A1 kabelski internet

poruka: 550
|
čitano: 294.429
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Marko :D kaže...

Evo, da ne bi bilo da pričamo gluposti. Promotivne ponude iz najnovijeg cjenika;

  

Nitko ne kaže da pričaš gluposti, sve stoji  No, ja sam se osvrnuo na tvoj komentar da A1 ne daje popust/e za postojeće korisnike, općenito.
Također, nisam naveo da su te pogodnosti trenutno aktualne, već da je moguće kod produljenja ugovora fiksnih paketa dobiti pogodnosti i kod A1 operatera.

 

Bacio sam pogled na email na što sam se pozvao kada sam produljivao ugovor.
To je bilo dokument "Posebne ponude za postojeće privatne i male poslovne korisnike A1 fiksnih paketa B.net paketa i Homebox/Officebox usluga" (nisam provjeravao da li je još uvijek aktualna ta ponuda), no još im je na stranici.

 

Pozvao sam se na stavke iz uvjeta korištenja, javili su mi se s nižom cijenom i produljio sam ugovor.

https://ibb.co/S57yhrM

 

Marko :D kaže...

Morali bi mi ponuditi stvarno dobru ponudu da prebacim mobitele kod njih. Jer i kada bih prenio sve brojeve u A1, na kraju bi me izašlo skuplje nego kod Telemacha, a još dobijem manje.

Pa u redu, tebi možda ne odgovara dodati i mozaik, ali moguće da će nekome drugome više biti prihvatljivo i može ostvarit popust. Sve ovisi tko što treba i želi. Osvrnuo sam se samo općenito, ne da li i tebi odgovara sve što nude 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2022 14:43 (kiki_b).
11 godina
offline
A1 kabelski internet

Pitanjce. Kolko vas ovdje ima Fritza 6660 u bridge modu i kaj ste dobili s time?

Odnosno, zašto je bio razlog za bridge, i koji je bio rezultat? I koji router imate u bridgeu?

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
A1 kabelski internet

Dakle ako produžuješ ugovor i s 2u1 prelaziš na 3u1 paket možeš dobiti popust od 170kn. Međutima ako već imaš 3u1 paket i sklapaš isti takav (ili dodaješ dodatne tv pakete) tad je popust od samo 100kn na  mjesečnom računu.  Zanimljivo ...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
p3r02d3r0 kaže...

Pitanjce. Kolko vas ovdje ima Fritza 6660 u bridge modu i kaj ste dobili s time?

Odnosno, zašto je bio razlog za bridge, i koji je bio rezultat? I koji router imate u bridgeu?

Hvala!

 u bridge postavljaš modem (ne router.. mada su to dvije 'iste' kutijice..) tj tad trebaš router-šefa, dok modem ostane glupa-kutija-linija, nema firewalla, nema nat-a, nema ništa (jer je isključen router i ostale funkcije, samo linija-modem radi). To ne radiš sam nego uz operatera (mada neki modeli imaju opciju.. ovo je recimo 'pravilo' i stvar je centrale-operatera.

-besmisleno je prebacivati fritza u bridge.. tj to radiš kad njihov modem-router nema sve potrebne opcije, kad nemaš dovoljnu kontrolu, dok s ftizom imaš sve.. pa to recimo nema potrebe tj isključivo da si recimo neka firma s jačom mrežnom opremom router-firewallom i sl. tj kad ne želiš da ti išta treće strane ograničava mogućnosti kao vpn i ostali srevisi (npr kao kad mobitel operater onemogući npr skype-soft-port jer ne želi da besplatno brbljaš.. ili bilo što što može blokirati kao port-uslugu npr kontrola pristupa stranicama i sl.

 

-kućni juzer nema razloga prebacivati modem u brigde mada ima svoj router, tj samo ako modem ne nudi baš ništa npr port-fwd ili dmz pa bez isključivanja ne možeš otvoriti recimo svoj server prema van -wan.. tj s operaterovom opremom možeš biti ograničen na opcije ili nisi admin + povremeno server resetira postavke itd.. a ako ne želiš ovisiti o takvom resetu tad ga isključuješ tj normalna oprema ipak nije toliko osakaćena, prije je to bilo izraženije (usporedba s originalnim uređajem i operaterovim koji je možda isti-identičan a možda ima manje ram-roma pa ne možeš instalirati npr openwrt i dobiti sve mogućnosti, tj operater uz rebrendanje ponekad ograniči mogućnosti  jer želi kontrolu npr telefonski račun ili iptv.. ne želi da juzer može baš sve iz komercijalnih razloga, jednako zašto tv distributeri ne žele omogućiti pvr snimanje programa osim domaćih-zemaljskih fta kanla, jer time zarađuju na snimalici + interesi .).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
ihush kaže...
u bridge postavljaš modem (ne router.. mada su to dvije 'iste' kutijice..) tj tad trebaš router-šefa, dok modem ostane glupa-kutija-linija, nema firewalla, nema nat-a, nema ništa (jer je isključen router i ostale funkcije, samo linija-modem radi). To ne radiš sam nego uz operatera (mada neki modeli imaju opciju.. ovo je recimo 'pravilo' i stvar je centrale-operatera.

-besmisleno je prebacivati fritza u bridge.. tj to radiš kad njihov modem-router nema sve potrebne opcije, kad nemaš dovoljnu kontrolu, dok s ftizom imaš sve.. pa to recimo nema potrebe tj isključivo da si recimo neka firma s jačom mrežnom opremom router-firewallom i sl. tj kad ne želiš da ti išta treće strane ograničava mogućnosti kao vpn i ostali srevisi (npr kao kad mobitel operater onemogući npr skype-soft-port jer ne želi da besplatno brbljaš.. ili bilo što što može blokirati kao port-uslugu npr kontrola pristupa stranicama i sl.

 

Aha, ok. Znači neću ništa posebno dobiti stavim li neki bolji router (npr. ovaj) u bridge s Fritzom?

 

Pitam iz razloga što s Fritzom na 1 Gbit/100 Mbit na 5GHz dobivam cca 500 Mbit. Provlačenje kabla mi trenutno nije opcija. Imam dobar wifi adapter, ali me interesira bih li što dobio ukoliko se spojim na takav router na linku koji je Wifi6 i bolje performanse? Obzirom na to što si napisao, pretpostavljam da bi to bio bačen novac.

14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
p3r02d3r0 kaže...
ihush kaže...
u bridge postavljaš modem (ne router.. mada su to dvije 'iste' kutijice..) tj tad trebaš router-šefa, dok modem ostane glupa-kutija-linija, nema firewalla, nema nat-a, nema ništa (jer je isključen router i ostale funkcije, samo linija-modem radi). To ne radiš sam nego uz operatera (mada neki modeli imaju opciju.. ovo je recimo 'pravilo' i stvar je centrale-operatera.

-besmisleno je prebacivati fritza u bridge.. tj to radiš kad njihov modem-router nema sve potrebne opcije, kad nemaš dovoljnu kontrolu, dok s ftizom imaš sve.. pa to recimo nema potrebe tj isključivo da si recimo neka firma s jačom mrežnom opremom router-firewallom i sl. tj kad ne želiš da ti išta treće strane ograničava mogućnosti kao vpn i ostali srevisi (npr kao kad mobitel operater onemogući npr skype-soft-port jer ne želi da besplatno brbljaš.. ili bilo što što može blokirati kao port-uslugu npr kontrola pristupa stranicama i sl.

 

Aha, ok. Znači neću ništa posebno dobiti stavim li neki bolji router (npr. ovaj) u bridge s Fritzom?

 

Pitam iz razloga što s Fritzom na 1 Gbit/100 Mbit na 5GHz dobivam cca 500 Mbit. Provlačenje kabla mi trenutno nije opcija. Imam dobar wifi adapter, ali me interesira bih li što dobio ukoliko se spojim na takav router na linku koji je Wifi6 i bolje performanse? Obzirom na to što si napisao, pretpostavljam da bi to bio bačen novac.

 Ako ti treba samo bolji WiFi zar ti nije bolja opcija kupiti neki WiFi 6 Acces Point i na routeru ugasiti WiFi?

15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

-za wlan je sve samo teorija, tek kad postaviš-vidiš što si dobio, brzinu tj smetnje i svaki slučaj je za sebe, armatura, raspored prostorija-pokrivenost itd..

-s fritzom je besmisleno isključivati upravo zato jer je to fritz! .. tj kvaltitean uređaj s mogućnostima .. moraš imati 'jak razlog' da bi to imalo smisla.

-dodatni router možeš najnormalnije dodati i bez isključivanja routera-fritza.. on i dalje daje liniju dok dodatni spojiš na wan port i to je to, imaš dva routera dvije mreže, npr prva na subnetu 192.168.1.1 druga na npr 192.168.2.1 ... tj samo uređaji koji nemaju autodetekciju kolizije moraš ručno tom dodatnom odrediti njegovu adresu-subnet (treći broj).. ali većina ima automatiku pa se ovisno o slobodnom-zauzetom prebaci na 0-1-2.. (treći broj).

-dodatni router je u 'unutarnjoj' mreži, on može van na wan.. bez ikakvih podešavanja (ako je gornji uvjet ok), najnormalnije spojijš-upališ-surfaš.. tek ako želiš spojiti te dvije mreže možeš-trebaš podešavati tj dodatni router svojim firewallom na wan portu blokira sve pa modem ne može u njegovu mrežu, dok obrnuto router može u modemovu jer je on već u modemovom lan-subnetu (ispred i iza firewalla). Da ti netko hakne modem (njegov firewall) opet dođe na zatvorena vrata routerovog firewalla.. tj tad ako nešto želiš otvoriti-propustiti imaš dvoje vrata-porte, modem-glavni, router interni koje tad otvaraš... dok za normalno korištenje ne treba ništa.

 

-wlan.. kako će fritz pokriti signalom, ako dodaš do njega drugi router, teoretski je sve isto, tj teoretski su svi uređaji isti-jednaki tj ovisi što podržavaju od standarda-brzina no i po tome su recimo jednaki (ili jednog dana kad fritz zastari, kad se pojavi g6-7-8..) dodaš drugi router ili konkretnije-dio wlan server ili ap što je u osnovi rudimentarni router..

-ovisno o prostoru koji se pokriva, možeš npr ići na mesh.. nije to bolje-jače tj teorija je ista, ali više uređaja možeš bolje rasporediti tj dobiti bolju pokrivenost nego što to može jedan uređaj, npr po katovima kuće..

 

-žica je žica.. ako imaš odgovarajući mrežni kabel za gbe mrežu imat ćeš tu brzinu. To je jedino sigurno dok wlan samo teorija.. može ali ne mora + ovisi o stotini faktora, npr nije isto imaš li jednog ili više wlan clijenta koji se spajaju, imaš li susjede u zgradi koji također imaju svoje wlanove, time smetnje, zauzete kanale ili si bez tih smetnji a svaki zid je prepreka i imaš pad brzine ili smetnje-prekid.

 

-dodatni router (ili ap) za wlan ima smisla.. tj modeli s više antena, koji su optimizirani upravo za to, npr mi-xoimi ili kako se već nazivaju ti brandovi-- (kinezi) dolaze s npr 2 lan porta (pazi ima 100 i 1000) dok više daju za wlan pa s više antena +mimo + odgovarajuće resurse chip+romram hendlaju npr 64 clienta na wlanu (stari routeri do 5, s 10tak problemi, noviji do cca 32..).

-'bolje' je po meni kupiti router nego AP tj u osnovi su isti i mogu imati identične mogućnosti-opcije-hw.. osim razlike da ap u pravilu ima jedan lan-wan port dok router ima 1wan+4lan + predviđeno i više, dmz itd.. i razlika je u defaultu tj postavkama-modu rada tj većina uređaja može biti ono drugo, početnik upali-radi.. za takve juzere je tad bolji AP.. no ako znaš ući u router i podesiti npr ip-adresu tad je bolji-jači router uz pretpostavku da su teoretski svi uređaji isti tj jednakih mogućnosti u istoj klasi, istih protokola-standarda itd..

-tj po tome što želiš kupiš uređaj, pa ako želiš jači wlan tražiš takav + pazi na trikove-reklamu koje navode ukupne brwzine na način da zbroje pojedine brine .. to je trik, to je teoretska ukupna propustnost itd. ne ono što ćeš dobiti na jednom od korištenih sdandarda-brzine, npr wlan-an-ac-ax ili npr prastari g54-b-..

 

-cijene su u pravilu iste-slične, često nelogično ap može biti skuplji od routera.. jer se bolje prodaje i novija je roba na tržištu a juzeri žele jednostavnost, upališ-radi.

-ako unutar nekog branda gledaš 'jačinu' kao kvalitetu-brzinu-mogućnosti, unutar iste generacije će u pravilu biti veći broj-oznaka-naziv kao za cpu-gpu-ostalo no to treba paziti jer za razliku od gpu s tom opremom u pravilu ne znaš koje su nove-stare-bolje itd.. tj ako je neki uređaj skuplji logično bi bilo da je jači-bolji a može biti da je to samo cijena koju postavi trgovac.. i platiš više za isto ili lošije. Tehnički podatci kao chip ili količina rom-rama se obično ne vidi, a o tome ovisi što sve može, koju klasu softwarea npr openwrt (ima specifikacije za tisuće modela..) i o tome ovisi koliko klijentata može mreža hendlati, koliko keširati, koliko rulova-ruta možeš dodati.. dok su neki toliko ograničeni da imaš mjesto npr za desetak rulova u tablici. .. to je kao kapacitet diska-rama, koliko ima toliko može i kao kad uspoređuješ cpu-soc nekog mobitela koji može više-jače-brže npr playati video.. u routeru to radi 'isti' chip, ne radi to po duhu svetom, tj to su sve miniračunala dok ih u jednoj kutiji nazoveš modem, u drugoj router, u trećoj nas.. ili mediaplayer.

.. pošto nas može imati cijenu od recimo 1500kn naviše jasno ti je u čemu je razlika? .. u osnovi je to router + soft a da bi radio ima neki hw, ostalo je lim+plastika.. jedino što nas neće imati antene kao ap ili nuditi firewall kao router dok će imati mjesto za storage-diskove .. a to može imati i jeftikaner router npr kao ext.usb storage-share ali naravno manjih mogućnosti.

 

-routeri klase firewall recimo u pravilu nemaju wlan.. ne kroisti se (recimo zabranjeno, suprotno logici.. firme ne koriste wlan za poslovanje, opasnost upada..), može imati balancing, može imati jedan-više dmza, može imati programabilne portove po želji, višestruke vpnove itd.. tj može više jer ima više rama-roma-cpua.. u kutiji dok sve to odrađuje neki software koji može teoretski sve i to su nekad radila klasična server-računala dok kutijice nisu preuzele kao jeftinije i lakše za održavanje.

 

-svaki takav uređaj ili mini-računalo neovisno koje klase-namjene npr mediaplayer ili nas.. ima dijelove, router, wlan-server, fileshare, printserver itd.. to su 'serveri' tj dijelovi kao lego kockice.. koje koristiš ili po njima i toj primarnoj funkciji kutija dobije naziv. Sve je to u osnovi router ili računalo sa softwareom koji glumi skretničara na prugi, podatak prosljeđuješ od točke a do točke b (portovi) ili zatovreno-otvoreno kao što isti podatak ili vlak na pruzi moraš znati uputiti u pravom smijeru do odredišta tako moraš znati kako ga vratiti tj odgovoriti, to je ono što radi router-skretničar ili šef stanice tj mreže, kao policajac-semafor.

 

-svaka mreža ima protokole-standarde, brzina, duljina linije (žica-udaljenost) tj namjenu.. tj da bi komunikacija bila moguća moraš imati dvije kompatibilne strane, jedna je centralno modem-router ili njegov wlan, druga je client-wlan kao tvoj adapter. Ono što oba podržavaju to je moguće, tj usko grlo ako ne podržavaju višu zajedničku brzinu-standard spušaju se na prvu nižu-zajedničku kao sve ostalo u računalima..

- ako je to recimo wlan-ac/an/ax tad ćeš imati te brzine kao moguće umanjene za smetnje, udaljenost-gubitak .. tj ako je nešto moguće ne znači da će biti ostvareno u punoj brzini, dok ovisno o smetnjama, tj gubitku paketa i ponovnim slanjem istih dok ne prođu možeš imati bolje rezultate na nižim brzinama tj na višima je veći problem-gubitak i tad su beskorisne, kao auto koji može juriti 1000kmh ali izleti na prvom zavoju jer je prebrz i gume ne mogu zadržati put.. ponavljanjem slanja recimo svaki paked x2 puta dobiješ efektivno pola brzine dok će na recimo 75% možda sve prolaziti bez gubitataka i tad je to efikasnije-brže nego 50%.. tj s postotcima uvjek gledaš i apsolutne brojke tek tad imaju smisla-rezutlat.

 

-do sad žica (mrežni kabel) nije bio usko grlo.. tj wlan je bio ispod 100mbps pa sad do ispd gbe-1000mbps.. i prosječna mrežna oprema je na recimo 1gbe.. ali wlan ide dalje i tad ti treba brža mrežna oprema, mrežna krartica kao 2,5 ili 10gbe brzine.. tj nikad wlan ne može preko brzine žice jer je ona ta koja sve prenosi tj njome sve dolazi od centrale dok lokalno možeš recimo (izmišljeno za sad) imati 100gbe-wlan no prema internetu-wan portu ćeš i dalje ovositi o tom lan-wan portu, pa ako je on 100mbps to je usko grlo, ako je 1000mbps.. za sad u običnoj ponudi nema brže dok se za wlan nađe s više ali to je spomenuti trik, tj zbrojene brzine raznih mreža koje ne dobiješ na jednoj koju koristiš.. tako da je do 500mbps sad neka kao granica dok kao reklamu možda vidiš recimo 1250..

.. ili kad već daješ link na konktetan adapter koji imaš.. možeš vidjeti kako koriste taj trik tj naziv je kumultivni zbroj brzina 600+1300=1900 ... a ta brzina ne postoji i za sad nije moguća.

-drugi trik, to je apsolutna granica, ukupna propustnost chipa (ili prevara) tj samo tehnička specifikacija koja bez ostalih podataka ne govori dovoljno.. tj simplex-duplex.. tj osnova mrežne komunikacije je dvosmjernost, primiš paket i dobiješ potvrdu-odgovor da je paket isporučen, tad šalješ idući, dvosmjerno.. (osim za streamanje, tad je jednosmjerno uz gubljenje paketa..). Time ako chip-elektronika omogućava navedenih 1300mbps znači da ćeš dobiti pola, 650 u jednom smjeru.. ne oba smjera što je propustnost tj isti trik kao zbrajanje standarda, tj ako je na cesti ograničenje 100kmh ne voze u dvije trake auti duplo brže, voze i dalje 100kmh ali moguća je dvostruka propustnost ili dvosmjerno..

-od teoretskih 650 dobijaš 500 .. to je ok, tj unutar očekivanih-normalnih rezultata tj svaka ostvarena brzina je ispod teoretske-moguće kao limit-max i realno je na do 90% + mrežni promet koji služi za kontrolu kao standard tj za prijenos podataka (korisnih) je to beskoristan promet, kao CRC sektori na disku-ramu.. ili FileSysu tj što više korektivnih byteova to je manje samih podataka unutar paketa kojeg prenosiš i u extremnom karikiranom primjeru možeš sve potrošiti na korekciju s nula korisnih podataka a tad je svaka brzina beskorisna tj kao auto bez sica za putnika tj ako stigne sam auto do cilja to nije cilj tj smisao je da preveze putnika-paket ne samog sebe kao dron-raketa.. :)

 

-s većim brzinama su i veći gubitci-smetnje na nižim brzinama bi možda bio bliže tom max-limitu standarda prema 90%.. ovako je cca 70-80 kao dovoljno-očekivano-realno tj to je dobar uređaj, radi i vjerojatno za sad nema bržih, tj možda netko u testnim uvjetima može dobiti recimo 600..

 

-reklame i brojke.. kao s brzinom ddr-rama double, svi vole navesti veći broj jer bolje prodaje robu mada je roba ista neovisno što napišemo na kutiji tj nije time postala brža i čak nije prevara nego samo trik tj pitanje što koja oznaka označuje a standarda za označivanje nema ili zakona koji bi to sankcionirao kao prevaru-zavaravanje itd.

-tako da 1300 ostaje za sad nemoguće, no za par godina vjerojatno, ali kako brzine idu prema višima tako se povećava problem-plafon sam radio spektar koji smije koristiti, snaga odašiljača, ostali korisnici-kanali-smetnje (kao kad loviš više radio stanica na istom kanalu.. smetnje-šum.. ili po dalmaciji talijanske tv stanice).

-da bi brzina iznad 1000 uopće bila moguća tad lan-mreža-žica-kartica i sam modem kao fritz moraju imati takve interne portove-žice-čipove tj ako je modem-router na 1gbe s lan portovima tad nikako nećeš dobiti veću brzinu na wlanu jer je wlan dodatak na lan mrežu. Sad se u klasi običnih mbo pojavljuju mrežne kartice s 2.5 (serveri već duže imaju 10gbe kartice).

 

-želiš li veću brzinu? .. naravno, no što trebaš? što je ok? npr ako ti se postavi ili-ili izbor?

-možeš birati, npr imati 650 (stvarnih 500) na par metara u recimo istoj prostoriji.. ili može recimo 100 ali da pokriva čitavu kuću-stan, da možeš šetati-surfati bez prekida .. što bi tad izabrao? ne postoji dobro-loše nego što je tebi važnije, tvoj izbor.. a tad možda nije najviša brzina odgovor, možda kao praktičnije-korisnije izabereš stabilnije-šire pokrivanje ... koje je dovoljno za ugodno surfanje, gledanje filma itd. tj ne trebaš +500 toliko da bi žrtvovao pokrivenost stana-kuće .. a pazi bitan dio, ukupna moguća brzina je ograničena, ukupna.. tj ako imaš više korisnika-računala-uređaja-mobitela.. svi oni žele surfati, brže + važnije bez prekida, a tad ovisiš o njihovom standardu + lokaciji unutar kuće tj pokrivenost signala.. tad ne možeš izabrati npr 80mhz-pojas (40-20..) jer je možda prekratak domet tj koristiš mix-modove i svaki uređaj se spaja na brzini koja mu je dostupna ovisno o lokaciji-smetnjama.. a router-wlan je ograničen na taj ukupni broj kao i reklamirani adapter na recimo 1300 ili 600.. čak ako ukupno da 1900 to je to, to je limit-max

-fritz će ga možda dati jer ima kvalitetan-jak hw, ostali će navoditi kao reklamu ali će u pravilu dati daleko manje ili cijena..

-zato je možda za tvoj primjer-potrebe-želje možda najbolje neki 'onaj' (xomi.. nikako da zapamtim te nazive..) i možda ćeš njime dobiti najbolju-optimalnu pokrivenost jer je tako kreiran, fritz mora raditi i ostalo i nema toliko antena (mada broj antena ne znači i kvalitetu...).

 

-gbe mrežom bi dobio do 1000mbps, tj recimo 900, to je u pravilu ograničenje preko kojeg ne može ni wlan neovisno o reklami-trikovima ili zbrajanju.

-ne vidim baš neku koristi od plaćanja x-puta više za top modlele, tj wlan adapteri u prosječnom laptopu-mobitelu ili kao usb-dodatak za pc su zadovoljavajući tj recimo 100-450mbps iznad ne vidim potrebu a razlika npr u cijeni je višestruka tj tolika da možeš za isti iznos kupiti kvalitetan router-gbe s 2,4/5ghz-dual wlanom i dodatni wlan adapter ako trebaš za računalo

-većina današnje wlan opreme ide do recimo 450mbps.. pa i iz klase jeftikaner dok se svakih par godina kao i ostalo sve podupla + kvarovi itd.. pa mi je logičnije kupiti nešto 'normalno' i svakih par godina baciti-zamijeniti nego neki 'jaki' koji će opet zastarjeti jer se stalno mijenja-nadograđuje.. što će se nuditi npr za 3-5godina? Možemo nagađati da će jeftikaner klasa ići do 1000mbps.. i tad će doći neki novi standard kojeg stari (ali skup) uređaj ne podržava jer danas ne postoji.. ac-an-ax.. ayz?

-da bi koristio wlan brzine, obje strane moraju podržavati isti standarad.. to znači da ćeš za nešto godina ako želiš višu brzinu opet kupiti novo dok sad imaš nešto brže od prosjeka jeftikanera no to kroz godinu-dvije postane obično-standaradno..

 

-npr imam trenutno 200mbps internet, sve iznad mi je beskorisno za surfanje.. ali naravno internu kućnu mrežu mogu koristiti na svojoj opremi do gbe.. npr kopiranje s računala na računalo.

-koliko korisnika ima brži internet, npr 500-600-1gb.. malo + kolike su im potrebe? .. što je cilj? downloadati neki film-igru za 5 sec umjesto za 15sec? :)

-za gledanje filmova npr netflix mi sasvim dovoljno radi i sam tv-smart (na 54g).. tj za 4k je potrebno 25mbps i to čak prastari wlan adapter zadovoljava dok je za hd samo 5mbps ok tj specifikacija.

-što bi dobio s 10x većom brzinom na wlanu? .. mogućnost da na tvu gledam 10 programa? -ne, jer može samo jedan. Ako imaš 10-20 tv uređaja tad tek dolaziš do problema same linije a to opet ne riješava wlan adapter nego centrala-operater tj pitanje koje brzine su moguće-ponuđene npr optika ili bakar..

-downloadam recimo 8-9MBsec.. što trebam skinem za par minuta ili sat. Može li brže? može ako operater nudi na lokaciji a s wlanom baš nema koristi osim interna kućna mreža (ili firma, no ne govorim za firmu..) no realno mi ni interna mreža na 1gbe nije nešto nužno, komocija kad nešto mrežno kopiram pa ide brzinom klasičnoh hdda u računalu, to je sve od 'benefita' dok bi na wlanu to radio s laptopom-mobitelom.. no tad pitanje čemu, što to tako često trebam u takvim količinama kopirati s recimo mobitela da je to bitno.. a ako je jednom godišnje tad nije važno traje li to minutu ili desetak, veći problem osjetim kad koristim npr usb 2.0 na starijem računalu nego ograničenje wlana-brzine čak na starom 54g..

 

-bačen novac? .. vjerojatno, tj to bi bio objektivan odgovor, no ja nisam objektivan :) .. tj ako si kompjueteraš tad i kad ne trebaš više, želiš više.. ako platim miša, vga, monitor.. mogu i wlan adapter ili router pa i žicu-kabel koju kunu više od jeftikanera.. tj ja sam pogrešna osoba tj radim suprotno objektivnim stavovima da mi to ne treba, no tako je ako si osim posla hobist.. imati jači auto, jaču gpu, cpu.. pola rama zjapi prazno-višak umnoženo s nekoliko računala primarno za gaming-klinci-ekipa, uz naravno dovoljno rama po džepovima da složim server ako zatrebam.. sve to je višak ili bačen novac, realno. A što bi ja napravio? naravno, uzeo upravo kao i ti isti adapter mada je to po meni/realno bačen novac.. pa što? Ako radi i ako je gušt tad je ok.. problem je samo ako se osjećaš prevareno tj da si nešto platio a to ne radi kako si očekivao. To je s wlanom moguće tj nema pravila dok ne probaš a ako dobiješ oko 500 to je to realni max.

 

(ako je netko preživio čitanje... dokaz da ni covid nije najstrašnija stvar i da su ljudi otporni) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
ihush kaže...

 

(ako je netko preživio čitanje... dokaz da ni covid nije najstrašnija stvar i da su ljudi otporni) :))

 OMG WTF  .... zakaj ti treba toliko da bi nekom nešto odgovorio? kaj neznaš odgovor napisati u par redaka. 

11 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Noctifer kaže...
p3r02d3r0 kaže...
ihush kaže...
u bridge postavljaš modem (ne router.. mada su to dvije 'iste' kutijice..) tj tad trebaš router-šefa, dok modem ostane glupa-kutija-linija, nema firewalla, nema nat-a, nema ništa (jer je isključen router i ostale funkcije, samo linija-modem radi). To ne radiš sam nego uz operatera (mada neki modeli imaju opciju.. ovo je recimo 'pravilo' i stvar je centrale-operatera.

-besmisleno je prebacivati fritza u bridge.. tj to radiš kad njihov modem-router nema sve potrebne opcije, kad nemaš dovoljnu kontrolu, dok s ftizom imaš sve.. pa to recimo nema potrebe tj isključivo da si recimo neka firma s jačom mrežnom opremom router-firewallom i sl. tj kad ne želiš da ti išta treće strane ograničava mogućnosti kao vpn i ostali srevisi (npr kao kad mobitel operater onemogući npr skype-soft-port jer ne želi da besplatno brbljaš.. ili bilo što što može blokirati kao port-uslugu npr kontrola pristupa stranicama i sl.

 

Aha, ok. Znači neću ništa posebno dobiti stavim li neki bolji router (npr. ovaj) u bridge s Fritzom?

 

Pitam iz razloga što s Fritzom na 1 Gbit/100 Mbit na 5GHz dobivam cca 500 Mbit. Provlačenje kabla mi trenutno nije opcija. Imam dobar wifi adapter, ali me interesira bih li što dobio ukoliko se spojim na takav router na linku koji je Wifi6 i bolje performanse? Obzirom na to što si napisao, pretpostavljam da bi to bio bačen novac.

 Ako ti treba samo bolji WiFi zar ti nije bolja opcija kupiti neki WiFi 6 Acces Point i na routeru ugasiti WiFi?

 Ok, znači i to je opcija. Ok, super, hvala na savjetu!

15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
Taraba kaže...
ihush kaže...

 

(ako je netko preživio čitanje... dokaz da ni covid nije najstrašnija stvar i da su ljudi otporni) :))

 OMG WTF  .... zakaj ti treba toliko da bi nekom nešto odgovorio? kaj neznaš odgovor napisati u par redaka. 

 -odgovor je u pravilu jedna rečenica, ovo nije odgovor, kratak-jasan nego objašnjenje-opis.. ili ovo je odgovor na tvoj post dok na prethodni možemo postaviti pitanje što je pitanje.. na kraju jel je to bačen novac?

- koji je točan odgovor na takvo pitanje? postoji li? da-ne?

 

-bačen novac je svaki ako kupimo nešto što ne trbamo, sladoled.. pa što? tj i tako potrošen novac je istovremeno korisno potrošen, tj za gušt-hobi-užitak... tj smisao rada-posla ili života nije samo preživjeti nego i nešto više, nešto što objektivno nije realno ili isplativo tj suprotnost čistoj logici.

-bačen novac ako kupiš takav adapter (cca 450kn) i on ne radi kako si očekivao ili radi jednako kao adapter za 100kn.. a zašto ljudi kupe rolex sat za 30.000€ kad točno vrijeme pokazuje i jeftikaner za 3-30€?

-nije problem cijena ako si dobio što si platio, tad je to ok.. a problem što s wlanom nema jednostavnog odgovora i sam adapter može biti izvrstan i raditi kako je navedeno no treba i druga strana + smetnje pa tako ovisi što imaš od ostatka opreme + gdje živiš kao lokacija tj dostupnost operatra-linije + susjedi-smetnje ili armatura u zidu.

-wlan jednostavno nije odgovor koji se može jednostavno dati, tj ne postoje glupa pitanja no takav odgovor za wlan bi bio glup-loš-pogrešan... zato je opis-priča

+ a kao btw, scrollaš i preskočiš ako ti smeta ili ne treba..

 

-s druge strane, osim kritike duljine posta, ništa drugo? čemu? tj imaš pitanje ili odgovor? može tvoj primjer kako bi ja trebao pisati?

-hvala :) +nhf

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
A1 kabelski internet

Ma joj, meni uopće ne smeta što se čovjek raspisao :-) ihush hvala ti na iscrpnom odgovoru, i vjerujem da sam svakako dobio odgovor na svoje pitanje.

 

Neću bezveze kupovati opremu, naravno, ali kao i svaka suvisla osoba volim znati otkuda mogu početi :-) Kada znam otkuda mogu krenuti, onda pročitam sve moguće recenzije na internetu i donesem odluku.

 

Vjerojatno ću imati još koje amatersko pitanje, tak da unaprijed hvala na strpljenju! :-D

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
A1 kabelski internet

meni su nakon dizanja na 200Mbita uvalili ovaj bagoviti gulaš ubee.

nakon 24h ubacim na wan jeftinog gigabitnog kineza koji dila bezprijekorno na 2,4 i 5 ghz.

 

 

 

vidim da je taj fritzel opasan kao austrijski fritzel. no, suludo bi bilo osakatit ga da vegetira kao obična cijev i natakarit nešto jeftino.

kao što ihuš kaže..sve je stvar perspektive kako tko doživljava pojam "bacanje novaca".

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 9:04 (torrente).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
torrente kaže...

..

nakon 24h ubacim na wan jeftinog gigabitnog kineza koji dila bezprijekorno na 2,4 i 5 ghz.

 -upravo taj 'mi' kinez.. je povoljan i po teh.spec zadovoljava potrebe + više wlan clienata + antenice (a to s antenama ide do besmilica 5-7-više komada.. no valjda nešto pomaže).

 

-takav router je po meni bolji izbor od prosječnog AP i za većinu potreba je 2-lan porta dovoljno bez kupnje dodatnog switcha (ali pripaziti na to + brzina 100 ili 1000-gbe jer ima oba u ponudi).

 

edit.. dodavanje routera na postojeću mrežu-modem(router).. jednostavno se spoji modem-lan port na router-wan port, to je to.. osim ako treba ručno routeru postaviti ip-adresu-raspon u kojoj mreži radi (soft-automatika to može detektirati i prilagoditi ili reset pa povuče potrebne postavke, svodi se na to da je defaultno treći broj adrese 0 ili 1 u većini uređaja i treba biti različit od glavnog-modema tj svaka mreža ima svoj subnet. Drugi način je da se rasponom od-do ograniče routeri u modemu i dodatnom tako da nema preklapanja i tad mogu biti dvije mreže u jednoj dok računalo tad treba imati ručno postavljeno tko je šef.. kao dns-gw..).

 

-za dns, modem dobije adrese operaterovih servera, to je ok.. ali jači je npr google i fire, 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 .. to se može upisati u modem-router (ovisno koje opcije ima i koliko adresa, 1-2-3.), tad uređaji u mreži dobiju to kroz dhcp i ne treba ručno..

 

-gw, svi uređjai sporjeni na router npr 192.168.2.1 će automatski imati pravi izlaz za internet tj ili 192.168.2.1 tj router zna da to mora poslati na wan port interno dok je stvarna adresa modema 192.168.1.1 .. (uz pretpostavku da su na tim adresama ..) a može se i upisati gw-modema što router opet zna tj to je osnovno rutanje koje obavi automatika.. sve ostalo ako juzer želi mora napraviti sam no osnova je ista upravo takva tj kreiranje rute + pravila-rulovi za blokiranje ili propuštanje itd..

 

-juzer može koristiti dvije mreže, dva wlana.. npr mobitel i sl se može spajati na modem-vanjsku mrežu, računala na router-internu pri čemu iz interne ima pristup vanjskoj-modemu dok obrnuto nema tj dok ne otvori u firewallu routera ili dmz ulaz.. tj može se koristiti kao mreža za ukućane i goste i imati i dalje zaštitu firewalla itd. ili zbog mixanja raznih uređaja starih-novih i brzina-standarda koje podržavaju može se npr modem postaviti na 2,4 a router na 5ghz .. mada podržavaju oba spektra-dualband.. tj tako se može eliminirati pad brzine na nižu ako ne hendla dobro podizanje-spuštanje tj to ovisi o uređajima koji se spajaju i ako svi podržavaju npr ac tad je ok ali kad je neki stariji pa podržava npr 54g tad servr-wlan mora paralelno raditi više tj može se desiti spuštanje ... i usporenje ostalim uređajima tj to sve ovisi o stvarnoj snazi wlana-čipa koji to paralelno odrađuje kao i ulazno-izlazni signali pa i broj antena.. a ovako se može prepoloviti-rasteretiti i ponekad možda dobiti kvalitetniji rad ili max brzinu za uređaje koji podržavaju a običnu za ostale .. lakše je kad dvojica rade odvojeno nego jedan sve.

 

+ moguće da novi uređaj sam bolje odrađuje sve.. tad se može isključiti wlan na starijem modemu čisto da ne smeta, oslobađa kanale..

+ primarno ovisi gdje se dodatni uređaj doda u mreži, kao ap-repetitor koji pokriva drugi dio kuće-stana ili su oba uređaja zajedno i tad teoretski pokrivaju isto područje jednakim signalom..

+ ako nema dovoljno lan portova kao ovaj mi-router s 2xlan.. za npr spajanje npr printera, može se uređaj spojiti na modem-lan-port.. iz unutarnje mreže će računala imati pristup .. jedino je pitanje drivera tj ako postoji dvosmjerna komunikacija tad na routeru treba otvoriti port za propuštanje .. mada dodatni switch nije skup jedna kutijica manje itd. i većina sad ima wlan pa je to recimo nepotrebno.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2022 10:56 (ihush).
12 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
torrente kaže...

meni su nakon dizanja na 200Mbita uvalili ovaj bagoviti gulaš ubee.

nakon 24h ubacim na wan jeftinog gigabitnog kineza koji dila bezprijekorno na 2,4 i 5 ghz.

 

 

 

vidim da je taj fritzel opasan kao austrijski fritzel. no, suludo bi bilo osakatit ga da vegetira kao obična cijev i natakarit nešto jeftino.

kao što ihuš kaže..sve je stvar perspektive kako tko doživljava pojam "bacanje novaca".

 

 

I ja planiram ubeeja zamjenit, nakon poziva tehničkoj podršci i prebacivanja ubeeja u bridge dobiješ neki username i pass za ppoe konekciju ili ne? Jesi trebao na "kinezu" neka dodatna podešavanja radit?

16 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kabelski internet
MEDO11 kaže...
I ja planiram ubeeja zamjenit, nakon poziva tehničkoj podršci i prebacivanja ubeeja u bridge dobiješ neki username i pass za ppoe konekciju ili ne? Jesi trebao na "kinezu" neka dodatna podešavanja radit?

 ništa nisam bridgao.  ugasio mu wifi i kineza uštekao u wan.  sve automatika radi.  kineza preko aplikacije Mi router naštimaš što će radit. to sam napravio jer ubee naprosto poblesavi i nestane mu wifi 5ghz.  možeš ga palit/gasit 10 puta, eventualno 15ti proradi.

iz podrške ga nešto čačkaju na daljinu...zaludu.  

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
12 godina
offline
A1 kabelski internet

A dal ima mogućnost prebacivanja ubeea u bridge? je netko probao to napravit, želim sve radnje prebacit na novi router ako je moguće

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.1.2022 13:35 (MEDO11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Možeš, kod mene je u bridge mode-u i također isključen cgnat.

To be or not to be
15 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
MEDO11 kaže...

A dal ima mogućnost prebacivanja ubeea u bridge? je netko probao to napravit, želim sve radnje prebacit na novi router ako je moguće

 -nema jednog odgovora tj teoretski to radiš sam opcijom u softwareu uređaja.. ali, operater ima svu kontrolu, ograničen pristup-opcije u softwareu (nije isto 'isti' uređaj kupiti na tržištu i dobiti od operatera, operater rebrenda i izmjeni soft-opcije, ograniči.. i ima admin pristup koji juzer ne mora imati.. ali ima i onih koji dolaze stvarno jednaki kao zasebno kuljen uređaj, no češće je to uređaj kojeg operater direktno naruči s različitim specifikacijama npr količina rom-rama i time ograničene mogućnosti npr ne možeš zamjeniti soft openwrtom i sl. jer fizički ne stane i sl. ili nisi admin pa ne dozvoljava..).

 

-za sve što se tiče rada, bridge-nat.. zoveš operatera i on to obavi, blo opcijom u trajnom profilu bilo fizičkim prebacivanjem na centrali tj ovisi o centrali i mogućnostima njihove mreže-softwarea i to nije isto za sve operatere-centrale pogotovo za a1 koji je 'frankenšejn' operatera složen od vip-mobilne, amis-optike-bakar, bnet-coaxa itd.. i razlika je već unutar a1 što kao korisnik imaš, npr već time što si na ubee-u znači da si na coaxu bivši bnet linija.. ne na telefonskoj parici-adsl ili mobilni homebox.

 

-bridganje i sl. .. u pravilu ne trebaš, tj 'normalan' juzer ne treba a pod normalan se odnosi na onog tko želi surfati, internet, gaming na serverima.. dok recimo 'napredniji' želi otvoriti port, imati svoj server dostupan s interneta ili interno-biz neka mreža kao vpn itd.. tad tražiš bridganje tj tad eliminiraš njihovu opremu kao faktor-ograničenje, čista linija a sve ostalo radi tvoj router u pravilu više klase koji može sve tj ovisi što sve želiš-trebaš.. dok obični jeftikaneri mogu biti za kućni gaming ili torrent(seed) i sl. kućne potrebe uz rizik proboja tj ovisi što si sve otvorio i moguće posljedice-rizik.. tj sve što te inače štiti firewall od napada s interneta i što kao juzer u pravilu ni ne primjetiš ali ako imaš svoj server i recimo hostaš web stranicu ili gaming.. tad ćeš prije ili kasnije biti pod napadom i vjeorjatno pasti..

 

-npr meni treba bridganje da mogu neke mrežne stvari iz vana (iz wan-interneta..) .. odnosno teoretski to sve može i modem-router operatera ali ovisi o opciji tj klasi-mogućnosti softwarea koji je u njemu i ako nešto ne nudi tad nije adekvatan mada je teoretski svaki router 'jednak'.. 'jači' jednostavno ima-može više.. i tad te mrežne opcije-potrebe ne radim na operaterovom nego na svom. + važno, velika razlika, operaterova oprema je njihova, promjenjiva.. nemaš kontrolu + sve što podesiš može sutra biti resetirano a to u poslu nije opcija, jednostavno nisti ti šef nego oni.. uz izuzetke, npr fritz! ima sve potrebne mogućnosti, nije osakaćen i tad je izuzetak (koji potvrđuje pravilo, suprotno).. kao i to da drugi operater ili isti a1 na drugoj liniji nije ista situacija, nije ista centrala-ograničenja.. a sve to eliminiraš i koristiš svoju opremu koju si jednostvno kupio takvu da to što trebaš može (kao kad kupuješ npr gaming pc s requirementsima za neku igru, tad on to može, ne može neki uredski-slabiji mada je to 'jednak' pc...).

 

-operateri nisu proizvođači, oni naruče opremu i spedifikacije, dok su proizvođači kao tplink-ostali oni koji to rade i teoretski može biti isto-identično ali ne mora i u pravilu nije tj u pravilu je ne što onemogućeno tj operater želi i mora imati kontrolu, ne juzer.. a kad je u pitanju moj router tad operater ne može ući u njega osim ako mu ja dam pristup recimo pass. Operater je često imao posebnu seriju-model i u pravilu dobiješ opremu kad ugovoriš liniju i vraćaš-razdužuješ kad raskidaš.. razlika, ako imaš svoj router tad razlike prema internetu nema tj linija je linija, ovisi samo brzina-kvaliteta-cijena.. i recimo tad bezbolno promjeniš operatera ako je drga ponuda bolja.. a ako sve podesiš u fritzu i ovisiš o njegovim postavkama tad ga gubiš i ako ništa drugo moraš kupiti drugi-skuplji router adekvatnih mogućnosti osim ako opet dobiješ fritza ili nešto što ima sve potrebno-opcije-mogućnosti.. no u pravilu nemaju.

-pravilo je obrnuto, jer, npr koji cpu-čip, koliko ram-roma.. to određuje cijenu a operater kupuje na veliko direktno od proizvođača i tad i par dolara daje milione na kraju.

-drugi razlog, namjerno osakaćivanje eliminira korištenje openwrt-a tj fleshanje drugog-jačeg softwarea tj ovisi o modelu-seriji.. i tad je neki modem vječno za tog operatera tj juzer ga raskidom ne može iskoristiti kvalitetnije ako mu ostaje + ionako dobije drugi od drugog operatera pa većini nije ni važno a interes biznisa i proizvođača je da ne možeš te 'bačene' iskoristiti nego da kupiš novo mada je 'isto' ..

 

-kako se razlikuju mobiteli, auti, miševi.. razlikuje se svaka komponenta, oprema-mreža, klasa-cijena-mogućnosti. + sve se mijenja-evoluira-zastarjeva i danas bacaš ispravan router zbog bržeg wlnana na novom..

-jeftinija oprema 100-200kn, skuplja 300-500- pa do par tisuća za klasu firewall-a. Pošto se to može promijeniti u par godina nema smisla kupiti nešto za recimo 1000kn i da za par godina zastari npr stari routeri su imali mrežu-lan na fast-100mbps, novi na gbe-1000, sad dolaze serije s 2,5-10gbe i ako koristiš žicu to je važno tj može biti usko grlo, kao za wlan i recimo novi wifi6 + današnji text o novom wifi7 koji je 2,4x brži.. tj na tim wlanovima je već i gbe usko grlo .. a fritz! ima 2,5gbe lan portove pa barem za sad nije zastario. Ipak kupiti ga nije baš nešto isplativo za većinu korisnika, jeftinije je dobiti ga od operatera.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
A1 kabelski internet

Gigabitni internet je ponovno dostupan kod mene.

 

Kako mi je jutros puknula HT-ova VDSL veza i još je u kvaru, ako tehničar sutra ne uspije otkloniti kvar, eto mene na A1.

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
A1 kabelski internet

Eto i ja sam uzeo novu brzinu, sve je prošlo ajmo reći bezbolno.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...

Gigabitni internet je ponovno dostupan kod mene.

 

Kako mi je jutros puknula HT-ova VDSL veza i još je u kvaru, ako tehničar sutra ne uspije otkloniti kvar, eto mene na A1.

I da tehničar riješi kvar, osobno bi na tvom mjestu prešao na A1 jer je koaksijalni kabel bolji od bakrene parice.

 

BTW opcija ti nikada nije ni prestala bit dostupna; dostupna je ona cijelo vrijeme samo što si je mogao dobiti pozivom službi za korisnike, ne preko stranice.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.2.2022 22:58 (Marko :D).
4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Taraba kaže...

Eto i ja sam uzeo novu brzinu, sve je prošlo ajmo reći bezbolno.

 

 

 

Čestitam!

 

 Koliko bezbolno? :-) Najviše me zanimaju 2 stvari: 1.) Kuda su ti proveli kabel (stan / kuća)? Žele li koristiti postojeće instalacije (cijevi u zidu u kojima su parice od bivše instalacije telefona) ili baš inzistiraju na bušenju? 2.) Koji uređaj si dobio?

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 12:35 (zelenapaprika).
8 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Taraba kaže...

 

Čestitam!

 

 Koliko bezbolno? :-) Najviše me zanimaju 2 stvari: 1.) Kuda su ti proveli kabel (stan / kuća)? Žele li koristiti postojeće instalacije (cijevi u zidu u kojima su parice od bivše instalacije telefona) ili baš inzistiraju na bušenju? 2.) Koji uređaj si dobio?

Kad sam mislio bezbolno, onda se odnosilo na njihovo konfiguriranje koje traje cca 20 minuta. ( Tehničar je bio cca 30 min kod mene, pričekali konfiguraciju, isporbali, uzeo stari router sa sobom, ja potpisao da sam predao i primio novi uređaj i voila.

 

Imam A1 (Bnet) vec 6 godina pa je još tad provedeno kabliranje putem kanalica do mog PC u dnevnoj sobi, gdje je smješten router i metar dalje je STB i TV. Radi se o stanu.

 

Da, koristili su već postojeće instalacije

 

Dobio sam Fritz.box 6600, koji me ugodno iznenadio sučeljem. Prije sam imao Ubee i Asus RT-N66U, korisnici koji su imali Asus znaju sučelje i detalje te pogodnosti plus imao je bolji wi-fi po stanu za razliku od Ubee-a. 

 

Izmjerena brzina je Fritzom, ali sam ja rob pa sam opet stavio Asus u pogon koji može max 930mbit pustiti žicom, dok mu je wi-fi oko 250mbit na 5G. 

 

Kaj se tiče Fritz boxa, sučelje mu je jako bogato opcijama i dosta je imati samo njega plus na njemu je wi-fi izmjeren oko 600mbit na 5G, tako da će Taraba vjerojatno u dogledno vrijeme umiroviti Asus RT-N66U ili čak prodati za neku raumnu cijenu nekom kome će bolje poslužiti. Meni je vozi 5 godina predobro, nikad problema s njim.

 

Evo malo podatak o Fritz boxu. Fritz!box 6600

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 15:23 (Taraba).
4 godine
offline
Re: A1 kabelski internet
Taraba kaže...

 

Dobio sam Fritz.box 6600, koji me ugodno iznenadio sučeljem. Prije sam imao Ubee i Asus RT-N66U, korisnici koji su imali Asus znaju sučelje i detalje te pogodnosti plus imao je bolji wi-fi po stanu za razliku od Ubee-a. 

 

Izmjerena brzina je Fritzom, ali sam ja rob pa sam opet stavio Asus u pogon koji može max 930mbit pustiti žicom, dok mu je wi-fi oko 250mbit na 5G. 

 


 

 

 To je super uređaj. I dalje ne mogu vjerovati da su dali tako kvalitetan uređaj. Barem će imati manje problema kod održavanja.

 

I ja doma imam dodatni AP. Tako mi je lakše, jer je trenutni router koji mi je dao ISP još prije puno godina - zastario. Mislim, dobar je on na 2.4GHz ali je tu već poveća gužva u eteru, pa sam dokupio D-Linkov AP koji radi i na 5GHz. Kako mi je kompjuter kraj AP-a, imam maksimum na wifi-u koji dopušta sadašnja VDSL veza. Jedino nije WiFi6, nego WiFi5, ali to me uopće ne zamara, jer niti nemam takve brzine.

 

Uživaj!

14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet
zelenapaprika kaže...
Taraba kaže...

 

Dobio sam Fritz.box 6600, koji me ugodno iznenadio sučeljem. Prije sam imao Ubee i Asus RT-N66U, korisnici koji su imali Asus znaju sučelje i detalje te pogodnosti plus imao je bolji wi-fi po stanu za razliku od Ubee-a. 

 

Izmjerena brzina je Fritzom, ali sam ja rob pa sam opet stavio Asus u pogon koji može max 930mbit pustiti žicom, dok mu je wi-fi oko 250mbit na 5G. 

 


 

 

 To je super uređaj. I dalje ne mogu vjerovati da su dali tako kvalitetan uređaj. Barem će imati manje problema kod održavanja.

 

I ja doma imam dodatni AP. Tako mi je lakše, jer je trenutni router koji mi je dao ISP još prije puno godina - zastario. Mislim, dobar je on na 2.4GHz ali je tu već poveća gužva u eteru, pa sam dokupio D-Linkov AP koji radi i na 5GHz. Kako mi je kompjuter kraj AP-a, imam maksimum na wifi-u koji dopušta sadašnja VDSL veza. Jedino nije WiFi6, nego WiFi5, ali to me uopće ne zamara, jer niti nemam takve brzine.

 

Uživaj!

Vjeruj, bili su očito povoljni kad su svi refurbish, uglavnom dobivam preko 1000 mb/s i 90-100 mb/s.

 

Kad A1 ima malo problema onda zna past na 800 i nekaj sitno, preko wifi-ja dobivam nekih 420-450 mb/s na iphoneu 12 pro.

[URL=https://www.speedtest.net/result/12321352167][IMG]https://www.speedtest.net/result/12321352167.png[/IMG][/URL]
12 godina
neaktivan
offline
Re: A1 kabelski internet
BOGDO kaže...
zelenapaprika kaže...
Taraba kaže...

 

Dobio sam Fritz.box 6600, koji me ugodno iznenadio sučeljem. Prije sam imao Ubee i Asus RT-N66U, korisnici koji su imali Asus znaju sučelje i detalje te pogodnosti plus imao je bolji wi-fi po stanu za razliku od Ubee-a. 

 

Izmjerena brzina je Fritzom, ali sam ja rob pa sam opet stavio Asus u pogon koji može max 930mbit pustiti žicom, dok mu je wi-fi oko 250mbit na 5G. 

 


 

 

 To je super uređaj. I dalje ne mogu vjerovati da su dali tako kvalitetan uređaj. Barem će imati manje problema kod održavanja.

 

I ja doma imam dodatni AP. Tako mi je lakše, jer je trenutni router koji mi je dao ISP još prije puno godina - zastario. Mislim, dobar je on na 2.4GHz ali je tu već poveća gužva u eteru, pa sam dokupio D-Linkov AP koji radi i na 5GHz. Kako mi je kompjuter kraj AP-a, imam maksimum na wifi-u koji dopušta sadašnja VDSL veza. Jedino nije WiFi6, nego WiFi5, ali to me uopće ne zamara, jer niti nemam takve brzine.

 

Uživaj!

Vjeruj, bili su očito povoljni kad su svi refurbish, uglavnom dobivam preko 1000 mb/s i 90-100 mb/s.

 

Kad A1 ima malo problema onda zna past na 800 i nekaj sitno, preko wifi-ja dobivam nekih 420-450 mb/s na iphoneu 12 pro.

 Bome nije refurbished, s mojeg je skidao plavu zaštitnu plastiku 😁

Music for life!!
13 godina
offline
A1 kabelski internet

Ovaj moj Ubee nema neku pokrivenost Wifi signala, oni koji su dobili Frizbox 6600, kakav je Wifi na njemu naspram Ubee ?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

I s mog, ali eto provjereno da jesu, inside tip, tesko zaljepit foliju ;)

[URL=https://www.speedtest.net/result/12321352167][IMG]https://www.speedtest.net/result/12321352167.png[/IMG][/URL]
14 godina
offline
Re: A1 kabelski internet

Ubee ima koma range. Vlastito iskustvo, a i punici i puncu uvalili isti. Koma :(

[URL=https://www.speedtest.net/result/12321352167][IMG]https://www.speedtest.net/result/12321352167.png[/IMG][/URL]
9 godina
offline
A1 kabelski internet

Pozdrav svima,

 

nedavno sam prešao sa Tcom optike na ovaj a1 kabelski internet. Jedino što sam skuzio da mi se ping u apsolutnim svim igricama podigao za 30-40. Spojen sam direktno kabelom u router, radi se o centru Zagreba više-manje. Zanima me, jel moguće da je do toga što nije optika već taj kablovski internet ili je nešto drugo u pitanju? Mislim, iritantno je jako.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice