijeme i time slobodu svađanja ili raskida ako nisam zadovoljan tj važna mi je linija koju moram imati... ne mogu više bez a tad pristaješ na kompormise, .. ponekad nije cijena primarni kriterij.

-pošto su to sad praktički 'iste' velike kompanije, kvaliteta szk-a je ista-slična, generička, operater može biti u dežurnom centru i nema blage veze o lokalnom stanju npr da je bager isčupao žice.. i ponekad u želji za pomoći rade gluposti, riješavaju samo problem koji im je na špranjci naveden, početno od reiki disanja i paljenje-gašenje s gledanjem ledica pa i kad to želiš preskočiti ne može dok on ne potroši sve ideje, pogotovo pogrešne :)) .. primjetno, dok prijave problem tehničkoj službi, recimo ispad mreže.. već za vrijeme tog razgovora linija čudotvorno proradi.. naravno, recimo ako je spojena žica i upaljen server na centrali tad može raditi, ne dok je recimo žica ospojena ili server ugašen.. :) To radi tehničar u centrali, ne agent szk-a. Recimo da je to cca jednom godišnje zbog recimo remonta i sl. ili kao neki dan hakerski napad..

-dodatno zgodno, pošto su relativno mali, vanjska ip ti često stoji duže vrijeme, kao preferirana.. naravno resetom centrale se promijeni, no može biti ista recimo mjesec.. pa neke stvari možeš i bez dyndns-a i sl. npr pogledom na bug-forum vidiš svoju prošlu adresu :)) ... ako je ista, radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Ja živim u zgradi u ZG i u izboru T-com (optika) i A1 kabel i odabrao A1 kabel na 1gbs , došli zmjenili Ubee za Fritza i sve radi ko urica.T-com mi je nudio 239 kn za istu brzinu uz to da je bolja brzina uploada a A1 169 kn za gigu.Od kad imam A1 tu a to je cca 5 godina nikada problema s netom , možda malo kad je bio prvi lockdown al to mi je bilo za razumjeti.Mislim da se kod kvalitete neta bilo kojeg provajdera radi o mikrolokaciji korisnika...

10 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Meni se za sada prelazak na gigabitni internet i fritz pokazuju kao promašaj. Svakih par dana potpuno krepa internet, i žica i wifi. Jedino rješenje je restart routera. A nakon toga moram restartat i iptv, postane zamorno vrlo brzo. Neki dan pala brzina na 40 mbps, opet restart jedino rješenje. Stari technicolor je radio godinama bez greške, mogao sam zaboraviti da postoji.

A kad radi onda radi super, brzina mi treba za posao i divota je kad 30 gigi sirovih podataka skine za deset minuta. Al jbg, probat ću na temelju ovoga raskinut ugovor. Siguran sam da oni vide u sustavu stalne gubitke konekcije i resetove.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.2.2022 20:19 (Kresaux).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
A1 kabelski internet

ja sam isto nekih cca 9 godina na kabelu i zasigurno su bili pouzdani prijašnji uređaji.

što čovjek kaže, zaboraviš da postoje.

 

jel vi ikada proučavate ove parametre kanala. Sjećam se još prije par godina..u mene blizu vrata je nekakav fini ormarić (kao element kuhinjske viseće kredence).. tu se račva nas 10-ak susjeda. (nije to vanjski nod)

sjećam se da su tu čačkali prije nekoliko godina... proćurim ja tako meštru iza leđa.

vidim nekakve dvije letve i pobodeno desetak koaksa.

- komašine.. sad ću ja pristavit kafu...nego reci mi, čemu služe te letve

- svakom kabelu smanjujemo ili pojačavamo napon 

- jel to onaj power na kanalu u nBmw

- tako je

- može gorča s kap mlijeka

- može

- znači jel normalno od -7 do +7 ili od -15 do +15

(pušem mu za vratom i guram glavu u ormar)

- evo pođite vidjet..sad ću vas prespajat,a vi očitajte router

- evooo kumašine -4 je....evo sad +11.. evo skoro idealna 0...ne diraj

- ne čujem

...uglavnom ostalo mi na nekih +13 do danas. zakafendisali i ne napravismo kalibraciju prema nuli.

Po ljeti se smanjiva, po zimi pojača..logično, kabel se opušta i skuplja.

 

Nemam nikakvih packet lossa i sve štima...ali mi bode oči par kanala.  Po 48h ne bude niti jedna uncorrectible greška i onda u jednoj minuti ispali par tisuća. zatim opet mir par dana.  kao da nešto probije unutar linije po toj frekvenciji.

 

Kako se nosite sa powerom i ovim fecovima correctible / uncorrectible.

Zatim koliki vam je raspon unutar ovih 18 kanala...recimo 2 do 3 dBmw.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
A1 kabelski internet

ovakvo je kod mene stanje

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
A1 kabelski internet

ima dosta lufta , sve od 0 do +10.

no to se smatra normalnim.  u koliko vremena su nakupio ove brojeve...koliko je prošlo od restarta?

 

(premda je sve ovo individualno stanje unutar zidova i kabela...te mala sprčenost kabela u zidu može biti uzrok svačemu...ali me zanimalo da malo usporedimo)

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 kabelski internet

Evo moj nakon 1 dana i 6 sati. Jel valja to čemu? možete mi samo objasnit šta koja vrijednost znači i šta treba gledat?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kabelski internet
MEDO11 kaže...

Evo moj nakon 1 dana i 6 sati. Jel valja to čemu? možete mi samo objasnit šta koja vrijednost znači i šta treba gledat?

 

 

 Dobro je sve.

SNR znači koliko je signal čist.  Ne smije biti manji od 30.  sve preko 35 je odlično.

POWER

Idealno je između -8 i +8, dok moderni modemi hendlaju bez problema -15 do +15.

Što je bliže idealnoj nuli, to bolje. Nikakav šum.  Šum/smetnja se pojačava. Idealan je kada se ja i ti sami dozivamo s kraja na kraj ulice.  Već ako se pojavi desetak glasnih ljudi/ šumova na ulici, ja kao roter i ti kao nod ili centrala na kraju ulice slabije se čujemo.  Router se napreže da pošalje pakete i primi kroz galamu bez gubitaka.

 

Ispravljene greške su nebitne... ruter je zatražio ispravak izgubljenog paketa i dobio ga. Ključan je dio sa uncorrectible/ neispravljeni. Znači paketi su se izgubili dok smo se dozivali... pomeli ih antivaxeri dok prosvjeduju po sred ulice i galame.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
5 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Krepao net u ZG...

15 godina
offline
A1 kabelski internet

Da, izgleda da je cicikrep u ZG.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Potvrđujem.
... there is no spoon ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Nije samo ZG, i u ST  je isto 

16 godina
neaktivan
offline
A1 kabelski internet

dalmacija također.

koliko vidim upload na kapaljku... 10% weba otvara, ostalo ništa.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
A1 kabelski internet

yup, sranje totalno, meni je trenutna brzina 40 mbit/s, inace je 200

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
A1 kabelski internet

Pretpostavljam da su ovi gore ss-ovi sa Ubee modema. Ubee mi je bio puno pouzdaniji, ne znam jel mi se ikad srušio. Fritz su mi zamijenili novi, čak i ovaj se svako par dana ruši, nekad i puno češće. Najviše se voli rušit usred partije pubg-a u top 10. Jedva čekam ftth..

 

Ovo je sa mog Fritza, signal je više manje savršen s obzirom na ono što se nalazi u dovodnom RG11 kabelu u ormariću, eventualno možda još malo zagušit da se smanji šum..

 

 

Divide et impera!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice