Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.403.147
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
4 godine
offline
Vaš audio kutak

DSP EQ korekcija je ok, ako imaš problema sa zvukom u sobi, a to ne možeš ili ne želiš riješiti akustičkim tretmanom iste.

 

Ali DSP (Digital Signal Processing) je zadiranje u integritet digitalnog signala, znači u snimku.

On kao takav nije svemoćan i ne riješava probleme u korijenu nastanka.
Da jeste, akustiki hardverdki tretman sobe bi bio nepotreban.

 

I nije zvučnik broj jedan u Hifi, nego je to soba !

 
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

...analogni kaže...

---------------

 

Zvučnici su PMC Prodigy 1, amp je Bluesound PowerNode EDGE,  za izvor koristim NAS ili DVD ko transport.

Sub sam naveo, SVS SB-2000 PRO.

U svojem prostoru (potkrovlje, asimetrično u svim smjerovima, što tu nije prednost nek sr****)

linearizirati bas mogu jedino uz DSP/PEQ.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 18:16 (Fric1).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

Da li je itko od vas mjerio svoj sustav kalibracijskim mikrofonom ili sve procjenjujete isključivo ušima nakon kaj se malo pomažete Jackijem? ;)

 

 

Prilažem kako kod mene izgleda mjerenje 2x Dali Oberon 7, Dali Vokal, 2x Dali On Wall, SVS PB-1000 sub spojeni na Denon x3700h.

Mjerenje je izvedeno na mojoj sjedečoj poziciji sa EQom primjenjenim na svim zvučnicima i subu kako bi imao što linearniji odzvi u svom prostoru.

Imam čujnih (što se i vidi na grafu) 25Hz sa nešto naglašenim treblom na 15kHz kako bi malo kompenzirao činjenicu da slabije čujem visoke tonove.

 

Kao apsolutno najbolji način za oprimiziranje zvuka mi se pokazao EQ, verifikacija mjerenjem i onda naravno potvrda ušima tako da vršim usporedbu zvuka u sobi sa in ear sluškama koje su mi referentni komad opreme jer ne podliježu efektu sobe.

 

Mozes stavit sliku RT60 samo sa ukljucenim grafom T30.

Primjer:

 

Master Mariner kaže...

Nepotrebna provokacija s Jackiem. Kao i obično, čim se netko ne slaže s drugačijim mišljenjem poseže za provociranjem na što se onda odgovori istom mjerom jer u protivnom ispadaš pi.ka i time se rasprava raspline. Da, dolje je izmjera (REW) mog dnevnog boravka s pozicije sjedenja na rub trosjeda koja je bolja od one kad naslonim leđa na naslonjač istog. Vjerojatni razlog tome je što je zid odmah iza mene. Naravno da se krivulja može popeglati dodatnim panelima, ali ne smijem zbog WAF-a što prihvaćam jer ipak ovo je dnevna soba svih nas. Dopušteno mi je bilo staviti jedan iza leđa (moram ga spustiti još niže) te četiri u uglovima plafona i dva po sredini susjednih spojnica istog. Ekvilizacija me ne zanima.

 

Tvoja slika nije bas dobra jer je preveliki raspon stavljen, treba biti puno manji da se vidi detaljnije (npr. goranja granica na 100 donja na 70).

Mislim na ove brojeve sastrane (slika):

 

Također nisi naveo sa kojim si mikrofonom mjerio...iako ja znam... ali radi ostalih  

Nazalost to nije realno stanje stvari.

________________________________________________________________________________________________________________________

 

EDIT:
BTW linearni sistem bi trebao pratiti tzv. Harman curve krivulju

 Znaci da je bass spektar nekih 6-7db vislji od pocetne tocke mjerenje, a visoki oko 6-7db ispod tocke mjerenja.

Sto znaci:

Ako nam je glasnoca zvuka (npr. Pink noise) stavljena na 75dB na 1khz onda bi bass podrucje trebalo bit oko 82dB, a podrucje visokih oko 68dB

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 19:51 (djigibao).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
ali ako dsp koristis da bi svoju kombinaciju zvucnika i prostorije dovea do toga da imas "ravniji" odziv , to automatski znaci da je sistem zapravo transparentniji s dsp nego bez!
to sta nije bit perfect nakon dspa je tocno ali to i je poanta procesiranja. ni meni ne pase nepotrebno procesiranje, ali ubijes decibel dva na par problematicnih pikova i imas klasu bolji sistem, ne vidim negativno.
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Hmmm pa i nije neka razlika, tvoja od 50-100, a moja 60-120 dB. Mislim da je to u ovom slučaju nebitno jer se svejedno dobro vidi krivulja. S obzirom da sam mjerenja napravio onako informativno jer ionako ne mogu ići u neke radove što se tretiranja prostora tiče, nije mi se ulagalo u posebni mikrofon jer bi mi to bilo bacanje love. Ali svejedno, mikrofon koji sam koristio nije za bacit što se kvalitete tiče, a i pokriva čitav čujni spektar. Jedino što nije omni-directional, ali koga briga. Sumnjam da ću ikad više i mjeriti.

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Mozes stavit sliku RT60 samo sa ukljucenim grafom T30.

 Kak da ne, na ga.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Hmmm pa i nije neka razlika, tvoja od 50-100, a moja 60-120 dB. Mislim da je to u ovom slučaju nebitno jer se svejedno dobro vidi krivulja. S obzirom da sam mjerenja napravio onako informativno jer ionako ne mogu ići u neke radove što se tretiranja prostora tiče, nije mi se ulagalo u posebni mikrofon jer bi mi to bilo bacanje love. Ali svejedno, mikrofon koji sam koristio nije za bacit što se kvalitete tiče, a i pokriva čitav čujni spektar. Jedino što nije omni-directional, ali koga briga. Sumnjam da ću ikad više i mjeriti.

 Primjer iste slike samo sa drugacijim rasponom prikaza.

 
 Prva slika izgleda super ravno linearno, ali kada se to malo poveca onda se dobije pravo stanje stvari i vidi se da to i nije bas lijepi linearan prikaz, zar ne...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...
djigibao kaže...

Mozes stavit sliku RT60 samo sa ukljucenim grafom T30.

 Kak da ne, na ga.

 dobar graf...ajmo rec "zvucna jeka" je u granicama normale - između 3-4ms

Primjer slike uobicajnih RT60 mjerenja

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak

Sad baš cjepidlačiš. Vrijednosti krivulje se nisu promijenile pa svatko može iščitati ako ga volja, a što sumnjam. Btw čini mi se da ti ono nije Harman curve. Harman curve ima izdignuće u niskima i u visokima, a i vrijedi samo za slušalice.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...

Sad baš cjepidlačiš. Vrijednosti krivulje se nisu promijenile pa svatko može iščitati ako ga volja, a što sumnjam. Btw čini mi se da ti ono nije Harman curve. Harman curve ima izdignuće u niskima i u visokima, a i vrijedi samo za slušalice.

 Ima Harman krivulja za zvucnike i posebno za slusalice.

 

 

BTW

Sjetio se da imam tvoje mjerenje pa cu stavit kako bi trebao pravilno izgledat.

 Sve je manje-vise ok osim ove velike rupe između 300 i 600Hz.

Cak ti je RT60 OK 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 21:11 (djigibao).
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Master Mariner kaže...

Hmmm pa i nije neka razlika, tvoja od 50-100, a moja 60-120 dB. Mislim da je to u ovom slučaju nebitno jer se svejedno dobro vidi krivulja. S obzirom da sam mjerenja napravio onako informativno jer ionako ne mogu ići u neke radove što se tretiranja prostora tiče, nije mi se ulagalo u posebni mikrofon jer bi mi to bilo bacanje love. Ali svejedno, mikrofon koji sam koristio nije za bacit što se kvalitete tiče, a i pokriva čitav čujni spektar. Jedino što nije omni-directional, ali koga briga. Sumnjam da ću ikad više i mjeriti.

 Primjer iste slike samo sa drugacijim rasponom prikaza.

  Prva slika izgleda super ravno linearno, ali kada se to malo poveca onda se dobije pravo stanje stvari i vidi se da to i nije bas lijepi linearan prikaz, zar ne...

 Prva slika nema veze s mojom jer je razmak u SPL-u baš malen i označen svakih 10 dB. Druga je u rasponu skoro kao i moja s oznakama svakih 5 dB. Hmmm površna primjedba.

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Master Mariner kaže...

Sad baš cjepidlačiš. Vrijednosti krivulje se nisu promijenile pa svatko može iščitati ako ga volja, a što sumnjam. Btw čini mi se da ti ono nije Harman curve. Harman curve ima izdignuće u niskima i u visokima, a i vrijedi samo za slušalice.

 Ima Harman krivulja za zvucnike i posebno za slusalice.

 

BTW

Sjetio se da imam tvoje mjerenje pa cu stavit kako bi trebao pravilno izgledat.

 Sve je manje-vise ok osim ove velike rupe između 300 i 600Hz.

Cak ti je RT60 OK 

 To je mjerenje kad sam naslonjen u trosjedu i lošije je nego kad sjedim na rub.

9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
Master Mariner kaže...

Sad baš cjepidlačiš. Vrijednosti krivulje se nisu promijenile pa svatko može iščitati ako ga volja, a što sumnjam. Btw čini mi se da ti ono nije Harman curve. Harman curve ima izdignuće u niskima i u visokima, a i vrijedi samo za slušalice.

 Ima Harman krivulja za zvucnike i posebno za slusalice.

 

 Mislim da je Harman target curve napravljena isključivo za slušalice. Malo sam o njoj znao pa sam pogledao. Ukratko, ona pokazuje kako kvalitetni zvučnici zvuče u akustički idealnoj prostoriji i tome bi slušalice trebale težiti. S obzirom da krivulja prikazuje "optimalan" zvuk slušalica kojeg "večina" preferira sama ta činjenica čini je kontroverznom.

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

DSP EQ korekcija je ok, ako imaš problema sa zvukom u sobi, a to ne možeš ili ne želiš riješiti akustičkim tretmanom iste.

 

Ali DSP (Digital Signal Processing) je zadiranje u integritet digitalnog signala, znači u snimku.

On kao takav nije svemoćan i ne riješava probleme u korijenu nastanka.
Da jeste, akustiki hardverdki tretman sobe bi bio nepotreban.

 

I nije zvučnik broj jedan u Hifi, nego je to soba !

Da je DSP neki bauk nije, ima već tome...

A što sve zadire u integritet analignog signala u prijenosu bolje ne spomenuti.

Jedan osrednji DC blok kondenzator napravi u analogiji više problema nego u digitaliji sve digitalne veze zajedno, takoreći.

Asinhroni USB? Jitter u domeni pico pa i nano sekundi kod transfera i HiRes audia (<10Mb/sec) ne predstavlja problem i to je marketinški gimmick ponajprije.

Npr. USB transfer može smrdati kabel koji je offspec ili neispravan, nema potrebe bacati novce na skupe USB žice, između ostalih...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 23:14 (Fric1).
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Da.
USB kabeli (ispravni i po spec.) ne bi smjeli raditi čujnu razliku u zvuku.

 

Međutim (po mojim probama a i kod kolega) to se ipak događa.
Dosta manje tamo gdje je veza Transport/PC galvanski odvojena ( to napravi i SPDF konverter između).

 

Većina problema bi se izbjegnula da se doradi SPDIF i USB protokol i za HiFi audio namjenu.
Ali za to nema interesa jer je audiofilska populacija vrlo mala.

 

Ali, to je manji problem naspram usparivanja zvučnika prema sobi i amplifikaciji, uz kvalitetan izvor zvuka, naravno.
Važniji od toga su i analogni kabeli (zvučnički i interkonekti).

 

Strujni kabeli već samo ponegdje rade rzliku u zvuku.
I takvi uglavnom koštaju.
Zato njih jedino nemam brendirane i izrađujem ih sam u DIY varijanti (za sada).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...
djigibao kaže...
Master Mariner kaže...

Sad baš cjepidlačiš. Vrijednosti krivulje se nisu promijenile pa svatko može iščitati ako ga volja, a što sumnjam. Btw čini mi se da ti ono nije Harman curve. Harman curve ima izdignuće u niskima i u visokima, a i vrijedi samo za slušalice.

 Ima Harman krivulja za zvucnike i posebno za slusalice.

 

 Mislim da je Harman target curve napravljena isključivo za slušalice. Malo sam o njoj znao pa sam pogledao. Ukratko, ona pokazuje kako kvalitetni zvučnici zvuče u akustički idealnoj prostoriji i tome bi slušalice trebale težiti. S obzirom da krivulja prikazuje "optimalan" zvuk slušalica kojeg "večina" preferira sama ta činjenica čini je kontroverznom.

Ima na 8:03 o ovome, Harman krivulja za slušalice je drugačija.

 

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 7:30 (deckard).
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Mislim da se tu govori o tzv. House curve do koje su došli u Harmanu. Harman curve se izgleda tiče isključivo slušalica i nema onako oborenih visokih.

https://www.soundguys.com/soundguys-house-curve-54290/
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Master Mariner kaže...
Mislim da se tu govori o tzv. House curve do koje su došli u Harmanu. Harman curve se izgleda tiče isključivo slušalica i nema onako oborenih visokih.

https://www.soundguys.com/soundguys-house-curve-54290/

To ti je spika ko i digitron i kaladont . I kod slušalica ima različitih targeta, svaki tabor ima svoj a svi uglavnom koriste izraz Harman krivulja. A collection of speaker target responses in .csv/.txt format

Deckard
13 godina
offline
Vaš audio kutak

Uz realtivnu linearnost odziva pri slušanju izuzetno bitnom mi se pokazala tzv fletcher-munson krivulja koja funkcionira kao svojevrsni loudness.

Imam opciju za to u receiveru i zove se dynamic EQ.

Ovisno o glasnoči diže niske i visoke frekvencije što je potrebno kako bi njihova percepcija bila ujednačena.

Prilažem tablicu koja prikazuje kako bez "loudness" kontrole zapravo nemamo linearnu percepciju zvuka na nižim glasnoćama.

Uz EQ to mi je daleko najviše od svega utjecalo na iskustvo uživanja glazbe.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 8:33 (MewCore).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Kad smo kod loudnessa, ima ko (ili je slušao) možda kakvo modernije Yamahino pojačalo pa da napiše koju kako je zadovoljan? Valja li to? A-S301/501/701/1200... Znači ta kategorija za neke razumne novce. Yamaha bi i dalje trebala imati dobar loudness koliko se priča okolo a ja nisam čuo njihovo pojačalo od zadnjeg kojeg sam imao tamo negdje krajem '90-ih. Ima tu nešto malo više tehnički orjentirano: YAMAHA A-S701 - tear-down, thoughts about the internals & few measurements. Čini mi se sasvim u redu pojačalo osim izlaza za slušalice koji slušalica kod mene ionako vidio nikad ne bi. Ima sad na Amazonu.de taj A-S701 za 692€ s dostavom i porezom, kod nas ne nalazim baš ispod 830-840€. Pa ono, pod stare bih dane možda uzeo nešto takvo čisto iz dosade, privlači me loudness za slušanje navečer makar 90% vremena s mjuzom provodim na slušalicama.

Deckard
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: Vaš audio kutak
Pa ne bih rekao. Ova krivulja na koju se referiraš obara visoke. Dok krivulja koja se naziva Harman curve diže visoke u srednjem dijelu visokog spektra. Ali .ebemese i za krivulju.
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

Da.
USB kabeli (ispravni i po spec.) ne bi smjeli raditi čujnu razliku u zvuku.

 

Međutim (po mojim probama a i kod kolega) to se ipak događa.
Dosta manje tamo gdje je veza Transport/PC galvanski odvojena ( to napravi i SPDF konverter između).

 

Većina problema bi se izbjegnula da se doradi SPDIF i USB protokol i za HiFi audio namjenu.
Ali za to nema interesa jer je audiofilska populacija vrlo mala.

 

Ali, to je manji problem naspram usparivanja zvučnika prema sobi i amplifikaciji, uz kvalitetan izvor zvuka, naravno.
Važniji od toga su i analogni kabeli (zvučnički i interkonekti).

 

Strujni kabeli već samo ponegdje rade rzliku u zvuku.
I takvi uglavnom koštaju.
Zato njih jedino nemam brendirane i izrađujem ih sam u DIY varijanti (za sada).

 

Imaš neke slike dyi strujnih svojih? Baš me ovo zanime, zvučničke sam radio sebi za gušt i nije bilo komplicirano, strujni se već čine kao druga stvar

 

deckard  ja sam imao takvu yamahu prije, bio sam zadovoljan, ali nemoj to na blef kupovati, odi u nove boje zvuka pa baci uho i vidi ako ti pase, yamahe su po mom iskustvu dosta kliničke

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 10:00 (nhooydz).
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
deckard kaže...

Kad smo kod loudnessa, ima ko (ili je slušao) možda kakvo modernije Yamahino pojačalo pa da napiše koju kako je zadovoljan? Valja li to? A-S301/501/701/1200... Znači ta kategorija za neke razumne novce. Yamaha bi i dalje trebala imati dobar loudness koliko se priča okolo a ja nisam čuo njihovo pojačalo od zadnjeg kojeg sam imao tamo negdje krajem '90-ih. Ima tu nešto malo više tehnički orjentirano: YAMAHA A-S701 - tear-down, thoughts about the internals & few measurements. Čini mi se sasvim u redu pojačalo osim izlaza za slušalice koji slušalica kod mene ionako vidio nikad ne bi. Ima sad na Amazonu.de taj A-S701 za 692€ s dostavom i porezom, kod nas ne nalazim baš ispod 830-840€. Pa ono, pod stare bih dane možda uzeo nešto takvo čisto iz dosade, privlači me loudness za slušanje navečer makar 90% vremena s mjuzom provodim na slušalicama.

 Ne znam za modele koje spominješ no imao sam Yamahino integrirano stereo pojačalo MusicCast R-N402D koje sam prvotno uzeo na preporuku gospode iz Novih boja zvuka. Toliko mi se dopalo da sam ga prodao.

Pri bilo kojoj glasnoći je davalo očito krckanje/šum iz zvučnika koji se doduše nije čuo kad je svirala glazba i na udaljenosti od 3m, no to nikad nisam uspio eliminirati. Da bi čuo šum iz Denona moram pauzirati glazbu, pojačati toliko da bi ako bi nešto puštao prozori popucali i prisloniti uho uz tweeter, ima toliko niži noise floor.

Neovisno o tom šumu, nije mi se svidio sam Yamahin zvuk jer je imao nekakav peak od 5-6 dB na 10.500 Hz (mjerio) radi čega je na prvo slušanje sve zvučalo izuzetno detaljno i prozračno, no na bilo kakve duže etape sibilantno i jako zamarajuće. Uz bilo kakvu agresivniju glazbu poput metala meni neslušljivo.
Pošto sam kao izvor koristio PC, koristio sam system wide PeaceEQ i spuštao taj peak i u početku mislio da je to stvar zvučnika, no kad sam prešao na Denona koji ima odziv ravan ko Slavonija skužio sam da je bilo do Yamahe. Model koji sam imao nije imao loudness opciju tako da to ne mogu komentirati, no nakon iskustva koje imam sa modernima AVRom u budućnosti ne planiram uzimati ikakvu drugu opciju jer su stereo pojačala jednostavno presiromašna opcijama.

Na AVRu imam punokrvnu digitalnu korekciju individualnih zvučnika, suba, delayeva, loudnessa, dekodiranja svih postojecih formata, streamanje svega što postoji itd.

9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

I ja sa već neko vrijeme premišljam prebaciti na avr, volio bi staviti centralni zvučnik pošto mi osim glazbe svira sve sa tv-a, i razne korekcije budući da prostor nije najsretniji.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Imao sam davno Yamahu A-S2000 duže vrijeme na probi.
Nije me nešto oduševila.
Snage dovojno, ali premalo "muzikalnosti".

Slušao sam i manju A-S1000, isti slučaj.

No kasnije verzije (A-S2300 i sl.) su se navodno poboljšale.

 

Ove manje (A-S500, A-S700) su (po recenzijama, nisam slušao kod sebe) malo drugačijeg zvuka i moguće da sjednu.

 

Vidim da se spominje AVR kao pogodan za HiFi (zbog mnogo opcija ?) !
Daleko je to od stereo zvuka i svaki takav AV receiver nadmaši i dosta jeftinije "pravo" stereo pojačalo.
Isprobano mnogo puta.....

Jednostavno, digitalno pojačalo u  AVR-u ne može dati taj zvuk i tu kontrolu zvučnika kao stereo pojačalo (AB klasa).
U AVR-u je sve podređeno HT-u, puno digitalije i raznoraznih opcija, a stereo zvuk je zanemaren.

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 10:31 (analogni).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

I ja sa već neko vrijeme premišljam prebaciti na avr, volio bi staviti centralni zvučnik pošto mi osim glazbe svira sve sa tv-a, i razne korekcije budući da prostor nije najsretniji.

 Za svakoga tko nema potpuno tretiranu, odvojenu slušaonu puno će se više usrećiti sa AVRom jer će moći drastično umanjiti efekt sobe.

Kod mene je isto prostor katastrofa (jedan zvučnik u kutu, drugi na otvorenom prolazu) i jedini način da se to pomori je room correction ili stackat bass trapove veličine bačva iza zvučnika.

Također AVR otvara opcije imerzivnijeg uživanja u zvuku putem surrounda. Primjerice volim slušati glazbu(posebno elektroniku ) iz svih zučnika i onda sam u potpunosti okružen zvukom, skoro kao da imam slušalice gdje god se nalazio u sobi.

 

AVRovi su još prije desetak godina po opcijama koje se nalaze u njima nadaleko prešišali individualne audio komponente.

Krajnje mi je bizarno što se tek sad (i to za vrlo paprene cijene) pojavljuju room correction opcije u integriranim stereo pojačalima pošto bi baš svatko imao koristi od pravilno izvedene korekcije prostora.

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...
Jednostavno, digitalno pojačalo u  AVR-u ne može dati taj zvuk i tu kontrolu zvučnika kao stereo pojačalo (AB klasa).

U AVR-u je sve podređeno HT-u, puno digitalije i raznoraznih opcija, a stereo zvuk je zanemaren.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koje su dobre komponente sa podrškom za room correction kao što su Audyssey, Dirac, Ypao ili bar sa punokrvnim parametric EQ te opcijama odabira slopeova, crossovera, high i low passa za pravilnu integraciju suba?

15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže... 

deckard  ja sam imao takvu yamahu prije, bio sam zadovoljan, ali nemoj to na blef kupovati, odi u nove boje zvuka pa baci uho i vidi ako ti pase, yamahe su po mom iskustvu dosta kliničke

Da, kliničke , takva mi se činila i ta moja Yamaha prije 20+ godina, mislim da je bio model AX-592. Zamijenio sam bio taj amp za Fase Performance nakon godinu dana jer sam htio "muzikalnije" pojačalo. Samo onda sam imao jedino CD player i pojačalo, nikakve korekcije sobe, EQ, kompovi, streameri, DSP... Sad me opet peru neutralna pojačala. Jedino mi je malo bezveze da ove jeftinije nemaju pre out. Ali barem imaju odvojeni sub out (mislim da reže na 90Hz), 80Hz mi je ionak sad crossover na subu. A ne znam, teško mi je po dućanima to procijeniti, više mi se baš i ne hoda okolo oko toga, doma u miru je ionak neka tisućita priča, a i benga + cestarina od Varaždina do Zagreba i natrag mi debelo pojede poštarinu natrag do Amazona ako mi se baš ne dopadne . Gledam baš razlike na papiru između 701 i 301, trebala bi biti samo snaga u igri? Meni je totalno uvrh glave 30-40W na 8 ohma, to bi pokrila i 301 bez brige koliko vidim, pa ono da pot ne vrtim samo pri dnu.

Deckard
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže...

 no nakon iskustva koje imam sa modernima AVRom u budućnosti ne planiram uzimati ikakvu drugu opciju jer su stereo pojačala jednostavno presiromašna opcijama.

Na AVRu imam punokrvnu digitalnu korekciju individualnih zvučnika, suba, delayeva, loudnessa, dekodiranja svih postojecih formata, streamanje svega što postoji itd.

Vozim ja godinama pokraj pojačala Onkyo TX NR676E s tonom svega i svačega za štelati. Čak playa i flacove s mreže, Internet radio, svašta nešto, spojeno na zasebi set ozvučenja, zasebni sub. Ali to isključivo za filmove i telku koristim. I nikad mi zapravo nije palo na pamet probati kak bi to radilo ko HiFi za mjuzu da malo prežongliram zvučnike . A ono, isto sam sve skloniji komociji, najrađe bi pobacao van iz sobe pola toga i ostavio jedan pošteni sustav za sve. Znaš možda za kakav 7.1 Denon AVR za relativno normalnu lovu? Totalno sam out po tom pitanju. Samo sam površno škicao AVR-e zadnjih par godina, Denoni su se uvijek isticali ko ok roba.

Deckard
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
MewCore kaže..

Koje su dobre komponente sa podrškom za room correction kao što su Audyssey, Dirac, Ypao ili bar sa punokrvnim parametric EQ te opcijama odabira slopeova, crossovera, high i low passa za pravilnu integraciju suba?

Imaš dodatni DSP hardvare uređaj koji možeš ukomponirati u stereo Hifi sustav i korigirati njegovim softverom akustičke probleme u sobi.

 

Ako koristiš PC audio, svaki glazbeni player (JRiver, Foobar, Adirvana...a pogotovu Roon) imaju u sebi EQ postavke i to tamo razradiš po želji (sa mikrofonom ili bez njega).

Pravilnu integraciju suba možeš izvesti i bez gore navedenoga.

 

Radio sam to s kolegom kojem je ostao Rel sub od K.kina, a trebao mu je zbog Bookshelf zvučnika koje je do nedavno imao.
Nema tu puno filozofije.
Kako ima preamp/monoblokove mogli smo spojiti i Low Level i High level (Neutrik) opciju.
Trenutno koristi Low Level (iz preampa).

Sub smjestiš gje je najpogodnije, malo isprobavaš, podesiš reznu frekvu, glasnoću i to je to (dobro je i mjeriti, pače).

Mislim da je REL najpogodniji od svih subova za integraciju u Hifi.

 

Taj kolega, od nedugo ima kvalitetne samostojeće zvučnike, ali je REL zadržao. Ne radi basa, nego radi toga da popuni kompletni fundament zvuka, kada tako zaželi.

 

Kod drugog kolege smo ukomponirali dva REL suba uz Bookshelf zvučnike.
Svaki u jednu stranu, pokraj zvučnika
Igranje s pozicioniranjem, odredili reznu frekvu, glasnoću i to je to.

To je još bolja opcije nego s jednim subom.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice